Greek infotainment community

Το Lateam είναι Ε Ν Α Ν Τ Ι Α σε οποιαδήποτε μορφή Π Ε Ι Ρ Α Τ Ε Ι Α Σ
Facebooktwitter
Επιστροφή   Greek infotainment community > ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ > ΑΡΧΕΙΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΕΤΩΝ > ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

ΝΕΑ ΓΙΑ ΑΕΚ

This is a discussion on ΝΕΑ ΓΙΑ ΑΕΚ within the ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ forums, part of the ΑΡΧΕΙΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΕΤΩΝ category; Επιτέλους νίκη... Ο Ζούλιο Σέζαρ πανηγυρίζει το νικητήριο γκολ μαζί με τους Τσιρίλο, Καμπάνταη Μετά από έξι επίσημα παιχνίδια χωρίς ...

Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 26-02-2007, 00:27:   #151
geodon
Moderator

Το avatar του χρήστη geodon

Thanked 1.978 Times in 1.430 Posts
My Mood:
geodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to all
Προεπιλογή

Επιτέλους νίκη...

Ο Ζούλιο Σέζαρ πανηγυρίζει το νικητήριο γκολ μαζί με τους Τσιρίλο, Καμπάνταη Μετά από έξι επίσημα παιχνίδια χωρίς νίκη η ΑΕΚ πήρε το "τρίποντο" σε ένα συναρπαστικό ματς επί της Καλαμαριάς με 2-1. Σε αυτό βέβαια οφείλει πολλά στον Σωκράτη Φυτανίδη, που ήταν μοιραίος για την ομάδα του καθώς πέτυχε με αυτογκόλ το πρώτο "κιτρινόμαυρο" γκολ και υπέπεσε σε πέναλτι στο δεύτερο.

Το ζητούμενο για την ΑΕΚ ήταν η επικράτηση επί του Απόλλωνα Καλαμαριάς, προκειμένου να παραμείνει στην διεκδίκηση της δεύτερης θέσης. Οι παίκτες του Λορέντσο Σέρα Φερέρ έφτασαν στο στόχο τους, παρά τις πολλές απουσίες που είχαν. Βέβαια οι γηπεδούχοι απέδειξαν ότι είναι "σκληρό καρύδι" και έδωσαν από την πλευρά τους, τον δικό τους αγώνα.

Η ΑΕΚ ήταν αυτή που έχασε και την πρώτη ευκαιρία στο παιχνίδι, έστω και αν γι αυτό ευθύνεται παίκτης της Καλαμαριάς. Στο 8΄ μετά από κόρνερ, ο Ουέλινγκτον στην προσπάθειά του να διώξει την μπάλα, την έστειλε στο δοκάρι του Κόβατς. Στο επόμενο λεπτό, η ΑΕΚ έφτασε στο γκολ με τον Καμπάντα, όμως ο Τσαχειλίδης είχε διαφορετική άποψη και ακύρωσε το γκολ. Αν ο Τσαχειλίδης υπέδειξε οφ σάιντ, η απόφαση είναι λανθασμένη καθώς η φάση προήλθε από πλάγια, όμως το σφύριγμα έγινε νωρίτερα και οι αμυντικοί της Καλαμαριάς είχαν σταματήσει πολύ πριν πάρει τη μπάλα ο επιθετικός της ΑΕΚ. Διευκρινήστηκε τελικά ότι δόθηκε επιθετικό φάουλ για σπρώξιμο του Καμπάνταη.

Η υπεροχή της ΑΕΚ καρποφόρησε στο 14'. Ο Μαντούκα έκανε την σέντρα από τα αριστερά. Ο Φυντανίδης, στην προσπάθειά του να διώξει την μπάλα, δεν υπολόγισε σωστά, με αποτέλεσμα να την στείλει στα δίχτυα της ομάδας του.

Το γκολ αυτό φάνηκε να ξυπνάει τους γηπεδούχους και στο 16' έφτασαν κοντά στην ισοφάριση. O Φαβάλι έστρωσε με το κεφάλι στον Βέλα Τζούνιορ, που σούταρε άσχημα άουτ.

Τελικά οι παίκτες του Μάκη Κατσαβάκη, πέτυχαν τον σκοπό τους στο 17'. Ο Φαβάλι έκλεψε την μπάλα μετά από λάθος του Παπασταθόπουλου και την έδωσε στον Μπουσάϊ που με ψύχραιμο και άψογο πλασέ ισοφάρισε σε 1-1.

Οι "Πόντιοι" πήραν τα ηνία του αγώνα και απείλησαν ακόμα και με δεύτερο γκολ, όμως ο Σορεντίνο στο 27' απέκρουσε με διπλή προσπάθεια σουτ του Σιλά. Η αντίδραση της ΑΕΚ ήρθε στο 29'. Ο Ζούλιο Σέζαρ από τα αριστερά έκανε την σέντρα, όμως η κεφαλια του Ιβιτς, δεν αιφνιδίασε τον Κόβατς. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου μετά από κόντρες στην άμυνα της ΑΕΚ ο Ουέλινγκτον σούταρε από καλή θέση με τον Σορεντίνο να διώχνει με δυσκολία σε κόρνερ

Στην επανάληψη η Ενωση έψαξε το δεύτερο γκολ προκειμένου να φτάσει και στο τρίποντο. Στο 51' ο Μαντούκα έκανε τη σέντρα, όμως ο Ζούλιο Σέζαρ αστόχησε από πλεονεκτική θέση. Στο 56' ο Ιβιτς εκτέλεσε φάουλ, όμως η μπάλα κόντραρε στο τείχος και κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Κόβατς. Δύο λεπτά αργότερα, ο Φυντανίδης έκανε το μοιραίο για την ομάδα του λάθος. Συγκεκριμένα, ο Μαντούκα έκανε μία ακόμα σέντρα και ο αμυντικός της Καλαμαριάς σήκωσε το χέρι του χωρίς λόγω μέσα στην περιοχή, βρήκε τη μπάλα και ο Τσαχειλίδης υπέδειξε σωστα πέναλτι για την ΑΕΚ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σέζαρ, ο οποίος έστειλε την μπάλα πρώτα στο δοκάρι του Κόβατς και στη συνέχεια στα δίχτυα του.

Πλέον η ΑΕΚ είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και στο 70' έφτασε πολύ κοντά στο τρίτο γκολ. Ομως ο Σέζαρ, παρά το γεγονός ότι πέρασε και τον Κόβατς, έστειλε την μπάλα άουτ.

Μεγάλη ευκαιρία όμως έχασαν και οι γηπεδούχοι στο 73'. Ο Μπουσάι με εκπληκτικό τακουνάκι έβγαλε τον Ουέλινγκτον τετ α τετ με τον Σορεντίνο ο οποίος όμως βγήκε νικητής από τη μονομαχία τους.

Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του αγώνα, καθώς στη συνέχεια δεν υπήρξε κάτι το αξιοσημείωτο, με την ΑΕΚ να παίρνει τη νίκη και να παραμένει σε τροχιά Τσάμπιονς Λιγκ.

Γήπεδο: "Καλαμαριάς"

Διαιτητής: Τσαχειλίδης (Πειραιά)

Απόλλων Καλαμαριάς (Μάκης Κατσαβάκης): Κόβατς, Φυτανίδης, Γαλανόπουλος, Κόλτσης, Γκονσάλβες (90+ Ντουντούκης), Φαβάλι, Μπουσάι, Σιλά, Καραλιόπουλος (77' Χαλαουανί), Σαμουηλίδης (86' Δρόσος), Βέλα Τζούνιορ

ΑΕΚ (Σέρα Φερέρ): Σορεντίνο, Καφές, Μόρας, Τσιρίλο (63' Πλιάτσικας), Μαντούκα (90+ Καπετάνος), Τζιωρτζιόπουλος, Παπασταθόπουλος, Ζήκος, Ιβιτς (68' Τοζερ), Ζούλιο Σέζαρ

Πηγή : supersport.gr

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Ο χρήστης geodon δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Sponsored Links
Παλιά 26-02-2007, 00:45:   #152
cRc
Think Different..

Το avatar του χρήστη cRc

Περιοχή: ΑΛΜΥΡΟΣ
Thanked 1.341 Times in 846 Posts
My Mood:
cRc is a jewel in the roughcRc is a jewel in the roughcRc is a jewel in the roughcRc is a jewel in the roughcRc is a jewel in the roughcRc is a jewel in the roughcRc is a jewel in the roughcRc is a jewel in the roughcRc is a jewel in the roughcRc is a jewel in the roughcRc is a jewel in the rough
Προεπιλογή ΠΑΡΙ - ΑΕΚ (ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΦΙΛΩΝ)

Αλλη μια εκδρομή μελών του AEK Almiros Club στο εξωτερικό με την ΑΕΚ!!!
Μετά το Μιλάνο και τις Βρυξέλες η ευρωπαϊκή περιπλάνηση τέλειωσε και για φέτος στο Παρίσι !!!

πληροφορίες / φωτο --> julakos

Ο χρήστης cRc δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-02-2007, 00:48:   #153
julakos
LaTeamer

Το avatar του χρήστη julakos

Περιοχή: ΑΛΜΥΡΟΣ
julakos is an unknown quantity at this point
Προεπιλογή

megales stigmes...panta tetoia na xoume
Ο χρήστης julakos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-02-2007, 00:52:   #154
geodon
Moderator

My Mood:
geodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to all
Προεπιλογή

Φίλε Χρυσόστομε μου έφτιαξες την διάθεση για τα καλά γιατί η ομάδα μου όλο απογοήτευση είναι.Μπράβο στον Αλμυρό τώρα θα σας εχω ποιό πολύ μέσα στην καρδιά μου χαχαχαχαχ. Να είσαι καλά φίλε μου.

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 26-02-2007, 23:23:   #155
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Ζήκος: Αντίο με πρωτάθλημα

"Η επόμενη είναι η τελευταία μου χρονιά. Ειδικά αν πάρουμε το πρωτάθλημα είναι που θα σταματήσω. Προσπαθώ και θα προσπαθήσω να κάνω τα πάντα για να πάρει η ΑΕΚ ένα πρωτάθλημα. Είναι το όνειρό μου, είναι αυτό που μου λείπει, είναι αυτό που θέλω να κάνω με αυτή την ομάδα, έτσι ώστε να σταματήσω το ποδόσφαιρο όπως εγώ θέλω". Τάδε έφη ο Άκης Ζήκος με συνέντευξή του στο "ΑΕΚ Empire". Στο ίδιο περιοδικό άνοιξε την καρδιά του και ο Παντελής Καφές, που χαρακτήρισε την μεταγραφή του στην Ένωση, ως το καλύτερο που μπορούσε να του συμβεί. Επέστρεψαν τα χαμόγελα έπειτα από τη νίκη στην Καλαμαριά.

Ο Άκης Ζήκος στη συνέντευξή του μεταξύ άλλων δήλωσε:

Για το αν μετάνιωσε που γύρισε στην Ελλάδα:

Όχι, δεν έχω μετανιώσει καθόλου. Λάθος δεν έκανα σε καμία περίπτωση. Γύρισα όπως ακριβώς ονειρευόμουν. Ισχύει αυτό που είπα και όταν υπέγραψα. Προσπαθώ και θα προσπαθήσω να κάνω τα πάντα για να πάρει η ΑΕΚ ένα πρωτάθλημα. Είναι το όνειρό μου, είναι αυτό που μου λείπει, είναι αυτό που θέλω να κάνω με αυτή την ομάδα, έτσι ώστε να σταματήσω το ποδόσφαιρο όπως εγώ θέλω.

Για το αν η κατάσταση του ελληνικού ποδοσφαίρου είναι αναστρέψιμη:

Είναι αναστρέψιμη αν η φιλοσοφία των συλλόγων και ειδικά των προέδρων και των παραγόντων που υπάρχουν αυτή τη στιγμή, αυτών που διοικούν το ελληνικό ποδόσφαιρο, συμβαδίζει με τη φιλοσοφία ομάδων όπως είναι η δικιά μας. Γενικά υπάρχουν αυτή τη στιγμή ομάδες που οι επικεφαλής τους δείχνουν να έχουν σωστές ιδέες, αλλά πιστεύω πάνω απ’ όλα πως αν η προσπάθεια που κάνει η ΑΕΚ σε αυτόν τον τομέα βρει συμπαραστάτες, υπάρχουν ελπίδες. Αν δε βρει συμπαραστάτες συλλόγους του δικού της βεληνεκούς, πιστεύω ότι θα είναι δύσκολα τα πράγματα.

Για το τι έχει κερδίσει από το ποδόσφαιρο:

Η αγάπη όλων των ανθρώπων που έχω συνεργαστεί, η αγάπη του απλού κόσμου, το ότι έχω γίνει γνωστός από το ποδόσφαιρο. Κακά τα ψέματα και τα χρήματα είναι ένα πολύ σημαντικό στοιχείο. Γενικά το ότι έχω καταφέρει και έχω γράψει ιστορία σε μερικά πραγματάκια στο ποδοσφαιρικό μου πέρασμα, για μένα είναι μεγάλη ικανοποίηση.

Για το πόσο τον άλλαξε η καριέρα του στη Γαλλία:

Άλλαξα σε πολλά πράγματα. Στο πως βλέπω το ποδόσφαιρο, στο τι είναι ποδόσφαιρο και πως πρέπει να φέρεσαι στους συμπαίκτες σου. Το πώς με δέχτηκαν σαν άγνωστο και το πώς με βοήθησαν μου έκανε μεγάλη εντύπωση. Σε αντίθεση με το πώς δέχονται στην Ελλάδα τους ξένους παίκτες. Είχα παραδείγματα από παλιά. Όταν έρχονταν στην ΑΕΚ ξένοι ποδοσφαιριστές και πως τους υποδέχονταν, τι προβλήματα είχαν, πως τους αντιμετώπιζαν κάποιοι άλλοι παίκτες και πραγματικά πλέον έχει αλλάξει η φιλοσοφία που αντιμετωπίζω το ποδόσφαιρο. Έμαθα να παίζω σωστά τη θέση, να βλέπω μέσα στο παιχνίδι ποια είναι τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα του αντιπάλου, κατάφερα να έχω μια σχετική ηρεμία στη ζωή μου και γενικά απέκτησα εμπειρίες. Έτσι, έχω πει ότι όσο κακό και να είναι το ελληνικό πρωτάθλημα, εγώ θα το βλέπω σαν γιορτή και δεν θα το κακολογήσω. Θα μείνω μόνο στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι. Από εκεί και πέρα, η ζωή στη Γαλλία είναι διαφορετική. Σίγουρα αυτό που έχει αλλάξει είναι ότι διακρίνω τα αρνητικά που υπάρχουν στην ελληνική κοινωνία και είναι πολλά.

Για την υποδοχή του από τον κόσμο της ΑΕΚ στο Ολυμπιακό Στάδιο:

Ήταν κάτι το εντυπωσιακό. Τώρα μπορώ να το πω. Δεν θέλω να γίνομαι γραφικός, αλλά ήταν η πρώτη στιγμή στην καριέρα μου που ήμουν έτοιμος να βουρκώσω. Δεν το έχω ξανανιώσει αυτό. Είμαι ακόμα ποδοσφαιριστής και δεν μου αρέσει να τα λέω αυτά. Όταν σταματήσω θα τα πω όλα.

Για το πότε θα σταματήσει το ποδόσφαιρο:

Η επόμενη είναι η τελευταία μου χρονιά. Ειδικά αν πάρουμε το πρωτάθλημα είναι που θα σταματήσω.

Ο Παντελής Καφές στην πρώτη του συνέντευξη ως παίκτης της ΑΕΚ είπε:

Για την μεταγραφή του στην ΑΕΚ…

Εγώ είχα πάρει μια απόφαση να φύγω από τον Ολυμπιακό και πιστεύω ότι το καλύτερο που μπορούσε να μου συμβεί για να συνεχίσω την καριέρα μου ήταν η ομάδα της ΑΕΚ. Την επιθυμία να φύγω από τον Ολυμπιακό, την είχα τους τελευταίους δύο μήνες και την είχα εκφράσει στη διοίκηση. Απλώς η απάντηση τους ήρθε σχετικά αργά, στα τέλη Ιανουαρίου. Το περίμενα ότι με τον έναν ή τον άλλον τρόπο θα γινόταν.

Για την απόφαση του να φύγει από τον Ολυμπιακό…

Είμαι της άποψης ότι αν δεν είσαι καλά κάπου και αν δεν σε γεμίζει αυτό που κάνεις, το καλύτερο είναι να μην κρύβεσαι. Νομίζω ότι αυτό που έκανα ήταν πιο σωστό και θα μου δώσει νέο κίνητρο, νέο ενδιαφέρον. Ήταν μια απόφαση προσωπική γιατί όπως σου είπα δεν ένιωθα καλά.

Για τους στόχους της νέας του ομάδας…

Η αλήθεια είναι ότι μένουν αρκετά παιχνίδια, αλλά η διαφορά με τον Ολυμπιακό είναι μεγάλη. Βέβαια, αυτό δεν σημαίνει ότι θα τα παρατήσουμε. Η ΑΕΚ θα παλεύει για να κερδίζει κάθε παιχνίδι. Αυτό πρέπει να κάνει και αυτό κάνει. Από εκεί και πέρα υπάρχει και η μάχη της δεύτερης θέσης που οδηγεί στο Τσάμπιονς Λιγκ και κάθε ομάδα το θέλει αυτό. Εγώ όμως θα ήθελα να πω κάτι άλλο. Σε βάθος χρόνου, με τη δουλειά που γίνεται και με τα νέα παιδιά που υπάρχουν στην ΑΕΚ βλέπω ότι τα επόμενα χρόνια έχουμε πολλές πιθανότητες να σπάσουμε την κυριαρχία του Ολυμπιακού. Και δεν είναι λόγια. Υπάρχουν παίκτες έμπειροι, σε πολύ καλή ηλικία πολύ αξιόλογοι, αλλά και πολλά νέα παιδιά πολύ ταλαντούχα. Με τη δουλειά που γίνεται και με τη θέληση που επιδεικνύουν, νομίζω ότι η ΑΕΚ είναι ικανή να τα καταφέρει τα επόμενα χρόνια.

Επιστροφή... διαρκείας

Να κάνουν ένα καλό τελικό σπριντ είναι το ζητούμενο πλέον στο στρατόπεδο της ΑΕΚ προκειμένου να προλάβουν το τρένο της δεύτερης θέσης. Ικανοποίηση για την επιστροφή στις νίκες και την εμφάνιση απέναντι στον Απόλλωνα Καλαμαριάς, προβληματισμός για τις πολλές χαμένες ευκαιρίες εν όψει και του οριακού παιχνιδιού με τον "ανεβασμένο" Άρη. Ρεπό είχαν τη Δευτέρα οι "κιτρινόμαυροι". Επιστρέφουν κόντρα στους Θεσσαλονικείς οι Έμερσον, Δέλλας και Λυμπερόπουλος.

Οι τρεις βαθμοί ήταν το ζητούμενο για την ΑΕΚ απέναντι στον Απόλλωνα Καλαμαριάς. Η ομάδα προερχόταν από μια σειρά ανεπιτυχών αποτελεσμάτων και σε περίπωση νέου στραβοπατήματος τα περιθώρια θα είχαν στενέψει ασφυκτικά. Έτσι άλλωστε εξηγείται και το άγχος των παικών του Φερέρ, που ήταν ορατό δια γυμνού οφθαλμού στις προσπάθειές τους. Παρ' όλα αυτά νίκησαν, έμειναν στο κόλπο της δεύτερης θέσης και πήραν την καλύτερη ένεση ηθικού εν όψει της τελικής ευθείας, αρχής γενομένης από την αναμέτρηση με τον "ανεβασμένο" Άρη, εκεί όπου το τρίποντο θωρείται κάτι περισσότερο από επιτακτική ανάγκη.

Μ' αυτά και μ 'αυτά, τα κέρδη από τη νίκη στη Θεσσαλονίκη θα μπορέσουν να εστιαστούν και στην εμφάνιση και κάποιων παικτών που η καλή αποδοσή τους θα χρειαστεί στη συνέχεια. Ο Άκης Ζήκος θύμισε τον καλό του εαυτό, δείχοντας να έχει συνέλθει πλήρως από τον τραυματισμό του, ενώ και ο Λεωνίδας Καμπάνταης επιβεβαίωσε τα φετινά δείγματα γραφής του. Τα ευχάριστα έχουν να κάνουν και με τον Πανελή Καφή που πραγματοποίησε το καλύτερο παιχνίδι του με η φανέλα της ΑΕΚ και ο χρόνος δουλεύει υπέρ του.

Από και και πέρα δεν απουσιάζει για ακόμα μια φορά την τρέχουσα περίοδο και ο προβληματισμός για τις πολλές χαμένες ευκαιρίες, που ήδη έχουν στοιχίσει βαθμούς στο παρελθόν και πλέον θα πρέπει να μπει ένα τέλος με δεδομένο ότι από δω και τούδε κάθε λάθος μπορεί να αποβεί καθοριστικό.

Επιστρέφουν Δέλλας, Έμερσον, Λυμπερόπουλος

Εν τω μεταξύ το μενού τις Δευτέρας περιέλαμβανε ρεπό, ενώ θεραπεία ακολούθησαν οι τραυματίες, αλλά και ο Λυμπερόπουλος που δεν τα ξίδεψε στη Θεσσαλονίκη. Φερέρ και παίκτες ανανέωσαν το ραντεβού τους για την Τρίτη (10:00), οπότε και θα ξεκινήσει και η προετοιμασία για το παιχνίδι με τον Άρη.

Ο Ισπανός τεχνικός θα έχει πλέον σίγουρα στη διάθεσή του για το ματς του Σαββάτου τους Έμερσον και Δέλλα, ενώ επιστρέφει και ο Λυμπερόπουλος που εξέτισε την τιμωρία του. Αντίθετα θα στερηθεί των υπηρεσιών του Μπρούνο Τσιρίλο, ο οποίος θα εκτίσει την ποινή από τις τέσσερις κίτρινες κάρτες που έχει συμπληρώσει (ο Καμπάνταης θα εκτίσει την τιμωρία του στον αγώνα της 26ης αγωνιστικής απέναντι στην Κέρκυρα.

Tα εισιτήρια του αγώνα ΑΕΚ-Άρης

Στη διάθεση των φιλάθλων της ΑΕΚ τίθενται από την Τρίτη (27/02) τα εισιτήρια του αγώνα ΑΕΚ – Άρης (3/3/2007, 19.00 μ.μ.) και θα μπορούν να τα προμηθευτούν, σε ώρες καταστημάτων, από τα εξής σημεία:

• aekshop 1: Γράμμου 71, Μαρούσι τηλ. 210-8064210
• aekshop 2 (Empire cafe): Σμύρνης 3, Νέα Φιλαδέλφεια τηλ. 210-2525759
• aekshop 3 : Αιόλου 7, Πλάκα τηλ. 210-3236750
• aekshop 4 : Λεωφόρος Θηβών 376, Αιγάλεω τηλ. 210- 5317482

Οι φίλοι της ομάδας μπορούν να προμηθευτούν τα εισιτήριά τους και μέσω του διαδικτύου, στην ηλεκτρονική διεύθυνση www.aektickets.gr ή μέσω του νέου αυτόματου τηλεφωνικού κέντρου πωλήσεων στο 210-8108021. Η παραλαβή των εισιτηρίων θα γίνεται από ειδικό εκδοτήριο στο σταθμό του ΗΣΑΠ, "Ειρήνη". Το συγκεκριμένο εκδοτήριο θα λειτουργήσει μόνο το Σάββατο 3/3, από τις 16:00 μ.μ. μέχρι και 10’ λεπτά μετά την έναρξη του αγώνα. Για την παραλαβή των εισιτηρίων, απαραίτητη είναι η επίδειξη της αστυνομικής ταυτότητας με τον αριθμό δελτίου που έχει δηλωθεί κατά την τηλεφωνική αγορά. Επίσης από την Πέμπτη 1/3, εισιτήρια θα πωλούνται καθημερινά από τις 11:00 το πρωί έως τις 18:00 το απόγευμα και στα εκδοτήρια του σταθμού ΗΣΑΠ Ειρήνη και στην είσοδο της Λεωφόρου Κύμης.

Οι τιμές των εισιτηρίων ανά θύρα:

Θύρες 1, 2, 15, 16, 35: 15?
Θύρες 3, 14, 33: 20?
Θύρες 5, 12, 31: 25?
Θύρες 7, 11: 30?
Θύρες 8, 10: 35?
Θύρα 9: 40?
Θύρα 29: 45?
Θύρα P1: 100?

Για τις παραπάνω θύρες θα προπωλούνται και παιδικά εισιτήρια (μόνο από τα εκδοτήρια του σταθμού ΗΣΑΠ «Ειρήνη) η τιμή των οποίων κυμαίνεται από 5 ? έως 20 ?. Την ημέρα του αγώνα τα παιδικά εισιτήρια θα πωλούνται μόνο από το εκδοτήριο έναντι της θύρας 12. Το ίδιο ισχύει και για τα εισιτήρια ΑΜΕΑ της θύρας 13, που κοστίζουν 10 ?.

Πηγή : sportime.gr

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 28-02-2007, 00:15:   #156
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Επιστροφή για Χιώτη, Έμερσον

Η επιστροφή των ποδοσφαιριστών στις προπονήσεις μετά το ρεπό της Δευτέρας (26/2) συνδυάσθηκε και με την επιστροφή δύο παικτών που τον τελευταίο καιρό απείχαν λόγω τραυματισμού. Ο λόγος για τον Έμερσον και τον Διονύση Χιώτη που ακολούθησαν κανονικά ολόκληρο το πρόγραμμα και τέθηκαν έτσι στην διάθεση του Λορέντσο Σέρα Φερέρ για το παιχνίδι με τον Άρη. Θέλει να κρατήσει τον Μαντούκα η Ένωση, μεταγραφικά σενάρια για Μπασινά, Αλωνεύτη και Μάλαρτζ. Ανοίγει ο δρόμος για τα πλάνα της ΠΑΕ για την κατασκευή γηπέδου στα Ανω Λιόσια.

Ο Τραϊανός Δέλλας από την πλευρά του ολοκλήρωσε το πρόγραμμα επανένταξης και την Τετάρτη (28/2) αναμένεται να μπει και αυτός στο πρόγραμμα προπόνησης ενώ πρόγραμμα επανένταξης συνέχισε και o Μάρτιν Παουτάσο.

Ο Βασίλης Λάκης ακολουθεί ατομικό πρόγραμμα σε πιο υψηλό ρυθμό ενώ οι Νίκος Γεωργέας, Παναγιώτης Κονέ, Γιώργος Αλεξόπουλος συνεχίζουν πρόγραμμα αποθεραπείας. Τέλος, ο Παναγιώτης Λαγός και ο Περπαρίμ Χετεμάι θα ξεκινήσουν αύριο πρόγραμμα αποθεραπείας. Η προπόνηση της Τετάρτης είναι προγραμματισμένη στις 10.00.

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 01-03-2007, 00:12:   #157
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Δεν «υπάρχει» Άγγελος…

Τα μεταγραφικά σενάρια που θέλουν την ΑΕΚ να ενδιαφέρεται για την απόκτηση του Άγγελου Μπασινά το προσεχές καλοκαίρι προήλθαν από ελληνικές πηγές αλλά τα ισπανικά ΜΜΕ ψάχνουν το θέμα κάθε μέρα. Τα νέα της Τετάρτης εξ Ισπανίας μόνο ευχάριστα δεν είναι για την Ένωση καθώς η τοπική εφημερίδα της Μαγιόρκα μάλιστα «Diario de Mallorca» αναφέρει πως σε συνομιλία δημοσιογράφου της με τον Φερέρ, ο τελευταίος δήλωσε άγνοια για το θέμα. Φήμες για Νταμιάνοβιτς, επέστρεψαν στις προπονήσεις οι Δέλλας, Παουτάσο.

Άγνοια από Φερέρ

Άγνοια δηλώνει για το θέμα Μπασινά ο Λορέντσο Σέρα Φερέρ όπως υποστηρίζει η «Diario de Mallorca». Επίσης στο ίδιο δημοσίευμα αναφέρεται πως το συμβόλαιο του Έλληνα μέσου λήγει στις 30 Ιουνίου του 2008 και πως είναι απίθανο να μην το εξαντλήσει.

Βέβαια τίποτα από τα παραπάνω δεν λέει τίποτα όσον αφορά την υπόθεση Μπασινά. Μπορεί όντως ο Φερέρ να δήλωσε πως δεν ξέρει κάτι σχετικά με το θέμα αλλά στην μέση της σεζόν δύσκολα θα έλεγε και κάτι διαφορετικό. Και από την άλλη μπορεί ο Μπασινάς να έχει συμβόλαιο μέχρι το 2008 αλλά αν η Μαγιόρκα υποβιβαστεί, κάτι καθόλου απίθανο με βάση την βαθμολογική της κατάσταση, αυτόματα ο Έλληνας διεθνής μένει ελεύθερος.

Όπως και να έχει για να πραγματοποιηθεί αυτή η μεταγραφή θα πρέπει να υπάρχει η πρόθεση και από τον ίδιο τον Μπασινά να επιστρέψει στο ελληνικό πρωτάθλημα. Αν ο Μπασινάς εκφράσει την επιθυμία του να επιστρέψει τότε το ενδιαφέρον της ΑΕΚ θα πρέπει να θεωρείται δεδομένο.

Φήμες για Νταμιάνοβιτς

Μετά τον Παναθηναϊκό ήταν η σειρά της ΑΕΚ να παρουσιαστεί σαν υποψήφια να εντάξει στο δυναμικό της τον Ντάριο Νταμιάνοβιτς. Ο Σέρβος που αγωνίζεται στην Χάιντουκ παρουσιάστηκε από ιστοσελίδα της Σερβίας σαν μεταγραφικός στόχος της ΑΕΚ, κάτι που τις προάλλες είχε γίνει και με τον Παναθηναϊκό. Αυτό πάντως μάλλον δεν ισχύει και όπως όλα δείχνουν πρόκειται για παιχνίδι των μάνατζερ προκειμένου να ανέβει η τιμή του.

Μειώνονται τα προβλήματα

Τρίβει τα χέρια του από ικανοποίηση ο Λορέντσο Σέρα Φερέρ που βλέπει τα προβλήματα ενόψει του παιχνιδιού με τον Άρη να ελαχιστοποιούνται. Στην προπόνηση της Τετάρτης λοιπόν μετά την επιστροφή των Έμερσον και Χιώτη ήταν η σειρά των Δέλλα και Παουτάσο να μπουν στο κανονικό πρόγραμμα προπόνησης. Οι δύο παίκτες γυμνάστηκαν κανονικά μαζί με τους συμπαίκτες του κάτι που σημαίνει πως τέθηκαν στην διάθεση του Ισπανού τεχνικού για το παιχνίδι του Σαββάτου.

Αντίθετα ο Άκης Ζήκος έκανε ειδικό πρόγραμμα ενδυνάμωσης στο γυμναστήριο ενώ σε καλό δρόμο βρίσκεται και η αποθεραπεία του Βασίλη Λάκη συνεχίζει ατομικό σε υψηλούς ρυθμούς. Πρόγραμμα αποθεραπείας ακολούθησαν ως συνήθως οι Παναγιώτης Κονέ και Γιώργος Αλεξόπουλος ενώ ο Νίκος Γεωργέας παρέμεινε κλινήρης καθώς παρουσίασε πυρετό.

Τέλος, στους Θρακομακεδόνες ήρθε το πρωί και ο Περπαρίμ Χετεμάι ο οποίος ακολουθεί ειδικό πρόγραμμα ενδυνάμωσης στον κορμό. Ο Παναγιώτης Λαγός αναμένεται να βρεθεί μία μέρα αργότερα στους Θρακομακεδόνες. Η προπόνηση της Πέμπτης είναι προγραμματισμένη στις 10.00 και θα είναι κλειστή για τους εκπροσώπους του Τύπου και τους φιλάθλους.

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 01-03-2007, 23:21:   #158
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Νέα Φιλαδέλφεια... γιοκ!

Η κόντρα Νικολαΐδη-Ερασιτεχνικής σχετικά με το που θα γίνει το γήπεδο της ΑΕΚ βρίσκει νικητή τον πρώτο δια μέσου Συμβουλίου της Επικρατείας, οι ανώτατοι δικαστές του οποίου έκριναν αντισυνταγματικό τον νόμο πάνω στον οποίο βασιζόταν η Ερασιτεχνική για να φτιάξει γήπεδο στην Νέα Φιλαδέλφεια. Σκοπός της ομάδας του Ανατολιωτάκη ήταν να πραγματοποιηθεί με τροποποιήσεις το σχέδιο Γρανίτσα μέσω ενός νομοθετικού πλαίσιου ωστόσο μετά την απόφαση αυτή το θέμα «κολλάει» μια και καλή. Φερέρ στην Μarca: Ευτυχισμένος με τίτλο.

Έτσι δικαιώνεται ο Δήμος της Νέας Φιλαδέλφειας και οι 131 πολίτες που είχαν κάνει προσφυγή προκειμένου να αποδειχθεί πως ο συγκεκριμένος νόμος είναι αντίθετος με τα σχετικά άρθρα του Συντάγματος κάτι που σημαίνει πως δεν μπορεί να ψηφιστεί άρα και να χτιστεί το γήπεδο. Επίσημα η απόφαση θα ανακοινωθεί σε ένα με ενάμισι μήνα αλλά πρέπει να θεωρείται βέβαιη.

Η εξέλιξη αυτή «λύνει τα χέρια» του Ντέμη Νικολαΐδη που έχει εγκαταλείψει προ πολλού την ιδέα της Νέας Φιλαδέλφειας και έχει στραφεί στην λύση ΟΔΔΥ. Η Ερασιτεχνική ωστόσο αντιδρούσε και συνέχιζε να επιμένει πως το γήπεδο μπορεί να γίνει στην παραδοσιακή έδρα της ΑΕΚ αλλά μετά από αυτήν την απόφαση η οποιαδήποτε ένσταση κατά του σχεδίου της ΠΑΕ μάλλον ανούσια θα είναι.

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 03-03-2007, 00:45:   #159
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

«Μυαλό μόνο για Άρη»

Η ΑΕΚ μπορεί το βράδυ της Κυριακής να είναι και πάλι στη δεύτερη θέση. Αυτό, όμως, αυτή τη στιγμή δεν απασχολεί καθόλου τον Λορένσο Σέρα Φερέρ. Αυτό που θέλει ο Ισπανός τεχνικός, όπως τόνισε στις δηλώσεις του την Παρασκευή, είναι να έχουν όλοι το μυαλό τους 100% στον αγώνα με τον Αρη και να πάρουν τη νίκη, χωρίς να τους ενδιαφέρει το ντέρμπι αιωνίων. Ο Σέρα αναφέρθηκε και στην αποθεραπεία των τραυματιών, ενώ η προετοιμασία της Ένωσης για τον Αρη ολοκληρώθηκε. Με ενδιαφέρον αναμένεται η παρουσία και η συμπεριφορά των οργανωμένων το Σάββατο.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Φερέρ:

«Η νίκη πάντοτε βοηθάει αλλά η νίκη αυτή δεν είναι καθοριστική. Σε κάθε παιχνίδι πρέπει να δείχνουμε την ποιότητα και την ένταση μας και να δίνουμε τα πάντα στον αγωνιστικό χώρο. Εύχομαι τα πράγματα από εδώ και στο εξής να μας πάνε καλά, δουλέψαμε πολύ για να προετοιμαστούμε καλά για αυτόν τον αγώνα και θα δούμε εάν θα είναι δυνατός».

- Οι επιστροφές ποδοσφαιριστών σας κάνει πιο εύκολο το έργο σας;

«Είναι αλήθεια ότι κάποιοι παίκτες επέστρεψαν στις προπονήσεις τις τελευταίες 2-3 ημέρες, αλλά το πρόβλημα είναι η ετοιμότητά τους. Έπειτα από χρόνο απουσίας χωρίς να αγωνίζονται, μέχρι να βρουν και πάλι το ρυθμό τους είναι αυτό που κοστίζει περισσότερο. Είναι ένα πλεονέκτημα να έχεις αυτούς τους παίκτες να προπονούνται ξανά μαζί, αλλά κάποιοι από αυτούς θα τους είναι δύσκολο να αποκτήσουν και πάλι τον τόνο που είχαν πριν από τον τραυματισμό τους. Αλλά πάντα είναι πλεονέκτημα να έχεις περισσότερους παίκτες μέσα στη λίστα σου και να έχεις συναγωνισμό μέσα στην ομάδα. Αλλά το πρόβλημα είναι και ο ρυθμός στην ομάδα».

- Πόσο εύκολο είναι να έρθει η νίκη επί του Άρη που παίζει όμορφο και επιθετικό ποδόσφαιρο;

«Κανένα παιχνίδι δεν είναι εύκολο. Γνωρίζουμε όλα τα χαρακτηριστικά και όλες τις έννοιες του παιχνιδιού που χρησιμοποιεί ο Άρης και είναι μια κατάσταση την οποία πρέπει να σεβαστούμε, πρέπει να την αξιολογήσουμε αλλά σε αυτό που πρέπει να δώσουμε σημασία είναι σε αυτό που εμείς πρέπει να κάνουμε στον αγωνιστικό χώρο».

- Η σκέψη θα είναι στο παιχνίδι Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός;

«Εύχομαι να έχουμε το μυαλό μας 100% στο παιχνίδι με τον Άρη και να μην αφαιρεθούμε από πράγματα για τα οποία εμείς δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα. Αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να συγκεντρωθούμε για να κερδίσουμε στο δικό μας παιχνίδι και αν τα πράγματα μας ευνοήσουν αυτό θα είναι καλύτερο για εμάς».

- Στον πάγκο του Άρη βρίσκεται ένας Ισπανός προπονητής. Θέλει να του στείλει ένα μήνυμα;

«Το μόνο που μπορώ να πω είναι να τον χαιρετήσω, να του ευχηθώ υγεία, είναι ένας συνάδελφός μου τον γνωρίζω χρόνια και είναι ένας πολύ καλός άνθρωπος».

Προπόνηση και αποστολή

Η προετοιμασία της ΑΕΚ για τον σαββατιάτικο εντός έδρας αγώνα με τον Αρη ολοκληρώθηκε με την πρωινή προπόνηση της Παρασκευής. Σε αυτή, ο Ακης Ζήκος ακολούθησε κανονικό πρόγραμμα προπόνησης και γι' αυτό συμπεριλήφθηκε στην αποστολή, ενώ οι Παναγιώτης Λαγός και Περπαρίμ Χετεμάι ακολούθησαν πρόγραμμα ενδυνάμωσης στον κορμό. Οι Παναγιώτης Κονέ, Νίκος Γεωργέας και Γιώργος Αλεξόπουλος συνεχίζουν πρόγραμμα αποθεραπείας, ενώ ο Βασίλης Λάκης ακολουθεί ειδικό πρόγραμμα σε υψηλό ρυθμό. Τέλος, από τα προβλήματα με τις ενοχλήσεις δε γλίτωσε ούτε ο πιτσιρικάς Σάββας Γκέντζογλου, που ένιωσε ενοχλήσεις στον προσαγωγό.

Μετά το τέλος της προπόνησης ο Φερέρ ανακοίνωσε την 19μελή αποστολή, στην οποία βρίσκονται οι Σορεντίνο, Χιώτης, Δέλλας, Κυριακίδης, Παπασταθόπουλος, Τζιωρτζιόπουλος, Πλιάτσικας, Μόρας, Καφές, Ζήκος, Τόζερ, Εμερσον, Καπετάνος, Λυμπερόπουλος, Ιβιτς, Παουτάσο, Μαντούκα, Καμπάνταης, Ζούλιο Σέζαρ.

Σε ό,τι αφορά την 11άδα, με τον Ισπανό ποτέ κανείς δεν μπορεί να είναι σίγουρος.

Μυστήριο ο κόσμος

Με ενδιαφέρον αναμένεται η παρουσία του κόσμου στον αγώνα με τον Αρη και κυρίως η στάση που θα κρατήσουν οι οργανωμένοι οπαδοί της Original. Η απόφαση του Ντέμη Νικολαΐδη να μη δώσει απευθείας εισιτήρια στην μεγαλύτερη οργάνωση οπαδών της Ένωσης έχει προκαλέσει έντονη δυσαρέσκεια και άπαντες περιμένουν να δουν αν θα υπάρξουν αντιδράσεις και ποιες θα είναι αυτές, το Σάββατο. Οσο για την παρουσία συνολικά των Ενωσιτών στις εξέδρες του ΟΑΚΑ, αν βοηθήσουν και οι καιρικές συνθήκες αναμένεται να ξεπεράσουν τις 20.000, καθώς όλοι είναι κάπως ανεβασμένοι μετά την εκτός έδρας νίκη και την καλή εμφάνιση κόντρα στην Καλαμαριά.

Ανακοίνωση για τους φωτογράφους

"Σχετικά με την απρόσκοπτη εργασία των φωτογράφων στο Ολυμπιακό Στάδιο, όταν αυτό λειτουργεί ως έδρα της ποδοσφαιρικής ομάδας της ΑΕΚ, η ΠΑΕ κάνει γνωστό ότι θα ακολουθεί τους κανονισμούς οργάνωσης που ορίζει η προκήρυξη της διοργανώτριας αρχής «Super League Ελλάδα 2007» και το επίπεδο οργάνωσης που απαιτείται από την UEFA (πολύ περισσότερο μάλιστα όταν συγκεκριμένα σημεία λειτουργίας δεν γίνονται ξεκάθαρα από την διοργανώτρια αρχή του πρωταθλήματος στην προκήρυξη αυτού).

Ακολουθώντας τους κανονισμούς που η UEFA ορίζει για την οργάνωση και λειτουργία των γηπέδων στην κορυφαία συλλογική διοργάνωση στην Ευρώπη, το Champions League (όπως αναφέρονται στο “Regulations of the UEFA Champions League 2006/2007 – Annex III : Media Matters, par. 6 Photographers), η ΠΑΕ ζητά από τους φωτογράφους να ακολουθήσουν τις οδηγίες που υποδεικνύονται από την ΠΑΕ και που αποδεδειγμένα παρέχουν τις προϋποθέσεις σωστής εργασίας, καθώς ορίζονται και ακολουθούνται από την Ευρωπαϊκή Ποδοσφαιρική Ομοσπονδία.

Παράλληλα παρέχουν ασφάλεια στους ίδιους αλλά και τους αθλητές των δύο ομάδων που αγωνίζονται. Ως εκ τούτου οι φωτογράφοι, φορώντας τα ειδικά γιλέκα (BIBS) που παρέχει η ΠΑΕ στην είσοδο της Θύρας των δημοσιογραφικών, θα πρέπει να βρίσκονται στη διάρκεια του αγώνα πίσω από τις διαφημιστικές πινακίδες των δύο τερμάτων, ενώ η αλλαγή τερμάτων θα γίνεται μόνο στη διάρκεια του ημιχρόνου.

Η ΠΑΕ κάνει επίσης σαφές προς πάσα κατεύθυνση ότι στο γήπεδο όπου αγωνίζεται η ποδοσφαιρική ομάδα της ΑΕΚ, δεν υπάρχουν «φουσκωτοί», χαρακτηρισμός που ατυχώς αποδόθηκε από την ΕΦΕ σε σχετική καταγγελία μετά τον αγώνα ΑΕΚ-Παναθηναϊκός και έχει ως μοναδικό σκοπό να πλήξει το ήθος που χαρακτηρίζει τους εκπροσώπους της ΠΑΕ και με το οποίο φιλοξενεί τους φιλάθλους αλλά και τους εργαζόμενους σε έναν αγώνα, από όποια πλευρά και αν προέρχονται.

Όπως ξεκάθαρα φαίνεται στις φωτογραφίες που επισυνάπτονται από την ΕΦΕ, οι άνθρωποι που διακρίνονται να τους ζητούν να αλλάξουν θέση (να φύγουν δηλαδή από τη σέντρα και να πάνε στη σωστή θέση όπως όλοι οι υπόλοιποι φωτογράφοι) είναι υπάλληλοι της εταιρείας Ερμής Security που συνεργάζεται για την ασφάλεια του γηπέδου.
Η ΑΕΚ ΠΑΕ, παρέχει τόσο στους εκπροσώπους του Τύπου, όσο και στους φωτογράφους και τεχνικούς τηλεοπτικών συνεργείων, διευκολύνσεις και παροχές για τις οποίες έλαβε επανειλημμένως τα εύσημα απο την UEFA.

Ως εκ τούτου, αμφισβητεί την καταγγελία των φωτογράφων και της ΕΦΕ, καλεί κάθε ενδιαφερόμενο μέλος της να παρακολουθήσει τον τρόπο λειτουργίας των Μedia σε έναν εντός έδρας αγώνα και ζητά τον εναρμονισμό του τρόπου εργασίας τους με αυτόν που επιτάσσουν οι κανονισμοί της Ευρωπαϊκής Ποδοσφαιρικής Ομοσπονδίας.

Ακόμα, η ΠΑΕ ενημερώνει τους φωτογράφους που συνεργάζονται με την «Super League Ελλάδα 2007» και τον ΟΠΑΠ ότι δεν θα επιτραπεί η είσοδος στον χώρο των αποδυτηρίων ή σε χώρους που κινούνται αποκλειστικά οι αθλητές και οι διαπιστευμένοι αρμόδιοι εκπρόσωποι για την τέλεση του αγώνα, χωρίς διαπίστευση ή επιστολή που να βεβαιώνει τη συνεργασία.

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ ΑΕΚ ΠΑΕ".

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 04-03-2007, 01:06:   #160
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Δεύτερος... Καπετάνιος

Κορυφαίος της ΑΕΚ ο Καπετάνος... Τη δεύτερη διαδοχική της νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε η ΑΕΚ, που επικράτησε με 3-1 του Αρη στο "Σπύρος Λούης". Σημαντικό μερίδιο σε αυτήν την επιτυχία έχει ο Παντελής Καπετάνος, που με την είσοδο του στο δεύτερο ημίχρονο βοήθησε πολύ την Ενωση, κερδίζοντας το πέναλτι στο πρώτο γκολ και βάζοντας το δεύτερο...

To μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου κύλησε χωρίς κάτι το ιδιαίτερο για τις δύο ομάδες. Η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο, όμως κάποιες επιθετικές εξάρσεις του Ζούλιο Σέζαρ, ήταν ο μοναδικός τρόπος που προσπαθούσε να δημιουργήσει ρήγματα στην άμυνα του Αρη. Παρ' όλα αυτά όμως και οι δύο ομάδες θα μπορούσαν να είχαν πάει στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με γκολ καθώς έχασαν μεγάλες ευκαιρίες στα τελευταία λεπτά με τους Καφέ και Κόκε να αστοχούν από θέσεις βολής. Ετσι τα πρώτα 45' ολοκληρώθηκαν με το 0-0 να σφραγίζει τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων.

Στην επανάληψη η ΑΕΚ ανέβασε στροφές και σε αυτό συνετέλεσε η είσοδος στον αγωνιστικό χώρο του πολύ ορεξάτου Παντελή Καπετάνου. Ο πρώην επιθετικός του Ηρακλή, είχε συμμετοχή στο τέρμα που "ξεκλείδωσε" την αμυνα του Αρη καθώς κέρδισε από τον Κουλουχέρη το πέναλτι με το οποίο ο Μαντούκα άνοιξε το σκορ στο 56'. Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ καλύτεροι και έτσι στο 74' έπειτα από ασίστ του πολύ δραστήριου Ζούλιο Σέζαρ, ο Λυμπερόπουλος με κεφαλιά ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-0. Ο Μεσσήνιος επιθετικός λίγο αργότερα είχε την ευκαιρία να πετύχει και δεύτερο προσωπικό τέρμα, όμως σημάδεψε τα περιστέρια από τα έντεκα βήματα. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο Αρης με τέρμα του Ροτζέριο στο 87' να ξαναμπεί στο παιχνίδι και να γεμίσει και πάλι με άγχος τους φίλους της ΑΕΚ. Στο σημείο εκείνο όμως μίλησε ο man of the match της αναμέτρησης. Ο Καπετάνος εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την ασίστ του Λυμπερόπουλου και πέτυχε το 3-1 με το οποίο εξασφάλισε το "τρίποντο" για την ΑΕΚ, η οποία τώρα περιμένει το αποτέλεσμα του κυριακάτικου ντέρμπι των δύο αιωνίων.

Γήπεδο: "Σπύρος Λούης" ΟΑΚΑ

Διαιτητής: Δαλούκας (Θεσσαλίας)

ΑΕΚ (Σέρα Φερέρ): Σορεντίνο, Πλιάτσικας (62' Παουτάσο), Παπασταθόπουλος, Δέλλας, Τζιωρτζιόπουλος, Μαντούκα (70' Τόζερ), Ζήκος, Καφές, Λυμπερόπουλος, Καμπάνταης (46' Καπετάνος), Ζούλιο Σέζαρ

Αρης (Κίκε Ερνάντεθ): Χαλκιάς, Παπαδόπουλος, Κουλουχέρης, Βανγκελί, Κοϊρα (61' Νάτσο Γκαρσία), Νεμπεγλέρας, Γιόναν Γκαρσία (81' Ροτζέριο), Παλαθουέλος, Πάουλο Κόστα, Χαβίτο, Κόκε.

Η εξέλιξη του αγώνα

12' Βιαστικό σουτ του Κόκε, μπλόκαρε τη μπάλα ο Σορεντίνο
13' Αδράνεια της άμυνας τουΑρη, γύρισμα του Ζούλιο Σέζαρ από πλάγια θέση, έδιωξε σε κόρνερ ο Χαλκιάς
18' Πολύ καλή εκτέλεση φάουλ του Ζούλιο Σέζαρ, η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ
28' Σουτ του Ζούλιο Σέζαρ, στα χέρια του Χαλκιά
29' Κίτρινη κάρτα στον Παπασταθόπουλο
30' Φάουλ του Ζούλιο Σέζαρ από τα δεξιά, κεφαλιά του Μαντούκα, απέκρουσε ενστικτωδώς ο Χαλκιάς
32' Ατομική προσπάθεια του Ζούλιο Σέζαρ, σουτ με το αριστερό, άουτ
40' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ, σουτ του Καφέ μέσα στην περιοχή με το αριστερό, άουτ
41' ο Σορεντίνο διώχνει τη μπάλα στην πλάτη του Δέλλα, αυτή στρώνεται στον Πάουλο Κόστα, που δίνει κάθετα στον Κόκε,. Αυτός σουτάρει από ευνοϊκή θέση άουτ
44' Κίτρινη στον Μαντούκα

46' Ο Καπετάνος πέρασε στη θέση του Καμπάνταη
47' Κίτρινη κάρτα στον Βανγκέλι
48' Φάουλ του Ζούλιο Σέζαρ, κεφαλιά του Λυμπερόπουλου, έδιωξε σε κόρνερ δύσκολα ο Χαλκιάς
53' Σουτ του Τζιωρτζιόπουλου με το δεξί, άουτ
55' Ανατροπή του Καπετάνου μέσα στην περιοχή από τον Κουλουχέρη και πέναλτι για την ΑΕΚ
55' Κίτρινη κάρτα στον Κουλουχέρη
56' ΓΚΟΛ Ο Μαντούκα εκτέλεσε και άνοιξε το σκορ
59' Κίτρινη στον Πλιάτσικα
61' Στη θέση του Κοϊρα πέρασε ο Νάτσο Γκαρσία
62' Στη θέση του Πλιάτσικα, πέρασε ο Παουτάσο
68' Κίτρινη κάρτα στον Παπαδόπουλο
69' Σουτ του Καφέ μέσα στην περιοχή, άουτ
74' ΓΚΟΛ Αντεπίθεση για την ΑΕΚ, σέντρα του Ζούλιο Σέζαρ από τα δεξιά, κεφαλιά του Λυμπερόπουλου στα δίχτυα του Χαλκιά
75' Σέντρα του Νάτσο Γκαρσία από τα δεξιά, κεφαλιά του Κόκε άουτ
76' Χέρι του Παπαδόπουλου μέσα στην περιοχή και νέο πέναλτι για την ΑΕΚ. Δεύτερη κίτρινη στον αμυντικό του Αρη, που αποβάλλεται
77' Ο Λυμπερόπουλος εκτέλεσε και έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Χαλκιά
81' Στη θέση του Γιόναν Γκαρσία πέρασε ο Ροτζέριο
84' Σέντρα του Ζούλιο Σέζαρ από τα αριστερά, κεφαλιά του Καπετάνου, άουτ
86' Σέντρα του Πάουλο Κόστα από τα δεξιά, κεφαλιά του Νάτσο Γκαρσία έδιωξε ο Σορεντίνο
87' ΓΚΟΛΦαουλ του Κυριάκου από τα δεξιά, κεφαλιά πάσα του Κόκε στον Ροτζέριο που με σουτ στην κίνηση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα
89' ΓΚΟΛ Καθετη πάσα του Λυμπερόπουλου στον Καπετάνο που απέφυγε και τον Χαλκιά και "καθάρισε" το ματς για την ΑΕΚ

Πηγή : supersport.gr

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές