Greek infotainment community

Το Lateam είναι Ε Ν Α Ν Τ Ι Α σε οποιαδήποτε μορφή Π Ε Ι Ρ Α Τ Ε Ι Α Σ
Facebooktwitter
Επιστροφή   Greek infotainment community > ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ > ΑΡΧΕΙΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΕΤΩΝ > ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

ΝΕΑ ΓΙΑ ΑΕΚ

This is a discussion on ΝΕΑ ΓΙΑ ΑΕΚ within the ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ forums, part of the ΑΡΧΕΙΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΕΤΩΝ category; Μάχο: Πρόκληση για μένα η ΑΕΚ Παρότι βρίσκεται μόλις ένα μήνα στην Ελλάδα και στην ΑΕΚ ο Γιούργκεν Μάχο έχει ...

Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 03-10-2007, 19:42:   #331
geodon
Moderator

Το avatar του χρήστη geodon

Thanked 1.978 Times in 1.430 Posts
My Mood:
geodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to all
Προεπιλογή

Μάχο: Πρόκληση για μένα η ΑΕΚ

Παρότι βρίσκεται μόλις ένα μήνα στην Ελλάδα και στην ΑΕΚ ο Γιούργκεν Μάχο έχει καταφέρει να κερδίσει την εμπιστοσύνη του Σέρα Φερέρ αλλά και των φίλων της ομάδας. Ο Αυστριακός πορτιέρο σε συνέντευξη που παραχώρησε σε ιστοσελίδα της χώρας εξέφρασε την ικανοποίησή του που αγωνίζεται στην ΑΕΚ τονίζοντας ότι το μέλλον του ανήκει στην «Ένωση». Παράλληλα αναφέρθηκε στο ιδανικό ξεκίνημα που έχει κάνει στην Ελλάδα, στον Ριβάλντο, αλλά και στον επαναληπτικό που ακολουθεί με την Σάλτσμπουργκ στην Αυστρία.

-Είσαι ένα μήνα στην Αθήνα με την ΑΕΚ. Ποιες είναι οι πρώτες εντυπώσεις;

«Αγωνιστικά, δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα. Τέσσερις αγώνες, τέσσερις νίκες και τέσσερις φορές απαραβίαστη εστία. Καλύτερα δεν γίνεται. Η απόδοση είναι η καλύτερη γλώσσα του κόσμου, γίνεται αντιληπτή παντού. Κι όταν τα επαγγελματικά βαίνουν καλώς, και τα οικογενειακά βαίνουν καλώς. Μπορώ έτσι να επικεντρωθώ αποκλειστικά στο ποδόσφαιρο».

-Η αλλαγή ήταν αστραπιαία. Πώς προέκυψε;

«Ήταν ξεκάθαρο σ' εμένα ότι έπρεπε να ξεφύγω από τον πάγκο. Δεν είχα πολύ χρόνο, εξέπνεε η μεταγραφική περίοδος. Έτσι, ολοκληρώθηκε η μεταγραφή μου την τελευταία μέρα. Επομένως, ο χρόνος προσαρμογής ήταν ελάχιστος. Όμως, είχα τεράστια ενέργεια να βγάλω».

-Ήταν δύσκολη η αλλαγή ή υπήρχαν προβλήματα;

«Φυσιολογικά, είναι κάτι εντελώς διαφορετικό όταν αλλάζεις χώρα. Φαντάσου ότι έχει πάνω από 30 βαθμούς Κελσίου κατά τη διάρκεια της ημέρας, την ώρα των προπονήσεων. Δεν είναι όλα απλά. Η ΑΕΚ ήταν μία νέα πρόκληση και αυτό με κάνει ευτυχισμένο. Χαίρομαι που είμαι στην Αθήνα».

-Δεν γνωρίζουμε πολλά πράγματα για το ελληνικό ποδόσφαιρο, παρά την παρουσία του Ιβανσιτς στον Παναθηναϊκό...

«Δεν υπάρχει διαφορά με τις άλλες χώρες όσον αφορά τις προπονήσεις. Εμείς έχουμε τώρα 7 ματς σε 21 μέρες και είναι φυσιολογικό να μειώνεται η ένταση στις προπονήσεις. Ένα σημαντικό σημείο είναι το κλίμα. Κάνει ακόμα πολλή ζέστη. Μία προπόνηση το μεσημέρι θα ήταν απάνθρωπη, δεν θα είχε νόημα».

-Πώς σου φαίνονται οι υποδομές, το γήπεδο ή το προπονητικό κέντρο;

«Εμείς, παίζουμε στο Ολυμπιακό Στάδιο, όπου διεξήχθη ο τελικός του Τσάμπιονς Λιγκ. Το προπονητικό μας κέντρο είναι λίγο παλιό πια, αλλά αυτό είναι διαθέσιμο τώρα. Δεν υπάρχουν, πάντως, δικαιολογίες. Από τη στιγμή που μπορεί και προπονείται εκεί ο Ριβάλντο, μπορεί και ο Γιούργκεν Μάχο. Είμαι επαγγελματίας».

-Πώς είναι η καθημερινή συνύπαρξη με τον παγκόσμιο πρωταθλητή Ριβάλντο;

«Είναι πραγματικά όπως όλοι οι άλλοι τοπ σταρ με τους οποίους έχω παίξει. Ο Ριβάλντο ενσωματώνεται άψογα μέσα στην ομάδα, δεν χρειάζεται ειδική μεταχείριση και έχει καλή επικοινωνία με τον καθένα μας. Για μένα είναι ένας παγκόσμιος αστέρας και επιπλέον ένας πολύ χαλαρός τύπος».

-Πώς τα πας με τη γλώσσα και την επικοινωνία;

«Στην ομάδα υπάρχουν αρκετοί ξένοι ποδοσφαιριστές, όμως υπάρχει ένα καλό μείγμα, παρά τις διάφορες εθνικότητες. Με τα αγγλικά επικοινωνούμε καλά και, βέβαια, είναι πάντα εκεί και ο διερμηνέας. Πάντως, έχω ήδη μάθει κάποιες ποδοσφαιρικές ορολογίες και στα ελληνικά».

-Η Καϊζερσλάουτερν είναι εδώ και 8 αγωνιστικές χωρίς νίκη. Πιστεύεις ότι έπραξες σωστά που έφυγες;

«Για εμένα το θέμα Καϊζερσλάουτερν έχει κλείσει από τη στιγμή που πήρα μεταγραφή και είμαι ποδοσφαιριστής της ΑΕΚ. Σίγουρα μερικά πράγματα δεν κύλησαν όπως τα φανταζόμουν. Αλλά αυτό είναι παρελθόν, έχει να κάνει με τους προσωπικούς μου στόχους. Πάντως, προσωπικά λυπάμαι για τη φετινή της πορεία».

-Επιστρέφεις στην Αυστρία και την Πέμπτη αντιμετωπίζεις γη το ΟΥΕΦΑ τη Σάλτσμπουργκ. Πιστεύεις ότι έχετε προκριθεί μετά το 3-0 του πρώτου αγώνα;

«Είχα πει ήδη από το πρώτο ματς ότι χρειαζόμαστε δύο καλά παιχνίδια για να προκριθούμε. Η εκκίνηση και το πρώτο αποτέλεσμα ήταν καλά. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο. Η Σάλτσμπουργκ βρίσκεται σε κρίση, υπάρχει γκρίνια από τους φιλάθλους της. Αλλά όλοι ξέρουμε ότι τα πάντα μπορεί να αλλάξουν απ' τη μια στιγμή στην άλλη στο ποδόσφαιρο».

-Ήταν έκπληξη γη σένα η αδύναμη εμφάνιση της Σάλτσμπουργκ στην Αθήνα;

«Αδύναμη, δεν θα το έλεγα. Παίξαμε πολύ καλά και πετύχαμε τα γκολ στο σωστό χρονικό σημείο. Εκεί θα είναι φυσιολογικά πιο δύσκολο το ματς. Η ρεβάνς παίζεται σε συνθετικό χλοοτάπητα, κάτι που στην Ελλάδα δεν συναντάς ουσιαστικά πουθενά. Δείτε για παράδειγμα ότι η Βαλένθια έχασε σ' αυτή την έδρα. Δεν μπορείς ούτε καν να περπατήσεις σταθερά».

-Ο τεχνικός διευθυντής της Σάλτσμπουργκ, Τόμος Λίνκε, είπε σε μία συνέντευξη του ότι η ΑΕΚ δεν είναι υπερομάδα. θέλεις να το σχολιάσεις;

«Δεν θέλω να το σχολιάσω. Αν το πιστεύει η Σάλτσμπουργκ, Ο.Κ. Εμείς συγκεντρωνόμαστε στο παιχνίδι, θέλουμε να προκριθούμε στη φάση των ομίλων. Αυτό μετράει για εμάς. Όλα τα υπόλοιπα είναι λόγια».

-Στο παρελθόν είχες έρθει αρκετές φορές σε επαφή με τη Σάλτσμπουργκ. Τι συνέβη τότε και δεν ολοκληρώθηκε η μεταγραφή;

«Είμαι παίκτης της ΑΕΚ. Όλα τα υπόλοιπα δεν έχουν ενδιαφέρον, είναι παρελθόν. Κοιτάω μπροστά και το μέλλον μου ανήκει στην ΑΕΚ».

Πηγή : sportime.gr

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Ο χρήστης geodon δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Sponsored Links
Παλιά 04-10-2007, 16:23:   #332
geodon
Moderator

My Mood:
geodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to all
Προεπιλογή

«Να διαχειριστούμε σωστά το 3-0»

Το δεδομένο για την ΑΕΚ, είναι ότι με το 3-0 του πρώτου αγώνα στο ΟΑΚΑ, κόντρα στη Σάλτσμπουργκ, είναι το αδιαφιλονίκητο φαβορί για την πρόκριση στους ομίλους του κυπέλλου UEFA. Κι αυτό που θέλει να πετύχει το βράδυ της Πέμπτης στη "Bullen Arena", είναι να σφραγίσει αυτή την πρόκριση. Αυτό, θα το κάνει αν διαχειριστεί σωστά το 3-0 του πρώτου αγώνα, όπως τόνισε στη συνέντευξη Τύπου ο Λορένσο Σέρα Φερέρ. Ο Ισπανός τεχνικός, παράλληλα, άφησε ανοιχτό το ενδεχόμενο αλλαγών ενόψει του κυριακάτικου ματς με τον Πανιώνιο, καθώς "το πρωτάθλημα είναι ο πρώτος στόχος". Τραπατόνι: "Ολα γίνονται"!

Αναλυτικά η συνέντευξη Τύπου του Λορένσο Σέρα Φερέρ.

Σας φοβίζει πιο πολύ ο αγωνιστικός χώρος ή ο κακός εαυτός της ΑΕΚ;

"Φόβο δεν πρέπει να έχει ένας αθλητής, σεβασμό για το θέμα του αγωνιστικού χώρου έχουμε, διότι δεν είναι κάτι που είμαστε συνηθισμένοι. Για το παιχνίδι, εμείς έχουμε μεγάλη επιθυμία να αγωνιστούμε και να μας πάνε τα πράγματα καλά. Εχουμε ένα καλό αποτέλεσμα για μας και θα πρέπει να περιμένουμε να δούμε και το αυριανό παιχνίδι".

Έχετε αποφασίσει για την 11άδα ή περιμένετε την τελευταία προπόνηση;

"Έχω την ιδέα από το πώς αποτελείται το σύνολο, αλλά όταν έχεις τόσα πολλά ματς σε μια εβδομάδα που οι παίκτες χρειάζονται τουλάχιστον δύο μέρες ξεκούραση, περιμένεις την τελευταία προπόνηση για να δεις τα συναισθήματα και την κατάσταση των παικτών, διότι χρειάζομαι το 100% αυτών. Θα περιμένω και σήμερα να δω πως θα αντιδράσουν στον αγωνιστικό χώρο και μετά θα αποφασίσω".

Η ΑΕΚ θα είναι πιο ασφαλής αν πετύχει γκολ ή θα επιδιώξει να διευρύνει το σερί των πέντε αγώνων δίχως παθητικό;

"Εμείς πρέπει να είμαστε συγκεντρωμένοι και αυτό θα μας βοηθήσει να έχουμε καλές τοποθετήσεις, να κερδίζουμε τη μπάλα και να έχουμε επιθετικό προσανατολισμό. Περιμένω την Σάλτσμπουργκ να μας πιέσει από την αρχή. Αυτό έχει ένα κίνδυνο, αλλά και ένα πλεονέκτημα για μας, διότι όταν παίζεις ψηλά για να σκοράρεις είναι φυσικό να έχεις κάποια κενά στην άμυνα. Εμένα μου αρέσει να μεταδίδω αυτές τις αρχές στους παίκτες μου, δεν μου αρέσει μόνο να αμυνόμαστε, αλλά το κλέψιμο να έχει πάντα κάποιο στόχο".

Είπατε ότι υπάρχουν πολλά ματς. Σκέφτεστε να ξεκουράσετε κάποιους παίκτες από τη στιγμή που υπάρχει και το 3-0 του πρώτου αγώνα;

"Δεν έχει να κάνει με το να ξεκουράσουμε. Θα προσπαθήσουμε να εκμεταλλευτούμε όλες τις δυνατότητες που μας δίνει το ρόστερ μας. Είναι ένα σημαντικό ματς, όπως σημαντικό είναι και το επόμενο που δίνουμε και δεν πρέπει να ξεχάσουμε ότι στο στόχο μας που είναι το πρωτάθλημα, μας περιμένει ένα ματς με τον Πανιώνιο. Δεν μπορώ να σας πω αν θα κάνω αλλαγές".

Έχει η ΑΕΚ το βάθος στο ρόστερ να αντέξει τη συμμετοχή σε δύο διοργανώσεις ειδικά από την στιγμή που στόχος της είναι το πρωτάθλημα;

"Η ανταπόκριση που έχουμε μέχρι στιγμής σε αυτόν τον τομέα είναι πολύ καλή. Πρακτικά έχω ξεκινήσει τη σεζόν στηριζόμενος σε μία 11άδα, αλλά σίγουρα έρχονται τραυματισμοί, τιμωρίες και όλα αυτά πρέπει να ξέρουμε να τα χειριζόμαστε. Ο αγωνιστικός χώρος θα αποδείξει αν είμαστε έτοιμοι και εύχομαι να το κάνει. Έχουμε νέους παίκτες που από την περσινή περίοδο μας έδωσαν καλό επίπεδο και εγώ θα συνεχίσω να στηρίζομαι σε αυτά τα παιδιά".

Εκ μέρους των ποδοσφαιριστών της ΑΕΚ ο Γιούργκεν Μάχο δήλωσε:

Πόσο σίγουρη μπορεί να είναι η ΑΕΚ γι αυτό το ματς;

"Οπωσδήποτε χρειάζονται δύο καλά ματς για να περάσεις. Μας βοηθάει το αποτέλεσμα και σίγουρα θέλουμε να πετύχουμε το στόχο μας που είναι να προκριθούμε. Για μας είναι ένα πάρα πολύ σημαντικό ματς, πρέπει να δείξουμε τον καλύτερό μας εαυτό. Παίζουμε στο Κύπελλο UEFA. Είχαμε ένα πολύ καλό παιχνίδι στην Αθήνα και πρέπει να κάνουμε το ίδιο αύριο".

Πόσο μεγάλο κίνητρο είναι να κρατήσεις το μηδέν κόντρα σε μια ομάδα της χώρας σου;

"Προσπαθώ πάντα να μην δεχτώ γκολ, στα πρώτα τέσσερα ματς το κατάφερα και αυτό είναι που περιμένω και από το αυριανό ματς. Ο στόχος μου πάντα είναι αυτός".

Το γήπεδο για εσένα πόσο δύσκολο είναι;

"Όχι μόνο για μένα, αλλά και για τους παίκτες είναι δύσκολο. Προετοιμαστήκαμε αρκετά καλά γι αυτό το γήπεδο και δεν υπάρχουν δικαιολογίες. Πρέπει να παίζουμε και να αντέχουμε τις συνθήκες παντού. Πρέπει να είμαστε επαγγελματίες".

Αν σου ζητήσουν να τους πεις ένα μυστικό της Σαλτσμπουργκ τι θα τους πεις;

"Δεν ξέρω αν υπάρχουν μυστικά".

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 05-10-2007, 00:43:   #333
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Αμύνθηκε και προκρίθηκε...

Ο στόχος της ΑΕΚ στη "Bullen Arena" ήταν να υπερασπιστεί το 3-0 επί της Σάλτσμπουργκ στον πρώτο αγώνα και να προκριθεί στους ομίλους του κυπέλλου UEFA. Αποστολή εξετελέσθη για τους κιτρινόμαυρους, οι οποίοι μπορεί να ηττήθηκαν με 1-0, αλλά δεν καταστράφηκαν. Το γκολ των Αυστριακών, που ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, πέτυχε ο Λόκβεντς στο 20'. Οσο για την ομάδα του Λορένσο Σέρα Φερέρ, επέλεξε να αμυνθεί σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης αλλά είχε μεγάλη ευκαιρία στο 77', με δοκάρι του Δέλλα.

ΚΛΕΙΔΙ: Το γεγονός ότι για τη Σάλτσμπουργκ δεν υπήρχε άλλη επιλογή από το να επιτεθεί. Οι Αυστριακοί το έκαναν, ήταν καλύτεροι και αφού σκόραραν, πήραν και τη νίκη. Ευτυχώς για την ΑΕΚ, πάντως, το 1-0 δεν της έκανε κακό.

ΤΙ ΕΙΔΑΜΕ: Μια Σάλτσμπουργκ να μπαίνει στον αγώνα όπως την περίμεναν όλοι, επιθετικά δηλαδή, και την ΑΕΚ αμυντικά. Οι Αυστριακοί πίεσαν από νωρίς, πήραν τον έλεγχο στο χώρο του κέντρου και εκμεταλλευόμενοι και τον τεχνητό χλοοτάπητα, ήταν κυρίαρχοι. Η ομάδα του Τραπατόνι προηγήθηκε νωρίς και αυτό έκανε ακόμη πιο δύσκολα τα πράγματα για τους κιτρινόμαυρους, οι οποίοι αναγκάστηκαν να αμύνονται συνεχώς.

Η εικόνα δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο ημίχρονο, με την Σάλτσμπουργκ να είναι το αφεντικό της αναμέτρησης και να πιέζει συνεχώς, αν και δεν μπορούσε να δημιουργήσει κλασικές ευκαιρίες. Κι αυτό, επειδή οι παίκτες του Φερέρ ήταν μαζικά στην άμυνα, ενώ ο Ισπανός προπονητής στη συνέχεια γύρισε το σύστημα σε 3-5-2, βάζοντας και τον Παπασταθόπουλο στο κέντρο της άμυνας, μαζί με τους Δέλλα και Αλβες.

ΤΙ ΔΕΝ ΕΙΔΑΜΕ:
Την ΑΕΚ να κάνει παιχνίδι. Οι κιτρινόμαυροι ήταν φανερό, από την αρχή, ότι δεν μπορούσαν να βρουν τα πατήματα τους στον αγωνιστικό χώρο και αυτό τους στοίχισε. Οχι μόνο επειδή βρέθηκαν πίσω στο σκορ, αλλά κι επειδή δεν μπόρεσαν να πάρουν στη συνέχεια τον έλεγχο της αναμέτρησης. Ουσιαστικά, σε κανένα σημείο της αναμέτρησης δεν είδαμε την ΑΕΚ να ελέγχει το ματς και να δημιουργεί.

HIGHLIGHTS:
Η πρώτη καλή φάση για την Σάλτσμπουργκ ήρθε στο 5' με το άστοχο τετ α τετ του Αουφχάουζερ, ενώ στο 12' οι Αυστριακοί είχαν δοκάρι, σε γέμισμα του Στέινχοφερ. Στο 20' οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με την κεφαλιά του Λόκβεντς και η απάντηση της ΑΕΚ ήρθε στο 21', με άστοχο πλασέ του Ριβάλντο από κοντά. Στο 39' η Σάλτσμπουργκ απείλησε ξανά με κεφαλιά του Λόκβεντς, ενώ οι κιτρινόμαυροι στο 43' με κεφαλιά του Αρουαμπαρένα.

Στην επανάληψη, οι Αυστριακοί θα μπορούσαν να σκοράρουν με τους Γιέζεκ (51') και Αουφχάουζερ (58'), ενώ η ΑΕΚ πλησίασε στο γκολ στο 73', με το γυριστό σουτ του Λυμπερόπουλου. Η μεγαλύτερη ευκαιρία των κιτρινόμαυρων ήρθε στο 77' με το... απίστευτο δοκάρι του Δέλλα από το ένα μέτρο, ενώ οι γηπεδούχοι έκαναν τις τελευταίες τους προσπάθειες στο 84' και στο 85', με το κοντινό σουτ του Λόκβεντς και το τετ α τετ του Ράκιτς, αντίστοιχα.

ΘΑ ΤΟ ΔΟΥΜΕ ΣΕ RΕPLΑY: Δεν υπήρξε η αμφισβητούμενη φάση, που να προκάλεσε συζητήσεις.

Ο ΠΡΩΤΟΣ…: Πολύ καλή εμφάνιση έκανε, για τη Σάλτσμπουργκ, ο Στέινχοφερ. Πλαγιοκοπούσε συνεχώς την άμυνα της ΑΕΚ και δημιουργούσε επικίνδυνες καταστάσεις. Για τους κιτρινόμαυρους, εκπληκτικός ήταν ο Δέλλας, ο οποίος δεν έχασε καμία μονομαχία σε όλο τον αγώνα και καθάρισε ουκ ολίγες σέντρες των Αυστριακών. Παράλληλα, θα μπορούσε και να σκοράρει.

…ΚΙ Ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ: Δεν υπήρχαν και πολλοί που να διακρίθηκαν από την ΑΕΚ. Μάλλον κακοί ήταν οι περισσότεροι, με... πρώτους από όλους τους Μαντούκα και Ριβάλντο. Αμφότεροι δεν κατάφερναν ούτε καν να κρατήσουν την μπάλα στην κατοχή τους, έκαναν πάρα πολλά λάθη και δεν βοήθησαν καθόλου στο να κρατήσει η ΑΕΚ την μπάλα και να έχει και καλή κυκλοφορία.

STATS CORNER: Το γκολ του Λόκβεντς, ήταν το πρώτο που δέχθηκε η ΑΕΚ μετά από τέσσερα σερί ματς, σε Ελλάδα και Ευρώπη, με μηδέν παθητικό.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ: Σάλτσμπουργκ (Τζιοβάνι Τραπατόνι): Οχς, Μπόντναρ, Ντούντιτς, Καρμπόνι, Βονλάντεν (60' Ράκιτς), Γιέζεκ, Μέιερ, Στέινχοφερ, Λάιτγκεμπ (64' Γιανότσκο), Αουφχάουζερ

ΑΕΚ (Λορένσο Σέρα Φερέρ): Μάχο, Αρουαμπαρένα, Δέλλας, Ζεράλντο, Ράμος, Καφές, Ενσαλίβα, Τόζερ (87' Κονέ), Μαντούκα (50' Μπλάνκο), Ριβάλντο (67' Παπασταθόπουλος), Λυμπερόπουλος

ΣΤΑ ΠΕΤΑΧΤΑ

ΣΚΟΡ: 1-0
ΓΚΟΛ: 20' Λόκβεντς
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Δέλλας, Ντούντις, Λυμπερόπουλος
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: -
ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ:

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 06-10-2007, 18:35:   #334
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

[right:9c1a188e87]http://www.sportime.gr/images//podosfairo/a_ethniki/aek/mavros.jpg[/right:9c1a188e87]
Μαύρος: Δεν έχει να φοβηθεί κανέναν η ΑΕΚ

Σε συνέντευξη που παραχώρησε σε πολιτική εφημερίδα ο Θωμάς Μαύρος εξέφρασε την άποψή του ότι η ΑΕΚ στο τέλος θα κάνει αυτή το πάρτι του τίτλου, καθώς δεν έχει να φοβηθεί κανέναν. Απαραίτητες ωστόσο προϋποθέσεις για να γίνει αυτό, σύμφωνα με τον παλαίμαχο άσο της ΑΕΚ, είναι η σωστή ψυχολογία, η σωστή δουλειά και η δικαιοσύνη στα αποδυτήρια. Επίσης μίλησε για τις αδυναμίες της «Ένωσης», για τον Μπλάνκο και για το αν έφτασε το πλήρωμα του χρόνου για το πρωτάθλημα.

Αναλυτικά η συνέντευξη του Θωμά Μαύρου στην Ελευθεροτυπία:

Θωμά, βρήκε επιτέλους σκόρερ η ΑΕΚ;

«Είναι νωρίς να υποστηρίξουμε τέτοιο πράγμα. Μ' αρέσει και πρέπει να είμαι εγκρατής στα λόγια μου. Τα πρώτα δείγματα του Μπλάνκο είναι καλά. Τα υπόλοιπα, οι διθύραμβοι και η αποθέωση είναι για τους άλλους, όχι για μένα. Αυτό που καταξιώνει έναν ποδοσφαιριστή είναι η διάρκεια. Τώρα, αν κάποιοι συνάδελφοί σου θέλουν έπειτα από δυο - τρία παιχνίδια να το παρουσιάσουν λίγο από... Τζορτζ Μπεστ και λίγο από... Πελέ, είναι δικό τους θέμα. Ξέρω βέβαια ότι ζούμε σε μια εποχή που προέχει το εμπορικό κομμάτι. Πρέπει να πουλήσεις. Όμως χρειάζεται και λίγη σύνεση, δικαιοσύνη. Εγώ Θωμάς Μαύρος έγινα ύστερα από 3-4 χρόνια και όχι σε 2-3 παιχνίδια. Και δεν το λέω με κακία»

Πώς τον κρίνεις τον Μπλάνκο; Ποια είναι τα χαρακτηριστικά του;

«Κατ' αρχάς μ' αρέσει που ξέρει να παίρνει σωστές θέσεις στην αντίπαλη περιοχή. Δείχνει ότι "το έχει", είναι καθαρόαιμος γκολτζής. Εχει πάθος, έχει τσαμπουκά, έχει αυτοπεποίθηση. Χρειάζεται βελτίωση η τεχνική του. Και να προσπαθήσει να μη χάνει γκολ που δεν χάνονται».

Τι εννοείς;

«Τα δύο σουτ που είχε στα δοκάρια ήταν φάσεις που έπρεπε να τις κάνει γκολ. Ξέρεις τι θέλω από τον Μπλάνκο; Να μου κάνει γκολ τα εύκολα. Αυτό είναι το χρόνιο πρόβλημα της ΑΕΚ. Έχει την ποιότητα η ομάδα να φτιάξει επτά, οχτώ, δέκα ευκαιρίες. Εκεί θέλω τον Μπλάνκο. Τα "εύκολα γκολ" να τα βάλει».

Με τον Λυμπερόπουλο μπορεί να συνεργαστεί αρμονικά;

«Φυσικά και μπορεί και με το παραπάνω. Εγώ ήμουν με τον Μπάγεβιτς, όλοι με κάποιον παίζουν μπροστά. Ο Νικόλας είναι ψηλό παιδί, μπορεί να "σπάει" την μπάλα, να ανοίγει διαδρόμους. Μην ξεχνάμε τον Λυμπερόπουλο, τώρα που ήρθε ο Μπλάνκο, γιατί ο Νικόλας είναι σταθερή αξία. Ποιότητα, κλάση. Πέρσι ήταν πρώτος σκόρερ κι ας μην είναι το καθαρόαιμο σέντερ φορ. Στην ουσία μεσοεπιθετικός είναι».

Θα συμφωνείς, υποθέτω, ότι ο Μπλάνκο έχει πολλά να ωφεληθεί και από τις πάσες του Ριβάλντο...

«Ακριβώς! Ο,τι και να λέμε, όποιον και να φέρουν, η μεγάλη ατραξιόν είναι ο Ριβάλντο. Τέτοιον παίκτη αυτά τα 13 χρόνια που έχει να πάρει πρωτάθλημα, η ΑΕΚ δεν είχε. Θα σου κάνει 3-4 ασίστ για γκολ, θα σου πάρει ένα ματς χαμένο. Για το ελληνικό πρωτάθλημα, όχι για την Ευρώπη λόγω ηλικίας και δυνάμεων, ο Ριβάλντο είναι μεγάλη ιστορία. Παγκόσμιας εμβέλειας παίκτης που θα σου κάνει τη διαφορά».

Ακούσαμε, διαβάσαμε και το “ποιος, ποιος ο Μπλάνκο ο θεός”...

«Δεν μ' ενοχλεί. Εγώ στο θρόνο ανέβηκα, απολαμβάνω την εκτίμηση του κόσμου. Κακό αυτό το πράγμα μπορεί να κάνει στο παλικάρι. Αν χάσει δυο - τρία γκολ και χάσει η ομάδα τον τίτλο, στο τέλος θα τον βρίζουν γιατί τον αποθέωναν εκεί που δεν έπρεπε».

Για την ΑΕΚ ήρθε το πλήρωμα του χρόνου; Ο Μανωλάς είπε “τώρα ή ποτέ”...

«Συμφωνώ απόλυτα. Δεν υπάρχει άλλο χάσιμο χρόνου. Πέρασαν 13 χρόνια, πάμε για 14, θα τρελαθούμε όλοι στο τέλος! Στη Λιβαδειά εμένα η ομάδα μ' άρεσε. Επαιζε βέβαια και μ' έναν αντίπαλο που οι παίκτες του ήθελαν πέντε ώρες να δώσουν μια σωστή πάσα, αλλά αυτό δεν μειώνει σε τίποτα την ΑΕΚ. Αυτή η ομάδα έχει τις προδιαγραφές να πάρει το πρωτάθλημα».

Τι την κάνει ξεχωριστή την ΑΕΚ σε σχέση με άλλες χρονιές;

«Εχει τον Ριβάλντο να κάνει τη διαφορά. Δεν θα τρέχει πολύ, αλλά με τρεις ενέργειές του θα τελειώνει το πανηγύρι. Έχει κι άλλους καλούς, ποιοτικούς παίκτες».

Οπως;

«Εμένα αυτό το μπακάκι δεξιά μ' αρέσει πολύ. Οταν βγαίνει μπροστά ο Ράμος, δείχνει ότι ξέρει μπάλα. Λίγο στην άμυνα να προσέξει. Ο Αρουαμπαρένα αμυντικά είναι πολύ σοβαρός, επιθετικά δεν ξέρω ακόμα, γιατί δεν έχει πάρει πρωτοβουλίες. Εξαιρετικής ποιότητας ποδοσφαιριστής θεωρώ ότι είναι ο Τόζερ. Σοβαρός, ουσιαστικός, πάσες, καλή τεχνική».

Και οι αδυναμίες της ΑΕΚ;

«Τεχνικά δεν μπορώ να πω τίποτα, έχει προπονητή σοβαρό που ασχολείται κάθε μέρα. Το πρόβλημα της ΑΕΚ χρόνια τώρα ένα είναι στην ψυχολογία. Να πιστέψει φέτος εκατό τοις εκατό ότι θα το πάρει. Ποιους να τρέμουν; έλεος! Σωστή δουλειά να γίνεται και δικαιοσύνη να υπάρχει στα αποδυτήρια. Και τον Μάιο να κάνουμε το πάρτι του τίτλου!».

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 08-10-2007, 00:53:   #335
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Πανιώνιος-ΑΕΚ 0-3

Τέταρτη νίκη σε ισάριθμους αγώνες για την ΑΕΚ, που παραμένει μόνη πρώτη στη βαθμολογία και μάλιστα με συντελεστή τερμάτων 10-0. Οι κιτρινόμαυροι επιβλήθηκαν του Πανιωνίου στη Νέα Σμύρνη με 3-0, χάρη στα γκολ των Νίκου Λυμπερόπουλου (11'), Ριβάλντο (79' πεν.) και Ζούλιο Σέζαρ (93'). Μορφή ο τελευταίος, καθώς μπήκε ως αλλαγή και πέραν του γκολ, κέρδισε και το πέναλτι για το 0-2. Η ομάδα του Λορένσο Σέρα Φερέρ ήταν καλή μέχρι το 25', για να αναλάβει στη συνέχεια ο γηπεδούχος, έχοντας δοκάρι και ευκαιρίες. Πεσμένος ο ρυθμός κι από τις δύο ομάδες στο β' μέρος.

ΚΛΕΙΔΙ: Οι χαμένες ευκαιρίες του Πανιωνίου στο πρώτο ημίχρονο. Αν οι κυανέρυθροι κατάφερναν να ισοφαρίσουν, τότε κανείς δεν μπορεί να ξέρει ποια θα ήταν η εξέλιξη του αγώνα, με δεδομένο ότι εκείνη τη στιγμή η ΑΕΚ ήταν σε σύγχυση.

ΤΙ ΕΙΔΑΜΕ: Την ΑΕΚ να μπαίνει δυνατά στον αγώνα, να έχει ηρεμία στο παιχνίδι της, καλή κυκλοφορία της μπάλας και να παίρνει νωρίς το προβάδισμα. Από το 25' και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, όμως, στο γήπεδο υπήρχε μόνο ο Πανιώνιος. Οι κυανέρυθροι πίεζαν πολύ, δεν επέτρεπαν στους κιτρινόμαυρους να διατηρήσουν την μπάλα στην κατοχή τους και μπορεί να δυσκολεύονταν κι αυτοί να πατήσουν την αντίπαλη περιοχή, αλλά έκαναν ευκαιρίες. Κι αν δεν ήταν ο Μάχο σταθερός και πολύ καλός, μάλλον το σκορ δε θα ήταν 0-1 στο ημίχρονο.

Από εκεί και πέρα, στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε, αν και ο Πανιώνιος είχε και πάλι την πρωτοβουλία των κινήσεων. Ο Λορένσο Σέρα Φερέρ άλλαζε συνεχώς σχήματα στην ομάδα του, προσπαθώντας να βρει τη λύση για να ανέβει η απόδοση της. Κάτι τέτοιο δεν έγινε, αλλά οι κιτρινόμαυροι κατάφεραν να βγάλουν τους γηπεδούχους από τον ρυθμό τους, ουσιαστικά δεν κινδύνεψαν με ισοφάριση και προς το τέλος βρήκαν τις ευκαιρίες για να πετύχουν άλλα δύο γκολ.

ΤΙ ΔΕΝ ΕΙΔΑΜΕ: Την ΑΕΚ να κάνει κάτι καλό επιθετικά, με διάρκεια και όχι με κάποια ξεσπάσματα, από το 25' κι έπειτα. Οι κιτρινόμαυροι, αν δεχθούμε ότι ήταν και κουρασμένοι, έδειχναν να νοιάζονται κυρίως για το πώς θα διατηρήσουν το προβάδισμα που είχαν και όχι στο πώς θα παίξουν καλό ποδόσφαιρο. Κούραση, όμως, υπήρχε και στον Πανιώνιο και μετά τη μεγάλη προσπάθεια από το 25' ως το 45', αυτή φάνηκε στην επανάληψη. Διάστημα στο οποίο οι Νεοσμυρνιώτες δεν ήταν τόσο καλοί όσο στο πρώτο μέρος και δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν καλές φάσεις, παρά την εδαφική υπεροχή τους.

HIGHLIGHTS:
Η ΑΕΚ προειδοποίησε στο 5ο λεπτό με την κεφαλιά του Λυμπερόπουλου, από κόρνερ του Ριβάλντο, για να ανοίξει το σκορ στο 11' με... κεφαλιά του Λυμπερόπουλου από κόρνερ του Ριβάλντο. Ο Βραζιλιάνος άσος είχε και ένα καλό σουτ στο 12', για να απαντήσουν στη συνέχεια οι κυανέρυθροι. Στο 30' ο Πανιώνιος πλησίασε στο γκολ με σουτ του Μάκου και δύσκολη απόκρουση του Μάχο, ενώ στο 36' ο Κόντης έφυγε τετ α τετ, αλλά πρόλαβε και απομάκρυνε με τα πόδια ο τερματοφύλακας της Ενωσης. Οι γηπεδούχοι επέμειναν και στο 40' είχαν δοκάρι σε σουτ του Τζιμπούρ.

Στην επανάληψη, όπου ο ρυθμός ήταν πεσμένος, η ΑΕΚ σκόραρε στο 79' με πέναλτι του Ριβάλντο και βρήκε ξανά στόχο στο 93', αυτή τη φορά με πλασέ στην κίνηση του Ζούλιο Σέζαρ, από σέντρα του Ράμος.

ΘΑ ΤΟ ΔΟΥΜΕ ΣΕ RΕPLΑY: Στη φάση του πέναλτι που κερδίζει η ΑΕΚ, ο Ζούλιο Σέζαρ δείχνει προδιάθεση για να πέσει, πριν απλώσει το πόδι του ο Πλετς.

Ο ΠΡΩΤΟΣ…: Μπήκε ως αλλαγή και εξελίχθηκε σε πρωταγωνιστή για την ΑΕΚ. Ο λόγος για τον Ζούλιο Σέζαρ, ο οποίος στην επιστροφή του στη δράση και στην πρώτη του συμμετοχή στο φετινό πρωτάθλημα, κέρδισε το πέναλτι για το 0-2 και διαμόρφωσε το τελικό 0-3. Από εκεί και πέρα, όμως, θα ήταν αδικία να μην αναφερθεί στους κορυφαίους ο Μάχο, καθώς ήταν σταθερός σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, ενώ έσωσε δύο φορές την ΑΕΚ από παραβίαση της εστίας της.

…ΚΙ Ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ: Απογοητευτική ήταν η εμφάνιση των Κουμορτζί και Γουνδουλάκη. Δεν είναι υπερβολή να πει κανείς ότι επί 77 λεπτά, καθώς τόσο αγωνίστηκαν αμφότεροι, δεν έκαναν ούτε μία σωστή ενέργεια. Κάτι που στοίχισε στον Πανιώνιο, δημιουργικά και ανασταλτικά.

STATS CORNER: Τα πρώτα τους γκολ στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχαν οι σκόρερ της ΑΕΚ, ενώ για πρώτη φορά σε αγώνα πρωταθλήματος δεν σκόραρε ο Μπλάνκο.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ: Πανιώνιος (Εβαλντ Λίνεν):
Κρέσιτς, Μανιάτης, Πλετς, Μάκος, Μαϊστόροβιτς, Κουμορτζί (77' Νικολάου), Σπυρόπουλος, Φερνάντες, Γουνδουλάκης (77' Γουνδουλάκης), Κόντης, Τζιμπούρ (87' Σκούφαλης)

ΑΕΚ (Λορένσο Σέρα Φερέρ): Μάχο, Ράμος, Αρουαμπαρένα, Δέλλας, Αλβες, Ζήκος, Ενσαλίβα, Ριβάλντο (82' Κονέ), Μανού (60' Παπασταθόπουλος), Λυμπερόπουλος, Μπλάνκο (68' Ζούλιο Σέζαρ)

ΣΤΑ ΠΕΤΑΧΤΑ

ΣΚΟΡ: 0-3
ΓΚΟΛ: 11' Λυμπερόπουλος, 79' πεν. Ριβάλντο, 93' Ζούλιο Σέζαρ
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Φερνάντες, Δέλλας, Ράμος, Τζιμπούρ, Μάχο
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: -
ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ:

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 08-10-2007, 10:37:   #336
ilias
VIP

ilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the rough
Προεπιλογή

Ικανοποιημένος από τη νίκη της ομάδας του επί του Πανιωνίου, την οποία χαρακτήρισε θρίαμβο, παρουσιάστηκε ο προπονητής της ΑΕΚ, Λορένσο Σέρα Φερέρ, μετά το τέλος του αγώνα της Νέας Σμύρνης. Από την πλευρά του ο προπονητής του Πανιωνίου, Έβαλντ Λίνεν, δήλωσε περήφανος για την προσπάθεια των παικτών του και ουσιαστικά κατηγόρησε τους «κιτρινόμαυρους» για αντι-ποδόσφαιρο.
Παλιά 08-10-2007, 21:12:   #337
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

«Έξυπνα» στην κορυφή

Ικανοποιημένος από τον τρόπο που χειρίστηκαν οι ποδοσφαιριστές το παιχνίδι της Νέας Σμύρνης ήταν ο Λορένσο Σέρα Φερέρ. «Παίξαμε έξυπνα και είχαμε σωστές τοποθετήσεις», είπε ο Ισπανός στους παίκτες του στην προπόνηση της Δευτέρας. Στην Εθνική ομάδα της χώρας του κλήθηκε ο Χετεμάι! Φεύγουν και οι υπόλοιποι διεθνείς. Για τη Νιόν αναχώρησε ο Ντέμης Νικολαϊδης ενόψει της κλήρωσης για τους ομίλους του κυπέλλου UEFA. Ρεπό την Τρίτη οι ποδοσφαιριστές που θα περάσουν από εργομετρικά τεστ μέσα στην εβδομάδα.

Ο Λορένσο Σέρα Φερέρ δεν μπορούσε παρά να είναι ικανοποιημένος από τη νίκη της ομάδας του στο παιχνίδι με τον Πανιώνιο, που διατήρησε την «Ένωση» στην κορυφή της βαθμολογίας. Ο προπονητής της ΑΕΚ μίλησε στους ποδοσφαιριστές του στην προπονηση της Δευτέρας για τον αγώνα με τον Πανιώνιο αλλά και για την διακοπή του πρωταθλήματος: «Είχαμε σωστές τοποθετήσεις και παίξαμε έξυπνα γι αυτό και καταφέραμε να πάρουμε τη νίκη. Τώρα ακολουθεί η διακοπή. Πρέπει να ξεκουραστούμε και να δουλέψουμε ότι να παρουσιαστούμε σε καλή κατάσταση μετά», ήταν μεταξύ άλλων τα λόγια του τεχνικού της «Ένωσης».

Η προπόνηση της Δευτέρας

Οι ποδοσφαιριστές της ομάδας προπονήθηκαν το πρωί στις 11.00 στο προπονητικό γήπεδο των Θρακομακεδόνων. Όσοι ξεκίνησαν ως βασικοί στο παιχνίδι με τον Πανιώνιο ακολούθησαν πρόγραμμα αποθεραπείας με ελαφρές ασκήσεις στο γυμναστήριο και τρέξιμο στο γήπεδο.

Οι υπόλοιποι ποδοσφαιριστές προπονήθηκαν κανονικά. Ο Γιώργος Τόφας ακολουθεί πρόγραμμα αποθεραπείας καθώς ταλαιπωρείται από θλάση στο δεξί γαστροκνήμιο, ενώ ο Ντιούφ υπέστη στο παιχνίδι με την ομάδα των Νέων ελαφρύ τράβηγμα στο δικέφαλο οπίσθιο μηριαίο δεξιά. Ο Βασίλης Πλιάτσικας ακολούθησε ειδικό ατομικό πρόγραμμα αποφόρτισης.

Εκμεταλλευόμενοι την διακοπή του πρωταθλήματος οι ποδοσφαιριστές αναμένεται να ακολουθούν, κατά περίπτωση, επιλεκτικά, ατομικό πρόγραμμα εκγύμνασης. Η ομάδα την Τρίτη έχει ρεπό.

Και εργομετρικά…

Την Τετάρτη, οι ποδοσφαιριστές Ζούλιο Σέζαρ, Μανού, Μαντούκα, Παπασταθόπουλος, Κονέ, Παππάς, Καφές, Μπούρμπος, Μπαρμπούδης, Παυλής, Λαγός, Καπετάνος και Ασκάρατε θα υποβληθούν σε εργομετρικά τεστ σε γυμναστήριο στις 10.00 και οι υπόλοιποι θα προπονηθούν στις 10.00 στους Θρακομακεδόνες.

O Χετεμάι στην Εθνική!

Ο Περπαρίμ Χετεμάι επιστρέφει στις αγωνιστικές υποχρεώσεις μετά από οκτώ μήνες απουσίας λόγω του σοβαρού τραυματισμού του. Παρά την μεγάλη αποχή του, ο «Περπα» κλήθηκε στην Εθνική ομάδα των Ελπίδων της Φινλανδίας για τους προκριματικούς αγώνες με αντίπαλο την Σλοβενία (13.10.2007) και την Λιθουανία ( 17.10.2007). Ο ποδοσφαιριστής της ομάδας θα ταξιδέψει αύριο Τρίτη για την Φινλανδία.

Οι υπόλοιποι διεθνείς

O Tραϊανός Δέλλας και ο Νίκος Λυμπερόπουλος κλήθηκαν στην Εθνική ομάδα των Ανδρών για τους επίσημους αγώνες Ελλάδα – Βοσνία / Ερζεγοβίνη (13.10.2007- ΟΑΚΑ – 21.30) και Τουρκία – Ελλάδα (17.10.2007). Oι αρχηγοί της ΑΕΚ θα ενσωματωθούν στην αποστολή αύριο Τρίτη.

Στην Εθνική ομάδα των Ελπίδων για τον αγώνα με την Ιταλία κλήθηκαν οι ποδοσφαιριστές της ομάδας, Παναγιώτης Κονέ, Βασίλης Πλιάτσικας και Σωκράτης Παπασταθόπουλος. Οι τρεις ποδοσφαιριστές θα ενσωματωθούν στην αποστολή την Πέμπτη 11.10.2007.

Στην Εθνική ομάδα των Νέων για προπονήσεις και φιλικούς αγώνες προεπιλογής κλήθηκαν οι ποδοσφαιριστές μας Νίκος Μπαρμπούδης και Μιχάλης Παυλής, οι οποίοι θα ενσωματωθούν την Πέμπτη 11.10.2007.Στην Εθνική Αυστρίας ενσωματώθηκε ήδη ο Γιούργκεν Μάχο και στην Εθνική Ουγγαρίας ο Ντάνιελ Τόζερ.

Στη Νιόν ο Ντέμης

Για τη Νιόν της Ελβετίας αναχώρησε ο πρόεδρος της ΑΕΚ Ντέμης Νικολαϊδης συνοδευμένος από τον Γενικό Διευθυντή της ΠΑΕ Κώστα Σταυρόπουλο και τον επικεφαλής ποδοσφαιρικού τμήματος Ντίνο Παπαποστόλου.

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 09-10-2007, 23:01:   #338
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

«Ομιλος... Champions League»

Επιπέδου Champions League, λόγω της παρουσίας των Βιγιαρεάλ και Φιορεντίνα σε αυτόν, χαρακτήρισε τον όμιλο της ΑΕΚ ο Λορένσο Σέρα Φερέρ. Ο τεχνικός των κιτρινόμαυρων, σχολιάζοντας την κλήρωση του κυπέλλου UEFA, τόνισε ότι "έχουμε πολύ διάθεση και όρεξη να σταθούμε σε αυτή τη διοργάνωση επιδιώκοντας κάτι περισσότερο από αξιοπρεπείς εμφανίσεις" και χαρακτήρισε θετικό το γεγονός ότι Βιγιαρεάλ και Φιορεντίνα θα έρθουν στο ΟΑΚΑ. "Πολλές πιθανότητες πρόκρισης", λέει ο Μάχο, "δύσκολο, αλλά πάμε για νίκες", τονίζουν οι Σέζαρ, Αρουαμπαρένα και Ενσαλίβα.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Φερέρ στην ιστοσελίδα της ΑΕΚ.

"Φιορεντίνα και η Βιγιαρεάλ έχουν πολύ μεγάλη παράδοση και πολύ μεγάλη ευρωπαϊκή εμπειρία και αγωνίζονται σε δύο από τα πιο δυνατά πρωταθλήματα της Ευρώπης. Η κλήρωση μας έφερε αντιμέτωπους με ομάδες επιπέδου Champions League. Ο όμιλος μας είναι αντάξιος της κορυφαίας διοργάνωσης του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου. Εμείς έχουμε πολύ διάθεση και όρεξη να σταθούμε σε αυτή τη διοργάνωση επιδιώκοντας κάτι περισσότερο από αξιοπρεπείς εμφανίσεις.

Οι δύο θεωρητικά δυνατές ομάδες, η Φιορεντίνα και η Βιγιαρεάλ, θα έρθουν στην Αθήνα, αυτό είναι θετικό γιατί θα τις αντιμετωπίσουμε στην έδρα μας. Ο κόσμος της ομάδας γνωρίζει πώς να μετατρέπει το γήπεδό μας σε δυνατή και δύσκολη έδρα για τους αντιπάλους και ξέρει πως να μας δίνει την πιο σημαντική βοήθεια στη διάρκεια του αγώνα. Ελπίζω να δώσουμε μεγάλη χαρά στον κόσμο μας εδώ.

Το πρώτο παιχνίδι στη Σουηδία όπου υπάρχει τεχνητό χορτάρι, αποτελεί ένα μειονέκτημα για εμάς και αυτό το διαπιστώσαμε στον αγώνα με τη Salzburg. Εμείς θα προετοιμαστούμε κατάλληλα, θα πρέπει να προσαρμοστούμε σε κάθε δυσκολία για να πετύχουμε το καλύτερο δυνατό".

«Δύσκολο, αλλά πάμε για νίκες»

Η παρουσία των Βιγιαρεάλ και Φιορεντίνα στον όμιλο, σε συνδυασμό με το πρόγραμμα που καταρτίστηκε και τον πλαστικό χλοοτάπητα του γηπέδου της Ελφσμποργκ, δεν επέτρεψαν στους κιτρινόμαυρους να θεωρήσουν δεδομένη την πρόκριση. Ο Ζούλιο Σέζαρ με δηλώσεις του στους εκπροσώπους του Τύπου και οι Ροδόλφο Αρουαμπαρένα και Ταμαντανί Ενσαλίβα μιλώντας στην ιστοσελίδα της ΑΕΚ, τόνισαν ότι ο όμιλος είναι δύσκολος, αλλά ο στόχος του δικέφαλου αετού θα είναι η νίκη σε κάθε αγώνα.

Αναλυτικά οι δηλώσεις των τριών παικτών της ΑΕΚ.

Ζούλιο Σέζαρ: "Επειδή είναι ένα δύσκολος όμιλος είναι θετικό το γεγονός ότι με τις δύο δυσκολότερες ομάδες θα τις παίξουμε στην έδρα μας και πιστεύω ότι με τη βοήθεια του κόσμου μας θα μπορούμε να παίξουμε πολύ καλά για ένα πολύ καλό αποτέλεσμα και γιατί όχι να κερδίσουμε κιόλας.

Τo σημαντικό είναι να κερδίσουμε όσα περισσότερα παιχνίδια μπορούμε. Η Βιγιαρεάλ και η Φιορεντίνα ξέρουμε ότι είναι δύσκολοι αντίπαλοι, αλλά δεν ξέρουμε ακόμη κατά πόσο είναι δύσκολο το έργο μας και με τις δύο άλλες ομάδες. Θα παλέψουμε όλα τα παιχνίδια ώστε να κάνουμε το καλύτερο δυνατό.

Σίγουρα κάθε αρχή είναι και δύσκολη, σίγουρα και το δικό μας ξεκίνημα θα είναι δύσκολο, εμείς έχουμε την εμπειρία από πέρσι που χάσαμε το πρώτο παιχνίδι στο Champions League, το οποίο αν το είχαμε κερδίσει θα ήταν τελείως διαφορετικά τα πράγματα. Είναι ένα ματς εκτός έδρας, ο αγωνιστικός χώρος δεν είναι ότι καλύτερο για μας αλλά θα προσπαθήσουμε και εμείς πάμε με τη σκέψη στη νίκη. Είναι θετικό το γεγονός ότι πάμε νωρίς στην Σουηδία γιατί εδώ έχουμε συνηθίσει σε ένα τελείως διαφορετικό κλίμα, είμαι αισιόδοξος ότι μπορούμε να πάρουμε αυτούς τους τρεις βαθμούς.

Το πρόγραμμα σίγουρα θα είναι βαρύ, καθώς παίζουμε στη Σουηδία και μετά στην Ξάνθη, αλλά δεν είναι δύσκολο για μας γιατί έχουμε μπει σε έναν ρυθμό. Εμείς έχουμε και ένα πολυάριθμο ρόστερ, το οποίο μας επιτρέπει την εναλλαγή παικτών, δηλαδή να βγει ένας παίκτης και να μπει στη θέση του ένας άλλος εξίσου ικανός.

Η παρουσία του Αρουαμπαρένα για εφτά χρόνια στη Βιγιαρεάλ είναι ένα πολύ θετικό στοιχείο για μας, είναι πολύ έμπειρος παίκτης, θα μας δώσει αρκετές πληροφορίες και με τη βοήθεια όλων των παικτών και με τη στήριξη των φιλάθλων θα πάμε πολύ καλά".

Ροδόλφο Αρουαμπαρένα: "Είναι ένας δύσκολος όμιλος και σίγουρα όλοι θα περιμένουν ότι η Βιγιαρεάλ και η Φιορεντίνα θα τερματίσουν πρώτες. Τα πράγματα στο ποδόσφαιρο, ωστόσο, δεν είναι έτσι. Σημασία έχει ποιος θα παίξει καλύτερα και σίγουρα εμείς θα πάμε σε αυτά τα παιχνίδια έχοντας σκοπό να τα κερδίσουμε. Το γεγονός ότι θα παίξουμε ενάντια στην Βιγιαρεάλ μου φαίνεται προσωπικά πολύ ωραίο και πιστεύω ότι θα κάνουμε ένα καλό παιχνίδι".

Ταμαντανί Ενσαλίβα: "Έχουμε καλή ομάδα και το έχουμε δείξει μέχρι στιγμής τόσο στο πρωτάθλημα, όσο και στο πρώτο παιχνίδι με την Σάλτσμπουργκ. Το Κύπελλο UEFA και ο όμιλος αυτός είναι μία πρόκληση για μας, προκειμένου να δείξουμε τις δυνάμεις μας και το ποιοι πραγματικά είμαστε.

Το γεγονός ότι παίζουμε εντός με τις δύο θεωρητικά ποιο δυνατές ομάδες κάνει για εμάς όλα τα ματς δύσκολα. Διότι, μπορεί στο ποδόσφαιρο να μην υπάρχουν εύκολα ματς, αλλά Φιορεντίνα και Βιγιαρεάλ είναι σίγουρα πιο δυνατές ομάδες. Από την άλλη ποτέ δεν είναι εύκολο να παίζεις εκτός έδρας, ειδικά σε γήπεδα με πλαστικό χλοοτάπητα, όπως αυτό της Έλφσμποργκ. Έχουμε καλή ομάδα, παίκτες με μεγάλη προσωπικότητα και θα προσπαθήσουμε να κάνουμε ό,τι καλύτερο".

Δηλώσεις έκανε και ο Γιούργκεν Μάχο, στον ραδιοφωνικό σταθμό SuperΣΠΟΡ FM, τονίζοντας:

"Πρόκειται για ένα πολύ δύσκολο όμιλο. Ειδικά η Βιγιαρεάλ αλλά και η Φιορεντίνα είναι πολύ καλές ομάδες. Επίσης, οι άλλοι σύλλογοι είναι δυνατοί. Όμως εμείς είμαστε η ΑΕΚ και ξέρουμε ότι διαθέτουμε ένα πολύ καλό σύνολο. Πρώτα από όλα θα πρέπει να κοιτάξουμε το δικό μας παιχνίδι. Είναι ένα καλό γκρουπ. Η Βιγιαρεάλ είναι ένας πολύ καλός σύλλογος, αλλά ο κ. Φερέρ και ο Αρουαμπαρένα γνωρίζουν πολλά πράγματα γι’ αυτήν.

Έχουμε πολλές πιθανότητες πρόκρισης, αλλά πρέπει να παίξουμε κάθε ματς με μεγάλη συγκέντρωση. Όλα τα παιχνίδια είναι δύσκολα. Έχουμε κάνει καλό ξεκίνημα και εάν δούμε κάθε παιχνίδι ξεχωριστά, πιστεύω έχουμε σοβαρές πιθανότητες να περάσουμε".

Αναφερόμενος στο ιδανικό ξεκίνημα της ΑΕΚ στο πρωτάθλημα και στο μηδέν παθητικό που έχει μετά τις πρώτες τέσσερις αγωνιστικές, είπε: "Για μένα η ΑΕΚ ήταν μια ευκαιρία και θέλω να αρπάξω αυτή την ευκαιρία και να παίζω βασικός. Έχουμε καλή ομάδα, έχουμε κάνει καλό ξεκίνημα και θέλουμε να προχωρήσουμε κάνοντας ένα βήμα παραπάνω. Είμαστε πρώτοι στο πρωτάθλημα και όλα είναι ιδανικά αυτή τη στιγμή. Πρέπει να έχουμε συγκέντρωση για τη συνέχεια για τα παιχνίδια που έχουμε να συναντήσουμε.

Έχω κάνει καλή αρχή και προσπαθώ να προετοιμάζομαι για να κάνω το καλύτερο. Έχουμε καλό τεχνικό τιμ και παίκτες και όλοι με βοήθησαν να προσαρμοστώ εύκολα στην ΑΕΚ. Με βοήθησε και το γεγονός ότι έχω πολλές εμπειρίες από την παρουσία μου σε άλλες ομάδες πριν έρθω στην ΑΕΚ. Ελπίζω να δείξω περισσότερα στη συνέχεια.

Ήξερα ότι στο ελληνικό πρωτάθλημα παίζουν πολλοί καλοί παίκτες. Το επίπεδο του είναι πολύ καλό και είναι δύσκολο. Υπάρχουν καλές ομάδες και οι μικροί δυσκολεύουν τους μεγάλους. Οι πρώτες μου εντυπώσεις είναι καλές αν και είναι ακόμα νωρίς γιατί έχω αγωνιστεί μόλις σε τέσσερα παιχνίδια όπου έχω αγωνιστεί".

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 09-10-2007, 23:03:   #339
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Περνάει η ΑΕΚ

Οι πρώτες δύο ομάδες που βγήκαν από την κληρωτίδα της UEFA, για τον 2ο όμιλο στον οποίο βρίσκεται η ΑΕΚ, μόνο επιθυμητοί αντίπαλοι δεν ήταν. Ο λόγος, για τις Βιγιαρεάλ και Φιορεντίνα. Οι άλλες δύο, όμως, που συμπλήρωσαν το γκρουπ, Μλάντα Μπόλεσλαβ και Ελφσμποργκ, ουσιαστικά... εξασφαλίζουν στους κιτρινόμαυρους την πρόκριση στους "32" της διοργάνωσης. Αυτό που πρέπει να κάνει η ομάδα του Λορένσο Σέρα Φερέρ, είναι να παρουσιαστεί σοβαρή.

Η ακτινογραφία της Βιγιαρεάλ

Την πρώην ομάδα του Μάρτιν Αρουαμπαρένα καλείται να αντιμετωπίσει η ΑΕΚ στον τρίτο όμιλο του κυπέλλου UEFA. Η Βιγιαρεάλ τα τελευταία χρόνια είναι μια από τις σταθερά καλές ομάδες στην Primera Division. Πέρυσι τερμάτισε στην 5η θέση του πρωταθλήματος έχοντας ένα εκπληκτικό σερί νικών στο φινάλε και με κεκτημένη ταχύτητα από την προηγούμενη σεζόν έχει καταφέρει φέτος να βρίσκεται στην 3η θέση του πρωταθλήματος πίσω από Ρεάλ και Μπαρτσελόνα.

Η ακτινογραφία της Φιορεντίνα

Είναι μία από τις καλύτερες ομάδες σταθερά, τα τελευταία χρόνια. Για φέτος, μάλιστα, ο ιταλικός Τύπος την έχει συμπεριλάβει στο κλαμπ των ομάδων που μπορούν να κατακτήσουν το Scudetto! Αυτό, από μόνο του, λέει πολλά για τη δυναμικότητα των "βιόλα", οι οποίοι στοχεύουν ακόμη και σε παρουσία στον τελικό του κυπέλλου UEFA! Ανεξάρτητα από το αν θα τα καταφέρουν ή όχι, το σίγουρο είναι ότι αποτελούν έναν πολύ δύσκολο αντίπαλο για την ΑΕΚ.

Η ακτινογραφία της Ελφσμποργκ

Κατέκτησε το πρωτάθλημα Σουηδίας, για πρώτη φορά μετά από 45 χρόνια. Όπλο της -κι αυτό είναι το μεγάλο κακό αλλά και... κατάρα της ΑΕΚ- ο πλαστικός χλοοτάπητας του γηπέδου της! Οπως και της Σάλτσμπουγκ... Η Ελφσμποργκ πάντως σίγουρα δεν αποτελεί φόβητρο, καθώς είναι και μια άπειρη ομάδα, με την ΑΕΚ να είναι το μεγάλο φαβορί στη μεταξύ τους συνάντηση. Σε θεωρητικό επίπεδο, καθώς τα πάντα θα κριθούν στο γήπεδο.

Η ακτινογραφία της Μλάντα Μπόλεσλαβ

Πρόκειται για μια άσημη ομάδα η οποία έγινε γνωστή στο Ελληνικό κοινό από τις αναμετρήσεις της πέρυσι με τον Παναθηναϊκό. Ένας ακόμα λόγος που μπορεί να φέρει στη μνήμη μας πράγματα είναι ότι στον πάγκο της κάθεται ο πρώην προπονητής του Παναθηναϊκού και του ΟΦΗ Ζντένεκ Σκάζνι.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΑΕΚ

1η: 25/10 Ελφσμποργκ-ΑΕΚ
2η: Ρεπό
3η: 29/11 ΑΕΚ-Φιορεντίνα
4η: 05/12 Μπόλεσλαβ-ΑΕΚ
5η: 20/12 ΑΕΚ-Βιγιαρεάλ

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 10-10-2007, 23:34:   #340
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Ο Μπλάνκο, ο Ζορό και ο Τσε…

Η μεταγραφή του στην «Ένωση» έγινε σήριαλ. Ο Μπλάνκο φαίνεται ότι ανήκει τελικά στο χώρο του θεάματος. Ξεκίνησε το πρωτάθλημα φουριόζος και πήρε τις καλύτερες κριτικές σημειώνοντας τέσσερα τέρματα σε τρεις αγώνες. Έβγαλε τη μάσκα του και το… έπαιξε Ζορό. Ο επιθετικός της ΑΕΚ παραχώρησε συνέντευξη στην πατρίδα του και μίλησε για όλους και για όλα. Μετρημένοι στα δάχτυλα οι ποδοσφαιριστές στην προπόνηση, αφού εκτός των διεθνών οι περισσότεροι έκαναν εργομετρικές εξετάσεις.

Το εντυπωσιακό ξεκίνημα του Ίσμαελ Μπλάνκο δεν πέρασε απαρατήρητο. Ο 24χρονος επιθετικός της ΑΕΚ μίλησε στην “ole” για τη νέα του ομάδα, για τα παρατσούκλια που του «κόλλησαν» οι συμπαίκτες του και αποθέωσε τους Ριβάλντο και Φερέρ. Παράλληλα αναφέρθηκε στις δυσκολίες του Ελληνικού πρωταθλήματος και τόνισε ότι παλεύει για να γίνει βασικός.

Αναφερόμενος στον πανηγυρισμό του με τη μάσκα του Ζορό ο Αργεντίνος είπε στους συμπατριώτες του: «Πρώτα με αποκάλεσε «Τσε» ο Ενσαλίβα. Ο Ριβάλντο και άλλοι συμπαίκτες, όμως, με φώναζαν Ζορό. Μάλιστα κάποιοι από αυτούς, μαζί με τον Αρουαμπαρένα, πήραν μια φωτογραφία μου και ζωγράφισαν πάνω τη μάσκα του Ζορό. Αυτό ήταν. Όταν έβαλα το γκολ, τότε φόρεσα τη μάσκα και πανηγύρισα. Μου είπαν, όμως, να μη το ξανακάνω γιατί θα με τιμωρήσουν».

Ο Μπλάνκο επεσήμανε ότι δεν δυσκολεύτηκε να προσαρμοστεί στην Ελλάδα, χαρακτήρισε την ΑΕΚ ευκαιρία και τόνισε ότι αυτό που θέλει είναι να πάρει θέση βασικού στην ομάδα: «Είναι παντού δύσκολο το ποδόσφαιρο και αυτό ισχύει και στην Ελλάδα. Για μένα η προσαρμογή ήταν πιο εύκολη συγκριτικά με άλλους συμπατριώτες μου, εξαιτίας της καθυστέρησης στην έναρξη του πρωταθλήματος στην Ελλάδα. Είμαστε στους ομίλους του κυπέλλου ΟΥΕΦΑ και έχουμε δυνατότητες να διακριθούμε και σε αυτή τη διοργάνωση. Πρέπει να εκμεταλλευτώ την ευκαιρία που μου δίνεται στην ΑΕΚ και να πάρω θέση βασικού».

Αναφερόμενος στους Ριβάλντο και Φερέρ είπε: «Μέσα στο γήπεδο ο Ριβάλντο με βοηθάει. Είναι ήδη τέσσερα χρόνια στην Ελλάδα. Μου λέει να εκμεταλλεύομαι τους κενούς χώρους. Η οικογένειά μου με ρωτάει συνέχεια για αυτόν. Τον έβλεπα από την τηλεόραση και τώρα είμαστε συμπαίκτες... Δεν είναι ο ίδιος, αλλά δεν παύει να μου κάνει εντύπωση. Ο Λορένσο Σέρα Φερέρ είναι πολύ ταπεινός άνθρωπος και κάνω πάντα ότι μου ζητάει. Με υπολογίζει και συνεχώς μου εξηγεί πώς να παίζω. Με διδάσκει και εγώ μαθαίνω».

Η προπόνηση της Τετάρτης

Στους Θρακομακεδόνες υπό την επίβλεψη του προπονητή της ομάδας κ. Λορένσο Σέρα Φερέρ και του κ. Πέπ Αλομάρ προπονήθηκαν οι: Αρουαμπαρένα, Ζεράλδο Άλβες, Έντσον Ράμος Σίλβα, Ριβάλντο, Ζήκος, Μορέτο, Αραμπατζής. Αποθεραπεία έκανε ο Γιώργος Τόφας.

Στο γυμναστήριο «Hercules» στη Νέα Ερυθραία, υπεβλήθησαν σε εργομετρικές εξετάσεις αντοχής και δύναμης υπό τις οδηγίες του κ. Αντώνη Κέζου και του κ. Νίκου Κωστένογλου, οι ποδοσφαιριστές: Ζούλιο Σέζαρ, Καφές, Παππάς, Ενσαλίβα, Καπετάνος, Μαντούκα, Ασκάρατε, Παπασταθόπουλος, Μπλάνκο, Λαγός, Μανού, Κονέ, Ντιούφ, Πλιάτσικας, Μπούρμπος, Γεωργέας, Παυλής, Μπαρμπούδης. Απουσίαζαν οι διεθνείς Τραϊανός Δέλλας, Νίκος Λυμπερόπουλος, Γιούργκεν Μάχο, Ντάνιελ Τοζερ και Περπαρίμ Χετεμαϊ.

Την Πέμπτη, η προπόνηση της ομάδας είναι προγραμματισμένη στις 10.00 στους Θρακομακεδόνες και οι ποδοσφαιριστές αναμένεται να περάσουν εκ νέου εργομετρικές εξετάσεις. Το απόγευμα, οι ποδοσφαιριστές, χωρισμένοι σε group, θα περάσουν από εργομετρικές μετρήσεις στο φυσικοθεραπευτήριο “Physiopraxis” υπό την επίβλεψη του φυσικοθεραπευτή της ομάδας κ. Χρήστου Καρβουνίδη και των συνεργατών του.

* Ο Νίκος Κωστένογλου παρακολούθησε το παιχνίδι ανάμεσα στο Αιγάλεω και την Ξάνθη.

Παραμένει τιμωρημένος ο Χετεμαϊ

Η Επιτροπή Εφέσεων της ΕΠΟ απέρριψε την έφεση του ποδοσφαιριστή της ΑΕΚ Π. Χετεμαϊ κατά της υπ΄ αριθμ. 166/2007 απόφασης (ποινή δύο αγωνιστικών) της Πειθαρχικής Επιτροπής/Super League (αγώνας πρωταθλήματος Νέων Λεβαδειακός-ΑΕΚ στις 29/9/2007).

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές