Greek infotainment community

Το Lateam είναι Ε Ν Α Ν Τ Ι Α σε οποιαδήποτε μορφή Π Ε Ι Ρ Α Τ Ε Ι Α Σ
Facebooktwitter
Επιστροφή   Greek infotainment community > ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ > ΑΡΧΕΙΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΕΤΩΝ > ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

ΑΕΚ

This is a discussion on ΑΕΚ within the ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ forums, part of the ΑΡΧΕΙΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΕΤΩΝ category; Ραντεβού Μπάγεβιτς-Κανελλόπουλου,Κούλη σε εξέλιξη, καταλυτική η παρέμβαση Νοτιά Ραγδαίες είναι οι εξελίξεις στην υπόθεση Μπάγεβιτς. Αυτήν την ώρα, ο Σερβοέλληνας ...

Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 18-11-2008, 19:01:   #21
geodon
Moderator

Το avatar του χρήστη geodon

Thanked 1.978 Times in 1.430 Posts
My Mood:
geodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to all
Προεπιλογή

Ραντεβού Μπάγεβιτς-Κανελλόπουλου,Κούλη σε εξέλιξη, καταλυτική η παρέμβαση Νοτιά

Ραγδαίες είναι οι εξελίξεις στην υπόθεση Μπάγεβιτς. Αυτήν την ώρα, ο Σερβοέλληνας τεχνικός έχει ραντεβού με τον Τάκη Κανελλόπουλο και τον Νίκο Κούλη για την ανάληψη της τεχνικής ηγεσίας της ΑΕΚ. Καταλυτική η παρέμβαση του μεγαλομετόχου της ΠΑΕ Νίκου Νοτιά που τηλεφώνησε στον Ντούσκο από τη Νέα Υόρκη.

Σε εξέλιξη βρίσκεται αυτήν την ώρα ραντεβού του Ντούσαν Μπάγεβιτς με τον Τάκη Κανελλόπουλο και τον Νίκο Κούλη στα βόρεια προάστια (όχι στα γραφεία της ΠΑΕ ΑΕΚ).
Ο Σερβοέλληνας τεχνικός φέρεται να έχει πειστεί να αναλάβει την τεχνική ηγεσία της Ενωσης και αυτήν την ώρα συζητά τεχνικές λεπτομέρειες.

Πως πείστηκε

Το βράδυ της Δευτέρας ο μεγαλομέτοχος της ΑΕΚ Νίκος Νοτιάς τηλεφώνησε στον Μπάγεβιτς από τη Νέα Υόρκη και είχε μαζί του μακρά συζήτηση. Το τηλεφώνημα αυτό έπεισε τον Σερβοέλληνα προπονητή να ασχοληθεί και να κάνει το ραντεβού.

Ο άλλος άνθρωπος που έπαιξε πολύ σημαντικό ρόλο ήταν ο Λάκης Νικολάου. Καταλυτική όμως αποδείχθηκε η παρέμβαση Νοτιά.

O Nοτιάς αναμένεται την Τετάρτη ή το αργότερο την Πέμπτη στην Ελλάδα και σύμφωνα με πληροφορίες θα δώσει συνέντευξη τύπου κατά την οποία θα ανακοινώσει το νέο σχήμα που θα "τρέξει" την ΠΑΕ από εδώ και στο εξής.

Πηγή : contra.gr

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Ο χρήστης geodon δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Sponsored Links
Παλιά 19-11-2008, 18:49:   #22
jogatore
LaTeamer

Το avatar του χρήστη jogatore

Περιοχή: Αθήνα
My Mood:
jogatore is on a distinguished roadjogatore is on a distinguished road
Προεπιλογή

Να και κάτι καλό στην ΠΑΕ......
Έστω και αργά κατάλαβαν ποιόν χρειάζοντε !!!
Καλή τύχη "Πρίγκιπα"
Ο χρήστης jogatore δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-11-2008, 17:51:   #23
geodon
Moderator

My Mood:
geodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to all
Προεπιλογή

Μπάγεβιτς: "Αν με θέλουν, δεν πάω πουθενά"

Ενωτικός και απελευθερωμένος από τα άγχη του παρελθόντος εμφανίστηκε ο Ντούσαν Μπάγεβιτς κατά την παρουσίασή του από τη διοίκηση της ΠΑΕ ΑΕΚ. "Ζητάω συγγνώμη απ' όσους έχω πικράνει, αλλά και την οικογένειά μου", ανέφερε μεταξύ άλλων ο Σερβοέλληνας τεχνικός και εξέφρασε την επιθυμία να ολοκληρώσει την καριέρα του στον πάγκο της Ένωσης.Αρχικά τοποθετήθηκαν οι αντιπρόεδροι της ΠΑΕ ΑΕΚ, Τάκης Κανελλόπουλος και Νίκος Κούλης.

Ο κ.Κανελλόπουλος, παρουσιάζοντας τον Ντούσαν Μπάγεβιτς, τόνισε πως "είναι ένας άνθρωπος που μας έχει χαρίσει αμέτρητες χαρές και λίγες λύπες. Ανυπομονούμε να ζήσουμε ανάλογες χαρές και να σταθούμε κοντά του σε οποιαδήποτε δυσάρεστη στιγμή", ενώ θέτοντας το στόχο της επόμενης ημέρες ανέφερε ότι "προέχει να χτίσουμε πάνω σε αυτά που πετύχαμε με ηγέτη το Ντέμη Νικολαΐδη. Θα πρέπει να θυμόμαστε ότι ο καθένας μας είναι πολύ μικρός απέναντι στην ΑΕΚ και μόνο όλοι μαζί μπορούμε να την κάνουμε δυνατή".

Ο κ.Κούλης χαρακτήρισε ιστορική τη στιγμή γιατί "είναι η ημέρα που σταμάτησε ένας διχασμός" και απευθυνόμενους σε όλους εκείνους που τον ρώτησαν «γιατί;» τους ζήτησε να βάλουν "την ελπίδα πάνω από το φόβο. Τίποτα δεν μπορεί να σταματήσει την ΑΕΚ όταν είμαστε ενωμένοι". Παράλληλα σε μια προσωπική εξομολόγηση αποκάλυψε πως "αν έκαναν σε εμένα αυτά που έκαναν στον Μπάγεβιτς στην προηγούμενη θητεία του, θα είχα πάει φυλακή".Εν συνεχεία ο λόγος πέρασε στον απόλυτο πρωταγωνιστή, τον Ντούσαν Μπάγεβιτς. Ο νέος προπονητής της ΑΕΚ απέφυγε τα... παχιά λόγια. "Δεν μπορώ να υποσχεθώ για εφέτος την πρώτη θέση. Θα προσπαθήσουμε να φύγουμε από τη θέση που είμαστε τώρα. Θα κυνηγήσουμε το πρωτάθλημα, αλλά δεν θέλω αυτή τη στιγμή η ομάδα να έχει πίεση. Στο κύπελλο θα προσπάθήσουμε να πετύχουμε. Ξέρουμε πολύ καλά ότι η ΑΕΚ αξίζει περισσότερα. Αυτή τη στιγμή θέλω απλώς να γίνει καλύτερη. Πιστεύω ότι οι παίκτες που υπάρχουν είναι καλοί. Η ψυχολογία δεν είναι σε καλό επίπεδο".

Απέφυγε πάντως να αναφερθεί σε μεταγραφικά ζητήματα, λέγοντας απλώς πως "όποτε χρειάζεται, θα πάρουμε παίκτες".

Ερωτηθείς για τον αν είχε σκεφτεί το ενδεχόμενο επιστροφής σχολίασε: "Τους τελευταίους μήνες δεν είχα σκεφτεί να επιστρέψω στην ΑΕΚ. Αλλά μετά από την πίεση, άλλαξα γνώμη. Με πίεσαν να σκέφτομαι πάλι την ΑΕΚ. Η συζήτηση που είχαμε με το Λάκη (σ.σ Νικολάου) έπαιξε ρόλο. Δεν μπορώ να πω ότι το περίμενα. Στη δύσκολη στιγμή που είναι η ΑΕΚ, ήταν υποχρέωση να τη βοηθήσουν όσοι μπορούν". Ο Μπάγεβιτς δήλωσε επίσης ξαφνιασμένος από την υποδοχή στους Θρακομακεδόνες, τονίζοντας ότι "μου δίνει δύναμη να κάνω πιο σωστά τη δουλειά μου", ενώ σε ένα άνοιγμα προς τον κόσμο είπε τα εξής: "Ξέρω ότι ένα μεγάλο κομμάτι, η Original είναι εναντίον. Εγώ έχω ζητήσει συγγνώμη για τότε που έφυγα. Δεν είναι δύσκολο να λες συγγνώμη. Θα το ξαναπώ. Ζητάω συγγνώμη σε όλους εκείνους που πειράχθηκαν. Αλλά πρέπει να ζητήσω συγγνώμη και από την οικογένειά μου για όλα όσα άκουσε και αυτή τη στιγμή δεν χρειάζεται να τα συζητάμε. Για εμάς τώρα υπάρχει παρόν και μέλλον. Μας χρειάζεται κάθε φίλαθλος. Όλοι αγαπάμε την ΑΕΚ".

Ο "Ντούσκο" ρωτήθηκε για το αν φοβάται πιθανές αντιδράσεις. "Πιστεύω ότι οι συνθήκες είναι καλύτερες από πριν. Δεν μπορώ να πω ότι δεν θα υπάρξουν αντιδράσεις. Πιστεύω ότι καθένας απ' αυτούς θα σκεφτεί πρώτα απ' όλα την ομάδα. Εγώ θα προσπαθώ να μην δίνω σημασία. Είναι κίνητρο για όλους να ξεχάσουμε τα παλιά και να κοιτάξουμε το μέλλον".

Κληθείς να σχολιάσει τη συνεργασία του με το Στέλιο Μανωλά, με τον οποίο δεν διατηρούσε άριστες σχέσεις. "Έχουμε δίπλα μας ανθρώπους που έχουν γράψει ιστορία. Όχι μόνο ο Στέλιος αλλά και άλλοι. Ο Στέλιος είναι ένας άνθρωπος που μπορεί να βοηθήσει και τον πιστεύω πολύ. Δεν θέλω απ' αυτόν να σκύβει συνέχεια το κεφάλι και να λέει ναι. Δεν θέλω τέτοιους ανθρώπους δίπλα μου".

Ένα από τα φλέγοντα ζητήματα στην καθημερινότητα της ΑΕΚ είναι το γηπεδικό. Ο Μπάγεβιτς πήρε ξεκάθαρη θέση. "Δεν είμαι ο μόνος που θέλω γήπεδο στη Νέα Φιλαδέλφεια. Υπάρχουν πολλοί ακόμα που θέλουν το γήπεδο εκεί".

Ο Μπάγεβιτς μίλησε επίσης για το παιχνίδι με τον ΟΦΗ: "Δεν μπορώ να πω ότι θα αλλάξω αμέσως την ομάδα. Θα προσπαθήσω να βρω τους κατάλληλους παίκτες. Σίγουρα παίζει ρόλο και η τακτική. Μην κρίνετε από την πρώτη προπόνηση. Η ομάδα που θα παίξει την Κυριακή θα είναι διαφορετική".

Ανακοινώθηκαν Μπάγεβιτς και Μανωλάς.

Το απόγευμα της Παρασκευής η ΠΑΕ ΑΕΚ προχώρησε στην τυπική ανακοίνωση της συνεργασίας της με τον Ντούσαν Μπάγεβιτς και τον Στέλιο Μανωλά.

Η ανακοίνωση για τον Μπάγεβιτς αναφέρει:

Η ΠΑΕ ΑΕΚ ανακοινώνει την έναρξη της συνεργασίας με τον κ. Dusan Bajevic για τα επόμενα 2,5 χρόνια. Το τεχνικό επιτελείο θα πλαισιώνεται από τους κ.κ. Λύσσανδρο Γεωργαμλή και Δημήτρη Μπουρουτζίκα ενώ συνεχίζουν οι κ. κ. Αντώνης Κέζος και Slobodan Suija.

Η ανακοίνωση για τον Στέλιο Μανωλά

H ΠΑΕ ΑΕΚ ανακοινώνει την έναρξη της συνεργασίας της με τον κ. Στέλιο Μανωλά ο οποίος αναλαμβάνει τη θέση του τεχνικού διευθυντή της ομάδας για τα επόμενα 2,5 χρόνια

Ο Ντούσαν Μπάγεβιτς ρωτήθηκε για τον αν θα ήθελε να ολοκληρώσει την προπονητική καριέρα του στην ΑΕΚ. Με αρκετή δόση χιούμορ, απάντησε: "Αν θέλουν να με κρατήσουν, εγώ δεν πάω πουθενά"Ο Μπάγεβιτς είπε:

για τον Δ.Μελισσανίδη: "Κάθε μέρα μιλάμε. Είναι φίλος μου πολλά χρόνια. Με προέτρεψε να επιστρέψω, αλλά δεν έχει καμία σχέση με αυτό που σας περνάει από το μυαλό".

για τον Ντ.Νικολαΐδη: "Αν μου είχε κάνει πρόταση ο κ.Νικολαΐδης, θα την είχα αποδεχθεί".

για τον Δ.Χατζηχρήστο: "Είμαι έτοιμος να συναντηθούμε. Μόνοι μας όμως"

Eνας άλλος Μπάγεβιτς

O Nτούσαν Μπάγεβιτς είχε τα κέφια του την Παρασκευή. Αστειεύτηκε ουκ ολίγες φορές με τους δημοσιογράφους και έδειξε ότι είναι αποφασισμένος να πετύχει. Όταν δημοσιογράφος ρώτησε τον Νίκο Κούλη κάτι σχετικά με τα διοικητικά, ο αντιπρόεδρος της Ενωσης απάντησε: «Ας μην πούμε τίποτα τώρα, σταρ σήμερα είναι ο Μπάγεβιτς». Τότε, ο Σερβοέλληνας γύρισε στους δημοσιογράφους και είπε: «Σας φαίνομαι για σταρ;»

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 27-11-2008, 16:46:   #24
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Μαθήματα... δημιουργίας

Το ένα μεγάλο πρόβλημα στην ΑΕΚ είναι ο δείκτης της φυσικής κατάστασης των ποδοσφαιριστών που δεν δείχνει να είναι στα πάνω του. Και το άλλο εξίσου σοβαρό είναι η έλλειψη δημιουργίας που έχει ως συνέπεια η ΑΕΚ να μην παράγει ευκαιρίες (μέσα από οργανωμένες προσπάθειες), να μην σκοράρει (με εξαίρεση τα τρία γκολ στη Φυλή που τελικώς δεν ...έφτασαν) και να μετρά μόλις τρεις νίκες σε έντεκα αγωνιστικές. Ο Μπάγεβιτς με τους συνεργάτες του ξεκίνησαν ουσιαστικά έναν κύκλο μίνι προετοιμασίας για να συμμαζέψουν την κατάσταση και να βάλουν την ΑΕΚ στο δρόμο των επιτυχιών. Τις προηγούμενες μέρες έδωσε έμφαση στην φυσική κατάσταση με πολλά σπριντ, διότι το βλέπουν όλοι ότι η ομάδα δεν έχει έκρηξη.

Στην προπόνηση της Τετάρτης οι ποδοσφαιριστές δούλεψαν σε «ασκήσεις δημιουργίας». Σχεδόν εκατό λεπτά κράτησε το μάθημα. Πως να παίζουν ποδόσφαιρο. Πως να κατεβάζουν την μπάλα. Πως να κάνουν κίνηση με ή χωρίς την μπάλα. Πως να κάνουν την κάθετη πάσα και να εκμεταλλεύονται τους κενούς χώρους. Πως να αναπτύσσονται από τον άξονα και πως από τις πτέρυγες.

Μάθημα με πράγματα στοιχειώδη που όφειλαν να είχαν δουλέψει, αλλά καταπώς φαίνεται δεν έγιναν βήματα προόδου σ’ αυτόν τον τομέα τους προηγούμενους μήνες. Είναι χαρακτηριστικό επίσης ότι ο Μπάγεβιτς έδωσε έμφαση στην κίνηση χωρίς την μπάλα. Να μην είναι στατικοί οι παίκτες όταν δεν έχουν μπάλα στην κατοχή τους.

Ο Μπάγεβιςτ δεν δοκίμασε σχήμα κάτι που πιθανώς να κάνει στην απογευματινή προπόνηση της Πέμπτης. Το επόμενο διήμερο το πρόγραμμα περιλαμβάνει μεταξύ άλλων και προβολή βίντεο από αγώνα του Λεβαδειακού, ενώ αναμένεται από βίντεο να ξαναδούν οι παίκτες τα λάθη τους στο ματς με τον ΟΦΗ. Ο Πελετιέρι προπονήθηκε κανονικά και αποτελεί μια πρόσθετη επιλογή για την μεσαία γραμμή στο κυριακάτικο ματς στη Λιβαδειά. Ο Γεωργέας συνέχισε πρόγραμμα αποθεραπείας και ο Ρίκκα δεν χρησιμοποιεί πλέον πατερίτσες.

*** Στο πλαίσιο της αρμονικής σχέσης που έχουν αναπτύξει μέτοχοι με την διοίκηση της ερασιτεχνικής περιλαμβάνεται και η δωρεά 50.000 ευρώ που φέρεται να έκανε η ομάδα των μετόχων της ΠΑΕ προς το σωματείο της ΑΕΚ.

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 18-12-2008, 18:15:   #25
ilias
VIP

ilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the rough
Προεπιλογή

Μπάγεβιτς: "Τέλος στη μεταγραφολογία"

Ο προπονητής της ΑΕΚ, Ντούσαν Μπάγεβιτς, μίλησε στην καθιερωμένη συνέντευξη Τύπου, για όλα όσα απασχολούν την ομάδα, ενώ φάνηκε ενοχλημένος από τη μεταγραφολογία των τελευταίων ημερών, που όπως τόνισε κάνει κακό στην "Ένωση".
Μιλώντας στους δημοσιογράφους, ο Σερβοέλληνας τεχνικός τόνισε ότι βλέπει βελτίωση στην ΑΕΚ, αλλά χρειάζεται υπομονή μέχρι να γίνουν αυτά που δουλεύει στις προπονήσεις, ενώ εκνευρίστηκε όταν το θέμα πήγε ξανά στις μεταγραφικές κινήσεις του συλλόγου.

Οι δηλώσεις του Μπάγεβιτς:

"Όσα γράφονται για ονόματα παικτών επηρεάζουν την ομάδα κι εγώ θέλω να πάει καλά η ΑΕΚ. Δεν έχω μιλήσει ακόμη με τη διοίκηση. Θα μιλήσουμε τις επόμενες ημέρες. Δεν έχω έρθει εδώ για να αλλάξω δέκα παίκτες στην ομάδα. Με ρωτάτε συνέχεια για μεταγραφές και δεν θα σας απαντήσω. Επίσης δεν έχω αποφασίσει αν θα φύγει κάποιος τον Ιανουάριο".

"Πρώτα από όλα πρέπει να γνωρίζω καλά την ομάδα. Πρέπει να προσπαθούμε να την έχουμε ακόμη πιο ψηλά. Δεν είναι θέση αυτή που έχει η ομάδα και δεν της αξίζει. Αυτή τη στιγμή τα πράγματα είναι δύσκολα. Στόχος μας είναι το Κύπελλο και κυνηγάμε την καλύτερη θέση στα play-offs. Οι παίκτες έχουν βελτιώσει κάποια πράγματα. Από παιχνίδι σε παιχνίδι η ομάδα είναι καλύτερη, αλλά υπάρχουν κάποια πράγματα που χρειάζονται διόρθωση. Πιστεύω σε όλους τους παίκτες, δεν υπάρχει άσχημος παίκτης στην ομάδα".

Για τον Σκόκο: "Είναι πάρα πολύ καλή η συνεργασία μας. Συζητήσαμε σε πολύ καλό κλίμα. Νομίζω ότι και ο ίδιος έχει κάνει κάποια δήλωση, οπότε μπορείτε να ρωτήσετε κι αυτόν. Είμαι πρόθυμος να μιλήσω με κάθε παίκτη αν υπάρχουν κάποια προβλήματα, για να συνεργαστούμε ακόμη καλύτερα. Του εξήγησα τι θέλω από αυτόν και εκείνος έδειξε διάθεση".

Για τον Τζιμπούρ: "Δεν έχω συζητήσει μαζί του, αλλά είναι καλό που έχει καταλάβει το λάθος του και του το έδωσα να καταλάβει. Πρέπει να ξέρει ότι σε τέτοιες περιπτώσεις πρέπει να είμαστε πιο προσεκτικοί και πιο σωστοί".

Για τον Μπασινά: "Εγώ δεν βάζω κανέναν παίκτη με το ζόρι να παίξει εκεί που δεν θέλει και προτού συζητήσω μαζί του".

Για το προσεχές ματς απέναντι στον Εργοτέλη: "Μία αλλαγή σίγουρη θα είναι η χρησιμοποίηση του Ζεράλντο Άλβες αντί του Μαϊστόροβιτς. Ο Αλεξόπουλος έχει ισχιαλγία και δεν μπορεί να παίξει. Για άλλες πιθανές αλλαγές θα δούμε στις επόμενες προπονήσεις. Δεν συζητώ πριν από ένα ματς αυτά που λέω στους παίκτες μου. Στόχος μας είναι η νίκη. Χρειαζόμαστε τους φιλάθλους μας στο γήπεδο για να μας βοηθήσουν να νικήσουμε και να κάνουμε καλές γιορτές".

goal
Παλιά 19-12-2008, 21:44:   #26
ilias
VIP

ilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the rough
Προεπιλογή

Δεξί μπακ καθιερώνεται ο Μπασινάς στην ΑΕΚ για να λύσει τα προβλήματα

Μπορεί ο Αγγελος Μπασινάς να έχει ακούσει τις γκρίνιες της εξέδρας της ΑΕΚ για τη μέχρι τώρα προσφορά του στην ομάδα, όμως ο Ντούσαν Μπάγεβιτς τον στηρίζει και είναι χαρακτηριστικό ότι δεν δίστασε να τον δοκιμάσει ακόμα και σε θέση δεξιού μπακ στο πρόσφατο παιχνίδι με τον Αρη στη Θεσσαλονίκη.

Ο Μπασινάς μπορεί να μην είναι «καθαρόαιμος» μπακ, αλλά με δεδομένο ότι ούτε και οι Πλιάτσικας, Ενσαλίβα που δοκιμάστηκαν εκεί ήταν μπακ, είναι εξαιρετικά πιθανό να δοθεί εκ νέου η ευκαιρία σε έναν από τους μέσους να δοκιμάσει. Αλλωστε, ο Κουτρομάνος δεν έχει πείσει, ο Ράμος δεν υπολογίζεται, ενώ ο Γεωργέας μόλις επέστρεψε από τραυματισμό που τον κράτησε για μεγάλο χρονικό διάστημα μακριά από τα γήπεδα.

Ο αρχηγός της εθνικής μας ομάδας πάντως, έχει δοκιμάσει να αγωνιστεί σε αυτήν τη θέση και κατά την θητεία του Βασίλη Δανιήλ στον πάγκο του Παναθηναϊκού και ενώ ο παίκτης αγωνιζόταν με το «τριφύλλι» στο στήθος. Μια θέση που έπαιξε και τότε κατ' ανάγκη, ελλείψει διαθέσιμων επιλογών. Ο Ντούσαν Μπάγεβιτς όπως όλα δείχνουν θα του δώσει το ρόλο του δεξιού μπακ και στον αγώνα με τον Εργοτέλη, αυτήν τη φορά από την αρχή του αγώνα.

Από κει και πέρα, ο Ζεράλντο Αλβες θα πάρει τη θέση του τιμωρημένου Μαϊστόροβιτς στο κέντρο της άμυνας, δίπλα στον Σωτήρη Κυργιάκου, με δεδομένη και την απουσία του Αλεξόπουλου που λόγω ισχιαλγίας βρίσκεται εκτός αποστολής.

Σε ό,τι έχει να κάνει με τις υπόλοιπες θέσεις, ο Σάχα θα είναι κάτω από τα δοκάρια, ο Χουανφράν αριστερά στην άμυνα, στο κέντρο θα αγωνιστεί ο ανεβασμένος Ενσαλίβα με τον Παντελή Καφέ είτε δίπλα του, είτε πιο μπροστά και σε πιο ελεύθερο ρόλο, ενώ δεξιά θα αγωνιστεί ο Εντίνιο. Το αριστερό άκρο της μεσαίας γραμμής διεκδικούν οι Μαντούκα-Σκόκο, με τον τελευταίο να είναι το φαβορί.

Τέλος, ο Ράφικ Τζιμπούρ μπορεί να μην προπονήθηκε την Παρασκευή λόγω φλεγμονής στο δόντι, θα αγωνιστεί κανονικά όμως την Κυριακή (16:45) παίρνοντας τη θέση του στη γραμμή «κρούσης» της ΑΕΚ δίπλα στον Ισμαελ Μπλάνκο.

Αξεισημείωτο είναι ότι στον πάγκο της ομάδας την Κυριακή δεν θα υπάρχει κανένας αναπληρωματικός στόπερ!

Αναλυτικά οι 19 ποδοσφαιριστές που επιλέχτηκαν από τον Ντούσαν Μπάγεβιτς για την «κιτρινόμαυρη» αποστολή: Σάχα, Μάχο, Καφές, Ζεράλντο, Χουανφράν, Ενσαλίβα, Εντίνιο, Τζιμπούρ, Μαντούκα, Μπασινάς, Πλιάτσικας, Μπλάνκο, Λαγός, Πελετιέρι, Κυργιάκος, Γεωργέας, Σκόκο, Ζορμπάς, Παυλής.

tovima
Παλιά 07-01-2009, 11:12:   #27
ilias
VIP

Προεπιλογή

ΑΕΚ - Ερωτήματα ψάχνουν απαντήσεις

Τελικά τι γίνεται στην ΑΕΚ; Σε αυτό το ερώτημα καλούνται να δώσουν απάντηση οι μέτοχοι της ομάδας, οι οποίοι πάντως επίσημα παρουσιάζονται ενωμένοι. Αναπάντητο παραμένει και το ερώτημα σχετικά με την παραίτηση ή μη του Γιώργου Κιντή. Ο πρόεδρος της «Ένωσης» διέψευσε το γεγονός ότι υπέβαλε μέσω e-mail την παραίτησή του στους μετόχους, ωστόσο δεν έχει υπάρξει κάποια επίσημη τοποθέτηση για το θέμα.

Όπως αναφέρουν οι τελευταίες πληροφορίες, σήμερα ή αύριο, θα υπάρξει ανακοίνωση από τους μετόχους σχετικά με το τι συμβαίνει τις τελευταίες μέρες ενώ την προσεχή Δευτέρα θα υπάρξει έκτακτο διοικητικό συμβούλιο. Οι βασικοί μέτοχοι πάντως σκοπεύουν να προβάλουν την ενότητα ενώ θα προχωρήσουν σε κάλεσμα νέους επενδυτές.

Στην περίπτωση πάντως που ο Γιώργος Κιντής εμείνει στην απόφαση του, επικρατέστερος για να αναλάβει τη θέση αυτή φέρεται να είναι ο Νίκος Θανόπουλος, διευθύνων σύμβουλος της ΠΑΕ και αδερφός του μετόχου Νάσου Θανόπουλου.

Οι Πολωνοί γράφουν για Ράντοβιτς

Και μέσα σε όλο αυτό το θολό τοπίο, στην ΑΕΚ καλούνται να κοιτάξουν και τα μεταγραφικά θέματα. Ο Ντούσαν Μπάγεβιτς έχει κάνει τις εισηγήσεις του, ωστόσο είναι άγνωστο αν θα γίνουν πραγματικότητα. Πολωνικό δημοσίευμα αναφέρει πως η ΑΕΚ πρόσφερε 500.000 ευρώ για τον Μίροσλαβ Ράντοβιτς, αλλά οι Πολωνοί αξιώνουν περισσότερα χρήματα.

«Δεν περνάω άσχημα στην Πολωνία, αλλά είναι καιρός για κάτι νέο στην καριέρα μου. Έχω μεταφέρει στους ανθρώπους της ΑΕΚ τους όρους μου και τώρα θα πρέπει να μιλήσουν οι δύο ομάδες», δήλωσε σε πολωνική ιστοσελίδα ο 24χρονος Σερβοβόσνιος δεξιός χαφ, που μένει ελεύθερος το καλοκαίρι.

Επιστροφή στις προπονήσεις

Στα αγωνιστικά, μετά το ρεπό των Φώτων, οι παίκτες επιστρέφουν σήμερα στις προπονήσεις, ενόψει της αναμέτρησης πρωταθλήματος με τον ΠΑΟΚ. Εκτός έχουν τεθεί οι τιμωρημένοι Μπασινάς και Σκόκο, ενώ αμφίβολη είναι η συμμετοχή των Πλιάτσικα και Ενσαλίβα. Τη θέση του Μπασινά αναμένεται να πάρει ο Νίκος Γεωργέας, ενώ αυτή του Σκόκο ο Γκουστάβο Μαντούκα.

Σήμερα τα εισιτήρια με ΠΑΟΚ

Σήμερα τίθενται στην κυκλοφορία τα εισιτήρια του αγώνα της 17ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της SuperLeague της ΑΕΚ – ΠΑΟΚ που θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή στις 20:15.

Οι φίλαθλοι θα μπορούν να τα προμηθευτούν σε ώρες καταστημάτων από τα εξής σημεία:

• aekshop 1: Γράμμου 69-71, Μαρούσι τηλ. 210 - 8064210
• aekshop 2: (Empire cafe): Σμύρνης 3, Νέα Φιλαδέλφεια τηλ. 210 - 2525759
• aekshop 4: Λεωφόρος Θηβών 376, Αιγάλεω τηλ. 210 - 5317482

Παράλληλα εισιτήρια θα πωλούνται και από τα εκδοτήρια του ΟΑΚΑ (σταθμ. ΗΣΑΠ «Ειρήνη» και Λ. Κύμης 11:00 - 18:00).

Επίσης, οι φίλαθλοι μπορούν να αγοράσουν τα εισιτήριά τους μέσω διαδικτύου στην ηλεκτρονική διεύθυνση www.aekfctickets.gr ή καλώντας στα τηλέφωνα 210-8056740 και 801 100 21-21(Δευτέρα-Παρασκευή 09:00-17:00). Όσοι αγοράσουν τα εισιτήρια τους μέσω διαδικτύου ή μέσω του τηλεφωνικού κέντρου θα μπορούν να τα παραλάβουν προσκομίζοντας τον αριθμό της παραγγελίας και την ταυτότητά τους στα παρακάτω εκδοτήρια:

1. Εκδοτήριο Ειρήνης
2. Εκδοτήριο Μπάσκετ
3. Εκδοτήριο Θύρας 12

τα οποία θα λειτουργήσουν μόνο την ημέρα του αγώνα από τις 17:00 μ.μ. μέχρι και 10? μετά την έναρξη της αναμέτρησης.

Οι τιμές των εισιτηρίων ανά θύρα είναι:

Θύρες 1, 2, 15, 16 : 20? (Παιδικά 5?)
Θύρες 3, 4, 5, 13, 14, 31, 33 : 25? (Παιδικά 10?)
Θύρες 7, 8, 9, 10, 11, : 35? (Παιδικά 20?)
Θύρα 29 : 50? (Παιδικά 20?)
Θύρες P1, P2 : 130? (Παιδικά 30?)
ΑΜΕΑ 13,15: 10?

sportnet
Παλιά 27-02-2009, 23:05:   #28
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Με οδηγό την άμυνα και σύνθημα …«ένα και να καίει» - 7 παίκτες κάτω των 23 ετών στη 19άδα

Με οδηγό την άμυνα, που βγάζει ασπροπρόσωπη την ΑΕΚ στα ματς που δεν μπορεί να βρει λύσεις, η τρίτη αναμέτρηση με την Ξάνθη σε διάστημα δέκα ημερών, δίνει τη δυνατότητα στον Μπάγεβιτς να συνεχίσει το φρεσκάρισμα της ενδεκάδας με νέους παίκτες. Το «ένα και να καίει», έχει γίνει συνήθεια της εφετινής ΑΕΚ. Οκτώ φορές σε πρωτάθλημα και κύπελλο κέρδισε με 1-0, τρεις φορές το έκανε εσχάτως με γκολ από το 83ο λεπτό. Ομάδα της υπομονής, με την οποία δεν τρίβεις τα μάτια σου από ευχαρίστηση μ’ αυτό που βλέπεις, αλλά τουλάχιστον δεν λείπουν άλλα στοιχεία. Όπως το πάθος και η ψυχή, η υπομονή και επιμονή, που ως ένα βαθμό καλύπτουν την έλλειψη ποιότητας και τις τρανταχτές αδυναμίες σε συγκεκριμένες θέσεις.

Το Σαββατόβραδο είναι νοκ άουτ, ο Σάχα (με 4 κάρτες), ο Τζιμπούρ, ο Καφές, ο Χουανφράν, ο Μαντούκα, ο Πλιάτσικας και βέβαια οι Λαγός, Ρίκκα. Ευκαιρία για τον Μπάγεβιτς να δώσει χρόνο συμμετοχής σε μικρούς, πιθανώς τούτη τη φορά όχι στον Ταχτσίδη, αλλά στον Γκέντσογλου ο οποίος περιμένει την δική του σειρά. Το ίδιο ισχύει και για τον Αυστραλό Μπερνς που είναι στην αποστολή και αν δεν κοπεί ως 19ος, δεν αποκλείεται να χρησιμοποιηθεί στην εξέλιξη του αγώνα.

Ο Μάχο θα παίξει για πρώτη φορά εφέτος (πιθανώς και για τελευταία), δεξιά Γεωργέας (ή αν τον ξεκουράσει ο Μπάγεβιτς, Κουτρομάνος), αριστερά μια αξιοπρεπής λύση (τουλάχιστον για την επάρκεια στα αμυντικά καθήκοντα) ο Τζεράλντο, σέντερ μπακ οι δυο πύργοι, Κυργιάκος και Μαϊστόροβιτς.

Από την μέση και πάνω, το ερώτημα είναι ποιος θα παίξει δίπλα σε Ενσαλίβα, Πελετιέρι (ένας εκ των Χετεμάι, Γκέντσογλου, Ταχτσίδη). Ο Σκόκο, αν δεν τον ξεκουράσει ο Μπάγεβιτς, θα παίξει πίσω από Μπλάνκο και Εντίνιο.

Όπως και να ‘χει πάντως στην 19άδα βρίσκονται 7 ποδοσφαιριστές κάτω των 23 ετών! Οι Ταχτσίδης, Γκέντσογλου, Παυλής, Κουτρομάνος, Μπερνς, Ντιουφ, και Χετεμάι.

Μετεγγραφές

Συγκεντρώνει πληροφορίες ο Στέλιος Μανωλάς για νεαρής ηλικίας (17-19 ετών) ποδοσφαιριστές που παίζουν σε μικρότερες κατηγορίες και θεωρούνται ταλαντούχοι και εξελίξιμοι. Στόχος είναι το καλοκαίρι να αποκτηθούν δυο – τρεις τέτοιες περιπτώσεις ποδοσφαιριστών πέρα από τις μετεγγραφές έτοιμων που ως επί το πλείστον θα είναι ελεύθεροι.

Οι στόχοι, λίγο πολύ είναι γνωστοί, ο Φωτάκης, ο Καράμπελας, ο Παπάζογλου (αν και ακούγεται έντονα πως ο επιθετικός του Άρη θα ντυθεί στα «ερυθρόλευκα»). Ο Σίμιτς του ΟΦΗ δεν είναι ελεύθερος, έχει ρήτρα 600.000 ευρώ. Όλες οι άλλες περιπτώσεις είναι ποδοσφαιριστές για τους οποίους απαιτείται μπάτζετ μετεγγραφών αρκετά υψηλό (Κουτσιανικούλης, Λεονάρντο, Μανιάτης, Μάκος, Εστογιάνοφ). Σίγουρα θα αποκτηθεί και δεύτερος τερματοφύλακας, με την σχεδόν βέβαιη αποχώρηση του Μάχο και κατά πληροφορίες συγκεντρώνει καλές πιθανότητες να επιστρέψει στην ομάδα ο Χρυστόστομος Μιχαηλίδης του Ατρομήτου.

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές