Greek infotainment community

Το Lateam είναι Ε Ν Α Ν Τ Ι Α σε οποιαδήποτε μορφή Π Ε Ι Ρ Α Τ Ε Ι Α Σ
Facebooktwitter
Επιστροφή   Greek infotainment community > ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ > ΑΡΧΕΙΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΕΤΩΝ > ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

ΑΕΚ

This is a discussion on ΑΕΚ within the ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ forums, part of the ΑΡΧΕΙΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΕΤΩΝ category; Μαθήματα και παραινέσεις Δώνη Ψάχνεται σε καθημερινή βάση ο Δώνης να μεταδώσει πράγματα στους παίκτες, να τους διδάξει πως παίζεται ...

Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 15-10-2008, 14:13:   #11
geodon
Moderator

Το avatar του χρήστη geodon

Thanked 1.978 Times in 1.430 Posts
My Mood:
geodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to all
Προεπιλογή

Μαθήματα και παραινέσεις Δώνη

Ψάχνεται σε καθημερινή βάση ο Δώνης να μεταδώσει πράγματα στους παίκτες, να τους διδάξει πως παίζεται ας πούμε το 4-4-2 στην ευθεία, πότε και πως πρέπει να ανεβαίνουν τα μπακ, ο ρόλος των χαφ, η εναλλαγή θέσεων, οι κινήσεις από τον άξονα και τις πτέρυγες. Στη προπόνηση της Τρίτης ο προπονητής της ΑΕΚ έβαλε στο μάθημα και ολίγον από Αρσεναλ και άλλη μια γαλλική ομάδα (για την οποία δεν πολυ-κατάλαβαν οι παίκτες ποια είναι).

Στο Emirates, αυτό το 4-4-2 του Βενγκέρ στηρίζουν από τα άκρα της άμυνας οι Γάλλοι Σανιά και Κλισί. Και στο κέντρο, ο Ντενίλσον, ο Νασρί (απόντος του Ροσίτσκι), ο Σεσκ (Φάμπρεγκας), ο Γουόλκοτ.

Κάτι ανάλογο, στο βαθμό που το επιτρέπουν οι δυνατότητες καθενός, προσπαθεί να κάνει και στην ΑΕΚ ο Δώνης. Με τον Γεωργέα ή τον Ράμος (και πολύ σύντομα πιθανόν τον Κουτρομάνο!) και τον Χουανφράν στα άκρα της άμυνας, τον Μπασινά, τον Πελετιέρι, τον Λαγό και τον Σκόκο στη μέση.

Ο Δώνης έχει εγκαταλείψει το 4-4-2 σε ρόμβο, πριν καν το δουλέψει, πριν καν το δοκιμάσει, κι ας το προανήγγειλε το βράδυ της 31ης Αυγούστου, λίγο μετά τη νίκη επί του Παναθηναϊκού. "Τώρα που έχει ολοκληρωθεί το ρόστερ, μάλλον το πιο βασικό κομμάτι μας θα είναι ο ρόμβος με δύο παίκτες μπροστά και έναν ελεύθερο πίσω".

Ο προπονητής διέκοπτε την προβολή του βίντεο, έκανε τις παρατηρήσεις και τις αναλύσεις του και είπε στους ποδοσφαιριστές αυτό που επιθυμεί να βλέπει και ο κόσμος: "Το σημαντικό είναι πάνω απ’ όλα να χαιρόμαστε, να ευχαριστιόμαστε το ποδόσφαιρο. Έχει μεγάλη σημασία να απολαμβάνουμε αυτό που κάνουμε. Και να καταφέρουμε έτσι να ανεβάσουμε τον κόσμο".

Ο Ντέμης

Επαφή με μετόχους είχε ο Ντέμης Νικολαΐδης και την Τρίτη αλλά και τις προηγούμενες μέρες με αντικείμενο συζήτησης μεταξύ άλλων την ενασχόληση του προέδρου και δραστηριοποίηση του στα ζητήματα της ΑΕΚ.

Ο Ντέμης φέρεται να είπε σε μετόχους πως δεν περίμενε να προκληθεί ντόρος γύρω από την απουσία του από τις τελευταίες αγωνιστικές εκδηλώσεις της ομάδας.

*** Δηλώσεις σε ιστοσελίδες της Αργεντινής έκανε ο πρόεδρος της Κολόν Σάντα Φε που ισχυρίζεται πως η ΑΕΚ χρωστά και πρέπει να εξοφλήσει το ποσό της μετεγγραφής Μπλάνκο.

Πηγή : contra.gr

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Ο χρήστης geodon δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Sponsored Links
Παλιά 22-10-2008, 15:38:   #12
geodon
Moderator

My Mood:
geodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to all
Προεπιλογή

Μπασινάς, η νέα απώλεια της ΑΕΚ

Μετά τον Σωτήρη Κυργιάκο, η ΑΕΚ έχασε με τραυματισμό και τον Αγγελο Μπασινά.Ο διεθνής αμυντικός μέσος της Ενωσης υπέστη θλάση στον αριστερό προσαγωγό στην προπόνηση της Τρίτης και αναμένεται να μείνει εκτός γηπέδων για τρεις εβδομάδες. Πιθανότατα δεν θα αγωνιστεί στο εκτός έδρας παιχνίδι με τη Ξάνθη στις 8 Νοεμβρίου και θα επανέλθει συνέχεια. Σίγουρα η απόδοση του παίκτη δεν ήταν αυτή που περίμενε η ομάδα, ωστόσο μέσα από τα συνεχόμενα παιχνίδια, ο έμπειρος ποδοσφαιριστές ίσως έβρισκε το ρυθμό του. Τώρα, αυτό το ενδεχόμενο δεν υπάρχει.

Στην προπόνηση της Τρίτης, ο προπονητής της ΑΕΚ Γιώργος Δώνης δούλεψε με τον Ζορμπά στη δεξιά πλευρά της ομάδας. Όλα δείχνουν ότι θα τον χρησιμοποιήσει στο εκτός έδρας παιχνίδι με το Θρασύβουλο στη θέση του Πλιάτσικα.

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 23-10-2008, 18:58:   #13
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Ξέσπασε ο Δώνης: "Μην κάνετε κωλοτούμπες"

"Είμαι ενημερωμένος για ότι γράφετε. Τέτοιους είδους κριτική δεν με άγγιζε και δεν με αγγίζει. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να είμαστε ενωμένοι στα αποδυτήρια κάτι που γίνεται. Με σκληρή δουλειά θα έχουμε επιτυχία. Εχουν ειπωθεί μειωτικοί χαρακτηρισμοί στο πρόσωπό μου. Αυτό που γίνεται στην Ελλάδα είναι ένας κύκλος και γυρίζει. Το σημαντικό είναι ότι όταν γυρίσει να μην κάνετε... κωλοτούμπες! Είμαι πάρα πολύ σκληρός και μπορώ να τα αντέξω αυτά τα πράγματα", τόνισε χαρακτηριστικά ο Δώνης για να συμπληρώσει: "Πάνω από όλα ήμουν ειλικρινής μαζί σας. Ότι προέκυπτε μπροστά μου ως πρόβλημα ή ως καλό δεν κρύφτηκα".

Συνεχίζοντας, ο προπονητής των "κιτρινόμαυρων" είπε: "Αυτό που με ενδιαφέρει είναι ότι υπάρχει νοοτροπία μέσα στην ομάδα και θέλουμε να ξεπεράσουμε τις δυσκολίες. Η σκληρή δουλειά θα φέρει τα αποτελέσματα. Νομίζω ότι η κατάσταση θα αλλάξει με θετικά αποτελέσματα και πιστεύω ότι θα βρούμε τον δρόμο μας. Η ομάδα μπορούμε να πούμε ότι βρίσκει τον ρυθμό της στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια (Ηρακλής, Πανιώνιος, Ολυμπιακός, και Λάρισα). Το σπουδαιότερα για εμένα είναι να αλλάξει η ψυχολογία μας και αυτό θα γίνει μόνο αν πετύχουμε νίκες".

"Δεν υπάρχει κάτι που να με κάνει να τα παρατήσω. Εγώ δεν είμαι υπεύθυνος για τα προηγούμενα χρόνια και ούτε θα φορτωθώ τα προηγούμενα 14 χρόνια. Εγώ είμαι υπεύθυνος για τη δουλειά που κάνω τώρα και το τι θα παρουσιάσει η ομάδα μου στο τέλος του πρωταθλήματος. Άρα λοιπόν είναι λίγο υπερβολικό να μιλάμε μετά από 6 αγωνιστικές σε ένα πρωτάθλημα, για το τι θα γίνει στο τέλος της χρονιάς. Νομίζω ότι όλοι θα πρέπει να κάνετε υπομονή και θα δείξει ο χρόνος τι θα κάνει η ομάδα στο τέλος του πρωταθλήματος. Πάνω απ’ όλα θεωρώ ότι η αντίδραση του κόσμου ήταν διαφορετική από την αντίδραση τη δική σας".

"Κι εγώ από το αποτέλεσμα θα κριθώ, αλλά φτάνουμε σε μια υπερβολή μετά από έξι παιχνίδια, χωρίς να σημαίνει αυτό ότι είναι λίγα τα παιχνίδια ή είναι πολλά. Βλέπετε ότι έχετε έναν άνθρωπο ο οποίος πάνω απ’ όλα δεν κρύβεται. Αν εγώ μετά από ένα ματς που θα κερδίσουμε με 1-0 ή με 2-0 και η ομάδα μου είναι κακή, μην περιμένετε ότι θα σας πω ότι είμαι ικανοποιημένος και ότι ήμασταν καλοί. Άρα δεν έχω να κρύψω κάτι και αυτό που μπορώ να υποσχεθώ είναι σκληρή δουλειά σε καθημερινή βάση για να δικαιωθούμε όλοι. Συμφωνώ ότι δεν έχουμε περιθώρια, όπως δεν είχαμε και την προηγούμενη εβδομάδα, γιατί μπορεί να είναι μεν 6η αγωνιστική, αλλά έχουμε μια μεγάλη διαφορά τουλάχιστον από τον Ολυμπιακό, αλλά στο χέρι μας είναι να ψαλιδίσουμε τη διαφορά και να φτάσουμε κοντά;"

Αναφορικά με το προσεχές παιχνίδι κόντρα στον Θρασύβουλο τόνισε: "Χρειάζεται να δείξουμε τον απαραίτητο σεβασμό προς όλους τους αντιπάλους μας και πάνω απ’ όλα να είμαστε εμείς καλοί για να μπορέσουμε να φτάσουμε στο τρίποντο. Κανένα παιχνίδι δεν είναι εύκολο, όλα είναι δύσκολα. Το απαραίτητο για εμάς είναι οι τρεις βαθμοί και μια καλή εμφάνιση, ώστε να αποκτήσουμε και καλύτερη ψυχολογία. Πάνω απ’ όλα θα πρέπει να αντέχουμε στην πίεση και πιστεύω ότι μετά και το τελευταίο άσχημο αποτέλεσμα οι παίκτες μας είναι πλέον απόλυτα συνειδητοποιημένοι. Η κάθε ομάδα έχει ποδοσφαιριστές με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά. Αυτή τη στιγμή, στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια η ομάδα μας πλέον έχει κατασταλάξει σε ένα συγκεκριμένο σχήμα, στο 4-4-2, επιλέγοντας δύο αμυντικά χαφ με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά. Το θέμα δεν είναι μόνο ότι το βάρος θα πρέπει να πέσει στους δύο παίκτες της μεσαίας γραμμής, αλλά θα είναι το πώς θα είναι πιο κοντά οι γραμμές μας, το πώς θα μεταφέρουμε σωστά τη μπάλα και πάνω απ’ όλα ένα κομμάτι που παραμένουμε στάσιμοι είναι ότι δεν μπορούμε να κρατήσουμε πολύ ώρα τη μπάλα στα πόδια μας, αφού κάνουμε πολλά λάθη".

Σχολιάζοντας τα πολλά λάθη των ποδοσφαιριστών του τόνισε: "Μπορεί να οφείλονται στην έλλειψη ηρεμίας, όταν έχουμε τη μπάλα στα πόδια, ή όπως στο πρώτο ημίχρονο με τη Λάρισα η στατικότητα που είχαμε. Είχε ένας ποδοσφαιριστής μας τη μπάλα και οι συμπαίκτες του ήταν στατικοί και περπατούσαν".

Σε ερώτηση για τη μεταγραφική ενίσχυση του Ιανουαρίου τόνισε: "Φυσικά και κοιτάμε κάποια πράγματα. Δεν μπορεί να αφήνεις τον μεταγραφικό σχεδιασμό την τελευταία στιγμή. Ήδη είμαι απόλυτα ξεκάθαρος και έχω άποψη για το υλικό της ομάδας και το που πρέπει να ενισχυθούμε".

Για τον Αγγελο Μπασινά είπε: "Είναι προβληματικό για τον Άγγελο, γιατί περιμένουμε να έρθει στα όριά του. Εκεί που μπορεί να φτάσει με την ποιότητα που έχει ως ποδοσφαιριστής και σίγουρα αυτό το διάστημα που θα χάσει θα τον φέρει πίσω. Είναι πρόβλημα για την ομάδα που χάνει έναν σημαντικό ποδοσφαιριστή για αυτό το διάστημα".

Τέλος, ο Γιώργος Δώνης σχολίασε την κριτική που δέχεται στις τηλεοπτικές εκπομπές για τη θέση του Νάτσο Σκόκο: "Αυτοί που κόβουν τα βιντεάκια στις εκπομπές και δείχνουν που πρέπει να παίζει ο Σκόκο, να κόψουν και βιντεάκια και του Ζορμπά για να δουν ότι έκανε τέτοιες κινήσεις κι εκείνος".

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 27-10-2008, 22:19:   #14
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Στηρίζει Δώνη ο Ντέμης: "Δεν διώχνω προπονητές"

Μία μέρα μετά τον αγώνα με τον Θρασύβουλο, ο Ντέμης Νικολαΐδης βρέθηκε στους Θρακομακεδόνες και μίλησε σε έντονο ύφος στους ποδοσφαιριστές, τους οποίους έθεσε προ των ευθυνών τους. Απόλυτη στήριξη σε Γιώργο Δώνη διαψεύδοντας τα όποια σενάρια: "Ο προπονητής είναι ό,τι πολυτιμότερο έχουμε. Δεν είναι λογική της διοίκησης και δική μου να διώχνω προπονητές".Ο πρόεδρος της "κιτρινόμαυρης" ΠΑΕ αποφάσισε να αναλάβει δράση και μίλησε στους ποδοσφαιριστές μετά το τέλος της πρωινής προπόνησης. Ο Νικολαΐδης αναφέρθηκε φυσικά στην αγωνιστική τους εικόνα και στήριξε τον Γιώργο Δώνη.

"Δεν είναι λογική της διοίκησης και δική μου να διώχνω προπονητές. Η διοίκηση στηρίζει τον Γιώργο Δώνη και δεν υπάρχει κανένα ραντεβού μεταξύ εμένα και του προπονητή", τόνισε μεταξύ άλλων, για να προσθέσει: "Ο προπονητής είναι ό,τι πολυτιμότερο έχουμε. Μπορεί να φύγουν 10, αλλά ο προπονητής όχι. Η ευθύνη βαραίνει περισσότερο εσάς".

"Ηρθα να σας πω ότι έχει λάθος νοοτροπία. Δεν σέβεστε την ομάδα. Θέλω να ξέρετε ότι περισσότερο με ενδιαφέρει η αξιοπρέπεια. Να δίνετε το 100% των δυνατοτήτων σας και όχι οι νίκες, οι οποίες θα έρθουν εάν κάνετε τα άλλα".

Οι παίκτες έδειξαν να συμφωνούν με τον Νικολαΐδη και να αναλαμβάνουν τις ευθύνες τους, με χαρακτηριστικά τα λόγια του Ντάνιελ Μαϊστόροβιτς: "Δεν κάναμε στο γήπεδο αυτά που έπρεπε. Εμείς φταίμε και όχι ο προπονητής". Ο Αγγελος Μπασινάς προσέθεσε πως "μέχρι την 3η αγωνιστική η ομάδα πήγαινε για το πρωτάθλημα. Τώρα ας μην κρυβόμαστε, πρέπει να αναλάβουμε τις ευθύνες μας".

Από την πλευρά του ο Γιώργος Δώνης, μιλώντας στα αποδυτήρια πριν την προπόνηση, έκανε λόγο για τη χειρότερη νύχτα της ζωής του.

Στο αγωνιστικό σκέλος, οι παίκτες που αγωνίστηκαν κόντρα στον Θρασύβουλο έκαναν αποθεραπεία, ενώ οι υπόλοιποι προπονήθηκαν κανονικά, μεταξύ αυτών και ο ΓκουστάβοΜαντούκα. Απών με άδεια ήταν ο Σωτήρης Κυργιάκος, ενώ ο Μπασινάς έκανε αποθεραπεία.

Την Τρίτη έχει προγραμματιστεί ρεπό, ενώ την Τετάρτη ένα γκρουπ παικτών θα κάνει προπόνηση και ένα ακόμα θα δώσει φιλικό με τη Νέα Ιωνία στους Θρακομακεδόνες χωρίς την παρουσία φιλάθλων.

Η αποστολή για το εν λόγω φιλικό απαρτίζεται από τους Μάχο, Αραμπατζή, Ενσαλίβα, Ράμος, Αλβες, Γκέντσογλου, Λαγό, Τρίψα, Μπερνς, Ρίκκα, Ταχτσίδη, Πλιάτσικας, Εντίνιο, Χετεμάι και Παυλή.

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 30-10-2008, 19:30:   #15
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Δώνης: "Δεν τα παρατώ, συνεχίζω να είμαι δυνατός..."

Δεν σκέφτηκε ποτέ να παραιτηθεί, δήλωσε στη μεσημεριανή συνέντευξη Τύπου ο ΓιώργοςΔώνης. "Οχι, φυσικά", είπε χαρακτηριστικά σε σχετική ερώτηση. Ο προπονητής της ΑΕΚ τέσσερις μέρες μετά το σοκ που υπέστη η ομάδα στην Φυλή φάνηκε πιο ήρεμος και δεν έκρυψε την πίστη και αισιοδοξία ότι η ομάδα θα ανακάμψει και θα βρει τον δρόμο της. "Επειδή αντλώ σιγουριά και αισιοδοξία από τους συνεργάτες μου συνεχίζω να είμαι δυνατός. Με πληγώνει πολύ ή ήττα αλλά πιστεύω στη δουλειά που γίνεται και συνεχίζω".Αναλυτικά ο Γιώργος Δώνης απαντώντας σε ερωτήματα τόνισε:

- Για τα συναισθήματα του σε σχέση με όσα συνέβησαν την Κυριακή στη Φυλή

"Καταρχάς συγνώμη που δεν παραβρέθηκα στη συνέντευξη Τύπου. Ήταν δύσκολη στιγμή για μένα και όλη την ομάδα. Ήταν ό,τι χειρότερο μου έχει συμβεί ως προπονητής ή ποδοσφαιριστής. Στο ποδόσφαιρο ζεις συνέχεις καινούργιες καταστάσεις, το θέμα είναι να βγαίνεις δυνατός και να προχωράς".

- Για την καθίζηση του β’ ημιχρόνου

"Ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα, ο προπονητής οφείλει να κάνει την αυτοκριτική του. Εγώ το κάνω ακόμα και όταν ακούγονται καλά πράγματα για μένα. Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε καλή λειτουργία, κερδίζαμε 3-0. Σε οκτώ λεπτά, το 3-0 έγινε 3-2. Το πρόβλημα είναι ότι δεν είχαμε αντίδραση σε εκείνο το σημείο. Δεν αντιδράσαμε και αυτό ήταν ένα θέμα που εγώ στέκομαι. Για ποιο λόγο δηλαδή δεν αντιδράσαμε. Όταν γίνονται τέτοιες ανατροπές δεν είναι πάντοτε εύκολο να εξηγηθούν τα πάντα. Εγώ δεν εφησυχάζω όποιο κι αν είναι το αποτέλεσμα".

- Για την σημασία της κυριακάτικης αναμέτρησης με τον Αστέρα Τρίπολης

"Βρισκόμαστε σε δύσκολη κατάσταση από πλευράς αποτελεσμάτων, αυτή είναι η αλήθεια. Όμως δεν είναι και το πιο σημαντικό ματς στην καριέρα μου. Το σημαντικό είναι το πώς θα αντιδράσουμε. Ξέρω ότι οι συνθήκες είναι εναντίον μας. Εγώ θα καλέσω τον κόσμο της ΑΕΚ να παραμείνει κοντά στην ομάδα και να την στηρίξει μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα. Μετά από αυτό ας εκδηλώσει τα συναισθήματά του. Σίγουρα πάντως αυτό το ματς πρέπει να το πάρουμε πάση θυσία. Πρέπει να βρούμε τον τρόπο, όποιος κι αν είναι αυτός για να νικήσουμε. Διότι ποτέ δεν ξέρεις τι σε περιμένει η επόμενη μέρα. Το ποδόσφαιρο είναι απρόβλεπτο".

- Για την δική αποφασιστικότητα και αν κλονίστηκε η εμπιστοσύνη του προς τους ποδοσφαιριστές

"Εχω εμπιστοσύνη στον εαυτό μου, στους συνεργάτες μου και σε αυτό που κάνω. Σε κανέναν δεν αρέσει να τον βρίζουν ή να περνάει τέτοιες καταστάσεις. Αυτό που ξέρω είναι ότι η θέση του προπονητή είναι πάντοτε μοναχική. Άρα μέσα από αυτό το συναίσθημα θα πρέπει να με τη γνώση που διαθέτεις να προχωράς ώστε να πετύχεις. Για να πετύχει μια ομάδα πρέπει πάνω από όλα ο προπονητής να πιστεύει στους ποδοσφαιριστές. Το σοκ που έχουμε υποστεί είναι μεγάλο, κανείς δεν το περίμενε και το πρόβλημα ήταν επαναλαμβάνω ότι δεν μπορέσαμε να αντιδράσουμε. Η εμπιστοσύνη μου όμως δεν έχει κλονιστεί, τους δείχνω καθημερινά, όμως αυτό που πρέπει να σταματήσει από τη δική τους πλευρά είναι οι δηλώσεις ότι ο στόχος είναι το πρωτάθλημα. Ο κόσμος έχει ανάγκη από πράξεις".

- Για τον τρόπο με τον οποίο θα ανακάμψει η ομάδα και αν μπορεί να καλύψει την διαφορά από την κορυφή

"Μέσα από τις νίκες θα ανακάμψει η ομάδα. Αν είχαμε σε όλο το 90λεπτο του αγώνα με τον Θρασύβουλο την εικόνα του πρώτου ημιχρόνου θα ήμασταν ικανοποιημένοι. Όταν δεν μπορούμε να εφαρμόσουμε αυτό που θέλουμε μέσα στον αγωνιστικό χώρα προσπαθούμε να ελέγχουμε τα πάντα, όλα όσα έφταιξαν. Οι παίκτες μου γνωρίζουν τη φιλοσοφία μου και ξέρουν ότι θέλω μια ομάδα που θα κρατά τη μπάλα στα πόδια της, θα έχει κυριαρχία αλλά ακόμα αυτό, παρόλο που το δουλεύουμε πολύ, δεν αποδίδει σε ικανοποιητικό επίπεδο…. Για μένα η διαφορά είναι πολύ μικρή. Το θέμα είναι να πάρουμε τα σωστά ερεθίσματα από την ομάδα. Ως σήμερα δεν τα έχουμε αυτά, δεν μπορούμε να αντλήσουμε αισιοδοξία από αυτό που βλέπουμε. Οπότε για μένα το μεγαλύτερο εμπόδιο δεν είναι η βαθμολογική διαφορά, όσο το να πιστέψουμε εμείς ότι μπορούμε να ανατρέψουμε την κατάσταση".

- Για το αν νιώθει πιο δυνατός μετά την στήριξη από τον πρόεδρο και αν η ομάδα είναι ενωμένη

"Είναι πολύ σημαντικό να σε πιστεύουν οι άνθρωποι με τους οποίους συνεργάζεσαι. Όλοι οι ποδοσφαιριστές που συνεργάστηκα κατά το παρελθόν πίστευαν στη δουλειά μου και αυτό δεν φαινόταν μόνο από τις δηλώσεις τους, αλλά και από την προσωπική επαφή που είχαμε μαζί. Η αντίδραση όλων με βοήθησε πολύ την επόμενη ημέρα στην προπόνηση. Όταν μιλάμε για σύνολο δεν μπορείς να απαγορεύεις τις προσωπικές φιλοδοξίες του κάθε ποδοσφαιριστή. Αρκεί αυτές να επιτυγχάνονται μέσα από το καλό της ομάδας. Η αντίδραση της ομάδας παίζει ρόλο και σε κάποιες περιπτώσεις εμείς δεν βρίσκουμε τον σωστό τρόπο για να απαντήσουμε. Γενικότερα περιμένω περισσότερα πράγματα".

- Για το αν έχει αποφασίσει ποιοι παίκτες θα φύγουν και τους επικείμενους μετεγγραφικούς στόχους

"Η χαρά μου θα είναι πάντοτε οι ποδοσφαιριστές που δεν παίζουν να μου αποδεικνύουν ότι έχω λάθος που δεν τους χρησιμοποιώ. Για παράδειγμα στο φιλικό με τη Νέα Ιωνία δεν μου απέδειξαν ότι κάνω λάθος. Δεν έμεινα ικανοποιημένος από τα παιδιά που αγωνίστηκαν… Ναι ξέρω ποιους παίκτες θέλω και πρέπει να πάρουμε, αλλά δεν θα πω κάτι άλλο. Γενικότερα πάντως περιμένω από αρκετούς ποδοσφαιριστές που βρίσκονται τώρα στην ομάδα περισσότερα πράγματα. Κάποιοι έχουν σταθερή απόδοση, από κάποιους άλλους όμως δεν παίρνουμε αυτά που περιμένουμε. Μερικές φορές είναι δύσκολο για τους ξένους ποδοσφαιριστές να αφουγκραστούν την ελληνική πραγματικότητα".

- Για τον Εντσον Ράμος

"Πριν τον αγώνα με τη Λάρισα ζήτησε άδεια για προσωπικό πρόβλημα. Από τη στιγμή που έθεσε εαυτόν εκτός ομάδας εξυπακούεται ότι δεν υπολογίζετε πλέον".

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 03-11-2008, 18:54:   #16
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Εργα και ημέρες του Ντέμη Νικολαϊδη στην προεδρία της ΑΕΚ

To πενταετές πλάνο που προανήγγειλε το 2004 ο Ντέμης Νικολαϊδης δεν ολοκληρώθηκε ποτέ. Για την ακρίβεια κράτησε 4 χρόνια και κάτι αν και ο ίδιος είχε εξαγγείλει στην αρχή της φετινής σεζόν ότι αυτή θα είναι και η τελευταία για εκείνον στην προεδρία. Όμως, τα γεγονότα τον πρόλαβαν. Το 2004 η ΑΕΚ μοιάζει με καράβι που ναυαγεί με τους... καπετάνιους να έχουν πηδήξει πρώτοι στη θάλασσα. Το μέλλον δείχνει μαύρο κι άραχνο μέχρι τη στιγμή που ο Ντέμης Νικολαϊδης πήρε τη μεγάλη απόφαση, να εμπλακεί με τα διοικητικά του συλλόγου αναλαμβάνοντας την προεδρία. Η ένταξη της ΠΑΕ στο περιβόητο, άρθρο 44 λύνει τον κόμπο από το λαιμό της ΑΕΚ και ο αγαπημένος Ντέμης των φίλων της ομάδας προαναγγέλλει ένα πενταετές πλάνο που θα έχει ως στόχο την επιστροφή της ΑΕΚ στην κορυφή. Επιτέλους, η ΑΕΚ βρίσκει στο πρόσωπό του έναν πρόεδρο κοινής αποδοχής που εγγυάται το μέλλον της και κάθε αγώνας της Ενωσης στο ΟΑΚΑ, ανεξαρτήτου αποτελέσματος, είναι γιορτή.

Πρώτο αγκάθι οι σχέσεις με τους οργανωμένους…

Η σεζόν 2004-05 ολοκληρώνεται. Ουδείς από τους φίλους της ΑΕΚ ζήτησε το λόγο από τον Ντέμη Νικολαϊδη για την απώλεια του τίτλου. Εξάλλου, η Ενωση βρίσκεται σε μεταβατικό στάδιο και η πίστωση χρόνου ήταν αυτονόητη. Το πενταετές πλάνο οδεύει στο δεύτερο…πέμπτο του με τον Φερνάντο Σάντος να παραμένει στο τιμόνι. Κι όμως, το πρώτο σημαντικό πρόβλημα που κλήθηκε να αντιμετωπίσει ο Νικολαϊδης προήλθε από τους ανθρώπους εκείνους που έχουν τραγουδήσει το όνομά του ουκ ολίγες φορές και μάλιστα, με το καλημέρα.

Ηταν 29 Αυγούστου 2005 όταν στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος η ΑΕΚ αντιμετωπίζει τον Ατρόμητο στο Περιστέρι. Ο αγώνας σημαδεύεται από επεισόδια. Λίγες ημέρες αργότερα γίνεται γνωστό ότι η ΠΑΕ ΑΕΚ συνέβαλε στις έρευνες της Αστυνομίας να βρεθούν οι υπαίτιοι. Οι αντιδράσεις μερίδας των οργανωμένων φιλάθλων αντιδρά έντονα και το πρώτο ράισμα στο γυαλί είναι γεγονός. Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Φερνάντο Σάντος φέρνει την ΑΕΚ στη δεύτερη θέση. Αυτή τη φορά οι λέξεις "άλλη μια σεζόν χωρίς τίτλο" βγαίνουν αβίαστα από το στόμα των φίλων της ομάδας…

Το αγκάθι... νούμερο 2 και οι πρώτες έντονες αποδοκιμασίες

Ο Φερνάντο Σάντος αποτελεί παρελθόν και ο Ντέμης Νικολαϊδης αποφασίζει να εμπιστευθεί την ομάδα στα έμπειρα χέρια του Ισπανού, Σέρα Φερέρ. Ο ενθουσιασμός επιστρέφει στις τάξεις των φιλάθλων, η κίνηση στα διαρκείας είναι κάτι παραπάνω από ικανοποιητική και όλα βαίνουν καλώς στην έναρξη της σεζόν 2006-07. Κάπου εκεί αρχίζουν να ακούγονται ολοένα και πιο δυνατά οι μουρμούρες των φιλάθλων για την ανέγερση του προπονητικού κέντρου και του γηπέδου της ομάδας.

Παράλληλα, ο Σέρα Φερέρ δεν δικαιολογεί τον χαρακτηρισμό του τεχνικού που δίνει ευκαιρίες στους νεαρούς ποδοσφαιριστές και η συντριβή από τον Παναθηναϊκό με 4-1 προκαλεί τις πρώτες έντονες αντιδράσεις του κόσμου προς τη διοίκηση. Παρά τη δεύτερη θέση που παίρνει εκ νέου η ΑΕΚ στο πρωτάθλημα ο Νικολαϊδης δίνει ψήφο εμπιστοσύνης στον Φερέρ, ο οποίος, όμως, γνωρίζει ότι δεν έχει περιθώρια για άλλα λάθη.

To... πάρτι επιστρέφει στις εξέδρες, αλλά δεν έχει happy-end

Το καλοκαίρι του 2007 είναι η πρώτη φορά επί Νικολαϊδη που αναφέρεται ανοικτά από τη διοίκηση η λέξη τίτλος. Η απόκτηση παικτών με πολύ "βαριά" ονόματα αλλά και συμβόλαια (Ριβάλντο, Αρουαμπαρένα) δημιουργεί κλίμα ευφορίας και η Ενωση δείχνει έτοιμη να επιστρέψει στην κορυφή. Τον Φεβρουάριο του 2008 ο Ντέμης Νικολαϊδης, παρά το γεγονός ότι είχε προσφέρει πενταετές συμβόλαιο στον Σέρα Φερέρ στην αρχή της σεζόν, αποφασίζει να λύσει τη συνεργασία με τον Ισπανό μετά τις διαδοχικές ήττες από Πανιώνιο και Λάρισα. Ο Νίκος Κωστένογλου αναλαμβάνει χρέη προπονητή και παρά τα θετικά αποτελέσματα ο τελικός απολογισμός φέρνει την ΑΕΚ και αυτή τη χρονιά στη δεύτερη θέση. Η υπόθεση "Βάλνερ"... μακιγιάρει τη νέα αποτυχία της Ενωσης να επιστρέψει στην κορυφή και στο προσκήνιο επανέρχεται το φλέγον ζήτημα, προπονητικό κέντρο και γήπεδο.

Η αυλαία έπεσε νωρίς...

Το πενταετές πλάνο του Νικολαϊδη μπήκε στην τελική του ευθεία το καλοκαίρι του 2008. Ο ίδιος προαναγγέλλει την αποχώρησή του από την προεδρία στο τέλος αυτής της σεζόν ενώ οι πιέσεις που δέχεται από τον πρώην πρόεδρο και μεγαλομέτοχο της ΠΑΕ ΑΕΚ, Δημήτρη Μελισσανίδη γίνονται όλο και πιο ισχυρές. Ο Νικολαϊδης αρνείται να συνεργαστεί και προσλαμβάνει τον Γιώργο Δώνη στην τεχνική ηγεσία. Το μετεγγραφικό ντεμαράζ με τους Μπασινά, Κυργιάκο και Τζιμπούρ λειτουργεί αποτελεσματικά στο επικοινωνιακό κομμάτι, φέρνει νέο κύμα αισιοδοξίας αλλά τα αποτελέσματα δεν δικαιώνουν, τουλάχιστον, μέχρι την όγδοη αγωνιστική τις προσδοκίες.

Ετσι, φτάσαμε στην Κυριακή, 2 Νοεμβρίου όπου η ΑΕΚ υποδέχεται με το πιστόλι στον κρόταφο τον Αστέρα Τρίπολης. Τα πανό των οργανωμένων που ζητούν αλλαγές σε όλα τα επίπεδα έχουν στείλει από νωρίς το μήνυμα και το 0-1 που διατηρείται μέχρι το 90’ σφίγγει τη θηλιά στο λαιμό του Δώνη και του Νικολαϊδη. Ο Μαϊστόροβιτς ισοφαρίζει αλλά οι φίλοι της ΑΕΚ ξεσπούν σε αποδοκιμασίες! Τρία λεπτά μετά πανηγυρίζουν τη μεγάλη ανατροπή και τη νίκη με το γκολ του Τζιμπούρ. Όμως, από το μυαλό του Ντέμη Νικολαϊδη δεν μπορεί να διαγράψει κανείς το γιουχάισμα στο γκολ της ισοφάρισης.

Λίγη ώρα αργότερα ο ίδιος ανακοινώνει την απόφασή του να εγκαταλείψει, έξι μήνες νωρίτερα απ’ότι είχε προγραμματίσει, τον προεδρικό θώκο. Δηλώνοντας ότι απέτυχε να αλλάξει τη νοοτροπία των φιλάθλων της ομάδας έκλεισε τον κύκλο του και άπαντες περιμένουν με αγωνία να δουν ποια θα είναι η διάδοχη κατάσταση στη διοίκηση της ΑΕΚ.

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 07-11-2008, 18:13:   #17
ilias
VIP

ilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the rough
Προεπιλογή

Τζιμπούρ: «Η νίκη επί του Αστέρα μας έδωσε κουράγιο»

Ο Γαλλοαλγερινός επιθετικός της ΑΕΚ έγινε το πρόσωπο της ημέρας της 8ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκα, παίρνοντας το βραβείο για το καλύτερο γκολ.
Τη βράβευση για το καλύτερο γκολ έκανε ο παλαίμαχος ποδοσφαιριστής της Ενωσης, Τάκης Καραγκιοζόπουλος. Ο Τζιμπούρ είπε ότι υπάρχουν τριών ειδών ανταμοιβές για τον ποδοσφαιριστή. Πρώτα, η νίκη της ομάδας, στη συνέχεια η προσωπική ικανοποίηση και τέλος το βραβείο, ενώ υπογράμμισε ότι η νίκη της περασμένης Κυριακής επί του Αστέρα Τρίπολης έδωσε δύναμη στην ομάδα να δουλέψει κατά τη διάρκεια της εβδομάδας. «Έτσι πρέπει να συνεχίσουμε, για να πάρουμε τους τρεις βαθμούς στην Ξάνθη», για να καταλήξει λέγοντας ότι «... δουλεύουμε πολύ σκληρά και, μέσα από την ομαδική δουλειά, θα πετύχουμε τους στόχους μας».
Ο Τζιμπούρ ύστερα από ερώτηση σχετικά με τις διοικητικές εξελίξεις στην ΠΑΕ ΑΕΚ, μετά την παραίτηση του Ντέμη Νικολαϊδη, αρκέστηκε να πει πως όλα θα πάνε προς το καλύτερο και ότι είναι σημαντικό που νίκησε η ΑΕΚ τον Αστέρα Τρίπολης, η ομάδα είναι πλέον ήρεμη και δουλεύει καλά.

ert
Παλιά 10-11-2008, 20:49:   #18
ilias
VIP

ilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the rough
Προεπιλογή

ΑΕΚ - "Όλοι με έχουν αγκαλιάσει"

«Fuerza Antoni» έγραψε κάτω από την φανέλα της ΑΕΚ ο Ισμαέλ Μπλάνκο. Ο Αργεντίνος ήθελε με αυτό τον τρόπο να αφιερώσει το γκολ που πέτυχε στην Ξάνθη στον άτυχο Αντώνη Ρίκκα, που μετά την ρήξη χιαστών θα επανέλθει στους αγωνιστικούς χώρους σε πέντε μήνες. Ο νεαρός μέσος των «κιτρινόμαυρων» μίλησε στην επίσημη ιστοσελίδα της ομάδας για την άτυχη στιγμή που βίωσε στον αγώνα με τον Αστέρα Τρίπολης.
«Όλα πήγαν στραβά σε εκείνο το λεπτό του αγώνα. Έκανα φάουλ, πήρα κάρτα, δεχθήκαμε το γκολ, έπαθα χιαστό… Έκανα το φάουλ και ένιωσα όλο το βάρος του Ζαϊρί, χωρίς να έχει καμία ευθύνη ο παίκτης, να πέφτει πάνω στο γόνατο μου. Άκουσα το κλακ, έτσι μου είχαν πει ότι κάνει ο χιαστός όταν κόβεται. Σκέφτηκα «λες να είναι χιαστός;» όμως στη συνέχεια το πάτησα και λέω αφού το πατάω δεν είναι. Είχα καιρό να παίξω, ανυπομονούσα να μπω να βοηθήσω την ομάδα, να παίξω όσο πιο καλά γίνεται.
Είχαν γίνει και οι τρεις αλλαγές, ο κόσμος φώναζε εναντίον μας, ήμασταν πίσω στο σκορ και σκέφτηκα «ό,τι και αν έχεις πάθει, παίξε, δεν μπορείς να αφήσεις την ομάδα με δέκα παίκτες». Άρχισα να τρέχω, ένιωθα ότι το πόδι μου δεν ήταν σταθερό, σιγά – σιγά άρχισε να τρέμει αλλά λέω αφού μπορώ και τρέχω είμαι εντάξει και πρέπει να συνεχίσω. Σε μια στιγμή που είχα τη μπάλα, πατάω με δύναμη το πόδι μου και τότε έφυγε το γόνατό μου… εκεί είπα τέλειωσε...».
Ο Αντώνης Ρικκά μιλά συγκινημένος για την έκπληξη του Μπλάνκο στον αγώνα με την Ξάνθη: «Πραγματικά, ήταν πολύ συγκινητικό… δεν το περίμενα. Μπήκε γκολ, χάρηκα και ξαφνικά βλέπω τον Ισμαέλ να σηκώνει τη φανέλα και από κάτω να έχει αυτό το μήνυμα. Ήταν κάτι που δεν το έχω νιώσει ποτέ. Για μένα αυτή η στιγμή ήταν ένα νέο ξεκίνημα στη ζωή μου. Ο Ισμαέλ ξέρουμε όλοι ότι είναι ένας μεγάλος παίκτης, έδειξε όμως ότι είναι και μεγάλος άνθρωπος. Την ημέρα που χειρουργήθηκα ο Ισμαέλ ήρθε το βράδυ στο νοσοκομείο… Είχα πει στα παιδιά , ψέματα, ότι θα μείνω τέσσερις ημέρες και θα έχουν χρόνο να έρθουν ενώ γνώριζα ότι θα μείνω μόνο δύο. Δεν ήθελα να τα ταλαιπωρήσω για μένα, να έρχονται στο νοσοκομείο… Ο Μπλάνκο όμως ήρθε.
Το έχει ζήσει και ξέρει πως είναι, καταλαβαίνει. Αν δεν ζήσεις αυτόν τον τραυματισμό, δεν μπορείς να καταλάβεις. Ήρθε χθες και στο σπίτι και μου χάρισε αυτή τη φανέλα. Είναι όλοι συνεχώς κοντά μου. Όσο μπορούν, το τεχνικό επιτελείο, οι γιατροί και τα παιδιά, όλη η ομάδα, η διοίκηση. Τα παιδιά μου κάνουν συνεχώς πλάκα για να με βοηθήσουν να το περάσω πιο εύκολα, αυτές τις δύσκολες για μένα ημέρες… Θέλω να τους ευχαριστήσω όλους. Νιώθω ότι όλοι με έχουν αγκαλιάσει σε αυτή τη δύσκολη στιγμή. Δεν με έχουν αφήσει λεπτό. Τώρα είμαι καλά. Είμαι πραγματικά τυχερός που αυτή η κακιά στιγμή με βρήκε στην ΑΕΚ, έκανα άμεσα εγχείριση και ξεκινάω την αποθεραπεία και είναι όλοι κοντά μου.
Τώρα πρέπει να έχω καθαρό μυαλό, υπομονή και επιμονή. Είναι εύκολο να το λες αλλά δύσκολο να το κάνεις. Θα προσπαθήσω και θα τα καταφέρω. Τώρα κατάλαβα πολλά πράγματα, από όλα παίρνεις ένα μάθημα στη ζωή. Θέλω να πω σε όλα τα παιδιά, που μπορεί να στεναχωριούνται γιατί δεν έχουν πολύ χρόνο συμμετοχής ότι είναι τυχεροί γιατί έχουν την υγεία τους και το σώμα τους δυνατό. Μπορούν να προσπαθήσουν, να πείσουν τον προπονητή με τη δουλειά τους. Όταν είσαι τραυματίας, δεν έχεις δυνατότητες. Τώρα το κατάλαβα και αυτό που έχω να πω είναι ότι πρέπει πάντα να έχεις το κεφάλι ψηλά και να προσπαθείς. Να έχεις δύναμη, γιατί δυστυχώς υπάρχουν και χειρότερα».

sportnet
Παλιά 16-11-2008, 12:21:   #19
ilias
VIP

Προεπιλογή

Στο χέρι των μετόχων

Ραγδαίες φαίνεται πως θα είναι οι εξελίξεις στην ΑΕΚ μετά το ισόπαλο 0-0 απέναντι στον Πανσερραϊκό για τη δέκατη αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας. Το αρνητικό αποτέλεσμα σε συνδυασμό με το για μία ακόμη φορά κάκιστο αγωνιστικό πρόσωπο δείχνουν πως υπάρχει ανάγκη για βαθιές τομές στις τάξεις της ομάδας. Ο Γιώργος Δώνης ουσιαστικά έθεσε την παραίτησή του στη διάθεση των διοικούντων αναγνωρίζοντας ότι φέρει το μεγαλύτερο βάρος της ευθύνης λέγοντας «… θα ήταν δίκαιο να αντικατασταθώ».
Ο 39χρονος τεχνικός, που πλέον φαίνεται να έχει χάσει την υποστήριξη της πλειονότητας του κόσμου, εναπόθεσε ουσιαστικά το μέλλον του στα χέρια των μετόχων, οι οποίοι έχουν το μαχαίρι και το καρπούζι. Τις προηγούμενες ημέρες είχαν εκφράσει την εμπιστοσύνη τους στον προπονητή, ωστόσο η πτωτική πορεία της ομάδας πιθανότατα θα οδηγήσει στην άρση της. Από το βράδυ του Σαββάτου οι μέτοχοι είναι σε ανοικτή γραμμή επικοινωνίας και οι επαφές τους αναμένεται να κορυφωθούν την Κυριακή (16/11) με τις επόμενες ώρες να είναι ιδιαίτερα κρίσιμες. Το πιθανότερο σενάριο είναι να αποχωρήσει ο Γιώργος Δώνης, αφού εκτιμάται ότι ακόμη και αν δεν φέρει αποκλειστικά την ευθύνη για τα αποτελέσματα η ανάγκη για μία μεγάλη αλλαγή είναι επιτακτική και στην παρούσα φάση η πιο εφικτή είναι αυτή του προπονητή. Στην περίπτωση αυτή οι μέτοχοι θα κληθούν πέρα από πρόεδρο (ενδεχομένως και γενικό αρχηγό) να προσλάβουν και προπονητή.

Διαδοχολογία
Αν και (ακόμη) ο Γιώργος Δώνης δεν έχει αποτελέσει παρελθόν από τον πάγκο της ΑΕΚ, η διαδοχολογία έχει αρχίσει. Αυτή περιλαμβάνει από τον Έβαλντ Λίνεν (που μετά την αποχώρησή του από τον Πανιώνιο είχε αφήσει ανοικτό το ενδεχόμενο παραμονής στην Ελλάδα, αλλά μόνο για μεγάλη ομάδα) μέχρι τον Ντούσαν Μπάγεβιτς (!) και τον Νίκο Κωστένογλου. Οι αποφάσεις θα ληφθούν σύντομα, καθώς οι αγωνιστικές υποχρεώσεις «τρέχουν» και αν δεν υπάρξει άμεση βελτίωση η ομάδα κινδυνεύει να απομακρυνθεί ακόμη και από τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη.

Οι παίκτες ανέλαβαν την ευθύνη
Ο Γιώργος Αλεξόπουλος και ο Νάτσο Σκόκο ανέλαβαν την ευθύνη για την κακή εικόνα της ομάδας εκ μέρους των παικτών. «Θέλω να ζητήσω συγγνώμη από τον κόσμο. Ξέρω, βέβαια, ότι δεν αρκεί. Είμαστε πολύ στενοχωρημένοι και απογοητευμένοι. Δεν υπάρχουν λόγια. Είναι ανεξήγητο αυτό που συμβαίνει. Η ομάδα βρίσκεται σε κρίση και δεν είναι μόνο αγωνιστικοί οι λόγοι που συμβαίνει αυτό. Πάνω απ' όλα είμαστε άνθρωποι. Πιστεύω ότι με μια νίκη στη συνέχεια θα αλλάξουν όλα. Παίζουμε σε μια ομάδα που έχει μεγάλη ιστορία και υπάρχει πίεση από τον κόσμο. Πλέον είμαστε υπόλογοι απέναντί του. Υπεύθυνοι είμαστε μόνο εμείς για τη θέση που βρίσκεται αυτή τη στιγμή η ομάδα. Δεν θέλω να πω κάτι άλλο», τόνισε ο 31χρονος αμυντικός.
Ο Αργεντινός μεσοεπιθετικός είπε: «Κάθε τέτοιο παιχνίδι είναι δύσκολο, αν δεν καταφέρουμε να σκοράρουμε στα πρώτα είκοσι λεπτά, γιατί μετά ο αντίπαλος κλείνεται πολύ πίσω. Το αποτέλεσμα είναι ευθύνη αποκλειστικά των παικτών, γιατί δεν μπήκαμε στο γήπεδο από την αρχή με σκοπό να ''καθαρίσουμε'' το ματς. Έχουν κάθε δικαίωμα οι οπαδοί μας να διαμαρτύρονται και να παραπονιούνται. Πρέπει να συνειδητοποιήσουμε κι εμείς ότι είμαστε η ΑΕΚ και ότι πρέπει να κερδίζουμε τα παιχνίδια στην έδρα μας».
Ο Άγγελος Μπασινάς όταν κλήθηκε να κάνει δηλώσεις τόνισε εκνευρισμένος «… όλη την εβδομάδα μας έχετε "τσακίσει". Τι θέλετε να πούμε;».

sportfm
Παλιά 18-11-2008, 01:02:   #20
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Τέλος και επίσημα ο Δώνης

Με ανακοίνωσή της τις πρώτες πρωινές ώρες της Δευτέρας (17/11), η ΠΑΕ ΑΕΚ γνωστοποίησε την προδιαγεγραμμένη λύση της συνεργασίας της με τον Γιώργο Δώνη, μετά από δέκα αγωνιστικές. Ως φαβορί για την επόμενη μέρα των "κιτρινόμαυρων" προβάλλει ο Νίκος Κωστένογλου.Η ανακοίνωση:

"Η ΠΑΕ ΑΕΚ ανακοινώνει την κοινή συναινέσει λύση της συνεργασίας με τον προπονητή της ομάδας κ.Γιώργο Δώνη. Η διοίκηση της ομάδας ευχαριστεί τον κ. Δώνη για την προσφορά του και του εύχεται κάθε επιτυχία στη συνέχεια της καριέρας του."

Με τα τελευταία δεδομένα, φαβορί να αναλάβει την τεχνική ηγεσία είναι ο Νίκος Κωστένογλου, μια λύση που αρέσει πολύ και στην... Οriginal, με την οποία έχει ανοιχτή γραμμή ο Τάκης Κανελλόπουλος.

Από κει και πέρα, ο Εβαλντ Λίνεν συγκεντρώνει λιγότερες πιθανότητες, στον Τιμούρ Κετσπάγια έγινε τηλεφώνημα, αλλά η απάντηση ήταν αρνητική, αφού... προέχει το Τσάμπιονς Λιγκ, ενώ η περίπτωση Καρβαλιάλ απορρίφθηκε από την πρώτη στιγμή.

Οσον αφορά στον Ντούσαν Μπάγεβιτς, η αλήθεια είναι πως τις προηγούμενες μέρες αναπτύχθηκε μια παραφιλολογία για το ενδεχόμενο επιστροφής του στην ΑΕΚ, με τον Μανωλά να επικοινωνεί αρκετές φορές με τον Σερβοέλληνα προπονητή για να διαπιστώσει αν συζητά και με ποιούς όρους να επιστρέψει στην ΑΕΚ, η απάντηση όμως ήταν αρνητική.

Επίσης, ο Μπάγεβιτς φέρεται να είχε το Σαββατόβραδο συνάντηση και με τον Δημήτρη Μελισσανίδη στο κότερο του "τίγρη". Στη συνάντηση αυτή ο Μπάγεβιτς κατάλαβε ότι στην παρούσα φάση δεν επίκειται επαναδραστηριοποίηση Μελισσανίδη στα διοικητικά, ενώ ο "τίγρης" φέρεται να του είπε: "Ντούσαν, αν πας τώρα στην ΑΕΚ δεν θα μπορέσεις να κάνεις πολλά πράγματα. Θα μπλέξεις". Στο ίδιο ραντεβού ο Μελισσανίδης φέρεται να συμβούλεψε τον Μπάγεβιτς, να μην δεσμευθεί με τριετές κλειστό συμβόλαιο με τον Αστέρα Τρίπολης.

Φτωχός ο απολογισμός

O γεννημένος στις 22/10/1969 Γιώργος Δώνης αποχαιρέτισε την ΑΕΚ μόλις μία μέρα αφότου συμπλήρωσε 100 αγώνες ως προπονητής στην Α’ Εθνική. Στον πάγκο της Ενωσης κάθισε συνολικά 13 φορές (σε επίσημα παιχνίδια) με απολογισμό 4 νίκες, 7 ισοπαλίες και 2 ήττες. Συνολικά στην καριέρα του έχει 93 νίκες, 58 ισοπαλίες και 59 ήττες σε 210 επίσημα ματς.

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές