Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 26-02-2007, 22:28:   #98
geodon
Moderator

Το avatar του χρήστη geodon

Thanked 1.978 Times in 1.430 Posts
My Mood:
geodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to all
Προεπιλογή

Προβληματισμός και... κύπελλο

Κατήφεια αλλά και προβληματισμός είναι τα δυο κυρίαρχα συναισθήματα που υπάρχουν στην Ξάνθη, μετά τη χθεσινή λευκή ισοπαλία με το Αιγάλεω. Ο Νίκος Κεχαγιάς -που αντικατέστησε τον Σάββα Κωφίδη στην τεχνική ηγεσία- καλείται να αντιστρέψει την ψυχολογία των παικτών του, αρχής γενομένης από το ματς κυπέλλου με τον Παναθηναϊκό. Καλύτερα ο Φλίσκας, αύριο θα ανακοινωθεί η αποστολή. "Την παρούσα στιγμή προτεραιότητα έχει η ομάδα. Δεν είμαι εγώ η προτεραιότητα", δήλωσε ο πρώτος.

Ο Κωφίδης έφυγε, τα προβλήματα έμειναν!

Κάθε άλλο παρά ευχάριστο είναι το κλίμα στις τάξεις της ακριτικής ομάδας, αφού κάτι το 0-0 με το "σίτι", κάτι η απρόσμενη αλλαγή στην τεχνική ηγεσία αλλά κυρίως οι συνεχιζόμενες κακές εμφανίσεις έχουν καταστήσει την ψυχολογία των ποδοσφαιριστών της όχι ιδιαίτερα καλή.

Άλλωστε, άπαντες (ανα)γνωρίζουν πως τα περιθώρια έχουν στενέψει επικίνδυνα και ότι πρέπει να έρθουν νίκες στην συνέχεια του πρωταθλήματος προκειμένου η ομάδα να ξεφύγει από τις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα και να αποφύγει τα... χειρότερα, δηλαδή τον υποβιβασμό.

Η αρχή της εβδομάδας περιελάμβανε και αλλαγή στον πάγκο, με τον τέως, πλέον, προπονητή Σάββα Κωφίδη να αποχαιρετά το ποδοσφαιρικό τμήμα ευχόμενος σε όλους υγεία και κάθε επιτυχία, ενώ ανάλογες ήταν και οι αντιδράσεις των παικτών. Μάλιστα, ο Κωφίδης πέρασε και από τα γραφεία της ομάδας, όπου και αποχαιρέτησε ξεχωριστά τους υπαλλήλους.

Με Κεχαγιά για κύπελλο...

Από εκεί και πέρα, αναφορικά με το καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, η Ξάνθη στρέφει, με τον Νίκο Κεχαγιά στο τιμόνι, την προσοχή της στον αγώνα με τον Παναθηναικό, για το κύπελλο Ελλάδος. Σήμερα το μενού είχε μια απογευματινή προπόνηση, ενώ στα θετικά είναι η βελτίωση της υγείας του Κώστα Φλίσκα ο οποίος αναμένεται, εκτός απρόοπτου, να είναι στην αποστολή.

Ο εν λόγω αγώνας έχει προγραμματιστεί για την Τετάρτη στις 19:00 και παρά την έκκρυθμη κατάσταση που επικρατεί ο στόχος δεν είναι άλλος από την κατάκτηση ενός θετικού αποτελέσματος, το οποίο θα αυξήσει τις πιθανότητες για πρόκριση στον τελικό και θα βελτιώσει την ψυχολογία όλων.

Η αποστολή θα ανακοινωθεί αύριο, μετά την ολοκλήρωση και της τελευταίας προπόνησης, και θα αναχωρήσει το μεσημέρι για την πρωτεύουσα. Εκεί θα μείνει μέχρι και το προσεχές Σάββατο (σ.σ. θα προπονείται στο γήπεδο του Αγίου Κοσμά) για την αναμέτρηση με τον Ιωνικό, την ίδια ημέρα στις 16:45, για την 24η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Για το εν λόγω παιχνίδι, πάντως, δεν υπολογίζονται οι Αλέξανδρος Γαρπόζης και Λέβαν Μαχράτζε, καθώς αμφότεροι είναι τιμωρημένοι, ενώ θα πρέπει να σημειωθεί ότι ο ιδιαίτερα φορμαρισμένος Παρασκευάς Άντζας συμπλήρωσε επτά κίτρινες κάρτες και απομένει να αποφασιστεί πότε θα εκτίσει την ποινή του.

Κεχαγιάς: Προτεραιότητα η ομάδα

Τέλος, τις πρώτες του δηλώσεις στην επίσημη ιστοσελίδα της Skoda έκανε μετά το τέλος της σημερινής προπόνησης ο Κεχαγιάς. "Την παρούσα στιγμή προτεραιότητα έχει η ομάδα. Δεν είμαι εγώ η προτεραιότητα. Πλησιάζουμε στο τέλος του πρωταθλήματος καθώς απομένουν μόνο επτά παιχνίδια όπως και αυτά του κυπέλλου και θα κοιτάξουμε να τα αντιμετωπίσουμε έτσι όπως πρέπει. Σημαντικό ρόλο θα παίξει και ο κόσμος. Γνωρίζουμε πως δεν έχουμε προσφέρει αυτά που περιμένει αλλά τώρα είναι η στιγμή που τους θέλουμε κοντά μας. Θέλουμε την βοήθεια και να μας βοηθήσουν. Πρέπει να είμαστε θετικοί στις σκέψεις μας και να έχουμε πίστη ως το τέλος του πρωταθλήματος", τόνισε.

"Έχουν απομείνει λίγα παιχνίδια, ιδιαίτερα κρίσιμα για την Ξάνθη. Πρέπει όλοι μας να βοηθήσουμε ώστε να φύγει από τις τελευταίες θέσεις. Μπορεί να έχω νέο ρόλο στην ομάδα, αλλά θα συνεχίσω να αγωνίζομαι ως ποδοσφαιριστής και να δίνω τον καλύτερο εαυτό μου. Τώρα χρειαζόμαστε τον κόσμο δίπλα μας. Να μείνουμε όλοι ενωμένοι σαν μια γροθιά ως το τέλος του πρωταθλήματος", δήλωσε από την πλευρά του ο αρχηγός Γιάννης Παπαδημητρίου.

Πηγή : sportime.gr

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Ο χρήστης geodon δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση