Greek infotainment community

Το Lateam είναι Ε Ν Α Ν Τ Ι Α σε οποιαδήποτε μορφή Π Ε Ι Ρ Α Τ Ε Ι Α Σ
Facebooktwitter
Επιστροφή   Greek infotainment community > ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ > ΑΡΧΕΙΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΕΤΩΝ > ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

ΝΕΑ ΓΙΑ ΑΕΚ

This is a discussion on ΝΕΑ ΓΙΑ ΑΕΚ within the ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ forums, part of the ΑΡΧΕΙΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΕΤΩΝ category; «I have a dream» Ένας ποδοσφαιριστής με το όνομα και την προσωπικότητα του Ριβάλντο, δεν μπορεί παρά να κοιτάζει μόνο ...

Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 10-07-2007, 19:07:   #261
geodon
Moderator

Το avatar του χρήστη geodon

Thanked 1.978 Times in 1.430 Posts
My Mood:
geodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to all
Προεπιλογή

«I have a dream»

Ένας ποδοσφαιριστής με το όνομα και την προσωπικότητα του Ριβάλντο, δεν μπορεί παρά να κοιτάζει μόνο την κορυφή. Ο «Ρίμπο» επανέλαβε ότι ο στόχος και το όνειρό του για την καινούρια ποδοσφαιρική σεζόν είναι να γίνει πρωταθλητής με την ΑΕΚ, ενώ έκανε λόγο για νίκες και για μεγάλα παιχνίδια στο Champions League, ανεξαρτήτου αντιπάλου. "Αν μιλάμε για ένα όνειρο, θα μπορούσα να πω να γίνω πρωταθλητής με την ΑΕΚ" τόνισε χαρακτηριστικά. Δριμύτερος φιλοδοξεί να επιστρέψει ο Παναγιώτης Λαγός, ο οποίος υπόσχεται ότι "αν είμαι καλά θα κάνω τα πάντα για την ομάδα μου". Αναφερόμενος κι εκείνος στα όνειρά του, δεν διστάζει να εξωτερικεύσει το πιο τρελό: "Να παίξω στη Μάντσεστερ". Οι ενδεκάδες του πρώτου φιλικού με την Εμστ, Ουέλβα για Σορεντίνο.

«Έχω ένα όνειρο…»

Με την αύρα του μεγάλου σταρ και την απλότητα ενός συνηθισμένου ανθρώπου, ο Ριβάλντο αφιέρωσε σχεδόν μία ολόκληρη μέρα, από τις δύο που έμεινε στην Αθήνα πριν η αποστολή της ΑΕΚ αναχωρήσει για Ολλανδία, στο AEK Empire. Φωτογραφήθηκε με τις φανέλες της ΑΕΚ και έδωσε την πρώτη του συνέντευξη.

Από εκεί και πέρα, ο Παναγιώτης Λαγός μίλησε για την περιπέτεια του τραυματισμού του και περιμένει να επιστρέψει στα γήπεδα. Παρουσίαση: Ζεράλντο ¶λβες, Ράμος, Ασκάρατε, Παππάς. Διαβάστε, επίσης, στο επίσημο περιοδικό της ΑΕΚ. Αφιέρωμα στους 16 πιθανούς αντιπάλους της ΑΕΚ στα προκριματικά του Champions League και τις δέκα πιο πετυχημένες μεταγραφές όπως εσείς τις ψηφίσατε.

Ο Ριβάλντο μίλησε για το μοναδικό του όνειρο αυτή τη στιγμή «να γίνω πρωταθλητής με την ΑΕΚ», για τον κόσμο που «αυτό που με ενδιαφέρει είναι να μην τον απογοητεύσω και θα κάνω το καλύτερο που μπορώ για να τον ικανοποιήσω» και τα προκριματικά του Champions League όπου «με όποια ομάδα και αν πέσουμε είτε αυτή είναι η Βαλένθια, είτε η Σεβίλλη εμείς θα κάνουμε δύο μεγάλα παιχνίδια και θα κερδίσουμε».

Ακόμα, ο Βραζιλιάνος ποδοσφαιριστής αναφέρθηκε στα δύσκολα παιδικά του χρόνια και την περηφάνια που νιώθει για το γεγονός ότι έσωσε την οικογένειά του από τη φτώχια, ενώ δεν ξέχασε την εθνική Βραζιλίας και μας αποκάλυψε τι πραγματικά έγινε πριν από τον τελικό του Μουντιάλ 1998 ανάμεσα στην Γαλλία και τη Βραζιλία. Μεταξύ άλλων ο Ριβάλντο δήλωσε:

Για την υποδοχή του από τον κόσμο της ΑΕΚ:
«Το περίμενα μέχρι ένα σημείο, διότι όταν ακόμα έπαιζα στον Ολυμπιακό με πλησίαζαν στο δρόμο φίλαθλοι και της ΑΕΚ και του Παναθηναϊκού και πάντα υπήρχε ένας σεβασμός απέναντί μου. Όταν έφυγα από τον Ολυμπιακό, παρότι δεν είχε γίνει τίποτα, όλοι μου έλεγαν να πας στην ΑΕΚ. Καταλάβαινα ότι υπάρχει μια προσδοκία. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να μην απογοητεύσω κανέναν, να κάνω το καλύτερο που μπορώ για να μην απογοητευτούν οι φίλαθλοι».

Για το αν έχει πραγματοποιήσει όλα του τα όνειρα ή έχει κάποιο απωθημένο:
«Η μεγαλύτερη επιβράβευση που είχα ήταν όταν το 1999 αναδείχτηκα καλύτερος ποδοσφαιριστής του κόσμου και το 2002 που πήραμε το μουντιάλ. Το όνειρό μου είναι να παίζω ποδόσφαιρο και να προσφέρω χαρά στους φιλάθλους που με βλέπουν. Αν μιλάμε για ένα όνειρο, θα μπορούσα να πω να γίνω πρωταθλητής με την ΑΕΚ».

Για το τι έχει κερδίσει από το ποδόσφαιρο:
«Ποτέ δεν φαντάστηκα ότι θα πετύχω τόσα. Πάντα κοιτούσα λίγο πιο ψηλά, παρατηρούσα, έβλεπα ότι είχα ταλέντο και προσπαθούσα να δω ποια θα είναι η επόμενη στάση, το επόμενο βήμα. Το πιο σημαντικό για μένα είναι ότι μπορώ να βοηθήσω τη μητέρα μου και τους συγγενείς μου. Έχω κερδίσει πολλά πράγματα από το ποδόσφαιρο, αλλά αυτό μου δίνει τη μεγαλύτερη ικανοποίηση».

Λαγός: Καλύτερος από πριν…

Ο Παναγιώτης Λαγός σε μία από τις λίγες συνεντεύξεις του ανέλυσε στο AEK Empire όλη του την περιπέτεια με τον τραυματισμό του και αναφέρθηκε στα όνειρά του για τη συνέχεια. Μεταξύ άλλων δήλωσε:

Για το αν θα τον επηρεάσει η αποχή του από την αγωνιστική δράση:
«Δεν νομίζω. Πιστεύω ότι μπορεί να είμαι και καλύτερος από πριν, γιατί ίσως να μου έκανε καλό η ξεκούραση αυτών των μηνών. Μπορεί να σου φαίνεται παράξενο, αλλά έχω να κάνω διακοπές σχεδόν 4-5 χρόνια. Συνέχεια κάτι τύχαινε τα καλοκαίρια, με τις Εθνικές ομάδες και δεν είχα χρόνο να ξεκουραστώ. Και ήταν μεγάλη επιβάρυνση, ειδικά για μένα που ήμουν και μικρός και δεν είχα συνηθίσει αυτούς τους ρυθμούς».

Για το αν τον γέμισε ευθύνες το γεγονός ότι δαπανήθηκαν πολλά χρήματα για τη μεταγραφή του στην ΑΕΚ:
«Σίγουρα. Όταν μια ομάδα επενδύει πάνω σου, πρέπει να αποδώσεις κι εσύ τα αναμενόμενα. Μέχρι τώρα δεν το έχω καταφέρει, αλλά το υπόσχομαι ότι αν είμαι καλά στην υγεία μου θα κάνω τα πάντα για την ΑΕΚ».

Για το αν ήρθε η ώρα για την ΑΕΚ να κάνει ένα βήμα παραπάνω στο πρωτάθλημα, μετά από δύο διαδοχικές χρονιές στη δεύτερη θέση:
«Νομίζω ότι δεν έχει σχέση το αν θα βγεις δεύτερος η τρίτος. Σημασία έχει η ποιότητα του ποδοσφαίρου που θα παίξεις. Ειδικά φέτος, εγώ πίστευα πολύ ότι θα πάρουμε το πρωτάθλημα, το είχα δηλώσει άλλωστε. Τα πράγματα δεν ήρθαν όπως τα θέλαμε, αλλά αυτή είναι η μαγεία του ποδοσφαίρου. Υπάρχουν πολλοί αστάθμητοι παράγοντες».

Για το αν αποτελεί βάρος για τους παίκτες, το γεγονός ότι η ΑΕΚ έχει πολλά χρόνια να κατακτήσει το πρωτάθλημα:
«Σίγουρα όλοι θέλουμε να πάρουμε πρωτάθλημα και μας βαραίνει. Δεκατρία χρόνια για μια ομάδα που πρωταγωνιστεί είναι πολλά. Αλλά σίγουρα, όλα αυτά τα χρόνια κάτι έλειπε. Μακάρι να το βρούμε αυτή τη χρονιά και να το κερδίσουμε».

Για το που φτάνουν τα όνειρα του:
«Ποτέ δεν σταματούν. Ήταν όνειρο μου να έρθω στην ΑΕΚ και πραγματοποιήθηκε. Όνειρο μου πλέον είναι να κερδίσω ένα πρωτάθλημα με την ομάδα μου και αργότερα να παίξω στη Μάντσεστερ. Αυτό είναι ένα τρελό όνειρο».

Οι ενδεκάδες του φιλικού

Δύο ώρες διήρκεσε το πρωινό πρόγραμμα της πρωινής προπόνησης της ΑΕΚ. Οι ποδοσφαιριστές έκαναν ασκήσεις αντίστασης υπό τις οδηγίες του γυμναστή Αντώνη Κέζου και στη συνέχεια χωρίστηκαν σε δύο γκρουπ και έκαναν ασκήσεις τεχνικής και τακτικής. Στο πρώτο γκρουπ ήταν οι: Ράμος, Τόζερ, Αρουαμπαρένα, Ασκάρατε, Ριβάλντο, Μαντούκα, Κονέ, Τόφας, Γκέντσογλου, Παυλής, Ζήκος και στο δεύτερο γκρουπ μετείχαν οι: Λυμπερόπουλος, Μπούρμπος, Καπετάνος, Καφές, Παππάς, Ζούλιο Σέζαρ, Ενσαλίβα, Ζεράλδο ¶λβες, Χρόνης, Δέλλας.

Το απόγευμα στις 19.00 (τοπική ώρα) η ΑΕΚ δίνει το πρώτο της φιλικό τεστ κόντρα στην ερασιτεχνική Εμστ . Στο πρώτο ημίχρονο θα αγωνιστούν οι: Αραμπατζής, Μπούρμπος, Ενσαλίβα, ¶λβες, Χρόνης, Καφές, Παππάς, Ζούλιο Σέζαρ, Ίβιτς, Λυμπερόπουλος, Καπετάνος και στο δεύτερο ημίχρονο θα παίξουν οι: Σορεντίνο, Ράμος, Γκέντσογλου, Ασκάρατε, Αρουαμπαρένα, Ζήκος, Κονέ, Τόζερ, Ριβάλντο, Μαντούκα, Παυλής.

Η συνέντευξη Τύπου του Νικολαϊδη

Η συνέντευξη Τύπου του προέδρου της ΠΑΕ ΑΕΚ κ. Ντέμη Νικολαϊδη για την οικονομική παρουσίαση της χρήσης 2006-07 θα πραγματοποιηθεί αύριο Τετάρτη (11/07), στις 12.00 στο ξενοδοχείο Holiday Inn (Μιχαλακοπούλου 50, αίθουσα Cosmos A).

Πηγή : sportime.gr

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Ο χρήστης geodon δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Sponsored Links
Παλιά 13-07-2007, 09:55:   #262
geodon
Moderator

Το avatar του χρήστη geodon

Thanked 1.978 Times in 1.430 Posts
My Mood:
geodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to all
Προεπιλογή

Τελιώνει του Σορεντίνο...

13/7/2007 8:54

Τις τελευταίες ώρες ως παίκτης της ΑΕΚ περνάει ο Σορεντίνο στο Ντούρβερτ της Ολλανδίας. Ο Ιταλός πορτιέρο θεωρεί σίγουρη την μεταγραφή του στην Ουέλβα και ετοιμάζει ήδη τις βαλίτσες του. Ένα σήριαλ τελειώνει, ένα άλλο αρχίζει και κάποιο άλλο συνεχίζεται. Σε αναζήτηση τερματοφύλακα μπαίνει πλέον ακόμη πιο δυνατά η Ένωση με τους Σηφάκη, Μορέτο και Τούρινα να βρίσκονται στη μεταγραφική λίστα. Σε διαρκή αναζήτηση επιθετικού βρίσκεται ο Σέρα Φερέρ, καλές εντυπώσεις αφήνει ο Ελ Χατζί Ντιούφ.

Φεύγει ο Σορεντίνο

Η είδηση έγινε γνωστή την Πέμπτη, το πρωί, μέσω ισπανικών δημοσιευμάτων. Μέχρι το βράδυ οι εξελίξεις ήταν ραγδαίες. Ο Στέφανο Σορεντίνο -αν και δεν έχει υπογράψει ακόμη συμβόλαιο με την Ουέλβα- αποτελεί ουσιαστικά παρελθόν από την ΑΕΚ. Ο Ιταλός τερματοφύλακας, δεν πήρε χρόνο συμμετοχής στο χθεσινό φιλικό της ομάδας με την Μπόχολτ στη Γερμανία, γεγονός που σήμανε την αρχή του τέλους. Από την πλεύρα της, η ΠΑΕ ΑΕΚ παραδέχεται ότι βρίσκεται σε διαπραγματεύσεις με την Ουέλβα, τονίζεται ωστόσο ότι δεν υπάρχει προς το παρόν συμφωνία. Ο παίκτης από την μεριά του, ισχυρίζεται ότι μέχρι το βράδυ της Παρασκευής, όλα θα έχουν ξεκαθαρίσει και πως το Σάββατο αναχωρεί για Ισπανία. Το πιθανότερο ενδεχόμενο πάντως είναι πως όλα θα έχουν τελειώσει μέχρι την προσεχή Δευτέρα. Οι πρώτες πληροφορίες, κάνουν λόγο για κατ' αρχήν δανεισμό του ποδοσφαιριστή στον ισπανικό σύλλογο, με ένα ποσό κοντά στις 300.000 ευρώ και οψιόν αγοράς για το ερχόμενο καλοκαίρι.

Η επόμενη μέρα...

Η επόμενη μέρα, βρίσκει την ΑΕΚ σε αναζήτηση τερματοφύλακα. Όχι πως μέχρι τώρα δεν είχε ψαχτεί, αλλά πλέον τα περιθώρια στενεύουν. Είναι δεδομένο πως θα κινηθεί για γκολκίπερ ενδεκάδας και όχι για εναλλακτική λύση. Τα ονόματα που ακούγονται είναι λίγο πολύ γνωστά εδώ και αρκετό καιρό. Ο Σηφάκης αποτελέι προτεραιότητα, ενώ στη μεταγραφική λίστα, υπάρχουν επίσης τα ονόματα των Μορέτο και Τούρινα. Ο Μορέτο είναι ο δεύτερος τερματοφύλακας της Μπενφίκα και έχει προταθεί στην ΑΕΚ. Ο Σέρα Φερέρ, γνωρίζει αρκετά πράγματα για τον Βραζιλιάνο πορτιέρο, ενώ τον είχε παρακολουθήσει και στο φιλικό των δύο ομάδων στη Νέα Υόρκη τον Μάιο. Οσον αφορά την περίπτωση του Κροάτη Τούρινα, όσοι γνωρίζουν λένε πως δεν πρόκειται για κάτι το ιδιαίτερο. Ο παίκτης ωστόσο, περιμένει την κλήση του Ισπανού προπονητή, για να μεταβεί στην Ολλανδία και να δοκιμαστεί.

Ο επιθετικός...

Οι μέρες περνάνε και ο επιθετικός όχι μόνο δεν έρχεται αλλά ούτε καν ακούγεται. Τα περισσότερα ονόματα που έχουν έχουν δει το φως της δημοσιότητας, μετά την περίπτωση Λαριβέι, αποτελούν κυρίως προτάσεις μανατζερ στην κιτρινόμαυρη ΠΑΕ. Ο Φερέρ κρατά κλειστά τα χαρτιά του και όλοι περιμένουν με αγωνία να φανερωθεί επιτέλους ο εκλεκτός. Στο χθεσινό φιλικό, πήρε χρόνο συμμετοχής, ο νεαρός Σενεγαλέζος που δοκιμάζεται τις τελευταίες μέρες στο Ντούρβερτ, Ελ Χατζί Ντιούφ, ο οποίος άφησε καλές εντυπώσεις και θα συνεχίσει να προπονείται με την ομάδα. Ένας σημαντικός παράγοντας που είναι πιθανό να καθυστερεί την έλευση επιθετικού, είναι πως ο Μαντούκα βγάζει μάτια. Ο Βραζιλιάνος μετά την ολοκλήρωση της μεταγραφής του στην ΑΕΚ έχει απαλλαχτεί από το άγχος και κάθε του προσπάθεια στο γήπεδο είναι άξια θαυμασμού. Θεωρείται μάλιστα δύσκολο για οποιονδήποτε παίκτη έρθει -ειδικά αν δεν πρόκειται για επιθετικό μεγάλης αξίας- να τον βγάλει από την ενδεκάδα.

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Ο χρήστης geodon δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-07-2007, 09:41:   #263
korn
Moderator

Το avatar του χρήστη korn

Περιοχή: ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
Thanked 1.467 Times in 1.069 Posts
My Mood:
korn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the rough
Προεπιλογή

«Μεγάλη ομάδα η ΑΕΚ»...

14/7/2007 9:03

Λίγο πριν πάρει το αεροπλάνο για την Ολλανδία, το νέο μεταγραφικό απόκτημα της ΑΕΚ, Μαρσέλο Μορέτο ο οποίος καλείται να καλύψει επάξια το κενό του Στέφανο Σορεντίνο, μίλησε σε αθλητική εφημερίδα για την νέα του ομάδα και έδειξε να γνωρίζει πολύ καλά το μέγεθος της ΑΕΚ. "Έχω ακούσει τα καλύτερα λόγια για την ΑΕΚ, αν και δεν χρειάζεται κάποιες συστάσεις για να επιλέξεις μια ομάδα που διεκδικεί κάθε χρόνο το Τσάμπιονς Λιγκ. Η ΑΕΚ είναι μεγάλη ομάδα και θέλω να βοηθήσω να πετύχει τους στόχους της", τόνισε αρχικά ο Βραζιλιάνος πορτιέρο, συμπληρώνοντας πως για να πάρει την απόφαση να φορέσει τα κιτρινόμαυρα τον παρότρυνε ένας πρώην συμπαίκτης του, ο Γκουστάβο Μαντούκα: "Έχουμε μιλήσει πολλές φορές στο τηλέφωνο. Μόλις του είπα για την πιθανότητα να έρθω στην ΑΕΚ, μου είπε να μην το σκεφτώ καν". Δείτε το βιντεάκι του Μορέτο...

Ακουλουθεί αναλυτικά η συνέντευξη του Μαρσέλο Μορέτο στην αθλητική εφημερίδα "Sportday"...

-Αντιλαμβάνεσαι γιατί σε καλούμε από την Ελλάδα. για την μεταγραφή σου στην ΑΕΚ…

Στο αεροδρόμιο είμαι, πετάω για Ολλανδία σε λίγο. Πηγαίνω κατευθείαν να ενσωματωθώ στην προετοιμασία της ΑΕΚ. Στην Αθήνα θα έρθω με την υπόλοιπη ομάδα, μόλις ολοκληρωθεί το βασικό στάδιο στο Ντουρβέρτ. Αισθάνομαι τέλεια.

-Γιατί αποφάσισες να αποδεχτείς την πρόταση της ΑΕΚ;

Δεν ήταν μια δύσκολη απόφαση. Έχω ακούσει τα καλύτερα λόγια για την ΑΕΚ, αν και δεν χρειάζεται κάποιες συστάσεις για να επιλέξεις μια ομάδα που διεκδικεί κάθε χρόνο το Τσάμπιονς Λιγκ. Η ΑΕΚ είναι μεγάλη ομάδα και θέλω να βοηθήσω να πετύχει τους στόχους της. Θέλω να έχω την καλύτερη δυνατή απόδοση για να δικαιώσω όσους με επέλεξαν.

-Οι συστάσεις από ποιον προέρχονται; Από τον Μαντούκα;

Ναι. Έχουμε μιλήσει πολλές φορές στο τηλέφωνο. Μόλις του είπα για την πιθανότητα να έρθω στην ΑΕΚ, μου είπε να μην το σκεφτώ καν. Να έρθω αμέσως. Μου μίλησε με τα καλύτερα λόγια για την ομάδα, το περιβάλλον, για τη διοίκηση, για τα πάντα. Με συμβούλεψε να υπογράψω και μου είπε ότι θα μου αρέσει πολύ.

-Στην ΑΕΚ, δημιουργείται βραζιλιάνικη παροικία. Δεν είναι μόνο ο Μαντούκα…

Ναι, με έχει ενημερώσει σχετικά ο Γκουστάβο. Ξεχωρίζει βέβαια ο Ριβάλντο, τεράστια δύναμη για οποιαδήποτε ομάδα. Αυτό θα με βοηθήσει σίγουρα στην προσαρμογή, δεν θα έχω κανένα πρόβλημα. Πιστεύω ότι με την βοήθεια όλων των συμπαικτών μου, αλλά κυρίως των Βραζιλιάνων, θα εγκλιματιστώ άμεσα.

-Έρχεσαι για να παίξεις βασικός;

Έρχομαι για να διεκδικήσω θέση βασικού. Δεν ξέρω αν θα είμαι βασικός, αλλά θα δουλέψω πολύ σκληρά για να πείσω τον προπονητή μου να μου δώσει τη φανέλα με το «1». Υπόσχομαι ότι θα κάνω τα πάντα για να παίζω. Πιστεύω ότι έχω τις ικανότητες για να είμαι βασικός. Εξάλλου αυτός είναι και ο λόγος που έφυγα από την Μπενφίκα. Για διάφορους λόγους αυτό δεν είναι εφικτό, μολονότι, όποτε παίζω, δεν δίνω αφορμές για να είμαι στον πάγκο…

-Η ΑΕΚ έχει δυο πολύ σημαντικά παιχνίδια τον Αύγουστο για να μπει στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ. Κι εσύ από το Τσάμπιονς Λιγκ έχεις καλές αναμνήσεις… Μπορεί να βοηθήσει η εμπειρία σου σΆ αυτά τα παιχνίδια;

Τα προκριματικά είναι πολύ σημαντικά και για τον σύλλογο και για εμάς τους παίκτες. Και ποιος δεν θέλει να παίζει σΆ αυτή τη διοργάνωση… Ελπίζω να βοηθήσω κι εγώ. Το βασικό όμως είναι να προετοιμαστούμε σωστά γιΆ αυτούς τους αγώνες. Η αλήθεια είναι ότι έχω κάνει πολύ καλά παιχνίδια στο Τσάμπιονς Λιγκ με την Μπενφίκα, κυρίως απέναντι στην Μπαρτσελόνα, αν και αποκλειστήκαμε. Μακάρι να παίξω και να τις επαναλάβω και στα προκριματικά με την ΑΕΚ.

-Ποιοι είναι οι στόχοι σου λοιπόν με την ΑΕΚ;

Να φτάσουμε όσο πιο ψηλά μπορούμε. Ο πρώτος χρονικά στόχος είναι να προκριθούμε στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ. Κι από εκεί και πέρα, να πετύχουμε ότι καλύτερο σε Ελλάδα και Ευρώπη.
Παλιά 15-07-2007, 21:23:   #264
korn
Moderator

My Mood:
korn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the rough
Προεπιλογή

Τελειώνει του Σορεντίνο

15/7/2007 20:07

Τις τελευταίες του ώρες ως παίκτης της ΑΕΚ περνάει ο Στέφανο Σορεντίνο. Ο Ιταλός τερματοφύλακας περιμένει την ειδοποίηση για να ετοιμάσει τις αποσκευές του και να αναχωρήσει για την Ισπανία, ώστε να υπογράψει στην Ουέλβα. Η ΑΕΚ εξετάζει την περίπτωση του 22χρονου Σλοβάκου Ντούσαν Κούτσιακ, ενώ ανοιχτό παραμένει το θέμα του Γιώργου Τζαβέλλα. Στη δύναμη δούλεψαν την Κυριακή οι κιτρινόμαυροι, ικανοποίηση για τη δουλειά που γίνεται και την εμφάνιση στο φιλικό του Σαββάτου με την AGOVV (4-0). Στο Ντούρβερτ αφίχθη την Κυριακή ο Ντέμης Νικολαΐδης. Φερέρ: "Κανένας σίγουρος για την 11άδα".

Η ΑΕΚ με την Ουέλβα ουσιαστικά έχει συμφωνήσε σε όλα για τον δανεισμό του Σορεντίνο, με οψιόν αγοράς. Από τη στιγμή που και ο ίδιος ο Ιταλός έχει δώσει τα χέρια με την ισπανική ομάδα, τίποτα δε δείχνει ικανό να χαλάσει αυτή την μετακίνηση του "Σόρε", ο οποίος πλέον θα αποφύγει το... διαζύγιο. Τα ισπανικά ΜΜΕ την Κυριακή, ανέφεραν ότι ο Σορεντίνο θα βρίσκεται τη Δευτέρα στην Ισπανία για να συναντηθεί με τους ανθρώπους της Ουέλβα, να υπογράψει το συμβόλαιο του και να δώσει το παρών την Τρίτη, στην έναρξη της προετοιμασίας της ομάδας του Βίκτορ Μουνιόθ.

Οι Ιβηρες, μάλιστα, τονίζουν ότι ο Μουνιόθ έχει απαιτήσει από τη διοίκηση της Ουέλβα να είναι από την πρώτη μέρα της προετοιμασίας στη διάθεση του ο "Σόρε".

Κοιτάει προς Σλοβακία

Η ΑΕΚ μπορεί να πήρε τον Μαρτσέλο Μορέτο, αλλά θα αποκτήσει ακόμη έναν τερματοφύλακα. Ο Λορένσο Σέρα Φερέρ έχει στρέψει το βλέμμα του προς την Σλοβακία, για χάρη του Ντούσαν Κούτσιακ. Ο 22χρονος, διεθνής με την ελπίδων της Σλοβακίας, πορτιέρο της Ζίλινα έχει προκαλέσει την προσοχή του Σέρα, ο οποίος θα είναι αυτός που θα πάρει και την τελική απόφαση για το ποιος τερματοφύλακας θα αποκτηθεί. Από το περιβάλλον του Σλοβάκου ισχυρίζονται ότι είναι κοντά σε συμφωνία με την ΑΕΚ, αλλά το ίδιο λένε και άνθρωποι που κινούνται γύρω από τον Βραζιλιάνο Τζέφερσον. Οπως και να έχει, τις προσεχείς ημέρες (σύντομα) θα έχει ξεκεθαρίσει το ποιος θα είναι ο δεύτερος τερματοφύλακας που θα αποκτηθεί.

Ανοιχτό για Τζαβέλλα

Σε ό,τι αφορά το θέμα του Γιώργου Τζαβέλλα, πριν λίγες μέρες το θέμα έδειχνε να παίρνει αρνητική τροπή, αλλά τώρα τα δεδομένα αλλάζουν. Η Κέρκυρα σκέφτεται την πρόταση της ΑΕΚ και με τον παίκτη να πιέζει για την μεταγραφή του στους κιτρινόμαυρους, αναγκάζεται να το σκεφτεί ξανά. Είναι δεδομένο ότι οι Φαίακες θα ζητήσουν λίγο περισσότερα χρήματα από αυτά που πρότεινε η ΑΕΚ πριν λίγες μέρες, αλλά δεν είναι σίγουρο ότι ο Ντέμης Νικολαΐδης έχει τέτοια πρόθεση. Το σίγουρο είναι ότι τα πράγματα είναι σαφώς καλύτερα από ό,τι πριν λίγα 24ωρα και δεν αποκλείεται τις επόμενες μέρες να κλείσει θετικά το συγκεκριμένο θέμα για την ΑΕΚ. Κάτι που είναι και η έντονη -και γνωστή στη διοίκηση της Κέρκυρας και τον Μπάμπη Τεννέ- επιθυμία και του ίδιου του νεαρού αριστερού μπακ.

* Γαλλικό δημοσίευμα ανέφερε την Κυριακή ότι η Μονακό ήθελε να παραχωρήσει τον Γκονζάλο Βάργκας πριν λίγους μήνες, ενώ τώρα το μέλλον του Ουρουγουανού επιθετικού παραμένει αβέβαιο. Στο ίδιο δημοσίευμα, μάλιστα, τονίζεται ότι τον παίκτη ήθελε και η ΑΕΚ, αλλά το "τούρμπο" είχε απαντήσει αρνητικά.

Εμφαση στη δύναμη

Στην πρωινή (10:00) προπόνηση της Κυριακής, στο Ντούρβερτ, το πρόγραμμα διήρκεσε δύο ώρες και περιλάμβανε ασκήσεις δύναμης σε κυκλική μορφή και αερόβιο τρέξιμο. Οι ποδοσφαιριστές χωρίστηκαν σε δύο group.

Το πρώτο αποτελούσαν οι Λυμπερόπουλος, Δέλλας, Ζήκος, Ριβάλντο, Αρουαμπαρένα, Ζούλιο Σέζαρ, Ιβιτς, Καφές, Αλβες και το δεύτερο οι Μπούρμπος, Τόφας, Κονέ, Τόζερ, Ντιούφ, Ράμος, Ενσαλίβα, Ασκάρατε, Γκέντσογλου, Μπαρμπούδης, Παππάς, Χρόνης.

Ο Παντελής Καπετάνος που έχει ενοχλήσεις στους κοιλιακούς ακολούθησε ελαφρύ τρέξιμο στο γήπεδο, ενώ οι Παναγιώτης Λαγός και Περπαρίμ Χετεμάι ακολούθησαν πρόγραμμα αποκατάστασης στο γήπεδο. Ο Γιώργος Αλεξόπουλος έκανε πρόγραμμα στο γυμναστήριο όπως και ο Στέφανο Σορεντίνο. O Mιχάλης Παυλής έχει ένα ελαφρύ αιμάτωμα στον τετρακέφαλο και προληπτικά έκανε ελαφρύ τρέξιμο.

Αφιξη Ντέμη

Στο Ντούρβερτ βρίσκεται από την Κυριακή και ο Ντέμης Νικολαΐδης. Κατά την προσφιλή συνήθεια του, από το 2004 που ανέλαβε πρόεδρος της ΑΕΚ, ο Ντέμης θα παρακολουθήσει τις προπονήσεις κάποιων ημερών και λογικά θα πάρει και μέρος σε κάποιες εξ αυτών.
Παλιά 16-07-2007, 15:26:   #265
korn
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

«Πρωτάθλημα αν παιχτεί στα ίσια»

16/7/2007 8:35

Αναμφίβολα είναι ένα από τα πρόσωπα του καλοκαιριού και τώρα βάζει πλώρη και για το... χειμώνα με τις "προβλέψεις" του και τις προειδοποιήσεις του. "Αν για μία χρονιά παιχτούν όλα όπως πρέπει, θα διεκδικήσουμε το πρωτάθλημα. Και ο καλύτερος ας το πάρει" λέει ο Νίκος Λυμπερόπουλος, που δεν διστάζει να πετάξει από τώρα το... μπαλάκι της σφυρίχτρας: "Τη διαφορά την έκαναν οι διαιτητικές αποφάσεις σε αρκετά παιχνίδια". Όσον αφορά τη νέα ΑΕΚ "οι προσδοκίες που έχουμε από τους εαυτούς μας είναι υψηλότερες από κάθε άλλη χρονιά", ενώ για τον Ριβάλντο "μπορείς να “κλέψεις” πολλά και εξωαγωνιστικά και από τον τρόπο παιχνιδιού του. Θα δώσει πολλά στην ΑΕΚ και τώρα και σε βάθος χρόνου". "Οποιος παίζει στη προπόνηση καλά, παίζει στην 11άδα", συμπληρώνει ο Παναγιώτης Κονέ. Δυνατό τεστ η ΑΕΚ (21.00, Αlpha) με τη Στεάουα.

Ακολουθούν οι συνεντεύξεις των Νίκου Λύμπερόπουλου και Παναγιώτη Κονέ τους εκπροσώπους του τύπου που βρίσκονται στο Ντούρβερτ της Ολλανδίας.

ΝΙΚΟΣ ΛΥΜΠΕΡΟΠΟΥΛΟΣ

-Σε κούρασε το σίριαλ της μεταγραφής σου στην Νυρεμβέργη;

«Δε μπορώ να πω, πως με κούρασε. Τράβηξε βέβαια περισσότερο από όσο περίμενα. Ηταν ένα γεγονός που ήταν πολύ ξεκάθαρο απΆ την αρχή. Από τη πρώτη στιγμή που υπήρξε το ενδιαφέρον η ΑΕΚ γνώριζε τα πάντα. Είχα την εντύπωση πως δε θα τραβήξει τόσο πολύ, αλλά μάλλον το ενδιαφέρον της Νυρεμβέργης ήταν πολύ μεγάλο».

-Πολύς κόσμος αναρωτιόταν γιατί δεν έβγαινες να τελειώσεις το θέμα εσύ;

«Εγώ περίμενα πρώτα να πάρει θέση η ομάδα. Όταν έπαιρνε θέση η ομάδα, αμέσως μετά μιλούσα κι εγώ. Ηταν θέμα σεβασμού, γιατί είμαι σε μία ομάδα στην οποία είμαι ευχαριστημένος. Η ομάδα ήξερε την κάθε μου κίνηση και είχα συμβόλαιο για ακόμα δύο χρόνια που σεβόμουν».

-Εσύ ήθελες να φύγεις;

«Ηταν καθαρά θέμα της ομάδας στην αρχή. Αν η ομάδα μου έλεγε πως ήταν ευχαριστημένη με κάποια χρήματα, ποτέ δεν έκρυψα στο παρελθόν πως θα με ενδιέφερε η προοπτική του εξωτερικού. Η προοπτική της Νυρεμβέργης ήταν θετική, αλλά σε καμία περίπτωση δε… χαλιέμαι που βρίσκομαι εδώ. Δε μου έχει μείνει καμία απολύτως πίκρα».

-Πως σου φαίνεται η νέα ΑΕΚ που δημιουργείται;

«Είναι μία νέα ομάδα για ακόμα μία χρονιά, αλλά αυτό που σκεφτόμουν διαβάζοντας τις κινήσεις που έκανε η ομάδα, έλεγα πως τα πράγματα θα είναι πιο εύκολα σε επίπεδο προσαρμογής. Οι περισσότεροι από τους παίκτες που ήρθαν δε χρειάζονται χρόνο προσαρμογής. Εχουν τεράστια εμπειρία και ήμουν σχεδόν βέβαιος πως τα πράγματα θα κυλήσουν πολύ καλά».

-Πόσο καλύτερο και πιο αποτελεσματικό θα σε κάνει ο Ριβάλντο;

«Η παρουσία του Ριβάλντο και αυτό είναι κάτι που λέω και στους νεαρούς, δε σε κάνει καλύτερο μόνο αγωνιστικά. Μπορείς να “κλέψεις” πολλά και εξωαγωνιστικά και από τον τρόπο παιχνιδιού του. Αυτή η μεταγραφή θα δώσει πολλά στην ΑΕΚ και τώρα και σε βάθος χρόνου».

-Πιστεύεις πως η ΑΕΚ είναι έτοιμη να πάρει το πρωτάθλημα;

«Η αλήθεια είναι πως φέτος ξεκινάμε με πολύ καλύτερες προϋποθέσεις. Είναι κάτι που θέλουμε όλοι πάρα πολύ και νομίζω ότι αν για μία χρονιά τουλάχιστον παιχτούν όλα κανονικά όπως πρέπει, θα το διεκδικήσουμε ως το τέλος. Και ο καλύτερος ας το πάρει. Τα προηγούμενα χρόνια υπήρχαν για εμένα – αν εξαιρέσουμε τη πρώτη χρονιά – παιχνίδια που σε κάποιους μπορεί να φαίνονται λεπτομέρειες, αλλά αυτές είναι που κάνουν σε ένα πρωτάθλημα τη διαφορά. Την πρώτη χρονιά όταν το πρωτάθλημα πήγαινε καθαρά μέχρι το τέλος, το χάσαμε καθαρά μόνοι μας στο ματς με τον Ιωνικό. Αυτό όμως στη πορεία δε συνεχίστηκε. Μέναμε πίσω αρκετούς πόντους και έχω στο μυαλό μου αρκετά παιχνίδια που αν είχαμε νικήσει θα μπορούσαμε μέχρι τέλους να το διεκδικούμε. Δε λέω να το πάρουμε, αλλά να το διεκδικούμε. Για εμένα τη διαφορά την έκαναν οι διαιτητικές αποφάσεις σε αρκετά παιχνίδια».

-Είχες πει όμως πριν λίγο καιρό, πως και η ΑΕΚ δεν ήταν έτοιμη για τίτλο…

«Αυτό το είπα, επειδή η εικόνα που περνούσε προς τα έξω και αυτό που ζούσαμε εμείς είναι πως δεν ήμασταν 100% έτοιμοι να το πάρουμε».

-Τι μπορεί να αλλάξει φέτος στον αγωνιστικό και στον εξωαγωνιστικό τομέα;

«Στο αγωνιστικό κομμάτι, έχουμε πολύ περισσότερες επιλογές πλέον. Σε οποιαδήποτε αγωνιστική δυσκολία, ευελπιστώ πως θα έχουμε τον τρόπο να ξεπερνάμε τα εμπόδια. Εξωαγωνιστικά δε ξέρω ποια θα είναι τα αντισώματα. Οι αρμόδιοι και κυρίως οι διαιτητές, που είναι άνθρωποι και καταλαβαίνω πως μπορούν να κάνουν λάθη όπως όλοι, να παρουσιαστούν έτοιμοι και να κάνουν καλή χρονιά. Γιατί πιστεύω πως έχουμε καλούς διαιτητές».

-Εκτιμάς πως η ΑΕΚ είναι γεμάτη στην επίθεση;

«Αυτό είναι σχετικό. Μεμονωμένα θα δούμε πως χρειάζεται ακόμα ένας καθαρός επιθετικός, αλλά για να είναι μία ομάδα επιθετική δεν εξαρτάται μόνο από τους φορ, αλλά και τους παίκτες που έρχονται από τα πλάγια και από πίσω. Αν δε γίνει μία καλή κίνηση για επιθετικό, θα βρούμε τις λύσεις από αλλού. Αυτό νομίζω πως σκέφτεται πλέον και η διοίκηση».

-Με τον Μαντούκα εκτιμάς πως υπάρχει χημεία μεταξύ σας;

«Ο Μαντούκα είναι ένας καλός παίκτης που μπορεί να παίξει σε πολλές θέσεις. Αυτή η θέση πιστεύω πως του ταιριάζει απόλυτα. Δεν είναι στατικός παίκτης. Βγαίνει από τη περιοχή, ανοίγει χώρους. Στη πορεία μπορούν να προκύψουν λύσεις που θα λέμε πως δεν τις περιμέναμε και θα πάνε όλα καλά».

-Σε απελευθερώνει ο νέος τρόπος ανάπτυξης της ομάδας;

«Δε μπορούμε να συγκρίνουμε τα δύο πρώτα χρόνια με το τώρα. Υπάρχουν παίκτες πολύ μεγάλης κλάσης, πολλές επιλογές και αυτό θα κάνει καλό στην ομάδα, γιατί δε θα επικεντρώνεται σε ένα μόνο ποδοσφαιριστή. Θα έχουν πολλά προβλήματα στο μυαλό τους».

-Με την εμπειρία σου διακρίνεις στοιχεία στους «μικρούς» επιθετικούς;

«Τόσο ο Παυλής, όσο και Τόφας είναι ποδοσφαιριστές δραστήριοι, που δουλεύουν πολύ και έχουν την αίσθηση του γκολ μέσα στη περιοχή».

-Υπάρχει συνέχεια με την περυσινή ομάδα ή χρειάζεται νέα πίστωση χρόνου;

«Πιστεύω, πως αυτοί οι ποδοσφαιριστές δε χρειάζονται προσαρμογή. Το δείχνουν και στα φιλικά. Το κλίμα είναι φανταστικό στην ομάδα και δεν αντιμετωπίζουν κάτι περίεργο. Από τη πρώτη αγωνιστική πρέπει να ξεκινήσουμε δυνατά για να μη πάθουμε το κάζο της περυσινής χρονιάς για να μη τρέχουμε μετά».

-Πως λειτουργεί ο Ριβάλντο μέσα στην ομάδα;

«Εχω καταλάβει πως είναι πολύ απλό παιδί. Παίκτης του συνόλου, που από μόνος του είναι ένας σταρ».

-Σε αγχώνουν οι υψηλές προσδοκίες του κόσμου;

«Δε με αγχώνoυν, γιατί οι προσδοκίες που έχουμε εμείς από τους εαυτούς μας είναι υψηλότερες από κάθε άλλη χρονιά».

-Υπάρχει κάτι που να σε φοβίζει;

«Πάντα υπάρχουν χαμηλοί τόνοι, αλλά πρέπει να σκεφτόμαστε αισιόδοξα. Βήμα προς βήμα να πετύχουμε τους στόχους μας».

-Αν αποκλειστείτε από το Τσάμπιονς Λιγκ φοβάσαι μήπως αποσυντονιστεί η ομάδα;

«Αυτά τα ματς είναι κομβικό σημείο. Εχω ζήσει στο παρελθόν πως είναι να αποτυγχάνεις να μπεις στους ομίλους. Ο τρόπος αντιμετώπισης είναι ομαδικός. Ομάδα, διοίκηση, κόσμος, Τύπος, τα πάντα για να μην αποσυντονιστείς. Αν όλο αυτό λειτουργήσει ομαδικά, θα βγεις από το αδιέξοδο. Αν όχι, θα μας πάρει η κάτω βόλτα. Το θέμα είναι πως θα λειτουργήσει αυτό μέσα στα αποδυτήρια. Αν ο κόσμος απογοητευτεί και αρχίσει να τα σπάει, θα έχουμε πρόβλημα. Αν το περάσουμε ανώδυνα, η ομάδα θα ξαναβρεί το δρόμο της».

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΚΟΝΕ

-Νιώθεις πως τη περυσινή περίοδο εκμεταλλεύθηκες τις ευκαιρίες που σου δόθηκαν;

«Όχι, καθόλου. Το περισσότερο καιρό πέρυσι ήμουν τραυματίας και ο προπονητής δε μπορούσε να με χρησιμοποιήσει. Πιστεύω φέτος να είμαι υγιής και να πάνε όλα καλά».

-Πως αντιμετωπίζεις την πρώτη ολοκληρωμένη προετοιμασία της καριέρας σου;

«Βασικά οι πρώτες μέρες ήταν δύσκολες. Πέρασαν και τώρα είμαι καλά. Εχει ανέβει πολύ η ψυχολογία μου. Είμαι βέβαια κουρασμένος τώρα, γιατί δεν έχω συνηθίσει σε αυτό το επίπεδο. Οσο περνούν οι μέρες η κούραση φεύγει. Αν τελειώσει η προετοιμασία και είναι όλα καλά θα συνεχιστούν ομαλά».

-Σε ανησυχεί ο ανταγωνισμός στη μεσαία γραμμή;

«Οποιος παίζει στη προπόνηση καλά, παίζει στην 11άδα. Δεν υπάρχουν πολλοί παίκτες. Μπορεί να υπάρχουν δέκα, αλλά να αξίζει ο ένας. Ο προπονητής μας έδειξε πως φέτος μας χρησιμοποιεί όλους. Οποιος αξίζει, παίζει».

-Πόσο σε βοηθά αυτή η τακτική του Φερέρ;

«Η ψυχολογία είναι στα ύψη. Η δουλειά που κάνεις, ανταμείβεται. Όταν ξέρεις πως ένας προπονητής θα σε βάλει, τα δίνεις όλα στη προπόνηση και είσαι έτοιμος για να παίξεις».

-Ο Φερέρ δείχνει να σε καθιερώνει ως δεξί χαφ. Σε βοηθά πως δουλεύεις πλέον μόνο σε μία θέση;

«Σαφώς. Ένας παίκτης όταν αλλάζει συνεχώς θέσεις είναι δύσκολο να προσαρμοστεί και να βρει τα πατήματα του. Πέρυσι και πρόπερσι δεν είχα θέση, γιατί ο προπονητής δε μπορούσε λόγω τραυματισμών να δει στοιχεία από εμένα. Πιστεύω φέτος να μπορέσω να παίξω και να καταλήξει σε ποια θέση θα παίξω. Μου αρέσει πολύ η θέση του δεξιού χαφ και πιστεύω πως μπορώ να παίξω καλά. Εχω κρατήσει στοιχεία από πέρυσι. Εχουμε καταλάβει τι θέλει και πως πρέπει να κινείσαι σε κάθε θέση. Ακόμα και επιθετικό αν με βάλει, θα είμαι έτοιμος».

-Η ιστορία της μεταγραφής από τον Ολυμπιακό σε βάραινε στο ξεκίνημα σου;

«Το πρώτο χρόνο ήταν λίγο δύσκολα, αλλά τώρα δε το σκέφτομαι καθόλου».

-Πιστεύεις πως έχεις να αποδείξεις κάτι στο κόσμο;

«Κατά κάποιο τρόπο ναι, γιατί δύο χρόνια δεν είχα τη δυνατότητα να το κάνω. Μέσα μου ξέρω τι αξίζω, αλλά πρέπει να δει ο κόσμος».

-Φέτος παίζεις πιο δυναμικά;

«Προσπαθώ, γιατί είναι η πρώτη μου προετοιμασία. Προσπαθώ να είμαι λίγο πιο δυνατός. Είναι αρχή ακόμα, αλλά φέτος είμαι πιο δυνατός και αποφασιστικός και ψυχολογικά περισσότερο προετοιμασμένος».

-Πως λειτουργεί σε εσένα η παρουσία του Ριβάλντο;

«Η παρουσία του Ριβάλντο έχει δώσει άλλη αίγλη στην ομάδα. Μαζί με τους παίκτες που είχαμε, ο Ρίμπο έχει προσθέσει ένα κομμάτι στο παζλ. Όπως είπε και ο Νίκος, εμείς οι νέοι έχουμε πολλά να μάθουμε και να προχωράμε. Είναι πολύ απλός ως άνθρωπος. Είναι σα να μας λέει μη κοιτάτε εμένα και κάντε αυτό που θέλετε».

-Ποιο στοιχείο του Ριβάλντο θα ήθελες στο παιχνίδι σου;

«Τα φάουλ του».

-Τι περιμένουμε να δούμε τη νέα σεζον από τον Κονέ;

«Πολλά και καλά».
Παλιά 17-07-2007, 09:29:   #266
korn
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Φερέρ: Η φυσιολογική κούραση

17/7/2007 9:10

Η ΑΕΚ έδειξε εμφανή σημάδια κούρασης μετά το πρώτο 20λεπτο της φιλικής αναμέτρησης με τη Στεάουα Βουκουρεστίου και σε αυτό εστίασε και ο Λορένσο Σέρα Φερέρ στις δηλώσεις του. Ο τεχνικός των κιτρινόμαυρων έκανε λόγο για μια φυσιολογική κούραση και έλλειψη φρεσκάδας, καθώς η ΑΕΚ κάθε δύο μέρες δίνει φιλικό αγώνα εν μέσω δυνατών προπονήσεων, και τόνισε ότι δεν είναι απογοητευμένος και ότι υπάρχουν πολλά περιθώρια βελτίωσης για την ομάδα του.

"Είναι αλήθεια ότι σήμερα δεν είχαμε φρεσκάδα. Δεν κινηθήκαμε με ευφυΐα μέσα στο γήπεδο. Έχουμε καθορίσει έναν τρόπο να χειριζόμαστε την μπάλα και να ανοιγόμαστε μέσα στο γήπεδο, ο οποίος σήμερα δεν μας βγήκε. Στα πρώτα 20 λεπτά κουραστήκαμε πολύ και μετά δεν είχαμε σωστή σκέψη να φτάσουμε στον στόχο μας", τόνισε ο Φερέρ και συνέχισε:

"Στο δεύτερο ημίχρονο κάναμε κάποιες αλλαγές και βελτιώσαμε κάποια πράγματα στην ανάπτυξη μας. Ήταν το πιο δυνατό τεστ που έχουμε δώσει μέχρι στιγμής. Η Στεάουα έχει περισσότερες προπονήσεις και αυτό φάνηκε μέσα στο γήπεδο. Δεν είμαι απογοητευμένος και γνωρίζω ότι έχουμε πολλά περιθώρια βελτίωσης ακόμα. Είναι φυσιολογική η κούραση αυτή την περίοδο".

Αναζητά Νο2

Μέσα σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα η ΑΕΚ αναγκάστηκε να αναζητά δύο τερματοφύλακες για το… 1-2, αφού ο Διονύσης Χιώτης έλυσε το συμβόλαιό του και ο Στέφανο Σορεντίνο αποτελεί πλέον παίκτη της Ρεκρεατίβο Ουέλβα. Τα ονόματα που βρίσκονται αυτή τη στιγμή στο προσκήνιο και που προορίζονται για αναπληρωματικοί του Μαρτσέλο Μορέτο είναι αυτά των Ντούσαν Κούτσιακ της Ζίλινα και αυτό του Τζέφερσον της Τραμζοσπόρ. Σύμφωνα με τα ρεπορτάζ, μπορεί η ΑΕΚ να ενδιαφέρεται για τους δύο, όμως οι περιπτώσεις τους κάθε άλλο παρά εύκολες δείχνουν να είναι.
Παλιά 19-07-2007, 14:49:   #267
korn
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

«Πρωτάθλημα, κύπελλο και Champions League»!

19/7/2007 2:10

Το σύνθημα σε μια ομάδα, πρέπει να το δίνει πάντα ο ηγέτης. Στην ΑΕΚ, αυτός είναι ο Λορένσο Σέρα Φερέρ και στη συνέντευξη που παραχώρησε στους απεσταλμένους στο Ντούρβερτ, ήταν ξεκάθαρος για το τι θέλει τη νέα σεζόν: "Θα υπέγραφα για ίδια παρουσία με πέρυσι στο Champions League, αλλά να τα πάμε πολύ καλύτερα σε πρωτάθλημα και κύπελλο". Ο Σέρα επανέλαβε ότι "δε με ενδιαφέρει μόνο η νίκη, αλλά και πώς θα φτάσουμε σε αυτή γιατί έχουμε δέσμευση απέναντι στον κόσμο μας", ενώ για τις μεταγραφές: "Πρώτα φορ, μετά τερματοφύλακας και ίσως ακόμη ένας". Ο Φερέρ αναφέρθηκε στον Ριβάλντο, στο "ρολόι" Αρουαμπαρένα, τον Σορεντίνο, τον Τσιρίλο, έπλεξε το εγκώμιο, όχι μόνο αγωνιστικά, των παικτών του και αναφέρθηκε στις ελληνικές ομάδες που... κυνήγησαν μεταγραφικούς στόχους της ΑΕΚ. Γενικά, τοποθετήθηκε για όλα!

Αναλυτικά η συνέντευξη του Λορένσο Σέρα Φερέρ:

- Τι λείπει για να συμπληρωθεί το παζλ της φετινής περιόδου;

«Εδώ και καιρό δουλεύουμε πάνω σΆ αυτή τη γραμμή. Αυτή τη στιγμή η ανάγκη μας είναι τερματοφύλακας και επιθετικός. Αυτά θα βάλουμε ως πρώτο στόχο. Ο επιθετικός και μετά ο τερματοφύλακας. Εχουμε 3-4 εναλλακτικές για κάθε μία από αυτές τις θέσεις. Ο πρόεδρος γνωρίζει ότι πρέπει να διαπραγματευτεί τις καλύτερες επιλογές, αγωνιστικές και οικονομικές, ώστε να ταιριάζουν καλύτερα στο δικό μας σύλλογο. Αυτή τη περίοδο δεν είναι εύκολο να βρεις έναν επιθετικό γκολτζή, γιατί οι τιμές αυτή την εποχή είναι πολύ υψηλές. Εμείς συνεχίζουμε τις διαπραγματεύσεις, ψάχνοντας την καλύτερη επιλογή. Οσον αφορά τον τερματοφύλακα, όλοι γνωρίζετε το πρόβλημα με τον Σορεντίνο, που σε συνδυασμό με την απόφαση να μην ανανεώσουμε στον Χιώτη μας δημιούργησε δύο θέσεις. Ενας άλλος τομέας που είναι λίγο ανησυχητικός αφορά τους 4-5 παίκτες που είναι τραυματίες, για τους οποίους δε ξέρουμε την ημερομηνία της πλήρους αποκατάστασης τους. Αυτό μπορεί να μας κάνει να ενσωματώσουμε και ένα τρίτο παίκτη στην ομάδα. Θα περιμένω να δω την εξέλιξη αυτών των παικτών. Τώρα έχουμε τον Καπετάνο. Είναι ένας τραυματισμός που προέρχεται ήδη από τη περασμένη περίοδο. Και τα ζητήματα βέβαια των Γεωργέα, Αλεξόπουλου, Λαγού και Χέτεμαϊ. Ας περιμένουμε την εξέλιξη των παικτών και πιθανόν να ενσωματώσουμε ένα παίκτη, ανάλογα με τις ανάγκες. Ανάλογα με την περίοδο που θα μπορούν να ενσωματωθούν. Πρωταρχικά όμως, ο επιθετικός και ο γκολκίπερ».

- Στην περίπτωση του επιθετικού, γιατί η ΑΕΚ δεν έκανε νωρίτερα τη κίνηση της;

«Δεν είναι το ίδιο να ψάχνεις επιθετικό με το να ψάχνεις αριστερό μπακ. Ένα υπερβολικό παράδειγμα είναι πως η Μπαρτσελόνα αν και έχει πολύ μεγάλους επιθετικούς, πήρε τον Ανρί. Ολος ο κόσμος, ακόμα και αν έχει καλούς επιθετικούς, ψάχνει κι άλλους. Σήμερα για να πας στην αγορά, πρέπει να μιλάς για πολλά εκατομμύρια ευρώ, αλλιώς κατεβάζεις το επίπεδο και υπάρχει έλλειψη ποιότητας. Αυτό είναι το πρόβλημα. Εχουμε ασχοληθεί πολύ με αυτή την υπόθεση. Εκανα ταξίδι στην Νότια Αμερική για να κλείσω κάποιον παίκτη, αλλά οι τιμές ήταν υψηλές. Δεν είναι εύκολο. Εχουμε όμως 3-4 εναλλακτικές και ψάχνουμε την καλύτερη επιλογή».

- Ποιο είναι το προφίλ του επιθετικού που αναζητά η ΑΕΚ;

«Η ιδέα μας είναι να ψάξουμε ένα συμπλήρωμα των παικτών που έχουμε, ώστε να δώσει κάτι διαφορετικό. Έναν ποδοσφαιριστή γρήγορο που να ψάχνει τους ελεύθερους χώρους και πάνω απΆ όλα να βάζει γκολ. Αυτό είναι το δύσκολο».

- Αν δεν υπάρξει προσθήκη φορ, σκέφτεστε να καλύψετε τη θέση με εσωτερικές αλλαγές ή θα κάνετε αλλαγή συστήματος;

«Υπάρχει αυτή η πιθανότητα, αλλά εγώ περιμένω να έρθει ακόμα ένας επιθετικός. Αν δε μπορούμε να πάρουμε τον καλύτερο, θα πρέπει να συμβιβαστούμε με ένα παίκτη που θα συμβάλλει θετικά πράγματα. Γνωρίζετε, ότι δεν είμαι ένας προπονητής με ένα μόνο τρόπο παιχνιδιού. Προσαρμόζομαι στην κατάσταση που βρίσκω και προσπαθώ να βγάλω το μεγαλύτερο όφελος από τα χαρακτηριστικά των παικτών. Μπορούν να αγωνιστούν στην επίθεση αν χρειαστεί ο Μαντούκα ή ο Σέζαρ. Μπορεί να διαφοροποιήσω τη διάταξη στη μεσαία γραμμή, από ρόμβο σε ευθεία. Μπορώ να παίξω και με δύο 10άρια. Εχω πολλές εναλλακτικές».

- Υπάρχει περίπτωση να μην κάνει η ΑΕΚ άλλη μεταγραφή;

«Δε πιστεύω πως υπάρχει αυτή η πιθανότητα. Θα κάνουμε μεταγραφές. Κάθε μέρα είμαι σε επαφή με τον πρόεδρο. Κάνουμε τα σχόλια μας, προσπαθούμε και ψάχνουμε. Δεν τον αφήνω να…ξεκουραστεί ούτε ένα δευτερόλεπτο».

- Ο τερματοφύλακας που ψάχνετε προορίζεται για βασικός;

«Αυτός που θα έρθει θα πρέπει να διεκδικήσει τη θέση του μαζί με τους υπόλοιπους. Κανείς δεν έχει εγγυημένη θέση. Αυτός που θα είναι σε καλύτερη κατάσταση, θα αγωνιστεί».

- Εκτιμάτε πως έγιναν λάθος χειρισμοί στο θέμα τερματοφύλακα, αφού ο Σορεντίνο ήθελε να φύγει;

«Πέρυσι, όταν ήρθα στην ομάδα, ο Σορεντίνο είχε ήδη θέσει αυτό το ζήτημα. Εγώ μιλούσα μαζί του γιατί δεν ήθελα να βρεθώ σε αυτή τη κατάσταση. Εκείνος επέμενε να φύγει, αλλά δεν είχε και καμία πρόταση. Μου είχε πει πως αν δεν έχει πρόταση, θα έμενε για να παίξει στην ΑΕΚ. Ξεκινά η προετοιμασία και συναντάμε το θέμα Σορεντίνο. Το ζήτημα ήταν πως ήθελε να φύγει, αλλά δεν είχαμε πρόταση. Δε μπορούσαμε να πάρουμε δύο τερματοφύλακες, έχοντας τον Σορεντίνο. Ελπίζω να μας βγει σε καλό και όλοι να είμαστε ικανοποιημένοι. Ο Σορεντίνο να λύσει το πρόβλημα που είχε και εμείς να μην έχουμε πρόβλημα. Δεν ήταν δικό μας λάθος όμως. Ηταν η κατάσταση που βρήκαμε».

- Θα πάρετε οπωσδήποτε επιθετικό, ακόμα και αν δεν είναι μεγάλο όνομα;

«Θα το ρισκάρουμε. Παρόλο που ο επιθετικός και ο τερματοφύλακας είναι οι δύο πιο συγκεκριμένες θέσεις που έχει μία ομάδα. Δεν είναι εύκολο να έρθει ένας μεγάλος επιθετικός στην Ελλάδα. Πιστεύω, πως πάντα υπάρχει ρίσκο. Γνωρίζεις την ποιότητα ενός ποδοσφαιριστή, αλλά δε ξέρεις την προσαρμογή που θα έχει. Θα φέρουμε ένα παίκτη και θα δούμε αν θα είμαστε εύστοχοι».

- Σας ανησυχεί μήπως χαθεί το ελληνικό στοιχείο της ομάδας μετά τις μεταγραφές τόσων ξένων;

«Η αλήθεια είναι πως αυτή είναι η μοναδική επιλογή που μας επέτρεψε το ελληνικό ποδόσφαιρο. Από την πρώτη στιγμή, κοιτάξαμε στην ελληνική αγορά. Σας εγγυώμαι, πως πρώτα κοιτάξαμε την ελληνική αγορά. Αλλά δε μπορώ να καταλάβω, πως κάθε φορά που θέλαμε ένα παίκτη, τότε εμφανιζόταν κι άλλη ενδιαφερόμενη ομάδα. Πολλές ομάδες που έκαναν μεταγραφές Ελλήνων, ήρθαν πίσω από εμάς. Δε χρειάζεται να πούμε ονόματα, όλος ο κόσμος γνωρίζει. Αφού δε μπορούσαμε να πάρουμε Ελληνες, πήραμε ξένους. Αν υπάρχει άλλος Ριβάλντο θα τον πάρουμε!»

- Στην υπόθεση του Σηφάκη ποια είναι η αλήθεια;

«Μπορώ να σας πω ένα μέρος της αλήθειας. Είναι αλήθεια πως εμείς σκεφτήκαμε και αυτή τη δυνατότητα. Δε φτάνει μόνο να θέλει ο παίκτης, υπάρχει και ο σύλλογος. Κάποιες φορές αναγκαζόμαστε να απευθυνθούμε σε μικρές ηλικίες. Σας εγγυώμαι πως στο ρόστερ το 50% θα αποτελείται από Ελληνες παίκτες. Οσο είμαι εγώ και η δεύτερη ομάδα θα είναι γεμάτη από παίκτες έτοιμους να βοηθήσουν. Όταν ήρθα στην Ελλάδα, κανείς δε πίστευε στη προοπτική να παίζουν νεαρά παιδιά στην ΑΕΚ. Αυτή τη στιγμή τον Παπασταθόπουλο τον κοιτούν 4-5 ομάδες της Ευρώπης!».

- Ποιο είναι το σχόλιο σας για την αποχώρηση του Μπρούνο Τσιρίλο;

«Πάντοτε πρέπει να βάζουμε στη ζυγαριά τα υπέρ και τα κατά. Αρχικά, αν ο παίκτης θέλει να συνεχίσει μέσα στη δυναμική που εμείς θέλουμε να θέσουμε άμεσα και σε βάθος χρόνου και να αξιολογήσουμε παράλληλα όλους τους τομείς που είναι ενδιαφέροντες για το παιχνίδι και τον σύλλογο. Πάρθηκε αυτή η απόφαση γιατί είδα πως και ο Τσιρίλο δεν ήταν 100% πεπεισμένος να συνεχίσει στην ΑΕΚ. Αυτή είναι η δυναμική που εμείς συνεχίζουμε».

- Ποιες είναι οι πρώτες εντυπώσεις που έχετε για τον Μορέτο; Θα είναι έτοιμος στο Τσάμπιονς Λιγκ;

«Αν χρειαστεί, ναι. Είναι αλήθεια πως την τελευταία σεζόν, ο Μορέτο έπαιξε μόνο ένα παιχνίδι. Την προηγούμενη περίοδο έπαιξε όμως και ήταν πολύ καλός στο Τσάμπιονς Λιγκ. Είναι ζητήματα που πρέπει να σεβόμαστε. Κάθε προπονητής έχει τα δικά του κριτήρια. Με τον Κούμαν αγωνιζόταν, με τον Σάντος δεν αγωνίστηκε. Αυτά είναι κριτήρια που πρέπει να σεβαστούμε. Ο Μορέτο έχει εμπειρία στο Τσάμπιονς Λιγκ, που είναι σημαντικό για εμάς. Η Μπενφίκα είχε περάσει στους “8”, αλλά η Μπαρτσελόνα την έβγαλε έξω. Σήμερα είναι ξεκάθαρο πως δεν έχει ακόμα την ιδανική φόρμα του, αλλά πρέπει να περιμένουμε. Σίγουρα έχει διάθεση και καλή στάση. Σίγουρα ο Σλόμπο κάνει καλή δουλειά για να τον προετοιμάσει και πρέπει να σκεφτόμαστε θετικά».

- Πόσο αλλάζει τα δεδομένα της ΑΕΚ η παρουσία του Ριβάλντο;

«Ολοι γνωρίζετε πως οι σχέσεις με τον Ριβάλντο είναι εξαιρετικές, από τον καιρό που ήμουν τεχνικός διευθυντής στην Μπαρτσελόνα και τον πήρα στην ομάδα. Κρατήσαμε μία σχέση που κράτησε στο χρόνο. Όταν ήρθα στην Ελλάδα, ξανασυναντηθήκαμε και συνεχίσαμε να κρατάμε φιλία. Όταν ο Ριβάλντο δεν έφτασε σε συμφωνία με τον Ολυμπιακό, ήταν μια περίπτωση τέλεια για εμάς. Πιστεύω πως πρώτα απΆ όλα, ο Ριβάλντο θα μας βοηθήσει στον ανθρώπινο τομέα. Φιλία, αλληλεγγύη, αφοσίωση. Είναι ένας άνθρωπος πολύ τίμιος. Πάντοτε κοιτά μπροστά. Ολοι οι παίκτες μπορούν να επαληθεύσουν, πως αυτές τις μέρες που έζησαν μαζί του, ο Ριβάλντο περνά απαρατήρητος και έχει ένα σημείο ταπεινοφροσύνης που είναι σχεδόν εκπληκτικό. Γνωρίζοντας τι υπήρξε ο Ριβάλντο για τον κόσμο του ποδοσφαίρου. Στον αγωνιστικό τομέα θα συμβάλει με την εμπειρία του, γιατί έχει βρεθεί στα καλύτερα παιχνίδια που μπορεί να φανταστεί ένας ποδοσφαιριστής. Το ταλέντο του είναι σαφές πως θα εμπλουτίσει πολύ το δικό μας παιχνίδι. Είναι ένας ποδοσφαιριστής που κρατά τη φόρμα του σε υψηλό επίπεδο. Είναι άριστος επαγγελματίας. Ο Ριβάλντο έχει πολύ υψηλό φιλότιμο, ενσωματωμένο στη προσωπικότητα του. Σίγουρα δεν κινείται από μίσος ή εκδίκηση, αλλά πάντοτε με αισθήματα ευτυχίας και τη δέσμευση που έχει στον εαυτό του. Αρκεί να τον δεις μόνο σε μία απλή προπόνηση. Είναι ο πρώτος στην ουρά και ας υπάρχουν παιδιά 16-17 χρονών. Πάει πάντα μπροστά. Πιστεύω πως είναι ένα στοιχείο πολύ θετικό για την ιστορία της ΑΕΚ, αλλά και για τους νέους παίκτες».

- Περιμένετε μέσα στη σεζόν από τον Ριβάλντο να πάρει παιχνίδια που κρίνονται στη λεπτομέρεια; Φοβάστε μήπως η ΑΕΚ γίνει προσωποκεντρική;

«Η ΑΕΚ οφείλει να κάνει καλύτερα πράγματα από το ματς με την Στεάουα. Δε πιστεύω, πως θα έχουμε εξάρτηση από τον Ριβάλντο. Η αλήθεια είναι πως χρειαζόμαστε τον Ριβάλντο. Όπως χρειαζόμαστε την ετοιμότητα του Λύμπε, έναν βελτιωμένο Ζούλιο Σέζαρ ή όπως τον Μαντούκα που δεν θυμίζει σε τίποτα τον παίκτη που ήρθε πέρυσι στην ΑΕΚ. Ή ακόμη ο Ζήκος ή ο Δέλλας και οι υπόλοιποι παίκτες που ήρθαν στην ομάδα. Οι καλοί παίκτες είναι πάντα απαραίτητοι. Εγώ αυτό που θέλω είναι πάντα η ομάδα να είναι η φιγούρα. Ο Ριβάλντο το γνωρίζει αυτό και προσαρμόζεται πολύ καλά στην ομάδα. Δε περιμένω εξάρτηση από ένα μόνο παίκτη, αλλά προσδοκώ στην αφοσίωση των δυνατοτήτων του καθενός στην ομάδα».

- Ποια είναι η γνώμη σας για τον Αρουαμπαρένα;

«Θα σύγκρινα τον Αρουαμπαρένα με ένα ρολόι. Είναι πάντα εκεί που πρέπει να βρίσκεται. Μου κόστισε να τον πείσω να έρθει στην Ελλάδα. Για πολλούς μήνες, σαν μία καινούργια…φίλη μου, προσπαθούσα να τον κατακτήσω. Χαίρομαι πολύ που τον έπεισα να έρθει. Θα συμβάλει στην ανθρώπινη ποιότητα. Είναι καλός επαγγελματίας. Πολύ τίμιος, πολύ γενναιόδωρος. Αν οι νέοι παίκτες θέλουν να μάθουν, θα έχουν να κερδίσουν πολλά απΆ αυτόν».

- Πόσο πολύ πιστεύετε στο πρωτάθλημα;

«Εχω συνείδηση και ξέρω πως δεν είμαστε οι μόνοι που μπορούμε να πάρουμε το πρωτάθλημα, αλλά δε σημαίνει πως παραιτούμαστε. Τα παιχνίδια θα μας δώσουν τελικά την αλήθεια, αλλά γνωρίζετε πως η φιλοσοφία μου είναι πάντα να κοιτάω ψηλά».

- Σας ανησυχούν νέα προβλήματα με τη διαιτησία ενόψει της νέας σεζόν;

«Το θέμα των διαιτητών θα είναι πάντα αμφιλεγόμενο σε όλο τον κόσμο. Είναι η πιο δύσκολη δουλειά που υπάρχει στο ποδόσφαιρο. Πιστεύω πως αυτό θα βελτιωθεί, οι διαιτητές δε θα αφήνουν να επηρεάζονται. Θα αποκτούν σεβασμό με την σοβαρότητα που πρέπει να έχει ένας “δικαστής” μέσα στο γήπεδο. Είναι βέβαια ένας άνθρωπος και όλοι οι άνθρωποι κάνουν λάθη. Χαίρομαι που οι παίκτες μου πιστεύουν πρώτα πως αυτοί είναι ικανοί, αλλά δε πρέπει μόνο να το λένε, μα και να το κάνουν. Να το αποδεικνύουν».

- Εχετε καταλήξει σε ένα κορμό για το αρχικό σχήμα; Τι ποδόσφαιρο πρέπει να περιμένουν φέτος οι φίλοι της ΑΕΚ;

«Το βασικό κορμό της ομάδας, τον έχω αποφασίσει. Δε συνηθίζω ποτέ να χαρίζω κάτι, όλα είναι συνέπεια της δουλειάς. Εχετε δει πως η ποδοσφαιρική πρόταση μου είναι επιθετική. Οι παίκτες που πήραμε, έχουν νοοτροπία επιθετική. Θα προσπαθήσω να βελτιώσω κι άλλο την ομάδα. Πάντοτε μου αρέσει η ομάδα μου να φέρεται καλά στη μπάλα, καμία φορά ακόμα και ρισκάροντας υπερβολικά. Δε μου αρέσουν τα γεμίσματα και το άμεσο ποδόσφαιρο. Θέλω να χειριζόμαστε τη μπάλα με όμορφο τρόπο. Δε θέλω η ομάδα μου να αμύνεται με μοναδικό σκοπό να μη δεχτεί γκολ. Αυτό είναι μία ιδέα. Αυτό που μας κάνει να εξελισσόμαστε είναι η δουλειά. Πάντοτε έχω μεγάλο σεβασμό για τους φιλάθλους. Εχουμε δέσμευση πρώτα με τους εαυτούς μας και μετά με τους θεατές. Δε με ενδιαφέρει μόνο να κερδίζουμε, αλλά και ο τρόπος. Καμιά φορά δεν συμβιβάζομαι μόνο με τη νίκη. Θέλω να πάω και παραπέρα».

- Είστε αισιόδοξος πως η ομάδα θα είναι έτοιμη στον προκριματικό του Τσάμπιονς Λιγκ;

«Η συνοχή στην ομάδα θα έρθει από εδώ και πέρα. Μέχρι τώρα δουλέψαμε περισσότερο στη φυσική κατάσταση. Όταν έρθει η στιγμή του πρωταθλήματος, δε θα μπορούμε να δουλέψουμε πρωί – απόγευμα. Η ομάδα τότε θα είναι πιο απελευθερωμένη και φρέσκια, κάτι που προς το παρόν την παρεμποδίζει να παίξει. Αυτές τις δύο εβδομάδες, επιμείναμε αρκετά σε αντοχή και ενδυνάμωση και στις αρχές του παιχνιδιού μας».

- Σας ανησυχεί ότι η ΑΕΚ βρίσκεται στους αδύναμους της κλήρωσης του Τσάμπιονς Λιγκ; Φοβάστε ενδεχόμενη αποτυχία;

«Πιστεύω, πως αυτό δε θα συμβεί. Είναι μεγάλη πρόκληση για όλους να περάσουμε στο Τσάμπιονς Λιγκ, γιατί όλοι μείναμε με καλή γεύση από την περυσινή πορεία. Αυτό βέβαια είναι κάτι πολύ δύσκολο. Πρέπει όμως να μη ξεχνάμε τους αντιπάλους. Πρέπει να χτυπάμε ξύλο, αλλά δε πρέπει να αγωνιζόμαστε ποτέ με απαισιοδοξία, ούτε να σκύβουμε το κεφάλι. Αν δε τα καταφέρουμε φέτος, θα προσπαθήσουμε του χρόνου».

- Πως φαντάζεστε τον εαυτό σας στο τέλος της νέας σεζόν;

«Δε δουλεύω με όνειρα, αλλά με πραγματικότητα. Ο μέγιστος σκοπός μου είναι να κάτω τα πράγματα πολύ καλά. Δε συμβιβάζομαι απλά να τα κάνω καλά. Είμαι πεπεισμένος, πως μπορώ να συμβάλω εγώ και το επιτελείο μου, για να έχουμε μεγάλες χαρές αυτή την αγωνιστική περίοδο και στο τέλος να είμαστε όλοι ευτυχισμένοι για αυτό που μπορέσαμε να δείξουμε. Εχω μεγάλη επιθυμία φέτος να είμαστε ικανοί για κάτι διαφορετικό από πέρυσι. Θα υπέγραφα την ίδια δουλειά στο Τσάμπιονς Λιγκ, να βελτιωθούμε στο πρωτάθλημα και να μη παρατήσουμε το Κύπελλο, που ήταν μία μεγάλη απογοήτευση για εμένα».

-Σε σχέση με τη περυσινή προετοιμασία, πόσο ευχαριστημένος είστε φέτος;

«Δεν έχει τίποτα να κάνει σε σχέση με πέρυσι. Η αλήθεια είναι πως πέρυσι υπήρχαν πολλοί τομείς που ακόμα τους αγνοούσαμε. Φέτος ξεκινάμε με ένα μικρό πλεονέκτημα, γιατί γνωρίζουμε ο ένας τον άλλο και σε ανθρώπινο και αγωνιστικό επίπεδο. Οι παίκτες γνωρίζουν λίγο τη δική μου φιλοσοφία δουλειάς. Πιστεύω, ότι έστω και αν ποτέ δε μπορείς να κάνεις συγκρίσεις, η φετινή προετοιμασία ήταν πιο εύκολη για εμένα, ώστε να την έχω υπό τον έλεγχο μου. Βρήκα μία πολύ καλή στάση των παικτών, αξεπέραστη θα τη χαρακτήριζα. Μία ποιότητα ανθρώπινη αρκετά καλή, που θα διευκολύνει πολύ τη συνοχή της ομάδας. Έπειτα, οι αρχές του παιχνιδιού σιγά – σιγά εφαρμόζονται και η προετοιμασία που έχει ως πρώτο στόχο να βάλει βάσεις για ανθρώπινο παράγοντα, φυσική κατάσταση και τακτική, θα έλεγα ότι πηγαίνουμε καλά. Με τη σκληρότητα που έχει πάντα μία προετοιμασία».
Παλιά 20-07-2007, 10:01:   #268
korn
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Φερέρ: Πολλή δουλειά ακόμη

19/7/2007 23:30

Η εμφάνιση της ΑΕΚ κόντρα στην Ανκαρασπόρ δεν ήταν η καλύτερη δυνατή και αυτό δεν μπορούσε παρά να το παραδεχθεί και ο Λορένσο Σέρα Φερέρ. Ο Ισπανός προπονητής έκανε λόγο για ένα παιχνίδι "με πολύ ξόδεμα φυσικών δυνάμεων, με πολλά λάθη", επανέλαβε ότι αυτή την εποχή αυτό είναι φυσιολογικό και συμπλήρωσε ότι "λείπει πολύ δουλειά ακόμη, υπάρχουν κάποια πράγματα που πρέπει να βελτιώσουμε, αν όχι θα πρέπει να ψάξουμε και άλλες εναλλακτικές".

Ο Φερέρ, μετά το τέλος της αναμέτρησης, ρωτήθηκε αν συμφωνεί ότι το πάθος των παικτών που μπήκαν μετά το 70' ήταν το καλύτερο στοιχείο που είχε η ΑΕΚ και απάντησε:

"Πήγαν και άλλα πράγματα καλά, βέβαια από τη στιγμή που έγιναν οι αλλαγές επειδή ήταν οι ποδοσφαιριστές πιο «φρέσκοι» μπορούσαν να δώσουν κάποια στοιχεία τα οποία δεν είχαμε στην αρχή του αγώνα, αλλά μπορώ να πω ότι ήταν ένα παιχνίδι ισοδύναμο με πολύ ξόδεμα φυσικών δυνάμεων, με πολλά λάθη, αλλά μέσα στην προετοιμασία είναι κατά κάποιο τρόπο φυσιολογικό, δεν πρέπει να μας ανησυχεί ούτε και εμείς πάμε για να κερδίζουμε το κάθε παιχνίδι με εύκολο τρόπο. Λείπει πολύ δουλειά ακόμη, υπάρχουν κάποια πράγματα που πρέπει να βελτιώσουμε, αν όχι θα πρέπει να ψάξουμε και άλλες εναλλακτικές.

Η προετοιμασία ήταν εξαιρετική, θέλω να πω η συγκέντρωση μας εδώ πήγε πάρα πολύ καλά και το αποτέλεσμα αυτό δεν είναι καθοριστικό. Η συμβίωση μας ήταν πολύ ανθρώπινη και πολύ καλή και όσον αφορά στον αγωνιστικό τομέα πετύχαμε τον πρωταρχικό μας στόχο που ήταν να αυξήσουμε τις δυνάμεις μας στην φυσική κατάσταση και μετά πρέπει να σκεφτόμαστε ότι μέσα σε δύο – τρία παιχνίδια δεν είναι δυνατόν να αφομοιώσουμε όλα τα στοιχεία του παιχνιδιού που θέλουμε να έχουμε. Χρειαζόμαστε υπομονή, χρειάζεται να δίνουμε κίνητρο να δουλεύουμε και να προσπαθούμε να συνεχίζουμε όπως πάντα".
Παλιά 21-07-2007, 16:28:   #269
korn
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

«Στόχος το πρωτάθλημα»

21/7/2007 10:26

Η αποστολή της ΑΕΚ βρίσκεται από την Παρασκευή και πάλι στην Ελλάδα. Το βασικό στάδιο της προετοιμασίας στο Ντούρβερτ της Ολλανδίας, ήταν κατά γενική ομολογία εξαντλητικό αλλά και εποικοδομητικό. Κατά την άφιξη της ομάδας στο Ελ. Βενιζέλος, ο αρχηγός της ομάδας Τραϊνός Δέλλας μίλησε για την δουλειά που έγινε στις Κάτω Χώρες, τονίζοντας πως "στόχος της ομάδας είναι το πρωτάθλημα". "Η ΑΕΚ ενδιαφέρεται για τον Βάργκας", τονίζει σε γαλλική εφημερίδα ο τεχνικός διευθυντής της Μονακό, Μάρκ Κέλερ. Έρχεται ο Τζέφερσον, μένει ο Ντιουφ. Από την Δευτέρα και πάλι στις προπονήσεις οι κιτρινόμαυροι.

Δέλλας: Στόχος ο τίτλος

Με μία ώρα και 35 λεπτά καθυστέρηση αφίχθη η αποστολή της ΑΕΚ στο Ελευθέριος Βενιζέλος, από την Ολλανδία όπου πραγματοποιήθηκε το βασικό στάδιο της προετοιμασίας. Ο Τραϊανός Δέλλας μιλώντας στους εκπροσώπους του τύπου στο αεροδρόμιο τόνισε: "Κάναμε πολύ καλή και σωστή δουλειά. Πιστεύω ότι προετοιμαστήκαμε σωστά και το πιο σημαντικό ήταν ότι φέτος δεν είχαμε απώλειες. Δεν έχουμε τελειώσει ακόμη την προετοιμασία μας. Θα συνεχίσουμε τη δουλειά στην Αθήνα για να είμαστε έτοιμοι για το Τσάμπιονς Λιγκ και το πρωτάθλημα. Στόχος μας είναι το πρωτάθλημα. Η ΑΕΚ είναι καταδικασμένη να πρωταγωνιστεί και αυτό θα κάνουμε και εμείς φέτος".

Η ΑΕΚ ενδιαφέρεται για τον Βάργκας

Το ενδιαφέρον της Ένωσης για τον Γκονζάλο Βάργκας επιβεβαίωσε με δηλώσεις του στην γαλλική εφημερίδα "L' Equipe", ο τεχνικός διευθυντής της Μονακό, Μάρκ Κέλερ. "Η ΑΕΚ ενδιαφέρεται για τον Γκονζάλο. Το γνωρίζω γιατί έχω ανοιχτή γραμμή επικοινωνίας με την ελληνική ομάδα. Όμως δεν έχω κάτι επίσημο να σας πω. Ξέρω ότι ενδιαφέρονται. Το θέμα είναι το τι θέλει και ο ίδιος ο παίκτης ο οποίος μας έχει πει ότι προτεραιότητά του είναι να παραμείνει στη Μονακό. Θα δούμε όμως. Τώρα είναι σε διακοπές και θα περιμένουμε να επιστρέψει για να αποφασίσουμε".

Από την πλευρά του ο Ρικάρντο Γκόμες, τεχνικός της Μονακό, τόνισε: "Είναι κακό για εκείνον που δεν συμμετείχε μαζί μας στην προετοιμασία. Όμως παράλληλα δεν υπάρχουν πολλές λύσεις για μας σ' αυτή τη θέση και ίσως στην πορεία των υποχρεώσεών μας να προκύψουν τραυματισμοί και να πρέπει να τον έχω στα πλάνα μου".

*Την Δευτέρα θα επιστρέψουν στις προπονήσεις οι παίκτες της ΑΕΚ, αφού ο Φερέρ αποφάσισε να τους παραχωρήσει διήμερο ρεπό.
Παλιά 23-07-2007, 17:50:   #270
korn
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Σενάριο για Ίβιτς και Στεάουα!

23/7/2007 11:49

Την μεταγραφή ενός παίκτη της ΑΕΚ προανήγγειλε ο πρόεδρος της Στεάου, Τζίτζι Μπεκάλι! Ο ισχυρός άνδρας του ρουμάνικου συλλόγου δήλωσε σε κανάλι της πατρίδας του ότι από την Δευτέρα στο δυναμικό της ομάδας θα ανήκει και ένας παίκτης της «Ένωσης», αποφεύγοντας όμως να πει το όνομα του! Σύμφωνα με ΜΜΕ της χώρας, ο επικρατέστερος είναι ο Βλάνταν Ίβιτς, ενώ κάποιοι άλλοι κάνουν λόγο για έναν εκ των Ζούλιο Σέζαρ ή Τόζερ. ¶ρρωστος ο Ριβάλντο.

Πιο συγκεκριμένα, το αφεντικό των δευτεραθλητών Ρουμανίας τόνισε: «Από την Δευτέρα θα έχουμε νέο παίκτη στη Στεάουα. Προέρχεται από την ΑΕΚ. Δεν είναι φορ. Έπαιξε στο φιλικό που δώσαμε με την ΑΕΚ, άρεσε στο Χάτζι και για αυτό επιμείναμε», ήταν τα λόγια του στον τηλεοπτικό σταθμό TV Sport.

Πάντως, ρουμάνικη ιστοσελίδα αναφέρει πως ο παίκτης της ΑΕΚ που θα μεταγραφεί στην Στεάουα είναι ο Βλάνταν Ίβιτς, ο οποίος όμως δεν έπαιξε στο εν λόγω φιλικό. "Την Δευτέρα θα βρίσκεται στο Βουκουρέστι", ήταν η σχετική δήλωση του Μπεκάλι...

¶λλα ρουμάνικα ΜΜΕ αναφέρουν πως ο παίκτης είναι είτε ο Ζούλιο Σέζαρ είτε ο Τόζερ, με τον τελευταίο μάλιστα να έχει αφήσει θετική εντύπωση στον Γκεόργκι Χάτζι από την εποχή που συνυπήρξαν στην Γαλατασαράι. Η προσφορά μάλιστα για τον… άγνωστο αυτό παίκτη λέγεται πως μπορεί να φτάσει μέχρι και τα δύο εκ. ευρώ.

Το μυστήριο δεν λύθηκε στην πρωινή προπόνηση της ΑΕΚ, αφού όλοι οι ποδοσφαιριστές που αναφέρουν τα ρουμανικά δημοσιεύματα ήταν στην προπόνηση. Ο Ντάνιελ Τόζερ, ο Βλάνταν Ίβιτς και ο Ζούλιο Σέζαρ προπονήθηκαν κανονικά το πρωί, ενώ απών ήταν ο Ριβάλντο. Ο Βραζιλιάνος μέσος ανέβασε πυρετό και θα υποβληθεί σε ιατρικές εξετάσεις, προκειμένου να διαπιστωθεί το μέγεθος του προβλήματος.

πηγή: Sportime.gr

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές