Greek infotainment community

Το Lateam είναι Ε Ν Α Ν Τ Ι Α σε οποιαδήποτε μορφή Π Ε Ι Ρ Α Τ Ε Ι Α Σ
Facebooktwitter
Επιστροφή   Greek infotainment community > ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ > ΑΡΧΕΙΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΕΤΩΝ > ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

ΝΕΑ ΓΙΑ ΑΕΚ

This is a discussion on ΝΕΑ ΓΙΑ ΑΕΚ within the ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ forums, part of the ΑΡΧΕΙΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΕΤΩΝ category; Πειραμάτων συνέχεια 18/9/2007 8:25 Η κρίσιμη ημέρα της αναμέτρησης με την αυστριακή Σάλτσμπουργκ πλησιάζει και ο Λορένσο Σέρα Φέρερ, δεν ...

Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 18-09-2007, 09:23:   #321
korn
Moderator

Το avatar του χρήστη korn

Περιοχή: ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
Thanked 1.467 Times in 1.069 Posts
My Mood:
korn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the rough
Προεπιλογή

Πειραμάτων συνέχεια

18/9/2007 8:25

Η κρίσιμη ημέρα της αναμέτρησης με την αυστριακή Σάλτσμπουργκ πλησιάζει και ο Λορένσο Σέρα Φέρερ, δεν έχει καταλήξει ακόμα στο τελικό σχήμα για την ενδεκάδα της "Ένωσης". Ο 54χρονος τεχνικός φαίνεται να έχει καταλήξει στο σύστημα που θα ακολουθήσει η ΑΕΚ, με το 4-2-3-1 να συγκεντρώνει τις περισσότερες πιθανότητες. Στο πρόσωπο του Αντρέας Ίβανσιτς, οι υπεύθυνοι του αυστριακού συλλόγου, βρήκαν τον κατάλληλο πληροφοριοδότη προκειμένου να μάθουν όσα χρειάζονται για την ελληνική ομάδα. Την Τετάρτη (19/9) το μεσημέρι, καταφθάνει στο "Ελευθέριος Βενιζέλος", η αποστολή των Αυστριακών.

Κλείνει την ενδεκάδα

Με δεδομένη την απουσία του ¶κη Ζήκου, ο Λορένσο Σέρα Φερέρ εξετάζει τις περιπτώσεις των Ενσαλίβα, Καφέ και Τόζερ, για την μεσαία γραμμή. Ο πρώτος υποφέρει από φλεγμονή στο πέλμα, ενώ Καφές και Τόζερ, διεκδικούν ισάξια μια θέση στην αρχική ενδεκάδα για τον αγώνα της Πέμπτης (20/9), με την Σάλτσμπουργκ. Ο τεχνικός της "Ένωσης" φαίνεται πως έχει καταλήξει στο σύστημα με το οποίο θα παρατάξει την ομάδα, στον πρώτο αγώνα του ΟΑΚΑ και αυτό δεν είναι άλλο από το 4-2-3-1.

Ο Σέρα Φερέρ έχει κατά πάσα πιθανότητα καταλήξει στους έξι της αρχικής ενδεκάδας, με τους Δέλλα, Ράμος, Αρουαμπαρένα, Μανού, Ριβάλντο και Λυμπερόπουλο, ενώ ψάχνει για τους υπόλοιπους πέντε. Ο Ισπανός τεχνικός θα περιμένει μέχρι την τελευταία στιγμή την επιστροφή του Γκουστάβο Μαντούκα, ο οποίος δίνει μάχη με τον χρόνο για να είναι έτοιμος την Πέμπτη. Σε περίπτωση που δεν τα καταφέρει, την θέση του θα πάρει ο Σέζαρ. Τα πάντα αναμένεται να ξεκαθαρίσουν στην πρωινή προπόνηση της Τρίτης (18/9, ώρα 9:30), στην οποία ο Φερέρ θα έχει την ευκαιρία να τσεκάρει για μια ακόμα φορά, την αγωνιστική κατάσταση των ποδοσφαιριστών του.

Το πε το πε ο... Ίβανσιτς

Στο πρόσωπο του Αντρέας Ίβανσιτς, βρήκαν τον καλύτερο πληροφοριοδότη, οι υπεύθυνοι της Σάλτσμπουργκ. Ο Αυστριακός που αγωνίζεται ως δανεικός στον Παναθηναϊκό από την πρωταθλήτρια Αυστρίας, δεν μπόρεσε να αντισταθεί στον "πειρασμό" και είπε ό,τι γνωρίζει για την "Ένωση" στον Τραπατόνι και την αποστολή της ομάδας. Το γεγονός βέβαια ότι η ΑΕΚ δεν έχει δώσει πολλούς επίσημους αγώνες, πέραν των δύο με την Σεβίλλη, δεν άφησε και πολλά περιθώρια για ασφαλείς εκτιμήσεις στον αρχηγό της Εθνικής Αυστρίας, ο οποίος περιορίστηκε στην περσινή αγωνιστική κατάσταση του "Δικεφάλου" και το παιχνίδι του ΟΑΚΑ, όπου ο Παναθηναϊκός, είχε κερδίσει με 1-4 την ΑΕΚ.

Έρχονται οι Αυστριακοί

Την Τετάρτη (19/9) το μεσημέρι, αναμένεται στο "Ελευθέριος Βενιζέλος" η αποστολή της Σάλτσμπουργκ, με απευθείας πτήση τσάρτερ. Οι πρωταθλητές Αυστρίας θα έχουν στην διάθεση τους το ΟΑΚΑ, όπου θα πραγματοποιήσουν την τελευταία τους προπόνηση (στις 18:00 το απόγευμα), με τους εκπροσώπους του Τύπου να έχουν δικαίωμα να παρακολουθήσουν τα πρώτα 15 λεπτά της προπόνησης. Μία ώρα αργότερα (στις 19:00), το χορτάρι του ΟΑΚΑ θα πατήσουν οι ποδοσφαιριστές της "Ένωσης", για την δική τους προπόνηση.

Νωρίτερα, θα πραγματοποιηθεί η καθιερωμένη συνέντευξη Τύπου, με τον τεχνικό των πρωταθλητών Αυστρίας, Τζιοβάνι Τραπατόνι, να παίρνει πρώτος τον λόγο (στις 17:30) και τον Λορένσο Σέρα Φερέρ να μιλάει αμέσως μετά, στις (18:15). Οι Αυστριακοί θα αποχωρήσουν για την χώρα τους, αμέσως μετά την λήξη της αναμέτρησης, επίσης με πτήση τσάρτερ.

Sportime.gr
Παλιά 20-09-2007, 11:55:   #322
Exodia
LaTeamer

Το avatar του χρήστη Exodia

Περιοχή: Στο Σπυρο θα μαι
My Mood:
Exodia is an unknown quantity at this point
Προεπιλογή «Δεν είναι το ματς του... Ρίμπο»

[left:8691478576]http://img221.imageshack.us/img221/8648/assetslarget420126689tyza8.jpg[/left:8691478576]
Οι Αυστριακοί της Σάλτσμπουργκ έχουν... μάτια μόνο για τον Ριβάλντο, οι φίλαθλοι της ΑΕΚ περιμένουν από τον Βραζιλιάνο σούπερ σταρ να πάρει σήμερα (20/9, 19:00, MEGA) την ομάδα... από το χεράκι και να της «ανοίξει τον δρόμο» για τους ομίλους του ΟΥΕΦΑ, αλλά ο Σέρα Φερέρ έχει διαφορετική άποψη!

«Δίχως αμφιβολία πρόκειται για έναν ποδοσφαιριστή με μεγάλη εμπειρία, ο οποίος όσο θα αγωνίζεται τόσο θα προσαρμόζεται στο παιχνίδι της ΑΕΚ. Ωστόσο η αυριανή (σ.σ.: σημερινή) μέρα είναι μια ΅μέρα όλων των παικτώνΆ και δεν πρέπει να τα περιμένουμε όλα από τον Ριβάλντο» επισήμανε ο προπονητής της «Ενωσης» στη χθεσινή συνέντευξη Τύπου.
Αναφερόμενος στην αγωνιστική φιλοσοφία της ομάδας για το παιχνίδι του Ολυμπιακού Σταδίου, ο Λορένσο Σέρα Φερέρ άφησε να εννοηθεί ότι αφήνει «στην άκρη» (έστω και για 90 λεπτά) τη... φουλ επίθεση, προκειμένου να διαφυλάξει και την άμυνά του. Βλέπετε η ρεβάνς πάνω στον συνθετικό χλοοτάπητα του γηπέδου της Σάλτσμπουργκ θα Άναι δύσκολη, κι ένα γκολ από την ομάδα του Τραπατόνι θα την κάνει ακόμη δυσκολότερη...

«Θα προτιμούσα πρώτα να μη δεχθούμε γκολ και στη συνέχεια να σκοράρουμε όσο τον δυνατόν περισσότερες φορές, προκειμένου να αποκτήσουμε σιγουριά» δήλωσε χαρακτηριστικά ο Ισπανός ο οποίος αναφέρθηκε στην αποχή της ΑΕΚ από την αγωνιστική δραστηριότητα: «Το έχω πει και στους παίκτες μου, αυτή η ιστορία θα μας βάλει σε μια δοκιμασία. Δεν είναι το ίδιο να προπονείσαι από το να προπονείσαι και να παίζεις. Αυτή η προετοιμασία είναι η πιο μεγάλη σε διάρκεια και την ζω για πρώτη φορά στην καριέρα μου. Κάναμε τα ίδια πράγματα δυο φορές κι αυτό δεν είναι σωστό» επισήμανε ο Φερέρ!
Για τον προπονητή της ΑΕΚ ένα νικηφόρο αποτέλεσμα θα Άχει διπλό όφελος για τους παίκτες του: «Θα θέσουμε τις βάσεις για την πρόκρισή μας στους ομίλους, που είναι σημαντικό γεγονός για το πρεστίζ της ΑΕΚ, και μαζί θα αποκτήσουμε αυτοπεποίθηση, εν όψει των απανωτών αγώνων του προσεχούς 20ημέρου».

Οσο για τον Παντελή Καφέ; Ο... αντι-Ζήκος του σημερινού ματς τόνισε ότι «θα θέλαμε περισσότερα παιχνίδια, γιατί έχουμε απέναντί μας την πρωταθλήτρια Αυστρίας» και συμφώνησε με τον Φερέρ ότι «το σημαντικότερο σΆ αυτά τα ματς είναι να μη δέχεσαι γκολ».

Διαιτητής της συνάντησης θα είναι ο Αγγλος Μάικλ Ντιν.

Οι πιθανές συνθέσεις:
ΑΕΚ: Μορέτο, Ράμος, Αρουαμπαρένα, Δέλλας, Αλβες, Ενσαλίουα, Καφές, Μανού, Σέζαρ, Ριβάλντο, Λυμπερόπουλος.
ΣΑΛΤΣΜΠΟΥΡΓΚ: Οχς, Βάργκας, Σεκάγια, Στάινχεφερ, Ντούντιτς, Καρμπόνι, Κόβατς, Φονλάντεν, Πίτακ, Λάιτγκεμπ, Τσίκλερ.
Ο χρήστης Exodia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-09-2007, 10:22:   #323
korn
Moderator

Το avatar του χρήστη korn

Περιοχή: ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
Thanked 1.467 Times in 1.069 Posts
My Mood:
korn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the rough
Προεπιλογή

Μπλάνκο: Θέλω να μείνω πολλά χρόνια εδώ

21/9/2007 9:20

"Η μεταγραφή μου στην ΑΕΚ ήταν το πιο σημαντικό βήμα στην καριέρα μου. Αυτό που διαπίστωσα, από την πρώτη στιγμή που ήρθα στην ΑΕΚ, είναι ότι πρόκειται για μια πολύ δυνατή ομάδα, ένα σύνολο δεμένο, που μπορεί να πετύχει τους στόχους που έχει θέσει. Στόχος μου είναι να καταφέρω, με την απόδοσή μου, να παραμείνω πολλά χρόνια στην ΑΕΚ", τάδε έφη ο Ισμαελ Μπλάνκο, σε συνέντευξη του στο match program του αγώνα της ΑΕΚ με την Σάλτζμπουργκ. Μάχο: Η ΑΕΚ έχει καλό όνομα στην Ευρώπη.

Αναλυτικά η συνέντευξη του Ισμαέλ Μπλάνκο

"Η μεταγραφή μου στην ΑΕΚ ήταν το πιο σημαντικό βήμα στην καριέρα μου. Αυτό που διαπίστωσα, από την πρώτη στιγμή που ήρθα στην ΑΕΚ, είναι ότι πρόκειται για μια πολύ δυνατή ομάδα, ένα σύνολο δεμένο, που μπορεί να πετύχει τους στόχους που έχει θέσει. Στόχος μου είναι να καταφέρω, με την απόδοσή μου, να παραμείνω πολλά χρόνια στην ΑΕΚ. Είναι σημαντικό για μένα και για κάθε παίκτη από την Αργεντινή να υπάρχει δυνατότητα συμμετοχής σε ένα ευρωπαϊκό πρωτάθλημα. Οι πρώτες μου εικόνες από τον σύλλογο είναι πολύ καλές. Πρόκειται για μια ενωμένη ομάδα με ανθρώπους χωρίς έπαρση και σνομπισμό, κάτι πολύ σημαντικό για την πορεία της ομάδας και τη δική μου".

Πώς είναι η ζωή στην Αθήνα;

«Δεν υπάρχουν μεγάλες διαφορές, απλά εδώ υπάρχει περισσότερη ζέστη. Η οικογένειά μου κι εγώ είμαστε πολύ ικανοποιημένοι στην Αθήνα. Ασχολούμαστε πολύ με την 4χρονη κόρη μας, την Καταρίνα, πηγαίνουμε συχνά σε παιδότοπους, ψωνίζουμε πράγματα για το νέο μας σπίτι και κάνουμε μια ήσυχη ζωή».

Τι σου έχει κάνει μεγαλύτερη εντύπωση στην ΑΕΚ;

«Ο Ριβάλντο. Τον θαύμαζα και τον παρακολουθούσα πάντα. Ξαφνικά ενδιαφέρεται για μένα η ομάδα στην οποία αγωνίζεται. Βρέθηκα να προπονούμαι και να παίζω μαζί του. Αυτή είναι και πολύ ωραία αίσθηση και επιπλέον κίνητρο για μένα».

Επειδή είσαι επιθετικός, το πρώτο πράγμα που ακούς είναι να σημειώνεις γκολ στα ντέρμπι;

«Έχω ακούσει για τους κλασικούς αντιπάλους της ΑΕΚ. Τον Ολυμπιακό και τον Παναθηναϊκό και για το πάθος που υπάρχει στους αγώνες για τη νίκη. Όμως για να πετύχουμε τους στόχους μας, πρέπει να έχουμε το ίδιο δυνατό κίνητρο με όλους τους αντιπάλους».

Τι έχεις να πεις για τον κόσμο και τις προσδοκίες του;

«Όταν ήμουν στην Αθήνα και μέχρι να ολοκληρωθεί η μεταγραφή μου, με ενημέρωναν ότι υπάρχει ενδιαφέρον από τον κόσμο της ΑΕΚ για την απόκτησή μου. Το μόνο που μπορώ να πω στους φιλάθλους της ομάδας είναι ότι θα βάλω τα δυνατά μου για να ανταποκριθώ στις προσδοκίες τους κι ελπίζω να ταιριάξουμε».

Πώς αισθάνθηκες όταν άκουσες το όνομά σου από την κερκίδα;

«Καταπληκτικά. Δεν περίμενα πως θα συμβεί αυτό κι όταν άκουσα το όνομά μου, δεν μπορούσα να το πιστέψω. Μου άρεσε πάρα πολύ το γεγονός ότι ο εκφωνητής του αγώνα, πριν αρχίσει το ματς, φωνάζει ένα-ένα τα ονόματα των παικτών, με το κοινό να ανταποκρίνεται. Αυτό δεν το έχουμε στην Αργεντινή και σε εμάς, που εκείνη τη στιγμή βρισκόμαστε στον αγωνιστικό χώρο, προσθέτει μια ξεχωριστή δύναμη. Γινόμαστε ένα με τον κόσμο και ξεκινάμε για τη νίκη».

Μάχο: Η ΑΕΚ έχει καλό όνομα στην Ευρώπη

Στο μεταξύ το match programm του αγώνα της Πέμπτης, εκτός από τη συνέντευξη του Μπλάνκο, φιλοξενούσε και δηλώσεις του Γιούργκεν Μάχο...

«Οι πρώτες μου εντυπώσεις είναι πολύ καλές. Υπάρχουν πολύ καλοί παίκτες και ήταν πολύ φιλικοί μαζί μου. Πρόκειται για μία από τις καλύτερες ομάδες τις Ελλάδας. Η ΑΕΚ είναι μια πολύ καλή ομάδα, φιλόδοξη. Εχει πολύ καλό υλικό και πολύ καλό όνομα στην Ευρώπη» τόνισε αρχικά ο διεθνής Αυστριακός γκολκίπερ της ΑΕΚ ο οποίος αναφερόμενος στον επαναληπτικό όπου το γήπεδο της Σάλτζμπουργκ έχει συνθετικό χλοοτάπητα σημείωσε:

«Η μπάλα πάει πολύ γρήγορα σε αυτόν τον αγωνιστικό χώρο και πρέπει να προσαρμοστούμε. Όλες οι ομάδες στην Αυστρία, πριν αγωνιστούν εκεί, κάνουν μια εβδομάδα προπόνηση σε παρόμοιο γήπεδο. Δεν νομίζω ότι αυτό από μόνο του θα κάνει τη διαφορά. Όσο για τους φίλους της Σάλτσμπουργκ, δημιουργούν πάρα πολύ ωραία ατμόσφαιρα. Στο μεταξύ μας παιχνίδι, θα είναι γεμάτο το γήπεδο, αλλά δεν έχουν καμία σχέση με τους Έλληνες οπαδούς».

Sportime.gr
Παλιά 24-09-2007, 01:22:   #324
geodon
Moderator

Το avatar του χρήστη geodon

Thanked 1.978 Times in 1.430 Posts
My Mood:
geodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to all
Προεπιλογή

ΑΕΚ-Ατρόμητος 2-0

Μετά από τρεις σερί ισοπαλίες σε πρεμιέρες πρωταθλήματος, η ΑΕΚ πανηγύρισε. Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ισμαέλ Μπλάνκο, οι κιτρινόμαυροι επικράτησαν του Ατρόμητου με 2-0 στο ΟΑΚΑ. Ο Αργεντίνος φορ, που είχε και δοκάρι, πέτυχε δύο γκολ, 79' και 87', χαρίζοντας το πρώο τρίποντο στην ομάδα του Λορένσο Σέρα Φερέρ. Ο οποίος, πάντως, θα πρέπει να προβληματιστεί από την φλυαρία της ομάδας του στην επίθεση.

ΚΛΕΙΔΙ: το γεγονός ότι ο μπλάνκο ήταν εκεί που έπρεπε σε δύο περιπτώσεις. Ο Αργεντίνος είναι γκολτζής και το έδειξε με τη σωστή αντίδραση του.

ΤΙ ΕΙΔΑΜΕ: Την ΑΕΚ να μπαίνει πολύ δυνατά στον αγώνα και να δημιουργεί πολύ καλές ευκαιρίες στο πρώτο 10λεπτο. Οι κιτρινόμαυροι είχαν οργάνωση στο παιχνίδι τους, ήταν πολύ κινητικοί και πήραν από νωρίς τον έλεγχο του ματς. Μέχρι και το 20' η ομάδα του Λορένσο Σέρα Φερέρ ήταν η απόλυτη κυρίαρχος και δεν επέτρεπε στον Ατρόμητο να βγει μπροστά από τη σέντρα. Μετά το 30', όμως, άρχισαν τα προβλήματα για την ΑΕΚ. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να τη βγάλουν από τον ρυθμό της και της προκάλεσαν πολλά προβλήματα σε ό,τι αφορά τη δημιουργία φάσεων. Ο Φερέρ ποβληματίστηκε και στο ημίχρονο πέρασε τους Ριβάλντο και Μανού αντί των Μπούρμπου και κονέ. Οι κιτρινόμαυροι μπήκαν δυνατά στην επανάληψη, έχασαν και πάλι μεγάλη ευκαιρία αλλά μετά μπλοκαρίστηκαν. Ο Ατρόμητος ήταν πολύ καλά διαβασμένος, δεν επέτρεπε στους κιτρινόμαυρους να βρουν ανοιχτούς ιαδόμους για την εστία του και έδειχνε να κρατάει άνετα το 0-0. μέχρι το 79', όμως, γιατί σε εκείνο το σημείο ο Μπλάνκο... πήρε το όπλο του, άνοιξε λογαριασμό και τελικά έδωσε στην ΑΕΚ το πώτο τρίποντο της σεζόν.

ΤΙ ΔΕΝ ΕΙΔΑΜΕ: Δεν είδαμε, ξανά, την ΑΕΚ να ΄χει διάρκεια στο παιχνίδι της. οι κιτρινόμαυροι είχαν κάποια πολύ καλά διαστήματα, αλλά στη συνέχεια έπεφταν και αυτό θα πρέπει να προβληματίσει τον Φερέρ. οι απουσίες είναι μια δικαιολογία, αλλά δε θα πρέπει να σταθεί σε αυό ο Ισπανός. Επίσης, δεν είδαμε επελάσεις από τον Αρουαμπαρένα, κάτι που φάνηκε στην κακή λειτουργία ης αρισερής πλευράς της ΑΕΚ.

HIGHLIGHTS:
Στο 5' ο Μπλάνκο σούταρε στην κίνηση, ο Μιχαηλίδης απέκρουσε και η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 8' ο Μπούρμπος σούταρε χωρίς αποτέλεσμα και στην συνέχεια ο Μαντούκα έχασε μεγάλη ευκαιρί για το 1-0 πλασάροντας αδύναμα στο τετ α τετ. Ο Βραζιλιάνος έχασε μεγάλη ευκαρία στο 48' και η επόμενη καλή φάση έγινε στο 79' με το γκολ του Μπλάνκο, ο οποίος σκόραρε και στο 87'.

ΘΑ ΤΟ ΔΟΥΜΕ ΣΕ RΕPLΑY: Δεν υπήρξε η φάση που να δυσκόλεψε τον Ηλία Τσίκινη και να χρειάζεται replay.

Ο ΠΡΩΤΟΣ…:
Ηταν μέσα στις φάσεις από την αρχή του αγώνα καθώς είχε δοκάρι στο 5'.Βοηθούσε τους συμπαίκες του, ήταν πολύ κινητικός και τελικά ήταν και αυτός που καθάρισε τον αγώνα. Ο λόγος για τον Μπλάνκο, ο οποίος πέτυχε δύο γκολ, έδειξε ότι είναι σέντερ φορ με αίσθηση του χώρου και εκτελεστικές ικανότητες και στην ΑΕΚ μπορούν να αισιοδοξούν για την προσφορά του φέτος.

…ΚΙ Ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ: Ισως δεν ήταν έτοιμος, ίσως δε βρέθηκε σε καλή μέρα. οπως και να έχει, ο Μαντούκα ήταν ο χειρότερος παίκτης της ΑΕΚ. Βρέθηκε δύο φορές σε θέση για σίγουα γκολ και κατάφερε να τα χάσει, ενώ και γενικά με την απόδοση του δεν πρόσφερε αυτά που θα ήθελε ο Φερέρ.

STATS CORNER: Για πρώτη φορά μετά από τρία σερί χρόνια, η ΑΕΚ κερδίζει τον πρώτο της αγώνα για το πρωτάθλημα.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

ΑΕΚ (Λορένσο Σέρα Φερέρ): Μάχο, Αρουαμπαρένα, Ράμος, Δέλλας, Αλβες, Ζήκος, Ενσαλίβα, Μπούρμπος (46' Ριβάλντο), Μαντούκα (60' Παυλής), Κονέ (46' Μανού), Μπλάνκο

Ατρόμητος (Γκιγέρμο Ογιος):
Μιχαηλίδης, Γελαδάρης, Ιωάννου (85' Παγώνης), Λουτσιάνο, Βερντέχο (81' Ογιος), Λαζανάς (63' Ρόβας), Σίριο, Ντε Ολιβέιρα, Κορακάκης, Μαρίνος, Ανατολάκης

Πηγή : sportime.gr

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Ο χρήστης geodon δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-09-2007, 00:35:   #325
geodon
Moderator

My Mood:
geodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to all
Προεπιλογή

«Νίκη για τίτλο…»

Για άλλη μια φορά ο Λορένσο Σέρα Φερέρ προσπάθησε να τονώσει το ηθικό των ποδοσφαιριστών του με την ομιλία του πριν από ένα παιχνίδι. Ο προπονητής της ΑΕΚ ζήτησε από τους ποδοσφαιριστές του τη νίκη κόντρα στη Βέροια γιατί όπως τόνισε: «Όταν στόχος σου είναι το πρωτάθλημα πρέπει αυτά τα παιχνίδια να τα κερδίζεις». Με 19 ποδοσφαιριστές αναχώρησε την Τρίτη η αποστολή της ΑΕΚ Με νέα πρόσωπα στην 11άδα αναμένεται να παραταχτεί η «Ένωση» που θα έχει και τη συμπαράσταση των οπαδών της.

Ο προπονητής της ΑΕΚ ανέλυσε στους παίκτες του την αγωνιστική συμπεριφορά της Βέροιας και στη συνέχεια τους ζήτησε να είναι απόλυτα συγκεντρωμένοι για να καταφέρουν να φύγουν νικητές από το γήπεδο. Όπως τόνισε, η νεοφώτιστη είναι μια ομάδα που έχει ενθουσιασμό και φιλοδοξίες. «Πρέπει να έχουμε απαντήσεις στο στυλ παιχνιδιού της Βέροιας», είπε ο προπονητής της ΑΕΚ και στη συνέχεια έκανε λόγο για το πρωτάθλημα. «Για να καταφέρουμε να πάρουμε το πρωτάθλημα, πρέπει τέτοια παιχνίδια να τα κερδίζουμε», ήταν τα λόγια του Ισπανού τεχνικού της «Ένωσης».

Τα πλάνα του Φερέρ

Ο Λορένσο Σέρα Φερέρ είναι δεδομένο ότι θα προσπαθήσει να φρεσκάρει την ομάδα του, παρά το γεγονός ότι έχει αρκετές απουσίες. Πιθανότατα ο Παπασταθόπουλος και ο Τόζερ θα ξεκινήσουν στο παιχνίδι, ενώ αρκετές πιθανότητες να αγωνιστεί από την αρχή, έχει και ο Παναγιώτης Κονέ.

Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος θα ξεκουράσει είτε τον Δέλλα, είτε τον Ζεράλντο ¶λβες, ενώ ο Τόζερ θα παίξει ως δεύτερο αμυντικό χαφ δίπλα σε έναν από τους Ζήκο ή Ενσαλίβα. Όσο για τον Παναγιώτη Κονέ, ίσως να πάρει τη θέση του Μανού ή του Μαντούκα, εκτός αν ο Λορένσο Σέρα Φερέρ αποφασίσει να αφήσει στον πάγκο τον Ριβάλντο. Σε αυτή την περίπτωση ο Κονέ θα αγωνιστεί πίσω από τον Μπλάνκο. Η αποστολή της ομάδας που αναχώρησε το πρωί της Τρίτης, ήδη βρίσκεται στη Βέροια όπου την Τετάρτη θα διεξαχθεί η συνάντηση με την τοπική ομάδα.

Η αποστολή

Oι 19 ποδοσφαιριστές που επέλεξε ο Ισπανός τεχνικός είναι οι εξής: Μάχο, Μορέτο, Αρουαμπαρένα, Ζεράλδο ¶λβες, Έντσον Ράμος, Ασκάρατε, Kονέ, Ενσαλίβα, Τόφας, Παπασταθόπουλος, Μπούρμπος, Πλιάτσικας, Ζήκος, Δέλλας, Μανού, Μαντούκα, Μπλάνκο, Τόζερ, Ριβάλντο.

Να σημειωθεί ότι οι ποδοσφαιριστές που δεν βρίσκονται στην αποστολής της ΑΕΚ στην Βέροια θα προπονηθούν την Τετάρτη στις 10.00. Ο Νίκος Λυμπερόπουλος είναι τιμωρημένος, ενώ οι Παυλής και Μπαρμπούδης μετέχουν στην Εθνική Νέων.

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 26-09-2007, 17:06:   #326
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

[right:9808ac0cd2]http://www.sportime.gr/images//podosfairo/a_ethniki/aek/alexopoulos-1.jpg[/right:9808ac0cd2]
Νέος εφιάλτης για Αλεξόπουλο

Μπορεί στο στρατόπεδο της ΑΕΚ το ενδιαφέρον να εστιάζεται στο απογευματινό παιχνίδι με την Βέροια, ωστόσο τα νέα από το μέτωπο των τραυματιών δεν είναι ευχάριστα. Ο Γιώργος Αλεξόπουλος, ο οποίος έχασε όλη την περσινή σεζόν, φαίνεται πως θα αργήσει να αγωνιστεί με την «κιτρινόμαυρη» φανέλα καθώς θα υποβληθεί σε νέα εγχείρηση η οποία θα τον αφήσει εκτός υποχρεώσεων για τέσσερις ακόμα μήνες.

Πιο συγκεκριμένα, ο Έλληνας αμυντικός ταλαιπωρούταν από τενοντίτιδα στον τετρακέφαλο και για αυτό το λόγο επισκέφτηκε στο Βέλγιο τον γιατρό που τον είχε χειρουργήσει στον χόνδρο. Η γνωμάτευση ήταν πως έπρεπε να καθαρίσει τον τένοντα του, κάτι άλλωστε που είχε επισημανθεί και από το ιατρικό επιτελείο της ΑΕΚ τον περασμένο μήνα.

Αυτό σημαίνει ότι ο Αλεξόπουλος θα πρέπει να υποβληθεί σε επέμβαση η οποία θα τον αφήσει εκτός αγωνιστικής δράσης για περίπου τέσσερις μήνες. Ότι χειρότερο, δηλαδή, για τον 30χρονο στόπερ, ο οποίος ευελπιστούσε πως θα έβαζε τέλος στον περσινό εφιάλτη που τον ανάγκασε να μείνει μακριά από τα γήπεδα για όλη τη σεζόν.

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 27-09-2007, 02:17:   #327
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Η κριτική των κιτρινόμαυρων

Η ΑΕΚ πέτυχε τον στόχο της στη Βέροια. Μπορεί να μην απέδωσε καλό ποδόσφαιρο, αλλά αυτό που ήθελε ήταν η νίκη και την πήρε. Η ομάδα του Λορένσο Σέρα Φερέρ έκανε το 2Χ2, έπιασε κορυφή από νωρίς και το Sportime.gr κάνει την κριτική όσων παικτών χρησιμοποίησε ο Ισπανός προπονητής.

Γιούργκεν Μάχο:
Ηταν σταθερός και πάλι, στις σέντρες που έκαναν οι γηπεδούχοι. Ουσιαστικά δεν απειλήθηκε καθόλου, αλλά όποτε χρειάστηκε να επέμβει για να καθαρίσει τις σέντρες, το έκανε με σταθερότητα.

Εντσον Ράμος: Δεν απέδωσε καλά. Οχι μόνο επιθετικά, καθώς δεν του βγήκαν οι προσπάθειες, αλλά και αμυντικά. Εκνευρίστηκε από νωρίς, έκανε λάθη και έχασε και τη θέση του σε κάποιες περιπτώσεις.

Ροδόλφο Αρουαμπαρένα: Μέτριος ο Αργεντίνος. Ισως και λίγο χειρότερος... Δεν πήρε επιθετικές προσπάθειες και αρκέστηκε στα ανασταλτικά του καθήκοντα. Δεν αντιμετώπισε προβλήματα σε αυτό, αλλά η ΑΕΚ γενικά περιμένει περισσότερα από τον Αρουαμπαρένα.

Τραϊανός Δέλλας:
Πολύ καλός, όπως πάντα, και ηγέτης της αμυντικής γραμμής. Δεν έκανε ούτε ένα λάθος, καθάριζε εύκολα τις βαθιές μπαλιές των γηπεδούχων και προκαλούσε ασφάλεια στους συμπαίκτες του.

Ζεράλδο Αλβες: Είναι σε πολύ καλή αγωνιστική κατάσταση και το απέδειξε ξανά. Δεν έχασε ούτε μία μονομαχία, κέρδιζε εύκολα τους αντιπάλους του και παράλληλα ήταν και αυτός που έδωσε το γκολ στον Μπλάνκο, με την κεφαλιά πάσα.

Ακης Ζήκος: Αμυντικά ήταν αρκετά καλός, καθώς ανέκοψε πολλές προσπάθειες της Βέροιας. Επιθετικά, όμως, δε βοήθησε καθόλου, καθώς έκανε πάρα πολλά λάθη.

Ταμαντανί Ενσαλίβα: Κινήθηκε στον ίδιο ρυθμό με τον Ζήκο. Αρκετά καλός ανασταλτικά, πολύ κακός δημιουργικά...

Γκουστάβο Μαντούκα: Ηθελε να βοηθήσει, καθώς είχε πάθος στο παιχνίδι του, αλλά δεν του έβγαινε τίποτα. Δεν είναι σε καλή αγωνιστική κατάσταση, δεν τον βοηθούσε ο αγωνιστικός χώρος και από ένα σημείο κι έπειτα εκνευρίστηκε με τον Καλόπουλο και δεν είχε την -κλασική- ηρεμία στο παιχνίδι του.

Μανού: Ηταν ιδιαίτερα ορεξάτος στο πρώτο ημίχρονο και σε κάποιες περιπτώσεις πέρασε τους αντιπάλους του σαν σταματημένους. Στην επανάληψη, πάντως, δε συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, καθώς δεν έπαιζε μόνο στη γραμμή, αλλά προσπαθούσε να κόψει προς τον άξονα.

Ριβάλντο: Ο κακός αγωνιστικός χώρος, οι 2-3 παίκτες που τον μάρκαραν συνεχώς και τα νεύρα του από τον τρόπο που τον μάρκαραν, δεν τον βοήθησαν καθόλου. Εκτός αυτών, όμως, γενικά δεν ήταν σε καλή μέρα και αυτό φάνηκε και από κάποια αβίαστα λάθη που έκανε. Ο Φερέρ και η ΑΕΚ περιμένουν πολλά περισσότερα από τον Βραζιλιάνο.

Ισμαέλ Μπλάνκο:
Ο άνθρωπος που έδωσε και πάλι τη λύση. Ο Αργεντίνος φορ ήταν μέσα στις φάσεις, αναστάτωνε μόνος του την αντίπαλη περιοχή, διεκδικούσε κάθε μπαλιά, μάρκαρε συνεχώς όταν έπαιρναν την μπάλα οι αμυντικοί της Βέροιας και τροφοδοτούσε και τους συμπαίκτες του. Ο καλύτερος, μαζί με τον Αλβες, παίκτης της ΑΕΚ.

Παναγιώτης Κονέ:
Πήρε προσπάθειες, κράτησε την μπάλα όταν έπρεπε, έμπαινε και πάλι δυνατά στις φάσεις και γενικά μάλλον ανταποκρίθηκε σε αυτά που του ζήτησε ο Φερέρ.

Ντάνιελ Τόζερ: Δε φάνηκε δημιουργικά, αλλά εκείνη την ώρα αυτό που ενδιέφερε την ΑΕΚ ήταν να κρατήσει το 0-1 και όχι να κάνει το 0-2. Σε αυτό τον τομέα ο Ούγγρος βοήθησε αρκετά, καθώς μάρκαρε και καθάριζε φάσεις στα μετόπισθεν, στα κόρνερ των γηπεδούχων.

Βασίλης Πλιάτσικας:
Μπήκε στον αγώνα στις καθυστερήσεις και δεν μπορεί να κριθεί.

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 28-09-2007, 16:50:   #328
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Ύμνοι για Μπλάνκο στην Αργεντινή

Τα τρία γκολ που έχει σημειώσει μέχρι τώρα ο Μπλάνκο στο ελληνικό πρωτάθλημα, σε συνδιασμό με τις πολύ καλές εμφανίσεις του Αργεντίνου άσου, δεν έχουν περάσεις απαρατήρητες από τα μέσα της χώρας του. "Ο Μπλάνκο οδηγεί από επιτυχία σε επιτυχία την ΑΕΚ", γράφει η "Lanacion" Φερέρ: Είμαστε πρώτοι και πρέπει να παραμείνουμε στην κορυφή. Τόφας: Ζω το όνειρο. Μουρμούρες από τους παίκτες και την τεχνική ηγεσία για την πολύ κακή κατάσταση του γηπέδου της Βέροιας. Επέστρεψε σε φουλ ρυθμούς ο Καφές. Στο χειρουργείο την επόμενη εβδομάδα ο Αλεξόπουλος.

Ύμνοι για τον "Ζορό"

Ο Ισμαέλ Μπλάνκο και τα τρία γκολ που έχει σημειώσει μέχρι τώρα στο ελληνικό πρωτάθλημα, καθώς και οι πολύ καλές εμφανίσεις στις δύο πρώτες αγωνιστικές, δεν πέρασαν απαρατήρητα από τα μέσα της χώρας του, τα οποία φιλοξενούσαν την Πέμπτη ουκ ολίγα δημοσιεύματα για τα κατορθώματα του "Ζορό".

Lanacion:
"Ο Μπλάνκο οδηγεί από επιτυχία σε επιτυχία την ΑΕΚ. Ο Ζούγκι έχει σκοράρει ήδη και τα τρία γκολ της ελληνικής ομάδας στο πρωτάθλημα μετά από δύο αγώνες".
El Tribuno:
"Από την κορυφή των σκόρερ στη δεύτερη κατηγορία της Αργεντινής, στην κορυφή της Ελλάδας. Τρία γκολ σε δύο αγώνες για τον Ισμαέλ Μπλάνκο". Ενώ στο ίδιο μήκος κύματος κινήθηκαν και άλλες εφημερίδες της χώρας όπως οι: "El Dia", "24 Horas", "La Gaceta Tucuman" κ.α.

Φερέρ: "Να μείνουμε στην κορυφή"

Μιλώντας στην προπόνηση της Πέμπτης στους παίκτες του ο Σέρα Φερέρ, τόνισε για ακόμη μια φορά πως σκοπός της ομάδας είναι φέτος -πάνω απ' όλα ο τίτλος. Μάλιστα κάλεσε τους ποδοσφαιριστές του να εκμεταλλευθούν το γεγονός πως βρίσκονται στην πρώτη θέση και να παραμείνουν εκεί μέχρι το τέλος. "Είμαστε πρώτοι και εκεί πρέπει να μείνουμε μέχρι το τέλος. Παίξαμε με σωστή νοοτροπία, η απόδοσή μας δεν κυμάνθηκε σε υψηλά επίπεδα, αλλά πήραμε το αποτέλεσμα και αυτό είναι το πιο σημαντικό. Το σημαντικό είναι η νίκη. Δεν δημιουργήσαμε πολλές ευκαιρίες, αλλά δεν επιτρέψαμε και στον αντίπαλο να κάνει. Είχαμε πολύ καλή αμυντική λειτουργία και αυτό βοήθησε τέτοιους αγώνες. Τώρα αφήνουμε πίσω αυτό το ματς και μας ενδιαφέρει μόνο ο Λεβαδειακός. Να δουλέψουμε σκληρά για να είμαστε έτοιμοι την Κυριακή".

Μουρμούρες για το γήπεδο

Στην πολύ κακή κατάσταση του γηπέδου στάθηκαν οι παίκτες αλλά και ο Σέρα Φερέρ με τους συνεργάτες του, μετά το τέλος του αγώνα της Τετάρτης αλλά και κατά την διάρκεια της προπόνησης της Πέμπτης. Οι χαρακτηρισμοί του τύπου "γήπεδο-βοσκοτόπι", έδιναν και έπαιρναν ενώ χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως Σέρα Φερέρ τόνισε μεταξύ άλλων, πως οι παίκτες του ήταν πολύ τυχεροί που δεν τραυματίστηκαν.

Έτοιμος ο Καφές

Πολύ νωρίτερα από ότι είχε αρχικά εκτιμηθεί, ο Παντελής Καφές επέστρεψε στις προπονήσεις ακολουθώντας κανονικά όλο το πρόγραμμα της ομάδας, κάτι που σημαίνει πως τίθεται στη διάθεση του Φερέρ για το παιχνίδι με τον Λεβαδειακό την προσεχή Κυριακή.

Μπαίνει στο χειρουργείο ο Αλεξόπουλος

Την επόμενη εβδομάδα θα υποβληθεί τελικώς σε χειρουργική επέμβαση στο Βέλγιο, ο Γιώργος Αλεξόπουλος. Την εγχείρηση στον τετρακέφαλο του δεξιού του ποδιού του αμυντικού της Ένωσης, για τον οποίο εκτιμάται πως θα είναι σε θέση να προπονηθεί ξανά σε τέσσερις μήνες, θα κάνει ο γιατρός Μαρκ Μάαρτενς που από το περασμένο Ιούνιο έχει αναλάβει το πρόγραμμα αποκατάστασης και επανένταξής του.

Τόφας: Ζω ένα όνειρο

Για την εκπλήρωση ενός παιδικού ονείρου μιλάει ο Γιώργος Τόφας, σε συνέντευξη που παραχώρησε στην κυπριακή εφημερίδα "Πολίτης". "Όλο αυτό που ζω είναι ένα όνειρο. Πάντα ήθελα να φτάσω ψηλά", λέει χαρακτηριστικά ο 18χρονος άσος της ΑΕΚ...

"Οι εντυπώσεις μου από την ΑΕΚ είναι φανταστικές. Εδώ είναι όλα επαγγελματικά. Κάνω προπόνηση με παίκτες όπως ο Ριβάλντο, που είναι παγκόσμιας κλάσης, ο Λυμπερόπουλος, που είναι ο κορυφαίος επιθετικός στην Ελλάδα, ο Ζήκος, που έπαιξε σε τελικό Champions League και με τόσους άλλους. Εκτός ότι είναι προσγειωμένοι, βοηθούν τους νεαρούς παίκτες, μας μιλούν και μας συμβουλεύουν. Ο Λυμπερόπουλος, επειδή παίζουμε στην ίδια θέση, με συμβουλεύει για διάφορα. Τον θαύμαζα από μικρός. Όλο αυτό που ζω είναι ένα όνειρο. Πάντα ήθελα να φτάσω ψηλά, αλλά δεν φανταζόμουν ότι στα 18 μου θα έπαιζα, έστω και φιλικά, με τον Ριβάλντο. Είμαι πολύ ενθουσιασμένος".

Στη συνέχεια μιλώντας για τον προπονητή του στην ΑΕΚ τόνισε: "Είναι μεγάλος προπονητής. Ήταν στην Μπαρτσελόνα, στην Μπέτις, εκεί τον ΅προσκυνούνΆ ακόμα. Η συμβολή του στην πειθαρχία που υπάρχει στην ομάδα είναι τεράστια. Κάθε μέρα κάνουμε έξτρα προπόνηση μαζί του τουλάχιστον για μισή ώρα. Υπολογίζει τους μικρούς, κάτι που φάνηκε και πέρυσι με τους Παπασταθόπουλο, Πλιάτσικα και Κονέ. Εγώ κάθε μέρα νιώθω και πιο έτοιμος γιατί δουλεύουμε πολύ. Πιστεύω ότι μπορώ να ανταπεξέλθω. Ο κύριος Φερέρ θέλει να δουλέψει μαζί μου ένα χρόνο και τον επόμενο να μου δώσει συμμετοχές. Δεν αποκλείω πάντως να πάρω ευκαιρίες και φέτος".

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 29-09-2007, 23:17:   #329
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Για το 3Χ3

Από τη στιγμή που η ΑΕΚ έπιασε κορυφή μετά το πέρας των πρώτων δύο αγωνιστικών του πρωταθλήματος, έχει ένα ψυχολογικό πλεονέκτημα. Ξέρει ότι αν κερδίζει τα δικά της παιχνίδια, θα παραμένει πρώτη. Με αυτό ως δεδομένο, ο Λορένσο Σέρα Φερέρ έκανε σαφές στους παίκτες του, όλες τις προηγούμενες μέρες, ότι πρέπει να κάνουν τα πάντα για να πάρουν τους τρεις βαθμούς κόντρα στον Λεβαδειακό εκτός έδρας. Αλλαγές στην 11άδα ετοιμάζει ο Ισπανός προπονητής, με τον κόσμο στο πλευρό τους οι κιτρινόμαυροι.

Ο Φερέρ, αλλά και οι παίκτες του, ξέρει ότι η εμφάνιση στη Βέροια δεν ήταν καλή. Στο τέλος της ημέρας, όμως, αυτό που έμεινε για την ΑΕΚ ήταν οι τρεις βαθμοί και αυτοί οι βαθμοί της έχουν δώσει τη δυνατότητα να είναι στην πρώτη θέση, αυτή τη στιγμή. Ο Ισπανός τόνισε στους παίκτες του, πολλές φορές, ότι θα πρέπει να παραμείνουν εκεί μέχρι τέλους και μέχρι να έρθει αυτό το τέλος, υπάρχουν πολλά βήματα. Ενα από αυτά, θα πρέπει να γίνει στη Λιβαδειά.

Οι κιτρινόμαυροι κοντράρονται με την τοπική ομάδα και ο μοναδικός στόχος είναι οι τρεις βαθμοί, ώστε να παραμείνει η ομάδα στην κορυφή και παράλληλα να τονωθεί κι άλλο η αυτοπεποίθηση της, τόσο ενόψει της ρεβάνς με την Σάλτσμπουργκ στην Αυστρία όσο και ενόψει της συνέχειας του πρωταθλήματος. Ο Φερέρ περιμένει ότι οι γηπεδούχοι θα αγωνιστούν κλειστά από το ξεκίνημα και γι' αυτό έχει πει στους παίκτες του ότι θα πρέπει να κάνουν ό,τι μπορούν, ώστε να πετύχουν ένα γρήγορο γκολ.

Ο Σέρα περιμένει πολλά από τα άκρα της ΑΕΚ, καθώς θεωρεί ότι με αυτό τον τρόπο θα είναι πιο εφικτό να ανοίξει η πολυπρόσωπη αντίπαλη άμυνα και γι' αυτό περιμένει από τους παίκτες του να έχουν συνεχή κίνηση. Από εκεί και πέρα, περιμένει ότι ανασταλτικά η ομάδα του θα λειτουργήσει και πάλι πολύ καλά και δε θα επιτρέψει στον Λεβαδειακό να βρει διαδρόμους προς την εστία του Γιούργκεν Μάχο.

Αποστολή και... αλλαγές

Η τελευταία προπόνηση της ΑΕΚ έγινε το απόγευμα του Σαββάτου και με αυτή ολοκληρώθηκε και η προετοιμασία για τον αγώνα της 3ης αγωνιστικής. Μετά το τέλος της προπόνησης, στην οποία δεν υπήρξε κάποιο απρόοπτο πρόβλημα, ο Φερέρ ανακοίνωσε την αποστολή, στην οποία βρίσκονται οι Μάχο, Μορέτο, Αλβες, Δέλλας, Αρουαμπαρένα, Ράμος, Παπασταθόπουλος, Ενσαλίβα, Πλιάτσικας, Ζήκος, Κονέ, Λυμπερόπουλος, Μπλάνκο, Παυλής, Μαντούκα, Μανού, Τόζερ, Ριβάλντο.

Η αποστολή αναχώρησε με προορισμό την Αράχωβα, όπου θα καταλύσει σε ξενοδοχείο της περιοχής, ενώ οι ποδοσφαιριστές που δεν συμπεριλήφθηκαν στην αποστολή θα προπονηθούν την Κυριακή, στις 10:00.

Σε ό,τι αφορά την αρχική 11άδα, ο Φερέρ σκέφτεται πάρα πολύ σοβαρά να προχωρήσει σε αλλαγές, καθώς είναι λογικό να υπάρχει κούραση μετά από συνεχή παιχνίδια και συνεχείς μετακινήσεις, λόγω των εκτός έδρας αναμετρήσεων. Η επιστροφή του Νίκου Λυμπερόπουλου στη δράση θα συνδυαστεί, λογικά, και με επιστροφή στην 11άδα, πιθανότατα αντί του Ριβάλντο που θα ξεκουραστεί, ενώ ανοιχτό είναι το ενδεχόμενο ο Φερέρ να ξεκουράσει και κάποιους από τους Ζήκο, Ενσαλίβα, Αλβες, Μαντούκα. Οπως και να έχει, το να κάνει κάποιος πρόβλεψη για την αρχική 11άδα του Φερέρ, μόνο εύκολο δεν είναι...

Δίπλα ο κόσμος...

Στη Λιβαδειά η ΑΕΚ θα έχει τη συμπαράσταση και των οπαδών της. Οπως και στη Βέροια. Μπορεί η ΠΑΕ να ζητάει εισιτήρια επισήμως, αλλά η Original κάνει τις κινήσεις για να εξασφαλίσει εισιτήρια για τα εκτός έδρας παιχνίδια. Η μεγαλύτερη οργάνωση οπαδών της ΑΕΚ συμφώνησε με την ΠΑΕ Λεβαδειακός και οι εκτιμήσεις κάνουν λόγο για παρουσία 800 οπαδών των κιτρινόμαυρων, στις εξέδρες του γηπέδου της Λιβαδειάς.

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 30-09-2007, 21:48:   #330
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Λεβαδειακός-ΑΕΚ 0-4

Τρίτη συνεχόμενη νίκη για την ΑΕΚ, η οποία παραμένει στην κορυφή. Η ομάδα του Λορένσο Σέρα Φερέρ πέρασε ένα εύκολο απόγευμα στη Λιβαδειά, καθώς επικράτησε της τοπικής ομάδας με 4-0, έχοντας για σκόρερ τους Τόζερ (31'), Μπλάνκο (37'), Ράμος (58') και Κονέ (77'). Κορυφαίος για τους κιτρινόμαυρους ο Ριβάλντο, που έφτιαξε τα δύο από τα τέσσερα γκολ, ενώ οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να είχαν καλύτερη τύχη, αν έβρισκαν δίχτυα σε κάποια από τις ευκαιρίες τους, πριν ανοίξει το σκορ η Ενωση.

ΚΛΕΙΔΙ: Το γεγονός ότι ο Λεβαδειακός δε σκόραρε στις ευκαιρίες που δημιούργησε όσο το ματς ήταν στο 0-0, αλλά το έκανε η ΑΕΚ και μάλιστα δύο φορές, μέσα σε έξι λεπτά. Ουσιαστικά, το ματς κρίθηκε από το 37ο λεπτό, όταν έγινε το 0-2 από τον Μπλάνκο.

ΤΙ ΕΙΔΑΜΕ:
Μια ΑΕΚ χαμένη στα τελευταία λεπτά, ειδικά από το κέντρο και προς την άμυνα, με αποτέλεσμα ο Λεβαδειακός να απειλήσει σε δύο περιπτώσεις πριν φτάσουμε στο... 5'! Στη συνέχεια οι κιτρινόμαυροι βελτιώθηκαν στο χώρο του κέντρου, οι παίκτες βρήκαν τους ρόλους τους μέσα στο γήπεδο (χαρακτηριστικό ότι ο Ριβάλντο αγωνιζόταν αριστερά και στη συνέχεια δεξιά) και το ματς ισορρόπησε. Ανασταλτικά, πάντως, υπήρχαν ακόμη κάποια προβλήματα για τους φιλοξενούνενους και αυτό γινόταν σαφές από την ευκολία με την οποία πλησίαζαν στην περιοχή του Μάχο οι Βοιωτοί, οι οποίοι ήταν και απειλητικοί.

Από το 31', πάντως, ουσιαστικά όλα άλλαξαν. Το 0-1 του Τόζερ έδωσε ηρεμία στην ΑΕΚ, η οποία έκανε γρήγορα και το 0-2 και αφού απειλήθηκε στην αμέσως επόμενη φάση, έφτιαξε και την άμυνα της. Στο δεύτερο ημίχρονο οι κιτρινόμαυροι επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό τους, κυριάρχησαν στον χώρο του κέντρου, έκοψαν στα δύο τον Λεβαδειακό και παράλληλα έβγαιναν πιο εύκολα στην επίθεση, είτε από τα πλάγια είτε από τον άξονα.

Η εικόνα του παιχνιδιού ήταν τέτοια που να πείθει ότι αργά ή γρήγορα η ομάδα του Λορένσο Σέρα Φερέρ θα σκοράρει ξανά και το έκανε άλλες δύο φορές, καθώς ο Λεβαδειακός ήταν ανήμπορος να αντιδράσει, έχοντας και τη χειρότερη δυνατή ψυχολογική κατάσταση...

ΤΙ ΔΕΝ ΕΙΔΑΜΕ:
Τον Λεβαδειακό να μπαίνει στον αγωνιστικό χώρο, στο δεύτερο ημίχρονο. Η εικόνα των γηπεδούχων στο πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ καλή και μάλιστα έδειξαν να έχουν και τα ψυχολογικά αποθέματα για να παλέψουν για το θετικό αποτέλεσμα, καθώς αμέσως μετά το 0-1 και το 0-2, είχαν πολύ καλές ευκαιρίες. Στην επανάληψη, όμως, οι παίκτες του Γκεόργκι Βασίλιεφ... παραδόθηκαν και σε καμία περίπτωση δεν προβλημάτισαν την ΑΕΚ, η οποία ήταν μόνη της στο γήπεδο και περίμενε, χωρίς καμία πίεση, το τέλος της αναμέτρησης. Με την εμφάνιση τους στο δεύτερο 45λεπτο, οι Βοιωτοί χάλασαν τις καλές εντυπώσεις που δημιούργησαν στο πρώτο μέρος.

HIGHLIGHTS: Μόλις στο 3ο λεπτό ο Λεβαδειακός απείλησε με σουτ του Ζησόπουλου, μετά από ωραία ομαδική ενέργεια, ενώ στο 4' ο Ντιμπαλά είχε τετ α τετ, αλλά νικήθηκε από τον Μάχο. Στο 10' η ΑΕΚ απάντησε με οριζόντιο δοκάρι του Ριβάλντο σε εκτέλεση φάουλ, ενώ στο 20' ο Ντιμπαλά έστειλε την μπάλα άουτ με κοντινό πλασέ. Αυτές τις χαμένες φάσεις τις πλήρωσαν οι γηπεδούχοι, καθώς στο 31' ο Τόζερ με σουτ εκτός περιοχής -και βοήθεια από κόντρα- έκανε το 0-1, μετά από φάση διαρκείας με δοκάρι σε κενή εστία από τον Μπλάνκο. Ο Αργεντίνος πήρε την εκδίκηση του στο 37', γράφοντας το 0-2 αφού απέφυγε και τον Φιρινίδη, ενώ στο 38' οι γηπεδούχοι απείλησαν πάλι, αλλά ξανά ο Μάχο νίκησε από κοντά τον Μπασαλά.

Στην επανάληψη η πρώτη καλή φάση ήταν το 0-3, στο 58', από ασίστ του Ριβάλντο και πλασέ στην κενή εστία του Ράμος, ενώ στο 77' ήρθε και το 0-4, από σέντρα του Ρίμπο και κεφαλιά του Κονέ. Από εκεί και πέρα, κάποια εκατέρωθεν σουτ, δεν προκάλεσαν ανησυχία στους δύο τερματοφύλακες.

ΘΑ ΤΟ ΔΟΥΜΕ ΣΕ RΕPLΑY: Στη φάση του 37ου λεπτού, όπου η ΑΕΚ κάνει το 0-2 με τον Μπλάνκο, μετά την κάθετη μπαλιά του Λυμπερόπουλου, υπάρχει υποψία οφ σάιντ. Επίσης, στο 73ο λεπτό ο Κονέ παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα για θέατρο, αλλά το βίντεο δείχνει ότι ο Μήτσης του έχει κάνει πέναλτι.

Ο ΠΡΩΤΟΣ…:
Δεν είχε ξεχωρίσει στις δύο πρώτες αγωνιστικές του πρωταθλήματος, αλλά το έκανε στην τρίτη... Ο λόγος για τον Ριβάλντο, ο οποίος ήταν απλός στο παιχνίδι του, άνοιγε ωραία το παιχνίδι της ΑΕΚ, είχε οριζόντιο δοκάρι σε μια από τις γνωστές εκτελέσεις του στα φάουλ στο 10ο λεπτό, αλλά πάνω από όλα ήταν ο δημιουργός δύο τερμάτων για την ομάδα του. Από εκεί και πέρα, πολύ καλός ήταν ο Ράμος ανασταλτικά και δημιουργικά, ενώ και ο Λυμπερόπουλος βοήθησε πολύ και ήταν αυτός που δημιούργησε το γκολ του Μπλάνκο.

…ΚΙ Ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ:
Πολύ κακός βαθμός μπορεί να δοθεί στους Ντιμπαλά και Μπασαλά του Λεβαδειακού, καθώς δεν κατάφεραν να σκοράρουν στις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν. Αρνητικός, όμως, ήταν και ο Ρούσεφ, ο οποίος πήρε και πάλι τις περισσότερες πρωτοβουλίες, αλλά δε βοήθησε ουσιαστικά την ομάδα του, πέραν της φάσης του 3ου λεπτού, με την ευκαιρία του Ζησόπουλου.

STATS CORNER:
Η ΑΕΚ πέτυχε την τρίτη σερί νίκη της, αλλά και ο Μπλάνκο σκόραρε για τρίτο σερί αγώνα. Και παράλληλα, ο Κονέ πέτυχε το τρίτο του γκολ, σε επίσημο αγώνα, με τη φανέλα της ΑΕΚ από τότε που εντάχθυηκε σε αυτή και όλα είναι με κεφαλιές! Αξιοσημείωτο το γεγονός ότι οι κιτρινόμαυροι δεν έχουν δεχθεί γκολ στο πρωτάθλημα, έχοντας 7-0 τέρματα.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:
Λεβαδειακός (Γκεόργκι Βασίλιεφ):
Φιρινίδης, Μήτσης, Εμεράν, Παστός, Ποπόφ, Σιντζιλόρτζ, Σίσιτς, Ζησόπουλος, Ντιμπαλά (64' Λάτσκο), Ρούσεφ, Μπασαλά (64' Λεονάρντο)

ΑΕΚ (Λορένσο Σέρα Φερέρ): Μάχο, Αρουαμπαρένα, Ράμος, Δέλλας, Παπασταθόπουλος, Ζήκος, Τόζερ, Ριβάλντο (82' Παυλής), Μαντούκα (67' Πλιάτσικας), Λυμπερόπουλος, Μπλάνκο (70' Κονέ)

ΣΤΑ ΠΕΤΑΧΤΑ

ΣΚΟΡ: 0-4
ΓΚΟΛ: 31' Τόζερ, 37' Μπλάνκο, 58' Ράμος, 77' Κονέ
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ποπόφ, Ρούσεφ, Μαντούκα, Κονέ
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: -
ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ:

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων