Greek infotainment community

Το Lateam είναι Ε Ν Α Ν Τ Ι Α σε οποιαδήποτε μορφή Π Ε Ι Ρ Α Τ Ε Ι Α Σ
Facebooktwitter
Επιστροφή   Greek infotainment community > ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ > ΑΡΧΕΙΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΕΤΩΝ > ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

ΝΕΑ ΓΙΑ ΑΕΚ

This is a discussion on ΝΕΑ ΓΙΑ ΑΕΚ within the ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ forums, part of the ΑΡΧΕΙΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΕΤΩΝ category; Εν αναμονή του «ναι» 25/7/2007 7:42 Μπορεί οι διαπραγματεύσεις με την Τραμζονσπόρ για την απόκτηση του Τζέφερσον να έχουν «παγώσει» ...

Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 25-07-2007, 08:41:   #271
korn
Moderator

Το avatar του χρήστη korn

Περιοχή: ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
Thanked 1.467 Times in 1.069 Posts
My Mood:
korn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the rough
Προεπιλογή

Εν αναμονή του «ναι»

25/7/2007 7:42

Μπορεί οι διαπραγματεύσεις με την Τραμζονσπόρ για την απόκτηση του Τζέφερσον να έχουν «παγώσει» προσωρινά, όμως στην ΑΕΚ επικρατεί αισιοδοξία σχετικά με το θέμα. Η διοίκηση των «κιτρινόμαυρων» ευελπιστεί πως μέσα στις επόμενες ημέρες λάβει θετική απάντηση από τον τουρκικό σύλλογο για τον Βραζιλιάνο τερματοφύλακα, αφού όπως είναι γνωστό έχει κατατεθεί επίσημη πρόταση. Το ραντεβού με τον Ντέμη Νικολαΐδη περιμένει ο Ίβιτς για δει τι μέλλει γενέσθαι, τη στιγμή που γαλλικά δημοσιεύματα κάνουν λόγο για ενδιαφέρον της Τουλούζ για τον Δέλλα. Δεν έμεινε ικανοποιημένος από το φιλικό με τον Άγιο Δημήτριο ο Σέρα Φερέρ.

Το «παιχνίδι» των Τούρκων

Η ΑΕΚ προσέφερε στην ομάδα από τη γειτονική χώρα 350.000 ευρώ προκειμένου να κάνει δικό της τον Τζέφερσον, αλλά η πρότασή της δεν έγινε δεκτή. Ο λόγος για τον οποίο η συμφωνία μεταξύ των δύο πλευρών δεν «έκλεισε» δεν είναι το ότι η Τραμζονσπόρ δεν επιθυμεί να παραχωρήσει τον Λατινοαμερικάνο τερματοφύλακα, αλλά το ότι έχει σαν στόχο να καταφέρει να βάλει στα ταμεία της ένα μεγαλύτερο ποσό, δεδομένου του ενδιαφέροντος της «Ένωσης».

Τα όσα αναφέρονται από τα Μέσα Ενημέρωσης της Τουρκίας, αναφέρουν ότι η ομάδα του Τζέφερσον έχει σαν τιμή εκκίνησης για να τον αποδεσμεύσει, περίπου 750.000 ευρώ. Στην ΑΕΚ πάντως, δεν είναι σε καμία περίπτωση διατεθειμένοι να δαπανήσουν ένα τέτοιο ποσό, ειδικά από τη στιγμή που γνωρίζουν πως ο 24χρονος Βραζιλιάνος έχει κατ’ επανάληψη εκφράσει την επιθυμία του στους ιθύνοντες του συλλόγου να αποτελέσει παρελθόν. Κύριος λόγος για την επιλογή αυτή είναι το ότι ο ίδιος, αλλά και η γυναίκα του δεν έχουν καταφέρει να προσαρμοστούν στον τρόπο ζωής της χώρας.

πηγή: Sportime.gr
Παλιά 27-07-2007, 09:07:   #272
korn
Moderator

My Mood:
korn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the rough
Προεπιλογή

Ξεμούδιασμα με Ράμος

26/7/2007 21:23

Αντί για απογευματινή προπόνηση, το πρόγραμμα της Πέμπτης περιλάμβανε φιλικό παιχνίδι με τη Νέα Ιωνία στις εγκαταστάσεις των Θρακομακεδόνων. Σε αυτό, η ΑΕΚ νίκησε με 1-0, χάρη σε γκολ του Εντσον Ράμος στο 26ο λεπτό. Δύο 30λεπτα έπαιξαν οι δύο ομάδες, με τον Λορένσο Σέρα Φερέρ να χρησιμοποιεί μόνο τους "βασικούς" και τον Μαρτσέλο Μορέτο να αγωνίζεται κανονικά, παρά το ατύχημα -χωρίς συνέπειες- που είχε με το αυτοκίνητο του, κατά την αναχώρηση μετά την πρωινή προπόνηση.

Στο φιλικό με τη Νέα Ιωνία, με δύο ημίχρονα διάρκειας 30 λεπτών το κάθε ένα, ο Φερέρ παρέταξε τους Μορέτο, Αρουαμπαρένα, Ράμος, Δέλλα, Αλβες, Ζήκο, Ενσαλίβα, Ζούλιο Σέζαρ, Μαντούκα, Ριβάλντο και Λυμπερόπουλο, χωρίς να πραγματοποιήσει αλλαγές. Οι κιτρινόμαυροι πήραν τη νίκη με 1-0, χάρη στο γκολ του Ράμος στο 26ο λεπτό με κοντινό σουτ, μετά από απόκρουση του τερματοφύλακα της Νέας Ιωνίας σε σουτ του Μαντούκα, ο οποίος έκανε ωραία ατομική προσπάθεια.

Τρακάρισμα χωρίς συνέπειες

Ενα απρόοπτο επεφύλασσε το μεσημέρι της Πέμπτης για τον Μαρτσέλο Μορέτο. Ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας είχε ατύχημα με το αυτοκίνητο, αλλά ευτυχώς δεν έπαθε το παραμικρό, κατά την αναχώρηση του μετά το τέλος της προπόνησης στους Θρακομακεδόνες. Σε αυτή, ο Λορένσο Σέρα Φερέρ χώρισε σε δύο γκρουπ τους ποδοσφαιριστές του, με το ένα να δουλεύει σε ασκήσεις ειδικής δύναμης και το άλλο στην τακτική. Στο γυμναστήριο έμεινε, προληπτικά, ο Σάββας Γκέντσογλου.

Ο Φερέρ χώρισε τους παίκτες του σε δύο γκρουπ στην πρωινή προπόνηση της Πέμπτης, με το ένα να αποτελείται από όσους αγωνίστηκαν στο φιλικό με τον Αγιο Δημήτριο. Οι συγκεκριμένοι ποδοσφαιριστές αρχικά ακολούθησαν πρόγραμμα στο γυμναστήριο με ασκήσεις ειδικής δύναμης και στη συνέχεια βγήκαν στο γήπεδο, για να κάνουν πρόγραμμα με αλτικές ασκήσεις.

Οι υπόλοιποι κιτρινόμαυροι δούλεψαν στην τακτική και στις στημένες φάσεις. Το πρόγραμμα της προπόνησης, ουσιαστικά, δεν το παρακολούθησε για προληπτικούς λόγους ο Σάββας Γκέντσογλου, ο οποίος έμεινε στο γυμναστήριο λόγω ενός πιασίματος στον δικέφαλο.

Παλιά 29-07-2007, 09:47:   #273
korn
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Τελειώνει του Μπλάνκο

29/7/2007 8:32

Στην τελική ευθεία έχει μπει πλέον η υπόθεση της απόκτησης του Ισμαέλ Μπλάνκο. Το ενδιαφέρον της ΑΕΚ για τον Αργεντινό επιθετικό δεν αποκλείεται να τελεσφορίσει μέσα στην επόμενη εβδομάδα. Η Κολόν περιμένει η Ένωση να ανεβάσει λίγο την προσφορά της για να δώσει το ΟΚ και ο Μπλάνκο να φορέσει τα "κιτρινόμαυρα". "Ακόμα δεν τα έχουμε βρει, υπάρχει διαφορά 500.000 ευρώ", δηλώνει ο πρόεδρος της Κολόν Χέρμαν Λέτσε. Στο ακουστικό του περιμένει ο Μπλάνκο ο οποίος ευχήθηκε να έχει ευτυχή κατάληξη η μεταγραφή του.

Μέσα στα επόμενα 24ωρα αναμένεται να κλείσει η μεταγραφή του Ισμαέλ Μπλάνκο στην ΑΕΚ. Η διαφορά που χωρίζει τις δύο ομάδες από τη συμφωνία είναι ένα ποσό των 500.000 ευρώ κάτι που παραδέχτηκε και ο πρόεδρος της αργεντίνικης ομάδας μιλώντας στην εφημερίδα "Ένωση". "Η ΑΕΚ έχει κάνει επίσημη πρόταση, μέσω του μάνατζερ του παίκτη, Χουάν Μπέρος. Ακόμα δεν τα έχουμε βρει. Υπάρχει μία διαφορά 500.000 ανάμεσα σε αυτό που προσφέρει η ΑΕΚ και σε αυτά που ζητάμε εμείς".

Στη συνέχεια ο Χέρμαν Λέτσε πρόσθεσε: "Αυτή ήταν η αρχική πρόταση. Έχω ενημερωθεί ότι σύντομα θα έρθει και δεύτερη. Πιστεύω ότι είναι πιθανό να τα βρούμε γιατί και ο παίκτης θέλει να πάει στην ΑΕΚ".

Από την πλευρά του ο παίκτης μιλώντας στη SportDay ανέφερε: "Εγώ δεν έχω μιλήσει με κανέναν από την ΑΕΚ. Μιλούν με τον μάνατζέρ μου και αυτός εν συνεχεία με ενημερώνει. Περιμένουμε να τα βρουν οι δύο ομάδες για να έρθω στην Ελλάδα. Και ελπίζω αυτό να συμβεί το συντομότερο δυνατό, για να ταξιδέψω και να ενσωματωθώ στην προετοιμασία".

Όπως όλα δείχνουν η υπόθεση του Μπλάνκο έχει φτάσει στο τελικό σημείο και όλα δείχνουν ότι εάν οι "κιτρινόμαυροι" ανεβάσουν λίγο την προσφορά τους, ο παίκτης θα ετοιμάσει τις βαλίτσες του για Ελλάδα. Άλλωστε ο Μπλάνκο πληροί όλες τις προδιαγραφές του Σέρα Φερέρ, ενώ και ο ίδιος ο παίκτης θέλει να συνεχίσει την καριέρα του στην Ένωση.

Παλιά 30-07-2007, 20:49:   #274
geodon
Moderator

Το avatar του χρήστη geodon

Thanked 1.978 Times in 1.430 Posts
My Mood:
geodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to all
Προεπιλογή

"Διαδικαστικό το θέμα"

Πληθαίνουν τα δημοσιεύματα στην Αργεντινή που φέρνουν την ΑΕΚ να έχει συμφωνήσει με την Κολόν για την απόκτηση του Ισμαέλ Μπλάνκο. Σύμφωνα με όσα γράφονται στη χώρα του ταγκό, η οριστική συμφωνία επετεύχθη χθες το μεσημέρι με την ΑΕΚ να αποδέχεται αντιπρόταση της ομάδας του 25χρονου επιθετικού και το θέμα να λήγει εντός των προσεχών ωρών.

Για την ακρίβεια, όπως αναφέρεται σε δημοσίευμα τοπικής εφημερίδας, η ΑΕΚ πρόσφερε 1,2 εκ. δολάρια και η αντιπρόταση της Κολόν ήταν το ίδιο ποσό, αλλά σε… ευρώ. Βάσει των πληροφοριών της εφημερίδας, η Ένωση απάντησε θετικά και τις προσεχείς ώρες θα ρυθμιστούν όλες οι λεπτομέρειες για να τελειώσει η μεταγραφή.

Πηγή : sportime.gr

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Ο χρήστης geodon δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-07-2007, 19:46:   #275
geodon
Moderator

My Mood:
geodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to all
Προεπιλογή

Πινελιά με Μπλάνκο

Η απουσία φουνταριστού φαίνεται δια γυμνού οφθαλμού και στην ΑΕΚ κοντεύουν να... διορθώσουν το "λάθος" με την απόκτηση του Ισμαέλ Μπλάνκο. Η Ενωση τα έχει βρει με την Κολόν Σάντα Φε και απομένει να ρυθμιστεί ο τρόπος αποπληρωμής. «Σύντομα θα ολοκληρωθεί η συμφωνία και θα έρθω», λέει ο ποδοσφαιριστής στο Sportime. Κολλάει του Τζέφερσον, ο οποίος δηλώνει «τρελός για να παίξω στην ΑΕΚ». Την υπόσχεσή του πραγματικότητα έκανε ο Ριβάλντο, ο οποίος είχε «τάξει» πως θα διαθέσει τα χρήματα που του οφείλονταν από τους ερυθρόλευκους, για φιλανθρωπικό σκοπό. Από Τετάρτη (01/08) τα εισιτήρια με Λιβόρνο.

«Θα είναι τέλεια»

Πάντως, ο Ισμαέλ Μπλάνκο με δηλώσεις του στo Sportime εμφανίστηκε απόλυτα αισιόδοξος για την θετική έκβαση της μεταγραφής του, λέγοντας πως η συμφωνία θα ολοκληρωθεί πολύ σύντομα.

«Αυτό που ξέρω είναι ότι απομένει μια λεπτομέρεια σχετικά με τις δόσεις στην καταβολή των χρημάτων. Μακάρι το ζήτημα να λυθεί τις επόμενες ώρες για να μπορέσω να παίξω στην ΑΕΚ. Πιστεύω θα ήταν πολύ καλό για εμένα και την καριέρα μου στην Ελλάδα και την Ευρώπη. Θα είναι τέλεια. Ο Ρίμπο και ο Ροδόλφο είναι μεγάλοι παίκτες και θα είναι πολύ ωραίο να παίξω στο πλευρό τους.

Οι στόχοι μου είναι πάντα ίδιοι σε κάθε μου ομάδα. Να δουλεύω σκληρά στις προπονήσεις και από εκεί και πέρα θα προσπαθήσω όπως έκανα και την περασμένη σεζόν, ως παίκτης της Ολίμπο. Αυτά θα τα δείξει ο χρόνος. Έχω πληροφορηθεί κάποια πράγματα για την ομάδα. Ξέρω ότι φοράει τα ίδια χρώματα με την Ολίμπο, με την οποία κατάφερα πολλά. Μπου πήγαινε αυτή η φανέλα και πιστεύω πως θα μου πηγαίνει και η φανέλα της ΑΕΚ».

Μόνο οι λεπτομέρειες απομένουν

Μία ανάσα από την απόκτηση του Ισμαέλ Μπλάνκο βρίσκεται η ΑΕΚ αφού η πρόταση των 1,2 εκ ευρώ που έκανε στην Κολόν Σάντα Φε άφησε ικανοποιημένους τους ανθρώπους του αργεντίνικου συλλόγου. Αυτό που απομένει πλέον για την οριστικοποίηση του θέματος είναι κάποιες λεπτομέρειες που αφορούν τον διακανονισμό των χρημάτων που θα δώσουν οι «κιτρινόμαυροι».

Η Κολόν ζητάει άμεσα μία προκαταβολή ύψους 600.000 ευρώ, με τα υπόλοιπα χρήματα να μπαίνουν στον λογαριασμό τον Δεκέμβρη. Από την μεριά της, η ΑΕΚ είναι διατεθειμένοι να δώσει αυτά α 1,2 εκ. ευρώ σε πέντε δόσεις μέχρι το καλοκαίρι του 2008.

«Οι απαιτήσεις μας καλύπτονται από το 1,2 εκατ. ευρώ που μας δίνει για τον Μπλάνκο. Όμως, θέλουμε άλλον διακανονισμό. Η ΑΕΚ θέλει να μας εξοφλήσει σε πέντε δόσεις μέσα σε διάστημα ενός έτους. Όμως, εμείς θέλουμε να γίνει νωρίτερα η αποπληρωμή. Συνεχίζουμε τις συζητήσεις με την ΑΕΚ πάνω σ' αυτό το θέμα. Στα χρήματα έχουμε συμφωνήσει», τόνισε στον ελληνικό τύπο ο πρόεδρος των Αργεντίνων, Χέρμαν Λέρτσε.

Είναι δεδομένο πως αυτές οι λεπτομέρειες δεν μπορούν να χαλάσουν την μεταγραφή και έτσι οι δύο ομάδες θα καταλήξουν σε συμφωνία πολύ σύντομα, ενδεχομένως και σήμερα όταν θα έχουν εκ νέου επικοινωνία και συζητήσεις.

"Δεν ξέρω τι θα γίνει"

Απογοητευμένος εμφανίστηκε ο Τζέφερσον για την εμπλοκή της μετακίνησης του στην ΑΕΚ. Ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας τόνισε στην «Sportday» πως σε περίπτωση που δεν προχωρήσει η περίπτωση των «κιτρινόμαυρων», τότε θα στραφεί σε άλλη ομάδα:

«Ενημερώθηκα ότι η Τράμπζονσπορ ζητάει ένα εκατ. ευρώ και η ΑΕΚ δίνει πολύ λιγότερα. Η διαφορά είναι μεγάλη. Θέλω σαν τρελός να παίξω στην ΑΕΚ και στο Champions League, έχω ενημερώσει τον προπονητή μου και τον πρόεδρο ότι δεν θέλω να μείνω άλλο εδώ, αλλά δεν αρκεί μόνο αυτό. Ζήτησα να μιλήσω στον πρόεδρο, αλλά αυτός παρέμενε άφαντος. Δεν ξέρω τι θα γίνει. Αν δεν κλείσει θετικά η υπόθεση με την ΑΕΚ, θα κοιτάξω να βρω μία άλλη ευρωπαϊκή ομάδα, αν αυτό είναι εφικτό».

Από Τετάρτη τα εισιτήρια με Λιβόρνο

Στη διάθεση των φίλων της ΑΕΚ τίθενται από αύριο Τετάρτη 1/8 τα εισιτήρια για τον φιλικό αγώνα με την Λιβόρνο την Κυριακή (05/08, 21:15 μ.μ.). Οι φίλαθλοι θα μπορούν να τα προμηθευτούν σε ώρες καταστημάτων από τα εξής σημεία:

aekshop 1: Γράμμου 69-71, Μαρούσι τηλ. 210-8064210
aekshop 2 (Empire cafe): Σμύρνης 3, Νέα Φιλαδέλφεια τηλ. 210-2525759
aekshop 3 : Αιόλου 7, Πλάκα τηλ. 210-3236750
aekshop 4 : Λεωφόρος Θηβών 376, Αιγάλεω τηλ. 210- 5317482

Την Παρασκευή 3/8 και το Σάββατο 4/8, εισιτήρια θα πωλούνται και απο τα εκδοτήρια που βρίσκονται στο σταθμό του ΗΣΑΠ "Ειρήνη" και στην είσοδο της Λεωφόρου Κύμης (11.00-18.00). Την Κυριακή 5/8, ημέρα του αγώνα, εισιτήρια θα πωλούνται από τα εκδοτήρια στον σταθμό του ΗΣΑΠ «Ειρήνη», στην είσοδο της Λεωφόρου Κύμης και στο εκδοτήριο έναντι της θύρας 12 , από τις 12: 00 το πρωί έως τις 22:00 το βράδυ.

Οι τιμές των εισιτηρίων ανά θύρα είναι:

Θύρα 34-35: 15?
Θύρα 32: 20?
Θύρα 30: 35?
Θύρα 28: 40?
Θύρα P1: 100?

Παιδικά εισιτήρια θα εκδοθούν σε όλες τις θύρες, η τιμή των οποίων κυμαίνεται από 5 έως 30 ?. Την ημέρα του αγώνα τα παιδικά εισιτήρια θα πωλούνται μόνο από το εκδοτήριο έναντι της θύρας 12.

Το ίδιο ισχύει και για τα εισιτήρια ΑΜΕΑ της θύρας 13, που κοστίζουν 10?.

Διευκρινίζεται ότι δεν θα εκδοθούν εισιτήρια σε άλλες θύρες πλην των θυρών που αναφέρονται παραπάνω.

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 01-08-2007, 19:20:   #276
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Να η ευκαιρία του

Το χρονικό μιας προαναγγελθείσας μεταγραφής ολοκληρώνεται για την ΑΕΚ, που σβήνει τις μουρμούρες για το κενό στην επίθεση με τον Ισμαέλ Μπλάνκο. Οι κιτρινόμαυροι κατέληξαν σε συμφωνία με την Κολόν Σάντα Φε και ο Αργεντίνος επιθετικός δηλώνει ανυπόμονος να κάνει check-in για Ελλάδα: "Ξέρω ότι πλέον υπάρχει συμφωνία σε όλα. Περιμένω μήνυμα από τον μάνατζέρ μου όταν θα έχουν ολοκληρωθεί και οι τελευταίες εκκρεμότητες, για να πάρω το αεροπλάνο για την Ελλάδα". Την οριστική απάντηση της Τραμπζονσπόρ για τον Τζέφερσον περιμένει η ΑΕΚ.

Έρχεται ο Μπλάνκο

Αίσιο τέλος στο θέμα της μεταγραφής του Ισμαέλ Μπλάνκο στην ΑΕΚ. Τα μεσάνυχτα της Τρίτης (31/7), ο πρόεδρος της Κολόν Σάντα Φε, Χέρμαν Λέρτσε, έκανε αποδεκτή την πρόταση που του έκανε ο Ντέμης Νικολαΐδης, δίνοντας έτσι το "ελεύθερο" στην "Ένωση" για την οριστικοποίηση της μεταγραφής του Αργεντινού επιθετικού.

Σε δηλώσεις του σε ελληνικά ΜΜΕ, τόνισε: "Μας καλύπτει απόλυτα ο διακανονισμός που μας πρότεινε η ΑΕΚ. Συμφωνήσαμε σε όλα και πλέον ετοιμάζουμε τα συμβόλαια για να έρθει ο παίκτης στην Ελλάδα". Σε δηλώσεις προέβη και ο αντιπρόεδρος της Κολόν Σάντα Φε, Λουίς Χίλμπερτ: "Μας καλύπτει απόλυτα η πρόταση της ΑΕΚ. Είναι η πλέον συμφέρουσα για εμάς και τον παίκτη."

Στο άκουσμα της συμφωνίας των δύο συλλόγων, ο Ισμαέλ Μπλάνκο τόνισε: "Ξέρω ότι πλέον υπάρχει συμφωνία σε όλα. Και στα χρήματα και στις δόσεις. Περιμένω μήνυμα από τον μάνατζερ μου όταν θα έχουν ολοκληρωθεί και οι τελευταίες εκκρεμότητες, για να πάρω το αεροπλάνο και να έρθω στην Ελλάδα."

"Δύο αντί-Μπλάνκο"

Ο τεχνικός της Κολόν Σάντα Φε, Λέο Αστράδα, όταν πληροφορήθηκε πως ο Ισμαέλ Μπλάνκο δεν θα είναι στην ομάδα του, την νέα σεζόν, τόνισε στα αργεντίνικα ΜΜΕ πως: "Αν τελικά φύγει ο Ισμαέλ, τότε θα πρέπει να αποκτήσουμε δύο επιθετικούς για να καταφέρουμε να καλύψουμε το κενό που θα δημιουργηθεί στην ομάδα μας."

"Είναι μεγάλος επιθετικός"

Ο τερματοφύλακας της Ουρακάν, Μαρσέλο Μπαροβέρο, δήλωσε για τον Ισμαέλ Μπλάνκο: "Είναι μεγάλος επιθετικός. Τον ένιωσα καλά φέτος, αφού κατάφερε να με νικήσει στον τελευταίο αγώνα με την Ολίμπο, τον οποίο και χάσαμε με 2-1. Είναι μεγάλος γκολτζής, σίγουρα η ΑΕΚ κάνει μια πολύ καλή επιλογή. Είναι παίκτης για να αγωνίζεται σε μεγάλη ομάδα. Είναι γρήγορος και έξυπνος ποδοσφαιριστής και ανίκητος μέσα στην περιοχή. Πιστεύω πως θα κάνει μεγάλη καριέρα στην ΑΕΚ και το όνομα του θα ακουστεί πολύ στην Ευρώπη", είπε στο τέλος ο Μαρσέλο Μπαροβέρο.

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 02-08-2007, 17:38:   #277
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Γράμμα από τον «Βάσκο»

Σε μια πρωτοποριακή κίνηση προέβη το επίσημο site της ΑΕΚ. Η ιστοσελίδα της ΠΑΕ δημοσίευσε ένα γράμμα του Αρουαμπαρένα, που έχει αποδέκτη τον κόσμο της ΑΕΚ. Ο Αργεντίνος καταγράφει τις πιο έντονες στιγμές από την πρώτη ημέρα στην Αθήνα και την ΑΕΚ, μοιράζεται τις σκέψεις του για την ομάδα και το μέλλον, και περιγράφει την καθημερινότητα του. Ο Ροδόλφο Μάρτιν Αρουαμπαρένα, αφιέρωσε αρκετές ώρες για να κάνει μια αναδρομή στις πρώτες του ημέρες στην Ελλάδα και την ΑΕΚ για να στείλει ένα γράμμα στους φιλάθλους της ομάδα και να τους υποσχεθεί ότι όλοι μαζί θα απολαύσουν τη νέα χρονιά.

Το γράμμα του Μάρτιν Αρουαμπαρένα:

Γεια σας,
Είμαι ο Rodolfo Martin Arruabarrena και με την ευκαιρία που μου δίνεται να απευθυνθώ σε όλους τους φιλάθλους της ΑΕΚ, θα κάνω μια περίληψη των εντυπώσεων μου, αυτού του πρώτου μήνα στην Ελλάδα και στην ομάδα της ΑΕΚ.

18 / 06 / 2007
Φτάνω στην Αθήνα, με όλη μου την οικογένεια. Για ένα διάστημα μείναμε σε ένα ξενοδοχείο στην Γλυφάδα, όπου, παρά το εμπόδιο της γλώσσας καθώς δεν μιλάμε ελληνικά - ενώ η γυναίκα μου και οι κόρες μου μιλάνε αρκετά καλά αγγλικά εγώ δεν μιλάω καθόλου - το προσωπικό του ξενοδοχείου μας υποδέχτηκε και μας περιποιήθηκε πολύ καλά.

5 / 07 / 2007
Με όλη την ομάδα πήγαμε στην Ολλανδία για την προετοιμασία που διήρκησε 15 μέρες. Βρέθηκα σε μια ομάδα με πραγματικούς επαγγελματίες και ταυτόχρονα καλούς ανθρώπους, πάντα έτοιμους να βοηθήσουν παρά το μεγάλο εμπόδιο της γλώσσας. Μέσα σε 15 μέρες προσαρμόστηκα απόλυτα και αισθάνομαι πολύ άνετα με τους νέους μου συντρόφους. Υπάρχει από την μία πλευρά μια ομάδα με νέους στην ηλικία συντρόφους και από την άλλη μια ομάδα με έμπειρους ποδοσφαιριστές.Όλοι μαζί θα προσπαθήσουμε να κάνουμε μια καλή σεζόν και να γράψουμε το όνομά μας στην ιστορία του συλλόγου.

Ο πρώτος μας στόχος είναι να περάσουμε τα προκριματικά του Champions League και γι’ αυτό δουλεύουμε, έχουμε άλλες δύο εβδομάδες μπροστά μας για να γνωριστούμε καλύτερα, να διορθώσουμε λάθη τακτικής και να φτάσουμε σε ένα καλό επίπεδο φυσικής κατάστασης μιας και ήδη είμαστε σε ένα 70% - 75% προετοιμασμένοι (από την άποψη της φυσικής κατάστασης που απαιτεί αυτή η διοργάνωση).

29 / 07/ 2007
Την Κυριακή έγινε η παρουσίαση της ομάδας και το ντεμπούτο αρκετών από εμάς στο Ολυμπιακό Στάδιο. Η αλήθεια είναι ότι η αίσθηση που είχαμε παίζοντας σε αυτό το στάδιο ήταν πολύ ωραία και μπορέσαμε να δούμε τους φιλάθλους να απολαμβάνουν την ομάδα και αυτό εξάλλου ελπίζουμε όλοι: να την απολαύσουν όλη την χρονιά!

Η ζωή στην Αθήνα…
Όσο εγώ ήμουν στην Ολλανδία κάνοντας την προετοιμασία, η οικογένειά μου εγκαταστάθηκε στο νέο μας σπίτι στην Κηφισιά, το οποίο είναι πολύ άνετο και ωραίο και έχουμε πολύ ευχάριστους γείτονες. Τόσο η γυναίκα μου όσο και τα τρία μου παιδιά είναι πολύ ευχαριστημένα και έχουν προσαρμοστεί στην καινούρια μας ζωή στη Κηφισιά. Ειδικά η γυναίκα μου, μιας και υπάρχουν πολλά καινούργια μαγαζιά στο κέντρο...

Σχετικά με την διατροφή (που ήταν ένας από τους φόβους μου) δεν έχουμε βρει πολλές διαφορές με την Αργεντινή, το φαγητό εδώ είναι πολύ υγιεινό και γευστικό (τυριά, γιαούρτια κ.α) και το μόνο που μας φαίνεται παράξενο στη γεύση είναι τα κρέατα στις ψησταριές.Αυτός λοιπόν ήταν ο πρώτος μου μήνας στην ΑΕΚ, ελπίζω να σας φάνηκε ενδιαφέρων και θα ξαναμιλήσουμε με κάποια άλλη ευκαιρία.

Έναν πολύ θερμό χαιρετισμό,

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 05-08-2007, 10:06:   #278
korn
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Φερέρ: Η Σεβίλλη το άγχος

5/8/2007 9:25

Μπορεί η κλήρωση να ήταν η χειρότερη δυνατή για την ΑΕΚ, αλλά ο Λορένσο Σέρα Φερέρ προσπάθησ ενα εξηγήσει στους παίκτες του ότι μόνο χαμένοι από χέρι δεν είναι. "Αυτοί θα έχουν το άγχος, εμείς δεν έχουμε να χάσουμε τίποτα", δήλωσε ο Ισπανός τεχνικός στους παίκτες του. Την απάντηση της Τραμπζονσπόρ η οποία θα γνωστοποιήσει τις προθέσεις της τη Δευτέρα, περιμένει η Ένωση για την περίπτωση του Τζέφερσον. Ο ίδιος με δηλώσεις στον αθλητικό Τύπο τόνισε: Θέλω πολύ να παίξω στην ΑΕΚ. Οριστικά τέλος ο Γενς Μπάνγκσμπο.

Φερέρ: Το άγχος η Σεβίλλη

Η κλήρωση έβγαλε Σεβίλλη και ο Λορένσο Σέρα Φερέρ είχε πολλά να πει στους παίκτες του για τον επερχόμενο αντίπαλο των "κιτρινόμαυρων". "Οπως έχετε ήδη μάθει, θα παίξουμε στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ απέναντι σε έναν δύσκολο και πολύ δυνατό αντίπαλο. Ωστόσο, ούτε η Σεβίλλη είναι ευχαριστημένη απ' αυτή την κλήρωση. Η Σεβίλλη είναι μεγάλη και ισχυρή ομάδα, η οποία τα τελευταία χρόνια είναι στην καλύτερή της κατάσταση και συγκαταλέγεται στις κορυφαίες της Ευρώπης. Όμως, σε αντίθεση με εμάς, ακόμα δεν έχει παίξει στο Τσάμπιονς Λιγκ. Αυτό είναι κάτι που προσδίδει άγχος στους αντιπάλους μας, αφού έχουν μεγάλη ανάγκη και επιθυμία να παίξουν στο Τσάμπιονς Λιγκ για πρώτη φορά".

Ο Ισπανός τεχνικός συνέχισε τις δηλώσεις του, λέγοντας ότι: "Αυτοί θα είναι αγχωμένοι. Εμείς δεν πρέπει να έχουμε άγχος. Δεν έχουμε να χάσουμε πολλά πράγματα σε σχέση με αυτούς, που θα χάσουν πάρα πολλά, αν τους αποκλείσουμε. Εγώ γυρίζω στην πόλη που έζησα πολλά χρόνια. Τους ξέρω καλά. Γνωρίζω τη νοοτροπία τους, ξέρω πώς σκέφτονται και ξέρω ότι θέλουν πάρα πολύ να πάνε στο Τσάμπιονς Λιγκ. Αυτό θα τους αγχώσει και θα νιώθουν περισσότερη πίεση συγκριτικά με εμάς. Μην ξεχνάτε και κάτι άλλο. Η Σεβίλλη έχει δύο σημαντικά ματς μέσα σε τέσσερις μέρες. Παίζει για το Σούπερ Καπ με τη Ρεάλ Μαδρίτης στις 11 του μήνα και στις 15 παίζει με εμάς. Είναι ξεκάθαρο ότι η Σεβίλλη έχει το πλεονέκτημα. Σίγουρα αυτοί έχουν τις περισσότερες πιθανότητες, αλλά σίγουρα έχουμε και εμείς πιθανότητες να προκριθούμε".

Ο Σέρα Φερέρ ολοκλήρωσε την ομιλία τους προς τους παίκτες του, αναφέροντας: "Να μη σκέφτεται κανείς εδώ μέσα ότι δεν έχουμε ελπίδα. Στο ποδόσφαιρο, τίποτα δεν είναι προκαθορισμένο. Η προσπάθεια οδηγεί στο αποτέλεσμα. Εμείς θα προσπαθήσουμε, θα κάνουμε το καλύτερο δυνατόν και θα εξαντλήσουμε τις πιθανότητες που έχουμε για να πετύχουμε μια μεγάλη πρόκριση. Να ξέρετε ότι ο δικαστής είναι πάντα ο αγωνιστικός χώρος. Εκεί θα φανούν όλα και εκεί πρέπει εμείς να καταθέσουμε τον καλύτερό μας εαυτό και να προσπαθήσουμε να πετύχουμε. Θα δουλέψουμε σκληρά και θα είμαστε έτοιμοι για το πρώτο ματς. Τις επόμενες ημέρες θα δουλέψουμε πάνω σε κάποια πράγματα που θα αντιμετωπίσουμε στα ματς με τη Σεβίλλη".

Περιμένοντας τους Τούρκους

Εν αναμονή της απάντησης του της Τραμπζονσπόρ για τον Τζέφερσον ντε Γκαλβάο βρίσκονται στην ΑΕΚ. Το όνομα του Βραζιλιάνου πορτιέρο επανήλθε μετά την παρέμβαση του μάνατζερ του, που έχει αναλάβει ο ίδιος της διαπραγματεύσεις με την ομάδα της Τραπεζούντας για την αποδέσμευση του, που θα ανοίξει το δρόμο για την μεταγραφή του στην ΑΕΚ. Οι Τούρκοι γνωστοποίησαν ότι τη Δευτέρα θα ανακοινώσουν την απόφασή τους εάν θα δεχτούν την πρόταση της Ένωσης.

Ο ίδιος ο Τζέφερσον μίλησε στη “SportDay”, και τόνισε: "Μίλησα με τον μάνατζέρ μου πριν από λίγο. Μου είπε ότι μίλησε με πρόεδρο της Τράμπζονσπορ για την πρόταση της ΑΕΚ. Ο πρόεδρος του απάντησε ότι θα μιλήσει το Σάββατο με τον αντιπρόεδρο για να αποφασίσουν. Ο μάνατζέρ μου περιμένει να του πουν το "Οk" για να στείλει και εγγράφως την πρόταση της ΑΕΚ που έχει στα χέρια του και να έρθει στην Τουρκία για να τελειώσει τη μεταγραφή. Ο πρόεδρος του είπε ότι θα μας έχει απαντήσει οριστικά μέχρι τη Δευτέρα για το αν θα με δώσουν στην ΑΕΚ. Περιμένω κι εγώ με αγωνία. Ξέρετε ότι δεν θέλω να μείνω εδώ και θέλω πολύ να παίξω στην ΑΕΚ".

Τέλος ο Μπάνγκσμπο

Παρελθόν αποτελεί από την ΑΕΚ ο Γενς Μπάνγκσμπο. Ο Δανός εργοφυσιολόγος δεν ακολούθησε την αποστολή της Ένωσης στην Ολλανδία, ενώ και το όνομά του έχει αφαιρεθεί από την επίσημη ιστοσελίδα της ομάδας.

Παλιά 06-08-2007, 09:17:   #279
korn
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Έρχεται ο Μπλάνκο...

6/8/2007 8:21

Το φιλικό με τη Λιβόρνο και η ήττα με 3-1 μέσα στο ΟΑΚΑ, έβγαλε αρκετές αδυναμίες της νέας ΑΕΚ στην επιφάνεια. Η αναγκαιότητα απόκτησης επιθετικού και πρώτου τερματοφύλακα ήταν κάτι παραπάνω από εμφανής. Ο χρόνος πιέζει την Ένωση και αυτό είναι κάτι που γνωρίζουν άπαντες στην ομάδα. Η ελπίδα για την απόκτηση του Ισμαέλ Μπλάνκο έχει αναγεννηθεί και το θέμα ενδέχεται να τελειώσει -θετικά- τις επόμενες ώρες. Απογοήτευσε και η Σεβίλλη σε φιλικό αγώνα απέναντι στη Σετουμπάλ (1-1). Αισιοδοξία για Τζέφερσον.

Ο πρόεδρος της Κολόν, Χέρμαν Λέρτσε και ο ίδιος ο παίκτης μιλώντας στον ελληνικό τύπο, υποστήριξαν ότι την Τετάρτη θα βρίσκονται στην Ελλάδα. "Έχουμε κάνει κράτηση για να πετάξουμε την Τρίτη από την Αργεντινή. Τα έχουμε κανονίσει όλα. Την Τετάρτη θα είμαστε στην Αθήνα. Υπάρχουν ακόμα κάποια θέματα που πρέπει να διευθετήσουμε, αλλά πιστεύω ότι η μεταγραφή του Μπλάνκο στην ΑΕΚ θα γίνει", τόνισε στην "Sportday", ο Λέρτσε.

Από την πλευρά του ο Μπλάνκο μιλώντας στην "ΕΝΩΣΗ" υποστήριξε: "Πιστεύω ότι έγιναν λάθη στην πολιτική που ακολούθησε η Κολόν στις συζητήσεις με την ΑΕΚ. Δεν θέλω με τίποτα να χαθεί αυτή η ευκαιρία, να έρθω στην Ευρώπη και να παίξω σε μια μεγάλη ομάδα όπως η ΑΕΚ, αλλά πιστεύω ότι όλα θα πάνε καλά. Ότι την Τρίτη θα ταξιδέψω στην Αθήνα για να υπογράψω το συμβόλαιό μου στην ΑΕΚ. Απομένει τώρα, τη Δευτέρα να επικυρωθεί η απόφαση της διοίκησης να με πουλήσει από τον αρμόδιο δικαστή. Η ΑΕΚ σε αυτή την υπόθεση, έκανε ότι μπορούσε από την πλευρά της κι εγώ είμαι απογοητευμένος που δεν είμαι ήδη στην Ελλάδα, όμως πιστεύω ότι όλα θα πάνε καλά και θα φορέσω τελικά τη φανέλα της ομάδας".

Ισόπαλο το φιλικό της Σεβίλλης

Δεν ήταν μόνο η ΑΕΚ αυτή που δεν ικανοποίησε με την απόδοσή της στην πρόβα τζενεράλε ενόψει του πρώτου παιχνιδιού του τρίτου προκριματικού του Τσάμπιονς Λιγκ. Η αντίπαλος της ελληνικής ομάδας, Σεβίλλη, απογοήτευσε επίσης, σε φιλικό αγώνα που έδωσε το βράδυ της Κυριακής. Οι κάτοχοι του κυπέλλου UEFA, ήρθαν ισόπαλοι (1-1) με την πορτογαλική Σετουμπάλ. Το σκορ άνοιξε η Σετούμπαλ στο 75’ με τον Κιμ, αλλά δύο λεπτά αργότερα ο Ρενάτο ισοφάρισε με ατομική προσπάθεια.

Σεβίλλη (Α' ημίχρονο): Ντε Σάνκτις, Ντάνιελ Άλβες, Μπουλαρούζ, Ντραγκουτίνοβιτς, Πουέρτα, Ντε Μιούλ, Μαρέσκα, Μαρτί, Αντριάνο, Αλφάρο, Λουίς Φαμπιάνο

Σεβίλλη (Β' ημίχρονο): Πάλοπ, Χίνκελ, Κρέσπο, Φάζιο, Ντούντα, Νάβας, Πόουλσεν, Κεϊτά, Κάπελ, Ρενάτο, Κερζάκοφ.

* Αισιοδοξία πως το θέμα του Τζέφερσον θα κλείσει θετικά τις επόμενες δύο μέρες, υπάρχει τις τελευταίες ώρες στην ΑΕΚ.

Παλιά 07-08-2007, 13:41:   #280
korn
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

«Δεν περνάει η ΑΕΚ»

7/8/2007 10:58

Την άποψη πως η ΑΕΚ θα τα βρει "μπαστούνια" απέναντι στη Σεβίλλη και θα αποκλειστεί από την φάση των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ, εκφράζει το 64.66% των αναγνωστών του sportime.gr, που πήραν μέρος στο σχετικό live poll της ιστοσελίδας.

Από την άλλη πλευρά το 26.58% υποστηρίζει πως η ΑΕΚ μπορεί να προκριθεί καθώς έχει ενισχυθεί και τίποτα δεν είναι απίθανο στο ποδόσφαιρο.

Τέλος, μόλις το 8.76% πιστεύει πως οι πιθανότητες είναι μοιρασμένες.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του live poll...

Έχει ελπίδες η ΑΕΚ να περάσει τη Σεβίλλη;

-Ναι, έχει ενισχυθεί και τίποτα δεν αποκλείεται στο ποδόσφαιρο 26.58 %
-Όχι, η διαφορά δυναμικότητας είναι μεγάλη 64.66 %
-Οι πιθανότητες είναι 50-50 8.76 %

Σύνολο Ψήφων: 6746

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές