Greek infotainment community

Το Lateam είναι Ε Ν Α Ν Τ Ι Α σε οποιαδήποτε μορφή Π Ε Ι Ρ Α Τ Ε Ι Α Σ
Facebooktwitter
Επιστροφή   Greek infotainment community > ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ > ΑΡΧΕΙΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΕΤΩΝ > ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

ΝΕΑ ΓΙΑ ΑΕΚ

This is a discussion on ΝΕΑ ΓΙΑ ΑΕΚ within the ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ forums, part of the ΑΡΧΕΙΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΕΤΩΝ category; Ξεκαθαρίζει για Μανού 15/6/2007 8:48 Η ημέρα της κρίσης για τον Μανού είναι η Παρασκευή καθώς η Μπενφίκα αναμένεται να ...

Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 15-06-2007, 14:43:   #241
korn
Moderator

Το avatar του χρήστη korn

Περιοχή: ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
Thanked 1.467 Times in 1.069 Posts
My Mood:
korn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the rough
Προεπιλογή

Ξεκαθαρίζει για Μανού

15/6/2007 8:48

Η ημέρα της κρίσης για τον Μανού είναι η Παρασκευή καθώς η Μπενφίκα αναμένεται να ανακοινώσει στον παίκτη ότι δεν τον υπολογίζει και να τον ενημερώσει για τις προτάσεις που έχει. «Μας καλύπτει η ΑΕΚ, όμως πρέπει να ικανοποιηθεί και η Μπενφίκα», δηλώνει ο μάνατζερ του Πορτογάλου. Κοιτάζει αλλού η Νυρεμβέργη μετά και την τρίτη άρνηση των "κιτρινόμαυρων" για τον Λυμπερόπουλο. Έκλεισε την πόρτα στον Λαριβέι ο Φερέρ καθώς εξοργίστηκε από τα παιχνίδια των ατζέντηδων του Αργεντίνου. Δεν λέει όχι στο ενδεχόμενο να αγωνιστεί στην ΑΕΚ ο Μαρσέλο Γκαγιάρδο, τονίζοντας όμως ότι είναι δύσκολο να έρθει στην Ελλάδα. Επαφές με τρεις ιταλικές ομάδες θα έχει ο μάνατζερ του Στέφανο Σορεντίνο.

Η ημέρα της κρίσης για Μανού

Όπως είχε γίνει γνωστό εδώ και λίγες μέρες από τους Πορτογάλους δημοσιογράφους, την Παρασκευή (15/06) θα ξεκαθαρίσει αρκετά το τοπίο γύρω από το θέμα του Μανού. Και αυτό γιατί η Μπενφίκα αναμένεται να του ανακοινώσει πως δεν βρίσκεται στα σχέδια του Φερνάντο Σάντος και να τον ενημερώσει για τις προτάσεις που υπάρχουν, μία εκ των οποίων είναι και της ΑΕΚ.

Ο μάνατζερ του παίκτη, πάντως, με δηλώσεις του στην «Sportday», τόνισε πως η περίπτωση της ΑΕΚ καλύπτει τον Μανού, ωστόσο στάθηκε αρκετά και στο ότι πρέπει να ικανοποιηθεί και η Μπενφίκα προκειμένου να προχωρήσει το θέμα:

«Γνωρίζω ότι υπάρχουν ομάδες που έχουν εκφράσει ενδιαφέρον για τον παίκτη. Ανάμεσά τους είναι η ΑΕΚ, η οποία έχει μιλήσει με την Μπενφίκα και για χρήματα. Για τον παίκτη η περίπτωση της ΑΕΚ είναι εξαιρετική. Πρωταγωνιστεί μόνιμα στο ελληνικό πρωτάθλημα και συμμετέχει στο Champions League, γεγονός που καλύπτει τις προσδοκίες κάθε ποδοσφαιριστή. Όμως δεν γνωρίζω τι απαιτήσεις μπορεί να έχει η Μπενφίκα. Ο Μανού έχει δύο ακόμα χρόνια συμβόλαιο με την Μπενφίκα και δεν μπορούμε να αποφασίσουμε μόνοι μας. Δεν ξέρω αν είναι εύκολο ή δύσκολο να προχωρήσει αυτή η υπόθεση. Από την Παρασκευή φαντάζομαι ότι θα ξέρω καλύτερα όλα τα δεδομένα τόσο για την ΑΕΚ όσο και για οποιαδήποτε άλλη ομάδα ενδιαφέρεται για τον παίκτη».

Πάει για άλλα η Νυρεμβέργη

Η απόρριψη και της τρίτης πρότασης για το Νίκο Λυμπερόπουλο ανάγκασε τους ανθρώπους της Νυρεμβέργης να αρχίσουν σιγά σιγά να εγκαταλείπουν την ιδέα της απόκτησης του Μεσσήνιου επιθετικού. Ο αντιπρόεδρος της Νυρεμβέργης, Μάρτιν Μπαντέρ, με δηλώσεις του στην «Sportday», εμφανίστηκε απογοητευμένος από αυτή την εξέλιξη και τόνισε πως η ομάδα του πιθανότατα θα στραφεί σε άλλες περιπτώσεις.

«Γνωρίζω ότι η ΑΕΚ απέρριψε και αυτή την πρότασή μας. Η αλήθεια είναι ότι μας αρέσει πάρα πολύ ο Νίκος. Ταιριάζει απόλυτα στο στυλ παιχνιδιού μας. Όμως πραγματικά δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο αυτή τη στιγμή από το να σεβαστούμε την απόφαση της ΑΕΚ, η οποία μας έχει πει ότι δεν θέλει να πουλήσει τον παίκτη. Ξαναλέω ότι μας αρέσει ο Νίκος, αλλά ίσως τελικά να πρέπει να ξεκινήσουμε να κοιτάμε κάποιες άλλες περιπτώσεις», μας ανέφερε ο Μπάντερ αφήνοντας να εννοηθεί πως ίσως ήρθε η ώρα να καταθέσει τα όπλα στην προσπάθεια απόκτησης του Λυμπερόπουλου. «Δεν ξέρω τελικά αν μπορούμε να βρούμε λύση στο θέμα του Νίκου Λυμπερόπουλου".

"Είναι ένας ποδοσφαιριστής που μας ενδιαφέρει και τον οποίο θέλουμε στην ομάδα, όπως κι εκείνος θέλει να έρθει σε εμάς. Όμως, αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει κάποια λύση. Ίσως στο μέλλον να κάνουμε κι άλλη πρόταση, δεν ξέρω. Με τα μέχρι τώρα δεδομένα δεν μπορώ να πω τίποτα παραπάνω. Θα μιλήσω με τον πρόεδρο της Νυρεμβέργης και θα δούμε τι θα γίνει. Σίγουρα, πάντως, πρέπει να σεβαστούμε την επιθυμία της ΑΕΚ και του κ. Νικολαΐδη, ο οποίος μας είπε ότι ο παίκτης δεν παραχωρείται. Ο Νίκος έχει ακόμα δύο χρόνια συμβόλαιο με την ΑΕΚ κι εμείς δεν μπορούμε παρά να σεβαστούμε τις αποφάσεις της ελληνικής ομάδας».

Τέλος ο Λαριβέι για ΑΕΚ

Τα παιχνίδια των εκπροσώπων του Λαριβέι φαίνεται πως ενόχλησαν τον Σέρα Φερέρ, ο οποίος έκλεισε οριστικά την πόρτα στον παίκτη, όπως χαρακτηριστικά δήλωσε ο ίδιος ο Αργεντίνος στην εφημερίδα «Ένωση»:

«Μίλησα με τον κ. Φερέρ και με ρώτησε είναι "τι γίνεται με την Κάλιαρι;". Του είπα ότι οι εκπρόσωποι μου είχαν προχωρημένες συζητήσεις με την ιταλική ομάδα και ότι ο πρόεδρος της πλήρωσε τα εισιτήρια τους για να πάνε και να τον συναντήσουν στο Μαϊάμι. Μας έκαναν μια καλή πρόταση και υπήρξε μια καταρχήν συμφωνία, όμως τους είπαμε ότι θα μιλήσουμε και με την ΑΕΚ».

Όσο για την αντίδραση του Φερέρ, ο Λαριβέι είπε σχετικά: «Έδειξε πως ενοχλήθηκε πολύ. Μου είπε πως θα ήταν τότε καλύτερο να το αφήσουμε το θέμα εδώ, μου ευχήθηκε καλή τύχη και στη συνέχεια έκλεισε το τηλέφωνο. Δεν ξέρω σίγουρα αν θα πάω στην Κάλιαρι. Θα δούμε τις επόμενες ημέρες. Νομίζω, πάντως, πως πλέον δύσκολα θα προχωρήσουμε με την ΑΕΚ, αφού απέσυρε το ενδιαφέρον της».

"Καλή προοπτική η ΑΕΚ"

Ένα από τα ονόματα που έχουν ακουστεί τις τελευταίες ημέρες για την ΑΕΚ είναι και αυτό του Μαρσέλο Γκαγιάρδο, στον οποίο όμως δεν έχει γίνει πρόταση από τους «κιτρινόμαυρους».

Ο Αργεντίνος μέσος, ο οποίος δεν φαίνεται να υπολογίζεται από τον Λε Γκεν με αποτέλεσμα να σκέφτεται την έξοδο από την Παρί Σεν Ζερμέν, δεν λέει όχι στο ενδεχόμενο να αγωνιστεί στην ΑΕΚ.

«Μου αρέσει η προοπτική της ΑΕΚ και το στυλ του Σέρα Φερέρ. Μου έχει πει ο μάνατζέρ μου ότι η ΑΕΚ είναι έτοιμη να κάνει πρόταση. Και πριν από χρόνια, όταν έπαιζα στη Ρίβερ Πλέιτ, μου είχαν κάνει πρόταση από την Ελλάδα. Τότε, όμως, δεν μπορούσα να φύγω για οικογενειακούς λόγους από την Αργεντινή. Θα ήθελα να μείνω στο Παρίσι, όχι μόνο για αγωνιστικούς λόγους, αλλά και επειδή μου αρέσει πολύ η πόλη και ο τρόπος ζωής. Προς το παρόν δεν είναι εύκολο να έρθω στην Ελλάδα, αλλά δεν το αποκλείω αυτό το ενδεχόμενο. Όταν θα επιστρέψω στο Παρίσι, θα συναντηθώ με τον Πολ Λε Γκεν. Αν μου πει να φύγω, τότε αλλάζουν τα δεδομένα».

Προχωράει του Σορεντίνο

Στο Μιλάνο βρίσκεται ο μάνατζερ του Στέφανο Σορεντίνο για να μιλήσει με ομάδες που ενδιαφέρονται να εντάξουν στο δυναμικό τους τον Ιταλό τερματοφύλακα. Πιο συγκεκριμένα, ο Τζουζέπε Μπονέτο θα συναντηθεί με ανθρώπους τριών συλλόγων, της Κατάνια, της Τορίνο και της Λιβόρνο.

Αυτές οι συναντήσεις θα γίνουν τις προσεχείς μέρες και το θέμα του «Σόρε» αναμένεται να έχει ξεκαθαρίσει αρκετά μέσα στην ερχόμενη βδομάδα.
Παλιά 16-06-2007, 18:51:   #242
korn
Moderator

My Mood:
korn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the rough
Προεπιλογή

"This is AEK. Καλύτερα από τον Ολυμπιακό"

16/6/2007 9:00

Αποθέωση Ριβάλντο, μέρος δεύτερο. Ο Λορέντσο Σέρα Φερέρ βγάζει για άλλη μια φορά το καπέλο στον Βραζιλιάνο αστέρα της ΑΕΚ, με... ισπανικές δηλώσεις του, τονίζοντας ότι "μπορεί να μην είναι όπως στη Μπαρτσελόνα, αλλά μπορεί να βοηθήσει και να κάνει τη διαφορά". Όσον αφορά τις συνομιλίες που είχε με τον 35χρονο ποδοσφαιριστή, αποκάλυψε ότι "είχε προβλήματα με τον πρόεδρο του Ολυμπιακού και του είπα ότι στην ΑΕΚ θα βρει καλύτερες συνθήκες"! Τον αντικαταστάτη του Σορεντίνο φαίνεται πως βρήκε η Ένωση στο πρόσωπο του Μαρσέλο Μπαροβέρο, ο οποίος δήλωσε ότι υπογράφει... οσονούπω. Πολύ κοντά στην ΑΕΚ βρίσκεται ο Λιονέλ Νούνιες, σύμφωνα με δημοσιεύματα από την Αργεντινή. Μένει ο Λυμπερόπουλος μετά και το τέταρτο "nein" της ΑΕΚ στη Νυρεμβέργη.

Διαβάστε απόσπασμα της συνέντευξης του Λορενσο Σέρα Φερέρ στην εφημερίδα "Sport".

Πώς νιώθετε;

"Είμαι πολύ χαρούμενος για την απόφασή μου να ζήσω την εμπειρία του ξένου ποδοσφαίρου. Το ποδόσφαιρο στην Ελλάδα είναι πολύ διαφορετικό αλλά έχει πολύ περισσότερο πάθος. Ενα γκρουπ επιχειρηματιών έχει αναλάβει την ΑΕΚ και κάνουμε όλοι μαζί πολύ καλή δουλειά για να κάνουμε την ομάδα μεγαλύτερη".

Πως προέκυψε το θέμα του Ριβάλντο;

"Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την απόφαση του παίκτη να δεχτεί την πρότασή μας. Είχε προβλήματα με τον πρόεδρο του Ολυμπιακού και όταν πήγα να τον συναντήσω του είπα ότι στην ΑΕΚ θα βρει πολύ καλύτερες συνθήκες. Είναι πολυσύνθετος παίκτης με πολύ μεγάλο ταλέντο. Είναι 35 χρονών αλλά μπορεί να μας βοηθήσει πάρα πολύ"!

Για πόσα χρόνια μπορεί να παίξει ακόμα;

"Για δύο χρόνια, όσα υπέγραψε και στην ΑΕΚ. Δεν είναι όπως ήταν στην Μπαρτσελόνα, αλλά έχει την ποιότητα να κάνει τη διαφορά στην Ελλάδα".

Ανανεώσατε και εσείς με την ΑΕΚ...

"Το πρότζεκτ της ομάδας θα έχει μεγάλη διάρκεια. Ελπίζω να ολοκληρώσω μαζί με την ομάδα αυτό το πρότζεκτ και να φτάσουμε το σύλλογο στο ποδόσφαιρο του σήμερα".

Στη συνέχεια η κουβέντα πήγε στο ισπανικό πρωτάθλημα με τον Σέρα Φερέρ να λέει την άποψή του για την κατάσταση που έχει διαμορφωθεί στην Primera Division μετά τα αποτελέσματα της προηγούμενης αγωνιστικής.

"Έμεινα έκπληκτος με την ισοπαλία της Μπαρτσελόνα, καθώς και με την βαριά ήττα της Μπέτις. Τώρα η Μπαρτσελόνα θα πρέπει να κερδίσει στην έδρα της Ταραγόνα και θα περιμένει από την Μαγιόρκα για το θαύμα. Είδαμε την προηγούμενη αγωνιστική πως μέσα σε 18 δευτερόλεπτα όλα μπορούν να ανατραπούν. Κανείς δεν ξέρει τι θα γίνει, είναι όμως δύσκολο για την Μπαρτσελόνα".

Υπογράφει ο Μπαροβέρο

Το ενδιαφερόν της ΑΕΚ προς το πρόσωπό του, επιβεβαίωσε με δηλώσεις του στην εφημερίδα "Sportday", o Μαρσέλο Μπαροβέρο, ενώ τόνισε πως είχε συνάντηση στην Αργεντινή και με τον τεχνικό της ΑΕΚ Σέρα Φερέρ. "Είμαστε πολύ κοντά στην υπογραφή τετραετούς συμβολαίου. Όταν είχε έρθει ο Φερέρ στην Αργεντινή, είχαμε συναντηθεί και μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση. Έχω απορρίψει τις προτάσεις της Λανούς και της Βελέζ, γιατί περιμένω να τελειώσει το θέμα με την ΑΕΚ. Μου έχουν πει να περιμένω να φύγει πρώτα ο Σορεντίνο και μετά θα με πάρουν. Η μεταγραφή μου στην ΑΕΚ θα είναι ένα όνειρο που θα πραγματοποιηθεί. Θα παίξω στην Ευρώπη, θα συμμετάσχω στο Τσάμπιονς Λίγκ και θα γίνω συμπαίκτης με τον Ριβάλντο και τον Αρουαμπαρένα. Είναι όνειρο. Είναι μια μοναδική ευκαιρία για μένα και ανυπομονώ να τελειώσουμε".

* Κοντά στην ΑΕΚ βρίσκεται σύμφωνα με την "La Nacion" της Αργεντινής, ο Λιονέλ Νούνιες.
Παλιά 17-06-2007, 19:31:   #243
korn
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Παραιτείται η Νυρεμβέργη

17/6/2007 18:23

Προσπάθησε όσο δεν πήγαινε για να αποκτήσει τον Νίκο Λυμπερόπουλο, αλλά η ΑΕΚ της απέδειξε ότι μερικές φορές ο επιμένων... δε νικά. Η Νυρεμβέργη φαίνεται πως το παίρνει απόφαση, πλέον, ότι δεν μπορεί να πάρει τον 32χρονο διεθνή επιθετικό των κιτρινόμαυρων και σύμφωνα με τον γερμανικό και τον ολλανδικό Τύπο εξετάζει την περίπτωση του Ντάνι Κόβερμανς της Αλκμάαρ αλλά και άλλων παικτών, καθώς όπως αναφέρεται στο δημοσιεύμα, ο σύλλογος πλέον αρχίζει να ξεχνάει τον "Λύμπε".

Ο αθλητικός διευθυντής της Νυρεμβέργης άλλωστε, Μάρτιν Μπάντερ, με δηλώσεις του στον ελληνικό Τύπο διέψευσε ότι θα επανέλθει την επόμενη εβδομάδα για τον Λυμπερόπουλο και δείχνει να το κατάλαβε κι αυτός, ότι η απόκτηση του αρχηγού της ΑΕΚ θα παραμείνει ένας απραγματοποίητος στόχος.
Παλιά 18-06-2007, 21:30:   #244
geodon
Moderator

Το avatar του χρήστη geodon

Thanked 1.978 Times in 1.430 Posts
My Mood:
geodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to all
Προεπιλογή

Αφιξη Αρουαμπαρένα

Στην Αθήνα βρίσκεται από τη Δευτέρα ο Ροδόλφο Μάρτιν Αρουαμπαρένα. Ο Αργεντίνος άσος ήρθε με την οικογένεια του για να βρει το σπίτι στο οποίο θα διαμένει τα προσεχή χρόνια και θα κάνει διακοπές στα ελληνικά νησιά, μέχρι να αρχίσει η καλοκαιρινή προετοιμασία της ΑΕΚ. Βγήκαν οι υποψήφιοι αντίπαλοι των κιτρινόμαυρων στον γ' προκριματικό γύρο και όπως αναμενόταν, το έργο είναι δύσκολο για την ομάδα του Λορένσο Σέρα Φερέρ.

Οι... αναμενόμενες δυσκολίες

Από τη στιγμή που ήξερε ότι θα βρίσκεται στο γκρουπ των αδυνάτων φέτος στον γ' προκριματικό γύρο του Champions League, η ΑΕΚ ήξερε και ότι θα έχει δύσκολο έργο. Με την ολοκλήρωση του ισπανικού πρωταθλήματος ολοκληρώθηκαν τα γκρουπ των δυνατών και αδυνάτων και από τα ονόματα των υποψήφιων αντιπάλων, καταλαβαίνει κανείς ότι οι κιτρινόμαυροι θα χρειαστούν για σύμμαχο την τύχη στην κλήρωση του αντιπάλου. Πιθανότητες εισόδου στους ισχυρούς υπάρχουν, αλλά είναι λίγες.

ΤΟ ΓΚΡΟΥΠ ΤΩΝ ΙΣΧΥΡΩΝ
Λίβερπουλ (Αγγλία) 112.618
Αρσεναλ (Αγγλία) 104.618
Βαλένθια (Ισπανία) 99.374
Σεβίλη (Ισπανία) 87.374
Μπενφίκα (Πορτογαλία) 67.107
Aγιαξ (Ολλανδία) 65.995
Βέρντερ Βρέμης (Γερμανία) 63.640
Σέλτικ (Σκωτία) 62.064
Στεάουα Βουκουρεστίου (Ρουμανία) 55.255 *
Λάτσιο (Ιταλία) 51.808
Ρέιντζερς (Σκοτία) 47.064 *
Σαχτάρ Ντόνετσκ (Ουκρανία) 44.726 *
Μπεσίκτας (Τουρκία) 43.791 *
Aντερλεχτ (Βέλγιο) 41.594
Ντιναμό Κιέβου (Ουκρανία) 38.726
Λέφσκι Σόφιας (Βουλγαρία) 38.112 *

* Οι ομάδες με αστερίσκο θα πάρουν μέρος και στον β' προκριματικό γύρο. Για να μπει η ΑΕΚ στο γκρουπ των ισχυρών για τον γ', θα πρέπει να αποκλειστούν στον β' τρεις εξ αυτών.

Πηγή : sportime.gr

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Ο χρήστης geodon δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-06-2007, 16:41:   #245
geodon
Moderator

My Mood:
geodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to all
Προεπιλογή

Φουλ για Μπαροβέρο, Μανού

Η ΑΕΚ θέλει τον Μιχάλη Σηφάκη, οι οικονομικές απαιτήσεις των Κρητικών όμως, αποτελούν εμπόδιο για την μεταγραφή του. Σε δηλώσεις προέβη ο μάνατζερ του Μαρτσέλο Μπαροβέρο, Φραντσεσκίνι, ενώ έκδηλο είναι το ενδιαφέρον της "Ένωσης" για τον 18χρονο Ισπανό επιθετικό, Χοακίν Καλντερόν. Ο Σέρα Φερέρ γνωρίζει για την "φόρμουλα" απόκτησης του παίκτη και θέλει να την εκμεταλλευτεί. Εν αναμονή της επιστροφής του Ζοσέ Βέιγκα, είναι στην Μπενφίκα, προκειμένου να συνεχιστούν οι διαπραγματεύσεις σχετικά με την περίπτωση του Μανού. Την ρήτρα του ενός εκατομμυρίου ευρώ θα διεκδικήσουν οι υπεύθυνοι του "δικεφάλου", στην περίπτωση που ο Τσιρίλο ντυθεί στα ερυθρόλευκα. Τι είπε ο "σκασμένος" Αρουαμπαρένα. Επιβεβαιώνει την επαφή του με τον Φερέρ, ο επιθετικός της Σεβίλης, Αντονίτο.

Κρητικές "μαντινάδες"

Επιστρέφει η ΑΕΚ στην περίπτωση απόκτησης του Μιχάλη Σηφάκη από τον ΟΦΗ. Ο τερματοφύλακας της κρητικής ομάδας θεωρείται ο πλέον ταλαντούχος Έλληνας τερματοφύλακας και κανείς στην "Ένωση" δεν θέλει να επαναληφθεί κάποιο απρόοπτο τύπου Μάλαρτζ. Το θέμα "κολλάει" στις υπερβολικές απαιτήσεις των ανθρώπων του ΟΦΗ, οι οποίοι έχουν κοστολογήσει στα 500χιλ. ευρώ, τον Μιχάλη Σηφάκη, πόσο που θεωρείται υπερβολικό στην "Ένωση".

Μαρτσέλο για... Μαρτσέλο

Σε δηλώσεις στην εφημερίδα "Score", προέβη ο μάνατζερ του νεαρού Αργεντινού τερματοφύλακα της Ατλέντικο Ραφαέλα, Μαρτσέλο Μπαροβέρο. Ο Μαρτσέλο Φραντσεσκίνι είπε:

"Η ΑΕΚ παρακολουθούσε τον Μπαροβέρο για 3 ή 4 μήνες. Ο Φερέρ ήταν στην Αργεντινή πριν καιρό και συναντήθηκε, για περίπου δύο ώρες, με τον Μπαροβέρο. Μίλησαν για το ελληνικό ποδόσφαιρο, την ΑΕΚ, την παρουσία του Μπαροβέρο στην Ατλέτικο Ραφαέλα και τις φιλοδοξίες του. Στη συνέχεια είχα και εγώ συνάντηση με τον Φερέρ. Κατάλαβα αμέσως ότι ο Φερέρ είναι απαιτητικός, ως άνθρωπος και προπονητής, και μου είπε ότι είναι πεπεισμένος για τις ικανότητες του Μπαροβέρο."

"Κάθε 15 μέρες έστελνα DVD με αγώνες του Μπαροβέρο, γιατί ο Φερέρ ήθελε να παρακολουθεί συνεχώς τις εμφανίσεις του. Να τον μάθει, ως τερματοφύλακα, για τα καλά. Όλοι οι μάνατζερ του Μπαροβέρο δουλέψαμε πολύ για να προσφέρουμε στην ΑΕΚ όλες τις πληροφορίες που ήθελε. Το ενδιαφέρον της ΑΕΚ, άλλωστε, ήταν σοβαρό από την αρχή, όπως μου εξήγησε ο Φερέρ."

"Ο προπονητής της ΑΕΚ παρακολουθεί τον Μπαροβέρο πολύ καιρό και ξέρει τα πάντα για τις ικανότητες του. Μου είπε, όμως, ότι θα αποκτηθεί αν αποχωρήσει από την ΑΕΚ ο νυν βασικός τερματοφύλακας της. Αν δε γίνει αυτό, όπως μου είπε ο Φερέρ, δε θα μπορεί να γίνει και η μεταγραφή του Μπαροβέρο."

"Εμείς, ως εταιρεία μάνατζερ που έχει τα δικαιώματα του Μπαροβέρο, ουσιαστικά έχουμε συμφωνήσει με την ΑΕΚ εδώ και ένα μήνα. Είναι η καλύτερη πρόταση για τον Μπαροβέρο και όλοι θέλουμε να συνεχίσει την καριέρα του στην Ευρώπη. Το συμβόλαιο είναι διάρκειας τεσσάρων ετών και τα λεφτά είναι πολύ καλά. Συνολικά μπορεί να φτάσει στα 700.000 δολάρια, αν και δεν ξέρω ακριβώς τι γίνεται με τη φορολογία. Επίσης, η ΑΕΚ προσφέρει πριμ 100.000 δολαρίων για πρόκριση στους ομίλους του Champions League και άλλες 100.000 δολάρια για κατάκτηση του πρωταθλήματος, αρκεί φυσικά ο Μπαροβέρο να έχει κερδίσει θέση βασικού και να ικανοποιεί με τις εμφανίσεις του."

"Η πρόταση και η προοπτική της ΑΕΚ, δίνει στον Μπαροβέρο όλα όσα θέλει: Ο Μαρτσέλο μπορεί να παίξει στην Ευρώπη, στο Champions League, να ωριμάσει σε έναν σημαντικό ελληνικό σύλλογο, να ζήσει σε μια όμορφη χώρα και να δουλέψει με έναν πολύ σοβαρό προπονητή. Εκτός αυτών, αν ο Μπαροβέρο αποδείξει την αξία του στην ΑΕΚ, ενδεχομένως να μπορέσει να πάρει μεταγραφή και για ένα μεγαλύτερο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα."

"Τις τελευταίες μέρες οι Έλληνες δημοσιογράφοι δείχνουν μεγάλο ενδιαφέρον και παίρνουν συνεχώς τηλέφωνο στην Αργεντινή. Αυτό μας κάνει να πιστεύουμε ότι πλησιάζει η στιγμή που θα πουληθεί ο Σορεντίνο από την ΑΕΚ. Εμείς, πάντως, δεν έχουμε μιλήσει με κάποιον από την ΑΕΚ τις τελευταίες μέρες. Περιμένουμε το τηλεφώνημα, που λογικά θα είναι το τελευταίο και η μεταγραφή θα είναι γεγονός."

"Υπάρχει μία πρόταση, εκτός από αυτή από το Μεξικό, και από μία ομάδα της Ρωσίας. Η ΑΕΚ, όμως, είναι η προτεραιότητα και η επιθυμία όλων μας. Τόσο εμείς, ως μάνατζερ, αλλά και ο Μπαροβέρο, θέλουμε να γίνει η μεταγραφή στην ΑΕΚ", είπε στο τέλος ο κύριος Φραντσεσκίνι.

Τι "παίζει" με Καλντερόν

Ο Λορέντσο Σέρα Φερέρ, έμαθε πως υπάρχει φόρμουλα για την απόκτηση του 18χρονου Ισπανού ποδοσφαιριστή, Χοακίν Καλντερόν και θα την εκμεταλλευτεί για να τον φέρει στην Αθήνα. Σύμφωνα με τα όσα δηλώνει στο "Score" ο μάνατζερ του παίκτη, Σεβιγιάνο Ντομίνγκο, η ΑΕΚ βρίσκεται σε προχωρημένες διαπραγματεύσεις με την διοίκηση της Έλτσε (ομάδα στην οποία ανήκει ο Καλντερόν).

"Ο Χοακίν θέλει να παίξει στην ΑΕΚ. Έχω μιλήσει με τον πρόεδρο της Έλτσε και του είπα πως ο παίκτης θέλει να πάει στην ΑΕΚ. Του είπα να βοηθήσει. Τον ρώτησα για τις προτάσεις και αυτός μου είπε για το ενδιαφέρον της Βαλένθια και για την ΑΕΚ. Έχουμε μιλήσει με τον Φερέρ για τον παίκτη. Δεν έχουμε όμως μιλήσει για χρόνια και για λεφτά γιατί περιμένουμε να υπάρξει πρώτα συμφωνία ανάμεσα στην ΑΕΚ και την Έλτσε. Σεβόμαστε την Έλτσε σαν σύλλογο και θέλουμε πρώτα να τα βρει η ΑΕΚ με την διοίκηση της."

"Η Έλτσε θέλει να τον δώσει. Θέλει να πάρει τα λεφτά δίνοντας τον παίκτη και τώρα της παρουσιάζεται μια καλή ευκαιρία. Υπάρχουν πολλές πιθανότητες να αποκτηθεί ο Χοακίν δανεικός από την ΑΕΚ με δικαίωμα αγοράς του το επόμενο καλοκαίρι. Θέλει πάρα πολύ να έρθει στην ΑΕΚ. Ξέρει για τον Φερέρ που τον θεωρεί έναν από τους καλύτερους προπονητές στην Ισπανία. Τον θέλει η Βαλένθια με δεδομένο όμως ότι δεν θα τον κρατήσει. Και υπάρχουν και κάποιες προτάσεις από την Ιταλία", είπε ο Σεβιγιάνο Ντομίνγκο.

Παράλληλα, "σφήνα" φαίνεται πως μπαίνει η Εσπανιόλ η οποία σε περίπτωση που κάνει προσφορά για τον ποδοσφαιριστή της Έλτσε, είναι λογικό να δυσκολέψει πολύ τις πιθανότητες του ελληνικού συλλόγου για την απόκτηση του Χοακίν Καλντερόν. Στην ΑΕΚ όμως, φαίνονται πολύ αποφασισμένοι για να ολοκληρώσουν θετικά αυτήν την μεταγραφή, με πρώτον από όλους, τον τεχνικό της "Ένωσης", Σέρα Φερέρ.

Επιστρέφει ο Βέιγκα, "κλείνει" ο Μανού

Σε προφορική συμφωνία με την Μπενφίκα για την απόκτηση του Μανού έχει έρθει η ΑΕΚ, σύμφωνα με δημοσίευμα της "O’Jogo", την Τρίτη (19/6), όμως η μετακίνηση του Πορτογάλου άσου αναμένεται να ολοκληρωθεί με την επιστροφή του Ζοσέ Βέιγκα στη Λισαβόνα στα τέλη της εβδομάδας. Ο μάνατζερ του παίκτη, Ντίνις Φοντάο, μιλώντας στο "Score" τόνισε πως: "Δεν έχουμε μιλήσει ακόμα με τον Βέιγκα. Περιμένουμε να επιστρέψει από την Αργεντινή για να μιλήσουμε και να ξεκαθαρίσει το θέμα με την Μπενφίκα. Η ΑΕΚ είναι μια καλή περίπτωση για τον Μανού, είναι πάντα μέσα στις επιλογές μας".

Όπως αναφέρεται στο δημοσίευμα, η "Ένωση" πρότεινε στην ομάδα του Φερνάντο Σάντος την αγορά του 25χρονου μεσοεπιθετικού έναντι 500χιλ. ευρώ και ως εναλλακτική λύση, την περίπτωση απόκτησης με την μορφή δανεισμού, όπως δηλαδή, είχε συμβεί και με την περίπτωση του Μαντούκα τον περασμένο Αύγουστο. Η "O’Jogo" κάνει λόγο για δανεισμό, αφού η διοίκηση της Μπενφίκα δεν είναι διατεθειμένη να πουλήσει τον Μανού με τόσα λίγα χρήματα.

Ένα εκατομμύριο κοστίζει η "φανέλα"

Η ΑΕΚ εμφανίζεται ανυποχώρητη στο θέμα της ρήτρας του ενός εκατομμυρίου ευρώ που έχει θέσει ως όρο στο συμβόλαιο του Μπρούνο Τσιρίλο, σε περίπτωση που αυτός αποφασίσει να μετακομίσει στον Ολυμπιακό. Ο Ιταλός, από την πλευρά του, δηλώνει πως δεν έχει πρόβλημα να "ξεχάσει" προς στιγμήν το Καμπιονάτο και να συνεχίσει να αγωνίζεται στην χώρα μας, με τα χρώματα βέβαια της ομάδας του Πειραιά. Όμως, φημολογείται πως η διοίκηση του Ολυμπιακού και ο Σωκράτης Κόκκαλης, έχουν κάνει πολύ μικρότερη προσφορά στην ΑΕΚ για την απόκτηση του αμυντικού και όπως ήταν φυσικό, δεν έγινε δεκτή.

Δεν αποκλείεται πάντως, τις επόμενες ημέρες να υπάρξουν επαφές μεταξύ των δύο πλευρών, ούτως ώστε να βρεθεί η χρυσή τομή και να ολοκληρωθεί η μεταγραφή του Ιταλού, στο λιμάνι. Πάντως, η στάση της ΑΕΚ παραμένει αμετακίνητη, σαφής και κατηγορηματική. Για να φορέσει ο Τσιρίλο την "ερυθρόλευκη" φανέλα, θα πρέπει ο Ολυμπιακός να πληρώσει το ένα εκατομμύριο ευρώ. Στην περίπτωση που "ναυαγήσει" η μεταγραφή αυτή, τότε ο Μπρούνο αναμένεται να επαναπατριστεί, αφού καμία άλλη ομάδα εντός των ελληνικών συνόρων, πέραν του Ολυμπιακού, δεν έχει την οικονομική δυνατότητα να προσφέρει τόσα χρήματα (αν εξαιρέσουμε τον Παναθηναϊκό, ο οποίος πάντως δεν έχει δείξει ενδιαφέρον για την περίπτωση του Τσιρίλο).

Παρ'όλα αυτά, αρκετή αισιοδοξία επικρατεί στις τάξεις του Ολυμπιακού σε ότι αφορά την κατάληξη της μεταγραφής του συμπαθούς Ιταλού στην "ερυθρόλευκη" οικογένεια. Η παρουσία του Ίλια Ίβιτς ως νέου τεχνικού διευθυντή του ποδοσφαιρικού τμήματος του Ολυμπιακού και οι καλές σχέσεις που διατηρεί με τον Ιταλό, είναι ένα θέμα στο οποίο ποντάρουν πολλά στον Πειραιά.

Ανυπόμονος και "σκασμένος" ο Αρουαμπαρένα

Σε δηλώσεις του αμέσως μόλις πάτησε το πόδι του σε ελληνικό έδαφος, ο Μάρτιν Αρουαμπαρένα εξέφρασε την ανυπομονησία του να ξεκινήσει τους αγώνες με την νέα του ομάδα, αλλά και την έκπληξη του για την αφόρητη ζέστη που συνάντησε στην Αθήνα.

"Πρέπει να σας πω πως είμαι πολύ ενθουσιασμένος που έρχομαι στην Ελλάδα. Αρχίζει μια νέα εποχή στην καριέρα μου και νιώθω πολύ όμορφα. Πράγματι ανυπομονώ. Είναι πολύ σημαντικό για μένα το γεγονός ότι έχω μαζί μου την σύζυγο μου και τα τρία μου παιδιά, γιατί έτσι θα είναι πιο εύκολη η προσαρμογή μου στην χώρα και την ομάδα".

"Μίλησα αυτές τις μέρες με τον κύριο Φερέρ, ο οποίος μου ανέφερε το πλάνο της ΑΕΚ και ότι θα μείνει μέχρι το 2011. Μου είπε επίσης ότι η διοίκηση έχει κάνει και άλλες κινήσεις για να ενισχυθεί η ομάδα". Όσο για την ζέστη που συνάντησε στην Αθήνα, ο "σκασμένος" Αρουαμπαρένα δήλωσε: "Πω πω ζέστη, δεν περίμενα ότι θα έκανε τόση πολλή ζέστη. Θα πάω κατευθείαν στο σπίτι μου στην Κηφισιά."

Θυμίζουμε πως λίγες μέρες πριν την άφιξη του στην Αθήνα, είχε φτάσει η σύζυγος του προκειμένου να τακτοποιήσει τα ζητήματα της διαμονής τους στην χώρα. "Λίγες μέρες μετά το κλείσιμο της μεταγραφής μου στην ΑΕΚ, η σύζυγος μου, Μαρίσα, ήρθε στην Ελλάδα, έψαξε για σπίτι και είμαι βέβαιος ότι βρήκε το καλύτερο και για μένα και για τα παιδιά. Θα μείνουμε στην Κηφισιά. Είναι σημαντικό ότι το σπίτι βρίσκεται κοντά στο προπονητικό κέντρο της ομάδας".

Στην ερώτηση "τι πρέπει να περιμένει ο κόσμος της ΑΕΚ από τον Αρουαμπαρένα", ο ίδιος χωρίς να πει πολλά, αρκέστηκε σε μια "προσγειωμένη" όσο και συνετή απάντηση: "Από την πλευρά μου, το μόνο που μπορώ να υποσχεθώ στον κόσμο, είναι ότι θα δουλέψω σκληρά για να βοηθήσω την ΑΕΚ να επιστρέψει στους τίτλους, να πάρει πρωτάθλημα και να διακριθεί στην Ευρώπη", είπε στο τέλος ο Βάσκος της "Ένωσης".

"Είχα επαφή με τον κύριο Φερέρ"

Ο 29χρονος επιθετικός της Μούρθια, επέστρεψε στην Σεβίλη φέτος το καλοκαίρι, αφού ολοκληρώθηκε η περίοδος του δανεισμού του και όπως αναφέρεται, πολύ δύσκολα θα παραμείνει στην "οικογένεια" της Κυπελλούχου UEFA. Ο ίδιος σε δηλώσεις του, δεν αρνήθηκε πως ήρθε σε επαφή με τον τεχνικό της ΑΕΚ, Σέρα Φερέρ: "Έχω μιλήσει με τον κύριο Φερέρ. Μου έχει εκφράσει το ενδιαφέρον της ΑΕΚ, αλλά περιμένω να υπάρξει και επίσημη πρόταση στον μάνατζερ μου".

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 20-06-2007, 22:46:   #246
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Ράμος: Μεγάλη υπευθυνότητα

Η ΑΕΚ του δίνει την ευκαιρία να αγωνιστεί σε υψηλό επίπεδο και να αποκτήσει εμπειρίες που θα του φανούν πολύτιμες. Παράλληλα, βέβαια, περιμένει πολλά από αυτόν και γι' αυτό, άλλωστε, τον απέκτησε. Ο λόγος για τον Εντσον Ράμος, που με δηλώσεις του σε βραζιλιάνικη ιστοσελίδα τόνισε ότι αντιμετωπίζει με μεγάλη υπευθυνότητα την ευκαιρία που του δίνουν οι κιτρινόμαυροι, ενώ θυμήθηκε και το ξεκίνημα του στο βραζιλιάνικο ποδόσφαιρο.

"Αντιμετωπίζω την ευκαιρία που μου δίνει η ΑΕΚ με μεγάλη υπευθυνότητα", είπε ο Ράμος και σχολίασε για το ξεκίνημα του στο πρωτάθλημα της Βραζιλίας:

"Δεν θα το ξεχάσω ποτέ. Ήταν κάτι πολύ ξεχωριστό για μένα και ευχαριστώ τους ανθρώπους της πρώην ομάδας μου για όσα μου έμαθαν".

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 21-06-2007, 22:43:   #247
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Δέλλας: Να κερδίσουμε τους πάντες!

Οι προπονητές συνηθίζουν να λένε ότι η σειρά των αγώνων του πρωταθλήματος δεν παίζει ρόλο και κάπως έτσι φαίνεται ότι σκέφτονται οι Τραϊανός Δέλλας και Νίκος Λυμπερόπουλος. Οι αρχηγοί της ΑΕΚ, με δηλώσεις τους αναφορικά με την κλήρωση, τόνισαν ότι η ομάδα είναι φτιαγμένη για να πρωταγωνιστεί, στάθηκαν στην ως τώρα ενίσχυση της στις μεταγραφές και ο "Κολοσσός" έδωσε το σύνθημα: "Δεν υπάρχει εύκολο ή δύσκολο πρόγραμμα. Είμαστε υποχρεωμένοι να προσπαθήσουμε να κερδίσουμε όλους τους αγώνες"!

Οι δηλώσεις των Δέλλα, Λυμπερόπουλου στην ιστοσελίδα της ΑΕΚ:

Τραϊανός Δέλλας

«Τους αντιπάλους μας τους ξέρουμε και το μόνο που έμενε ήταν να δούμε τη σειρά των αγώνων. Εμένα προσωπικά δεν με ενδιαφέρει πολύ η κλήρωση, διότι θα βρεθούμε αντιμέτωποι με όλες τις ομάδες. Η ΑΕΚ είναι φτιαγμένη για να πρωταγωνιστεί και αυτό θα κάνει από το πρώτο μέχρι το τελευταίο παιχνίδι, είτε αγωνίζεται στην έδρα της είτε εκτός. Δεν υπάρχει εύκολο ή δύσκολο πρόγραμμα. Είμαστε υποχρεωμένοι να προσπαθήσουμε να κερδίσουμε όλους τους αγώνες».

- Την πρώτη αγωνιστική η ΑΕΚ θα αντιμετωπίσει μια ομάδα που δεν την γνωρίζει τόσο καλά και θα έχει τον ενθουσιασμό της νεοφώτιστης…

«Δεν πιστεύω ότι παίζει ρόλο αυτό. Όπως είπα και πριν σκοπός μας είναι να κερδίζουμε όλα τα ματς και με αυτό το σκεπτικό θα πάμε στη Βέροια. Θα πάμε κατάλληλα προετοιμασμένοι για να πάρουμε τους τρεις βαθμούς».

- Η ΑΕΚ θα έχει ξεκινήσει τις υποχρεώσεις της πριν την έναρξη του πρωταθλήματος και λίγες μέρες μετά την πρεμιέρα θα δίνει το δεύτερο παιχνίδι για τα προκριματικά του Champions League. Επηρεάζει αυτό το γεγονός;

«Η ΑΕΚ φέτος με τις προσθήκες που έχουν γίνει μπορεί να αντεπεξέλθει στις υποχρεώσεις σε Ελλάδα και Ευρώπη. Είναι δύο διαφορετικές διοργανώσεις και όλοι πρέπει να είμαστε έτοιμοι για μια δύσκολη χρονιά».

Νίκος Λυμπερόπουλος

«Η κλήρωση ενός πρωταθλήματος δεν παίζει σημαντικό ρόλο, αφού στην πορεία της σεζόν όλοι παίζουν με όλους. Οπότε δεν πιστεύω ότι μπορεί να επηρεάσει την κατάσταση».

- Πως βλέπεις το γεγονός ότι στο ξεκίνημα τα περισσότερα παιχνίδια της ΑΕΚ είναι εκτός έδρας, όπως και τα δύο ντέρμπι;

«Δεν παίζει ρόλο η έδρα. Το θέμα είναι πως θα παρουσιαστούμε εμείς στο γήπεδο. Αν εμείς είμαστε καλά, τα υπόλοιπα δεν έχουν τόσο μεγάλη σημασία».

- Στην πρεμιέρα η ΑΕΚ θα ταξιδέψει στη Βέροια για να αντιμετωπίσει την τοπική ομάδα που επιστρέφει έπειτα από πολλά χρόνια στην Α’ εθνική.

«Σίγουρα θα υπάρχει πολύ πάθος σε αυτό το ματς από την πλευρά της Βέροιας και αυτό είναι φυσιολογικό. Εμείς θέλουμε να κάνουμε μια καλή αρχή και πρέπει να κερδίσουμε. Ειδικά από τη στιγμή που Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός θα παίζουν μεταξύ τους. Το παιχνίδι με τη Βέροια, πάντως, κρύβει κινδύνους».

- Σκέφτεσαι το περσινό ξεκίνημα με τις τρεις ισοπαλίες;

«Όχι, δεν θέλω να σκέφτομαι ότι θα ξαναγίνει κάτι τέτοιο. Είναι μια νέα χρονιά, είμαστε μια διαφορετική ομάδα και θέλουμε να ξεκινήσουμε καλά. Αυτό που πρέπει να κοιτάξουμε είναι το δικό μας σύνολο. Να παρουσιαστούμε εμείς όπως πρέπει και όπως μπορούμε».

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 24-06-2007, 19:10:   #248
korn
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Έκλεισε ο Ασκάρατε

24/6/2007 7:56

Παίκτης της ΑΕΚ θα πρέπει να θεωρείται ο Φεντερίκο Χαβιέ Ασκάρατε. Ο 23χρονος αμυντικός συμφώνησε σε όλα με τον τεχνικό της ομάδας, Λορένσο Σέρα Φερέρ και θα συνεχίσει την καριέρα του στην Ελλάδα και την ΑΕΚ. Η συμφωνία της Ένωσης με τον παίκτη είναι δεδομένη και το μόνο που απομένει πλέον για να ολοκληρωθεί και τυπικά η μεταγραφή, είναι η υπογραφή του Αργεντίνου άσου. Τον Μίετσελ στην ΑΕΚ στέλνουν οι Πολωνοί.

Στην ΑΕΚ θα συνεχίσει την καριέρα του ο Φεντερικό Χαβιέ Ασκάρατε. Ο νεαρός αμυντικός της Ατλέτικο Μαδρίτης, μίλησε μετον τεχνικό της Ένωσης, Λορένσο Σέρα Φερέρ και συμφώνησε να συνεχίσει την καριέρα του στην Ελλάδα. Ο ισπανός προπονητής του δικεφάλου, είχε συλλέξει πολύ καλά στοιχεία για τον Αργεντίνο άσο τόσο από τους συμπατριώτες του όσο και από αγώνες που είχε παρακολουθήσει σε DVD. Η συμφωνία της Ένωσης με τον παίκτη θεωρείται δεδομένη και το μόνο που απομένει πλέον για να ολοκληρωθεί και τυπικά η μεταγραφή, είναι η υπογραφή του Ασκάρατε. Τις επόμενες ώρες μάλιστα αναμένεται να γίνει γνωστό και το οικονομικό μέρος της συμφωνίας, καθώς και η διάρκεια του συμβιλαίου του παίκτη.

Ο Ασκάρατε γεννήθηκε στην "Mar del Plata" της Αργεντινής. Σε ηλικία 17 ετών, έφυγε από την πατρίδα του για την Ισπανία και την Καρταχένα. Την περίοδο 2002-2003 είχε 24 συμμετοχές στη Segunda Division σημειώνοντας μάλιστα και ένα γκολ. Το 2003 μεταγράφηκε στη Ρεάλ Μούρθια με την οποία έκανε το ντεμπούτο του στην μεγάλη κατηγορία της Ισπανίας (8 συμμετοχές). Το 2005 μεταγράφηκε στην Β' ομάδα της Ατλέτικο Μαδρίτης με την οποία είχε 35 συμμετοχές και ένα γκολ. Την επόμενη σεζόν ανέβηκε σκαλοπάτι περνώντας στην Α' ομάδα χωρίς ωστόσο να πάρει ευκαιρίες με αποτέλεσμα τον Δεκέμβριο της ίδιας χρονιάς να γυρίσει και πάλι στην Β' ομάδα, με την οποία πραγματοποίησε 19 συμμετοχές πετυχαίνοντας μάλιστα και 2 γκολ.

Τον Μίετσελ στην ΑΕΚ στέλνουν οι Πολωνοί...
Παλιά 26-06-2007, 00:17:   #249
korn
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Ήρθε για να μείνει

25/6/2007 20:33

Στην Αθήνα βρίσκεται από το απόγευμα της Δευτέρας ο νούμερο δύο Αργεντίνος (μετά τον Αρουαμπαρένα) που θα φοράει τα κιτρινόμαυρα από τη νέα σεζόν, Φεντερίκο Χαβιέρ Ασκάρατε. Ο 23χρονος κεντρικός αμυντικός που έμεινε ελεύθερος από την Ατλέτικο Μαδρίτης, έχει συμφωνήσει σε όλα με την ΑΕΚ και το μόνο που απομένει για να ολοκληρωθεί η μεταγραφή του, είναι να περάσει τις ιατρικές εξετάσεις με επιτυχία και στη συνέχεια να υπογράψει το νέο του συμβόλαιο. Με την απόκτηση του Ασκάρατε, η ΑΕΚ ολοκληρώνει τις κινήσεις της σε ό,τι αφορά το κέντρο της άμυνας και φουλάρει για δεξί εξτρέμ και επιθετικό, χωρίς να αποκλείεται μια κίνηση και για δεξί μπακ. Τελειώνει του Μανού, όπως λένε και οι Πορτογάλοι, αλλά ο ίδιος δηλώνει "δεν ξέρω τίποτα. Περιμένω την Μπενφίκα". Δυσκολεύει όλο και περισσότερο ο επαναπατρισμός του Σορεντίνο.

Ο Ασκάρατε την σεζόν 2006-07 αγωνίστηκε στη Β ομάδα της Ατλέτικο Μαδρίτης, καθώς δεν υπήρχε χώρος για αυτόν στην πρώτη ομάδα του συλλόγου. Το συμβόλαιο του με τους "ροχιμπλάνκος" έληξε και ο Λορένσο Σέρα Φερέρ αφού πήρε πληροφορίες για τον Αργεντίνο αλλά παρακολούθησε και DVD με αγώνες του, αποφάσισε να ανάψει το πράσινο φως για την απόκτηση του. Η υπόθεση ήταν εύκολη για την ΑΕΚ, καθώς καμία άλλη ομάδα του επιπέδου της δεν ενδιαφέρθηκε σοβαρά για τον Ασκάρατε. Ετσι, αφού συμφώνησε προφορικά με τον Φερέρ, ήρθε στην Αθήνα για να περάσει τις απαραίτητες ιατρικές εξετάσεις και στη συνέχεια να υπογράψει το συμβόλαιο του.

"Εβδομάδα Μανού"

Η ΑΕΚ θα περιμένει μέχρι και το βράδυ της Δευτέρας την Μπενφίκα, για να μάθει την οριστική απάντηση της σε ό,τι αφορά το θέμα της απόκτησης του Μανού. Οι Πορτογάλοι, πάντως, δεν πιστεύουν ότι οι Λουζιτανοί βιάζονται τόσο πολύ. Ενδεικτικό είναι το δημοσίευμα πορτογαλικής εφημερίδας τη Δευτέρα, σύμφωνα με το οποίο η συγκεκριμένη υπόθεση θα ξεκαθαρίσει μέχρι και το τέλος της εβδομάδας. Αν όντως η Μπενφίκα σκοπεύει να αργήσει τόσο, η ΑΕΚ δε θα περιμένει... Ο ίδιος ο Μανού φέρεται να δηλώνει: "Δεν ξέρω τίποτα. Περιμένω την Μπενφίκα".

Συγκεκριμένα η "O' Jogo" γράφει για το θέμα του Μανού:

"Ο Μανού περιμένει για να ξεκαθαρίσει το μέλλον του, εντός της εβδομάδας. Η επιστροφή του Ζοσέ Βέιγκα στη Λισσαβόνα θα βοηθήσει σε αυτό και ο δεξιός εξτρέμ θα ξέρει τον προορισμό του. Η ΑΕΚ ήδη έχει εκφράσει το ενδιαφέρον της, αλλά δεν πάρει ακόμη απάντηση. Ο Ντίνις Φοντάο, μάνατζερ του Μανού, δηλώνει: Περιμένουμε την απόφαση της Μπενφίκα, με την οποία ο Μανού έχει συμβόλαιο. Αυτή την εβδομάδα θα ξέρουμε. Ο Ζοσέ Βέιγκα επέστρεψε και θα επικοινωνήσει μαζί μας για το θέμα".

Στο θέμα του Μανού επικεντρώνει και η "Record", που αναφέρει:

"Η ΑΕΚ περιμένει την απάντηση της Μπενφίκα στην πρόταση για τον Μανού. Ο ελληνικός σύλλογος έχει και άλλες λύσεις και περιμένει την απάντηση της Μπενφίκα ως το βράδυ της Δευτέρας. Οι προτάσεις της ΑΕΚ είναι δύο: Για δανεισμό του παίκτη με οψιόν αγοράς ύψους ενός εκατ. ευρώ, ή για άμεση αγορά έναντι του ποσού των 500.000 ευρώ. Ο παίκτης, όμως, δηλώνει: Δεν ξέρω τίποτα για το μέλλον μου. Περιμένω από τη Μπενφίκα να με ενημερώσει".

Δυσκολίες για "Σόρε"

Πολύ δύσκολα είναι, πλέον, τα πράγματα για τον Στέφανο Σορεντίνο, σε ό,τι αφορά τον επαναπατρισμό του. Πρόταση που να καλύπτει την ΑΕΚ δεν έχει έρθει από ιταλική ομάδα και με βάση τα μέχρι τώρα δεδομένα, είναι εξαιρετικά αμφίβολο κι αν θα φτάσει. Την Δευτέρα τα ΜΜΕ της γειτονικής χώρας ανέφεραν ότι η Τορίνο, αν δεν καταφέρει να διατηρήσει στις τάξεις της τον Κριστιάν Αμπιάτι, έχει ως πρώτη επιλογή τον Χαμντάνοβιτς και όχι τον Σορεντίνο. Πράγμα που σημαίνει ότι μια ακόμη προοπτική, χάνεται για τον "Σόρε" και η παραμονή του στην ΑΕΚ κερδίζει όλο και περισσότερο έδαφος.

Ανακοίνωση για διαρκείας

Για την καλύτερη εξυπηρέτηση των φιλάθλων από την επαρχία, η ΠΑΕ ΑΕΚ ενημερώνει ότι η θύρα 16 που απευθύνεται αποκλειστικά στους κατοίκους εκτός Αθηνών έχει ξεπεράσει το 50% πληρότητας. Για το λόγο αυτό από εδώ και πέρα η αποστολή αίτησης για εισιτήριο διαρκείας μέσω φαξ, e-mail και ταχυδρομείου δεν θα αποτελεί επιβεβαιωμένη αγορά εισιτηρίου. Στις αιτήσεις που θα φτάνουν στο τμήμα εισιτηρίων διαρκείας θα τηρείται σειρά προτεραιότητας.

* Συνάντηση με τους ανθρώπους της Κατάνια θα έχει τις προσεχείς ημέρες ο Φεντερίκο Παστορέλο, μάνατζερ του Μπρούνο Τσιρίλο, σύμφωνα με τα ιταλικά ΜΜΕ. Ο πρώην αμυντικός της ΑΕΚ βρίσκεται στη λίστα και της Σιένα, στην οποία αγωνιζόταν πριν έρθει στους κιτρινόμαυρους.

* Ο Καπντεβίγια είναι ο αντικαταστάτης του Ροδόλφο Μάρτιν Αρουαμπαρένα στη Βιγιαρεάλ, όπως ανακοίνωσε ο ισπανικός σύλλογος.

* Δεν υπάρχει περίπτωση να έρθει στην Ελλάδα ο Ολιβιέ Καπό, που φερόταν από τα ισπανικά ΜΜΕ να απασχολεί την ΑΕΚ. Ο Γάλλος άσος της Γιουβέντους προτιμά να συνεχίσει την καριέρα του στην Αγγλία, από όπου ενδιαφέρονται οι Εβερτον και Μπέρμιγχαμ.
Παλιά 27-06-2007, 11:18:   #250
korn
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Παίρνει Παππά

27/6/2007 9:11

Στην ΑΕΚ θα συνεχίσει την καριέρα του όπως όλα δείχνουν ο Χάρης Παππάς. Ο 24χρονος άσος που έχει μείνει ελεύθερος από τον Ολυμπιακό φέρεται να έχει έρθει σε συμφωνία με την Ένωση και μέσα στις επόμενες ημέρες αναμένεται να ολοκληρωθεί η μεταγραφή. Αντικείμενο λατρίας από τους οπαδούς της Μπέτις έγινε ο Λορέντσο Σέρα Φερέρ στη Σεβίλλη από τους οπαδούς της Μπέτις. Την αποχώρηση του Γκαγιάρδο προανήγγειλε ο τεχνικός διευθυντής της ομάδας του Παρισιού, Αλέν Ρος.

Κλείνει Παππά

Σε κατ’αρχήν συμφωνία με τον Χάρη Παππά έχει έρθει η ΑΕΚ, όπως αναφέρει μερίδα του Τύπου. Ο 24χρονος άσος είχε συνάντηση με τον Δημήτρη Μάρκο στα γραφεία της ΠΑΕ ΑΕΚ τη Δευτέρα (25/6) και η μεταγραφή αναμένεται να κλείσει τις επόμενες ημέρες. Ο παίκτης από την πλευρά του δεν επιβεβαιώνει τίποτα, αφού ακόμα δεν είχε μείνει ελεύθερος και τυπικά από τον Ολυμπιακό και δεν ήθελε να του χρεώσουν το γεγονός ότι βρέθηκε στην ΑΕΚ αμέσως μόλις αποχώρησε από τους Πειραιώτες.

Ο Παππάς μαζί με τον πατέρα του και τον μάνατζέρ του Κίμωνα Κοκορόγιαννη βρέθηκαν στα γραφεία της Ένωσης και συζήτησε το ενδεχόμενο μεταγραφής. Η επιθυμία για συνεργασία είναι και από τις δύο πλευρές με τον Σέρα Φερέρ να θεωρεί ότι ο 24χρονος άσος έχει όλα τα χαρακτηριστικά για τη θέση του δεξιού εξτρέμ.

Όλα λοιπόν, δείχνουν ότι η μεταγραφή του Παππά αναμένεται να ολοκληρωθεί μέσα στις επόμενες ημέρες. Τον παίκτη φέρεται να προσέγγισε εσχάτως και ο Πανιώνιος, αλλά η απάντηση που έλαβαν οι "κυανέρυθροι" ήταν αρνητική. εισπράττοντας αρνητική απάντηση.

Στη Σεβίλλη ο Φερέρ

Στη Σεβίλλη βρίσκεται από την Τρίτη ο Λορένσο Σέρα Φερέρ και την Τετάρτη θα δώσει το «παρών» σε εκδήλωση για τα 100 χρόνια της Μπέτις, όπου θα βραβευτεί για την προσφορά του στην ομάδα της Ανδαλουσίας τη διετία 2004-2006. Η αγάπη του κόσμου της Μπέτις για τον τεχνικό της Ένωσης είναι γνωστή και δεν είναι υπερβολή να πει κάποιος ότι ο Ισπανός τεχνικός γνώρισε την αποθέωση.

Μόλις ο Σέρα έφτασε στο χώρο της εκδήλωσης το όνομά του έγινε σύνθημα στα χείλη των οπαδών της ομάδας, ενώ πολλοί έβγαλαν φωτογραφίες μαζί του και του πήραν και αρκετά αυτόγραφα. Το κλίμα ήταν πανηγυρικό με τους οπαδούς να φωνάζουν το όνομα του Φερέρ, κρατούσαν πανό υπέρ του και ζητούσαν την αποχώρηση του του ιδιοκτήτη Μανουέλ Ρουίθ ντε Λοπέρα με τον οποίο ο κόσμος είναι στα μαχαίρια.

"Έρχομαι σε μία εκδήλωση που πρέπει να είναι για όλους τους φιλάθλους της Μπέτις και όχι να είναι εκδήλωση αντιπαράθεσης. Πάντα θα υποστηρίζω την Μπέτις, γιατί από καιρό αποφάσισα με την καρδιά μου να είμαι "μπέτικο". Έρχομαι να δω τους φίλους μου, να τους χαιρετήσω και να δω τους μυθικούς "μπέτικος", ανέφερε ο τεχνικός της ΑΕΚ.

Την Τετάρτη ο Φερέρ θα παρακολουθήσει από κοντά και άλλες εκδηλώσεις των οπαδών της Μπέτις για τα 100α γενέθλιά της. Πάντως, το επίσημο σάιτ της ισπανικής ομάδας έβγαλε ανακοίνωση με την οποία αναφέρει ότι δεν αναγνωρίζει την εκδήλωση αυτή.

"Πουλάμε τον Γκαγιάρδο"

Μπορεί ο Μαρσέλο Γκαγιάρδο να βρίσκεται στο Παρίσι για το ξεκίνημα της προετοιμασίας της Παρίς, αλλά δεν είναι καθόλου σίγουρο ότι ο Αργεντινός διεθνής θα συνεχίσει στη γαλλική ομάδα. Ο τεχνικός διευθυντής της ομάδας του Παρισιού, Αλέν Ρος, με δηλώσεις του στη «SportDay» προανήγγειλε την παραχώρησή του. "Πρέπει να σας πω ότι δεν έχω κάποια επαφή με οποιαδήποτε ελληνική ομάδα. Ο Μαρσέλο είναι παίκτης της Παρί για άλλα δύο χρόνια, για σήμερα, για αύριο... Θα είναι στην ομάδα μέχρι να φύγει. Ο Γκαγιάρδο παραχωρείται". Πληροφορίες αναφέρουν πως ο πρώην διεθνής άσος παραχωρείται έναντι 1,5 εκατ. ευρώ από την Παρί, ωστόσο ο ίδιος θα προσπαθήσει να αποχωρήσει χωρίς να αφήσει χρήματα στην ομάδα του.

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές