Greek infotainment community

Το Lateam είναι Ε Ν Α Ν Τ Ι Α σε οποιαδήποτε μορφή Π Ε Ι Ρ Α Τ Ε Ι Α Σ
Facebooktwitter
Επιστροφή   Greek infotainment community > ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ > ΑΡΧΕΙΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΕΤΩΝ > ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

ΝΕΑ ΓΙΑ ΑΕΚ

This is a discussion on ΝΕΑ ΓΙΑ ΑΕΚ within the ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ forums, part of the ΑΡΧΕΙΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΕΤΩΝ category; «Δεν θα μας χαρίσει κανείς τίποτα» Στο ματς με τον Ολυμπιακό ήταν καθοριστικός. Κόντρα στον Εργοτέλη, ουσιαστικός. Λογικά, λοιπόν, οι ...

Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 12-04-2008, 01:06:   #431
geodon
Moderator

Το avatar του χρήστη geodon

Thanked 1.978 Times in 1.430 Posts
My Mood:
geodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to all
Προεπιλογή

«Δεν θα μας χαρίσει κανείς τίποτα»

Στο ματς με τον Ολυμπιακό ήταν καθοριστικός. Κόντρα στον Εργοτέλη, ουσιαστικός. Λογικά, λοιπόν, οι οπαδοί της ΑΕΚ περιμένουν από τον Ίσμαελ Μπλάνκο να κάνει τη δουλειά του και στην Τούμπα. «Είναι φυσιολογικό να θέλω να σκοράρω στη Θεσσαλονίκη», σχολίασε σήμερα ο Αργεντινός φορ, που συμπλήρωσε για τον αγώνα με τον ΠΑΟΚ: «Δεν περιμένουμε να μας χαρίσει τίποτα ο αντίπαλος. Προέχει να κερδίσουμε το ματς, δεν σκέφτομαι τίποτα άλλο». Ο πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος - μαζί με τον Κοβάσεβιτς - αναφέρθηκε και στο ματς του Ολυμπιακού. «Δεν μπορεί να κερδίζει συνέχεια. Έχουμε πίστη ότι θα χάσει βαθμούς στην Ξάνθη». Προπονήθηκε ο Ριβάλντο και πάει Τούμπα... Επιστολή-απάντηση της ΠΑΕ στην πρόσκληση της Ερασιτεχνικής για ευρεία συνάντηση για το νέο γήπεδο.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Ισμαέλ Μπλάνκο.

- Η ΑΕΚ παίζει την Κυριακή ένα δύσκολο παιχνίδι στην Τούμπα με τον ΠΑΟΚ. Πόσο πιστεύεις εσύ και οι συμπαίκτες σου ότι η ομάδα μπορεί να κατακτήσει το πρωτάθλημα;

«Ξέρουμε ότι έχουμε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι την Κυριακή. Ο ΠΑΟΚ δεν πρόκειται να μας χαρίσει τίποτα. Απ’ την άλλη εμείς έχουμε πίστη για το πρωτάθλημα, έχουμε πίστη για τον τίτλο. Αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να πάμε με ψυχραιμία και ηρεμία να παίξουμε αυτό το παιχνίδι, να μην σκεφτόμαστε τόσο πολύ τι θα κάνει ο Ολυμπιακός, αλλά εμείς να είμαστε ήρεμοι και ψύχραιμοι για να κυνηγήσουμε το στόχο μας».

- Για το πρωτάθλημα έχουν πίστη. Για στραβοπάτημα του Ολυμπιακού, το πιστεύουν ακόμα;

«Σίγουρα το πιστεύουμε και ελπίζουμε ότι η Ξάνθη θα κάνει ένα πολύ καλό παιχνίδι. Καμία ομάδα δεν μπορεί να κερδίζει πάντα. Ούτε ο Ολυμπιακός μπορεί να το κάνει αυτό και κάποια στιγμή θα χάσει. Έχουμε πίστη ότι κάποια στιγμή θα συμβεί αυτό και εμείς θα στεφτούμε πρωταθλητές».

- Είναι ένας από τους στόχους σου να αναδειχτείς πρώτος σκόρερ;

«Μοναδικός μου στόχος είναι να πάρουμε το πρωτάθλημα και να στεφτούμε εμείς πρωταθλητές. Δεν είναι στόχος μου να γίνω πρώτος σκόρερ. Αν γίνω πρώτος σκόρερ αλλά έχουμε πάρει και τον τίτλο τότε θα έχω δύο λόγους για να πανηγυρίζω. Όμως ο μοναδικός μου στόχος είναι να πάρουμε το πρωτάθλημα».

- Στη Θεσσαλονίκη δεν έχεις σκοράρει, κρατάς ένα γκολ για την Κυριακή;

«Ως επιθετικός είναι φυσιολογικό να θέλω να σκοράρω. Από εκεί και πέρα εξαρτάται πάντα από τις συνθήκες του παιχνιδιού. Σκοπός μου είναι να προσπαθώ να δουλεύω στα ενενήντα λεπτά σωστά και να κάνω το καλύτερο. Εάν σκοράρω θα είναι καλύτερο για την ομάδα μου, εάν όχι δεν θα τρελαθώ κιόλας, αφού το σημαντικό είναι να κερδίσει η ομάδα μου».

- Πιστεύεις ότι θα συνεχίσεις να φοράς τη φανέλα της ΑΕΚ και του χρόνου;

«Αισθάνομαι πολύ άνετα εδώ και μου αρέσει πολύ. Έχω μιλήσει με τον Πρόεδρο και μου έδωσε το λόγο του και γι’ αυτό είμαι πολύ χαρούμενος που και του χρόνου θα είμαι εδώ. Λείπει μονάχα να διευθετηθεί μια λεπτομέρεια με την Κολόν και από εκεί και πέρα θα είμαι εδώ».

- Βλέπεις κάποιες αλλαγές στον τρόπο προπόνησης με τον κ. Νίκο Κωστένογλου;

«Κάθε προπονητής έχει τη δική του φιλοσοφία και στο παιχνίδι και στην προπόνηση. Σίγουρα αυτός ο προπονητής γνωρίζει πιο καλά τους παίκτες όπως και το ελληνικό πρωτάθλημα. Αυτό όμως δεν σημαίνει κάτι. Ο κάθε προπονητής έχει το δικό του στυλ και εμείς πρέπει να δουλεύουμε».

Μέσα ο Ριβάλντο

Οι ανησυχίες για τη συμμετοχή του Ριβάλντο στο ματς με τον ΠΑΟΚ διαλύθηκαν την Παρασκευή. Ο Βραζιλιάνος μέσος προπονήθηκε κανονικά, ενώ δεν προέκυψε κανένα άλλο πρόβλημα για τον Νίκο Κωστένογλου, ο οποίος προσανατολίζεται να χρησιμοποιήσει την ίδια ενδεκάδα που κέρδισε Ολυμπιακό και Εργοτέλη με 4-0 και 3-1 αντίστοιχα. Η τελευταία προπόνηση της γίνει το Σάββατο (15.30) και εν συνεχεία θα ανακοινωθεί η αποστολή της ΑΕΚ που θα ταξιδέψει στη Θεσσαλονίκη.

Επιστολή ΠΑΕ σε Ερασιτεχνική

Η ΠΑΕ ΑΕΚ απέστειλε την Παρασκευή την παρακάτω επιστολή-απάντηση στην πρόσκληση της Ερασιτεχνικής ΑΕΚ για ευρεία συνάντηση με θέμα το νέο γήπεδο.

"Αξιότιμε κ. Πρόεδρε,

Ευχαριστούμε για την πρόσκλησή σας.

Δεν θα μπορέσουμε να παρευρεθούμε στην εκδήλωση αυτή, δεδομένης της ειλημμένης απόφασης της ΠΑΕ ΑΕΚ και της κυβέρνησης για δημιουργία υπερσύγχρονου, ευρωπαϊκών προδιαγραφών, γηπέδου στην περιοχή του ΟΔΔΥ.

Αντιλαμβανόμαστε τη θέση σας, αλλά όπως επανειλημμένως έχουμε τονίσει θα στηρίξουμε και θα είμαστε αρωγοί μόνο σε οποιαδήποτε προσπάθεια αποβλέπει στη δημιουργία ενός σύγχρονου αθλητικού πολυχώρου στον ιστορικό χώρο της Νέας Φιλαδέλφειας που θα στεγάσει όλα τα τμήματα της Ερασιτεχνικής ΑΕΚ και θα εγγυηθεί την πρόοδό τους.

Με τιμή,

Το Διοικητικό Συμβούλιο".

Πηγή : sportime.gr

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Ο χρήστης geodon δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Sponsored Links
Παλιά 12-04-2008, 21:41:   #432
geodon
Moderator

My Mood:
geodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to all
Προεπιλογή

Νίκη ή τίποτα!

Τα πράγματα είναι απλά για την ΑΕΚ. Αν θέλει να ελπίζει σε κατάκτηση του τίτλου μέχρι και την τελευταία στιγμή, θα πρέπει να νικήσει τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα την Κυριακή. Η προετοιμασία της Ενωσης ολοκληρώθηκε το Σάββατο με την τελευταία προπόνηση στους Θρακομακεδόνες και ο Νίκος Κωστένογλου πήρε 23 παίκτες στην αποστολή, αλλά δεν αλλάζει την 11άδα, που θα είναι η ίδια με των προηγούμενων δύο αγώνων. Πίστη για νίκη και κατάκτηση του τίτλου στις τάξεις των κιτρινόμαυρων, που είναι αποφασισμένοι να τα δώσουν όλα και περιμένουν... δώρο από την Ξάνθη.

Με τη νίκη κόντρα στον Ολυμπιακό, η ΑΕΚ μπήκε και πάλι δυνατά στη μάχη για την κατάκτηση του τίτλου. Με τη νίκη επί του Εργοτέλη, την προηγούμενη εβδομάδα, λίγο έλειψε να γίνει και πρώτο φαβορί, καθώς στο Καραϊσκάκη οι ερυθρόλευκοι κολλούσαν μέχρι το 90', κόντρα στη Λάρισα. Τώρα, η Ενωση ελπίζει ότι μια νίκη στην Τούμπα θα τη στείλει στα ουράνια! Ή αλλιώς, στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα μία αγωνιστική πριν το τέλος του πρωταθλήματος!

Στις τάξεις των κιτρινόμαυρων η πίστη ότι όλα θα πάνε καλά, καλά κρατεί. Ο Νίκος Κωστένογλου και οι παίκτες του πιστεύουν ότι ο Ολυμπιακός θα στραβοπατήσει και δε θα κάνει δύο νίκες, στις δύο αγωνιστικές που απομένουν. Πράγμα που σημαίνει ότι οι ίδιοι θα πρέπει να κάνουν οπωσδήποτε το 2Χ2, για να είναι αυτοί που θα πανηγυρίσουν τελικά. Ξέρουν ότι οι πιθανότητες δεν είναι με το μέρος τους, αλλά είναι αποφασισμένοι να τις εξαντλήσουν και αυτό σημαίνει νίκη στην Τούμπα.

Στην ΑΕΚ περιμένουν ότι ο ΠΑΟΚ θα τα δώσει όλα για τη νίκη και ότι οι οπαδοί του θα κατακλύσουν το γήπεδο, δημιουργώντας καυτή ατμόσφαιρα. Αυτό, όμως, δεν αλλάζει τον στόχο της Ενωσης. Αυτός είναι η νίκη και όπως είπε και ο Ισμαέλ Μπλάνκο την Παρασκευή "ξέρουμε ότι κανείς δε θα μας χαρίσει τίποτα και θα τα δώσουμε όλα για τη νίκη και τον τίτλο". Το θετικό είναι ότι η ψυχολογική κατάσταση των κιτρινόμαυρων είναι τέλεια, από τις συνεχείς νίκες και το πολύ ωραίο ποδόσφαιρο που παίζουν και με ηθικό ακμαιότατο, προετοιμάστηκαν για ακόμη ένα τρίποντο, που θα φανεί μετά το τέλος της αγωνιστικής αν θα είναι και το σπουδαιότερο των τελευταίων... 14 ετών!

Αποστολή και 11άδα

Η τελευταία προπόνηση της ΑΕΚ έγινε το Σάββατο στους Θρακομακεδόνες και το ευχάριστο ήταν το γεγονός ότι δεν προέκυψαν προβλήματα της τελευταίας στιγμής. Μετά το τέλος του προγράμματος ο Κωστένογλου ανακοίνωσε την 23μελή αποστολή, στην οποία συμπεριλήφθηκαν οι Αρουαμπαρένα, Μπλάνκο, Μπούρμπος, Δέλλας, Εντίνιο, Γεωργέας, Αλβες, Καφές, Καλόν, Κονέ, Λαγός, Λυμπερόπουλος, Μάχο, Μορέτο, Ενσαλίβα, Παπασταθόπουλος, Παππάς, Πλιάτσικας, Ριβάλντο, Ράμος, Τόζερ, Ζούλιο Σέζαρ, Ζήκος.

Η κίνηση του "Κωστέ" να πάρει 23 ποδοσφαιριστές στην αποστολή αποδεικνύει και το γεγονός ότι η ΑΕΚ πάει σαν... ένα, όλη η ομάδα μαζί, για να δώσει αυτό το κρίσιμο ματς στην Τούμπα. Εκτός έμεινε ο Γκουστάβο Μαντούκα, ο οποίος ανέβασε πυρετό την Παρασκευή.

Σε ό,τι αφορά την αρχική 11άδα, θα είναι η ίδια με αυτή των αγώνων κόντρα σε Ολυμπιακό και Εργοτέλη, όπου η Ενωση πήρε δύο ευρείες νίκες, με πολύ ωραίο θέαμα. Οι Μάχο, Μπούρμπος, Γεωργέας, Δέλλας, Παπασταθόπουλος, Ζήκος, Καφές, Εντίνιο, Ριβάλντο, Λυμπερόπουλος και Μπλάνκο είναι αυτοί που θα αρχίσουν το ματς και αυτοί από τους οποίους περιμένει ο Κωστένογλου να βάλουν τις βάσεις για τη νίκη.

"Αυτοσυγκέντρωση, πάθος, νίκη"!

Αυτό που θέλει ο τεχνικός της ΑΕΚ από τους παίκτες του είναι να μπουν στο γήπεδο με τη μέγιστη αυτοσυγκέντρωση και να ψάξουν το γρήγορο γκολ, που θα κάνει πιο εύκολα τα πράγματα. Ο Κωστένογλου ζητάει από τους κιτρινόμαυρους να έχουν αλληλοκάλυψη, να πιέσουν από ψηλά τον ΠΑΟΚ για να μην μπορεί να αναπτυχθεί ορθόδοξα και να μη σταματήσουν σε κανένα σημείο του ματς να σκέφτονται τη νίκη και τίποτα λιγότερο.

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 13-04-2008, 18:21:   #433
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή ΑΕΚ... 84 ετών

13 Απριλίου 1924 - 13 Απριλίου 2008.
Η ΑΕΚ συμπλήρωσε 84 χρόνια ζωής. Ενας σύλλογος, μια ιδέα.
ΑΕΚ είναι οι ιδρυτές της.
Οι άνθρωποι που έδωσαν όραμα σε δεκάδες γενιές μετά τη δική τους και εκατομμύρια ανθρώπους μετά από αυτούς.
Να τα χιλιάσει...

Η Ιστορία της ΑΕΚ

H ιδέα της σύστασης της Α.Ε.Κ. μετουσιώθηκε σε πράξη μετά τους προκριματικούς αγώνες για τους Ολυμπιακούς του Παρισιού την άνοιξη του 1924 και λίγο πριν μπει το καλοκαίρι, στο πατάρι του καταστήματος αθλητικών ειδών Ιωνά & Δημόπουλου στον αριθμό 30 της οδού Πατησίων. Η πιθανότερη ημερομηνία της ιδρυτικής συνέλευσης ήταν η 13η Απριλίου. Οι άνθρωποι που εμπνεύστηκαν την "Ένωση" και πήραν την ιστορική απόφαση ήταν οι Αιμίλιος Ιωνάς, Μενέλαος Ιωνάς, Κώστας Δημόπουλος, Μενέλαος Καροτσιέρης, Τιμολέων Τάγαρης, Κώστας Σπανούδης, Μίλτος Ιερεμιάδης & Στέφανος Κεχαγιάς.

ΤΙΤΛΟΙ

Ποδόσφαιρο:

11 Πρωταθλήματα
13 Κύπελλα
2 Σούπερ Καπ
1 Λιγκ Καπ
1 Κύπελλο Μεσογείου

Μπάσκετ:

8 Πρωταθλήματα
3 Κύπελλα
2 Ευρωπαϊκά Κύπελλα

Επίσης:
Οκτώ πρωταθλήματα στίβου
Επτά πρωταθλήματα Πυγμαχίας
Ένα πρωτάθλημα Ποδηλασίας
Αυτοί πλαισιώθηκαν από τα υπόλοιπα ιδρυτικά μέλη, ανάμεσα στους οποίους ήταν οι Κώστας Θεοφανίδης, Φίλιππος Φλωρίδης, Κώστας Κωνσταντάρας, Νικηφόρος Ελεόπουλος, Γιάννης Χρυσαφίδης, Κώστας Ζαρίφης, Λευτέρης Παξιμαδάς, Αλέξανδρος Στρογγυλός, Κ. Αναγνωσταράς, Χάρης Γρηγοριάδης, Παντελής Καραγιάννης, Π. Κιοπκάς, Βασίλης Φρυδάς, Θ. Παπαδημητρίου, Κώστας Χρυσόπουλος, Φωκίων Δημητριάδης, Αλέξανδρος Μακρίδης, Τιμολέων Ιωάννου, Ι. Σπορίδης, Κ. Ποιητίδης, Χ. Ζεμπούλης, Μ. Μαυρόπουλος, Β. Λαζαρίδης, Π. Μπαρκούλης, Ι. Εμμανουηλίδης, Ρ. Τριανταφυλλίδης, Π. Γεωργιάδης, Γ. Χαραλαμπίδης, Π. Μαζλουμής, Μ. Σισμάνογλου, Χ. Αλεξανδρίδης, Κ. Μανιατάκης, Α. Σαββόγλου, Χρ. Γεωργιάδης.

Τα γραφεία της ΧΑΝ στην οδό Μητροπόλεως, αποτέλεσαν την πρώτη στέγη του συλλόγου, στην οποία η προσωρινή διοικούσα επιτροπή συνέταξε το καταστατικό και εξέλεξε το πρώτο Διοικητικό Συμβούλιο. Η σύνθεσή του ήταν η ακόλουθη : Πρόεδρος ο Κωνσταντίνος Σπανούδης, Αντιπρόεδρος ο Νικηφόρος Ελεόπουλος, Γενικός Γραμματέας ο Κώστας Δημόπουλος, Ταμίας ο Τιμολέων Τάγαρης και Σύμβουλοι οι Μενέλαος Καροτσιέρης και Μίτλος Ιερεμιάδης.

Το καταστατικό κατατέθηκε στις 2 Ιουλίου 1924 και εγκρίθηκε από το Μονομελές Πρωτοδικείο Αθηνών στις 18 Σεπτεμβρίου 1924, με την υπ'αριθμόν 3844 απόφασή του. Η Α.Ε.Κ. αναγνωρίστηκε επίσημα από τον ΣΕΓΑΣ (που ήταν η μοναδική ομοσπονδία εκείνη την εποχή) τον Νοέμβριο του ίδιου έτους.

Στο ποδόσφαιρο έχει να επιδείξει 27 εθνικούς τίτλους (11 Πρωταθλήματα, 13 Κύπελλα, 2 Σούπερ Καπ, 1 Λιγκ Καπ), ενώ ανελλιπώς εκπροσωπεί τα ελληνικά χρώματα στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Άλλωστε, η ΑΕΚ είναι η πρώτη ελληνική ομάδα που έφτασε στους «8» ευρωπαϊκής διοργάνωσης και η μόνη που έχει βρεθεί στα προημιτελικά τόσο του Κυπέλλου Πρωταθλητριών, όσο του κυπέλλου ΟΥΕΦΑ και του πάλαι ποτέ Κυπελλούχων. Κορυφαία στιγμή η παρουσία της στα ημιτελικά του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ την σεζόν 1976 - 77.

Επιτυχίες, βέβαια, η ΑΕΚ έχει και σε άλλα αθλήματα. Κανείς δεν μπορεί να ξεχάσει την κατάκτηση του Κυπέλλου Κυπελλούχων στο μπάσκετ το 1968 στο κατάμεστο Καλλιμάρμαρο. Ο πρώτος ευρωπαϊκός τίτλος σε αμιγώς ελληνικά χέρια.

Το 2000, η μπασκετική ΑΕΚ, εφτάσε και πάλι στην κορυφή της Ευρώπης, κατακτώντας το κύπελλο Σαπόρτα, νικώντας στον τελικό της Λωζάνης με 83-76 την Κίντερ Μπολόνια. Μια χρονιά νωρίτερα, είχε δώσει το "παρών" στον τελικό της Ευρωλίγκα, που διεξήχθη στη Βαρκελώνη, χάνοντας ωστόσο από την Κίντερ Μπολόνια με 58-44.

Το πιο σημαντικό, όμως, είναι ότι η ΑΕΚ δεν έχει να καυχιέται μόνο για τα αγωνιστικά της επιτεύγματα. Η ΑΕΚ εκπροσωπεί την προσφυγιά, τις χαμένες πατρίδες, την περηφάνια των Ελλήνων της Σμύρνης. Η ΑΕΚ υπερηφανεύεται για τις καταβολές της, τις τιμά και τις μεταφέρει παντού μέσω του εμπνευσμένου από την Βυζαντινή Αυτοκρατορία εμβλήματός της και φυσικά μέσω των χρωμάτων της. Του κίτρινου και του μαύρου.

Πηγές: www.aekfc.gr, www.aek.gr

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 15-04-2008, 00:40:   #434
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Λύμπε: Εμείς είμαστε οι πρωταθλητές!

Η ΑΕΚ έκανε το καθήκον της στην Τούμπα με εντυπωσιακό τρόπο και διατήρησε κάποιες ελπίδες για την κατάκτηση του τίτλου. Οπως είναι λογικό, ο Νίκος Κωστένογλου ήταν απολύτως ικανοποιημένος από την εμφάνιση και το 4-0 των παικτών του επί του ΠΑΟΚ ενώ ο Νίκος Λυμπερόπουλος αρκέστησε στο να τονίσει: "Αγωνιστικά εμείς είμαστε πρωταθλητές και ο νοών νοείτο"! Ο Φερνάντο Σάντος, από την άλλη πλευρά, ζήτησε συγνώμη από τον κόσμο του ΠΑΟΚ και ξεκαθάρισε ότι δεν είναι στις προθέσεις του το να αποχωρήσει από τους Θεσσαλονικείς.

Νίκος Κωστένογλου: "Πετύχαμε ακόμη μια σημαντική νίκη που συνοδεύτηκε και από πολύ καλή εμφάνιση. Είχαμε τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού, καλή αμυντική και επιθετική λειτουργία. Είμαστε περήφανοι στην ΑΕΚ που συνεργαζόμαστε με αυτά τα παιδιά. Θέλω να τονίσω κάτι για τον φίλο μου τον Γεωργιάδη. Συγχαρητήρια για το ήθος του και την ποδοσφαιρική του αξία και του εύχομαι ό,τι καλύτερο σε αυτό που επέλεξε να κάνει.

Στο ξεκίνημα δεν μπήκαν τόσο καλά οι παίκτες, αλλά από το 20' και μετά ήμασταν συγκεντρωμένη, είχαμε υπευθυνότητα, αποτελεσματικότητα και λειτουργήσαμε σωστά αμυντικά και επιθετικά και η ΑΕΚ κατάφερε να ξεδιπλωθεί όπως τη θέλουν οι οπαδοί της.

Το πρώτο μέλημα μας, για την τελευταία αγωνιστική, είναι το τι κάνουμε εμείς και δεν ασχολούμαστε με τους αντιπάλους μας. Πρέπει να είμαστε συγκεντρωμένοι για να βελτιώσουμε κι άλλο την ομάδα. Κι οι συνεργάτες μου συμβάλουν ενεργά στην πρόοδο και ο στόχος μας είναι να κλείσουμε το πρωτάθλημα με μια σοβαρή εμφάνιση, να κερδίσουμε και τον τελευταίο αγώνα και θα δούμε ποια θα είναι η τελική εξέλιξη του πρωταθλήματος.

Εσείς θα κρίνετε αν η ΑΕΚ αξίζει να κατακτήσει τον τίτλο. Οι ανώνυμοι, οι φίλαθλοι θα κρίνουν. Προσωπικά μας ικανοποιεί το γεγονός ότι πέρα από τα αποτελέσματα η ομάδα παρουσιάζει καλή εικόνα και γι' αυτό ο κόσμος μας ανταποκρίνεται".

Φερνάντο Σάντος: "Δεν έχουμε πολλά να πούμε. Συγνώμη από τους οπαδούς μας. Για πρώτη φορά στην καριέρα μου ως προπονητής δεν κατάφερα να χτίσω μια ομάδα. Σε ακόμη ένα ματς, ξαφνικά κι ενώ όλα κυλούσαν ομαλά, δεχθήκαμε τρία γκολ. Εγώ κάνω τη δουλειά μου από τότε που ήρθα στον ΠΑΟΚ με σχέδιο και εδώ και πολύ καιρό γνωρίζουμε τις δυσκολίες. Αν ήταν να φύγω θα το είχα κάνει τον Δεκέμβριο, γιατί είχα προτάσεις. Σε όλη τη διάρκεια αυτών των μηνών είμαι εδώ και όπως τόνισα, πιστεύω σε αυτό το σχέδιο που έχουμε. Ηξερα ότι θα ήταν μια πολύ δύσκολη χρονιά. Δεν υπάρχει θέμα αποχώρησης μου.

Η κατάσταση που επικρατεί θα αλλάξει αν δημιουργήσουμε μια ομάδα. Αυτό γίνεται στους πρώτους μήνες της σεζόν και όπως πάντα, όπως σε όλες τις ομάδες που έχω δουλέψει, θέλω πάντα να στοχεύω στον τίτλο".

Νίκος Λυμπερόπουλος: "Αγωνιστικά εμείς είμαστε οι πρωταθλητές και ο νοών νοείτο".

Σωκράτης Παπασταθόπουλος: "To τελευταίο καιρό παίζουμε πολύ καλά και δεν είναι τυχαία τα αποτελέσματα. Το αποτέλεσμα δεν μας αφήνει πίκρα. Μας αφήνει χαρά, επειδή δεν είμαστε πρώτοι γιατί... Αγωνιστικά, είμαστε πρώτοι. Εκκρεμεί μια υποθέση που δεν την γνωρίζω και δεν με ενδιαφέρει. Εκείνο που θέλουμε είναι να παίξουμε καλά και να κερδίσουμε την Κυριακή. Για μας, ηθική δικαίωση είναι το γεγονός ότι αποδίδουμε καλό ποδόσφαιρο".

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 16-04-2008, 17:57:   #435
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Ο Γεντς φέρνει... Τζέφερσον

Ένα «φλερτ» το οποίο δεν κατέληξε σε «γάμο» το περασμένο καλοκαίρι, μπορεί τώρα, σχεδόν ένα χρόνο μετά να ολοκληρωθεί... Ο λόγος για την προσπάθεια απόκτησης του Τζέφερσον από την ΑΕΚ. Ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας βρισκόταν πολύ ψηλά στην «κιτρινόμαυρη» μεταγραφική λίστα το προηγούμενο καλοκαίρι, ωστόσο ο Τζέφερσον δεν ήρθε στην Ελλάδα, εξαιτίας των μεγάλων οικονομικών απαιτήσεων της Τραμπζονσπόρ που έφταναν το 1 εκ. ευρώ.

Όμως, τώρα έχουν διαμορφωθεί οι κατάλληλες συνθήκες για να αποκτηθεί από την «Ένωση», με δεδομένο ότι η τουρκική ομάδα, η οποία έχει παραγκωνίσει τον παίκτη (έχει μόλις τρεις συμμετοχές φέτος), αξιώνει πλέον ένα πολύ μικρότερο ποσό, που φτάνει στις 200.000 ευρώ, χρήματα που είναι διατεθειμένη να δώσει η ΑΕΚ.

Η «κιτρινόμαυρη» ΠΑΕ μπορεί να μην επιβεβαιώνει επίσημα το (νέο) «φλερτ» με τον 25χρονο πορτιέρο, ωστόσο η (δεδομένη) αποχώρηση του Τζέφερσον από την «Τραμπ», με πιθανότερο προορισμό την Ελλάδα, επιβεβαιώνεται από το γεγονός ότι ήδη η τουρκική ομάδα, που βρίσκεται αυτή τη στιγμή στην 6η θέση της βαθμολογίας του πρωταθλήματος, έχει αναζητήσει και έχει βρει τον αντικαταστάτη του...

Αυτός είναι ο Σίμον Γεντς, ο οποίος αντίστοιχα, μετά την έλευση του Ντιέγκο Μπενάλιο (για τον οποίο είχε ενδιαφερθεί ο Παναθηναϊκός, πριν αποκτήσει τον Μάλαρτζ το καλοκαίρι), βρίσκεται μεταξύ πάγκου και εξέδρας στη Βόλφσμπουργκ και έχει ειδοποιηθεί να βρει ομάδα. Η νέα ποδοφαιρική «στέγη» του Γεντς σύμφωνα με τα τουρκικά και γερμανικά ΜΜΕ αναμένεται να είναι η Τραμπζονσπόρ, η οποία του προτείνει διετές συμβόλαιο.

Γίνεται κατανοητό, ότι η απόκτηση του Γεντς ανοίγει διάπλατα το δρόμο για την αποχώρηση του Τζέφερσον, ο οποίος είναι πολύ πιθανό, έστω και με ένα χρόνο καθυστέρηση να φορέσει τη φανέλα της ΑΕΚ, με τη διαφορά όμως ότι αναμένεται να είναι αναπληρωματικός του Γιούργκεν Μάχο...

Πηγή : sports.e-go.gr

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 18-04-2008, 20:09:   #436
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Εντίνιο: "Ελπίζουμε σε γκέλα του Ολυμπιακού"

Μπορεί το θέμα των ημερών να είναι οι εξελίξεις που υπάρχουν στο Ανώτατο Αθλητικό Δικαστήριο της Λοζάνης, όμως οι παίκτες της ΑΕΚ προσπαθούν να έχουν το μυαλό τους στον Αστέρα Τρίπολης. "Ελπίζουμε στο τέλος να μας πουν ότι γκέλαρε ο Ολυμπιακός", είπε ο Εντίνιο μετά το τέλος της πρωινής προπόνησης, ενώ ο Καλόν επεσήμανε: "Μακάρι να δικαωθούμε και να βγούμε πρωταθλητές".

Μπορεί όλες οι ελπίδες της ΑΕΚ για κατάκτηση του πρωταθλήματος να έχουν επικεντρωθεί στην απόφαση του CAS, όμως υπάρχουν κάποιοι παίκτες που ευελπιστούν σε γκέλα του Ολυμπιακού την Κυριακή κόντρα στον Ηρακλή. Ένας από αυτούς είναι και ο Εντίνιο, ο οποίος αποτελεί τον μεγάλο πρωταγωνιστή της "Ένωσης" στο δεύτερο μισό του πρωταθλήματος με τα συνεχόμενα γκολ που σημείωσε: "Ελπίδα πάντα πρέπει να υπάρχει, εμείς όμως θα μπούμε στο γήπεδο χωρίς να σκεφτόμαστε τον Ολυμπιακό. Αυτό που προέχει είναι να κάνουμε σωστά τη δουλειά μας και να ελπίζουμε ότι στο τέλος θα ακούσουμε ότι αντίπαλός μας θα έχει γκελάρει", ενώ αναφερόμενος στην εκδίκαση της Λοζάνης, απάντησε: "Σίγουρα το συζητάμε μεταξύ μας, όμως δεν πρέπει να περιμένουμε ένα θετικό αποτέλεσμα από εκεί. Εμείς πρέπει να ασχολούμαστε μόνο με το πως θα νικήσουμε την Κυριακή και να χάσει βαθμούς ο Ολυμπιακός για να μην έχουμε ανάγκη καμία απόφαση".

Φυσικά ο Πορτογάλος επιθετικός δεν παρέλειψε να αναφερθεί και στο παιχνίδι της Κυριακής με τον Αστέρα Τρίπολης: "Με όλο τον σεβασμό που τρέφουμε στον Αστέρα, πιστεύω ότι και πάλι θα κάνουμε ένα καλό ματς, θα πετύχουμε ξανά πολλά γκολ και θα κάνουμε σωστά τη δουλειά μας. Και στο τέλος του παιχνιδιού όλα θα είναι καλά", ενώ για την απόκτηση των αποκλειστικών δικαιωμάτων του από την ΑΕΚ, τόνισε: "Συζητήσεις δεν έχουν αρχίσει ακόμα, αυτό όμως δεν με ανησυχεί. Εγώ προσπαθώ πάντα να κάνω καλά τη δουλειά μου, να βελτιώνομαι και όταν είναι να έρθει η στιγμή να συζητήσουμε θα δούμε".

Όσο για τις μέχρι στιγμής εμπειρίες του από την ΑΕΚ, τόνισε: "Και μόνο που βρίσκομαι εδώ σε έναν σύλλογο όπως η ΑΕΚ αισθάνομαι πολύ χαρούμενος. Είναι πολύ σημαντικό ότι βρίσκομαι εδώ. Τα συναισθήματά μου είναι υπέροχα". Μάλιστα εξέφρασε την πεποίθησή του ότι θα σκοράρει και άλλο γκολ: "Είμαι σίγουρος και έχω πίστη ότι θα σκοράρω. Στα τελευταία δύο ματς είχα ευκαιρίες αλλά δεν τα κατάφερα. Σημασία έχει να κερδίζει η ομάδα και εγώ".

Λίγο αργότερα, ο Μοχάμεν Καλόν παρέλαβε το βραβείο του για το καλύτερο γκολ της αγωνιστικής που πέρασε. Η πρώτη ερώτηση που του έγινε ήταν σχετικά με την απόφαση του Ανώτατου Αθλητικού Δικαστηριου στη Λοζάνη: "Μακάρι να δικαιωθούμε. Να βγούμε πρωταθλητές. Να μην παίξουμε στα πλέι οφ, γιατί υπάρχει το Euro για τους περισσότερους", είπε ο επιθετικός από την Σιέρα Λεόνε, ενώ αναφορικά με το γκολ που πέτυχε τόνισε: "Η δουλειά μου είναι να βάζω γκολ. Εγώ είμαι ευχαριστημένος και έχουμε ήδη ξεκινήσει συζητήσεις με τη διοίκηση της ομάδας. Είμαι ευχαριστημένος από τον πρόεδρο, τους συμπαίκτες μου και το τεχνικό τιμ".

Όσο για το αν το επεισόδιο που είχε με τον Νίκο Κωστένογλου, θα επηρεάσει το μέλλον του, δήλωσε: "Όχι, δεν πιστεύω να επηρεάσει κανέναν. Αυτά συμβαίνουν σε μία ομάδα και έχει ήδη ξεχαστεί".

Φοράει και πάλι κιτρινόμαυρη φόρμα
Λεπτομέρειες απομένουν προκειμένου να "σφραγιστεί" η έναρξη της συνεργασίας της ΑΕΚ με τον Γιώργο Δώνη. Ο 39χρονος τεχνικός ο οποίος ανακοίνωσε την απόφασή του να αποχωρήσει από τον πάγκο της Λάρισας στον Κώστα Πηλαδάκη, αναμένεται να υπογράψει 3ετές συμβόλαιο με τους "κιτρινόμαυρους".

Σύμφωνα με σημερινά δημοσιεύματα ο αγώνας των "βυσσινί" με τον ΠΑΟΚ στο "Αλκαζάρ" αναμένεται να είναι ο τελευταίος του Δώνη στον πάγκο της Λάρισας.

Σε ότι αφορά την υπόθεση απόκτησης του Τζέφερσον, όλα δείχνουν ότι προχωρά κανονικά. Μάλιστα ο δρόμος για την απόκτηση του Βραζιλιάνου τερματοφύλακα έχει ανοίξει ακόμα περισσότερο, μετά την ολοκλήρωση της μεταγραφής του 31χρονου Σάιμον Γεντς από τη Βόλφσμπουργκ στην Τραμπζονσπορ

# Ο Περπαρίμ Χετεμάι αναμένεται από τη Μεγάλη Δευτέρα να επιστρέψει στις προπονήσεις της ΑΕΚ.

Πηγή : supersport.gr

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 18-04-2008, 23:22:   #437
ilias
VIP

ilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the rough
Προεπιλογή

Ποδοσφαιρικό «αντίο» από τον Άκη Ζήκο

Ο μοναδικός Έλληνας ποδοσφαιριστής που έχει συμμετάσχει σε τελικό Τσάμπιονς Λιγκ, ο Άκης Ζήκος, κρεμάει στο τέλος της σεζόν τα παπούτσια του, κάτι που ήταν γνωστό ήδη από την αρχή της περιόδου.
Ο πολύπειρος αμυντικός μέσος με δήλωσή του στην ιστοσελίδα της ΠΑΕ ΑΕΚ γνωστοποίησε αυτό που ήξεραν όλοι από την έναρξη της σεζόν:
«H Κυριακή κρύβει για μένα ένα περίεργο συναίσθημα. Μια γεύση χαράς για όσα μέχρι σήμερα κατάφερα, έναν απολογισμό που με γεμίζει συναισθήματα, εικόνες, εμπειρίες και μια συγκίνηση που κλείνω ένα υπέροχο ταξίδι της ζωής μου με τη φανέλα της ομάδας που αγάπησα, μπροστά στον κόσμο που με τίμησε, με χειροκρότησε. Ένα περίεργο συναίσθημα, με τα χαρακτηριστικά του ελληνικού πρωταθλήματος… ένα τέλος που δεν ξέρω αν θα είναι τελικά αυτή την Κυριακή ή αν θα έχει συνέχεια… Θέλω από την καρδιά μου να ευχαριστήσω όλους όσοι από την πρώτη στιγμή με βοήθησαν να βρω τον ποδοσφαιρικό μου δρόμο, όλους όσοι με στήριξαν σε δύσκολες αποφάσεις, όλους όσοι με πίστεψαν, με τίμησαν, με χειροκρότησαν. Φεύγω από το ποδόσφαιρο, αλλά πάντα θα είμαι κοντά στην ΑΕΚ, θα την παρακολουθώ, θα την βοηθώ και θα την στηρίζω».

Η καριέρα του Άκη Ζήκου ξεκίνησε από την περίοδο 1993-94 στην Ξάνθη. Το 1998 ο Ζήκος μετακόμισε στην ομάδα της καρδιάς του, την ΑΕΚ, όπου και παρέμεινε μέχρι και τα τέλη της περιόδου 2001-02. Με το συμβόλαιό του να έχει λήξει και την ΑΕΚ να εισέρχεται στις τρικυμίες του περάσματος από την ΠΑΕ της οικογένειας Ψωμιάδη, ο παίκτης βγήκε από τα σύνορα και εντάχθηκε στη γαλλική Μονακό, αποτελώντας αναπόσπαστο κομμάτι της ομάδας. Με τη φανέλα της ομάδας του Πριγκηπάτου συμμετείχε στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ κόντρα στην Πόρτο του Ζοζέ Μουρίνιο, από την οποία η Μονακό ηττήθηκε με 3-0 στο Γκελζενκίρχεν της Γερμανίας.

Η ανάληψη της τύχης της ΑΕΚ από τον στενό του φίλο Ντέμη Νικολαΐδη προετοίμασε το έδαφος για την επιστροφή του Ζήκου στα πάτρια εδάφη, κάτι που πραγματοποιήθηκε τελικά το καλοκαίρι του 2006 με σκοπό ο έμπειρος μέσος να κρεμάσει τα παπούτσια του πρωταθλητής στο τέλος της σεζόν.

Το ότι η λαμπρή καριέρα του Άκη Ζήκου έφτασε στο τέλος της είναι σίγουρο. Το αν ο Άκης Ζήκος θα γιορτάσει την κατάκτηση του πρωταθλήματος στο τέλος της καριέρας του είναι κάτι που μένει να το δούμε μετά την τελική ετυμηγορία του CAS…

ant1
Παλιά 22-04-2008, 19:19:   #438
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Αιφνιδιασμός από Ριβάλντο

Τους συνέλαβε όλους εξαπίνης. Συμπολεμιστές και «εχθρούς».
Εκτός εάν ο Ριβάλντο μίλησε αυθορμήτως μετά τη λήξη του αγώνα με τον Αστέρα Τρίπολης, κάτι που ίσως ούτε οι συνήγοροι υπεράσπισής του δεν θα το υποστήριζαν. Διότι ο Βραζιλιάνος άσος έδειξε πως πήγε προετοιμασμένος στο Ολυμπιακό Στάδιο το απόγευμα της περασμένης Κυριακής.

Προετοιμασμένος να πανηγυρίσει (με τον δικό του, ξεχωριστό τρόπο, που προκάλεσε την οργή των «ερυθρολεύκων», οι οποίοι τον περιμένουν, αν μείνει, πώς και πώς του χρόνου στο γήπεδο Καραϊσκάκη, προκειμένου να του φανερώσουν τα αισθήματα αγάπης που τρέφουν για εκείνον) και να διακηρύξει τις θέσεις του.
Αρκεί να κέρδιζε η ομάδα του, όπως κι έγινε τελικά, διότι διαφορετικά δεν είχε νόημα να προβεί σε τέτοιου είδους τοποθετήσεις.

Οπως, βέβαια, να μην κατακτούσε τη νίκη ο Ολυμπιακός, όπερ εσήμαινε ότι η ΑΕΚ δεν θα είχε ανάγκη κανένα CAS και τον τίτλο κανείς δεν θα μπορούσε να της τον κλέψει.
Ούτε, βέβαια, θα ελλόχευε ο κίνδυνος να αποχωρήσει ο «Ρίμπο» από το ελληνικό ποδόσφαιρο. Ενώ τώρα όλα είναι ανοιχτά.
Ακόμα και να μη συμμετάσχει στα πλέι οφ, όπως επέμενε ο 36χρονος άσος, διότι ο ίδιος θεωρεί εαυτόν πρωταθλητή. Οπότε ποιος ο λόγος να λάβει μέρος σε αυτή τη διαδικασία...

Πάντως, οι παροικούντες τους Θρακομακεδόνες επιμένουν ότι δεν γνώριζαν τις προθέσεις του Βραζιλιάνου άσου.
Κι αν για το μπλουζάκι στο οποίο είχε αναγράψει ευχαριστίες προς τον Χριστό για τα τέσσερα γκολ της ομάδας του επί του Ολυμπιακού μπορεί να είχαν κάτι ακουστά, για τη δήλωση αποχώρησής του από το ελληνικό ποδόσφαιρο τίποτα τέτοιο δεν γνώριζαν.

Γι' αυτό κι αιφνιδιάστηκαν όταν άκουσαν από τηλεοράσεως να δηλώνει ότι αν δεν δικαιωθεί η ομάδα του, τουτέστιν ζητούσε αφαίρεση των τριών βαθμών που είχε κερδίσει διά της δικαστικής οδού ο Ολυμπιακός, θα πάρει των ομματιών του και θα φύγει από την Ελλάδα.
Κι ας έχει συμβόλαιο με την Ενωση μέχρι το καλοκαίρι του 2009.

Βέβαια, κάποιοι από την ΑΕΚ του δίνουν δίκιο για τις θέσεις που εκφράζει, σύμφωνα με τις οποίες η ομάδα του πήρε τον τίτλο εντός του αγωνιστικού χώρου.
Κυρίως, δε, για το ότι μετά την αποπομπή του Λορένσο Σέρα Φερέρ πήρε την ομάδα στις πλάτες του και την οδήγησε τόσο ψηλά.

Σε αυτόν οφείλεται όχι μόνο και η εντυπωσιακή ολοκλήρωση των αγωνιστικών υποχρεώσεων της Ενωσης, αλλά κυρίως ο θρίαμβος επί του Ολυμπιακού. Ηταν ο σέντερ... four της ΑΕΚ.

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 24-04-2008, 01:31:   #439
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Πεντάρα με... βαριά καρδιά

Οι παίκτες της ΑΕΚ μπορεί να κατέβηκαν να παίξουν στα πλέι οφ με βαριά καρδιά, ωστόσο αυτό δεν τους... εμπόδισε να επικρατήσουν με το ευρύ 5-0 του Πανιωνίου. Εντίνιο, Ριβάλντο (2), Μπλάνκο και Καλόν οι σκόρερ του "δικεφάλου"που απέκτησαν προβάδισμα τριών βαθμών από τον Παναθηναϊκό...

Οι παίκτες της ΑΕΚ με ανακοίνωση που εξέδωσαν 24 ώρες πριν το παιχνίδι με τον Πανιώνιο δήλωναν ότι παρά την πίκρα τους και την αντίθεσή τους να παίξουν στα πλέι οφ, θα το έκαναν διότι είναι επαγγελματίες και τόνιζαν ότι θα έδιναν τον καλύτερό τους εαυτό.

Το βράδυ της Τετάρτης το έπραξαν με τον πλέον εμφατικό τρόπο. Επικράτησαν με 5-0 του Πανιωνίου και εκματαλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο την ισοπαλία του Παναθηναϊκού στο "Κλεάνθης Βικελίδης" με τον Αρη, αποκτώντας προβάδισμα τριών βαθμών από τους "πράσινους" στην κούρσα για την κατάκτηση της 2ης θέσης.

Οι "κιτρινόμαυροι" έδειξαν από νωρίς τις προθέσεις τους. Χωρίς να εντυπωσιάζουν πολιορκούσαν την περιοχή των φιλοξενούμενων (οι οποίοι παρατάχθηκαν με αρκετές αλλαγές ειδικά στα μετόπισθεν), που θέλησαν να εκμεταλλευτούν τους κενούς χώρους και την ταχύτητα του Χούτου.

Το γκολ του Εντίνιο απλά επιβεβαίωσε την ανωτερότητα των γηπεδούχων και αυτό του Ριβάλντο, πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου ουσιαστικά έβαλε... τέλος στις ελπίδες της ομάδας της Νέας Σμύρνης να πάρει κάτι από αυτό το ματς.

Στο β' ημίχρονο οι παίκτες του Έβαντ Λίνεν έψαξαν το γκολ που θα τους έβαζε ξανά μέσα στο ματς, αλλά όχι μόνο δεν το πέτυχαν αλλά μετά το 70' κατέρρευσαν και δέχθηκαν τρία γκολ...

# Η ΠΑΕ ΑΕΚ έστειλε με νέο εξώδικο, το εξώδικο που της έστειλε η ΠΑΕ Ολυμπιακός, πίσω ως απαράδεκτο και προσβλητικό. Το ίδιο έπραξε και ο Ριβάλντο!

Γήπεδο: "Σπύρος Λούης"
Διαιτητής: Μιχάλης Γερμανάκος (Αθήνα)

Πηγή : supersport.gr

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 25-04-2008, 16:37:   #440
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Προσεχώς εξελίξεις

Ο Γιώργος Δώνης «αποχαιρέτησε» τη Λάρισα και αναμένεται στην Αθήνα για να ολοκληρώσει την (προφορική) συμφωνία του με τη διοίκηση Νικολαΐδη, με τις υπογραφές των συμβολαίων.
Με τη λήξη των πλέι οφς (κι αφού ξεκαθαρίσει το τοπίο με την ευρωπαϊκή πορεία που ακολουθήσει η ΑΕΚ την επόμενη χρονιά) ο νέος τεχνικός θα βάλει σε λειτουργία τον μεταγραφικό σχεδιασμό της Ένωσης. Το καλό για την ομάδα είναι ότι ο Δώνης έχει ολοκληρωμένη άποψη τόσο για το έμψυχο δυναμικό των «κιτρινόμαυρων» όσο και για τις θέσεις που χρειάζεται ενίσχυση η ομάδα, γεγονός που δεν θα επιφέρει επιπλοκές στην υλοποίηση του σχεδίου.

Επίσης ο Έλληνας προπονητής θα ‘χει την τύχη να ενημερωθεί «από πρώτο χέρι» για τις άγνωστες πτυχές όλων των ποδοσφαιριστών. Για την ακρίβεια με την επισημοποίηση της συνεργασίας, θα ξεκινήσουν συζητήσεις ανάμεσα στον Γ.Δώνη και τον Ν.Κωστένογλου, με τον τελευταίο να αναλύει όλους τους χαρακτήρες της ομάδας, έτσι όπως τους έζησε την τελευταία 2ετία. Ο Ντέμης Νικολαΐδης έχει «τυφλή» εμπιστοσύνη στον «Κωστέ» και είναι βέβαιος ότι θα δώσει τις σωστές κατευθύνσεις στον διάδοχό του!

Μιας και ο λόγος για τον Νίκο Κωστένογλου μπορεί να θεωρηθεί, ίσως, και ως πιο πετυχημένος «υπηρεσιακός προπονητής» στο επαγγελματικό ποδόσφαιρο, αφού ανέλαβε μια «τελειωμένη» ομάδα και κατάφερε μέσα σε ένα δίμηνο να την μεταμορφώσει στους αγωνιστικούς χώρους. Ο νεαρός προπονητής ξάφνιασε ευχάριστα με το έργο τους πάντες μέσα στην ΑΕΚ και χθες έλεγαν κάποιοι μεταξύ σοβαρού και αστείου πως αν δεν είχε δεσμευθεί ο Νικολαϊδης τον Δώνη, σήμερα θα σκεφτόταν σοβαρά να τον μονιμοποιήσει στον «κιτρινόμαυρο» πάγκο! Πάντως ο «Κωστέ» δεν θα πάει... χαμένος αφού ακούγεται ότι έχει δεχθεί κρούση από ομάδα της Σούπερ Λίγκας. Κατά μια πληροφορία πρόκειται για την Ξάνθη...

Αυτές τις ώρες κανείς δεν γνωρίζει αν ο Γιώργος Δώνης θα ‘χει την τύχη να συνεργαστεί την επόμενη χρονιά με τον Ριβάλντο.
Το βράδυ της Μεγάλης Τετάρτης, μετά τη λήξη του αγώνα με τον Πανιώνιο, ο Βραζιλιάνος επανέλαβε ότι «φεύγω από την ΑΕΚ και την Ελλάδα» επισημαίνοντας ότι θα συναντηθεί αυτές τις ημέρες με τον Ντέμη Νικολαΐδη για να του ανακοινώσει κι επίσημα την απόφασή του.
Τη Μ. Πέμπτη, πάντως, άνθρωποι που γνωρίζουν πρόσωπα και πράγματα στην ομάδα, άφηναν... ορθάνοικτο το παράθυρο της παραμονής του «Ρίμπο» στην Ένωση για έναν ακόμη χρόνο, «ποντάροντας» στο... δυνατό χαρτί της συζύγου του 36χρονου άσου η οποία δεν θέλει να αφήσει τη ζωή της Αθήνας. «Ο πιο ισχυρός λόγος που μπορεί να «κρατήσει» τον Ριβάλντο στην ΑΕΚ είναι καθαρά οικογενειακός» έλεγαν χαρακτηριστικά!

Οι παίκτες της ΑΕΚ έκαναν τη Μ. Πέμπτη την τελευταία τους προπόνηση και αναχώρησαν... τρέχοντας από το προπονητήριο των Θρακομακεδόνων για να απολαύσουν το εορταστικό 3ήμερο. Οι «κιτρινόμαυροι» θα επιστρέψουν στο γήπεδο την Δευτέρα του Πάσχα για να ξεκινήσουν προετοιμασία για το ντέρμπι της Λεωφόρου με τον Παναθηναϊκό (κλειστή προπόνηση για τους εκπροσώπους του Τύπου και τους φιλάθλους).

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές