Greek infotainment community

Το Lateam είναι Ε Ν Α Ν Τ Ι Α σε οποιαδήποτε μορφή Π Ε Ι Ρ Α Τ Ε Ι Α Σ
Facebooktwitter
Επιστροφή   Greek infotainment community > ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ > ΑΡΧΕΙΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΕΤΩΝ > ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

ΝΕΑ ΓΙΑ ΑΕΚ

This is a discussion on ΝΕΑ ΓΙΑ ΑΕΚ within the ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ forums, part of the ΑΡΧΕΙΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΕΤΩΝ category; [right:ad851f29d4]http://img115.imageshack.us/img115/6051/arruabarrena2lo2.jpg[/right:ad851f29d4] Οπλίζεται με (κίτρινο) υποβρύχιο! Η πρώτη μεγάλη μεταγραφή της ΑΕΚ για τη νέα σεζόν, είναι γεγονός! Το μεσημέρι της ...

Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 02-05-2007, 22:00:   #211
geodon
Moderator

Το avatar του χρήστη geodon

Thanked 1.978 Times in 1.430 Posts
My Mood:
geodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to all
Προεπιλογή

[right:ad851f29d4]http://img115.imageshack.us/img115/6051/arruabarrena2lo2.jpg[/right:ad851f29d4]

Οπλίζεται με (κίτρινο) υποβρύχιο!

Η πρώτη μεγάλη μεταγραφή της ΑΕΚ για τη νέα σεζόν, είναι γεγονός! Το μεσημέρι της Τετάρτης η κιτρινόμαυρη ΠΑΕ ανακοίνωσε την απόκτηση του Ροδόλφο Μάρτιν Αρουαμπαρένα για τα επόμενα 2+1 χρόνια. Ο Αργεντίνος αριστερός μπακ, αφήνει το "κίτρινο υποβρύχιο" της Βιγιαρεάλ για να έρθει στο... κίτρινο υποβρύχιο της ΑΕΚ, με στόχο "να έχουμε μια όσο το δυνατόν καλύτερη πορεία στο Champions League και όλοι μαζί να προσπαθήσουμε όσο το δυνατόν περισσότερο, ώστε τη νέα αγωνιστική χρονιά να στεφθούμε πρωταθλητές"! Ο 32χρονος Αργεντίνος, με καριέρα σε Βιγιαρεάλ και Μπόκα, τόνισε επίσης: "Είμαι πολύ ευχαριστημένος που ξεκινάω μια συνεργασία με την ΑΕΚ. Γνωρίζω ότι είναι μια ομάδα με μεγάλη ιστορία. Σημαντικό ρόλο στην απόφαση μου έπαιξαν οι Λορένσο Σέρα Φερέρ και Ντέμης Νικολαΐδης".

Το ενδιαφέρον της ΑΕΚ για τον Αρουαμπαρένα έγινε γνωστό την περασμένη εβδομάδα και αμέσως η μεγάλη αισιοδοξία, στα όρια της σιγουριάς, στις τάξεις της ΠΑΕ για την ολοκλήρωση της μεταγραφής, ήταν διάχυτη! Οπως φάνηκε, ήξεραν καλά γιατί ήταν τόσο αισιόδοξοι, καθώς το μεσημέρι της Τετάρτης ανακοινώθηκε και επισήμως η ολοκλήρωση της μεταγραφής, χωρίς να γίνει σήριαλ, παρά το ενδιαφέρον και ισπανικών ομάδων, αλλά και της Μπόκα Τζούνιορς, για την απόκτηση του.

Η ανακοίνωση της ΠΑΕ ΑΕΚ, αναφέρει: "Η ΠΑΕ ΑΕΚ ανακοινώνει την απόκτηση του ποδοσφαιριστή Rodolfo Martin Arruabarrena. Ο Αργεντίνος αμυντικός υπέγραψε συμβόλαιο συνεργασίας διάρκειας 2+1 χρόνων".

Ο ίδιος ο 32χρονος Αργεντίνος άσο, τόνισε στις πρώτες του δηλώσεις ως παίκτης της ΑΕΚ, στην ιστοσελίδα της ΠΑΕ:

"Είμαι πολύ ευχαριστημένος που ξεκινάω μια συνεργασία με την ΑΕΚ. Γνωρίζω ότι είναι μια ομάδα με μεγάλη ιστορία, ένας σύλλογος που τα τελευταία χρόνια έχει αναπτυχθεί πολύ. Γνωρίζω, επίσης, ότι με βάση τα δεδομένα της, τη φετινή χρονιά η ομάδα έκανε μια εξαιρετική πορεία στο Champions League.

Σημαντικό ρόλο στην απόφαση μου να συνεχίσω την καριέρα μου στην ΑΕΚ είχαν οι συζητήσεις που έκανα με τον προπονητή κ. Lorenzo Serra Ferrer και η συζήτηση που πραγματοποίησα με τον πρόεδρο της ομάδας κ. Ντέμη Νικολαϊδη. Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από την οικονομική προσφορά που μου έγινε από την ΑΕΚ, όμως δεν ήταν αυτό που μέτρησε στην απόφαση μου, αλλά το καθαρά αθλητικό κομμάτι.

Στόχος μου τώρα είναι να γίνει μια πολύ καλή προετοιμασία το καλοκαίρι. Έπειτα να έχουμε μια όσο το δυνατόν καλύτερη πορεία στο Champions League και όλοι μαζί να προσπαθήσουμε όσο το δυνατόν περισσότερο, ώστε τη νέα αγωνιστική χρονιά να στεφθούμε πρωταθλητές".

Να σημειωθεί ότι ο Αρουαμπαρένα έχει κερδίσει μια θέση για πάντα στην ιστορία της Βιγιαρεάλ, για δύο λόγους. Πρώτον, με το γκολ που σημείωσε κόντρα στη Ρέιντζερς τον Αύγουστο του 2005 έστειλε την ισπανική ομάδα για πρώτη φορά στην ιστορία της στους ομίλους του Champions League, ενώ ήταν αυτός που σκόραρε και στη νίκη με 1-0 επί της Ιντερ, οδηγώντας το "κίτρινο υποβρύχιο" στον ημιτελικό της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης!

ΟΙ ΤΙΤΛΟΙ ΤΟΥ ΑΡΟΥΑΜΠΑΡΕΝΑ

Απερτούρα 1998
Κλαουζούρα 1999
Κόπα Λιμπερταδόρες 2000
Κύπελλο INTEROTO 2003, 2004

ΤΟ ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ ΤΟΥ ΡΟΔΟΛΦΟ ΜΑΡΤΙΝ ΑΡΟΥΑΜΠΑΡΕΝΑ

ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ
1992-93 (Μπόκα): 1 συμ., - γκολ
1993-94 (Μπόκα): 1 συμ., - γκολ
1994-95 (Μπόκα): 20 συμ., - γκολ
1995-96 (Μπόκα): 7 συμ., - γκολ
1996-97α (Ροζάριο): 15 συμ., - γκολ
1996-97β (Μπόκα): 12 συμ., - γκολ
1997-98 (Μπόκα): 35 συμ.,-6 γκολ
1998-99 (Μπόκα): 36 συμ., 3 γκολ
1999-00 (Μπόκα): 32 συμ., 2 γκολ
2000-01 (Βιγιαρεάλ): 37 συμ., 2 γκολ
2001-02 (Βιγιαρεάλ): 36 συμ., 6 γκολ
2002-03 (Βιγιαρεάλ): 32 συμ., - γκολ
2003-04 (Βιγιαρεάλ): 33 συμ., 2 γκολ
2004-05 (Βιγιαρεάλ): 25 συμ., - γκολ
2005-06 (Βιγιαρεάλ): 33 συμ., - γκολ
2006-07 (Βιγιαρεάλ): 16 συμ., 1 γκολ

Πηγή : sportime.gr

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Ο χρήστης geodon δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Sponsored Links
Παλιά 03-05-2007, 21:44:   #212
geodon
Moderator

My Mood:
geodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to all
Προεπιλογή

Πάει για νέα βόμβα!

Το ταξίδι του Λορένσο Σέρα Φερέρ στην Ισπανία, λόγος απουσίας του από την προπόνηση της Πέμπτης, έχει προκαλέσει νέα σενάρια σε ό,τι αφορά τα μεταγραφικά της ΑΕΚ. Ο προπονητής των κιτρινόμαυρων κινείται με πλήρη μυστικότητα, αλλά το σίγουρο είναι ότι συνεχίζονται οι κινήσεις του, σε συνεννόηση πάντα με τον Ντέμη Νικολαΐδη, για μια ακόμη μεταγραφή από την Primera Division που θα προκαλέσει μεγάλη αίσθηση, όπως και αυτή του Ροδόλφο Μάρτιν Αρουαμπαρένα. Αίσθηση όχι μόνο στην Ελλάδα, αλλά και στο εξωτερικό. Πορτογαλικά σενάρια για Γκρεγκορί και Λουίζ Κάρλος.

Κάθε φορά που ο Λορένσο Σέρα Φερέρ ταξιδεύει στο εξωτερικό, προκαλείται... πανικός, σε ό,τι έχει να κάνει με τις μεταγραφικές υποθέσεις της ΑΕΚ. Πόσο μάλλον τώρα, που ο δικέφαλος αετός έχει μπει για τα καλά σε... μεταγραφική περίοδο. Κάτι που αποδεικνύεται από την ανακοίνωση της απόκτησης του Ροδόλφο Μάρτιν Αρουμπαρένα. Το γεγονός, μάλιστα, ότι ο Αργεντίνος άσος δήλωσε ότι η πρώτη επαφή του με την ΑΕΚ έγινε πριν δύο μήνες, είναι αρκετό για να καταλάβουν όλοι ότι οι Φερέρ και Νικολαΐδης κάνουν τις κινήσεις τους σε ανύποπτο χρόνο.

Αυτές οι κινήσεις συνεχίζονται, καθώς πληροφορίες από την Ισπανία αναφέρουν ότι η ΑΕΚ ετοιμάζει και νέο "χτύπημα" τύπου Αρουαμπαρένα, αλλά δεν είναι ξεκάθαρο σε ποια θέση θα αγωνίζεται αυτός ο παίκτης. Τα κενά, βέβαια, των κιτρινόμαυρων είναι γνωστά και μιλάμε για επίθεση και κέντρο άμυνας, οπότε δεν αποκλείεται το (νέο) μεγάλο όνομα να αγωνίζεται σε μία εκ των δύο θέσεων. Σε ποια, θα φανεί προσεχώς. Είναι, πάντως, δεδομένο ότι η ΑΕΚ δεν πρόκειται να μετατρέψει σε σήριαλ τις μεταγραφικές της υποθέσεις. Επιθυμία του Φερέρ είναι να κλείσουν άμεσα οι παίκτες που τον ενδιαφέρουν, τουλάχιστον οι περισσότεροι, καθώς θέλει να ξέρει από πολύ νωρίς το ποιους θα έχει στη διάθεση του για την επόμενη σεζόν.

Πανζουρλισμός για Αρουαμπαρένα!

Η ανακοίνωση της απόκτησης του Ροδόλφο Μάρτιν Αρουαμπαρένα έχει προκαλέσει φρενίτιδα ενθουσιασμού στις τάξεις των οπαδών της ΑΕΚ, αλλά έχει προκαλέσει και τεράστια αίσθηση στο εξωτερικό. Κι όταν λέμε εξωτερικό, δεν εννοούμε μόνο την Ισπανία και την Αργεντινή. Σχεδόν όλες οι χώρες της Ευρώπης και της Αμερικής, που ασχολούνται με ποδόσφαιρο, την Πέμπτη κάνουν εκτενέστατη αναφορά σε αυτή τη μεταγραφή και παραδέχονται ότι είναι μια μεγάλη μεταγραφική επιτυχία για την ΑΕΚ. Ολοι αναφέρουν ότι το συμβόλαιο είναι τριετές και ότι η παρουσία του Λορένσο Σέρα Φερέρ στην ομάδα και τα πλάνα που υπάρχουν από τον Ισπανό προπονητή και τη διοίκηση για το παρόν και το μέλλον της ΑΕΚ, έπεισαν τον Αρουαμπαρένα να υπογράψει το τριετές (2+1) συμβόλαιο του.

Αισιοδοξία για Μαντούκα, Καμπάνταη

Εκτός από τις μεταγραφές, πάντως, υπάρχουν και οι ανανεώσεις συμβολαίων. Ο Λεωνίδας Καμπάνταης ενημερώθηκε, ο μάνατζερ του συγκεκριμένα, ότι η ΑΕΚ θα του κάνει πρόταση ανανέωσης του συμβολαίου του και αυτό είναι κάτι που τον χαροποιεί, καθώς ο ξανθομάλλης φορ δεν έχει κρύψει την επιθυμία του να παραμείνει κιτρινόμαυρος. Ενδιαφέρον από το εξωτερικό και συγκεκριμένα από την Αταλάντα υπάρχει, αλλά η πρώτη επιλογή του "Λέω" είναι η ΑΕΚ και υπάρχει η αισιοδοξία πως οι δύο πλευρές θα τα βρουν και ο Καμπάνταης θα παραμείνει στην ομάδα. Η ίδια αισιοδοξία επικρατεί και σχετικά με το θέμα του Γκουστάβο Μαντούκα. Η ΑΕΚ δεν μπορεί να δώσει στη Μπενφίκα το ποσό του ενός εκατ. ευρώ και προσπαθεί να την πείσει να χαμηλώσει τη ρήτρα. Οι Πορτογάλοι, από τη στιγμή που ο Φερνάντο Σάντος θα παραμείνει στην τεχνική ηγεσία, είναι σίγουρο ότι δεν επιθυμούν να πάρουν πίσω τον Βραζιλιάνο άσο και αυτό προκαλεί νέα χαμόγελα στην ΑΕΚ, που έχει ως σύμμαχο σε αυτή την προσπάθεια και τον ίδιο τον Μαντούκα, που έχει δηλώσει πολλές φορές ότι θέλει να παραμείνει στον δικέφαλο αετό, καθώς είναι ευτυχισμένος (όπως και η οικογένεια του) στην Ελλάδα.

Σενάρια για Γκρεγκορί, Κάρλος

Από εκεί και πέρα, με τα μεταγραφικά της ΑΕΚ ασχολούνται, όπως πάντα άλλωστε, και οι Πορτογάλοι. Τα ΜΜΕ της χώρας αναφέρουν ότι οι κιτρινόμαυροι παρακολουθούν τον 26χρονο Γάλλο αμυντικό της Μαρίτιμο, Γκρεγκορί, ενώ επιμένουν σε ό,τι αφορά τον υψηλόσωμο αμυντικό της Πάκος Φερέιρα, Λουίζ Κάρλος. Αν οι Πορτογάλοι βασίζονται σε δικές τους πληροφορίες ή σε ενημέρωση από τον ελληνικό Τύπο δεν είναι γνωστό ακόμη, αλλά τουλάχιστον από την ΑΕΚ δεν επιβεβαιώνεται κάτι για αυτά τα δύο ονόματα. Οπως δεν επιβεβαιώνεται τίποτα και για τον Γιώργο Καραγκούνη, παρά το γεγονός ότι τα συγκεκριμένα σενάρια συνεχίζονται. Οι Ελληνες τα χρεώνουν στους Πορτογάλους, οι Πορτογάλοι στους Ελληνες και η ΑΕΚ δεν έχει κάνει καμία κίνηση για τον "Κάρα".

Προπόνηση χωρίς... Φερέρ

Η πρωινή προπόνηση της ΑΕΚ την Πέμπτη διεξήχθη χωρίς προβλήματα, αλλά με μία απουσία. Αυτός που έλειπε ήταν ο... Λορένσο Σέρα Φερέρ, που βρίσκεται στην Ισπανία. Ετσι, η προπόνηση έγινε υπό την επίβλεψη των συνεργατών του. Φουλάρει για την επιστροφή του στη δράση ο Νίκος Γεωργέας, κανονικά συνεχίζουν τα προγράμματα που ακολουθούν εδώ και καιρό οι υπόλοιποι κιτρινόμαυροι που αντιμετωπίζουν διάφορα προβλήματα τραυματισμών.

Συγκεκριμένα, ο Γεωργέας ακολούθησε πιο εντατικό πρόγραμμα προπόνησης και ο στόχος του είναι να προλάβει τον εκτός έδρας αγώνα με τον Πανιώνιο, για την τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League. Από εκεί και πέρα, ο Σταύρος Τζιωρτζιόπουλος, ο Γιώργος Αλεξόπουλος, ο Βαγγέλης Μόρας και ο Παντελής Καπετάνος συνέχισαν ατομικό πρόγραμμα, ενώ ο Περπαρίμ Χετεμάι συνεχίζει πρόγραμμα αποθεραπείας με ασκήσεις στο γυμναστήριο. Το ίδιο ακολουθούν και οι Παναγιώτης Λαγός και ο Τραϊανός Δέλλας.

* Η προπόνηση της Παρασκευής είναι προγραμματισμένη στις 10.00.

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 04-05-2007, 22:39:   #213
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Σέρνουν και... έλκυθρα!

Το προσεχές τριήμερο οι παίκτες της ΑΕΚ θα έχουν την ευκαιρία να ξεκουραστούν, καθώς έχουν ρεπό. Την Παρασκευή, όμως, τα έδωσαν όλα στους Θρακομακεδόνες. Μπορεί ο Λορένσο Σέρα Φερέρ να απουσιάζει, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι μειώνεται ο ρυθμός της δουλειάς που γίνεται. Αυτή τη φορά, οι ποδοσφαιριστές υποβλήθηκαν σε τεστ εκρηκτικότητας στο γυμναστήριο, με τις μετρήσεις να γίνονται με τη βοήθεια ηλεκτρονικών μηχανημάτων, ενώ στο γήπεδο έλαβαν χώρα τεστ ταχύτητας 30 μέτρων με ηλεκτρονική χρονομέτρηση και 30 μέτρων με συρόμενο έλκηθρο!

Μετά από αυτά τα τεστ, ήρθε η ώρα του οικογενειακού διπλού, υπό την επίβλεψη, όπως και όλα τα τεστ, των Πέπε Σεγκούρα, Πέπε Αλομάρ και Αντώνη Κέζου. Σε ό,τι αφορά τους τραυματίες, οι Σταύρος Τζιωρτζιόπουλος, Γιώργος Αλεξόπουλος, Βαγγέλης Μόρας και Παντελής Καπετάνος συνέχισαν ατομικό πρόγραμμα, ενώ ο Νίκος Γεωργέας ακολούθησε και πάλι πιο εντατικό πρόγραμμα προπόνησης, καθώς μετράει αντίστροφα για την επιστροφή του στη δράση.

Από εκεί και πέρα, ο Περπαρίμ Χετεμάι συνεχίζει πρόγραμμα αποθεραπείας με ασκήσεις στο γυμναστήριο, όπως και οι Παναγιώτης Λαγός και Τραϊανός Δέλλας.

Απόντες Ιβιτς, Εμερσον

Από την προπόνηση της Παρασκευής απουσίαζε ο Βλάνταν Ιβιτς, λόγω στομαχικών διαταραχών, αλλά και ο Εμερσον που εξασφάλισε άδεια από τον Φερέρ.

* Η επιστροφή στις προπονήσεις είναι προγραμματισμένη για την ερχόμενη Τρίτη, στις 10:00.

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 08-05-2007, 21:25:   #214
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Τόζερ: Απωθημένο το πρωτάθλημα

«Θέλω το πρωτάθλημα, διότι και στην Ουγγαρία με την Φερενσβάρος είχα τερματίσει δεύτερος στο πρωτάθλημα και είχαμε χάσει στον τελικό του Κυπέλλου». Αυτά δήλωσε μεταξύ άλλων ο Ντάνιελ Τόζερ στο επίσημο περιοδικό της ΑΕΚ. Ο Ούγγρος μέσος της Ένωσης έκανε έναν απολογισμό της χρονιάς και μίλησε για όσα κέρδισε αγωνιζόμενος στην ΑΕΚ. Στο ΑΕΚ Empire παραχώρησε συνέντευξη και ο Γιώργος Αλεξόπουλος που προειδοποίησε: «Θα είμαι πιο δυνατός από πριν». Άρεσε ο Νούνιες στον Φερέρ. Επιστρέφουν στις προπονήσεις οι παίκτες της ΑΕΚ.

Στο ΑΕΚ Empire που κυκλοφορεί αύριο Τρίτη (08/05) στα περίπτερα όλης της χώρας, ο Ντάνιελ Τόζερ σε μια μεγάλη συνέντευξη κάνει την αποτίμηση της πρώτης του σεζόν στην ΑΕΚ και μιλάει για τους μελλοντικούς του στόχους, ενώ ο Γιώργος Αλεξόπουλος μετράει μέρες για να επιστρέψει στα γήπεδα πιο δυνατός.

Επίσης, διαβάστε αφιέρωμα στους αριθμούς της φανέλας και στις προλήψεις των ποδοσφαιριστών, θυμηθείτε τα δέκα καλύτερα γκολ στην εκπνοή, μάθετε τι συμβαίνει στην ομάδα χάντμπολ και πάρτε μέρος στο Photo Quiz κερδίζοντας πλούσια δώρα.

Τόζερ: Θέλω το πρωτάθλημα

Αναλυτικά τα όσα δήλωσε ο Ντάνιελ Τόζερ: «Όταν ήρθα είπα στον εαυτό μου ότι δεν πρέπει να αγχωθώ αν δεν παίζω στην αρχή, αλλά πρέπει να δουλέψω σκληρά και όλα θα έρθουν στην ώρα τους. Έτσι, είμαι ικανοποιημένος από το πώς κύλησε η πρώτη μου χρονιά στην ομάδα. Αγωνίστηκα σε όλα τα παιχνίδια. Αν εξαιρέσεις τον Λυμπερόπουλο, τον Τσιρίλο, τον Σορεντίνο, τον Ζούλιο Σέζαρ που παίζουν συνέχεια, έχω πραγματοποιήσει αρκετές συμμετοχές. Έχω σχεδόν 30 παιχνίδια στα πόδια μου. Αν δεν έπαιζα καλά, δεν θα είχα αγωνιστεί σε τόσα ματς! Αυτό, βέβαια, δεν σημαίνει ότι επαναπαύομαι. Πάντα θέλω να πηγαίνω καλύτερα και να αγωνίζομαι περισσότερο. Όταν είσαι ποδοσφαιριστής και έχεις φιλοδοξίες και απαιτήσεις από τον εαυτό σου, δεν σταματάς να θέλεις το καλύτερο. Για πρώτη χρονιά, όμως, δεν ήταν άσχημα. Ελπίζω και του χρόνου να παίζουμε στο Champions League».

Για το τι έμαθε σε αυτό το χρονικό διάστημα:
«Πολλά πράγματα. Πρώτα απ’ όλα μου δόθηκε η ευκαιρία να παίξω στο Champions League, κάτι που είναι πολύ σημαντικό για έναν ποδοσφαιριστή. Αγωνίστηκα κόντρα σε ομάδες όπως η Μίλαν, η Λιλ, η Άντερλεχτ και πιστεύω ότι έγινα καλύτερος στον αμυντικό τομέα. Στην Ουγγαρία έπαιζα σε πιο ελεύθερο ρόλο. Επίσης, έγινα πιο ήρεμος στο παιχνίδι μου. Αυτό, βέβαια, ίσως οφείλεται και στο γεγονός ότι μεγαλώνω».

Για το πώς αξιολογεί τη σεζόν που τελειώνει:
«Ήταν μια καλή χρονιά. Μπορεί να μην καταφέραμε να κατακτήσουμε το πρωτάθλημα, αλλά η ομάδα έπαιξε καλό ποδόσφαιρο, είναι σε καλό δρόμο και πιστεύω ότι ο κόσμος το βλέπει αυτό. Εντάξει, είχαμε μια κακή περίοδο, μα σε όλες τις ομάδες συμβαίνει αυτό. Στο Champions League φτάσαμε ένα βήμα από την πρόκριση στους 16 και είμαστε στη δεύτερη θέση που μπορεί να μας οδηγήσει και τη νέα σεζόν στους ομίλους».

Για το απωθημένο του:
«Θέλω το πρωτάθλημα, διότι και στην Ουγγαρία με την Φερενσβάρος είχα τερματίσει δεύτερος στο πρωτάθλημα και είχαμε χάσει στον τελικό του Κυπέλλου. Θέλω να κερδίσω ένα τίτλο. Φυσικά και η ΑΕΚ έχει την ποιότητα να πάρει το πρωτάθλημα. Έχουμε πολύ καλή ομάδα. Διαθέτουμε αρκετούς έμπειρους παίκτες, αλλά και νεαρούς. Υπάρχει η σωστή ισορροπία και τα αποτελέσματα θα έρθουν».

Αλεξόπουλος: Θα είμαι πιο δυνατός από πριν

Ο Γιώργος Αλεξόπουλος που έχασε όλη τη χρονιά εξαιτίας του σοβαρού τραυματισμού του στο γόνατο που τον ταλαιπωρεί από πέρυσι, παραχώρησε επίσης συνέντευξη στο επίσημο περιοδικό της ΑΕΚ και μεταξύ άλλων μίλησε:

Για το πόσο δύσκολο είναι για έναν ποδοσφαιριστή, να μένει τόσο μεγάλο διάστημα εκτός αγώνων…
«Είναι πολύ δύσκολο, αλλά από εκεί και πέρα έχει να κάνει αποκλειστικά με τον εαυτό σου και το πώς αντεπεξέρχεσαι στην ψυχολογική πίεση που υπάρχει. Αυτή η αμφιβολία που υπάρχει μέσα σου, μετά από μια τόσο μεγάλη αποχή. Εγώ τα έχω βρει με τον εαυτό μου, δουλεύω σκληρά κάθε μέρα και όχι μόνο θα επιστρέψω, αλλά θα είμαι και πιο δυνατός από πριν».

Για το παιχνίδι που «ζήλεψε» περισσότερο φέτος τους συμπαίκτες του…
«Το παιχνίδι που ήθελα να αγωνιστώ και ζήλεψα πραγματικά τους συμπαίκτες μου ήταν αυτό με τη Μίλαν. Σε αυτό το παιχνίδι ήταν όλα τέλεια. Ο κόσμος, η ατμόσφαιρα, το αποτέλεσμα. Ήταν κάτι ονειρικό. Κι άλλο ένα παιχνίδι που θα ήθελα να παίξω, ήταν αυτό με την Άντερλεχτ στο Βέλγιο που παιζόταν η πρόκριση στην επόμενη φάση. Αυτά τα ματς με εξιτάρουν και τα έβλεπα ως μια μεγάλη πρόκληση».

Για τις διαφορές που βρήκε στην ΑΕΚ, σε σχέση με τις άλλες ομάδες που έχει αγωνιστεί…
«Όλα είναι διαφορετικά. Μου το έλεγαν πριν έρθω, κάποια παιδιά που έπαιζαν στην ομάδα και δεν το πίστευα. Θα πω μόνο, ότι νιώθω σαν να αγωνίζομαι στο εξωτερικό. Είναι τέτοια η οργάνωση και η νοοτροπία που υπάρχει στην ομάδα, που είναι σαν να παίζεις σε κάποια μεγάλη ομάδα της Ευρώπης. Υπάρχει ένα εξαιρετικό τεχνικό επιτελείο, με καταρτισμένους προπονητές και γυμναστές, που προσέχουν και την παραμικρή λεπτομέρεια και ένα άψογο ιατρικό τιμ. Πράγματα πολύ σημαντικά για μια ομάδα».

Για το αν σκέφτεται ότι θα είναι δύσκολο να ξαναβρεί τη θέση του στην ενδεκάδα…
«Εμένα το μοναδικό πράγμα που δεν με απασχολεί είναι αυτό. Το αν θα βρω τη θέση μου στην ενδεκάδα ή όχι. Το κύριο μέλημα της ομάδας είναι να έχει πάντα καλούς παίκτες και καλές εναλλακτικές λύσεις. Έχουμε πολύ καλούς παίκτες στην άμυνα και πιστεύω ότι και με τη δική μου προσθήκη ο προπονητής θα έχει μια επιπλέον λύση, ώστε να φέρουμε τα καλύτερα αποτελέσματα και τίτλους στην ομάδα. Αυτός είναι και ο στόχος όλων των παικτών».

Διαβάστε ακόμα στο ΑΕΚ EMPIRE

Αφιέρωμα στους αριθμούς και στις προλήψεις των ποδοσφαιριστών. Ο θεσμός με τα συγκεκριμένα νούμερα στη φανέλα κάθε παίκτη μπήκε στη ζωή μας το 1997. Η αρίθμηση από το 1 μέχρι το 11 πέρασε στο χρονοντούλαπο και ο καθένας πήρε τον αριθμό που ήθελε. Το AEK Empire μάζεψε και σας παρουσιάζει τους λόγους που έκαναν τους ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ να επιλέξουν το νούμερο της φανέλας τους. Επίσης, το επίσημο περιοδικό της ΑΕΚ σας βάζει στα αποδυτήρια και σας μυεί στον κόσμο των προλήψεων. Διότι, δεν νοείται να ξεκινήσει ο αγώνας αν δεν έχουν τηρηθεί με θρησκευτική ευλάβεια τα γούρια.

BEST 10.
Το ρολόι σημαδεύει τη λήξη, μα η ΑΕΚ δεν έχει πει την τελευταία της λέξη. Γκολ και φύγαμε, όχι για τελικό, αλλά για έξαλλα πανηγύρια. Σας ζητήσαμε να επιλέξετε τα δέκα καλύτερα γκολ στην εκπνοή. Διαβάστε τις δικές σας επιλογές. Photo Quiz: Το photo quiz του ΑΕΚ Empire επιστρέφει για να σας χαρίσει πλούσια δώρα. Αναγνωρίστε τα πρόσωπα και θυμηθείτε τις στιγμές που απαθανάτισε το IN TIME Sports, στείλτε μας τις απαντήσεις και κερδίστε πλούσια δώρα από τα aekshops.

Ρεπορτάζ Χάντμπολ. Η ΑΕΚ έδειξε ότι διαθέτει τις δυνατότητες να χτυπήσει ακόμα και τον τίτλο, μα τα οικονομικά προβλήματα έχουν θέσει την ομάδα σε οριακή κατάσταση. Ένα αποκαλυπτικό ρεπορτάζ του ΑΕΚ Empire για το τι συμβαίνει στην ομάδα χάντμπολ. Συνέντευξη Άντε Γκργκούρεβιτς. Ο Κροάτης Μπάρκλεϊ της ΑΕΚ μιλάει για την πολυτάραχη σεζόν της μπασκετικής ομάδας. Guest list. Ο ανερχόμενος ηθοποιός Γιάννης Αϊβάζης έχει το δικέφαλο στην καρδιά του, αλλά και στο μπράτσο του.

Στις μόνιμες στήλες

Time out: Ο Σταύρος Τζιωρτζιόπουλος αφήνει τη μπάλα και μιξάρει μουσική. Είναι ο DJ Stavros! Puzzle: Ο Παντελής Καφές θα ήθελε να γνωρίσει τον Μάικλ Τζόρνταν, ενώ του αρέσει να μην λέει πολλά και να κοιτάει ψηλά, όπως λέει και το τραγούδι. Ο ποδοσφαιριστής της ΑΕΚ απαντάει σε ό,τι δεν έχει να κάνει για ποδόσφαιρο. One man show: Ο Γιώργος Κούτουλας γυρίζει το χρόνο πίσω και μας διηγείται πως με δικό του γκολ η ΑΕΚ κέρδισε τον Πανσερραϊκό τη σεζόν 1987-88. Που είναι τώρα: Ο Χρήστος Κουντουράκης δεν βάζει πια τρίποντα. Είναι βιομήχανος!!

Άρεσε ο Νούνιες

Σε ότι αφορά τα μεταγραφικά θέματα της ομάδας, σήμερα δεν σημειώθηκε καμία ουσιαστική εξέλιξη. Το μόνο που μπορεί κανείς να πει με σιγουριά, είναι ότι Λεονέλ Χόρχε Νούνιες δεν μπορεί παρά να άρεσε στον Λορένσο Σέρα Φερέρ που τον παρακολούθησε αγωνιζόμενο στο παιχνίδι της ομάδας του κόντρα στην Μπόκα.

Ο 23αχρονος επιθετικός ήταν ένας από τους καλύτερους της Αρχεντίνος Τζούνιορς στο 3-3 με την Μπόκα, αφού σημείωσε ένα γκολ και έβγαλε μια ασίστ, ενώ στις εφημερίδες της Αργεντινής συγκαταλεγόταν στους κορυφαίους της συνάντησης. Ο παίκτης, πάντως, όπως έχουμε ξαναγράψει αγώνα με τον αγώνα, ανεβάζει το κασέ του, κάτι που σίγουρα δεν είναι θετικό για την ΑΕΚ, η οποία πάντως, θα παλέψει για την απόκτηση του.

Στο μεταξύ στην ΑΕΚ αναμένεται να ξέρουν από ώρα σε ώρα αναμένεται να γνωρίζουν οριστικά τι θα γίνει με την περίπτωση του Γκουστάβο Μαντούκα. Υπάρχει, πάντως, αισιοδοξία ότι το θέμα θα κλείσει θετικά για την «Ένωση».

Επιστρέφουν στις προπονήσεις

Μέχρι σήμερα στους Θρακομακεδόνες πήγαιναν μόνο οι τραυματίες από αύριο στο προπονητήριο τη ΑΕΚ θα βρεθούν όλοι οι ποδοσφαιριστές της ομάδας, αφού το τριήμερο ρεπό που είχε δώσει ο Φερέρ τελείωσε. Έτσι θα ξεκινήσει η προετοιμασία της ομάδας για τον αγώνα της τελευταίας αγωνιστικής με τον Πανιώνιο.

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 09-05-2007, 15:39:   #215
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Άρεσε ο Νούνιεζ

Τον αγώνα ανάμεσα στην Αρχεντίνος Τζούνιορς και την Μπόκα παρακολούθησε από κοντά ο Λορένσο Σέρα Φερέρ και σύμφωνα με τα ρεπορτάζ έχει συλλέξει θετικά στοιχεία για τον Λεονέλ Νούνιεζ των γηπεδούχων, ο οποίος εντυπωσίασε. Επαφή με τον Ντούσερ της Λα Κορούνια έχει κάνει η ΑΕΚ, ενώ θέμα χρόνου θεωρείται στην ομάδα η οριστικοποίηση της παραμονής του Μαντούκα». «Λύθηκε το συμβόλαιο του Τσιρίλο» λένε Ιταλοί και Πορτογάλοι. Συνεχίζονται οι φήμες για ενδιαφέρον της «Ένωσης» για παίκτες της Πάσος Φερέιρα. «Φεύγω το καλοκαίρι» είπε ο Μάλαρτζ, με τα σενάρια να «φουντώνουν».

Πράματα και θαύματα

«Μαγικά» έκανε ο 23χρονος επιθετικό της Αρχεντίνος στον αγωνιστικό χώρο κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης που έληξε με 3-3. Ο Νούνιεζ πρόλαβε να εντυπωσιάσει με την εμφάνισή του μόλις μέσα σε ένα ημίχρονο, αφού τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε στην ανάπαυλα του αγώνα. Στο 19’, «έφτιαξε» το πρώτο γκολ της ομάδας του, «σερβίροντας» την μπάλα στον Γκονζάλες και στο 25’ με κεφαλιά σημείωσε το 2-0 για την Αρχεντίνος. Με αυτές τις ενέργειες, αλλά και με τη συνολική του παρουσία σε όσο διάστημα αγωνίστηκε, απέσπασε τα εγκωμιαστικά σχόλια της Αργεντίνικης εφημερίδας, Ole και λογικά και τον Σέρα Φερέρ.

«Πέτυχε ένα γκολ και όπως πάντα, ήταν ιδιαίτερα επικίνδυνος. ¨όταν βγήκε από το παιχνίδι λόγω τραυματισμού, η Αρχεντίνος έχασε πολύ σημαντικό μέρος της απόδοσής της» ανέφερε το σχετικό δημοσίευμα το οποίο βαθμολογούσε τον νεαρό στράικερ με 7, με τον αμέσως μεγαλύτερο βαθμό να είναι το 9, που δόθηκε στον Γκονζάλες, σκόρερ δύο τερμάτων.

Είναι πολλά τα λεφτά

Όπως γίνεται εύκολα αντιληπτό, ο Νούνιεζ αποτελεί μια πολύ καλή περίπτωση για την επίθεση της ΑΕΚ, όμως με τις εμφανίσεις που πραγματοποιεί είναι λογικό να έχει «εκτινάξει» την τιμή του στα ύψη. Τα ρεπορτάζ κάνουν λόγο για το γεγονός πως η ομάδα του τον κοστολογεί περίπου στα πέντε εκατομμύρια ευρώ, ποσό το οποίο δεν έχει την δυνατότητα να δαπανήσει η «κιτρινόμαυρη» ΠΑΕ για να τον αποκτήσει. Από το περιβάλλον του ποδοσφαιριστή προκύπτει πως υπάρχει πιθανότητα να μείνει ελεύθερος, αλλά τίποτα δεν μπορεί να θεωρηθεί βέβαιο, όπως συμβαίνει και με πολλούς άλλους παίκτες που αγωνίζονται στο πρωτάθλημα της Αργεντινής.

Είδε και άλλους

Ο Ισπανός τεχνικός, σε περίπτωση που ο ποδοσφαιριστής φανεί ότι δεν μπορεί να αποκτηθεί από την ΑΕΚ, είναι πολύ πιθανό, μέσω των διασυνδέσεων του, να προσπαθήσει να τον φέρει στο σύλλογο με τη μορφή δανεισμού με όψιον αγοράς για το μέλλον. Σε καμία περίπτωση πάντως δεν μπορεί να ληφθεί κάτι ως δεδομένο, αφού ο Φερέρ εκτός από τον επιθετικό της Αρχεντίνος, «τσεκάρει» και άλλους παίκτες οι περιπτώσεις των οποίων, δε αποκλείεται να προχωρήσουν περισσότερο. Μια από αυτές είναι του Πάμπλο Λεντέσμα της Μπόκα Τζούνιορς, που με την εμφάνισή του «πήρε» 8 από την Ole καθώς ήταν ο καλύτερος της ομάδας του στο εκτός έδρας 3-3: «Του έλειψε μόνο το γκολ, αφού έκανε τα πάντα».

Θέμα χρόνου του Μαντούκα

Από μέρα σε μέρα είναι πιθανό να υπάρξουν οριστικές εξελίξεις στη υπόθεση του Γκουστάβο Μαντούκα. Ο μάνατζέρ του, Αντόνιο Πράτα Ταβάρες, δεν κατέστη δυνατό να έχει συνάντηση με τον πρόεδρο της Μπενφίκα, Λουίς Φιλίπε Βιέιρα, την Δευτέρα (7/5), όμως είναι σχεδόν σίγουρο ότι μέσα στις επόμενες μέρες θα «κλείσουν» ραντεβού με σκοπό να διαπραγματευτούν και να τελειώσει το ζήτημα σχετικά με το μέλλον του αριστεροπόδαρου μεσοεπιθετικού. Πάντως όπως όλα δείχνουν, οι πιθανότητες να παραμείνει ο παίκτης που ανήκει στους «αετούς» της Λισαβόνας, στο έμψυχο δυναμικό των «κιτρινόμαυρων» είναι αρκετές, παρά το γεγονός πως δεν είναι διατεθειμένη να δώσει στην ομάδα του Σάντος το ένα εκατομμύριο ευρώ που ζητάει, παρά μόνο 750.000 ευρώ.

Επαφή με Ντούσερ

Σύμφωνα με δημοσίευμα της As, η «Ένωση» επιθυμεί να εξασφαλίσει την υπογραφή του Ντούσερ της Λα Κορούνια, του οποίου το συμβόλαιο λήγει το ερχόμενο καλοκαίρι. Όπως αναφέρει η ισπανική εφημερίδα, η «κιτρινόμαυρη» ΠΑΕ έχει κάνει τις πρώτες επαφές για να συμφωνήσει με τον Αργεντινό αμυντικό μέσο, όμως «αγκάθι» στην περίπτωση του αποτελεί η «σφήνα» από την Βιγιαρεάλ. Οι «αμαρίγιος» φέρονται να προσφέρουν στον Ντούσερ, εκτός από συμβόλαιο συνεργασίας, 2,5 εκατομμύρια ευρώ μετρητά, προκειμένου να υπογράψει στην ομάδα.

«Λύθηκε το συμβόλαιο του Τσιρίλο»

Δημοσιεύματα από την Ιταλία και την Πορτογαλία τις προηγούμενες ημέρες επέμεναν πως ο Μπρούνο Τσιρίλο έλυσε τη συνεργασία του με την ΑΕΚ και πλέον αποτελεί παρελθόν από το σύλλογο. Συγκεκριμένα η εφημερίδα από τη χώρα της Ιβηρικής χερσονήσου, Record, φιλοξενούσε ρεπορτάζ που ανέφερε πως ο μάνατζερ του Ιταλού αμυντικού, Φεντερίκο Παστορέλο, είχε συνάντηση με τον πρόεδρο της «κιτρινόμαυρης» ΠΑΕ, Ντέμη Νικολαΐδη, κατά τη διάρκεια της οποίας συμφώνησαν για λύση του συμβολαίου του πρώην οπισθοφύλακα της Ίντερ.

Φεύγει ο Μάλαρτζ

Το μόνο σίγουρο για το μέλλον του τερματοφύλακα, Αρκάντιους Μάλαρτζ, είναι πως δύσκολα θα συνεχίσει την καριέρα του στην Ξάνθη. Ο 27χρονος πορτιέρο , με δηλώσεις του στην πολωνική εφημερίδα, ntzenik, έκανε σαφές πως εκτός εξαιρετικού απροόπτου, θα αλλάξει φανέλα στο τέλος της τρέχουσας αγωνιστικής περιόδου. «Το πιθανότερο είναι ότι θα φύγω το καλοκαίρι από την Ξάνθη. Γνωρίζω ότι με παρακολουθούν οι τρεις μεγάλες ομάδες του κέντρου και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα καταλήξω κάπου εκεί». Αξίζει να σημειωθεί πως ο συντάκτης του κειμένου αναφέρει πως η μεταγραφή είναι πιθανό να ολοκληρωθεί με ένα ποσό γύρω στις 500.000 ευρώ.

Σεναρίων συνέχεια

Επιμένουν οι Πορτογάλοι για το ότι τρεις παίκτες της Πάσος Φερέιρα βρίσκονται στο μεταγραφικό στόχαστρο της «Ένωσης». Οι πηγές από χώρα της Ιβηρικής χερσονήσου αναφέρουν πως οι Λουίζ Κάρλος, Ζεράλδο και Πεσάνια έχουν τραβήξει τα βλέμματα των ανθρώπων της ΑΕΚ. Συγκεκριμένα η ιστοσελίδα jornalregional τόνιζε σε δημοσίευμά της: «Η καλή σεζόν που πραγματοποιεί η Πάσος Φερέιρα δεν έχει περάσει απαρατήρητη από τον ελληνικό σύλλογο, που είναι διατεθειμένος να αποκτήσει τους κεντρικούς αμυντικούς Λουίζ Κάρλος και Ζεράλδο και τον τερματοφύλακα, Πεσάνια. Η περίπτωση του Ζεράλδο είναι η πιο εύκολη, λόγω του συμβολαίου του το οποίο λήγει στο τέλος της τρέχουσας αγωνιστικής περιόδου. Στις περιπτώσεις του Λουίζ Κάρλος και του Πεσάνια θα πρέπει να γίνουν συζητήσεις με την ομάδα».

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 11-05-2007, 00:56:   #216
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Φουλ για Μονταΐνι!

Ο Μάρκος Μονταΐνι είναι, πλέον, η μεταγραφική προτεραιότητα της ΑΕΚ. Ο... χειμερινός έρωτας επέστρεψε και οι Λορένσο Σέρα Φερέρ και Ντέμης Νικολαΐδης πιστεύουν βάσιμα, πια, ότι μπορούν να τον ντύσουν στα κιτρινόμαυρα. Τα δεδομένα στην υπόθεση έχουν αλλάξει, καθώς η Μπόκα Τζούνιορς ήταν αυτή που προσέγγισε τον Φερέρ και τα προσεχή 24ωρα θα κρίνουν πολλά σε ό,τι αφορά την τελική εξέλιξη της υπόθεσης. Εκ νέου άτυχος ο Νίκος Γεωργέας, που την Παρασκευή θα υποβληθεί σε αρθροσκόπηση και θα αποθεραπευθεί πλήρως... στις διακοπές.

Λεπτομέρειες για το πώς βαδίζει η υπόθεση του Μονταΐνι είναι δύσκολο να μάθει κάποιος, καθώς στην ΑΕΚ τηρούν σιγή ιχθύος. Το γεγονός, όμως, ότι επικρατεί μια αισιοδοξία, ίσως είναι θετικό σημάδι. Θυμίζουμε, ότι οι κιτρινόμαυροι ήταν εξαρχής αισιόδοξοι και για το θέμα του Ροδόλφο Μάρτιν Αρουαμπαρένα και δικαιώθηκαν. Στην περίπτωση του Μονταςινι, φυσικά, τα πράγματα δεν είναι απλά, καθώς ο παίκτης δεσμεύεται με συμβόλαιο με την Μπόκα.

Η κίνηση των Αργεντίνων, όμως, να προσεγγίσουν τον Φερέρ τις προηγούμενες μέρες για τον νεαρό άσο, ουσιαστικά ερμηνεύεται ως... μήνυμα ότι δεν έχουν ακόμη τις αντιρρήσεις του περασμένου Ιανουαρίου, σε ό,τι αφορά παραχώρηση του. Κι αν η ΑΕΚ τα βρει με την Μπόκα, ο δρόμος θα είναι ανοιχτός! Το ποσό που θα βχρειαστεί για να συμφωνήσει με τους Αργεντίνους δεν μπορεί να το πει κάποιος με σιγουριά, αλλά αν οι κιτρινόμαυροι εμφανιστούν διατεθειμένοι να δώσουν ξανά το 1,5 εκατ. ευρώ που έδιναν τον περασμένο Ιανουάριο, δεν αποκλείεται να βρεθούν πιο κοντά από ποτέ στην απόκτηση του Μονταΐνι!

Αναμονή για Μαντούκα

Στο θέμα του Γκουστάβο Μαντούκα, η ΑΕΚ όπως και ο Βραζιλιάνος άσος, περιμένει τις προσεχείς ημέρες το τελικό "ναι" από τη Μπενφίκα. Ο ίδιος ο Μαντούκα θεωρεί ότι μέχρι και το τέλος της εβδομάδας θα έχουν τελειώσει όλα με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για τον ίδιο, που δεν είναι άλλος από τη μεταγραφή του στην ΑΕΚ. Ο Βραζιλιάνος, άλλωστε, δεν έκρυψε ποτέ την επιθυμία του για παραμονή στους κιτρινόμαυρους για τα επόμενα χρόνια, ενώ αυτό θέλει και ο Λορένσο Σέρα Φερέρ.

"Ανοιχτό" του... Αλβάρεζ

Μπορεί από την ΑΕΚ να μην έχει επιβεβαιωθεί κάτι, αλλά ο Κίκε Αλβάρεζ της Βιγιαρεάλ, με δηλώσεις του έκανε λόγο για πρόταση από ελληνική ομάδα, φωτογραφίζοντας τον δικέφαλο αετό. Η αλήθεια είναι ότι ο Αλβάρεζ αποτελεί μια πάρα πολύ καλή περίπτωση, καθώς είναι πολύπειρος και αγωνίζεται συνεχώς σε υψηλό επίπεδο. Ολα, όμως, θα εξαρτηθούν από την εισήγηση του Φερέρ και από το αν θα βρει κάποιον καλύτερο, για τη θέση του κεντρικού αμυντικού, ως αντί-Τσιρίλο. Αν όχι, ο Αλβάρεζ λογικά θα έρθει στο προσκήνιο. Προς το παρόν, ο ίδιος μιλάει για πρόταση, αλλά από την ΑΕΚ δεν το επιβεβαιώνουν.

* Στην Ισπανία ανέφεραν και την Πέμπτη, διάφορα δημοσιεύματα, για ενδιαφέρον της ΑΕΚ σχετικά με τον Αλντο Ντούσερ, αλλά κάτι τέτοιο δεν επιβεβαιώνεται από κάπου. Ο Φερέρ, όπως έχουμε γράψει κι άλλες φορές, φέρεται σύμφωνα με πληροφορίες από την Ισπανία να ψάχνει για αμυντικό χαφ στη συγκεκριμένη χώρα. Αν αυτός ο αμυντικός χαφ είναι ο Ντούσερ ή κάποιος άλλος, θα φανεί προσεχώς...

Νέα προβλήματα για Γεωργέα

Ο Νίκος Γεωργέας μόλις επέστρεψε σε κανονικό ρυθμό προπονήσεων και έδειχνε έτοιμος για να πάρει χρόνο συμμετοχής κόντρα στον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη. Την Πέμπτη, όμως, εμφάνισε ενοχλήσεις στο έσω διαμέρισμα του δεξιού γόνατος και αποφασίστηκε να υποβληθεί σε αρθροσκόπηση την Παρασκευή. Πράγμα που σημαίνει ότι η αποκατάσταση του αναμένεται να ολοκληρωθεί την περίοδο των διακοπών. Η εξέλιξη αυτή είναι ό,τι χειρότερο και για την ψυχολογία του Καλαματιανού άσου, που βλέπει τη σεζόν 2006-07 να εξελίσσεται στη χειρότερη της καριέρας του.

Το ιατρικό ανακοινωθέν που εξέδωσε η ΠΑΕ για τον Γεωργέα, αναφέρει:

"Ο Νίκος Γεωργέας θα υποβληθεί σε αρθροσκόπηση, αύριο Παρασκευή 11/5 στο IΑΣΩ General από τον γιατρό της ομάδας κ. Γιάννη Λεβάκο.Ο ποδοσφαιριστής εμφάνισε ενοχλήσεις στο έσω διαμέρισμα του δεξιού γόνατος και αποφασίστηκε να γίνει καθαρισμός της χόνδρειας βλάβης και του υπολειμματικού μηνίσκου. Η αποκατάσταση του τραυματισμού αναμένεται να ολοκληρωθεί στη διάρκεια των διακοπών".

Στην προπόνηση της Πέμπτης βρέθηκε και ο Λορένσο Σέρα Φερέρ, που τόνισε στους παίκτες του ότι είναι ευχαριστημένος από τη δουλειά τους όλες αυτές τις μέρες υπό την επίβλεψη των συνεργατών του και τους... υπενθύμισε ότι υπάρχει ένας αγώνας την Κυριακή, με τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη, στον οποίο θα πρέπει να δώσουν τον καλύτερο τους εαυτό και να κυνηγήσουν τη νίκη και μόνο.

* Η προπόνηση της Παρασκευής είναι προγραμματισμένη στις 10.00 και θα είναι κλειστή για τους εκπροσώπους του Τύπου και τους φιλάθλους.

Σε διεθνές τουρνουά οι Παμπαίδες

Σε ένα ακόμη πολύ σημαντικό τουρνουά θα λάβει μέρος η ομάδα Παμπαίδων 1994-95 της ΑΕΚ στις 19 και 20 Μαΐου. Πρόκειται για το Διεθνές Τουρνουά Ποδοσφαίρου U-13, που διοργανώνεται στο Χαϊδάρι, με τη συμμετοχή σπουδαίων ευρωπαϊκών ομάδων, όπως ο Άγιαξ, η Μπάγερ Λεβερκούζεν και η Ίντερ. Δείτε τους δύο ομίλους και το πλήρες πρόγραμμα.

Όμιλος Α

Ajax Amsterdam

Bayer 04 Leverkusen

ΑΟ Χαϊδαρίου

Ατρόμητος Αθηνών

Όμιλος Β

FC Internazionale Milano

AEK

Παναθηναϊκός

Ολυμπιακός

Οι αγωνιστικές έχουν ως εξής :

Σάββατο 19 Μαΐου

ΑΕΚ-Ολυμπιακός

Ώρα: 12.45

Γήπεδο «Τάκης Χαραλαμπίδης»

ΑΕΚ-Παναθηναϊκός

Ώρα: 20.00

Κυριακή 20 Μαΐου

ΑΕΚ-Ίντερ

Ώρα: 11.30

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 11-05-2007, 15:33:   #217
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Τα «χώνει» για Λεντέσμα!

Φαίνεται ότι το ταξίδι του Λορέντζο Σέρα Φερέρ στην Αργεντινή θα μας απασχολεί για πολύ καιρό ακόμα. Κι όχι μόνο λόγω των δημοσιευμάτων στον ελληνικό Τύπο, αλλά και από τη χώρα του ταγκό. Η «Οle» αφιερώνει… εκτενή άρθρα για την ΑΕΚ και αναφέρεται σε πρόταση στον Κριστιάν Λεντέσμα, ύψους 2,5 εκ. ευρώ, όπως και για το ενδιαφέρον για τον Χοακίν Λάριβεϊ. Για τον τελευταίο, μάλιστα, αναφέρει ότι υπάρχει κίνηση και από τον Παναθηναϊκό!

«Κυνηγάει τον λύκο», τιτλοφορείται το άρθρο που αναφέρεται στο ενδιαφέρον της ΑΕΚ για τον Κριστιάν Ραούλ Λεντέσμα, ο οποίος είναι γεννημένος στις 29 Δεκεμβρίου του 1978 και αγωνίζεται στη μεσαία γραμμή. «Η ΑΕΚ έρχεται για τον Λεντέσμα και ετοιμάζεται να προσφέρει 2,5 εκ. ευρώ», συνοψίζει ο υπότιτλος και στο κυρίως άρθρο αναφέρεται: «Ο Λορέντζο Σέρα Φερέρ τον είδε να παίζει και τώρα στοχεύει στον Κριστιάν Λεντέσμα. Τον παρακολούθησε στον αγώνα απέναντι στην Βελέζ και στην επιστροφή του στην Ελλάδα ζήτησε από τη διοίκηση την απόκτησή του. Έτσι, σύμφωνα με πηγές από τη χώρα, η ΑΕΚ ετοιμάζεται να προσφέρει 2,5 εκ. ευρώ για να αποκτήσει τον «λύκο». Η προσφορά είναι ακόμα στη θεωρία, αλλά αναμένεται να γίνει πράξη μέσα στην επόμενη εβδομάδα.

«Δεν έχουμε κάποια πληροφόρηση, ούτε κάποια πρόταση. Τι θα κάναμε, αν ερχόταν το φαξ; Δεν μου αρέσει να απαντώ σε θεωρητικές ερωτήσεις, όμως το ποσό που μου λέτε είναι πολύ μεγαλύτερο απ’ όσα δώσαμε για να τον αποκτήσουμε. Πρέπει, όμως, να δούμε και τι λέει ο προπονητής», ανέφερε ο πρόεδρος της Σαν Λορέντζο Ραφαέλ Σαβίνο. Ο σύλλογος έχει στην κατοχή του το 50% των δικαιωμάτων του ποδοσφαιριστή, που έγινε πρόσφατα διεθνής με την Εθνική Αργεντινής. Το άλλο μισό ανήκει στον Αντριάν Καστιγιάν, εκπρόσωπο του ποδοσφαιριστή».

Όσον αφορά, τον Χοακίν Λαριβέι, η «Οle» αναφέρει: «Τόσο η ΑΕΚ όσο και ο Παναθηναϊκός από την Ελλάδα ενδιαφέρονται να αποκτήσουν τον Χοακίν Λαριβέι. «Ακόμα δεν έχει φτάσει καμία συγκεκριμένη πρόταση σε μας», είπε ο εκπρόσωπός του.

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 14-05-2007, 16:26:   #218
ilias
VIP

ilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the rough
Προεπιλογή

Η ΑΕΚ εξετάζει σοβαρά την περίπτωση απόκτησης του «Ρίμπο», ζυγίζοντας τα υπέρ (τεράστια αγωνιστικά και οικονομικά οφέλη, πρεστίζ για τον σύλλογο) και τα κατά (μεγάλο οικονομικό κόστος). Ο Ριβάλντο φέρεται να έχει ήδη προσεγγίσει την ΑΕΚ μέσω του Λορένσο Σέρα Φερέρ και δεν αποκλείεται μετά την επιστροφή του Ντέμη Νικολαΐδη από την Πορτογαλία (έχει πάει για την υπόθεση Μαντούκα) να υπάρξουν εξελίξεις στο συγκεκριμένο ζήτημα. Ο Βραζιλιάνος μεσοεπιθετικός θέλει να μείνει στην Ελλάδα για έναν ακόμη χρόνο και δέχεται ακόμα και μείωση του κασέ του (κάτω και από το 1,5 εκατ. ευρώ που φέρεται να του προσέφερε ο Σωκράτης Κόκκαλης), αφού όπως έχει δηλώσει τα χρήματα δεν είναι το παν για εκείνον. Αρωγός στην προσπάθεια της ΑΕΚ να ντύσει στα κιτρινόμαυρα τον Ριβάλντο είναι η PUMA, που θα ντύνει από την επόμενη σεζόν την ΑΕΚ και με την οποία έχει συμβόλαιο ο παίκτης.
Παλιά 15-05-2007, 17:26:   #219
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Μπό(ρ)μπα με Ριβάλντο

Το σύνθημα "Ρίμπο, Ρίμπο..." φαίνεται ότι δεν θα σταματήσει να... διαπερνά τα ελληνικά γήπεδα. Μόνο που θα ακούγεται με διαφορετικό... χρώμα. Με το που βγήκε το διαζύγιο Βραζιλιάνου και Ολυμπιακού, η ΑΕΚ άρχισε να βλέπει με καλό μάτι τον ελεύθερο γαμπρό και από την πρώτη στιγμή τα μάτια άρχισαν να "παίζουν" και η καρδιά να χτυπάει. Οι τελευταίες πληροφορίες θέλουν την Ένωση να έχει έτοιμη την πρότασή της, η οποία είναι 1,2 εκατ. ευρώ το χρόνο για διετές συμβόλαιο συνεργασίας. Ανοιχτό παραμένει του Μαντούκα μέχρι να... κλείσει, αφού τα παζάρια μεταξύ Μπενφίκα και Ντέμη Νικολαϊδη είναι σκληρά, με τους Πορτογάλους να προσπαθούν να μείνουν κοντά στο 1 εκατ. ευρώ.

Πρόταση σε «Ρίμπο»

Από τη στιγμή που η ΠΑΕ ΑΕΚ δεν διέψευσε ποτέ τα δημοσιεύματα που την ήθελαν να εξετάζει την περίπτωση του Ριβάλντο, το θέμα παραμένει... ορθάνοικτο. Είναι δεδομένο, πάντως, ότι η «Ένωση» δεν μπορεί να καλύψει το συμβόλαιο που είχε ο Βραζιλιάνος σταρ στον Ολυμπιακό και το κλειδί στην υπόθεση ίσως είναι η Puma που είναι χορηγός του ποδοσφαιριστή. Τα πράγματα, πάντως, τις τελευταίες ώρες έχουν δρομολογηθεί, αφού οι πληροφορίες θέλουν την ΑΕΚ να έχει κάνει την κίνησή της με στόχο, τι άλλο, το ρουά ματ. Η Ένωση, σύμφωνα με πληροφορίες, έχει στο... πρόγραμμα να πλησιάσει άμεσα τον Ριβάλντο με πρόταση 1,2 εκατ. ευρώ το χρόνο, προσφέροντάς του διετές συμβόλαιο (ή 1+1)!

Η αίσθηση που αποπνέει η όλη υπόθεση είναι ότι οι δύο πλευρές θα βρουν τη χρυσή τομή και ότι την επόμενη -τουλάχιστον- σεζόν, ο μεγαλύτερος ποδοσφαιρικός αστέρας που έχει παίξει στο ελληνικό πρωτάθλημα, θα καθοδηγείται από τον Λορέτσο Σέρα Φερέρ. Οι δυο τους, άλλωστε, γνωρίζονται από τη Μπαρτσελόνα. Εκτός αυτού, ο Ισπανός τεχνικός της Ένωσης δεν παρέλειψε να τείνει "χείρα βοηθείας", όπως τόνισε στη συνέντευξη τύπου μετά τον αγώνα με τον Πανιώνιο, στον Βραζιλιάνο, ο οποίος μία ημέρα πριν είχε αποχωρήσει από τον Ολυμπιακό. Σε όλα αυτά θα πρέπει να συνυπολογιστεί η επιθυμία του 35χρονου άσου να παραμείνει στην Ελλάδα, αλλά και η συμμετοχή του δικέφαλου στο Champions League, έστω και στην προκριματική φάση. Με όλα τα παραπάνω δεδομένα, δεν αποκλείεται τις επόμενες ημέρες οι εξελίξεις να είναι ραγδαίες με την ΑΕΚ να μπαίνει στη σεζόν 2007-08 με... γκολ από τα αποδυτήρια.

Ανοιχτό μέχρι να κλείσει του Μαντούκα

Σύμφωνα με δημοσιεύματα του Τύπου της Πορτογαλίας η διοίκηση της Μπενφίκα και ο Ντέμης Νικολαϊδης επρόκειτο να επισημοποιήσουν τη συμφωνία τους, και μάλιστα την Τρίτη (15/5), αφού τα έχουν βρει σε όλα. Η επιθυμία του Μαντούκα να παραμείνει στην Ελλάδα σε συνδυασμό με την πρόθεση της Μπενφίκα να παραχωρήσει τον ποδοσφαιριστή, οδηγούσαν σε συμφωνία τις δύο πλευρές, παρά το γεγονός ότι δεν καταβλήθηκε από την ΑΕΚ η ρήτρα του 1 εκατ. ευρώ

Ωστόσο, τα πράγματα δεν πηγαίνουν όπως ακριβώς τα είχε... σκεφτεί ο Ντέμης Νικολαϊδης. Τα νεότερα από τη Λισαβώνα αναφέρουν ότι έχει υπάρχει κόλλημα στις διαπραγματεύσεις Μπενφίκα και Νικολαϊδη, αφού οι "αετοί" επιμένουν σε ένα ποσό που δεν θα απέχει αισθητά από το αρχικά προβλεπόμενο για την αγορά του Βραζιλιανόυ εξτρέμ, δηλαδή το 1 εκατομμύριο ευρώ.

Το ποσό που είναι διατεθειμένη να δαπανήσει η Ένωση για να πάρει τα δικαιώματα του Μαντούκα, σύμφωνα με τους Πορτογάλους, δεν ξεπερνά τα 700-750.000 ευρώ και οι επαφές παρατείνονται, με την αισιοδοξία, πάντως, για θετική έκβαση της υπόθεσης, να κυριαρχεί.

Όσο για τον ίδιο τον ποδοσφαιριστή, θα υπογράψει τριετές συμβόλαιο συνεργασίας με την ΑΕΚ (μέχρι το καλοκαίρι του 2010) όταν ολοκληρωθεί η συμφωνία των δύο ομάδων, αφού ο ίδιος έχει ήδη συμφωνήσει σε όλα με τη διοίκηση της ΑΕΚ.

Μέτωπα στην Αργεντινή

Από εκεί και πέρα, στην ΑΕΚ κάνουν την προσπάθειά τους και στην αγορά της Αργεντινής με τους Λεονέλ Χόρχε Νούνιες και Μάρκος Μονταϊνι να βρίσκονται στο προσκήνιο. Η ΑΕΚ περιμένει απαντήσεις και από τους δύο ποδοσφαιριστές, δύσκολα όμως θα φορέσουν και οι δύο την «κιτρινόμαυρη» φανέλα.

Ανακοινώνει Ράμος

Η μεταγραφή που φαίνεται ότι θα ανακοινώσει νωρίτερα από όλες, πάντως, η ΑΕΚ είναι αυτή του νεαρού Έντσον Ράμος. Ο 20χρονος Βραζιλιάνος βρίσκεται στην Ελλάδα και αναμένεται την Τρίτη να υπογράψει το συμβόλαιό του με την ομάδα του Λορένσο Σέρα Φερέρ. Θυμίζουμε ότι ο Ράμος αγωνίζεται ως δεξί μπακ.

Πάρτι για το “Fun Weekend”

Mε μια μεγάλη γιορτή θα «κλείσει» την Παρασκευή 18/5 η φετινή απόλυτα επιτυχημένη χρονιά του “Fun Weekend”. Η ΠΑΕ και το Τμήμα των ακαδημιών διοργανώνουν μια βραδιά με πολλές εκπλήξεις παρουσία πολλών ποδοσφαιριστών της πρώτης ομάδας.

Ο τελικός του “Fun Weekend” θα αρχίσει στις 17.00 στις εγκαταστάσεις του «e – sport Mini soccer» (Λεωφόρος Τατοΐου 526). Θα υπάρξουν τρία ηλικιακά group που θα χωριστούν σε οκτώ ομάδες : Στις 17.30 έως τις 18.20 θα διεξαχθούν οι αγώνες του πρώτου group (γεννηθέντες 1999 – 2000-2001). Στις 18.45 έως τις 19.35 θα διεξαχθούν οι αγώνες του δεύτερου group (γεννηθέντες 1997 – 1998). Στις 20.00 έως τις 20.50 θα διεξαχθούν οι αγώνες του τρίτου group (γεννηθέντες 1995 – 1996).

Η νικήτρια ομάδα του πρώτου ηλικιακού group θα αγωνιστεί στις 18.30 με το πρώτο group παικτών το οποίο απαρτίζουν οι: Δέλλας, Παπασταθόπουλος, Emerson, Tozser, Χρόνης, Λάκης. Απονομή Επάθλων και Δώρων: 19.00.

Η νικήτρια ομάδα του δεύτερου ηλικιακού group θα αγωνιστεί στις 19.45 με το δεύτερο group παικτών το οποίο απαρτίζουν οι: Λυμπερόπουλος, Καμπάνταης, Κυριακίδης, Manduca, Julio Cesar, Xιώτης. Απονομή Επάθλων και Δώρων: 20.15

Η νικήτρια ομάδα του τρίτου ηλικιακού group θα αγωνιστεί στις 21.00 με το τρίτο group παικτών το οποίο απαρτίζουν οι: Ζήκος, Καφές, Κονέ, Αραμπατζής, Ivic, Πλιάτσικας. Απονομή Επάθλων και Δώρων: 21.30

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 18-05-2007, 14:08:   #220
ilias
VIP

ilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the rough
Προεπιλογή

Παίκτης της ΑΕΚ είναι από χθες το βράδυ ο Εντσον Ράμος Σίλβα. Ο 20χρονος Βραζιλιάνος που αγωνίζεται στην θέση του δεξιού μπακ, υπέγραψε συμβόλαιο πενταετούς διάρκειας και αποτελεί επιλογή του Λορένσο Σέρα Φερέρ. Παράλληλα η Ενωση κινείται σε πολλαπλά μεταγραφικά μέτωπα.
Το πρώτο και κύριο είναι αυτό του Ριβάλντο. Ολες οι πληροφορίες συγκλίνουν στο ότι σύντομα ο «Ρίμπο» θα φορέσει την κιτρινόμαυρη φανέλα, αφού κάτι τέτοιο αποτελεί επιθυμία τόσο της διοίκησης της ΑΕΚ αλλά και του σπουδαίου Βραζιλιάνου παίκτη… Η Ενωση έχει κάνει πρόταση στον Βίκτορ Ζαπάτα της Ρίβερ Πλέιτ, ενώ ενδιαφέρεται για τον Ζεράλδο Αλβες της Πάκος Φερέιρα, αδερφό του γνώριμού μας Μπρούνο Αλβες.

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές