Greek infotainment community

Το Lateam είναι Ε Ν Α Ν Τ Ι Α σε οποιαδήποτε μορφή Π Ε Ι Ρ Α Τ Ε Ι Α Σ
Facebooktwitter
Επιστροφή   Greek infotainment community > ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ > ΑΡΧΕΙΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΕΤΩΝ > ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

ΝΕΑ ΓΙΑ ΑΕΚ

This is a discussion on ΝΕΑ ΓΙΑ ΑΕΚ within the ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ forums, part of the ΑΡΧΕΙΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΕΤΩΝ category; συγχαρητηρια στην ομαδα μας για την μεγαλη νικη. την αξιζαμε και την πηραμε. παρα το γεγονος οτι το ματς κριθηκε ...

Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 30-03-2008, 21:33:   #421
aggelos_a
LaTeamer

Το avatar του χρήστη aggelos_a

Περιοχή: Los Almyros
My Mood:
aggelos_a is on a distinguished roadaggelos_a is on a distinguished roadaggelos_a is on a distinguished road
Smile H Aekaρα παταξε τον ολυμπιακο!!!

συγχαρητηρια στην ομαδα μας για την μεγαλη νικη. την αξιζαμε και την πηραμε. παρα το γεγονος οτι το ματς κριθηκε στο ένα γκολ, εμένα μου αρεσε.

καναμε εκρηκτικο ξεκινημα, όμως το γκολ δεν ηρθε. ο τραυματισμος του λεντεσμα χαλαρωσε το πρεσινγκ και η αεκ πηρε ανασα. στο δευτερο ημιχρονο, είδαμε ενα απολυτως ισορροπημενο παιχνιδι.

πιστευω ότι ο φερερ εκανε ενα σοβαρο λαθος. ισως να εβαλε στο πλαι τον ριμπο για να μην πεσει πανω σε ιερο - λεντεσμα. δεν επρεπε ομως να τον κρατησει εκει για ολο το ματς και κυριως, επειδη ο ριμπο δεν ηταν σε καλη μερα, δεν επρεπε να τον κρατησει μεσα 90 λεπτα. παντως δεξι χαφ στα 35, δεν προκειται να γινει ο ριμπο. τωρα, με ποια λογικη ξεκινησε ο φερερ τον λαγο, δεν το καταλαβα. τιποτα δεν εκανε ο σερα για να βοηθησει την δεξια πλευρα όπου ο αρουραμπαρενα ειχε προβλημα με τορο - γκαλετι (τον εβαλαν πολλες φορες στην μεση και απο εκει ηρθε το γκολ). η αεκ παντως ηταν πιο διαβασμενη απο ό,τι σε αλλα ντερμπι και αυτο ας του το αναγνωρισουμε.

από τον ολυμπιακό, περιμενα περισσοτερα από τον τζολε, ενω δεν βοηθησε πολυ ο μενδρινος, αν και το παιδι δεν μπορει να γινει λεντεσμα στην θεση του λεντεσμα. πάντως δεν βοηθησε πολυ και η αεκ μας πηρε το κεντρο για καποια διαστηματα. ολοι οι αλλοι ηταν καλοι, αφου ειχαν στα ποδια τους ενα δυσκολο παιχνιδι με την βερντερ.

απο την αεκ ηταν πολυ καλος ο παπασταθοπουλος (εξαιρουμενης μιας φασης), ο ραμος αλλά και ο λυμπε. πολυ κακος ο ριμπο, κακος ο ζηκος, αλλα και ο αρουραμπαρενα (παραδοξως).

μια παρατηρηση: ο κυριος φερερ να μιλαει μονο στους παικτες του. για τους αντιπαλους δεν ειναι αρμοδιος και υποπιπτει στο ιδιο σφαλμα κατ` εξακολουθηση.

τελος, δεν μου αρεσε η αντιμετωπιση στον ριμπο απο τον κοσμο. ο ανθρωπος αυτος προσεφερε τιτλους στον ολυμπιακο. προσωπικα δεν θα τολμουσα να τον αποδοκιμασω. ακουσα τις δηλωσεις του ριμπο στο τελος και ηταν γεματος σεβασμο για τον ολυμπιακο, ενω τον συνεχαρη για την ευρωπαικη επιτυχια. ο ριμπο παραμενει κυριος και οφειλαμε να τον αντιμετωπισουμε με περισσοτερο σεβασμο.
Ο χρήστης aggelos_a δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Sponsored Links
Παλιά 31-03-2008, 14:14:   #422
geodon
Moderator

Το avatar του χρήστη geodon

Thanked 1.978 Times in 1.430 Posts
My Mood:
geodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to all
Προεπιλογή

Ριβάλντο: Θα μπορούσε να είναι 8-0

Την άποψη πως το σκορ στο παιχνίδι κόντρα στον Ολυμπιακό θα μπορούσε να έχει πάρει πολύ μεγαλύτερες διαστάσεις εξέφρασε μετά το τέλος του ντέρμπι ο Ριβάλντο. Ο σούπερ σταρ της ΑΕΚ, με δηλώσεις του έκανε σαφές πως πιστεύει ακόμα ότι οι «κιτρινόμαυροι» δεν είναι εκτός της μάχης του τίτλου, ενώ υπογράμμισε πως «Κερδίσαμε δίκαια και το σκορ θα μπορούσε να είναι 7-0, 8-0». Ο Βραζιλιάνος επίσης είπε επίσης πως «τα παιχνίδια κερδίζονται μέσα στο γήπεδο» και άφησε τη δήλωσή του ανοικτή «για να την ερμηνεύσουν όπως θέλουν οι δημοσιογράφοι».

«Όλοι είχαν πει ότι είμαστε έξω από το παιχνίδι του τίτλου. Εγώ είχα πει όχι και το πιστεύω ακόμα. Απλώς, κάναμε ένα πάρα πολύ καλό παιχνίδι. Κερδίσαμε δίκαια και το σκορ θα μπορούσε να είναι 7-0, 8-0. Το σημερινό ματς είναι μια ακόμα μια απόδειξη ότι τα παιχνίδια κερδίζονται μέσα στο γήπεδο και όχι εκτός. Οι παίκτες παίζουν μέσα και οι άνθρωποι μπορεί να μιλάνε έξω από αυτό» ήταν τα λόγια του Βραζιλιάνου άσου, ο οποίος σε ερώτηση σχετικά με το αν εννοεί την ένσταση του Ολυμπιακού για το ματς με την Καλαμαριά ήταν αινιγματικός.

«Αφήνω τη δήλωσή μου ανοικτή, να την ερμηνεύσουν όπως θέλουν οι δημοσιογράφοι. Είμαι πολύ ευχαριστημένος στην ΑΕΚ. Πολλοί είχαν πει ότι θα φύγω με το κεφάλι σκυμμένο, αλλά εγώ είμαι με το κεφάλι ψηλά. Αξίζουν συγχαρητήρια στον κόσμο. Μπορούν να κοιμηθούν καλά. Στο προηγούμενο ματς, που είχα πάρει πάλι το ίδιο βραβείο, μας γιουχάρανε και δικαιολογημένα που ισοφαριστήκαμε στο τελευταίο λεπτό. Σήμερα μας χειροκρότησαν. Δεν είχα παίξει καλά κόντρα στον Άρη και οι οπαδοί μας ήταν δυσαρεστημένοι, όμως σήμερα έπαιξα καλά» κατέληξε.

Μιχάλης Παυλής: «Απίστευτη εμπειρία για μένα. Δίκαιο το σκορ... Μπορεί η ΑΕΚ να πάρει το πρωτάθλημα».

Εντίνιο: «Ευχαριστώ το Θεό που κατάφερα να πετύχω αυτό το γκολ. Στην κερκίδα ήταν η σύζυγός μου και το παιδί μου που μου έδωσαν μεγαλύτερο κίνητρο. Αν είναι δυνατόν να το πετύχω και άλλα γκολ στα επόμενα ματς θα προσπαθήσω να το κάνω. Έχω πετύχει ότι έχω πετύχει μέχρι τώρα, όμως θα συνεχίσω να δουλεύω με την ίδια ταπεινοφροσύνη και το ίδιο σκληρά, και αν είναι δυνατόν να πετύχω κάτι τέτοιο έχει καλώς, αν όχι, δεν πειράζει, αφού το σημαντικό για 'μένα είναι να κερδίζει η ομάδα μου. Είμαστε πεπεισμένοι πως τα πράγματα είναι ανοικτά ακόμα, ο Ολυμπιακός δεν είναι μια τυχαία ομάδα. Εμείς θα συνεχίσουμε να δουλεύουμε όπως κάνουμε πάντα και θα περιμένουμε μέχρι το τέλος. Πάντα προετοιμάζω τους πανηγυρισμούς μου. Έχω ήδη σκεφτεί ποιος θα είναι ο επόμενος, όμως δε θα τον αποκαλύψω τώρα».

Ισμαέλ Μπλάνκο: «Η αλήθεια είναι πως δεν πέρασα μια ευτυχισμένη εβδομάδα, τα πράγματα ήταν λίγο άσχημα για 'μένα. Στο προηγούμενο παιχνίδι ο προπονητής μου επέλεξε να με αφήσει στον πάγκο, όμως το σημαντικό είναι που πέτυχα αυτό το γκολ και ήρθε αυτός ο θρίαμβος, με όλα να αλλάζουν. Εμείς είμαστε κοντά, όμως τα πράγματα δεν εξαρτώνται από εμάς, αλλά από τον Ολυμπιακό. Συνεχίζουμε με τις ίδιες προοπτικές, με σκοπό να κερδίσουμε όλα τα παιχνίδια και από εκεί και πέρα εμείς έχουμε πίστη πως μπορούμε να πάρουμε αυτό το πρωτάθλημα. Δεν δίνω μεγάλη σημασία στον πίνακα των σκόρερ, νομίζω πως είμαι ένα πίσω, αλλά αυτό που με ενδιαφέρει είναι να κάνω πάντα αυτό που μου λέει ο προπονητής μου. Πρέπει να βοηθάω τους συμπαίκτες μου και να κερδίσω τον τίτλο με την ΑΕΚ. Δεν είναι πρώτος μου στόχος να αναδειχθώ πρώτος σκόρερ».

Άκης Ζήκος: «Ευχαριστώ πολύ τον κόσμο, όπως έχω πει και άλλες φορές ήταν ο λόγος που γύρισα στην ΑΕΚ. Γύρισα για τέτοιες μοναδικές στιγμές, πραγματικά ήταν μοναδικό, συγκινήθηκε αρκετά μπορώ να πω. Δυστυχώς υπάρχουν και κακά στο ποδόσφαιρο, πρέπει να τα υπομένουμε, πρέπει να τα δεχόμαστε, απλώς μερικές φορές ο κόσμος θα πρέπει να βλέπει τα πράγματα πιο σωστά, πιο ψύχραιμα και να αποδίδει τα εύσημα στους ποδοσφαιριστές, αφού αυτοί που έχουν προσπαθήσει πολύ για το πρωτάθλημα αυτό. Το ότι δεν εξαρτάται ο τίτλος από εμάς είναι πολύ κακό. Δυστυχώς πληρώνουμε την ισοπαλία με τον Άρη, τα πράγματα θα ήταν πολύ διαφορετικά σήμερα αν είχαμε πετύχει αυτή τη νίκη. Ήταν μεγάλη χαρά η σημερινή, αλλά αφήνει μια πικρή γεύση στο τέλος. Είμαστε τρίτοι, όμως θα προσπαθήσουμε μέχρι το τέλος.

Ελπίζω τα παιχνίδια να παίζονται μέσα στο γήπεδο, αγωνιστικά και μόνο, καθαρά και ας κερδίσει ο καλύτερος. Μετά το ματς με τον Παναθηναϊκό είχα πει πως αν η ΑΕΚ έπαιζε έτσι από την αρχή της σεζόν θα είχε πάρει το πρωτάθλημα και αυτό συνεχίζω να το λέω. Αυτό που θέλω να τονίσω είναι πως σήμερα ήμασταν αρκετά φρέσκοι, είχαμε καθαρό μυαλό, είχαμε προσανατόλισμό μέσα στο γήπεδο, ξέραμε τι να κάνουμε, ξέραμε τι θέλαμε. Τα γκολ μερικές φορές είναι και τύχη, εμείς σταθήκαμε τυχεροί, βάλαμε δύο γκολ νωρίς, αυτό έκανε το πράγματα πιο εύκολα και στον ψυχολογικό τομέα. Οι παίκτες του Ολυμπιακού προσπάθησαν να αντιδράσουν, όμως έδειξαν πολύ πεσμένοι. Ήταν ένα πολύ καλό δικό μας παιχνίδι σήμερα. Το αποτέλεσμα αυτό είναι μια δουλειά ομαδική. Είναι δουλεία που έχει γίνει από όλους μέσα στην ομάδα. Έχουμε πίστη για το πρωτάθλημα, θέλουμε να μείνουμε κοντά στους αντιπάλους μας και στο τέλος θα κάνουμε ταμείο».

Βασίλης Πλιάτσικας: «Ξεχνάμε όλα όσα έχουν γίνει στο παρελθόν. Μας πείραξε πολύ η ισοπαλία που φέραμε με τον Άρη, όμως κοιτάμε τη συνέχεια. Τα πάντα εξαρτώνται από τον Ολυμπιακό, όμως εμείς είμαστε ικανοποιημένοι από τους εαυτούς μας».

Χρήστος Μπούρμπος: «Δείξαμε πόσο θέλαμε το παιχνίδι. Αυτά τα ματς τα κερδίζει η ομάδα που τα θέλει περισσότερο. Σήμερα φάνηκε καθαρά αυτό και εμείς καταφέραμε να πάρουμε το ματς. Δεν είναι μόνο η νίκη με τον Ολυμπιακό που μετράει. Ο κόσμος θέλει τίτλους και έχουμε πει πως θα κάνουμε τα πάντα μέχρι το τέλος του πρωταθλήματος και αν είναι εφικτό να κατακτήσουμε τον τίτλο. Όπως έχει δείξει μέχρι στιγμής το πρωτάθλημα, όλα είναι ανοικτά».

Νίκος Γεωργέας: «Είχαμε πάθος και όρεξη και αυτή είναι μια σπουδαία νίκη. Πλεόν και οι τρεις ομάδες είναι μέσα στο κυνήγι του πρωταθλήματος και εμείς περιμένουμε απώλειες των άλλων δύο και εμείς πρέπει να κάνουμε τρεις νίκες για να πάρουμε το πρωτάθλημα».

πηγη:sportime

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Ο χρήστης geodon δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-04-2008, 14:26:   #423
geodon
Moderator

My Mood:
geodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to all
Προεπιλογή

Άκης φεύγει...Άγγελος έρχεται

Η απόλυτη ευτυχία μετά την επιβλητική επικράτηση με 4-0 επι του Ολυμπιακού καλά κρατεί στο στρατόπεδο της ΑΕΚ, ωστόσο μια ομάδα του επιπέδου του «δικέφαλου» δεν μπορεί να μείνει σε αυτό. Ο προγραμματισμός για την νέα σεζόν μοιάζει επιβεβλημένος. Πρωταρχικός στόχος της «Ένωσης» δεν είναι άλλος από την εύρεση αντικαταστάτη του Άκη Ζήκου για τον νευραλγικό χώρο της μεσαίας γραμμής. Ο εκλεκτός του Ντέμη Νικολαϊδη για τη θέση του αμυντικού χαφ, φέρεται να είναι ο Άγγελος Μπασινάς.

Νίκη και μάλιστα με τέτοιο σκορ απέναντι στο Ολυμπιακό δεν μπορεί παρά να δημιουργεί πολλά και ευχάριστα συναισθήματα στις τάξεις του συλλόγου, ωστόσο, οι υπάρχουσες συνθήκες στα αγωνιστικά της ομάδας δεν επιτρέπουν καθησυχασμό. Ο Άκης Ζήκος υπήρξε μαζί με τον Ριβάλντο, στυλοβάτης της ιστορικής νίκης, πραγματοποιώντας εμφάνιση που παραπέμπει σε Ζήκο παλαιότερων ετών, όταν ο Έλληνας μέσος αγωνιζόταν στη Μονακό. Τα παραμύθια δεν έχουν πάντα αίσιο τέλος ωστόσο, καθώς όπως δήλωσε ο ίδιος, κατά πάσα πιθανότητα, το ντέρμπι απέναντι στον Ολυμπιακό θα είναι και το τελευταίο στη καριέρα του.

Επιβεβλημένος λοιπόν ο σχεδιασμός της ομάδας για την ερχόμενη σεζόν και από ότι φαίνεται, η διοίκηση της ομάδας το γνωρίζει πολύ καλά και ήδη έχει βρει τον αντικαταστάτη του. Ο εκλεκτός της διοίκησης δεν είναι άλλος από τον αρχηγό της εθνικής Ελλάδας. Ο Άγγελος Μπασινάς φέρεται να είναι με το ένα πόδι στην ΑΕΚ, όπως αναφέρουν σημερινά δημοσιεύματα και σαν είδηση σίγουρα έρχεται να δώσει συνέχεια στην νιρβάνα των οπαδών της ομάδας.

Ο Ντέμης Νικολαϊδης πριν από λίγο καιρό και κατά τη διάρκεια συνέντευξης τύπου που είχε παραχωρήσει σε δημοσιογράφους είχε προβεί σε μια προφητική δήλωση-δείγμα των προθέσεων του για το μεταγραφικό σχεδιασμό της ομάδας. Ο πρόεδρος της «Ένωσης» είχε τονίσει πως κατά τη μεταγραφική περίοδο του Ιανουαρίου, ο σύλλογος σκόπευε να διαθέσει το ποσό του 1,5 εκ. Ευρώ προκειμένου να εντάξει στο δυναμικό του παίκτη-βαρόμετρο.

Ο παίκτης δεν ήρθε τον Ιανουάριο, όμως η συμφωνία φαίνεται να είχε κλειστεί για την μεταγραφική περίοδο του καλοκαιριού. Το συμβόλαιο του Έλληνα διεθνή με τη Μαγιόρκα λήγει το καλοκαίρι και όπως πηγές αναφέρουν, η διοίκηση της ΑΕΚ έχει ήδη προτείνει διετή συνεργασία στον Άγγελο Μπασινά με 1,5 εκ. Ευρώ συν κάποια μπόνους που θα συμφωνηθούν για την κατάκτηση στόχων. Με λίγα λόγια ο Νικολαίδης προσφέρει ένα ηγεμονικό συμβόλαιο της τάξης του ενός εκ. Ευρώ στον Μπασινά ετησίως.

Όπως αναφέρουν πηγές από το περιβάλλον του παίκτη, ο πρώην ποδοσφαιριστής του Παναθηναϊκού προτιμά 3ετές συμβόλαιο, ωστόσο το γεγονός αυτό δεν φαίνεται ότι θα σταθεί εμπόδιο στην συμφωνία των δυο πλευρών. Άλλωστε και μόνο το γεγονός ότι ο Μπασινάς θέλει να επιστρέψει στο ελληνικό πρωτάθλημα για να κλείσει την καριέρα του, αποτελεί ένα ακόμη λόγο για ευτυχή κατάληξη των συνομιλιών μεταξύ ΑΕΚ και Μπασινά.

Σενάρια και για Μπανγκούρα

Και ενώ το πρωτάθλημα βρίσκεται ακόμα σε εξέλιξη και η ΑΕΚ είναι ακόμα στο κυνήγι του τίτλου, η μεταγραφολογία συνεχίζεται. Ο Μπασινάς αποτελεί τον διακαή πόθο της διοίκησης, όμως σύμφωνα με σενάρια που φέρνουν στη δημοσιότητα κυπριακά μέσα ενημέρωσης, ένας ακόμη παίκτης από το πρωτάθλημα της Κύπρου, έχει βρεθεί στο μεταγραφικό στόχαστρο της «Ένωσης». Πρόκειται για τον 18χρονο Μουσταφά Μπανγκούρα, του οποίου η περίπτωση είχε απασχολήσει και στο παρελθόν το «δικέφαλο», αλλά το κόστος για τη μεταγραφή του είχε χαρακτηριστεί απαγορευτικό. Ο Μπανγκούρα αγωνίζεται με τα χρώματα της Νέας Σαλαμίνας και σε 23 αγώνες έχει πετύχει 9 τέρματα.

Ετοιμάζει πρόταση για Παπασταθόπουλο η Βαλένθια

Η παρουσία και μόνο του συνεργάτη του Κούμαν, Μπαϊράμ Τουτουμλού,στις εξέδρες του Ολυμπιακού Σταδίου, για το παιχνίδι της ΑΕΚ με το Ολυμπιακό, αποτελεί προάγγελο σημαντικών εξελίξεων στην υπόθεση της μεταγραφής του Παπασταθόπουλου στην Βαλένθια.Η ισπανική ομάδα έχει εκφράσει εδώ και αρκετό καιρό το ενδιαφέρον της για την απόκτηση του νεαρού αμυντικού γεγονός το οποίο αποδεικνύεται και από την παρουσία του Τουτουμλού στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό.

Μάλιστα, όπως αναφέρουν πληροφορίες από την Ισπανία, η διοίκηση της Βαλένθια δεν αποκλείεται να καταθέσει πρόταση στην ΑΕΚ για να εντάξει στο δυναμικό της τον αμυντικό της «Ένωσης». Ο Τουτουμλού έχει ήδη πληροφορήσει τον Κούμαν για τα όσα είδε στο ματς της Κυριακής, ενώ αποχώρησε για την Ισπανία έχοντας στην κατοχή του και ένα DVD με αγωνιστικά στιγμιότυπα του Παπασταθόπουλου.

«Η νίκη ανήκει σε όσους αγαπούν την ΑΕΚ»

Σε συνέντευξη που παραχώρησε στην αθλητική εφημερίδα Sport Day, ο τερματοφύλακας της Ένωσης, Γιούργκεν Μάχο, μίλησε για όλους και για όλα, ενώ δεν παρέλειψε να τονίσει πως η εκπληκτική εμφάνιση και η επιβλητική νίκη απέναντι στον Ολυμπιακό είναι αφιερωμένη σε όσους αγαπούν το σύλλογο.

Αποδεικνύοντας για μια ακόμη φορά ότι πέρα απο μεγάλος παίκτης είναι και εξαίρετος χαρακτήρας, ο σούπερ σταρ της ΑΕΚ, Ριβάλντο σε συνομιλία που είχε με τους συμπαίκτες του, έσπευσε να τους ευχαριστήσει για την απόδοση και τη νίκη απέναντι στο Ολυμπιακό, ενώ δεν παρέλειψε να αναφέρει πως όλα είναι ανοιχτά στην υπόθεση τίτλου, καθώς όπως ο ίδιος αναφέρει τόσο ο Ολυμπιακός όσο και ο Παναθηναϊκός θα στραβοπατήσουν στις εναπομείναντες τρεις αγωνιστικές μέχρι τη λήξη του πρωταθλήματος.

«Έχω παίξει τόσα και τόσα παιχνίδια στη ζωή μου. Έχω πάρει τόσους τίτλους και νιώθω γεμάτος από ποδόσφαιρο. Αυτή η νίκη, όμως, θα μείνει για πάντα χαραγμένη στην καρδιά και το μυαλό μου. Αυτή η νίκη σήμαινε πολλά για μένα και δεν θα την ξεχάσω ποτέ. Θέλω να ευχαριστήσω όλους τους συμπαίκτες μου που είχαν αυτή την εμφάνιση. Ήταν ένα πολύ μεγάλο παιχνίδι από όλους σας. Σας ευχαριστώ», δήλωσε ο πρωταγωνιστής του κυριακάτικου ντέρμπι, ενώ συνέχισε λέγοντας:

«Πρέπει να μείνουμε απόλυτα συγκεντρωμένοι και να αφήσουμε πίσω μας το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό. Πρέπει να συνεχίσουμε με τρεις νίκες και ξέρετε πολύ καλά ότι πιστεύω στον τίτλο. Θα χάσουν κι άλλους βαθμούς!», συμπλήρωσε ο Βραζιλιάνος άσος της ΑΕΚ.

«Θέλω να σκοράρω και στο επόμενο παιχνίδι»

Στο μεταξύ σε δηλώσεις που παραχώρησε στην πορτογαλική εφημερίδα A’ Bola, ο νεαποκτηθής επιθετικός της ΑΕΚ, Εντίνιο, δήλωσε πως η επιβλητική νίκη στο κυριακάτικο παιχνίδι είναι αποτέλεσμα του ότι όλα πήγαν τέλεια κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης, ενώ δεν δίστασε να αποκαλύψει την επιθυμία του να σκοράρει και στο επόμενο παιχνίδι της ομάδας του.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Εντίνιο

«Θέλω να συνεχίσω σ' αυτόν τον ρυθμό και να σκοράρω και στο επόμενο παιχνίδι. Δουλεύω πολύ στις προπονήσεις, αλλά με βοηθούν και οι συμπαίκτες μου. Το ότι σκοράρω εγώ είναι αποτέλεσμα ομαδικής λειτουργίας, δεν είναι μόνο δικό μου έργο. Ο προπονητής μού είπε συγχαρητήρια μετά το τέλος του αγώνα για τη συνολική μου παρουσία και γιατί τα έδωσα όλα. Μου είπε πως είμαι σε καλό δρόμο. Μου άρεσε που άκουσα αυτά τα λόγια από τον προπονητή μου», τόνισε ο επιθετικός της «Ένωσης», ενώ συνέχισε μιλώντας για το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό.

«Δεν περίμενα τέτοια έκταση στο σκορ, κανείς δεν το περίμενε. Πήγαν όμως όλα τέλεια και κερδίσαμε με τέσσερα γκολ διαφορά. Το σημαντικό είναι πως παίξαμε με σοβαρότητα. Θέλουμε να συνεχίσουμε έτσι μέχρι τέλους. Πιστεύουμε ακόμα πως μπορούμε να πάρουμε το πρωτάθλημα. Ο Ολυμπιακός έχει δύο δύσκολα παιχνίδια, με Λάρισα και Ξάνθη. Το δικό μας πρόγραμμα είναι θεωρητικά ευκολότερο, αυτό όμως πρέπει να το δείξουμε στο γήπεδο», συνέχισε ο σκόρερ του δεύτερου τέρματος εις βάρος του Ολυμπιακού και έκλεισε της δηλώσεις του αποκαλύπτοντας το όνειρό του να αγωνιστεί με τα χρώματα της εθνικής ομάδας της Πορτογαλίας.

«Οι φίλοι μου από την Πορτογαλία μου λένε πως τα πάω καλά. Δεν γνωρίζω αν το τεχνικό επιτελείο του Σκολάρι με παρακολουθεί εδώ στο ελληνικό πρωτάθλημα, αλλά εγώ κάνω το καλύτερο δυνατό για να έχω μία ευκαιρία στην εθνική Πορτογαλίας. Ίσως φαίνεται αυτή τη στιγμή να λείπει ένας κλασικός γκολτζής, αλλά είναι συγκυριακό θέμα, μπορεί στο επόμενο διάστημα να μην υφίσταται τέτοιο πρόβλημα».

Πηγή : sportime.gr

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 02-04-2008, 15:00:   #424
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Μεταγραφών…συνέχεια!

Ο απόηχος του κυριακάτικου ντέρμπι έχει κοπάσει στο στρατόπεδο της ΑΕΚ και πλέον την απόλυτη ηδονή της μεθυστικής νίκης έχει αντικαταστήσει ο σκεπτικισμός για το μέλλον της ομάδας. Ήδη το όνομα του Άγγελου Μπασινά έχει πρωταγωνιστήσει τις τελευταίες μέρες αναφορικά με τον μεταγραφικό σχεδιασμό της ομάδας. Ωστόσο, οι ιθύνοντες του συλλόγου φαίνεται να μην καθησυχάζονται και να προγραμματίζουν τα επόμενα μεταγραφικά βήματα, με τα ονόματα των Ρίκκα, Μάκο και Γκαρσία να αποτελούν τους «εκλεκτούς» της διοίκησης.

Μπασινάς ο αντι-Ζήκος

Την υπέρμετρη χαρά από την επιβλητική εμφάνιση του Ζήκου στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, αντικατέστησε η νοσταλγία για την διαφαινόμενη αποχώρησή του από την αγωνιστική δράση, σύμφωνα με τα λεγόμενα του ίδιου του παίκτη. Ο τερματισμός του Ζήκου από την ενεργό δράση ουσιαστικά θα αφήσει ορφανό το κέντρο της ομάδας, και η εύρεση αντικαταστάτη του αποτελεί μονόδρομο για την «Ένωση». Η περίπτωση του Άγγελου Μπασινά, αποτελεί πανάκια για τους «κιτρινόμαυρους», που στο πρόσωπό του φαίνεται να βρίσκουν τον αντι-Ζήκο.

Το πάντρεμα των δυο πλευρών θεωρείται σχεδόν βέβαιο, καθώς ήδη παίκτης και ομάδα έχουν βρεθεί σε επαφή και το μόνο εμπόδιο που φέρεται να δημιουργείται, έχει να κάνει με το γεγονός ότι ο παίκτης επιθυμεί 3ετή συνεργασία, ενώ η ομάδα έχει ήδη προσφέρει πρόταση για 2ετές συμβόλαιο. Εμπόδιο βέβαια που όπως όλα δείχνουν δεν πρόκειται να αποτελέσει τροχοπέδη για τελική συμφωνία ανάμεσα σε ΑΕΚ και Μπασινά, καθώς και οι δυο πλευρές φαίνεται να είναι διατεθειμένες να βάλουν νερό στο κρασί τους, προκειμένου να επέλθει συμφωνία.

Ο Ρίκκα, οι μνηστήρες και η μυστική συνάντηση

Το όνομά του έχει απασχολήσει και στο παρελθόν την ΑΕΚ, ωστόσο οι σχέσεις των διοικούντων της ομάδας με την διοίκηση της Ξάνθης είχαν παγώσει με αφορμή τους χειρισμούς του Πανόπουλου στο θέμα Τοροσίδη και έκτοτε το ενδιαφέρον του «δικέφαλου» για τον Ρίκκα είχε ατονήσει. Ωστόσο, οι σχέσεις των δυο πλευρών φαίνεται να έχουν αποκατασταθεί και δεν θεωρείται απίθανη η συνεργασία των δυο διοικήσεων ώστε να ντυθεί ο νεαρός άσος στα κιτρινόμαυρα.

Η εκδήλωση ενδιαφέροντος για την απόκτηση του αμυντικού μέσου της Ξάνθης και από την μεριά του Παναθηναϊκού ήρθε να θολώσει τα νερά σχετικά με το μέλλον του παίκτη, ωστόσο όπως φαίνεται οι άνθρωποι της «Ένωσης» επιθυμούν διακαώς να εντάξουν τον παίκτη στο δυναμικό της ομάδας και θεωρούν ότι η ΑΕΚ είναι η ομάδα που θα έχει τον πρώτο λόγο στη μεταγραφή του παίκτη.

Μάλιστα, σύμφωνα με έγκυρες πηγές, οι δυο πλευρές ήδη έχουν έλθει σε επαφή και μάλιστα οι ιθύνοντες της ΑΕΚ έχουν ζητήσει από τους διοικούντες την Ξάνθη, να έχουν εκείνοι τον τελευταίο λόγο στην υπόθεση Ρίκκα ώστε να μην χάσουν, μετά τον Τοροσίδη, ένα ακόμα ταλέντο. Αξίζει να αναφερθεί ότι μεγαλύτερο εμπόδιο για την μεταγραφή του 22χρονου στην «Ένωση», αποτελούν οι οικονομικές απαιτήσεις της ακριτικής ομάδας, αλλά και το γεγονός ότι ο παίκτης έχει συμβόλαιο με την Ξάνθη εως το 2011.

Η υπόθεση Μάκου

Συνεχίζεται με αμείωτο ρυθμό το ενδιαφέρον της ΑΕΚ για τον Γρηγόρη Μάκο, προκειμένου να καλυφθούν τα κενά που θα δημιουργηθούν στη θέση του αμυντικού χαφ με την αποχώρηση του Άκη Ζήκου από την ενεργό δράση αλλά και με την λύση της συνεργασίας του Ταμαντανί Ενσαλίβα, που δεν έχει ανταπεξέλθει στις προσδοκίες των «κιτρινόμαυρων».

Με βάση τα δεδομένα αυτά, η περίπτωση Μάκου αποτελεί ιδανική περίπτωση για την «Ένωση», καθώς ο παίκτης του Πανιωνίου θεωρείται ένας από τους πιο αξιόλογους Έλληνες μέσους του φετινού πρωταθλήματος. Η περίπτωση του βέβαια θεωρείται ιδιαίτερα δύσκολη εξαιτίας των βεβαρημένων σχέσεων μεταξύ των διοικήσεων των δυο ομάδων, ωστόσο η πλευρά της ΑΕΚ φέρεται να κυνηγήσει μέχρι τέλους την περίπτωση του νεαρού μέσου.

Με άρωμα Βολιβίας

Στο μεταξύ, σύμφωνα με πληροφορίες που είδαν το φως της δημοσιότητας τα τελευταία εικοσιτετράωρα, πολύ πιθανή θεωρείται η περίπτωση εκδήλωσης ενδιαφέροντος από τους «κιτρινόμαυρους» για τον Νάτσο Γκαρσία. Η διοίκηση της «Ένωσης», είχε πλησιάσει τον Βολιβιανό άσο και στη μεταγραφική περίοδο του Ιανουαρίου, ωστόσο η εξέλιξη του θέματος δεν κατέληξε με πάντρεμα ανάμεσα στις δυο πλευρές.

Ανάλογη προσπάθεια από τη μεριά των «κιτρινόμαυρων», αναμένεται να υπάρξει και την επερχόμενη μεταγραφική περίοδο με την διοίκηση της ΑΕΚ να φέρεται να βάζει βαθειά το χέρι στην τσέπη ώστε να ντύσει τον 27χρονο παίκτη του Άρη στα «κιτρινόμαυρα».

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 03-04-2008, 01:40:   #425
Donstefano
LaTeamer

Το avatar του χρήστη Donstefano

Donstefano is on a distinguished roadDonstefano is on a distinguished roadDonstefano is on a distinguished roadDonstefano is on a distinguished road
Προεπιλογή

Κωδικός... Εργοτέλης

Οι παίκτες της ΑΕΚ ξεκουράστηκαν την Τρίτη, τα πανηγύρια για το 4-0 επί του Ολυμπιακού κοπάζουν σιγά-σιγά και στο προσκήνιο έρχεται ο Εργοτέλης. Με την ψυχολογία στα ύψη μετά την επιβλητική νίκη της περασμένης Κυριακής και με την πίστη για κατάκτηση του τίτλου να έχει επανέλθει στις τάξεις της, η Ενωση άρχισε την Τετάρτη στους Θρακομακεδόνες την προετοιμασία για το κυριακάτικο ματς με τους Κρητικούς. "Να παραμείνουμε προσγειωμένοι και να κάνουμε τρεις νίκες", τόνισε στην ομιλία του ο Νίκος Κωστένογλου. Πρόγραμμα αποθεραπείας συνέχισε ο Γκουστάβο Μαντούκα, δε σταματούν τα μεταγραφικά σενάρια για την ΑΕΚ. Στους Ριβάλντο-Λυμπερόπουλο τα βραβεία της 27ης αγωνιστικής.

Με την ψυχολογία στο καλύτερο δυνατό σημείο, μετά τη νίκη επί του Ολυμπιακού με το εμφατικό 4-0, οι παίκτες της ΑΕΚ επέστρεψαν στις προπονήσεις το πρωί της Τετάρτης. Το κλίμα στις τάξεις των κιτρινόμαυρων είναι το ιδανικό, η αυτοπεποίθηση όλων έχει τονωθεί για τα καλά και δεν είναι κρυφό ότι όλοι, πλέον, στην ομάδα πιστεύουν ακόμη και στην κατάκτηση του τίτλου. Ξέρουν, βεβαίως, ότι τα πράγματα δεν εξαρτώνται από αυτούς, αλλά είναι αποφασισμένοι να κάνουν ό,τι μπορούν.

Κι αυτό, δεν είναι κάτι άλλο από το 3Χ3. Η ΑΕΚ θέλει να πετύχει το απόλυτο στα ματς που απομένουν, να εξαντλήσει δηλαδή από την πλευρά της τις πιθανότητες που της αναλογούν και το αν θα γίνει η μεγάλη ανατροπή, θα φανεί... Οπως και να έχει, όμως, οι κιτρινόμαυροι είναι υποχρεωμένοι να ολοκληρώσουν το πρωτάθλημα μόνο με νίκες. Και η μία εξ αυτών, πρέπει να έρθει την Κυριακή, ξανά στο ΟΑΚΑ, κόντρα στον Εργοτέλη.

Η προετοιμασία για αυτό το ματς άρχισε την Τετάρτη και αυτό που θέλει ο Νίκος Κωστένογλου από τους παίκτες του είναι να δουλέψουν σωστά όλες αυτές τις ημέρες, να μην πάρουν τα μυαλά του αέρα από τον θρίαμβο επί του Ολυμπιακού και σε καμία περίπτωση να μην πιστέψουν ότι έχουν κερδίσει τους Κρητικούς, πριν καν μπουν στο γήπεδο. Αντιθέτως, στόχος του προπονητή της Ενωσης είναι να δουλέψουν οι παίκτες του για την κυριακάτικη αναμέτρηση, όπως και για το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό. Με πολύ πάθος, πολύ όρεξη και απόλυτη συγκέντρωση.

"Μπορούμε να κατακτήσουμε το πρωτάθλημα, καθώς δεν έχει κριθεί ακόμη τίποτα. Εμείς πρέπει οπωσδήποτε να κάνουμε τρεις νίκες και θα δούμε πώς θα τελειώσει το πρωτάθλημα. Η νίκη μας επί του Ολυμπιακού ήταν πολύ μεγάλη και ό,τι καλύτερο για εμάς και τον κόσμο μας, αλλά τώρα πρέπει να προσγειωθούμε και να δουλέψουμε σοβαρά ενόψει Εργοτέλη. Δεν πρέπει να τους υποτιμήσουμε, αλλά να τα δώσουμε όλα για τη νίκη", τόνισε ο Κωστένογλου.

Το ευχάριστο ήταν το γεγονός ότι δεν προέκυψε κανένα πρόβλημα στην προπόνηση της Τετάρτης, με τον Γκουστάβο Μαντούκα συνέχισε το πρόγραμμα αποθεραπείας που ακολουθεί, ενώ ο Γιώργος Τόφας έκανε πρόγραμμα στο γυμναστήριο. Στην προπόνηση πήρε μέρος και ήταν αρκετά ευδιάθετος και ο Μοχάμεντ Καλόν, που επέστρεψε στις υποχρεώσεις της ομάδας μετά την απολογία του και το πρόστιμο από τον Ντέμη Νικολαΐδη.

* Η προπόνηση της Πέμπτης είναι προγραμματισμένη στις 16.30 και θα είναι κλειστή για τους εκπροσώπους του Τύπου και τους φιλάθλους.

Αρχισε η μεταγραφολογία...

Το πρωτάθλημα δεν έχει τελειώσει ακόμη, η ΑΕΚ παραμένει στη μάχη του τίτλου αλλά τα μεταγραφικά σενάρια άρχισαν... Και με βάση τα όσα έχουν γίνει τα προηγούμενα χρόνια, θα πρέπει όλοι να περιμένουν ένταση αυτών των σεναρίων τις προσεχείς ημέρες. Το σίγουρο είναι ότι η ΑΕΚ θα ενισχυθεί στο χώρο του κέντρου, καθώς αποχωρεί από τη δράση ο Ακης Ζήκος, αλλά και στο κέντρο της άμυνας όπου οι Τραϊανός Δέλλας και Σωκράτης Παπασταθόπουλος είναι οι μόνοι που προκαλούν σιγουριά σε όλους.

Το ποιοι θα είναι οι παίκτες που θα έρθουν, όμως, είναι δύσκολο να το πει κάποιος με σιγουριά από τώρα. Δεδομένα ο Αγγελος Μπασινάς αποτελεί έναν από τους βασικούς στόχους και είναι επιθυμία και του ίδιου του διεθνή άσου να υπογράψει συμβόλαιο με τους κιτρινόμαυρους, ενώ ο Γρηγόρης Μάκος του Πανιωνίου είναι ένας από τους παίκτες που παρακολουθεί η ΑΕΚ εδώ και πάρα πολύ καιρό.

Δυνατά παίζει και το όνομα του Κλέιτον Σίλβα, οι πιθανότητες μεταγραφής του οποίου στην Ενωση αυξάνονται λόγω της -σχεδόν σίγουρης- ανάληψης της τεχνικής ηγεσίας της ομάδας από τον Γιώργο Δώνη, μετά το τέλος της σεζόν.

"Χαρίστε ένα βιβλίο" και με τον Εργοτέλη

Με μεγάλη επιτυχία, πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 30 Μαρτίου 2008, το πρώτο στάδιο υλοποίησης της δράσης της ΠΑΕ ΑΕΚ «Χαρίστε ένα Βιβλίο», πριν από το παιχνίδι της ομάδας με τον Ολυμπιακό. Τα stands της ΑΕΚ με την ειδική ένδειξη για τη συγκέντρωση των βιβλίων, που είχαν τοποθετηθεί σε επιλεγμένες θύρες του γηπέδου, γέμισαν από πολύ νωρίς το απόγευμα, με τις προσφορές των φιλάθλων σε βιβλία, τα οποία θα διατεθούν από την κιτρινόμαυρη ΠΑΕ σε μαθητές των ακριτικών σχολείων.

Η πρωτοβουλία της ΑΕΚ για τη συγκέντρωση βιβλίων και τη διάθεσή τους σε σχολεία ακριτικών περιοχών, εντάσσεται στο πλαίσιο της ευρύτερης υλοποίησης προγράμματος Εταιρικής Κοινωνικής Ευθύνης της ΠΑΕ, το οποίο έχει ως στόχο την ευαισθητοποίηση και κινητοποίηση του φίλαθλου κόσμου για αλληλέγγυα συνδρομή σε κοινωφελείς δράσεις.

Η ενέργεια “Χαρίστε ένα βιβλίο” θα συνεχιστεί και την προσεχή Κυριακή 6 Απριλίου 2008 πριν από το παιχνίδι της ΑΕΚ με τον Εργοτέλη. Οι ενδιαφερόμενοι φίλαθλοι, μπορούν να προσφέρουν τα βιβλία που επιθυμούν στα stand με την ειδική ένδειξη που θα βρίσκονται έξω από τo ΑΕΚ shop στις θύρες 11, και μέσα στις θύρες 29 και VIP του ΟΑΚΑ.

Παρουσίαση Υποτροφίας

Στο Πάντειο Πανεπιστήμιο ήταν την Τετάρτη ο Νίκος Θανόπουλος, εκπροσωπώντας την ΠΑΕ ΑΕΚ, και ο Τραϊνός Δέλλας εκ μέρους των ποδοασφαιριστών, καθώς έγινε παρουσίαση στους φοιτητές του προγράμματος της ΑΕΚ για την υποτροφία ενός αριστούχου σε πανεπιστήμιο του εξωτερικού και στη συνέχεια ανάληψης πόστου στην κιτρινόμαυρη ΠΑΕ για ένα χρόνο. Το πρόγραμμα αφορά στην προώθηση νέων ανθρώπων στο ποδόσφαιρο. Ο Θανόπουλος παρουσίασε αναλυτικά το πρόγραμμα, ενώ ο λιγομίλητος Δέλλας εξέφρασε τη στήριξη του στο πρόγραμμα της ΠΑΕ, ευχόμενος να μπουν νέοι άνθρωποι με νέες ιδέες στο ελληνικό ποδόσφαιρο.

Ο χρήστης Donstefano δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
The Following User Says Thank You to Donstefano For This Useful Post:
geodon (04-04-2008)
Παλιά 04-04-2008, 15:44:   #426
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

«Θα έχουν απώλειες ΠΑΟ και ΟΣΦΠ»

Σε δηλώσεις ενόψει του αγώνα με τον Εργοτέλη, μετά το τέλος της κλειστής προπόνησης, προέβη ο ποδοσφαιριστής της ΑΕΚ, Ντάνιελ Τόζερ, τονίζοντας πως οι δυο μεγάλοι αντίπαλοι της ομάδας για την κατάκτηση του πρωταθλήματος θα απωλέσουν βαθμούς, ενώ δεν δίστασε να επιστήσει την προσοχή των συμπαικτών του προτρέποντάς τους να αγωνιστούν στην αναμέτρηση με τον Εργοτέλη όπως παρατάχθηκαν και απέναντι στον Ολυμπιακό. Στο μεταξύ σε εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε στις εγκαταστάσεις της ΑΕΚ, στους Θρακομακεδόνες, τιμήθηκαν οι Ριβάλντο και Λυμπερόπουλος με τον τίτλο του MVP και του καλύτερου γκολ της αγωνιστικής αντίστοιχα.

Προσπαθώντας να εξηγήσει τους λόγους της μη χρησιμοποίησής του ο Τόζερ δήλωσε πως ή είναι αδικημένος, ή είναι πολύ καλύτεροι οι συμπαίκτες του, ενώ με τις δηλώσεις του έγινε και εμφανές ότι ένας ακόμη λόγος που τον πικραίνει που δεν αγωνίζεται με την «Ένωση», αποτελεί το γεγονός ότι η απουσία του από τις αναμετρήσεις την ΑΕΚ τον καθιστά ουσιαστικά και εκτός εθνικής ομάδας. Τέλος, τόνισε πως δεν υπάρχει κανένα θέμα μεταξύ του ίδιου και της ομάδας, καθώς όπως δήλωσε, έχει συζητήσει με την διοίκηση και τον προπονητή και όλα είναι μια χαρά.

Αναλυτικά οι δηλώσεις Τόζερ

«Δεν θέλω να μιλήσω για τις ευκαιρίες που μου έδινε ο Φερέρ και γενικότερα να κρίνω τις επιλογές των προπονητών μου. Σίγουρα κάποιοι ποδοσφαιριστές έχουν πάρει τις ευκαιρίες τους από τον Νίκο κι εγώ έχω παίξει μόνο ένα ημίχρονο. Δεν πειράζει... Είναι δύσκολες στιγμές για μένα αλλά δεν απογοητεύομαι. Ίσως να είμαι αδικημένος, ίσως οι άλλοι παίκτες στη θέση μου να είναι καλύτεροι. Έχω συζητήσει με τον προπονητή και δεν απογοητεύομαι. Χθες έμαθα πως δεν συμπεριλαμβάνομαι και στα πλάνα του προπονητή της Εθνικής μου ομάδα», δήλωσε ο άσος της ΑΕΚ και συνέχισε αναφορικά με τη δύσκολη συνέχεια του πρωταθλήματος:

«Αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να κερδίσουμε και τα τρία ματς που μας απομένουν. Δεν σκεφτόμαστε τα play-offs. Οι άλλες ομάδες δεν έχουν τόσο εύκολο πρόγραμμα και είναι πολύ πιθανό να έχουν απώλειες», υπογράμμισε ο Τόζερ και συνέχισε κάνοντας αναφορά στο παιχνίδι της Κυριακής με τον Εργοτέλη: «Αν μπούμε στο παιχνίδι, όπως στο ματς με τον Ολυμπιακό θα κερδίσουμε σίγουρα. Αν είμαστε σοβαροί, αλλά και πειθαρχημένοι από την αρχή θα κερδίσουμε. Και νομίζω ότι θα παίξουμε έτσι για να πετύχουμε το 3/3 και να κατακτήσουμε τον τίτλο».

Βραβεία για «Λύμπε» και «Ρίμπο»

Από τα χέρια ενός θρύλου της σύγχρονης ιστορίας της ΑΕΚ απονεμήθηκαν σήμερα, τα βραβεία του πολυτιμότερου παίκτη και του καλύτερου γκολ της 27ης αγωνιστικής της Super League, στους Ριβάλντο και Νίκο Λυμπερόπουλο αντίστοιχα. Σε μια εκδήλωση που διοργανώνει ο Πανελλήνιος Σύνδεσμος Αμειβομένων Ποδοσφαιριστών (ΠΣΑΠ), ο παλαίμαχος άσος της ΑΕΚ, Κώστας Νεστορίδης και ο δημοσιογράφος Νίκος Κατσαρός, τίμησαν τους δύο παίκτες της «Ένωσης», με την απονομή να λαμβάνει χώρα στις προπονητικές εγκαταστάσεις της ΑΕΚ στους Θρακομακεδόνες.

Την απονομή του βραβείου του MVP της αγωνιστικής παρέδωσε στον Ριβάλντο ο δημοσιογράφος Νίκος Κατσαρός, ο οποίος μετά την απονομή δήλωσε χαρακτηριστικά: «Είναι ξεχωριστή τιμή για μένα και χαίρομαι που συνδυάστηκε η μεγάλη χαρά της νίκης στο ντέρμπι, με τη χαρά να δώσω αυτό το βραβείο στον μεγάλο Ρίμπο», ενώ από τη μεριά του ο Βραζιλιάνος σούπερ σταρ τόνισε:

«Θέλω να ευχαριστήσω τους φιλάθλους για το βραβείο και να ευχαριστήσω και τους συμπαίκτες μου, γιατί χωρίς αυτούς δεν θα το έπαιρνα», τόνισε ο Ριβάλντο, ενώ απαντώντας σε ερώτηση που του τέθηκε για το αν ήθελε για προσωπικούς λόγου να σκοράρει εις βάρος του Ολυμπιακού ο «Ρίμπο» είπε: «Οποιοσδήποτε παίκτης θέλει να σκοράρει σε ντέρμπι και ειδικά με τον Ολυμπιακό. Το σημαντικό, όμως, είναι ότι βοήθησα τους συμπαίκτες μου να σκοράρουν και την ομάδα μου να κερδίσει το παιχνίδι», ενώ τέλος αναφορικά με ερώτηση που του έγινε για το αν προσπάθησε να πετύχει κάποιο εντυπωσιακό τέρμα ο Βραζιλιάνος απάντησε: «Για μένα αξίζουν όλα τα γκολ. Προσπάθησα να σκοράρω, αλλά όχι κατ΄ ανάγκην με εντυπωσιακό τρόπο. Δύο φορές το προσπάθησα, αλλά και τις δύο με πρόλαβε ο Νικοπολίδης».

Από την άλλη μεριά, το βραβείο του καλύτερου τέρματος της αγωνιστικής παρέδωσε στον Νίκο Λυμπερόπουλο, ο παλαίμαχος άσος της ΑΕΚ, Κώστας Νεστορίδης, ο οποίος φανερά συγκινημένος δήλωσε: «Εύχομαι όχι μόνο να βγεις πρώτος σκόρερ, αλλά και να περάσεις όλους τους προηγούμενους σκόρερ της ΑΕΚ. Είναι πολύ δύσκολο να γίνει αυτό. Πάντως, αυτά τα γκολ, σαν αυτό που έβαλες στο ντέρμπι, μπαίνουν από μεγάλους παίκτες».

Τέλος, ο Λυμπερόπουλος σχολιάζοντας τις δηλώσεις Νεστορίδη αλλά και το γεγονός ότι κατέκτησε αυτό το βραβείο δήλωσε: «Το να σκοράρεις είναι πάντα όμορφο, ειδικά όταν υπάρχει η ιδιαιτερότητα ενός ντέρμπι με τον Ολυμπιακό και πολύ περισσότερό όταν το γκολ που βάζεις, βγαίνει το καλύτερο της αγωνιστικής. Το αφιερώνω στους συμπαίκτες μου και στον κόσμο, που μας στήριξε τόσο πολύ και μας βοήθησε να κερδίσουμε».

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 05-04-2008, 23:13:   #427
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Νίκη και... αναμονή

Με την ψυχολογία στα ύψη και χωρίς προβλήματα της τελευταίας στιγμής, ολοκληρώθηκε η προετοιμασία της ΑΕΚ για το κυριακάτικο ματς με τον Εργοτέλη στο ΟΑΚΑ. Στόχος της Ενωσης είναι η νίκη και μόνο, προκειμένου να παραμείνει κοντά στην κορυφή και να περιμένει στραβοπατήματα των άλλων διεκδικητών. Ο Νίκος Κωστένογλου, που δε δοκίμασε κάτι στην προπόνηση του Σαββάτου, θα παρατάξει ίδια 11άδα με αυτή του 4-0 επί του Ολυμπιακού, ενώ εκτός αποστολής έμεινε ξανά ο Ροδόλφο Μάρτιν Αρουαμπαρένα. Αρκετό κόσμο περιμένουν στο ΟΑΚΑ αν βοηθήσει και ο καιρός, σενάρια επιστροφής του Κώστα Κατσουράνη.

Στην ΑΕΚ ξέρουν ότι δεν είναι το φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου. Για την ακρίβεια, με βάση τη βαθμολογία, έχουν λιγότερες πιθανότητες από τους άλλους δύο για το πρωτάθλημα. Αυτό, όμως, δε σημαίνει ότι τα παρατάνε. Ειδικά μετά το επιβλητικό 4-0 επί του Ολυμπιακού, στην Ενωση έχουν πάρει κι άλλη ώθηση για τις τελευταίες τρεις αγωνιστικές και πιστεύουν βάσιμα ότι οι άλλοι δύο θα κάνουν γκέλες. Αρα, θα πρέπει οι κιτρινόμαυροι να κάνουν το 3Χ3 για να το εκμεταλλευτούν.

Το καλό είναι ότι η ψυχολογία όλων είναι στα ύψη, η αυτοπεποίθηση έχει τονωθεί για τα καλά μετά τον θρίαμβο της περασμένης αγωνιστικής και παράλληλα έχει φύγει μεγάλο μέρος του βάρους που ένιωθαν οι παίκτες της ΑΕΚ έναντι του κόσμου της ομάδας, για τα ανεπιτυχή αποτελέσματα των προηγούμενων αγώνων. Με όλα αυτά ως δεδομένα, καταλαβαίνει κανείς ότι η προετοιμασία για τον αγώνα με τον Εργοτέλη έγινε κάτω από τις καλύτερες συνθήκες, ενώ ευχάριστο ήταν και το γεγονός ότι δεν προέκυψε κανένα απρόοπτο πρόβλημα, που θα ανάγκαζε τον Κωστένογλου να αλλάξει τα πλάνα του.

Αποστολή και 11άδα

Οι κιτρινόμαυροι έκαναν την τελευταία τους προπόνηση το Σάββατο στους Θρακομακεδόνες και σε αυτή ο Γκουστάβο Μαντούκα ολοκλήρωσε το πρόγραμμα αποθεραπείας και από Δευτέρα θα προπονείται σε κανονικό ρυθμό με τους συμπαίκτες του, ενώ ο Γιώργος Τόφας συνεχίζει αποθεραπεία. Μετά το τέλος της προπόνησης ο Κωστένογλου ανακοίνωσε την 23μελή αποστολή, στην οποία βρίσκονται οι Μάχο, Μορέτο, Παπασταθόπουλος, Γεωργέας, Δέλλας, Ράμος, Αλβες, Πλιάτσικας, Λαγός, Καφές, Ζήκος, Μπούρμπος, Κονέ, Παυλής, Παππάς, Ενσαλίβα, Ζούλιο Σέζαρ, Καλόν, Τόζερ, Ριβάλντο, Εντίνιο, Λυμπερόπουλος, Μπλάνκο.

Εκτός, δηλαδή, παρέμεινε για ακόμη μια φορά ο Ροδόλφο Μάρτιν Αρουαμπαρένα και το συμπέρασμα που βγαίνει είναι ότι ο Αργεντίνος αριστερός μπακ δεν υπολογίζεται.

Σε ό,τι αφορά την αρχική 11άδα, ο "Κωστέ" δε δοκίμασε κάτι το Σάββατο, αλλά έκανε δοκιμές όλες τις προηγούμενες μέρες και εκτός συγκλονιστικού απροόπτου, οι 11 που θα αρχίσουν το ματς με τον Εργοτέλη θα είναι οι ίδιοι με το ντέρμπι κόντρα στον Ολυμπιακό. Δηλαδή οι Μάχο, Γεωργέας, Μπούρμπος, Δέλλας, Παπασταθόπουλος, Ζήκος, Καφές, Εντίνιο, Ριβάλντο, Λυμπερόπουλος, Μπλάνκο.

"Σοβαρότητα και γρήγορο γκολ"

Αυτό που ζήτησε ο Νίκος Κωστένογλου από τους παίκτες του είναι να μπουν στο γήπεδο αποφασισμένοι να καθαρίσουν από νωρίς και να ψάξουν το γρήγορο γκολ, που θα κάνει πιο εύκολα τα πράγματα για τη συνέχεια. Αυτό είναι το πρώτο ζητούμενο για τον προπονητή της ΑΕΚ, ο οποίος τόνισε αρκετές φορές στους ποδοσφαιριστές ότι θα πρέπει να είναι απολύτως σοβαροί από το ξεκίνημα της αναμέτρησης και να μην υποτιμήσουν σε καμία περίπτωση τον Εργοτέλη, αλλά και να μην του επιτρέψουν με την απόδοση τους, να πιστέψει ότι μπορεί να αποσπάσει θετικό αποτέλεσμα.

Αν βοηθήσει ο καιρός...

Σε ό,τι αφορά την παρουσία του κόσμου, που έχει ενθουσιαστεί μετά το 4-0 επί του Ολυμπιακού και ζεστάθηκε ξανά με την ομάδα, στην ΑΕΚ περιμένουν αρκετό κόσμο, για τα δεδομένα ενόςπαιχνιδιού με αντίπαλο τον Εργοτέλη. Με την προϋπόθεση, όμως, ότι οι καιρικές συνθήκες θα είναι με το μέρος τους και δε θα βρέχει και την Κυριακή...

"Χαρίστε ένα βιβλίο"

Στο πλαίσιο του προγράμματος "Χαρίστε ένα βιβλίο", που εφαρμόστηκε για πρώτη φορά και μάλιστα με μεγάλη επιτυχία στο ντέρμπι της προηγούμενης εβδομάδας και θα εφαρμοστεί και στο ματς με τον Εργοτέλη, η ΠΑΕ ΑΕΚ εξέδωσε την ακόλουθη ανακοίνωση.

"Την Κυριακή, ελάτε στο γήπεδο κρατώντας ένα δώρο. Ένα βιβλίο, που έχετε ήδη διαβάσει, ένα βιβλίο που βρίσκετε στη βιβλιοθήκη σας και δεν θα το χρειαστείτε πια. Ελάτε να συμμετέχουμε όλοι μαζί στην προσπάθεια συγκέντρωσης βιβλίων που η ομάδα μας θα χαρίσει στα παιδιά που ζουν σε ακριτικές περιοχές της χώρας μας.

Η συγκέντρωση βιβλίων προστίθεται στο πρόγραμμα προσφοράς προς τους συνανθρώπους μας στο πλαίσιο της Εταιρικής Κοινωνικές Ευθύνης που έχει ξεκινήσει η ΠΑΕ. Η δημιουργία τράπεζας αίματος με αιμοδοσία που έγινε στα παιχνίδια με Άρη και Ολυμπιακό, στέφθηκε από απόλυτη επιτυχία και θα συνεχιστεί στο τέλος της αγωνιστικής περιόδου με δότες τα μέλη του ποδοσφαιρικού τμήματος.

Η συγκέντρωση βιβλίων ξεκίνησε στον αγώνα με τον Ολυμπιακό και θα συνεχιστεί στο παιχνίδι, αύριο, με τον Εργοτέλη. Αφήστε αυτό το μικρό αλλά τόσο σημαντικό δώρο σας, καθώς έρχεστε στο Ολυμπιακό Στάδιο για να δείτε την ομάδα, στα stand με την ειδική ένδειξη που θα βρίσκονται έξω από τo aekshop στη θύρα 11 και μέσα στις θύρες 29 και VIP του ΟΑΚΑ".

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 07-04-2008, 16:25:   #428
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Αρουαμπαρένα: Στόχος ο τίτλος

Η κατάκτηση του τίτλου είναι ο στόχος της ΑΕΚ, όπως τόνισε σε συνέντευξή του σε αθλητικό περιοδικό πολιτικής εφημερίδας ο Μάρτιν Αρουαμπαρένα. Ο Αργεντινός αμυντικός, μεταξύ άλλων, αναφέρθηκε στον πρώην τεχνικό της Ένωσης Σέρα Φερέρ, την διαιτησία στο ελληνικό πρωτάθλημα, την περιπέτεια της Ένωσης στο κύπελλο UEFA, αλλά και για την μεγάλη νίκη των κιτρινόμαυρων επί του Ολυμπιακού στο ντέρμπι με 4-0, σκορ το οποίο, όπως επεσήμανε ο πρώην παίκτης της Βιγιαρεάλ, θα μπορούσε να είναι πολύ μεγαλύτερο.

Ακολουθεί αναλυτικά η συνέντευξη του Αρουαμπαρένα στο ΕΘΝΟΣΠΟΡ:

-Περίμενες μια τόσο μεγάλη εμφάνιση και νίκη στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό;

"Από τα πρώτα 30 λεπτά φάνηκε το πράγμα! Η ομάδα έπιασε πολύ υψηλή απόδοση. Βέβαια, οι αντίπαλοι δεν έπαιξαν σύμφωνα με τις δυνατότητές τους, αλλά αυτό δεν αφαιρεί κάτι από την αξία της ΑΕΚ. Παίξαμε 30 λεπτά, τα οποία ήταν για μένα τα κορυφαία της φετινής σεζόν, και τελειώσαμε το ημίχρονο με 3-0, που θα μπορούσε κάλλιστα να είναι 5-0 ή 6-0..."

-Γιατί δεν κατάφερε η ομάδα να πιάσει αυτή την απόδοση σε κάποιο άλλο παιχνίδι της χρονιάς;

"Υπάρχουν αγώνες που προσφέρονται περισσότερο από κάποιους άλλους για να πιάσεις υψηλή απόδοση. Εδώ μας βοήθησε και το γεγονός ότι παρουσιάστηκε ο Ολυμπιακός πολύ μέτριος. Αυτό ήταν εμφανές μέσα στον αγωνιστικό χώρο και διευκόλυνε τα πράγματα για την ομάδα μου. Η ΑΕΚ φέτος σε όλη τη διάρκεια της σεζόν βρίσκεται στην κατάταξη κοντά σε ομάδες με μεγαλύτερους προϋπολογισμούς, όπως ο Παναθηναϊκός και ο Ολυμπιακός. Καταφέραμε να αντιμετωπίσουμε σχεδόν όλα τα παιχνίδια με τον απαραίτητο σεβασμό. Στη διάρκεια μιας τόσο μεγάλης περιόδου το ζητούμενο είναι να έχεις σταθερή απόδοση. Αλλωστε φέτος και οι τρεις διεκδικητές παρουσίασαν σκαμπανεβάσματα. Τώρα όμως πρέπει να κάνουμε αυτό που υποχρεούμαστε: να πάρουμε τα τρία ματς που απομένουν μέχρι τη λήξη της φετινής περιόδου και να δούμε αν αυτό θα ναι αρκετό για να στεφθούμε πρωταθλητές."

-Το ευρύ σκορ στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό αποδεικνύει κάτι; Είναι ικανό για να βγάλει κανείς συμπεράσματα για τις δυνατότητες της φετινής ΑΕΚ;

"Το αποτέλεσμα από μόνο του είναι, πράγματι, εντυπωσιακό, αλλά το βασικό συμπέρασμα είναι ότι σε σχέση με άλλες χρονιές η ΑΕΚ έχει πλησιάσει τις ομάδες που έχουν μεγαλύτερο μπάτζετ. Τις προηγούμενες σεζόν, λίγες αγωνιστικές πριν από τη λήξη, η ΑΕΚ είχε ήδη τεθεί νοκ άουτ από τη διεκδίκηση του τίτλου, ενώ φέτος δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Ο κόσμος είναι φυσιολογικό να μένει στο αποτέλεσμα με τον Ολυμπιακό, αλλά προέχουν για μας τους ποδοσφαιριστές τα τρία τελευταία ματς της περιόδου. Η ομάδα είχε τη δύναμη να ξεπεράσει δύσκολες στιγμές μέσα στη φετινή σεζόν και όλοι οι παίχτες, το τεχνικό επιτελείο, η διοίκηση, βρήκαν τον τρόπο να δουλέψουν σωστά προκειμένου να πλησιάσουμε ξανά την κορυφή."

-Αν τελικά χαθεί αυτός ο τίτλος, θα μιλάμε για μια μεγάλη χαμένη ευκαιρία της ΑΕΚ να επιστρέψει στην κορυφή έπειτα από 14 χρόνια; Πόσω μάλλον αν αναλογιστούμε ότι στο μεγαλύτερο διάστημα «οδηγούσε» την κούρσα του πρωταθλήματος;

"Αυτά τα έχει το ποδόσφαιρο. Ομως εμείς θα πολεμήσουμε για το πρωτάθλημα. Αυτή τη στιγμή δεν σκεφτόμαστε το «μετά», αλλά τα τρία παιχνίδια που έχουμε μπροστά μας. Και ο πρώτος μας στόχος παραμένει ο ίδιος: να κερδίσουμε τον τίτλο. Ελπίζουμε να μην χάσουμε τις ευκαιρίες που τυχόν θα μας δοθούν. Η ομάδα είναι σε καλή κατάσταση. Μολονότι αλλάξαμε προπονητή μέσα στη χρονιά και γράφονταν διάφορα πράγματα στον Τύπο που δεν ίσχυαν με στόχο να μας αποσταθεροποιήσουν, εμείς οι παίχτες καταφέραμε να μείνουμε ενωμένοι και πολύ δυνατοί ως γκρουπ, γιατί ξέραμε τι θέλαμε από την αρχή της περιόδου. Από το μυαλό μας δεν περνούν αυτή τη στιγμή τα πλέι οφ. Θέλουμε μόνο τον τίτλο! Υπάρχει χρόνος, υπάρχει αισιοδοξία ότι μπορούμε να εκμεταλλευτούμε την ευκαιρία που μας δίνεται."

-Κατά καιρούς σε έχουμε ακούσει να ρίχνεις... σπόντες για τον Ολυμπιακό και τη διαιτησία. Μολονότι βρίσκεσαι μόλις 10 μήνες στην Ελλάδα, είσαι ίσως ο μοναδικός από όλους τους ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ που κάνεις τέτοιου είδους δηλώσεις.

"Δεν είμαι... μωρό, έχω πείρα και ξέρω πώς λειτουργούν τα πράγματα στο ποδόσφαιρο. Κάποιος πρέπει να αντιλαμβάνεται πάντα το πού βρίσκεται, να συνειδητοποιεί τις καταστάσεις. Αυτό που μας ενδιαφέρει τώρα είναι να βάλουμε τα ονόματά μας στην ιστορία του συλλόγου. Αυτό και τίποτε άλλο! Η ομάδα μας είναι σοβαρή, έχει δουλέψει καλά κι έχει μάθει να λύνει τα προβλήματά της μέσα στα αποδυτήρια."

-Αλήθεια, ποια είναι η αίσθηση που σου αφήνει η ελληνική διαιτησία στην πρώτη σου χρονιά στη Σούπερ Λίγκα; Βλέπεις, έχουν γίνει πολλά διαιτητικά λάθη στο φετινό πρωτάθλημα...

"Οταν φθάνουμε προς το τέλος της σεζόν, πάντα υπάρχει κριτική για τους διαιτητές, τόσο από μικρές ομάδες που απειλούνται από υποβιβασμό όσο κι από μεγάλες που διεκδικούν τον τίτλο. Αυτό συμβαίνει παντού, στην Αργεντινή, στην Ισπανία και καθένας έχει διαφορετική άποψη για το επίπεδο των διαιτητών. Είμαι πεπεισμένος πως δεν είναι εσκεμμένα τα λάθη των διαιτητών. Απλώς κάνουν λάθη, διότι βλέπουν τα πράγματα από διαφορετική γωνία μέσα στο γήπεδο ή γιατί είναι τεχνικά ανεπαρκείς. Κατά την άποψή μου το επίπεδο στην Ελλάδα είναι καλό σε επίπεδο ομάδων και διαιτητών."

-Να επιστρέψουμε στα αγωνιστικά θέματα της ΑΕΚ και να σου ζητήσω μια τοποθέτηση στην πρόσφατη δήλωση του προέδρου, Ντέμη Νικολαϊδη, ότι «η ΑΕΚ έχει πολύ καλό ρόστερ, αλλά φέτος έπαιξε μέτριο έως κακό ποδόσφαιρο»...

"Καθένας έχει την άποψή του, οι αριθμοί είναι εδώ! Είμαστε πολύ πιο κοντά φέτος στον Ολυμπιακό απ ό,τι την προηγούμενη χρονιά. Επίσης είμαστε η ομάδα που έχει πετύχει τα περισσότερα γκολ στο πρωτάθλημα. Είναι αλήθεια ότι είχαμε κάποια διαστήματα στα οποία έπεσε η απόδοσή μας, κυρίως στο ξεκίνημα του β γύρου. Επίσης ήταν σκληρό το χτύπημα του αποκλεισμού μας από το κύπελλο Ελλάδας. Ηταν αναπάντεχο, δεν το πιστεύαμε ότι θα μέναμε έξω από τον θεσμό. Αν κανείς πιστεύει ότι θα κερδίσει τους αγώνες... περπατώντας επειδή υπάρχουν μεγάλα ονόματα στο ρόστερ, η απάντησή μου είναι ότι αυτό δεν ισχύει. Αν ήταν έτσι και μετρούσαν οι προϋπολογισμοί, τότε ο Ολυμπιακός που ξοδεύει 8 και 9 εκ. ευρώ για μεταγραφές, θα χε πάρει το πρωτάθλημα με τεράστια διαφορά. Πιστεύω ότι το σημαντικότερο είναι η σταθερότητα στην απόδοση μιας ομάδας, κι αυτό η ΑΕΚ το έχει πετύχει."

-Σε ατομικό επίπεδο, αν σου ζητούσα να βαθμολογήσεις τον εαυτό σου στην κλίμακα του «10», τι βαθμό θα έβαζες;

"Ηδη στον β γύρο έχω υποστεί δυο τραυματισμούς και βρίσκομαι τέσσερις εβδομάδες εκτός αγωνιστικών χώρων. Κανείς ποτέ δεν είναι ικανοποιημένος με την απόδοσή του και πάντα ζητάει το κάτι παραπάνω. Αν ικανοποιείται ένας ποδοσφαιριστής με την απόδοσή του σ' ένα παιχνίδι, αυτό σημαίνει ότι δεν έχει φιλοδοξίες, δεν έχει όρεξη για περισσότερα και θα ήταν καλό να παρατήσει το ποδόσφαιρο! Στόχος μου είναι να ξεπεράσω τον τραυματισμό στο πόδι, διότι ποτέ δεν έχω αντιμετωπίσει παρόμοια κατάσταση στην καριέρα μου. Και το θέλω ακόμη περισσότερο διότι... δεν με αντέχει πλέον η γυναίκα μου τόσες ώρες μέσα στο σπίτι!"

-Τι μπορεί να περιμένει ο κόσμος της ΑΕΚ από εσένα την επόμενη αγωνιστική χρονιά;

"Να πάρουμε τα πράγματα με τη σειρά τους. Προέχουν τα τρία παιχνίδια του πρωταθλήματος. Ολα στην ΑΕΚ εξαρτώνται από το πώς θα τελειώσει η φετινή χρονιά. Γιατί τότε θα μάθουμε αν θα μαστε στο Τσάμπιονς Λιγκ της επόμενης περιόδου. Μετά το τέλος της σεζόν, τόσο ο σύλλογος όσο και οι παίχτες θα καθίσουν να αναλύσουν την κατάσταση, ο καθένας από το πόστο του κι εκεί θα εκφραστούν οι επιθυμίες όλων των πλευρών. Τόσο η διοίκηση όσο και οι ποδοσφαιριστές είναι έμπειροι σε τέτοιες καταστάσεις και θα χειριστούν τα πράγματα με τον καλύτερο τρόπο. Είμαστε αρκετοί παίχτες, γύρω στους 30 και η διοίκηση θα εκτιμήσει την απόδοση του καθενός και θα αποφασίσει ποιοι θα μείνουν και ποιοι θα φύγουν. Πολλά, βέβαια, θα εξαρτηθούν κι από τον νέο προπονητή. Κάποιοι παίχτες θα του αρέσουν και κάποιοι όχι..."

-Αρα, έτσι όπως τα λες, είσαι έτοιμος για όλα...

"Σίγουρα! Αυτό που δεν μου αρέσει είναι να αρχίσουν τώρα να λένε ότι «εγώ δεν παίζω καλά», ότι «αυτός παίζει καλύτερα από μένα», κ.λπ. Αυτά δημιουργούν κακό κλίμα μέσα στην ομάδα. Δηλώσεις του στυλ ότι «ο κόουτς έχει δίκιο ή άδικο» κι άλλα τέτοια, επηρεάζουν την ατμόσφαιρα στα αποδυτήρια κι αυτό με τη σειρά του μπορεί να βλάψει την προσπάθεια της ομάδας στον αγωνιστικό χώρο. Οταν με το καλό τελειώσει το πρωτάθλημα, ο καθένας θα έχει χρόνο να μιλήσει για όλα αυτά που του άρεσαν ή τον ενόχλησαν κατά τη διάρκεια της χρονιάς."

-Ας περάσουμε σε ένα κεφάλαιο που «έκλεισε» για την ομάδα τον περασμένο Φεβρουάριο. Αλήθεια έχεις μιλήσει με τον Λορένθο Σέρα Φερέρ μετά τη λύση της συνεργασίας του με την ΑΕΚ; Σε αιφνιδίασε αυτή η εξέλιξη;

"Μίλησα μαζί του τον καιρό που έφευγε από την ομάδα. Αυτό είναι το ποδόσφαιρο. Ποτέ δεν πρέπει να σε εκπλήσσει το οτιδήποτε. Οταν έφυγε ο Σέρα Φερέρ, η ομάδα μόλις είχε πέσει από την κορυφή. Τόσο ο πρόεδρος όσο και ο προπονητής είναι έξυπνοι άνθρωποι. Συζήτησαν κι αποφάσισαν να τελειώσει η συνεργασία τους. Τώρα έχουμε τον Νίκο (σ.σ.: Κωστένογλου), έναν νέο προπονητή, διαφορετικό από τον Σέρα Φερέρ. Η ομάδα έχει δείξει τη στήριξή της στο πρόσωπό του και, μολονότι είναι νέος, μακάρι να καταφέρει να πάρει τον τίτλο στην πρώτη του προσπάθεια και μαζί να πανηγυρίσει η ΑΕΚ ένα πρωτάθλημα που της ξεφεύγει εδώ και 14 χρόνια."

-Τι πρέπει να κάνει η ΑΕΚ για να γίνει μεγάλη κι εκτός ελληνικών συνόρων, για να διακριθεί στην Ευρώπη; Είναι εφικτό να ακολουθήσει το παράδειγμα της προηγούμενης ομάδας σου; Η Βιγιαρεάλ ήταν ένας μικρός επαρχιακός σύλλογος της Ισπανίας κι όμως έφθασε μέχρι τα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ...

"Η ΑΕΚ προχωράει βάσει ενός συγκεκριμένου επιχειρησιακού σχεδίου και μέχρι στιγμής τα πάει πολύ καλά. Ας μην ξεχνάμε ότι έχουν περάσει μόλις 4 χρόνια από το 2004, όταν απειλήθηκε με υποβιβασμό και οικονομική καταστροφή. Το γεγονός ότι αυτή τη στιγμή βρίσκεται σε τούτη τη θέση σημαίνει πως καθένας από το πόστο του κάνει σωστά τη δουλειά του, από τον πρόεδρο έως τον τελευταίο μοχλό του συλλόγου. Οσο για το πώς έγινε μεγάλη ομάδα η Βιγιαρεάλ, τα πράγματα είναι πολύ απλά. Εκεί υπάρχει ένας άνθρωπος που βάζει συνέχεια λεφτά! Αυτή τη στιγμή ο ετήσιος προϋπολογισμός της Βιγιαρεάλ ανέρχεται στα 60 εκ. ευρώ!"

-Ναι, αλλά και η Βιγιαρεάλ από κάπου ξεκίνησε!...

"Αν υπάρχει ένα σοβαρό σχέδιο σαν κι αυτό που υπήρχε πριν από 7-8 χρόνια όταν ανέβηκε η Βιγιαρεάλ στην Πριμέρα Ντιβισιόν, τότε όλα μπορούν να συμβούν. Απαιτείται ένα τρίπτυχο: σχέδιο, σοβαροί άνθρωποι και καλά αποτελέσματα. Αν βοηθήσουν τα αποτελέσματα εντός αγωνιστικού χώρου, τότε θα ξυπνήσει το ενδιαφέρον της εμπορικής πιάτσας και θα έρθουν περισσότερα έσοδα. Από την άλλη, η Βιγιαρεάλ βρίσκεται σε μια μικρή πόλη 20.000 κατοίκων και υπολείπεται κατά πολύ της ΑΕΚ όσον αφορά τους οπαδούς της και την κοινωνική μάζα που εκπροσωπεί. Και ερχόμαστε στον 4ο παράγοντα, που είναι η στήριξη των φιλάθλων. Αυτό η ΑΕΚ το έχει και μάλιστα σε αφθονία. Το σημαντικό είναι να γίνονται μικρά και σταθερά βήματα κι όχι μεγάλα και βιαστικά. Είναι προτιμότερο να κάνεις ένα βήμα μπροστά, παρά να κάνεις δύο και μετά να χρειαστεί να υποχωρήσεις τρία βήματα."

-Εχεις να στείλεις κάποιο μήνυμα στον κόσμο της ΑΕΚ;

"Καταρχάς να τους ευχαριστήσω, γιατί όποτε μπαίνουμε στον αγωνιστικό χώρο, νιώθουμε έντονα την υποστήριξή τους. Να ξέρουν ότι θα κάνουμε τα πάντα για να πάρουμε το πρωτάθλημα. Απομένουν τρία παιχνίδια για να κάνουμε πραγματικότητα μια επιθυμία ετών. Ελπίζουμε να τους έχουμε πάντα στο πλευρό μας, για να συνεισφέρουμε κι εμείς στην προσπάθεια της ΑΕΚ να γίνει ακόμη μεγαλύτερη ως σύλλογος. Ομως δεν πρέπει να μιλάμε. Ολα αυτά πρέπει να τα αποδεικνύουμε μέσα στο γήπεδο."

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 09-04-2008, 18:57:   #429
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Πιέσεις Σορεντίνο!

Σε δηλώσεις που παραχώρησε σε ισπανικά μέσα, ο Ιταλός τερματοφύλακας, Στέφανο Σορεντίνο, προέτρεψε τη διοίκηση της Ουέλβα να βιαστεί προκειμένου να τον αποκτήσει, καθώς μετά και την εκδήλωση ενδιαφέροντος από την Γιουβέντους για την απόκτησή του, είναι σχεδόν βέβαιο ότι οι διοικούντες της ΑΕΚ: «θα αυξήσουν τις απαιτήσεις τους». Ταυτόχρονα ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ, τόνισε πως τον γοητεύει το γεγονός ότι απασχολεί ένα τόσο μεγάλο σύλλογο όπως η «Γιούβε», ωστόσο τα δικαιώματά του τα έχει η ΑΕΚ, πράγμα που σημαίνει πως όποια ομάδα θελήσει να τον αποκτήσει θα πρέπει να διαπραγματευτεί με τους «κιτρινόμαυρους». Αιφνίδιος έλεγχος ντόπινγκ στους Θρακομακεδόνες, καλύτερα ο Μάχο.

Αναλυτικά οι δηλώσεις Σορεντίνο

«Θέλω να μείνω στην Ουέλβα, αλλά είναι φυσικό να είσαι χαρούμενος όταν το όνομά σου εμφανίζεται στη μεταγραφική λίστα μίας ομάδας σαν τη Γιουβέντους. Έχω συμβόλαιο με την ΑΕΚ, συνεπώς τόσο η Ουέλβα, όσο και οποιαδήποτε άλλη ομάδα θα πρέπει να διαπραγματευτεί μαζί της. Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει πρόβλημα, αφού η Ουέλβα μπορεί να με αποκτήσει καταβάλλοντας ένα συγκεκριμένο ποσό, αλλά ίσως σύντομα να γίνει πιο δύσκολο. Το ποσό του ενός εκατομμυρίου μπορεί να γίνει πολύ μεγαλύτερο αν υπάρξουν πολλές ενδιαφερόμενες ομάδες. Γνωρίζοντας τους ανθρώπους της ΑΕΚ, πιστεύω πως τώρα που προέκυψε το ενδιαφέρον της Γιουβέντους θα αυξήσουν τις απαιτήσεις τους», τόνισε χαρακτηριστικά ο πορτιέρο της Ουέλβα.

Έλεγχος στους Θρακομακεδόνες...

Με μια απρόσμενη επίσκεψη ξεκίνησε το πρωί η προετοιμασία της ΑΕΚ για τον αγώνα με τον ΠΑΟΚ. Στις εγκαταστάσεις των Θρακομακεδόνων βρέθηκαν οι εκπρόσωποι του Εθνικού Συμβουλίου Καταπολέμησης Ντόπινγκ, προκειμένου να κάνουν αιφνίδιο έλεγχο στους παίκτες της ΑΕΚ. Οι... τυχεροί που υποβλήθησαν σε έλεγχο είναι οι Παναγιώτης Λαγός, Χάρης Παππάς, Σωκράτης Παπασταθόπουλος, Χρήσρος Μπούρμπος, Παναγιώτης Ταχτσίδης και Ίσμαελ Μπλάνκο.

Όσον αφορά την προπόνηση, τα καλά νέα ήρθαν από τον Γιούργκεν Μάχο. Ο Αυστριακός γκολκίπερ ακολούθησε μέρος της προπόνησης και στη συνέχεια έκανε ειδικό ατομικό πρόγραμμα. Μετά τον τραυματισμό του την περασμένη Κυριακή στο ματς με τον Εργοτέλη, υπήρχε εντολή για ξεκούραση δύο ημερών. Στις προσεχείς προπονήσεις θα φανείς αν είναι σε θέση να αγωνιστεί στο ματς με τον ΠΑΟΚ τόσο σωματικά, όσο και ψυχολογικά, αφού δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι τη φετινή σεζόν ο Μάχο έχει χτυπήσει τρεις φορές στο κεφάλι. Κατά τα άλλα, ο Τραϊανός Δέλλας ακολούθησε πρόγραμμα αποφόρτισης στο γυμναστήριο.

Fun Weekend στις 12 & 13 Απριλίου

Την παρακάτω ανακοίνωση εξέδωσε η ΠΑΕ ΑΕΚ, αναφορικά με το Fun Weekend που θα διεξαχθεί στις 12 και 13 Απριλίου.

"Το Σάββατο 12 και την Κυριακή 13 Απριλίου περιμένουμε όλους εσάς τους μικρούς μας φίλους ηλικίας από 6 - 12 ετών, για μια αξέχαστη ποδοσφαιρική εμπειρία στις εγκαταστάσεις των εκπαιδευτηρίων Κωστέα - Γείτονα στην Παλλήνη.

Ο τεχνικός διευθυντής των τμημάτων υποδομής της ΑΕΚ, Τόνι Σαβέβσκι και όλο το τεχνικό επιτελείο των Ακαδημιών της ΑΕΚ, περιμένουν τους επίδοξους ποδοσφαιριστές για να τους μάθουν τα μυστικά του ποδοσφαίρου. Και που ξέρετε, ίσως κάποιοι να διακριθούν στα νέα ταλαντούχα αστέρια που θα ενταχθούν στα τμήματα των Ακαδημίων της ΑΕΚ.

Το Fun Weekend όμως δεν σταματά εδώ. Όσοι φίλοι μας θα λάβουν μέρος στο πρόγραμμα του Fun Weekend θα πάρουν αναμνηστικά δώρα, διεκδικώντας παράλληλα την ευκαιρία να συμμετέχουν στον μεγάλο τελικό του Ιουνίου, όπου θα τους περιμένουν πολλές και μεγάλες εκπλήξεις!

Κλείστε θέση τώρα στο Fun Weekend του Απριλίου.

Για περισσότερες πληροφορίες επικοινωνήστε με τον κύριο Παρασκευά Μακρίδη στο τηλέφωνο 210 8056741".

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 10-04-2008, 18:04:   #430
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

«Κάναμε λάθη, αλλά είμαστε καλύτεροι»

Για όλους και για όλα μίλησε ο ποδοσφαιριστής της ΑΕΚ, Χρήστος Μπoύρμπος, σε συνέντευξη που παραχώρησε στο επίσημο περιοδικό της ΑΕΚ. Μεταξύ άλλων ο έμπειρος αμυντικός, τόνισε πως η πίεση σε μια ομάδα όπως η ΑΕΚ δεν μπορεί να επηρεάσει αρνητικά, ενώ ανάφέρθηκε και στο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό λέγοντας: «Εμείς δείξαμε ότι το θέλαμε περισσότερο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και ήμασταν η καλύτερη ομάδα». Στη συνέχεια, δεν παρέλειψε να σχολιάσει το πως αντιμετώπισε το γεγονός ότι δεν αγωνιζόταν για ένα μεγάλο διάστημα του πρωταθλήματος, ενώ τέλος αναφέρθηκε και στο αν κάποια στιγμή σκέφτηκε να αποχωρήσει απο την ΑΕΚ.

Αναλυτικά οι δηλώσεις Μπούρμπου

Για το αν η πίεση για το πρωτάθλημα, επηρέασε την ομάδα…

"Με τη μικρή μου εμπειρία, δεν πιστεύω ότι, ειδικά στην ΑΕΚ και στους παίκτες που έχω συναντήσει εγώ στην ομάδα, υπάρχει άγχος ή ότι δεν μπορούμε να αντέξουμε στην πίεση. Νομίζω ότι είναι οι κακές στιγμές, που συναντάμε στο ποδόσφαιρο. Έτσι το βλέπω εγώ. Ήταν λίγο άτυχη η ΑΕΚ".

Για τη μεγάλη νίκη στο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό…

"Έχουμε ξαναπεί ότι αυτά τα ματς κρίνονται στο ποιος το θέλει περισσότερο. Στο ποιος θα είναι περισσότερο συγκεντρωμένος και θα δείξει μεγαλύτερο πάθος. Εμείς δείξαμε ότι το θέλαμε περισσότερο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και ήμασταν η καλύτερη ομάδα. Άλλωστε το σκορ τα λέει όλα".

Για τον αν η βαθμολογία αδικεί την ΑΕΚ…

"Όπως είπα και πριν, νομίζω ότι η ΑΕΚ είχε περισσότερες κακές στιγμές στο πρωτάθλημα. Σαν ομάδα όμως, έδειξε ότι ήταν καλύτερη".

Για το πόσο δύσκολο θα είναι για την ΑΕΚ να κυνηγάει στα πλέι οφ τη δεύτερη θέση, αν δεν καταφέρει να κερδίσει το πρωτάθλημα…

"Είναι λογικό, όταν είσαι παίκτης της ΑΕΚ, να μη συμβιβάζεσαι με τη δεύτερη θέση. Και ο κόσμος, αλλά και οι ποδοσφαιριστές. Είναι δύσκολο να κυνηγάς τη δεύτερη θέση, αλλά δεν μπορούμε να το αλλάξουμε. Το ποδόσφαιρο έχει καλές και κακές στιγμές. Αν δεν μπορούμε να πάρουμε την πρώτη θέση, τουλάχιστον να βγούμε δεύτεροι για να προσπαθήσουμε να παίξουμε στο Τσάμπιονς Λιγκ".

Για το πως αντιμετώπισε το γεγονός ότι δεν αγωνιζόταν στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρωταθλήματος

"Είναι αλήθεια ότι υπήρχε μια απογοήτευση, όλοι οι παίκτες θέλουν να αγωνίζονται, αλλά δεν μπορείς να κάνεις και τίποτα άλλο από το να δουλεύεις και να περιμένεις μια ευκαιρία. Απογοήτευση σίγουρα υπάρχει κάθε φορά που δεν παίζεις ή δεν είσαι στην αποστολή, αλλά εγώ μπορώ να πω ότι νευρίαζα με την καλή έννοια και το έπαιρνα πολύ εγωιστικά. Δεν το έβαζα κάτω".

Για το αν σκέφτηκε το Γενάρη, να συνεχίσει σε κάποια άλλη ομάδα την καριέρα του…

"Ναι το σκέφτηκα. Αν όχι τον Γενάρη, περίμενα να τελειώσει η χρονιά και να δω τι θα κάνω. Σκεφτόμουν πως ότι και να κάνω δεν θα παίξω στην ΑΕΚ. Ωστόσο, τα πράγματα ήρθαν διαφορετικά τώρα".

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές