Greek infotainment community

Το Lateam είναι Ε Ν Α Ν Τ Ι Α σε οποιαδήποτε μορφή Π Ε Ι Ρ Α Τ Ε Ι Α Σ
Facebooktwitter
Επιστροφή   Greek infotainment community > ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ > ΑΡΧΕΙΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΕΤΩΝ > ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

ΝΕΑ ΓΙΑ ΑΕΚ

This is a discussion on ΝΕΑ ΓΙΑ ΑΕΚ within the ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ forums, part of the ΑΡΧΕΙΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΕΤΩΝ category; Αποφάσισε να μείνει ο Ριβάλντο! O Ντέμης Νικολαΐδης έπεισε τον Ριβάλντο και ο Βραζιλιάνος άσος θα εξαντλήσει το συμβόλάιό του ...

Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 13-05-2008, 17:18:   #451
geodon
Moderator

Το avatar του χρήστη geodon

Thanked 1.978 Times in 1.430 Posts
My Mood:
geodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to all
Προεπιλογή

Αποφάσισε να μείνει ο Ριβάλντο!

O Ντέμης Νικολαΐδης έπεισε τον Ριβάλντο και ο Βραζιλιάνος άσος θα εξαντλήσει το συμβόλάιό του με την ΑΕΚ. Ο "Ρίμπο" με δήλωσή του στην επίσημη ιστοσελίδα του "δικεφάλου" εξήγησε τους λόγους που αναίρεσε την αρχική του απόφαση.

"Μετά από συνάντηση που είχα με τον Πρόεδρο της ομάδας αποφάσισα ότι θέλω να συνεχίσω να αγωνίζομαι στην ΑΕΚ και την επόμενη χρονιά.
Η αλήθεια είναι ότι στο τέλος του πρωταθλήματος, ένιωσα μεγάλη απογοήτευση και αδικία αλλά η αγάπη και η στήριξη που πήρα από την ομάδα και τους φιλάθλους της συνέβαλαν στην τελική μου απόφαση".

Τελειώνουν τα βάσανα
Ντέρμπι μόνο στο όνομα, θα είναι η αναμέτρηση της ΑΕΚ με τον Παναθηναϊκό την Τετάρτη. Η έλλειψη ενδιαφέροντος, μετατρέπει τη μάχη των δύο ομάδων σε καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα. Συνολικά 8 απουσίες έχει να αντιμετωπίσει ο Νίκος Κωστένογλου, είτε λόγω τιμωρίας, είτε λόγω τραυματισμών. Σπίτια τους οι παίκτες και όχι στο ξενοδοχείο, όπως συνηθίζεται.

Τα... βάσανα για τους παίκτες της ΑΕΚ φτάνουν στο τέλος τους. Οι "κιτρινόμαυροι" την Τετάρτη δίνουν το τελευταίο τους παιχνίδι για τη σεζόν 2007-2008 την Τετάρτη το απόγευμα, με τον Παναθηναϊκό στο "Σπύρος Λούης". Πρόκειται για ένα παιχνίδι άνευ σημασίας για τους Ενωσήτες, καθώς από την Κυριακή το βράδυ το τρένο των προκριματικών του Τσάμπιονς Λιγκ έχει χαθεί. Η ισοπαλία από τον Πανιώνιο αποδείχθηκε καταδικαστική και έδωσε διαδικαστικό χαρακτήρα στην αναμέτρηση της 6ης αγωνιστικής των πλέι οφ.

Ο Νίκος Κωστένογλου πάντως ζήτησε από τους παίκτες του να είναι σοβαροί και να κυνηγήσουν τη νίκη, έτσι ώστε να διασκεδάσουν τις εντυπώσεις μιας χρονιάς γεμάτη σκαμπανεβάσματα και εναλλαγές συναισθημάτων. Το αρνητικό για τον τεχνικό της ΑΕΚ είναι πως στερείται τις υπηρεσίες πολλών παικτών του, που κάλλιστα θα μπορούσαν να είχαν χριστεί βασικοί σε ένα τέτοιο παιχνίδι.

Συνολικά η λίστα περιλαμβάνει 8 ονόματα. Αυτά των Καφέ, Αρουαμπαρένα, Δέλλα, Καλόν, Πλιάτσικα, Μπούρμπου, Μάχο, Τόζερ, οι οποίοι είτε ταλαιπωρούν από προβλήματα τραυματισμών είτε είναι τιμωρημένοι.

Έτσι ο καταρτισμός της ενδεκάδας αποτελεί κάτι σαν γρίφο. Κάτω από τα δοκάρια θα καθίσει ο Μαρσέλο Μορέτο, με τους Σωκράτη Παπασταθόπουλου και Ζεράλδο ’λβες να αποτελούν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Στο δεξί άκρο φαβορί είναι ο Νίκος Γεωργέας, με τον Παναγιώτη Λαγό να βρίσκεται απέναντί του.

Στον άξονα της μεσαίας γραμμής τα� κουκιά είναι μετρημένα και οι Ενσαλίβα και Κονέ, είναι οι μοναδικές επιλογές που έχει στη διάθεσή του ο Νίκος Κωστένογλου. Ο Ριβάλντο θα βρίσκεται σίγουρα στην αριστερή πλευρά και ο Έντσον Ράμος, κατά πάσα πιθανότητα, στην δεξιά. Στην επίθεση το δίδυμο των Νίκου Λυμπερόπουλου και Ίσμαελ Μπλάνκο δεν αναμένεται να αλλάξει.

Αναλυτικά η αποστολή που ανακοίνωση που ανακοίνωσε ο Νίκος Κωστένογλου μετά την προπόνηση της Τρίτης: Μορέτο, Αραμπατζής, Αλεξόπουλος, Ζεράλδο, Ράμος, Γεωργέας, Παπασταθόπουλος, Ασκάρατε, Λαγός, Ενσαλίβα, Μαντούκα, Ταχτσίδης, Καπετάνος, Λυμπερόπουλος, Ριβάλντο, Παυλής, Εντίνιο, Μπλάνκο.

Αξίζει να σημειωθεί πως λόγω της έλλειψης κινήτρου και ενδιαφέροντος, ο τεχνικός της ΑΕΚ δεν «έκλεισε» στο ξενοδοχείο την αποστολή της ομάδας. Τους επέτρεψε να πάνε κανονικά σπίτια τους και έδωσε ραντεβού μαζί τους την Τετάρτη το μεσημέρι στο γνωστό ξενοδοχείο της Αττικής Οδού.

# Παράλληλα, την Τετάρτη κυκλοφορεί στα περίπτερα το επίσημο περιοδικό της ΑΕΚ, το οποίο φιλοξενεί συνέντευξη του Νίκου Γεωργέα. Ο έμπειρος αμυντικός αρχικά ρωτήθηκε για το αν η Ένωση δικαιούταν το εφετινό πρωτάθλημα:

"Σίγουρα πιστεύουμε ότι η ΑΕΚ θα έπρεπε να έχει πάρει το πρωτάθλημα. Και δεν το πιστεύουμε μόνο εμείς. Όλη η Ελλάδα το πιστεύει. Και φίλαθλοι του Ολυμπιακού ακόμα. Αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε πλέον κάτι. Η ουσία είναι ότι σε λίγα χρόνια δεν θα θυμάται κανείς πως η ΑΕΚ έχασε το πρωτάθλημα στα «χαρτιά». Η ιστορία θα γράφει πως ο Ολυμπιακός είναι πρωταθλητής. Δυστυχώς, εμείς είμαστε αναγκασμένοι να κοιτάξουμε μπροστά", ενώ στη συνέχεια αναφέρθηκε στην ψυχολογία της ομάδας στα πλέι οφ: "Η αλήθεια είναι πως ήμασταν «άδειοι» μέσα μας. Δεν είχαμε να δώσουμε κάτι άλλο στα πλέι οφ. Όλη η ομάδα, όχι μόνο εγώ. Θέλαμε να τερματίσουμε πρώτοι. Το καταφέραμε, αλλά μας πήραν το πρωτάθλημα στα χαρτιά".

Φυσικά δεν παρέλειψε να αναφερθεί στο αν σκέφτηκε ότι δεν θα παίξει ξανά ποδόσφαιρο, μετά τον σοβαρό τραυματισμό του: "Μου είχε περάσει πολλές φορές από το μυαλό και το έλεγα συνέχεια στη γυναίκα μου. Ειδικά αφότου έκανα το πρώτο χειρουργείο και όταν δοκίμασα να μπω πονούσα. Τότε σκέφτηκα ότι ίσως να μην ξανάπαιζα, γιατί ήταν σοβαρό το πρόβλημα μου στο γόνατο. Θα ήθελα να ευχαριστήσω γι' αυτό τη γυναίκα μου, που συνεχώς ήταν δίπλα μου και μου έλεγε πως θα το ξεπεράσω. Και επίσης τον Νίκο Κωστένογλου που με πίστεψε και με έβαλε να ξαναπαίξω".

Μάλιστα μίλησε και την αναγνώριση του κόσμου, λέγοντας: "Αυτό είναι που με κάνει να παίζω ακόμα καλά και να τα δίνω όλα μέσα στο γήπεδο, σε κάθε παιχνίδι. Η αλήθεια είναι πως όταν είχα έρθει, ο κόσμος της ΑΕΚ ήταν όλος εναντίον μου. Θυμάμαι σε ένα ματς με τον Ολυμπιακό, που είχαμε χάσει με 3-2 στη Νέα Φιλαδέλφεια και τα άκουγα όλα εγώ από την εξέδρα. Και ξέρουμε όλοι ότι ο κόσμος δεν αλλάζει εύκολα γνώμη. Εγώ με τη δουλειά μου κατάφερα να τους κερδίσω και αυτό είναι πολύ σημαντικό", ενώ τέλος όταν ρωτήθηκε για το συμβόλαιό του που λήγει το καλοκαίρι, απάντησε: "Αν ήταν στο δικό μου χέρι, δεν θα έφευγα ποτέ από αυτή την ομάδα".

Πηγή : supersport.gr

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Ο χρήστης geodon δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Sponsored Links
Παλιά 13-05-2008, 20:00:   #452
jim_pap_2
LaTeamer

Το avatar του χρήστη jim_pap_2

Περιοχή: Los Almyros
My Mood:
jim_pap_2 will become famous soon enoughjim_pap_2 will become famous soon enoughjim_pap_2 will become famous soon enoughjim_pap_2 will become famous soon enoughjim_pap_2 will become famous soon enoughjim_pap_2 will become famous soon enoughjim_pap_2 will become famous soon enoughjim_pap_2 will become famous soon enough
Προεπιλογή

χααχχααχαχαχαχαχα
για τα λεφτα τα κανεις ολα αχαχχαχαχαχαχα
οχι θα εφευγε χαχαχαχαχαχχα
Ο χρήστης jim_pap_2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-05-2008, 17:20:   #453
geodon
Moderator

My Mood:
geodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to all
Προεπιλογή

«Θέαμα και τίτλους»

Έπειτα από τη θητεία του ως ποδοσφαιριστής, με τη φανέλα της ΑΕΚ, ήρθε η ώρα για τον Γιώργο Δώνη να κάνει τη... δεύτερη θητεία του, αυτή τη φορά ως προπονητής της «Ένωσης». Ο Έλληνας τεχνικός άνοιξε τη νέα σελίδα της προπονητικής του καριέρας, με την παρουσίασή του από την ΠΑΕ την Πέμπτη (15/5).

Ο Δώνης υπογράμμισε ότι στόχος του είναι να συνδυάσει το καλό ποδόσφαιρο με την κατάκτηση τίτλων με την ΑΕΚ, ήταν «σφίγγα» για τις μεταγραφικές κινήσεις, ενώ αποκάλυψε ότι πήρε την τελική απόφαση να αναλάβει την ΑΕΚ, αμέσως μετά την τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Τον Δώνη «προλόγισε» ο πρόεδρος της ΠΑΕ, Ντέμης Νικολαΐδης, ο οποίος τόνισε: «Ο νέος μας προπονητής όπως γράφετε εδώ και καιρό, είναι ο Γιώργος Δώνης και είναι εδώ. Είναι περίεργη η ζωή, γιατί ο Μάρκος είναι σκάουτερ, ο Δώνης προπονητής και εγώ είμαι πρόεδρος, ενώ ήμασταν συμπαίκτες την ίδια χρονιά στην ΑΕΚ. Θετικό το βλέπω αυτό. Ο Γιώργος Δώνης θα είναι για τα επόμενα 2 χρόνια ο προπονητής της ΑΕΚ και εύχομαι να μείνει για πολλά περισσότερα. Καιρός να τον ανακρίνετε...».

«Έτοιμος για την πρόκληση»

Ο νέος τεχνικός της «Ένωσης» τόνισε αρχικά ότι «είμαι πολύ ευχαριστημένος και χαρούμενος που μαζί με τους συνεργάτες μου αναλαμβάνουμε μια ομάδα με την ιστορία και τη δυναμική της ΑΕΚ. Ξέρω πολύ καλά ότι η πρόκληση και το κίνητρο είναι πολύ υψηλό και αυτό μας δημιουργεί διάθεση για να πετύχουμε. Είμαι συνειδητοποιημένος, αλλά και πολύ αισιόδοξος. Ήταν μια απόφαση πολύ σημαντική για τη ζωή μου, ανεξάρτητα από την πολύ καλή πρόταση που δέχτηκα. Έπρεπε να αφήσω κάτι που είχα αγαπήσει πάρα πολύ, που το δουλεύαμε 4 χρόνια και έφυγα στο καλύτερο σημείο. Είμαι άνθρωπος που μου αρέσει να διεκδικώ και να κυνηγώ πράγματα στη ζωή μου, και μου αρέσει να αναλαμβάνω περισότερες ευθύνες. . Ο τρόπος συμπεριφοράς και λειτουργίας της ΑΕΚ με οδήγησαν να πάρω αυτή την απόφαση».

Στη συνέχεια, τέθηκαν ερωτήσεις στον Έλληνα τεχνικός, ο οποίος κλήθηκε να απαντήσει για όλα, για τα μεταγραφικά, το γεγονός ότι η ΑΕΚ έχει 14 χρόνια να πάρει πρωτάθλημα, τους στόχους του, τον Ριβάλντο, τη φιλοσοφία του...

Αναλυτικά τι είπε ο νέος προπονητής της ΑΕΚ:

Για το στόχο του με την ΑΕΚ:
«Για μένα προέχει ο συνδυασμός του καλού ποδοσφαίρου που θα το ευχαριστιέται ο κόσμος και το αποτέλεσμα, που είναι η κατάκτηση των τίτλων».

Τη φιλοσοφία του:
«Εχετε πάρει μια γεύση από μένα σε ό,τι αφορά τον τρόπο παιχνιδιού που εφαρμόζω. Θα δουλέψουμε στο 4-3-3 και το 4-4-2 σε ρόμβο. Η φιλοσοφία μου είναι η ΑΕΚ να είναι η κυρίαρχη του παιχνιδιού, με καλό πάσινγκ γκέιμ, καλή ανάπτυξη, τόσο από τον κεντρικό άξονα, όσο και από τα άκρα. Θέλω να περάσα πολλά πράγματα στους παίκτες, όμως όλα αυτά θα μπορούσαμε να τα συζητήσουμε πριν την έναρξη της προετοιμασίας».

Για το υλικό της ομάδας: «Κάθε προπονητής έχει τη δική του φιλοσοφία. Δεν θα κρίνω την ομάδα. Έχω αξιολογήσει το υλικό της. Είναι σημαντικό ότι είμαι γνώστης της ελληνικής πραγματικότητας. Ξέρω τι πρέπει να κάνω για να εφαρμόσω τη φιλοσοφία μου».

Για το αν επιδιώκει άμεσα αποτελέσματα: «Ξεκινώ με στόχο την προετοιμασία, στην οποία θα δουλέψουμε πάνω σε αυτά που θέλουμε για να έρθουν και τα αποτελέσματα».

Για τις επόμενες κινήσεις του όσον αφορά τον προγραμματισμό της ομάδας: «Δεν θα ήθελα να πω κάτι για τις σκέψεις μου για τον προγραμματισμό της ομάδας. Όλα θα γίνουν τις επόμενες μέρες και θα το μάθετε στη συνέχεια. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να δημιουργήσουμε μια ομάδα όπως τη θέλω εγώ, που θα παίζει καλό ποδόσφαιρο και θα παίρνει και τίτλους. Έχω κάνει τον προγραμματισμό, έχω αξιολογήσει το υλικό της ομάδας. Προχωράμε πολυ καλά έως τώρα και είμαι ευχαριστημένος».

Για το αν θεωρεί την ΑΕΚ σκαλοπάτι για να κοουτσάρει στη συνέχεια ομάδα στο εξωτερικό και δη στην Αγγλία, στην οποία έχει εκφράσει την επιθυμία να εργαστεί: «Αυτό που με ενδιαφέρει τώρα είναι να πετύχω στην ΑΕΚ. Αυτό σκέφτομαι μόνο».

Για την πορεία των μεταγραφικών υποθέσεων: «Έχουμε μιλήσει με τη διοίκηση και τον κ. Νιλοπαΐδη γι' αυτά τα θέματα. Τα πράγματα προχωράνε πολύ καλά στο μεταγραφικό τομέα».

Για το μέγεθος του ρόστερ που θα ήθελε να έχει:
«Συνήθως, ειδικά στην προετοιμασία, δουλεύουμε με τους παίκτες. Ξέρω καλά το ελληνικό πρωτάθλημα και την ομάδα και θα δούμε στην προετοιμασία και θα αξιολογήσουμε τους δανεικούς παίκτες και νομίζω ότι θα βρούμε τον ικανοποιητικό αριθμό για το ρόστερ».

Για το «στόρι» της συμφωνίας του με την ΑΕΚ: «Εγώ το έμαθα πρώτα από τον κ. Πηλαδάκη. Υπήρξε μία πρώτη επαφή μετά την αποχώρηση του κ. Φερέρ από την ΑΕΚ, πάντα με την άδεια του κ. Πηλαδάκη. Τότε, δεν μπορούσα να αφήσω την ομάδα μου. Μετά υπήρξε νέα επαφή ανάμεσα στον κ. Νικολαΐδη και τον κ. Πηλαδάκη και η συμφωνία επήλθε λίγο πριν το τέλος της σεζόν. Εγώ πήρα την τελική μου απόφαση μετά την τελευταία αγωνιστική».

Για το ρόλο του προπονητή: «Δεν είναι κυρίαρχο το σύστημα σε μια ομάδα. Ο προπονητής πρέπει να είναι ηγετική προσωπικότητα μέσα στην ομάδα. Να μεταδώσει τις αγωνίες του στους παίκτες του, να κοουτσάρει σωστά, να διαχειριστεί χαρακτήρες και την ομάδα, τόσο στα καλά, όσο και στα άσχημα αποτελέσματα».

Για το αν έχει κάποια ομάδα ως πρότυπο: «Δεν είμαι από τους προπονητές που με τις αντιγραφές προχωρούν. Η δική μου φιλοσοφία είναι αυτό που έχετε δει και είναι συγκεκριμένη. Θα προσπαθήσω να πετύχω με μεγαλύτερο μπάτζετ σε σχέση με αυτό που είχα στην ΑΕΛ».

Για το αν νιώθει πίεση: «Είμαι συνειδητοποιημένος τι με περιμένει. Αν δεν άντεχα την πίεση, θα έκανα άλλο επάγγελμα».

Για το τι πρέπει να κάνει η ΑΕΚ για να πάρει το πρωτάθλημα: «Εγώ δεν θέλω να μιλήσω για εξωγενείς παράγοντες. Αγωνιστικά η ομάδα πρέπει να ξεπεράσει οποιοδήποτε εμπόδιο βρει μπροστά της».

Για τον κόσμο της ΑΕΚ: «Σημαντικό ρόλο παίζει και ο κόσμος. Δεν μπορεί να έχεις μεγάλη ομάδα αν δεν έχεις μεγάλο κόσμο. Ξέρω που έρχομαι. Ξέρω ότι ο κόσμος έχει στηρίξει την ομάδα σε δύσκολες στιγμές. Θέλουμε να τον ευχαριστήσουμε και έτσι να είναι πάντα κοντά μας».

Για το προπονητικό κέντρο: «Έχω συζητήσει για το θέμα με τον κ. Νικολαΐδη και έχει δεσμευτεί ότι μέσα στη σεζόν θα έχουμε προπονητικό κέντρο».

Για την αυτοκριτική: «Ξέρω πολύ καλά ότι στο ποδόσφαιρο παίζιει ρόλο αυτό. Παίζει ρόλο να κάνεις καλές επιλογές. Να κάνεις τη δική σου ομάδα καλύτερη. Η αυτοκριτική δεν είναι όμως για δημοσιοποίηση. Μπορεί να έχουμε νίκες και να πιστεύω ότι δεν έκανα πράγματα καλά, ενώ σε άλλες περιπτώσεις μπορεί να χάσαμε και εγώ να θεωρώ ότι έκανα το πιο σωστό. Η αυτοκριτική είναι σημαντική γιατί μπορεί να γίνεσαι καλύτερος».

Για το αν σκέφτεται να πάρει παίκτες από τη Λάρισα:
«Η Λάρισα έχει αξιόλογους παίκτες. Για τα μεταγραφικά όμως δεν θέλω να πω τίποτα παραπάνω».

Για το τιμ του: «Ο Μάκης Αγγελίνας θα είναι ο πρώτος βοηθός μου. Δεύτερος θα είναι ο Μίοντραγκ Μένταν. Γυμνανστές οι Γεωργίτσας και Κέζος και προπονητής τερματοφυλάκων ο Σουίτσα».

Για τον χρονικό ορίζοντα των μεταγραφών: «Όσες φορές έχω βάλει στόχους με χρονικά σημεία, δύσκολα πέφτεις μέσα. Προσπαθούμε να τελειώσουμε τις μεταγραφές πριν την έναρξη της προετοιμασίας, αλλά τότε μπροείς να δεις πράγματα που μπορεί να αλλάξουν το σχεδιασμό».

Για την Ευρώπη:
«Είναι πάρα πολύ σημαντικό. Έχει ισάξιο ρόλο με το πρωτάθλημα. Πιστεύω ότι οι μεγάλες ελληνικές ομάδες και η δική μας ομάδα πρέπει να έχει στόχο κάποια στιγμή να φτάσει σε έναν τελικό. Να κάνουμε καλή ομάδα και να διεκδικήσουμε κάθε παιχνίδι, ειδικά στο ΟΥΕΦΑ».

Για την παραμονή Ριβάλντο: «Είναι μεγάλη τύχη για έναν νέο προπονητή να συνεργάζεται με προσωπικότητες όπως τον Ριβάλντο. Πάνω από όλα πρέπει να τους δημιουργήσεις τη διάθεση να ευχαριστηθούν την προπονήση και το παιχνίδι. Μέσα από τη προετοιμασία κι αυτός θα καταλάβει τι ζητάω και θα καταλάβει τι πρέπει να κάνει στον αγωνιστικό χώρο».

Αν τρομάζει από την οικονομική δύναμη Ολυμπιακού και Παναθηναϊκού: «Δεν τρομάζω, ούτε φοβάμαι. Δεν με απασχολεί το συγκεκριμένο θέμα».

Πηγή : sports.e-go.gr

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 16-05-2008, 15:09:   #454
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

O Ρίμπο χάλασε του Γκονζάλες!

Σιγά μην έπεσε από τα σύννεφα... Αλλωστε τη λύση της συνεργασίας του με τον Παναθηναϊκό την ανέμενε, καθώς είχε πληροφορηθεί ότι τα μέχρι πρότινος στηρίγματα που διέθετε στην ΠΑΕ, τον έχουν αφήσει στην τύχη του.

Οπως έστρωσε κοιμήθηκε στην Παιανία ο Εσεκίελ Γκονζάλες, ο οποίος τη φετινή χρονιά υπερέβαλε τον κακό του εαυτό. Ομως, το γεγονός ότι λύεται πρόωρα το συμβόλαιό του με τους «πράσινους», το οποίο, υπό κανονικές συνθήκες, έληγε το καλοκαίρι του 2009, δεν προκάλεσε αιφνιδιασμό στον Αργεντινό. Απλώς ανέμενε από τους διοικούντες να του ανακοινώσουν το φινάλε της επεισοδιακής συνεργασίας τους και όχι να το πληροφορηθεί από τους δημοσιογράφους.

Ομως, κι εκείνος μόνον με σταυρωμένα χέρια δεν έμενε τον τελευταίο καιρό. Τις είχε κάνει τις κινήσεις του. Είχε χτυπήσει πόρτες, τις οποίες μάλιστα τις βρήκε ανοιχτές. Κι όχι πόρτες αργεντίνικες, αλλά ελληνικές!
Πολλών το μυαλό θα πάει στον Ολυμπιακό, για τον οποίο, υπό μορφή φημών ή πληροφοριών, έχει γραφτεί στον Τύπο ότι ο 28χρονος μέσος δεν αφήνει αδιάφορους τους «ερυθρόλευκους». Προς το παρόν, λοιπόν, δεν τρέχει κάτι με τον πρωταθλητή. Δεν αποκλείεται, βέβαια κάτι να... τρέξει οσονούπω.

Αλλωστε το κίνητρο για τον Ολυμπιακό ν' αποκτήσει παίκτη (αξίας κι όχι ό,τι να 'ναι) από τον Παναθηναϊκό είναι μεγάλο. Συνυπολογίστε και το γεγονός ότι ο «Εκι» έχει οπαδούς στο λιμάνι και τότε όλα μπορούν να γίνουν.

Ωστόσο πιο κοντά απ' όλους στον Εσεκίελ Γκονζάλες βρέθηκε η ΑΕΚ! Στα μουλωχτά κινήθηκε η Ενωση, η οποία έπιασε επαφή με τον Αργεντινό μέσο, εκδηλώνοντας το επίσημο ενδιαφέρον της. Ο «Εκι» έδειξε να βλέπει θετικά μια τέτοια προοπτική, όμως το θέμα κόλλησε στον Ριβάλντο! ΄

Κάποιοι εικάζουν ότι η άρνηση του Βραζιλιάνου οφείλεται στους φόβους μη χάσει τη θέση στην αρχική ενδεκάδα, μια που και οι δύο εν λόγω παίχτες είναι κλασικά «δεκάρια».
Αλλοι, πάλι, ισχυρίζονται ότι ο Ρίμπο, από τον καιρό που έπαιζε στον Ολυμπιακό, δεν τρέφει τα καλύτερα αισθήματα για τον Γκονζάλες. Οπότε οι διοικούντες την ΠΑΕ ΑΕΚ προσπαθούν να πείσουν τον Ριβάλντο να δεχτεί τον «Εκι» για συμπαίκτη του.

Ο Αργεντινός μέσος, από την άλλη, από τώρα έχει αρχίσει να συγκεντρώνει χαρτιά, τα οποία θα τα χρησιμοποιήσει στη ΦΙΦΑ στην προσφυγή του κατά του ΠΑΟ. Και δεν θα έχει μόνον το συμβόλαιο, αλλά ετοιμάζει και ιατρικό φάκελο, στον οποίο θα βάλει αποδείξεις για τη ζημιά που (ισχυρίζεται ότι) του έκανε το ιατρικό τιμ του «τριφυλλιού».

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 20-05-2008, 01:08:   #455
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Ένας μαέστρος για την άμυνα

Την απόκτηση του Ντάνιελ Μαίστόροβιτς για τα επόμενα τρία χρόνια, ανακοίνωσε η ΑΕΚ. Οι οικονομικές του απολαβές και η χρονική διάρκεια του συμβολαίου. Έτοιμος για τίτλο και Τσάμπιονς Λιγκ. Η καριέρα και τα αγωνιστικά χαρακτηριστικά του. Μετατέθηκε για μία ημέρα το ραντεβού του Νικολαΐδη με τους Αλεξόπουλο και Γεωργέα.

Μπορεί να μεσολάβησε ένα σαββατοκύριακο χωρίς μετεγγραφικές εξελίξεις για την ΑΕΚ, όμως η Δευτέρα βρήκε τους "κιτρινόμαυρους" να μπαίνουν ξανά δυνατά στην αγορά. Την Παρασκευή το πρωί ανακοινώθηκε η απόκτηση του Αντώνη Ρίκκα και περίπου την ίδια ώρα περίπου, γνωστοποιήθηκε την Δευτέρα η απόκτηση του Ντάνιελ Μαϊστόροβιτς. Βέβαια αυτό δεν αποτελεί έκπληξη, καθώς κάτι τέτοιο αναμενόταν από τη στιγμή που η Ένωση είχε καταθέσει πρόταση ύψους 800.000 ευρώ για την απόκτησή του.

Έτσι, η επαφή που είχαν το πρωί, είχε το επιθυμητό αποτέλεσμα. Συμφώνησαν για 3 χρόνια με τις οικονομικές απολαβές του παίκτη για τα τρία χρόνια συνεργασίας να ξεπερνούν τα 2,4 εκατομμύρια ευρώ. Αναλυτικά η ανακοίνωση των "κιτρινόμαυρων": "H ΠΑΕ ΑΕΚ ανακοινώνει τη συμφωνία της με τον Σουηδό αμυντικό Daniel Majstorovic. O 31 ετών (5/4/1977)- διεθνής με την ομάδα της Σουηδίας -ποδοσφαιριστής θα αγωνίζεται στην ΑΕΚ για τα επόμενα τρία χρόνια".

Μαζί με την ανακοίνωση στο επίσημο site της ΠΑΕ αναρτήθηκαν και οι πρώτες δηλώσεις του Ντάνιελ Μαϊστόροβιτς, ο οποίος έλεγε τα εξής: "Από την πρώτη στιγμή που συνάντησα τους ανθρώπους της ΑΕΚ, τη διοίκηση, μου έμεινε ένα πολύ καλό συναίσθημα, κατάλαβα ότι υπάρχει ένα πολύ καλό επίπεδο σε αυτή την ομάδα. Με όσους μίλησα μου εξήγησαν ότι πρόκειται για έναν σύλλογο πάρα πολύ καλά οργανωμένο, με ανθρώπους - επαγγελματίες. Η ΑΕΚ είναι μια πολύ γνωστή ομάδα, που κάθε χρόνο κάνει πρωταθλητισμό, με ένα πολύ μεγάλο και δυνατό κοινό".

Ο Σουηδός αμυντικός μάλιστα φάνηκε διψασμένος για διακρίσεις, λέγοντας: "Έχω αγωνιστεί σε αρκετές ομάδες και πρωταθλήματα της Ευρώπης, θέλω να γνωρίσω κάτι διαφορετικό. Θέλω να νιώσω την πίεση των αγώνων, να προσπαθήσουμε όλοι μαζί για να πετύχουμε κάτι καλό, να κατακτήσουμε τον τίτλο, να παίξουμε στο Champions League. Πιστεύω ότι θα είναι πολύ δημιουργικά τα επόμενα χρόνια στην ΑΕΚ. Όλα αυτά με έκαναν να διαλέξω την ΑΕΚ. Είναι ένα πολύ θετικό βήμα για την καριέρα μου και περιμένω με ανυπομονησία να ενταχθώ στην ομάδα και να ξεκινήσουμε δουλειά".

Ο Ντάνιελ Μαϊστόροβιτς, γεννήθηκε στο Μάλμε της Σουηδίας και ξεκίνησε την καριέρα του από την Μπρομαποϊκάρνα (1996-1997), την περίοδο 1998-1999 αγωνίστηκε στην Φορτούνα Κολωνίας συνέχισε στην Βαστέρας (1999-2000), στην Μάλμε (2001-2004), στην Τβέντε (2004-2006) και στην Βασιλεία (2006-2008). Είναι 14 φορές διεθνής με την Εθνική Σουηδίας και έχει πετύχει ένα γκολ.

Ο 31χρονος Σουηδός ήταν ιδιαίτερα αγαπητός στην Ελβετία, καθώς το παιχνίδι του ήταν γεμάτο πάθος. Μάλιστα σε κάθε ευκαιρία, φιλούσε το σήμα της ομάδας του, κάτι που ανέβαζε κατακόρυφα την εκτίμηση των φιλάθλων. Παράλληλα θεωρείται σπεσιαλίστας των πέναλτι, ενώ λόγω του μεγάλου του ύψους (1.90) συχνά προωθείται στην αντίπαλη περιοχή και σκοράρει. Μάλιστα την αγωνιστική περίοδο που τελείωσε ήταν δεύτερος σκόρερ της Βασιλείας με 11 γκολ.

Από εκεί και πέρα την Τρίτη θα συνεχιστούν οι επαφές για τον προγραμματισμό της ομάδας, εν όψει της νέας αγωνιστικής περιόδου. Σειρά παίρνουν ο Γιώργος Αλεξόπουλος και ο Νίκος Γεωργέας. Αμφότεροι ήταν να συναντηθούν σήμερα με τον πρόεδρο της ΑΕΚ, αλλά τελικά το ραντεβού τους μεταφέρθηκε κατά μία ημέρα. Πάντως το ενδεχόμενο οι δύο πλευρές να μην τα βρούνε, φαντάζει εξαιρετικά απίθανος.

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 20-05-2008, 20:51:   #456
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Μαϊστόροβιτς: "Με ήθελαν και με πήραν"

Μπορεί να μην πέρασαν ούτε 24 ώρες από την ώρα που ανακοινώθηκε η απόκτησή του από την ΑΕΚ, όμως στην Σουηδία το όνομα του Ντάνιελ Μαϊστόροβιτς κεντρίζει το ενδιαφέρον όλων. Για αυτό και ο 31χρονος κεντρικός αμυντικός έδωσε την πρώτη του συνέντευξη ως παίκτης της Ένωσης στην εφημερίδα «expressen» μιλώντας για τους λόγους που τον οδήγησαν στο να μην περιμένει την έκβαση του Euro και να απαντήσει θετικά στους «κιτρινόμαυρου».

Στην ερώτηση γιατί επέλεξε την ΑΕΚ, η απάντησή του ήταν ξεκάθαρη: «Κυρίως διότι επέδειξαν το μεγαλύτερο ενδιαφέρον από όλες τις υπόλοιπες ομάδες που ήθελαν να με αποκτήσουν τους τελευταίους δύο μήνες. Έχω καλό προαίσθημα για το κλαμπ. Μου αρέσει ο νέος προπονητής του και οι στόχοι μου συμβαδίζουν με αυτούς που έχει θέσει το κλαμπ για τη νέα σεζόν. Όπως καταλαβαίνεις ήταν αρκετοί οι παράγοντες που διαδραμάτισαν ρόλο για να λάβω την απόφαση μου». Παράλληλα ρωτήθηκε αν έχει μιλήσει με το νέο προπονητή του: «- Δεν έχω μιλήσει καθόλου μαζί του. Έχω συζητήσει πολύ με τον πρόεδρο της ομάδας τον Ντέμη Νικολαΐδη και έχουμε ταύτιση φιλοσοφίας σε αρκετά θέματα. Μόλις την περασμένη εβδομάδα ανακοινώθηκε ο νέος προπονητής και έτσι θα μιλήσω μαζί του όταν επιστρέψω στην Ελλάδα, έπειτα από το τέλος του Euro 2008».

Στη συνέχεια αφού ξεκαθάρισε πως το ελληνικό πρωτάθλημα είναι ανώτερο του ελβετικού, μίλησε και για το ρόλο που έπαιξε στην επιλογή του το γεγονός ότι η ΑΕΚ αγωνίζεται στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις: «Είναι ένας σύλλογος που αγωνίζεται στο Τσάμπιονς Λιγκ και το κύπελλο ΟΥΕΦΑ. Κάθε χρονιά διεκδικούν το πρωτάθλημα Ελλάδας. Είναι κάτι πολύ σημαντικό για εμένα», ενώ τέλος εξήγησε τους λόγους που δεν χρειάστηκε να περιμένει το Euro για να αποφασίσει για τον επόμενο σταθμό της καριέρας του: «Θα μπορούσα να περιμένω αλλά δεν υπήρχε λόγος. Οι όροι που ήθελα ικανοποιήθηκαν από την ’ΕΚ άμεσα. Σημαντικός λόγος επίσης είναι το γεγονός πως όταν επισκέφτηκα την Αθήνα μου άρεσε πολύ. Δεν υπήρχε κανένας λόγος να περιμένω»

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 21-05-2008, 15:50:   #457
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Τέλος ο Καλόν, στο προσκήνιο ο Μπασινάς!

Δεν θα συνεχίσει στην ΑΕΚ ο Μοχαμέντ Καλόν. Ο επιθετικός από τη Σιέρα Λεόνε δεν ήταν στα πλάνα του Γιώργου Δώνη και παρά το γεγονός ότι ο ίδιος εκδήλωσε την επιθυμία να παραμείνει στους «κιτρινόμαυρους», η διοίκηση τον ενημέρωσε πως οι δρόμοι τους χωρίζουν. Ο ιδιόρρυθμος χαρακτήρας του ποδοσφαιριστή και συγκεκριμένα το επεισόδιο που είχε με το Νίκο Κωστένογλου παραμονές του ντέρμπι με τον Ολυμπιακό έπαιξε αποφασιστικό ρόλο στην απόφαση της διοίκησης. Στους τέσσερις μήνες που αγωνίστηκε στην Ενωση, ο Καλόν είχε 13 συμμετοχές και 3 γκολ.

Πλέον, μετά την εξέλιξη της υπόθεσης του Νάτσο Γκαρσία, το όνομα του Αγγελου Μπασινά είναι αυτό που επανέρχεται στο προσκήνιο για την ΑΕΚ. Ο διεθνής αμυντικός μέσος φαντάζει αυτή τη στιγμή το μεγάλο φαβορί για να καλύψει το κενό του Ακη Ζήκου τη νέα σεζόν...

Ο Μαϊστόροβιτς τόνισε ότι αποφάσισε να πάει στην ΑΕΚ καθώς διαπίστωσε από τις συζητήσεις ότι η «Ενωση» τον ήθελε πολύ και ξεκαθάρισε ότι δεν έχει μιλήσει ακόμα με τον Γιώργο Δώνη «Εχω συζητήσει με τον πρόεδρο της ομάδας, Ντέμη Νικολαΐδη, και έχουμε ταύτιση φιλοσοφίας σε αρκετά θέματα. Μόλις την περασμένη εβδομάδα ανακοινώθηκε ο νέος προπονητής κι έτσι θα μιλήσω μαζί του όταν επιστρέψω στην Ελλάδα, μετά το Euro 2008».Στη συνέχεια, αφού ξεκαθάρισε πως το ελληνικό πρωτάθλημα είναι ανώτερο του ελβετικού, μίλησε και για τον ρόλο που έπαιξε στην επιλογή του το γεγονός ότι η ΑΕΚ αγωνίζεται στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις: «Ηρθα σε μία ομάδα που αγωνίζεται στο Τσάμπιονς Λιγκ και στο Κύπελλο UEFA, ενώ κάθε χρόνο διεκδικεί το πρωτάθλημα. Αυτό μέτρησε πολύ για μένα και πήρα την απόφασή μου πριν ξεκινήσει το Euro».

Πηγή : sportnews.flash.gr

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 22-05-2008, 20:10:   #458
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Πρώτη με ξενάγηση για τον Ρίκκα

Την πρώτη του συνάντηση με τον Ντέμη Νικολαϊδη και τον Δημήτρη Μάρκο είχε ο Αντώνης Ρίκκα που αποτελεί την πρώτη φετινή μεταγραφή της ΑΕΚ.

«Έμεινα με τις καλύτερες εντυπώσεις, τόσο από τη συνάντηση μου με τον Πρόεδρο όσο και με τον κ. Μάρκο» είπε ο ποδοσφαιριστής στο επίσημο site της «Ένωσης» και συνέχισε: «Όλοι οι άνθρωποι στην ΠΑΕ με υποδέχθηκαν πολύ καλά και αισθάνθηκα πολύ άνετα μαζί τους, με έκαναν να νιώσω ήδη μέλος της ομάδας. Κατάλαβα ότι έχω έρθει σε μια μεγάλη ομάδα».

Ο Ρίκκα, το μεσημέρι υποβλήθηκε σε ιατρικά τεστ και εργομετρικές εξετάσεις και στη συνέχεια πήγε στο Ολυμπιακό Στάδιο και έκανε μια μικρή ξενάγηση στους χώρους του γηπέδου όπου θα αγωνίζεται από τη νέα χρονιά.

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 23-05-2008, 12:19:   #459
ilias
VIP

ilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the rough
Προεπιλογή

«Πρόταση ΑΕΚ για Έκι», γράφουν στην Αργεντινή

Για πρόταση της ΑΕΚ στον Έκι Γκονζάλες κάνει λόγο δημοσίευμα της «La Capital» της Αργεντινής. Για τον Αργεντινό μέσο, που αποχωρεί από τον Παναθηναϊκό, υπάρχουν επίσης προτάσεις-σύμφωνα με την ίδια εφημερίδα-από τη Ροζάριο Σεντράλ, τη Ρίβερ Πλέιτ και την Μπόλτον, ενώ ενδιαφέρον έχει προκύψει και από τις Ιντεπεντιέντε, Σαν Λορέντσο και Λανούς.

sportfm
Παλιά 29-05-2008, 13:06:   #460
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Παίρνει τον Σάχα αλλά όχι και τον Κλέιτον (video)

Ημέρα εξελίξεων στα μετεγγραφικά ζητήματα ήταν η Τετάρτη για την ΑΕΚ. Οι «κιτρινόμαυροι» το πρωί άφηναν να διαρρέει πως δεν ασχολούνται με την περίπτωση του Κλέιτον. Αιτία για τη κίνηση αυτή ήταν οι παρατάσεις που έδινε συνέχεια, στην απάντηση των προσφορών της Ένωσης, ο Κώστας Πηλαδάκης.

Βέβαια δεν αποκλείεται να αποδειχθεί πως αυτή ήταν απλά κίνηση τακτικής, προκειμένου ο Ντέμης Νικολαΐδης να πιέσει καταστάσεις. Προς το παρών πάντως η πρόταση των «κιτρινόμαυρων» φέρεται να αποσύρθηκε.

Αργά το βράδυ πάντως, υπήρξε μία ευχάριστη εξέλιξη. Η ΑΕΚ ήρθε σε συμφωνία για την απόκτηση του Σεμπάστιαν Σαχά. Τα δικαιώματα του 28χρονου τερματοφύλακα τα έχει εταιρία μάνατζερ, καθώς έμεινε ελεύθερος από την Σαν Λορέντζο στην οποία αγωνιζόταν και έτσι οι διαπραγματεύσεις δεν χρειάστηκε να πάρουν πολύ χρόνο. Πληροφορίες αναφορικά με το κόστος της μετεγγραφής, αλλά οι «κιτρινόμαυροι» δεν πρέπει να πλήρωσαν πάνω από 600.000 στους Αργεντίνους.

Ο Σεμπάστιαν Σάχα σε δράση...

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη geodon : 29-05-2008 στις 13:18:
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές