Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 25-11-2009, 09:52:   #41
zoumzoum
LaTeamer
 
Το avatar του χρήστη zoumzoum
 
Εγγραφή: Dec 2008
Μηνύματα: 984
Thanks: 21
Thanked 442 Times in 245 Posts
zoumzoum is on a distinguished roadzoumzoum is on a distinguished roadzoumzoum is on a distinguished roadzoumzoum is on a distinguished road
Προεπιλογή ΜΠΑΜΠΗΣ ΓΚΟΛΕΣ ΟΜΟΡΦΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΛΗΣΜΟΝΗΜΕΝΑ - 11/2009




ΟΜΟΡΦΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΛΗΣΜΟΝΗΜΕΝΑ - Μπάμπης Γκολές

Μιά ανθολογία από 20 κλασσικά λαϊκά και ρεμπέτικα τραγούδια από τα χρόνια του '30 μέχρι τα πρώτα χρόνια του '60.

Ανάμεσα τους μερικά από τα πρώτα τραγούδια του Μανώλη Χιώτη, επίσης ο Μπάμπης Γκολές ερμηνεύει και τραγούδια των Κώστα Σκαρβέλη, Αντώνη Νταλκά, Κώστα Καπλάνη, Μπάμπη Μπακάλη, Δημήτρη Γκόγκου-Μπαγιαντέρα Στέλλας Χασκίλ, Γιάννη Παπαϊωάννου, Στελάκη Περπινιάδη, Βασίλη Τσιτσάνη και κάποια τραγούδια του λεγόμενου «ελαφρού» όπως του Μιχάλη Σουγιούλ, Τώνη Μαρούδα, Φώτη Πολυμέρη σε μοναδικές εκτελέσεις. από τον Μπάμπη Γκολέ

Ο Μπάμπης Γκολές αποτελεί γιά τους φίλους του αυθεντικού λαϊκού τραγουδιού την γέφυρα ανάμεσα στο παλιό και νεότερο ελληνικό τραγούδι. Πρωτοπόρος και με διορατικότητα στις επανεκτελέσεις σπουδαίων και ξεχασμένων τραγουδιών του σμυρνείκου, ρεμπέτικου και λαϊκού ρεπερτορίου εδώ και πολλά χρόνια χάραξε μιά λαμπρή προσωπική πορεία με μοναδικές ηχογραφήσεις και αξέχαστες βραδιές στις ζωντανές του εμφανίσεις.

Σ' αυτό το CD ο Μπάμπης Γκολές ερμηνεύει τραγούδια που τα περισσότερα δεν έχουν ξαναηχογραφηθεί στην νεότερη εποχή.

Το τραγούδι ΑΡΑΜΠΕΛΑ ερμηνεύει η Ειρήνη Δασκαλάκη

Συμμετείχαν οι μουσικοί: Μπάμπης Γκολές μπουζούκι, τζουρά, μπαγλαμά, Δημήτρης Σαββας κιθάρα τραγούδι, Ντίνος Χατζηιορδάνου Ακορντεόν, Τάκης Φραγκούς κοντραμπάσο, Δημήτρης Γάσιας Βιολί, Κώστας Στόικος και Απόστολος Βαγγελάκης κλαρίνο

ΤΙΤΛΟΣ: ΟΜΟΡΦΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΛΗΣΜΟΝΗΜΕΝΑ
Κατηγορία: ΠΑΛΙΑ ΛΑΙΚΑ & ΡΕΜΠΕΤΙΚΑ
Ερμηνευτής: ΜΠΑΜΠΗΣ ΓΚΟΛΕΣ
Συνθέτης: ΚΩΣΤΑΣ ΣΚΑΡΒΕΛΗΣ, ΜΑΝΩΛΗΣ ΧΙΩΤΗΣ, ΤΩΝΗΣ ΜΑΡΟΥΔΑΣ, ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΤΑΛΚΑΣ, ΚΩΣΤΑΣ ΚΑΠΛΑΝΗΣ, ΜΙΧΑΛΗΣ ΣΟΥΓΙΟΥΛ, ΜΠΑΜΠΗΣ ΜΠΑΚΑΛΗΣ, ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΓΚΟΓΚΟΣ - ΜΠΑΓΙΑΝΤΕΡΑΣ, ΣΤΕΛΛΑ ΧΑΣΚΙΛ, ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠΑΙΩΑΝΝΟΥ, ΣΤΕΛΑΚΗΣ ΠΕΡΠΙΝΙΑΔΗΣ, ΚΩΣΤΑΣ ΚΑΝΟΥΛΑΣ, ΦΩΤΗΣ ΠΟΛΥΜΕΡΗΣ, ΒΑΣΙΛΗΣ ΤΣΙΤΣΑΝΗΣ
Συμμετοχές: ΕΙΡΗΝΗ ΔΑΣΚΑΛΑΚΗ
Εταιρεία: ΚΑΘΡΕΦΤΗΣ RECORDS
Κυκλοφορία: 20/11/2009

A/A ΤΙΤΛΟΣ
1 ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΤΟΥ ΤΣΙΓΓΑΝΟΥ (Εχε γειά καραβάνι)
2 ΤΙ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΜΙΛΑΣ
3 ΠΑΛΙΑ ΜΟΥ ΑΓΑΠΗ
4 Η ΘΑΛΑΣΣΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΣΟΥ ΜΟΙΑΖΕΙ
5 ΔΥΟ ΠΕΙΡΑΙΩΤΕΣ ΜΙΑ ΒΡΑΔΙΑ
6 ΓΙΑ ΚΟΙΤΑ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ
7 ΤΟ ΝΑΥΤΟΠΟΥΛΟ
8 ΒΡΕΧΕΙ Ο ΟΥΡΑΝΟΣ ΚΑΙ ΒΡΕΧΟΜΑΙ
9 ΑΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΩ
10 ΘΑ ΣΕ ΠΑΩ ΣΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ
11 ΠΑΨΕ ΤΟ ΚΛΑΜΑ
12 Ο ΓΙΩΡΓΟΣ
13 ΗΤΑΝ ΚΙΣΜΕΤ
14 ΕΧΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΒΑΡΕΘΕΙ
15 ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ ΓΙΑ ΣΕΝΑ
16 ΕΣΥ ΤΑ ΦΤΑΙΣ
17 ΤΟ ΒΕΣΠΑΚΙ, ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥ ΚΙ ΕΓΩ
18 ΑΡΑΜΠΕΛΑ - Τραγουδάει η Ειρήνη Δασκαλάκη
19 ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΥΡΣΑ ΜΟΥ ΑΠΟΨΕ
20 ΠΙΚΡΑΜΕΝΗ ΚΑΡΔΙΑ
__________________
Ο χρήστης zoumzoum δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Sponsored Links