Greek infotainment community

Το Lateam είναι Ε Ν Α Ν Τ Ι Α σε οποιαδήποτε μορφή Π Ε Ι Ρ Α Τ Ε Ι Α Σ
Facebooktwitter
Επιστροφή   Greek infotainment community > ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ > ΑΡΧΕΙΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΕΤΩΝ > ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

ΝΕΑ ΓΙΑ ΑΕΚ

This is a discussion on ΝΕΑ ΓΙΑ ΑΕΚ within the ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ forums, part of the ΑΡΧΕΙΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΕΤΩΝ category; [right:7967120f45]http://img300.imageshack.us/img300/355/aekmilan2fc9.jpg[/right:7967120f45] Περιμένοντας τον Πανιώνιο Το παιχνίδι με τον Πανιώνιο σκέφτονται άπαντες στην ΑΕΚ. Η Ένωση θέλει να κλείσει με νίκη ...

Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 13-12-2006, 20:10:   #41
geodon
Moderator

Το avatar του χρήστη geodon

Thanked 1.978 Times in 1.430 Posts
My Mood:
geodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to all
Προεπιλογή

[right:7967120f45]http://img300.imageshack.us/img300/355/aekmilan2fc9.jpg[/right:7967120f45]
Περιμένοντας τον Πανιώνιο

Το παιχνίδι με τον Πανιώνιο σκέφτονται άπαντες στην ΑΕΚ. Η Ένωση θέλει να κλείσει με νίκη το 2006 ώστε να κάνει καλές γιορτές και όλοι ξέρουν πως για να γίνει αυτό πρέπει να παραμείνουν συγκεντρωμένοι στο ματς της Κυριακής. Η προετοιμασία για την αναμέτρηση αυτή συνεχίζεται με τον Λορέντσο Σέρα Φερέρ να μην έχει στην διάθεσή του πέντε παίκτες. Μόνο αν μειωθούν οι απαιτήσεις της Ξάνθης υπάρχουν πιθανότητες να προχωρήσει το θέμα του Τοροσίδη.

Η προπόνηση της Τρίτης (13/12) έγινε με τους γνωστούς ποδοσφαιριστές να μην παίρνουν μέρος στο κανονικό πρόγραμμα. Συγκεκριμένα οι Αλεξόπουλος, Σορεντίνο και Λαγός (σύμφωνα με τις τελευταίες εκτιμήσεις επιστρέφει και πάλι στα τέλη Ιανουαρίου) έκαναν αποθεραπεία ενώ οι Έμερσον και Τραϊανός Δέλλας ακολούθησαν πρόγραμμα φυσικής κατάστασης.

Για τον τελευταίο υπήρχε μια ελπίδα να προλάβει το παιχνίδι με τον Πανιώνιο αλλά έχει καθυστερήσει να μπει στο κανονικό πρόγραμμα και ο Φερέρ δεν πρόκειται να τον χρησιμοποιήσει. Όσον αφορά όλους τους υπόλοιπους δεν υπήρχε καμία αγωνία καθώς οι απουσίες τους από το παιχνίδι με τους «κυανέρυθρους» ήταν δεδομένες.

Αντίθετα στον κανονικό ρυθμό των προπονήσεων επιστρέφει την Πέμπτη (14/12) ο Βασίλης Λάκης και τίθεται στην διάθεση του Ισπανού. Η προπόνηση της Πέμπτης είναι προγραμματισμένη για τις 10:00 το πρωί.

Υπερβολικές οι απαιτήσεις της Ξάνθης

Όσον αφορά τα μεταγραφικά το όνομα που βρίσκεται στην επικαιρότητα δεν είναι άλλο από αυτό του Βασίλη Τοροσίδη. Η διοίκηση της Ένωσης έκανε μια πρώτη διερευνητική επαφή για τον 21χρονο άσο της ακριτικής ομάδας αλλά με τα υπάρχοντα δεδομένα δεν πρόκειται να κινηθεί για την απόκτησή του.

Ο Χρήστος Πανόπουλος ζητάει υπερβολικά πολλά λεφτά για τον Έλληνα δεξί μπακ της Ξάνθης (πάνω από ένα εκατομμύριο ευρώ) και η ΑΕΚ ούτε που του συζητάει. Αν ο Πανόπουλος μειώσει τις απαιτήσεις του τότε ενδεχομένως να αναθερμανθεί το ενδιαφέρον.

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Ο χρήστης geodon δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Sponsored Links
Παλιά 14-12-2006, 00:51:   #42
ilias
VIP

ilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the rough
Προεπιλογή

Το πρόστιμο έφυγε, ο Βασίλης Λάκης έρχεται. Η Επιτροπή Εφέσεων της ΕΠΟ έκανε δεκτή την έφεση της ΑΕΚ κατά της πρωτόδικης απόφασης της Πειθαρχικής Επιτροπής της Ομοσπονδίας, απαλλάσσοντας την Ενωση από το πρόστιμο των 20.000 ευρώ που της είχε επιβληθεί για τον αγώνα Κυπέλλου με το Χαϊδάρι. Χαμογελάει ο Λορέντσο Σέρα Φερέρ, καθώς στο αγωνιστικό καμμάτι, ο Βασίλης Λάκης έδειξε να ξεπερνάει τον τραυματισμό του και λογικά την Πέμπτη θα προπονηθεί σε κανονικούς ρυθμούς.
Παλιά 14-12-2006, 17:04:   #43
geodon
Moderator

My Mood:
geodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to all
Προεπιλογή

[right:3834433a0d]http://img167.imageshack.us/img167/687/georgeas1gu1.jpg[/right:3834433a0d]
Διπλό το κακό!

Το ιατρικό δελτίο της ΑΕΚ πάει ένας προς δύο… Δηλαδή, ένα αποθεραπεύεται και δύο βάζουν το όνομά τους στις απουσίες. Ο Βλάνταν Ίβιτς είναι ο ποδοσφαιριστής που θα επιστρέψει στις αγωνιστικές υποχρεώσεις της Ένωσης, όμως στο προπονητικό διπλό με την ομάδα νέων προέκυψαν δύο ακόμα προβλήματα για τον Λορέντζο Σέρα Φερέρ. Ο Αντρίγια Ντελίμπασιτς υπέστη κάκωση στο γόνατο και θα μείνει εκτός αγωνιστικών χώρων για ένα μήνα, ενώ ο Γεωργέας χάνει σίγουρα το ματς με τον Πανιώνιο την Κυριακή. Προτίμηση στην Ένωση έχει, σύμφωνα με τον αδελφό του, ο Βασίλης Τοροσίδης.

Η πιο δυσάρεστη είδηση της ημέρας σαφώς και αφορά τον Σέρβο επιθετικό. Σε ένα τάκλιν που έκανε, υπέστη κάκωση στο γόνατο και οι πρώτες εκτιμήσεις κάνουν λόγο για απουσία ενός μήνα από τις αγωνιστικές υποχρεώσεις της ΑΕΚ. Αντιθέτως, δεν είναι σοβαρός ο τραυματισμός του Νίκου Γεωργέα, αλλά είναι… αρκετός για να μην του επιτρέπει τη συμμετοχή στον αγώνα της Κυριακής με αντίπαλο τον Πανιώνιο. Ο αμυντικός της ΑΕΚ αισθάνθηκε σφίξιμο στον τετρακέφαλο και προκειμένου να γλιτώσει τα χειρότερα (ενδεχόμενη θλάση) θα μείνει εκτός προπονήσεων για 3-4 μέρες, ώστε να αποφορτιστεί.

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 15-12-2006, 13:27:   #44
ilias
VIP

ilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the rough
Προεπιλογή

Την αρχική του πρόθεση να αποσυρθεί από την ενεργό δράση το καλοκαίρι του 2008 και την επιθυμία να κατακτήσει μέχρι τότε ένα πρωτάθλημα με την ΑΕΚ εκφράζει ο Άκης Ζήκος σε συνέντευξή του στο περιδικό «Men’s Health». Παράλληλα χαρακτηρίζει εγωιστή τον Ότο Ρεχάγκελ και τονίζει πως η μη κλήση του στην εθνική ομάδα αποτελεί μια από τις μεγαλύτερες αδικίες στην ιστορία του ελληνικού ποδοσφαίρου.
Παλιά 15-12-2006, 16:02:   #45
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

[right:09ebcc9059]http://img274.imageshack.us/img274/7126/georgeasxanthike8.jpg[/right:09ebcc9059]
Θλάση ο Γεωργέας

Πιο σοβαρός απ’ ό,τι είχε αρχικά φανεί είναι ο τραυματισμός του Νίκου Γεωργέα. Ο αμυντικός της ΑΕΚ, που ένιωσε στη χθεσινή προπόνηση σφίξιμο στον αριστερό μηρό υπέστη, σύμφωνα με τις σημερινή διάγνωση, θλάση και θα μείνει εκτός αγωνιστικής δράσης για τρεις εβδομάδες. Ο Γεωργέας χάνει σίγουρα το ματς με τον Πανιώνιο και θα προσπαθήσει να προλάβει τον αγώνα στην Τούμπα με τον ΠΑΟΚ, αφού μεσολαβεί η διακοπή του πρωταθλήματος για 20 μέρες.

Συγκεκριμένα, σύμφωνα με την ανακοίνωση της ΑΕΚ «Ο Νίκος Γεωργέας υποβλήθηκε σε υπερηχογράφημα από το γιατρό της ομάδας κ. Γιάννη Λεβάκο και διαπιστώθηκε ότι έχει υποστεί θλάση Β Βαθμού στη μεσότητα του ημιτενοντόδους. Στον παίκτη χορηγήθηκε φαρμακευτική αγωγή και θα υποβληθεί σε ειδικό πρόγραμμα φυσικοθεραπείας. Η αποχή του δεν αναμένεται να είναι μεγαλύτερη των 3 εβδομάδων.

Κατά τα άλλα, στην προπόνηση της ΑΕΚ, ο Τραϊανός Δέλλας και ο Έμερσον συνεχίζουν πρόγραμμα φυσικής κατάστασης. Ο Παναγιώτης Λαγός , ο Γιώργος Αλεξόπουλος και ο Στέφανο Σορεντίνο συνέχισαν πρόγραμμα αποθεραπείας. Πρόγραμμα αποθεραπείας ξεκίνησε και ο Αντρίγια Ντελίμπασιτς. Ο Έμερσον και ο Στέφανο Σορεντίνο έκαναν σήμερα την τελευταία τους προπόνηση και απο αύριο θα κάνουν χρήση της εορταστικής τους άδειας. Οι δύο ποδοσφαιριστές πήραν πρόγραμμα απο το ιατρικό επιτελείο για να συνεχίσουν την αποθεραπεία στη διάρκεια των διακοπών τους.

Πηγή : sportime.gr

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 16-12-2006, 15:02:   #46
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

[right:4c4c6c8dbc]http://img151.imageshack.us/img151/235/dellasbk4.jpg[/right:4c4c6c8dbc]
Δέλλας: Έχουμε κοινό όραμα

Για όλους και όλα μιλάει ο Τραϊανός Δέλλας σε συνέντευξή του. «Όλοι στην ΑΕΚ έχουμε το ίδιο όραμα και υπάρχει το κατάλληλο περιβάλλον για να το πετύχουμε», λέει μεταξύ άλλων, ο οποίος τονίζει ότι θα ήθελε να κλείσει την καριέρα του στην ΑΕΚ. Ο 30χρονος αμυντικός, μιλάει και για τους Νικολαϊδη, Φερέρ, Ζήκο, τον Ζαγοράκη, την φετινή πορεία της «Ένωσης» στο Champions League και φυσικά για την Εθνική ομάδα, ενώ αποκαλύπτει ότι αν του δινόταν η ευκαιρία δεν θα έλεγε όχι σε μια δεύτερη καριέρα σε σύλλογο του εξωτερικού.

Αναλυτικά η συνέντευξη του Δέλλα στην εφημερίδα "ΤΑ ΝΕΑ".

-Τι σε οδήγησε να επιστρέψεις στην ΑΕΚ;

«Πρώτος στόχος μου ήταν να μείνω στο εξωτερικό. Αφού δεν έγινε αυτό, η επιλογή μου ήταν η ΑΕΚ - εκεί ήθελα να παίξω και εκεί γύρισα. Τη συγκεκριμένη στιγμή η ΑΕΚ μού πρόσφερε αυτά που ήθελα. Θέλω να προσφέρω αυτή την περίοδο όσα δεν κατάφερα να δώσω την προηγούμενη χρονιά».

-Ποιες είναι οι διαφορές από την παλιά ΑΕΚ;

«Υπάρχει σαφώς καλύτερη οργάνωση. Από τη στιγμή που ανέλαβε ο Νικολαΐδης. τα πράγματα δουλεύουν σε άλλες βάσεις. Ο κόσμος ανταποκρίνεται και δίνει την πίστωση χρόνου που ζητά ο Ντέμης. Άλλωστε ο κόσμος ήταν πάντα δίπλα στην ομάδα. Το κυριότερο είναι η οργάνωση και η ηρεμία που υπάρχει στην ΑΕΚ και αυτά ήταν τα σημαντικά στοιχεία που με έκαναν να επιστρέψω, πέρα φυσικά από τη δική μου θέληση».

-Πού μπορεί να φτάσει αυτή η ομάδα;

«Δεν μπορώ να ξέρω. Τα βήματα που γίνονται είναι σταθερά. Νομίζω ότι αυτό είναι το σωστότερο. Χωρίς μεγάλα άλματα. Μερικές φορές τα άλματα δεν είναι και πολύ καλά. Πρέπει να κάνουμε ένα ένα βήμα και έτσι η ομάδα θα έχει μέλλον, το οποίο βλέπω ότι θα είναι ευοίωνο».

-Έχουν μέλλον τα νέα παιδιά στην ΑΕΚ;

«Υπάρχει μέλλον γι' αυτά τα παιδιά. Δουλεύουν σε σωστές βάσεις και η διοίκηση προσπαθεί να δώσει μία νοοτροπία ποδοσφαιρική που λείπει από τις περισσότερες ομάδες. Υπάρχουν άνθρωποι που πρόσφατα έχουν σταματήσει το ποδόσφαιρο, όπως ο Νικολαΐδης και ο Ίβιτς. Όλα συντελούν στο να έχουν αυτά τα παιδιά τις σωστές βάσεις, και εξωγηπεδικά, σε θέματα νοοτροπίας. Αν είναι καλοί παίκτες ή όχι θα φανεί στο μέλλον και μέσα από τη δουλειά που κάνουν και το πόσο ψηλά θέλουν να φθάσουν. Όλες οι προϋποθέσεις είναι υπέρ τους στην ΑΕΚ».

-Ποιος είναι ο στόχος της ομάδας, ένας τίτλος ή η δημιουργία ομάδας;

«Από την ΑΕΚ λείπει το πρωτάθλημα. Εφέτος γίνεται πολύ καλή δουλειά, η οποία θα συνεχιστεί. Σίγουρα τη χρονιά αυτή θα παλέψουμε μέχρι το τέλος για τον τίτλο και είμαστε σε καλό δρόμο. Δεν ξέρω αν θα έρθει. Θα δώσουμε το 100% των δυνάμεών μας σε κάθε ματς, για να φτάσουμε την ΑΕΚ όσο ψηλότερα γίνεται».

-Ο Ντέμης έχει ένα όραμα, οι ποδοσφαιριστές έχουν;

«Τα οράματα όλων πρέπει να συμβαδίζουν. Και εμείς ως παίκτες που είμαστε στην ομάδα, θέλουμε να παίζει η ΑΕΚ καλό ποδόσφαιρο, τη θέλουμε ψηλά, να είναι ευχαριστημένοι οι φίλαθλοι. Για να γίνουν όμως όλα αυτά πραγματικότητα χρειάζεται πολλή δουλειά, όχι λόγια και ευχές. Μόνο με δουλειά τα οράματα γίνονται πραγματικότητα».

-Ποια είναι η θέση σου όσον αφορά την τακτική που ακολουθεί ο Ντέμης με τους οπαδούς;

«Η τακτική που ακολουθεί κάθε ομάδα θα πρέπει να είναι, αν όχι ίδια, τουλάχιστον παρόμοια με της δικής μας διοίκησης. Κάθε μορφής βία είναι καταδικαστέα. Οι φίλαθλοι της ΑΕΚ - χωρίς να θέλω να πω ότι είναι άγιοι - δίνουν λίγα δικαιώματα σε θέματα βίας. Το θέμα είναι γενικό. Δεν παίρνω το μέρος των οπαδών μας. Δεν μου αρέσει να χαϊδεύω αυτιά, ούτε να πουλάω οπαδιλίκι για το θεαθήναι. Το καλό του ποδοσφαίρου είναι να μην υπάρχει βία. Οι παίκτες πλέον δεν δίνουν δικαιώματα για να γίνονται φασαρίες, εκτός από ελάχιστες εξαιρέσεις. Παλαιότερα υπήρχε και αυτό. Το κακό είναι ότι δεν εφαρμόζονται οι νόμοι. Το να συλλαμβάνονται δύο άτομα σε φασαρία στην οποία μετέχουν 200, είναι γελοίο. Πρέπει να πιάνουν 20-30 και να τους βάζουν απευθείας φυλακή. Να καταλάβουν επιτέλους όλοι ότι όποιοι έρχονται στο γήπεδο και κάνουν φασαρίες θα μπαίνουν στη φυλακή για πολύ καιρό. Θα το σκεφτεί πολύ καλά ο άλλος να κάνει φασαρία».

-Ποιο ήταν το δίδαγμα από τον αποκλεισμό στο Χαϊδάρι;

«Πριν σας πω το δίδαγμα, θέλω να υπογραμμίσω ότι το θέμα αυτό είχε διογκωθεί εκείνη την περίοδο. Έλεγαν ότι ήρθε η καταστροφή επειδή χάσαμε ένα ματς. Δεν ήρθε. Απλά έτυχε να μη «βγουν» κάποια πράγματα που κάναμε στον αγωνιστικό χώρο. Εύχομαι να είναι το ίδιο το Χαϊδάρι σε όλους τους αγώνες. Σε εκείνο το παιχνίδι δεν μας ήθελε η μπάλα και έτσι φθάσαμε στα πέναλτι, που είναι ρουλέτα. Βγήκε ένα κλίμα ηττοπάθειας. Η ΑΕΚ απέδειξε ότι δεν αλλάζει τη ρότα της. Έχει ένα στυλ παιχνιδιού και αυτό συνεχίζει να παίζει. Ένα στυλ με κάτω την μπάλα που αρέσει στο κόσμο. Σε ό,τι αφορά το δίδαγμα που ρωτήσατε, είναι ότι κανένα ματς δεν είναι εύκολο είτε έχεις αντίπαλο μία ομάδα της Β' Εθνικής είτε παίζεις στο Τσάμπιονς Λιγκ».

-Τι σου άφησε η συμμετοχή στο Τσάμπιονς Λιγκ;

«Αισθάνθηκα υπερήφανος για τους συμπαίκτες μου, για την προσπάθεια που έκαναν στο ματς με την Άντερλεχτ να «γυρίσουν» το ματς. Δυστυχώς όμως αυτό το παιχνίδι το είδα από την τηλεόραση. Γενικά για την εικόνα της ΑΕΚ θέλω να πω ότι φύγαμε με ψηλά το κεφάλι. Αυτές οι λέξεις μπορούν να αποδώσουν την προσπάθεια που έγινε από την ομάδα στο Τσάμπιονς Λίγκ. Τα παλέψαμε όλα τα παιχνίδια. Δώσαμε αυτό που είχαμε και από λεπτομέρειες δεν προκρίθηκε η ομάδα».

-Η Εθνική στη μετά Ζαγοράκη εποχή;

«Δεν το βλέπω ότι είναι προ ή μετά. Το έχω πει πολλές φορές: ουδείς αναντικατάστατος. Και αυτό θα το λέω και για μένα όταν σταματήσω. Η παρουσία του Θοδωρή στην ομάδα ήταν πολύ σημαντική και η προσφορά του τεράστια. Πρέπει όμως να προχωρήσουμε. Το να τον έχεις στην ομάδα είναι σημαντικό. Τον ρόλο του ίσως τον μοιραστούν κάποια άλλα παιδιά. Ο στόχος της πρόκρισης πάντως είναι εφικτός».

-Θα 'θελες να παίξεις πάλι στο εξωτερικό;

«Αν μου δοθεί η ευκαιρία, δεν το αποκλείω. Αυτό θα εξαρτηθεί από πολλούς παράγοντες».

-Ποια είναι τα υπέρ και ποια τα κατά στις πολλές αλλαγές μιας ενδεκάδας;

«Όταν έχεις κορμό και αλλάζεις πολλούς παίκτες, αλλάζει η χημεία μέχρι να βρεθούν στον αγωνιστικό χώρο. Αφού μιλάμε όμως για την ΑΕΚ, θα πω το εξής: ο προπονητής μας το έχει κάνει τόσο ομαλά, ώστε αυτές οι διαφορές να μη φαίνονται, αφού όλοι οι παίκτες είναι σε ετοιμότητα, ξέρουν το σύστημα που παίζει η ομάδα και το σημαντικό είναι ότι δουλεύει με όλους τους ποδοσφαιριστές. Αυτή η αλλαγή δεν φαίνεται πολύ. Όμως πάντα υπάρχουν κάποιοι ποδοσφαιριστές που αποτελούν τον κορμό. Αν δεν παίζουν, αλλάζει η ισορροπία της ομάδας. Μέχρι τώρα δεν έχει φανεί και νομίζω ούτε θα φανεί κάποιο πρόβλημα στο μέλλον. Το μεγάλο υπέρ των αλλαγών είναι η ξεκούραση των ποδοσφαιριστών και το κίνητρο είναι πολύ μεγάλο. Επίσης κανείς δεν είναι σίγουρος ότι έχει μόνιμη θέση στην ενδεκάδα. Όλα αυτά κάνουν καλό στην ομάδα».

-Ποιος ήταν ο πιο δύσκολος αντίπαλος που έχεις αντιμετωπίσει;

«Τόσο στο Καμπιονάτο όσο και με την Εθνική, έχω συναντήσει αξιόλογους επιθετικούς. Δεν κοιτάζω κάποιον ατομικά. Κοιτάζω γενικά την ομάδα. Οι ομάδες νικούν, όχι οι παίκτες μόνοι τους».

-Πότε θα πάρει η ΑΕΚ πρωτάθλημα;

«Είναι θεωρητική η ερώτηση. Μακάρι να γίνει εφέτος. Θα προσπαθήσουμε μέχρι τέλους και θα δούμε τι έχουμε καταφέρει. Από μέρους μου θα ήταν χαζό να πω πότε ακριβώς θα γίνει αυτό. Μέσα από τη δουλειά θα έρθουν και τα αποτελέσματα. Εύχομαι πάντως να γίνει αυτό σύντομα».

-Ποιος είναι ο διάδοχός σου στην άμυνα της ΑΕΚ;

«Έχω διαφορετική άποψη σ' αυτό το θέμα. Κάθε ποδοσφαιριστής έχει τα δικά του χαρακτηριστικά, αλλά όλα βγαίνουν μέσα από τη δουλειά. Δεν θεωρώ τον εαυτό μου παίκτη μεγάλης κλάσης. Έχω όμως δουλέψει πολύ στη ζωή μου και προσπαθώ να κάνω τη δουλειά μου όσο καλύτερα γίνεται. Ο κόσμος σε κατατάσσει κάπου. Δεν θέλω να χρίσω κανέναν διάδοχο».

-Η ΑΕΚ θα είναι ο τελευταίος σου σταθμός;

«Αυτό θα το ήθελα πολύ. Θέλω να είναι ο τελευταίος μου σταθμός, αλλά δεν εξαρτάται από μένα».

-Σου έμεινε κάποια πίκρα από την προηγούμενη φορά που έφυγες από την ΑΕΚ;

«Η πίκρα δεν ήταν ότι έφυγα από την ΑΕΚ. Όλοι ερχόμαστε και όλοι φεύγουμε. Ήρθα στην ομάδα και μπορεί να φύγω ξανά. Αυτό που μένει στην κάθε ομάδα είναι ο κόσμος και η ιδέα. Η πίκρα μου είναι ότι δεν έγινε με κόσμιο τρόπο. Θα μπορούσαν να μου το είχαν πει διαφορετικά. Το στυλ που είχε περάσει ο Ψωμιάδης, με τον τσαμπουκά και το έτσι θέλω, δεν ήταν σωστό. Δεν τον κακίζω όμως τον τότε πρόεδρο. Έτσι έχει μάθει να φέρεται σε όλες τις δραστηριότητές του. Δεν αρμόζει στην ΑΕΚ κάτι τέτοιο. Η φιλοσοφία της ΑΕΚ και αυτού του προέδρου δεν συμβάδιζαν».

-Ποια είναι η διαφορά στον Τύπο, μεταξύ Ελλάδας και Ιταλίας;

«Στην Ιταλία οι εφημερίδες κάνουν πολιτική, δεν καταγράφουν γεγονότα. Γιατί τα λεφτά που παίζονται στο Καμπιοντάτο είναι πάρα πολλά. Οι εφημερίδες φέρνουν και διώχνουν ποδοσφαιριστές. Εγώ τουλάχιστον αυτό κατάλαβα με το φτωχό μου το μυαλό».

-Αισθάνεσαι ηγέτης στην ομάδα μαζί με τον Λυμπερόπουλο;

«Ποτέ δεν ήθελα να έχω αυτόν το ρόλο. Έτσι είναι ο χαρακτήρας μου. Όταν μπορώ να πω δυο κουβέντες σε κάποιον, θα το κάνω. Αυτό δεν έχει να κάνει με το αν είμαι ο αρχηγός ή ένας απλός παίκτης. Είναι θέμα χαρακτήρα. Όταν μπορώ να βοηθήσω τα νέα παιδιά, θα το κάνω. Πάντα θα λέω τη γνώμη μου και θα βοηθώ».

Για τον Άκη Ζήκο: «Ο Ζήκος σίγουρα αλλάζει την ΑΕΚ. Είναι παίκτης - κλειδί. "Κούμπωσε" την ομάδα πάρα πολύ καλά. Επειδή τον ήξερα και πριν φύγει στο εξωτερικό, τώρα βλέπω έναν παίκτη που κάνει την ίδια δουλειά που έκανε πριν, αλλά πολύ πιο γρήγορα και πιο άνετα. Αυτό ήταν και το κέρδος που είχε. Το ποδόσφαιρο στην Ευρώπη παίζεται πιο γρήγορα. Κάνει τα πράγματα πιο εύκολα γι' αυτόν και την ομάδα και αυτό φαίνεται. Όλα αυτά έχουν γίνει χωρίς να αλλοιωθεί ο χαρακτήρας του και αυτό είναι πολύ σημαντικό».

-Άξιζε να παίξει ο Ζήκος στην Εθνική;

«Φυσικά και αξίζει να παίζει στην Εθνική, δεν θέλει ερώτημα. Είμαι όμως από τους ανθρώπους που σέβονται την εκάστοτε επιλογή του κάθε προπονητή και το έχω σεβαστεί και στη δική μου καριέρα. Όλοι πάντως κρινόμαστε από το αποτέλεσμα καλώς ή κακώς».

Για τον Σέρα Φερέρ: «Ο Φερέρ είναι άνθρωπος που του αρέσει η τελειότητα. Προσπαθεί τα πράγματα με τα οποία ασχολείται να τα κάνει όσο καλύτερα γίνεται και κυρίως με πειθαρχία» λέει ο Τραϊανός Δέλλας για τον Ισπανό τεχνικό την Ένωσης, χωρίς να κρύβει τον απεριόριστο σεβασμό του προς το πρόσωπό του: «Πάνω απ' όλα είναι άνθρωπος. Αυτή είναι σημαντική λέξη. Έχει καλή επικοινωνία, του αρέσει ο διάλογος και αυτό είναι το πιο βασικό για έναν προπονητή: να παίρνει μέσα από τον διάλογο, να ακούει και να δίνει το δικό του στίγμα. Πολλοί κάνουν το λάθος να μην ακούν τους παίκτες τους. Αυτό δεν σημαίνει ότι θα κάνει ό,τι θέλουν. Απλά τους ακούει και παίρνει ό,τι χρειάζεται. Έχουμε πολύ καλή συνεργασία σε αυτό το θέμα. Πάνω απ' όλα υπάρχει μια λέξη που δείχνει τον χαρακτήρα του Φερέρ. Σεβασμός. Βλέπει τους παίκτες ως ανθρώπους και αυτό είναι πολύ καλό. Το σημαντικό είναι πως ο σεβασμός είναι αμοιβαίος και από εμάς τους ποδοσφαιριστές».

- Είναι ο καλύτερος προπονητής με τον οποίο έχεις δουλέψει ποτέ;

«Αυτό είναι σχετικό. Όλοι κρινόμαστε από το αποτέλεσμα. Είναι από τους ανθρώπους που ξέρει τι θέλει, τι ζητά και χαίρεται κάθε ποδοσφαιριστής να συνεργάζεται μαζί του. Δεν θέλω να τον συγκρίνω με κάποιον άλλο. Κάθε προπονητής έχει τον δικό του χαρακτήρα και ο ποδοσφαιριστής είναι υποχρεωμένος να βαδίζει όπως θέλει ο προπονητής του. Μέχρι το σημείο βέβαια να μην προσβάλλεται η προσωπικότητά του. Κάθε άνθρωπος έχει όρια. Αυτό είναι αδιαπραγμάτευτο. Δεν επιτρέπω σε κανέναν να με προσβάλλει και να με μειώνει».

Εξελίξεις στο γηπεδικό

Τα ρέστα της δίνει η Ερασιτεχνική ΑΕΚ προκειμένου να έχει το πάνω χέρι στο φλέγον θέμα έδρας του γηπέδου της Ένωσης. Σύμφωνα με πληροφορίες της εφημερίδας «Ο Κόσμος του Επενδυτή» που φιλοξενεί αποκαλυπτικό ρεπορτάζ στο αθλητικό ένθετο «Full επίθεση», η Ερασιτεχνική ΑΕΚ κατέθεσε στο Ελληνικό Κέντρο Επενδύσεων (ΕΛΚΕ) την Πέμπτη 7 Δεκεμβρίου επενδυτική πρόταση ύψους 46 εκατ. ευρώ για την κατασκευή πάρκινγκ στον χώρο που καταλάμβανε μέχρι πρότινος το γήπεδο της ΑΕΚ στη Νέα Φιλαδέλφεια.

Οι ίδιες πηγές αναφέρουν ότι στην οικονομοτεχνική μελέτη που υπέβαλε η Αθλητική Ένωση Κωνσταντινούπολης, και την οποία υπογράφει ο πρόεδρος της Ανδρέας Ανατολιωτάκης, προς το ΕΛΚΕ προβλέπεται η δημιουργία τεσσάρων υπογείων γκαράζ συνολικής χωρητικότητας 1.800 θέσεων με πρόβλεψη τα Σαββατοκύριακα, αλλά τις και ημέρες διεξαγωγής αγώνων εντός της εβδομάδας, η δυνατότητα φιλοξενίας αυτοκινήτων να φθάνει τις 2.400 θέσεις. Η Ερασιτεχνική ΑΕΚ, που έχει στην κατοχή της το 10% των μετοχών της ΠΑΕ, προσβλέπει στην άμεση ένταξη της πρότασής της στην κατηγορία 3 του αναπτυξιακού νόμου, προοπτική που της δίδει τη δυνατότητα εισροής στα ταμεία της ποσού που αγγίζει τα 18,4 εκατ. ευρώ, δεδομένου ότι η ενίσχυση που προβλέπεται για την κατασκευή πάρκινγκ στη συγκεκριμένη περιοχή (Α΄ Ζώνη επιδότησης για χώρους στάθμευσης) ανέρχεται στο 40% του συνόλου της εγκριθείσας πρότασης.

Κατά τις ίδιες πληροφορίες, στους τρεις τόμους της οικονομοτεχνικής μελέτης αναφέρεται η δημιουργία και εμπορικών χρήσεων στα 27 στρέμματα που καταλαμβάνει το γήπεδο της ΑΕΚ στη Νέα Φιλαδέλφεια. Κύκλοι της αγοράς σημειώνουν ότι στο πλάνο -είδηση που δεν έχει επιβεβαιωθεί- γίνεται λόγος για γήπεδο χωρητικότητας 30-32.000 θέσεων, με προοπτική για επέκταση αυτού κατά 5.000 θέσεις ακόμη.

Έτσι, στην Ερασιτεχνική ΑΕΚ θεωρούν ότι βρέθηκε φως στο βάθος του τούνελ για τον χώρο κατασκευής του γηπέδου και πλέον είναι κοινός τόπος ότι ο πρόεδρός της Ανδρέας Ανατολιωτάκης θέλει να μετατρέψει το σωματείο σε φορέα του έργου. Η εν λόγω εξέλιξη σημαίνει για πολλούς ότι ο Λασιθιώτης επιχειρηματίας θα ζητήσει από την πολιτεία εγγυητική επιστολή ύψους περίπου 70 εκατ. ευρώ για την κατασκευή του γηπέδου στη Νέα Φιλαδέλφεια, δηλαδή εν ολίγοις προσβλέπει σε δάνειο από τράπεζα που τελεί υπό τον έλεγχο του Δημοσίου, ενώ ταυτόχρονα ευελπιστεί ότι στο ταμείο της Ερασιτεχνικής θα εισρεύσουν περίπου 19 εκατ. ευρώ, που προβλέπει ο αναπτυξιακός νόμος για το πάρκινγκ του γηπέδου.

Προς το παρόν είναι άγνωστο αν έχουν εξευρεθεί οι εταιρείες που θα αναλάβουν να προχωρήσουν στην ανέγερση του γηπέδου ή του πάρκινγκ, αλλά λέγεται ότι -εφόσον η Ερασιτεχνική ΑΕΚ εξασφαλίσει τους συγκεκριμένους πόρους- θα προχωρήσει σε διαγωνισμό προς ενδιαφερόμενες κατασκευαστικές εταιρείες.

Εν τω μεταξύ, άγνωστες είναι οι από εδώ και πέρα εξελίξεις αναφορικά με τη στάση της ΠΑΕ. Και τούτο διότι ο πρόεδρος της ΠΑΕ ΑΕΚ, Ντέμης Νικολαΐδης, έχει διακηρύξει σε όλους τους τόνους τη βούλησή του η νέα έδρα της ομάδας να είναι εκτός της Νέας Φιλαδέλφειας. Η πολιτεία παραχωρεί στην «κιτρινόμαυρη» ΠΑΕ χώρο στα Άνω Λιόσια και συγκεκριμένα στην περιοχή του ΟΔΔΥ. Ο ίδιος σε συνέντευξη Τύπου, μετά τη συμφωνία του με τον υπουργό ΠΕΧΩΔΕ Γιώργο Σουφλιά για την παραχώρηση του συγκεκριμένου χώρου, είχε πετάξει το… μπαλάκι στην Ερασιτεχνική για κατασκευή γηπέδου στη Νέα Φιλαδέλφεια, τονίζοντας πως, αν βρει τρόπο να κατασκευάσει νέο γήπεδο στη θέση της ιστορικής έδρας της ΑΕΚ, τότε θα το χρησιμοποιήσει ως έδρα η ποδοσφαιρική ομάδα. Ο Νικολαΐδης, πάντως, πολλές φορές κατά το παρελθόν έχει κάνει λόγο για γήπεδο με χωρητικότητα τουλάχιστον 40.000 θέσεων.

Ο πρόεδρος της ΠΑΕ περιμένει τις όποιες κινήσεις από την Ερασιτεχνική ΑΕΚ για τη Νέα Φιλαδέλφεια και μετά θα τοποθετηθεί στο θέμα, αφού θεωρεί ότι αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει τίποτα χειροπιαστό. Σε ό,τι αφορά τον κόσμο, οι απόψεις διίστανται, όπως συμβαίνει δηλαδή και με τις δύο διοικήσεις. Το σίγουρο είναι ότι έτσι κι αλλιώς είναι επιφυλακτικός, αφού το μόνο σίγουρο είναι ότι η ΑΕΚ είναι χωρίς σπίτι εδώ και σχεδόν τέσσερα χρόνια. Από την άλλη πλευρά, ίσως να μην έχει απορριφθεί από όλες τις πλευρές η πρόταση του Δημήτρη Μελισσανίδη για την κατασκευή της «Αγίας Σοφίας» στον χώρο του ιστορικού γηπέδου της Ένωσης, εισήγηση που ίσως συνάδει με τη θέση της Ερασιτεχνικής.

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 17-12-2006, 13:42:   #47
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Παζάρια Τζένοα για Σορεντίνο

Στέφανο Σορεντίνο, σε καλύτερη τιμή θέλει η Τζένοα. Όπως αναφέρουν δημοσιεύματα της γειτονικής χώρας, οι Iταλοί θέλουν να ρίξουν την τιμή του συμπατριώτη τους πορτιέρο στα 1,5 εκατ. ευρώ, τη στιγμή που στην Ένωση φαίνεται να τον παραχωρούν με 2 εκατ.ευρώ. Το καμπανάκι του κινδύνου κρούει ο Σέρα Φερέρ, ενόψει (19:00, SS1) Πανιωνίου. "Μπορούμε να πάρουμε το πρωτάθλημα" δήλωσε ο εορτάζων Διονύσης Χιώτης. "Μοιρασμένες οι πιθανότητες πρόκρισης" τονίζει ο Τόζερ, αναφορικά με το παιχνίδι κόντρα στην Παρί. Λακόμπ: Mε ενδιαφέρει ο Λυμπερόπουλος.

Θέλουν "Σόρε" με 1,5 εκατ. ευρώ

Τα παζάρια ξεκίνησαν οι υπεύθυνοι της Τζένοα, οι οποίοι επιθυμούν να εντάξουν στο δυναμικό τους τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ Στέφανο Σορεντίνο. Όπως αναφέρουν οι ιταλικές εφημερίδες, ο πρόεδρος της ιταλικής ομάδας Ενρίκο Πρετσιόζι θα επιχειρήσει άμεσα να ρίξει την τιμή του «Σόρε» γύρω στο 1,5 εκατ από τα 2 εκατ. ευρώ που ζητάει η Ένωση. Πλέον, το μπαλάκι περνάει στην ΑΕΚ, η οποία θα αποφασίσει εάν θα αποδεχτεί την προσφορά της Τζένοα.

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 18-12-2006, 00:16:   #48
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

ΑΕΚ-Πανιώνιος 4-0

Επιστροφή στις νίκες και μάλιστα με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Ωραία μπάλα, θέαμα, ευκαιρίες και πολλά γκολ στο 4-0 επί του Πανιωνίου, με την Ένωση να παραμένει κοντά στην κορυφή και να αποχαιρετάει ιδανικά το 2006, ελπίζοντας πως το 2007 θα είναι ακόμη καλύτερο. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Νίκος Λυμπερόπουλος με το χατ-τρικ (23',53',70'), το άλλο γκολ ο Λεωνίδας Καμπάνταης στο 77'. Αποθέωση για όλους, αλλά περισσότερο για τον Λορέντσο Σέρα Φερέρ.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ: Το δεύτερο γκολ της ΑΕΚ. Νωρίς στην επανάληψη η Ένωση έφτασε στο 2-0 και εκεί μπήκε τέλος στον αγώνα, καθώς οι κιτρινόμαυροι απελευθερώθηκαν και ανέβασαν κι άλλο την απόδοση τους.

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 18-12-2006, 15:13:   #49
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Πίστη, δουλειά, μεταγραφές!

Ωραία μπάλα, πολλά γκολ, επιβλητική νίκη και αποθέωση από όλους. Η ικανοποίηση στην ΑΕΚ είναι διάχυτη, αλλά το θετικό είναι πως κανείς δεν επαναπαύεται. Οι κιτρινόμαυροι, μία μέρα μετά την επικράτηση επί του Πανιωνίου, ανέβηκαν στους Θρακομακεδόνες για προπόνηση και το κλίμα είναι το καλύτερο δυνατό, όπως εύκολα μπορεί να αντιληφθεί κανείς. Η δουλειά θα συνεχιστεί και παράλληλα θα ενταθεί αυτή της διοίκησης, καθώς πλησιάζει η ώρα των μεταγραφών.

Η ΑΕΚ κόντρα στον Πανιώνιο έδειξε ότι έχει χαρακτήρα και ότι μπορεί να αφήνει πίσω της μια για πάντα ένα αρνητικό αποτέλεσμα, όπως ήταν αυτό στα Πηγάδια με την Ξάνθη. Η εμφάνιση των παικτών του Λορέντσο Σέρα Φερέρ ενθουσίασε τους πάντες και περισσότερο από όλους τον Ισπανό τεχνικό, που βλέπει τη δουλειά που γίνεται από την πρώτη του μέρα στην ομάδα, να αποδίδει και μάλιστα συνεχώς. Γεγονός που έχει αναγκάσει την πλειοψηφία, να παραδέχεται ότι η Ένωση παίζει το καλύτερο ποδόσφαιρο.

Αυτό, όμως, από μόνο του δεν αρκεί. Η ΑΕΚ δεν πετύχει ακόμη τον στόχο της και εμφανίζεται αποφασισμένη να συνεχίσει τη δουλειά, μέχρι να φτάσει στην κατάκτηση του τίτλου. Η αυτπεποίθηση όλων είναι τόσο μεγάλη, ώστε να πιστεύουν άπαντες ότι η διαφορά των πέντε βαθμών από τον Ολυμπιακό καλύπτεται και ότι τα πάντα, στον δεύτερο γύρο, θα εξαρτηθούν από τους κιτρινόμαυρους. Αν είναι αυτοί που πρέπει, θα πάρουν το πρωτάθλημα!

Αυτό πιστεύουν όλοι στην ομάδα, αλλά δεν επαναπαύονται. Τη Δευτέρα το πρόγραμμα περιλάμβανε προπόνηση, με τα χαμόγελα να δίνουν και να παίρνουν. Οπως πάντα μετά από αγώνες, όσοι έπαιξαν κόντρα στον Πανιώνιο γυμνάστηκαν σε χαλαρό ρυθμό, ενώ οι υπόλοιποι σε κανονικό, με τους τραυματίες που παραμένουν στους Θρακομακεδόνες να ακολουθούν τα προγράμματα αποθεραπείας τους.

Ωρα μεταγραφών

Την ίδια ώρα που ο Φερέρ με τους παίκτες του δουλεύουν συνεχώς ώστε να παρουσιάζονται όλο και καλύτεροι, οι Ντέμης Νικολαΐδης και Ιλια Ιβιτς δουλεύουν στον τομέα των μεταγραφών. Τις τελευταίες μέρες επικρατεί η απόλυτη ηρεμία και αυτό κάνει πολλούς να πιστεύουν ότι σύντομα θα σκάσει το πρώτο όνομα, που θα ντυθεί στα κιτρινόμαυρα τον Ιανουάριο.

Η απόφαση για ενίσχυση της ομάδας με παίκτες που θα μπορέσουν να προσφέρουν άμεσα, αλλά και με κάποιον πιτσιρικά αν καταστεί εφικτό κάτι τέτοιο, έχει παρθεί εδώ και καιρό και το μόνο που απομένει είναι να ολοκληρωθούν οι διαπραγματεύσεις με τους στόχους, που ήδη βρίσκονται σε ανοιχτή επικοινωνία με τον Ιβιτς.

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 19-12-2006, 14:35:   #50
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Και επίσημα η Τζένοα για «Σόρε»

Επισημοποιείται το ενδιαφέρον της Τζένοα για τον Στέφανο Σορεντίνο. Ο ιταλικός σύλλογος προσφέρει 1,5 εκατ. ευρώ και τον τερματοφύλακα Αλέσιο Σκάρπι στην «Ένωση», η οποία δεν φέρεται ικανοποιημένη. Σε αρθροσκόπηση θα υποβληθεί ο Νίκος Γεωργέας, ο οποίος θα μείνει εκτός για ένα μήνα. Βελγικά και ολλανδικά δημοσιεύματα για Βαμπέρτο. Γιορτινό κλίμα στο Χριστουγεννιάτικο πάρτι στο ΑΕΚShop ΙΙ στη Νέα Φιλαδέλφεια.

Πρόταση για Σορεντίνο

Πληροφορίες από την Ιταλία θέλουν την Τζένοα να επισημοποιεί το ενδιαφέρον της για τον Στέφανο Σορεντίνο. Ο ιταλικός σύλλογος προσφέρει στην ΑΕΚ 1,5 εκατ. ευρώ και τον τερματοφύλακα Αλέσιο Σκάρπι ως αντάλλαγμα για την απόκτηση του «Σόρε». Η ΑΕΚ πάντως δεν πρόκειται να αποδεχθεί την πρόταση αν η Τζένοα δεν ανεβάσει την προσφορά της στα 1,8 εκατ. ευρώ.

Όσον αφορά τον Αλέσιο Σκάρπι μετά την δημόσια κριτική που άσκησε στον πρόεδρο της Τζένοα, δεν βρίσκεται στα πλάνα του συλλόγου. Ο 30χρονος τερματοφύλακας ανήκει από το καλοκαίρι στο δυναμικό της ομάδας της Γένοβας.

Στο μεταξύ προτάθηκε ο Κριστιάν Νομπόα, ο οποίος θεωρείται ένα από τα μεγαλύτερα ταλέντα του Ισημερινού και η περίπτωσή του εξετάζεται σοβαρά από την «Ένωση». Επίσημα πάντως, δεν έχει γίνει καμία κίνηση από την «κιτρινόμαυρη» ΠΑΕ.

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές