Greek infotainment community

Το Lateam είναι Ε Ν Α Ν Τ Ι Α σε οποιαδήποτε μορφή Π Ε Ι Ρ Α Τ Ε Ι Α Σ
Facebooktwitter
Επιστροφή   Greek infotainment community > ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ > ΑΡΧΕΙΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΕΤΩΝ > ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

ΝΕΑ ΓΙΑ ΑΕΚ

This is a discussion on ΝΕΑ ΓΙΑ ΑΕΚ within the ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ forums, part of the ΑΡΧΕΙΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΕΤΩΝ category; Προς Τίγκρες ο Φονσέκα Η ΑΕΚ θέλει τον Φονσέκα, αλλά όπως φαίνεται αυτός θα καταλήξει στο Μεξικό. Σύμφωνα με δημοσίευμα ...

Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 08-01-2007, 20:31:   #71
geodon
Moderator

Το avatar του χρήστη geodon

Thanked 1.978 Times in 1.430 Posts
My Mood:
geodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to all
Προεπιλογή

Προς Τίγκρες ο Φονσέκα

Η ΑΕΚ θέλει τον Φονσέκα, αλλά όπως φαίνεται αυτός θα καταλήξει στο Μεξικό. Σύμφωνα με δημοσίευμα πορτογαλικής εφημερίδας, η Τίγκρες είναι έτοιμη να δώσει στη Μπενφίκα το ποσό των τεσσάρων εκατ. δολαρίων (περίπου τρία εκατ. ευρώ) για να αποκτήσει τον Μεξικάνο επιθετικό. Το γεγονός ότι η μεταγραφή είναι κοντά στο να ολοκληρωθεί, επιβεβαιώνεται από το γεγονός ότι ο πατέρας του ποδοσφαιριστή ταξίδεψε στην Πορτογαλία για τις υπογραφές, σύμφωνα με τον Τύπο της χώρας.

Αναλυτικά το δημοσίευμα της "Ojogo":

"Ο Κίκιν ίσως να έχει παίξει το τελευταίο του παιχνίδι με την Μπενφίκα. Ο Μεξικάνος ποδοσφαιριστής βρίσκεται, αυτή τη στιγμή, σε προχωρημένες διαπραγματεύσεις με την Τίγκρες, ομάδα από το Μεξικό, και σε περίπτωση που οι δύο πλευρές καταλήξουν σε συμφωνία, ο επιθετικός θα μπορέσει να επιστρέψει στην πατρίδα του για να αγωνιστεί με μία από τις πιο δυνατές ομάδες.

Παρά το γεγονός ότι έχει δεχθεί προτάσεις και από άλλες ομάδες, από Ελλάδα και Νότιο Κορέα, ο προορισμός του Κίκιν πρέπει να είναι η Τίγκρες, σε μια μεταγραφή που αν ολοκληρωθεί θα κοστίσει στους Μεξικάνους τέσσερα εκατ. δολάρια (σχεδόν τρία εκατ. ευρώ).

Ο πατέρας του ποδοσφαιριστή ταξίδεψε για την Πορτογαλία, προκειμένου να ολοκληρώσει τη μεταγραφή, η οποία αυτή τη στιγμή εξαρτάται από τους Μεξικάνους. Οπως έγινε και στην υπόθεση με την Αμέρικα, το κλείσιμο της συμφωνίας εξαρτάται από τα λεφτά που θα προσφέρουν στον Κίκιν, ώστε να εγκαταλείψει την Μπενφίκα. Ο Τύπος στο Μεξικό τονίζει ότι η μεταγραφή είναι πολύ κοντά στο να ολοκληρωθεί, κάτι που θα συμβεί τις προσεχείς ημέρες καθώς εκεί μπορούν να γίνουν μεταγραφές μέχρι και τις 15 Ιανουαρίου. Πράγμα που σημαίνει, ότι οι εμπλεκόμενες πλευρές έχουν μία εβδομάδα μπροστά τους για να φτάσουν στο σημείο των υπογραφών.

Ο Φονσέκα δεν κατάφερε να πείσει τον Φερνάντο Σάντος για τις ικανότητες του, γεγονός που άνοιξε την πόρτα της εξόδου για αυτόν. Παρά το γεγονός αυτό, πάντως, στο Μεξικό έχει πολύ καλό όνομα και αρκετές ομάδες της χώρας του εξέφρασαν ενδιαφέρον για την απόκτηση του. Τελικά, ο προορισμός του μάλλον είναι η Τίγκρες. Ο προπονητής της Τίγκρες, Μάριο Καστίγιο, εξέφρασε το θαυμασμό του για τον Φονσέκα, δηλώνοντας: Σίγουρα όλοι θα ήθελαν να έχουν στην ομάδα τους έναν παίκτη όπως ο Κίκιν και εδώ θα ήταν πολύ καλά τα πράγματα τόσο για εμάς, όσο και για αυτόν".

Εισιτήρια με ΟΦΗ

Στη διάθεση των φίλων της ΑΕΚ τίθενται από την Τρίτη 9/1, τα εισιτήρια του αγώνα ΑΕΚ-ΟΦΗ (Κυριακή 14/01, 16:45 μ.μ.).

Οι φίλαθλοι της ομάδας θα μπορούν να τα προμηθευτούν, σε ώρες καταστημάτων, από τα εξής σημεία:

• aekshop 1 : Γράμμου 71, Μαρούσι τηλ. 210-8064210
• aekshop 2 (Empire cafe): Σμύρνης 3, Νέα Φιλαδέλφεια τηλ. 210-2525759
• aekshop 3 : Αιόλου 7, Πλάκα τηλ. 210-3236750
• aekshop 4 : Λεωφόρος Θηβών 376, Αιγάλεω τηλ. 210- 5317482

Επίσης, εισιτήρια θα πωλούνται καθημερινά από τις 11:00 το πρωί έως τις 18:00 το απόγευμα και στα εκδοτήρια του σταθμού ΗΣΑΠ Ειρήνη και στην είσοδο της Λεωφόρου Κύμης.

Υπενθυμίζουμε ότι οι φίλοι της ομάδας έχουν στη διάθεσή τους, δύο ακόμη τρόπους ώστε να εξυπηρετούνται άμεσα και να προμηθεύονται εισιτήρια για τους εντός έδρας αγώνες της ΑΕΚ.

Α) μέσω του διαδικτύου στο www.aektickets.gr
και
Β) μέσω του νέου αυτόματου τηλεφωνικού κέντρου πωλήσεων στο 210-8108021.

Οι κάτοχοι της πιστωτικής κάρτας AEK Diners, μπορούν να προαγοράσουν τηλεφωνικά το εισιτήριό τους καλώντας, από σταθερό τηλέφωνο, στον αριθμό 801-500-2121 (Δευτέρα-Παρασκευή, 08:00-20:30). Για την αγορά των εισιτηρίων είναι απαραίτητη η δήλωση ονοματεπώνυμου και αριθμού δελτίου ταυτότητος του φιλάθλου που θα το χρησιμοποιήσει.

Η παραλαβή των εισιτηρίων θα γίνεται από ειδικό εκδοτήριο στον σταθμό του ΗΣΑΠ, "Ειρήνη". Το συγκεκριμένο εκδοτήριο θα λειτουργεί μόνο την Κυριακή 14/01, από τις 14:45 μ.μ. μέχρι και 10’ λεπτά μετά την έναρξη του αγώνα. Για την παραλαβή, απαραίτητη είναι η επίδειξη της αστυνομικής ταυτότητας με τον αριθμό δελτίου που έχει δηλωθεί κατά την τηλεφωνική αγορά.

Οι τιμές των εισιτηρίων ανά θύρα:

Θύρες 1, 2, 15, 16, 35: 15?

Θύρες 3, 14, 33: 20?

Θύρες 5, 6, 12, 23, 31: 25?

Θύρες 7, 11: 30?

Θύρες 8, 10: 35?

Θύρα 9: 40?

Θύρα 29: 45?

Θύρα P1: 100?

Για τις ίδιες θύρες προπωλούνται και παιδικά εισιτήρια (μόνο από τα εκδοτήρια του σταθμού Ειρήνη) η τιμή των οποίων κυμαίνεται από 5,00 ? έως 20,00 ?. Την ημέρα του αγώνα τα παιδικά εισιτήρια θα πωλούνται μόνο από το εκδοτήριο έναντι της θύρας 12.

Πηγή : sportime.gr

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Ο χρήστης geodon δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Sponsored Links
Παλιά 09-01-2007, 15:08:   #72
geodon
Moderator

My Mood:
geodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to all
Προεπιλογή

Κάλεσμα με επίθεση!

Η ώρα της ερασιτεχνικής ΑΕΚ έφτασε. Μόνο που η ανακοίνωση δεν διευκρινίζει ποια ώρα είναι εκείνη που έφτασε. Σύμφωνα με ανακοίνωση της ερασιτεχνικής, την Τετάρτη το μεσημέρι θα παρατεθεί συνέντευξη Τύπου με θέμα την κατασκευή του γηπέδου στη Ν. Φιλαδέλφια. Όπως προκύπτει, όμως, στη συνέχεια της ανακοίνωσης θέμα δεν θα είναι το γήπεδο που θα ανεγερθεί, αλλά το να μην γίνει αλλού γήπεδο!

Αναλυτικά η ανακοίνωση:

"Ο Πρόεδρος κ. Ανδρέας Ανατολιωτάκης και τα μέλη του ΔΣ του Σωματείου μας, σας γνωρίζουν ότι την Τετάρτη 10/01/2007 και ώρα 12:00 στο ξενοδοχείο HOLIDAY INN στην αίθουσα «ΚΟΣΜΟΣ» θα δοθεί συνέντευξη τύπου με κύριο θέμα την κατασκευή του γηπέδου μας στην Νέα Φιλαδέλφεια. Έχουν προσκληθεί και δήλωσαν συμμετοχή πολλοί επώνυμοι και μη από τον χώρο του Αθλητισμού (Παλαίμαχοι Ποδοσφαιριστές, Μπασκετμπολίστες-σημαίες-της ΑΕΚ κ.λ.π ), των ΜΜΕ (έντυπου και ηλεκτρονικού τύπου), της τέχνης (δηλωμένοι ΑΕΚτζήδες) και πρώην Πρόεδροι της Ερασιτεχνικής ΑΕΚ.

Επίσης προσκλήθηκε ο Δήμαρχος της Νέας Φιλαδέλφειας κ. Σ. Κόντος καθώς και οι Δήμαρχοι Νέας Χαλκηδόνας, Νέας Ιωνίας, Αγίων Αναργύρων και Μεταμόρφωσης.

Αγαπητοί Φίλοι, μέλη, συνδεσμίτες και γενικά Ενωσίτες σας καλούμε όλοι μαζί να διατρανώσουμε για μια ακόμα φορά το μεγάλο ΟΧΙ στο ξεριζωμό, την εξορία στη χωματερή, στη νέα προσφυγιά όπως θέλει η ΠΑΕ ΑΕΚ κατασκευάζοντας στην ουσία Δημοτικό Στάδιο στα Άνω Λιόσια που αν πραγματοποιηθεί θα σημάνει το τέλος της ιστορίας μας που ξεκίνησε με αγώνες και αίμα από το έτος 1924. Κάτι τέτοιο όμως-με την βοήθεια σας-σίγουρα δεν θα περάσει".

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 10-01-2007, 01:25:   #73
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

"Παίζει" του Μονταϊνι

Πριν από μερικές μέρες ο Μάρκος Μονταϊνι δήλωνε στην «Ole» ότι αποτελεί όνειρο ζωής για αυτόν να καθιερωθεί στην ενδεκάδα της Μπόκα Τζούνιορς. Ο Αργεντινός άσος, ωστόσο, ξεκαθάρισε ότι αν καταφέρει να κερδίσει την εμπιστοσύνη του προπονητή του τότε θα αναζητήσει αλλού την τύχη του αφήνοντας ανοιχτό το ενδεχόμενο να έρθει στην Ελλάδα και να φορέσει την φανέλα της ΑΕΚ. Κέπα: Είναι αναγκαίο να φύγω. Το βιολί τους για Σορεντίνο οι Ιταλοί. Στην εθνική Ουγγαρίας ο Τόζερ.

Παράθυρο για Μονταϊνι

Ανοιχτό το ενδεχόμενο να αποχωρήσει από την Μπόκα Τζούνιορς άφησε ο Μάρκος Μονταϊνι αφού όπως δήλωσε αυτό που τον ενδιαφέρει είναι να παίζει. «Δεν είναι σίγουρο ότι θα φύγω από την Μπόκα. Υπάρχει όμως μία πιθανότητα. Θέλω να πάρω ευκαιρίες από τον προπονητή μου. Έχω συμβόλαιο με την Μπόκα, αλλά αν δεν πρόκειται να παίξω θα ήταν καλύτερα να φύγω. Υπάρχουν, άλλωστε, μερικές ομάδες που ενδιαφέρονται για εμένα», δήλωσε ο Μονταΐνι ενώ στη συνέχεια αναφέρθηκε στην ΑΕΚ και τον φίλο του Μάρτιν Παουτάσο.

«Ξέρω ότι η ΑΕΚ ενδιαφέρεται για εμένα. Με ενδιαφέρει η ΑΕΚ αυτήν την περίοδο. Γνωρίζω τον Μάρτιν Παουτάσο και έχω επικοινωνία μαζί του. Γνωρίζω ότι η ΑΕΚ έχει δείξει ενδιαφέρον για εμένα, αλλά δεν ξέρω αν έχει καταθέσει επίσημη πρόταση στην Μπόκα Τζούνιορς».

Ο Αργεντινός μεσοεπιθετικός τέλος πρόσθεσε ότι μέσα στις επόμενες μέρες θα ξεκαθαρίσει το θέμα της παραμονής του ή όχι στην Μπόκα. «Πρέπει να περιμένω. Δεν είναι σίγουρο ότι θα φύγω. Είναι πιθανό, αλλά όχι σίγουρο. Αυτές τις ημέρες που έχει ξεκινήσει και η προετοιμασία μιλάω συχνά με τον προπονητή μου, αλλά ακόμα δεν ξέρω τι θα γίνει. Θεωρώ πιθανό αυτήν την εβδομάδα να μάθω τι θα συμβεί. Μπορεί να θέλουν να φύγω, μπορεί και όχι. Θα δούμε».

Κέπα: Αναγκαία η αποχώρησή μου

Αποφασισμένος να αποχωρήσει από την Σεβίλλη είναι ο Κέπα. Ο Ισπανός επιθετικός από την στιγμή που δεν αγωνίζεται θεωρείται απίθανο να παραμείνει στο σύλλογο της Ανδαλουσίας και όπως παραδέχτηκε η αποχώρησή του είναι αναγκαία. "Θελω να αγωνίζομαι και στην Σεβίλλη αυτό είναι απίθανο, συνεπώς η αποχώρησή μου είναι αναγκαία. Η προοπτική μετακίνησης σε έναν σύλλογο του εξωτερικού είναι ελκυστική και θα ήταν πρόκληση για μένα", δήλωσε αρχικά ο Ισπανός επιθετικός, ο΄οποίος στη συνέχεια εξέφρασε την προτίμησή του για το αγγλικό ή το γαλλικό πρωτάθλημα.

"Είμαι πεπεισμένος πως θα μπορούσα να πετύχω σε μια ομάδα που θα έπαιρνα ευκαιρίες από τον προπονητή. Η Αγγλία και η Γαλλία διαθέτουν εξαιρετικά πρωταθλήματα, αλλά τα πάντα εξαρτώνται από την Σεβίλλη. Από την πλευρά μου δεν υπάρχει πρόβλημα με κανένα από τα δύο πρωταθλήματα και δεν έχω κάποια προτίμηση".

Επιμένουν για "Σόρε" οι Ιταλοί

Συνεχίζονται τα ιταλικά σενάρια που θέλουν τον Στέφανο Σορεντίνο να αποχωρεί από την ΑΕΚ για χάρη της Τζένοα. Αν και η ομάδα της Γένοβας το τελευταία διάστημα δεν έχει δώσει σημεία ζωής, ιταλικά δημοσιεύματα επιμένουν ότι ο τερματοφύλακας της "Ένωσης" θα επιστρέψει στην πατρίδα του. "Όσον αφορά την περίπτωση του τερματοφύλακα, στην Τζένοα θα πρέπει να ξεκαθαρίσουν τι πρόκειται να γίνει με την περίπτωση του δανεικού του Σκάρπι, παρόλο που στην Ελλάδα επιμένουν πως σε αυτό το σημείο στην ΑΕΚ θα είναι ικανοποιημένοι με 1,5 εκατ. ευρώ".

Διεθνής ο Τόζερ

Την φανέλα της εθνικής Ουγγαρίας θα φορέσει ο Ντάνιελ Τόζερ σύμφωνα με δημοσιεύματα του ουγγρικού Τύπου. Το όνομα του άσου της ΑΕΚ συμπεριλαμβάνεται στην λίστα του ομοσπονδιακού τεχνικού Πέτερ Βάρχιντι για τις φιλικές αναμετρήσεις με Κύπρο και μία εκ των Λετονία, Βουλγαρία στις 6 και 7 Φεβρουαρίου αντίστοιχα. Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτή θα είναι η πρώτη συμμετοχή του Τόζερ στην εθνική ομάδα της χώρας του.

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 10-01-2007, 01:27:   #74
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Η τριλογία των «τελικών»

Πριν το παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ ο Λορέντσο Σέρα Φερέρ ζήτησε από τους παίκτες του να κάνουν τέσσερις νίκες στα επόμενα ισάριθμα παιχνίδια. Μετά την ήττα στην Τούμπα ο στόχος αναπροσαρμόζεται και πλέον είναι οι τρεις νίκες μέχρι το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό. Η εμφάνιση στην Θεσσαλονίκη δεν έχει ξεχαστεί και στην ομιλία του ο Φερέρ έκανε έντονες παρατηρήσεις στους παίκτες του. «Δεν θέλω να σας ξαναδώ έτσι» είπε χαρακτηριστικά ο Ισπανός. Αισιοδοξία για Μονταΐνι, συνέντευξη Τύπου της Ερασιτεχνικής για το γήπεδο.

Ο Ισπανός τεχνικός τόνισε σε όλους ότι θα πρέπει η ομάδα να δείξει και πάλι, άμεσα, την εικόνα που είχε μέχρι και πριν την διακοπή του πρωταθλήματος και για να γίνει αυτό τους ξεκαθάρισε ότι θα πρέπει να δουλέψουν και να βελτιωθούν σε όλους τους τομείς.

«Πρέπει να ξεχάσουμε ότι έγινε. Δεν σας έχω ξαναδεί έτσι και ούτε θέλω να σας ξαναδώ. Η συνέχεια είναι δύσκολη και πρέπει να δείξουμε το απαιτούμενο πρόσωπο. Πρέπει να νικήσουμε και στα τρία παιχνίδια που προηγούνται του ματς με τον Ολυμπιακό. Τίποτα δεν έχει χαθεί» ήταν τα λόγια του Ισπανού.

Παράλληλα έκανε σαφές ότι στο μυαλό όλων πρέπει να βρίσκεται το παιχνίδι με τον ΟΦΗ και το πώς θα προετοιμαστούν κατάλληλα για αυτό με στόχο την νίκη που θα συνδυαστεί και με καλή εμφάνιση. Παράλληλα ο Ισπανός είχε τετ-α-τετ με τους Δέλλα, Σέζαρ και Παπασταθόπουλο για κάποια αγωνιστικά θέματα.

Στον αγωνιστικό τομέα, στις 10.00 προπονήθηκαν οι ποδοσφαιριστές της ομάδας την Τρίτη. Ο Άκης Ζήκος συνεχίζει πρόγραμμα αποθεραπείας στο γυμναστήριο, ενώ ο Παναγιώτης Λαγός ακολουθεί πρόγραμμα προσαρμογής στην προπόνηση. Ο Eμερσον συνέχισε πρόγραμμα σε εντατικούς ρυθμούς, με τον Ιφεάνι Ουντέζε που ταλαιπωρείται από ενοχλήσεις στο γόνατο, να ξεκινάει τρέξιμο. Οσο για τους Νίκο Γεωργέα και Γιώργο Αλεξόπουλο, συνεχίζουν το ατομικό πρόγραμμα. Η προπόνηση της Τετάρτης είναι προγραμματισμένη στις 10.00.

Αισιοδοξία για Μονταΐνι

Συγκρατημένη αισιοδοξία επικρατεί στο θέμα του Μάρκος Μονταΐνι. Οι διοικούντες της Ένωσης πιστεύουν πως η υπόθεση θα έχει αίσιο τέλος και πως ο παίκτης θα ντυθεί στα «κιτρινόμαυρα». Βέβαια αυτό δεν πρόκειται να γίνει γνωστό πριν τις 15 Ιανουαρίου οπότε και θα αποφασιστεί αν θα μείνει ο παίκτης στην Μπόκα ή όχι. Όσον αφορά το θέμα της απόκτησης του επιθετικού υπάρχει στασιμότητα με τον Βάργκας πάντως να παραμένει το μεγάλο φαβορί.

Επανέρχεται η Τζένοα

Τις τελευταίες μέρες το θέμα έχει ξεχαστεί ωστόσο στις επόμενες μέρες δεν αποκλείεται να αρχίσει και πάλι το σίριαλ. Ο λόγος για το ενδιαφέρον της Τζένοα για τον Στέφανο Σορεντίνο. Η ιταλική ομάδα αναμένεται να επανέλθει με νέα, βελτιωμένη πρόταση στις επόμενες μέρες, η οποία θα πλησιάζει στα λεφτά που ζητάει η ΑΕΚ για να τον παραχωρήσει.

Κάλεσμα με επίθεση!

Η ώρα της ερασιτεχνικής ΑΕΚ έφτασε. Μόνο που η ανακοίνωση δεν διευκρινίζει ποια ώρα είναι εκείνη που έφτασε. Σύμφωνα με ανακοίνωση της ερασιτεχνικής, την Τετάρτη το μεσημέρι θα παρατεθεί συνέντευξη Τύπου με θέμα την κατασκευή του γηπέδου στη Ν. Φιλαδέλφια. Όπως προκύπτει, όμως, στη συνέχεια της ανακοίνωσης θέμα δεν θα είναι το γήπεδο που θα ανεγερθεί, αλλά το να μην γίνει αλλού γήπεδο!

Αναλυτικά η ανακοίνωση:

"Ο Πρόεδρος κ. Ανδρέας Ανατολιωτάκης και τα μέλη του ΔΣ του Σωματείου μας, σας γνωρίζουν ότι την Τετάρτη 10/01/2007 και ώρα 12:00 στο ξενοδοχείο HOLIDAY INN στην αίθουσα «ΚΟΣΜΟΣ» θα δοθεί συνέντευξη τύπου με κύριο θέμα την κατασκευή του γηπέδου μας στην Νέα Φιλαδέλφεια. Έχουν προσκληθεί και δήλωσαν συμμετοχή πολλοί επώνυμοι και μη από τον χώρο του Αθλητισμού (Παλαίμαχοι Ποδοσφαιριστές, Μπασκετμπολίστες-σημαίες-της ΑΕΚ κ.λ.π ), των ΜΜΕ (έντυπου και ηλεκτρονικού τύπου), της τέχνης (δηλωμένοι ΑΕΚτζήδες) και πρώην Πρόεδροι της Ερασιτεχνικής ΑΕΚ.

Επίσης προσκλήθηκε ο Δήμαρχος της Νέας Φιλαδέλφειας κ. Σ. Κόντος καθώς και οι Δήμαρχοι Νέας Χαλκηδόνας, Νέας Ιωνίας, Αγίων Αναργύρων και Μεταμόρφωσης.

Αγαπητοί Φίλοι, μέλη, συνδεσμίτες και γενικά Ενωσίτες σας καλούμε όλοι μαζί να διατρανώσουμε για μια ακόμα φορά το μεγάλο ΟΧΙ στο ξεριζωμό, την εξορία στη χωματερή, στη νέα προσφυγιά όπως θέλει η ΠΑΕ ΑΕΚ κατασκευάζοντας στην ουσία Δημοτικό Στάδιο στα Άνω Λιόσια που αν πραγματοποιηθεί θα σημάνει το τέλος της ιστορίας μας που ξεκίνησε με αγώνες και αίμα από το έτος 1924. Κάτι τέτοιο όμως-με την βοήθεια σας-σίγουρα δεν θα περάσει".

Κωστής; Στην διάθεση της ΑΕΚ

Συνέντευξη στο Κέντρο Αθλητικού Ρεπορτάζ έδωσε ο Χρήστος Κωστής. Ο πρώην ποδοσφαιριστής της ΑΕΚ τόνισε πως θέλει να επιστρέψει στην Ένωση από ένα άλλο πόστο και όποτε τον θέλει η διοίκηση το θελήσει αυτός θα είναι στην διάθεσή της. Ακόμα αποκάλυψε πως ο Παναθηναϊκός είχε εκδηλώσει ενδιαφέρον να τον αποκτήσει όταν ήταν ακόμα τραυματίας.

Συγκεκριμένα ο Κωστής μίλησε:

Για το ενδεχόμενο επιστροφής του στην ΑΕΚ: «Μέχρι στιγμής δεν υπάρχει κάποια επαφή για να επιστρέψω αλλά είμαι στην διάθεση της ΑΕΚ. Αγαπώ το ποδόσφαιρο και θέλω με τις γνώσεις μου να βοηθήσω. Ένα πόστο σαν αυτό του τεχνικού διευθυντή ή του σκάουτερ θα με ενδιέφερε».

Για το ενδιαφέρον του Παναθηναϊκού: «Όταν ήμουν τραυματίας με είχε πλησιάσει ο Παναθηναϊκός. Μου ήταν αδύνατο όμως να αγωνιστώ σε κάποια άλλη ελληνική ομάδα. Έχω δεθεί με τον κόσμο της ΑΕΚ. Έχω ζήσει μεγάλες στιγμές και ακόμα και όταν ήμουν τραυματίας με στήριζαν όλοι. Είχαμε κλείσει και ραντεβού με τον Βαρδινογιάννη αλλά δεν μπορούσα καν να πάω».

Για την πορεία της ΑΕΚ: «Ο Νικολαίδης ανέλαβε την ΑΕΚ σε μία δύσκολη εποχή. Τότε το μόνο που ήθελε είναι να σώσει την ομάδα. Τα πράγματα αλλάζουν σιγά-σιγά. Γνώμη μου είναι πως πρέπει να πάρει η ομάδα δύο παίκτες που θα κάνουν την διαφορά για να πάρει έναν τίτλο. Το μοντέλο της ΑΕΚ είναι πολύ καλό. Ο Φερέρ έχει τον απόλυτο έλεγχο στα αποδυτήρια και ξέρω πως κανείς δεν μπορεί να επέμβει. Χωρίς να ξέρει την ελληνική πραγματικότητα έχει πετύχει πολλά».

Για το ενδιαφέρον από την Μπαρτσελόνα: «Όντως υπήρξε ενδιαφέρον από την Μπαρτσελόνα. Τότε ήμουν σε πολύ καλή κατάσταση και είχαν γίνει κάποιες συζητήσεις. Το συμβόλαιό μου έληγε, ο μάνατζερ μου ήταν Ισπανός και είχε πολύ καλές σχέσεις μαζί τους και πιστεύαμε πως θα ερχόταν μια πολύ καλή πρόταση στο τέλος της σεζόν».

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 10-01-2007, 15:41:   #75
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Άνοιξε η όρεξη του Σορεντίνο!

Τελικά, όπως φαίνεται, ο επαναπατρισμός του Στέφανο Σορεντίνο θα γίνει πραγματικότητα. Αυτό πιστεύουν οι Ιταλοί, αυτή η αίσθηση επικρατεί στην Ελλάδα, αυτό περιμένει και ο ίδιος ο "Σόρε" τις επόμενες μέρες. Το δήλωσε, άλλωστε, και στον ιταλικό Τύπο, επιβεβαιώνοντας για πρώτη φορά τις διαπραγματεύσεις των κιτρινόμαυρων με την ομάδα της Γένοβας. Θέλει η ΑΕΚ και η Μονακό, "κλωτσάει" ο Βάργκας, στο ενδεχόμενο δανεισμού του στην Ένωση. "Μπορούμε να καλύψουμε την διαφορά", δηλώνει ο Έμερσον. "Τρεις νίκες μέχρι και τον Ολυμπιακό", ζήτησε από τους παίκτες του ο Φερέρ.

Σόρε: Σύντομα εξελίξεις

Η επιθυμία του να επιστρέψει στην Ιταλία είναι γνωστή εδώ και πολύ καιρό. Το ενδιαφέρον της Τζένοα, επίσης. O Στέφανο Σορεντίνο δηλώνει ότι ίσως, σύντομα επιστρέψει στην Ιταλία. Συγκεκριμένα, στην ιστοσελίδα goal.com αναφέρεται στον τίτλο της είδησης, δήλωση του Σορεντίνο για τη Τζένοα, σύμφωνα με την οποία: "Είμαστε σε συζητήσεις, θα ήμουν ευτυχισμένος αν προέκυπτε συμφωνία". Ακολούθως υπάρχουν αναλυτικά οι εξής δηλώσεις του Ιταλού τερματοφύλακα:

"Διάβασα πριν λίγο καιρό για ενδιαφέρον και συζητήσεις της Τζένοα με την ΑΕΚ. Αυτό, σε συνδυασμό με τα δημοσιεύματα ότι η ΑΕΚ ψάχνει για τερματοφύλακα, ουσιαστικά επιβεβαιώνει ότι κάτι μπορεί να γίνει τις προσεχείς ημέρες. Ακόμη, πάντως, κανείς δεν έχει επικοινωνήσει μαζί μου για να μου πει κάτι σχετικό. Ισως σύντομα να επιστρέψω στην Ιταλία.

Σίγουρα θα υπάρχει διαφορά ανάμεσα στο Champions League και την Serie Β, αλλά δεν είναι πρόβλημα γιατί αν υπογράψω στη Τζένοα, θα υπερασπίζομαι την εστία μιας ιστορικής ομάδας της Ιταλίας. Ξέρω ότι η Τζένοα χρειάζεται τερματοφύλακα καθώς έφυγε ο Μπαράσο και ελπίζω να υπάρξουν εξελίξεις ακόμη και τις επόμενες ώρες".

Θέλει η νύφη και ο πεθερός, "κλωτσάει" ο γαμπρός

Συνεχίζει η ΑΕΚ να ασκεί πίεση στον Βάργκας για να πάρει την απόφαση να έρθει στην Ένωση. Υποστηρικτής της είναι και η Μονακό, η οποία φέρεται να ενημέρωσε τον Ουρουγουανό φορ πως δύσκολα θα έχει στο εξής μεγαλύτερο χρόνο συμμετοχής από ό,τι ως και πως θα ήταν προτιμότερο για τον ίδιο να συνεχίσει την καριέρα του στην ΑΕΚ ως το τέλος της σεζόν.

Ο 25χρονος φορ πάντως, με δηλώσεις του στο "Goal", παρουσιάζεται αρνητικός στο ενδεχόμενο να μετακομίσει στην ΑΕΚ: «Το ενδιαφέρον της ΑΕΚ είναι έντονο και με κολακεύει, αλλά προτιμώ το γαλλικό πρωτάθλημα. Μου αρέσει στο Μονακό, πιστεύω στην αξία μου και θέλω να μείνω στην ομάδα για να παλέψω να καθιερωθώ στην ενδεκάδα της.. Από την πλευρά μου το θέμα μεταγραφής μου στην ΑΕΚ έχει τελειώσει. Με τιμά το ενδιαφέρον της, αλλά δεν θέλω και δεν σκοπεύω να φύγω από τη Μονακό», τόνισε ο Ουρουγουανός επιθετικός.

«Μπορούμε να πάρουμε το πρωτάθλημα»

Tην αισιοδοξία ότι η διαφορά των έξι βαθμών μπορεί να καλυφθεί και η ΑΕΚ να πάρει στο τέλος στο πρωτάθλημα εξέφρασαν οι Εμερσον και Ζούλιο Σέζαρ, που μαζί με τον Γκουστάβο Μαντούκα έδωσαν το «παρών» στην ετήσια συνάντηση όλων των Βραζιλιάνων ποδοσφαιριστών που αγωνίζονται στο ελληνικό πρωτάθλημα.

«Στον πρώτο γύρο ήταν εννέα οι βαθμοί της διαφοράς από τον Ολυμπιακό και σχεδόν την καλύψαμε. Οπότε και τώρα που είναι έξι οι βαθμοί πιστεύω ότι έχουμε τις δυνατότητες να καλύψουμε την απόσταση. Δεν με απασχολεί, πάντως, τι κάνουν οι άλλες ομάδες. Εγώ κοιτάω τι μπορεί να κάνει η ΑΕΚ και αυτό που με ενδιαφέρει είναι να πετύχουμε τους στόχους μας», είπε ο Εμερσον.

Ο Ζούλιο Σέζαρ με τη σειρά του είπε: «Μόλις ξεκίνησε ο δεύτερος γύρος και έχουμε μπροστά μας χρόνο για να τα καταφέρουμε. Πρέπει να δουλέψουμε σκληρά. Κάθε παιχνίδι είναι δύσκολο και πρέπει να ακούμε τον προπονητή για να τα καταφέρουμε στο τέλος. Σκεφτόμαστε αγώνα με τον αγώνα. Μετά θα έρθει το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό και θα δούμε. Κάθε αγώνας είναι κρίσιμος».

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 10-01-2007, 15:42:   #76
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

«Όχι στον ΟΔΔΥ, ναι στη Φιλαδέλφεια»

Την αντίθεση του για την κατασκευή του νέου γηπέδου της ΑΕΚ στην περιοχή του ΟΔΔΥ, εξέφρασε για μια ακόμη φορά ο Ανδρέας Ανατολιωτάκης. Ο πρόεδρος της Ερασιτεχνικής παραχώρησε συνέντευξη Τύπου το μεσημέρι της Τετάρτης και σε αυτή τόνισε πως "δεν υπάρχει καμία συμφωνία για την έκταση στον ΟΔΔΥ, ενώ αν κατασκευαστεί εκεί το γήπεδο, δε θα ανήκει στην ΑΕΚ". Παράλληλα, έκανε λόγο ξανά για κατασκευή γηπέδου στη Ν. Φιλαδέλφεια, παρά το γεγονός ότι η Ερασιτεχνική δείχνει ανήμπορη να κάνει ένα σημαντικό βήμα προς αυτή την κατεύθυνση. Αιχμές κατά της διοίκησης Νικολαΐδη από τον Στράτο Γιδόπουλο.

Στη συνέντευξη Τύπου της Ερασιτεχνικής ΑΕΚ παρόντες ήταν οι Ανδρέας Ανατολιωτάκης (πρόεδρος), Ασλανίδης (αντιπρόεδρος), Καπετανόπουλος (σύμβουλος) και Κατρακάδης (οικονομολόγος). Αμέσως διευκρινίστηκε ότι βασικός στόχος είναι να ενημερωθεί ο κόσμος της ΑΕΚ για τη δημιουργία του αθλητικού κέντρου κια την πορεία του σχεδίου για αυτό.

Με βάση αυτά που ειπώθηκαν, η Ερσιτεχνική ΑΕΚ έχει καταθέσει στο υπουργείο Οικονομικών τροποποιημένη την πρόταση του Γιάννη Γρανίτσα, όπου γίνεται λόγος για δημιουργία αθλητικού κέντρου, το οποίο θα ανήκει αποκλειστικά και μόνο στην ΑΕΚ. Σε αυτό το σχέδιο, αναφέρεται ότι θα υπάρχουν: γήπεδο ποδοσφαίρου χωρητικότητας 32.000, μπάσκετ και βόλεϊ, χωρητικότητας 7.000 και 1.200 αντίστοιχα, καθώς επίσης κολυμβητήριο και χώροι για διάφορες δραστηριότητες. Ακόμα στο σχέδιο αναφέρεται η ύπαρξη 14.500 τμ. εμπορικών χώρων και 1.500 θέσεις πάρκινγκ.

Ο Ανατολιωτάκης αναφερόμενος σε αυτό το σχέδιο, τόνισες πως "αναμορφώσαμε τα λάθη του σχεδίου Γρανίτσα όσον αφορά στην ήπια οικοδόμηση του έργου, αλλά και τις επενδύσεις γύρω από αυτό", ενώ οι άνθρωποι της Ερασιτεχνικής ξεκαθάρισαν ότι ζητούν την απαραίτητη εγγύηση από την Πολιτεία για να δανειοθετηθούν, στηριζόμενοι σε αίτημα τους στο νόμο του 1995.

Το κόστος για την κατασκευή όλων αυτών, σύμφωνα με την Ερασιτεχνική, θα φτάσει περίπου στα 85 εκατ. ευρώ. Από αυτά, τα 20 εκατ. ευρώ θα προκύψουν από τον αναπτυξιακό νόμο και τα υπόλοιπα 65 εκατ. ευρώ από το τραπεζικό δάνειο.

Στη συνέχεια, ο Ανατολιωτάκης πήρε τον λόγο και τόνισε:

"Η Ερασιτεχνική για να χτίσει το γήπεδο χρειάζεται χρήματα που δεν τα έχει. Όμως αν η Πολιτεία εγγυηθεί, μπορεί να πάρουμε δάνειο από τράπεζα και να ολοκληρώσουμε το έργο. Η Πολιτεία θα εξακριβώσει τη βιωσιμότητα του σχεδίου, ώστε να μπορούμε να πληρώσουμε το δάνειο. Το Δημόσιο εξασφαλίζεται αφού θα είναι δικαιούχος, καθώς αν δεν μπορούμε να ξεπληρώσουμε τα χρέη, τότε το έργο θα ανήκει στο Δημόσιο".

Ακολούθως, άφησε αιχμές για την απουσία του Ντέμη Νικολαΐδη από τη συνέντευξη Τύπου:

"Εμείς κάναμε επίσημη πρόσκληση να είναι παρών ο κ. Νικολαΐδης για να τα βρούμε, γιατί όπου απευθυνόμαστε μας λένε να κάνουμε αυτό ακριβώς πρώτα. Όποιος αγαπάει την ΑΕΚ, να βρει τα αίτια που δεν τα βρίσκουμε. Έπρεπε να είναι εδώ ο κ. Νικολαΐδης για να συζητήσουμε, αλλά η απάντηση ήταν ότι βρισκόμαστε σε διαφορετικά χαρακώματα".

Παράλληλα, τονίστηκε ότι δεν μπορεί να υπάρχει συμφωνία για την περιοχή του ΟΔΔΥ και ότι δε γίνεται να κατασκευαστεί γήπεδο εκεί, επειδή από το 1993 εκρεμμεί αγωγή του Δήμου κατά της πολιτείας αλλά και το γεγονός ότι η συγκεκριμένη περιοχή χαρακτηρίζεται δασική. Εκτός αυτών, η Ερασιτεχνική θεωρεί ότι ανασταλτικά λειτουργεί το γεγονός ότι δίπλα είναι χωματερή, όπως και ότι το γήπεδο θα ανήκει στον Δήμο Λιοσίων, αν κατασκευαστεί εκεί.

Συνεχίζοντας, οι άνθρωποι της Ερασιτεχνικής ΑΕΚ εξαπέλυσαν επίθεση ακόμη και στα... ΜΜΕ, επειδή θεωρούν ότι με τη στάση τους δε βοηθούν στην προβολή των σχεδίων της Ερασιτεχνικής και δεν πιέζουν την πολιτεία, όπως κάνουν, κατά την Ερασιτεχνική πάντα, με τις ενέργειες του Ντέμη Νικολαΐδη...

Οσοι ώρα η συνέντευξη Τύπου διεξαγόταν, στην αίθουσα υπήρχαν και οπαδοί της ΑΕΚ οι οποίοι φώναζαν συνθήματα υπέρ της κατασκευής του νέου γηπέδου στη Νέα Φιλαδέλφεια, ο δήμαρχος της οποίας, Σταύρος Κόντος, δήλωσε:

"Βλέπω ότι με ειλικρίνεια αγαπάτε την ΑΕΚ, αλλά εμείς αγαπάμε την πόλη μας. Καθένας έχει τις απόψεις του. Η Πολιτεία είναι υποχρεωμένη να δώσει στην ΑΕΚ αυτό που της ανήκει. Οι άλλοι δεν είχαν περιουσία, ενώ η ΑΕΚ έχει".

Τον λόγο πήρε και ο πρώην πρόεδρος της ΠΑΕ, Στράτος Γιδόπουλος, αφήνοντας αιχμές για τη διοίκηση της ΠΑΕ, κάνοντας λόγο για... γιάπηδες που κυριαρχούν και για ευθύνη της στο γεγονός ότι η ΑΕΚ δεν είναι ενωμένη:

"Συγχαίρω το Δ.Σ. της Ερασιτεχνικής γιατί αυτό που άκουσα είναι η μοναδική μη κερδοσκοπική πρόταση. Το δάνειο το δικαιούται κάθε Έλληνας πολίτης. Η ΑΕΚ είναι χωρισμένη με ευθύνη της ΠΑΕ. Κυριαρχούν οι γιάπηδες".

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 10-01-2007, 15:43:   #77
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Συμφωνία ΑΠΟΕΛ-Σαπάνη

Με την ΑΕΚ Λάρνακας συζητούσε ο Μίλτος Σαπάνης, στον ΑΠΟΕΛ θα συνεχίσει τελικά την καριέρα του. Ο κυπριακός σύλλογος ανακοίνωσε την Τετάρτη ότι έφτασε σε συμφωνία με τον πρώην, πλέον, άσο της ΑΕΚ για συμβόλαιο διάρκειας 18 μηνών, χωρίς να γίνουν γνωστές οικονομικές λεπτομέρειες. Ετσι, γίνεται πραγματικότητα η επιθυμία τόσο του Σαπάνη να πάει κάπου και να παίζει ποδόσφαιρο, όσο και της ΑΕΚ να τον αποχωριστεί, καθώς ο Λορέντσο Σέρα Φερέρ δεν τον υπολόγιζε στα πλάνα του.

Η ανακοίνωση του ΑΠΟΕΛ αναφέρει:

"Η εταιρεία ΑΠΟΕΛ Ποδόσφαιρο Λτδ ανακοινώνει ότι επήλθε συμφωνία συνεργασίας με τον ποδοσφαιριστή Μίλτο Σαπάνη. Η συνεργασία είναι διάρκειας 18 μηνών".

Ο Σαπάνης αποκτήθηκε από την ΑΕΚ το καλοκαίρι του 2005, αφού είχε μείνει ελεύθερος από τον Παναθηναϊκό. Τη σεζόν 2006-06 είχε 12 συμμετοχές στο πρωτάθλημα και 3 στο κύπελλο, όπου πέτυχε και το μοναδικό του αλλά πανέμορφο γκολ με την Ένωση, κόντρα στον Αγροτικό Αστέρα στο ΟΑΚΑ για τον πρώτο ημιτελικό. Φέτος ήταν εκτός πλάνων από την αρχή και η μοναδική συμμετοχή του ήταν αυτή στον αγώνα κυπέλλου με το Χαϊδάρι.

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 10-01-2007, 16:26:   #78
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Γίνεται... Άγγλος ο Κέπα

Μετά τους Κίκιν Φονσέκα και Ρούμπιο, που θα συνεχίσουν στο Μεξικό, ένας ακόμη μεταγραφικός στόχος της ΑΕΚ φαίνεται πως χάνεται. Ο λόγος για τον Κέπα Μπλάνκο Γκονζάλες της Σεβίλλης, που είναι πολύ κοντά στο να υπογράψει στην Τσάρλτον, στην οποία θα δοθεί δανεικός ως το καλοκαίρι. Κι αυτό, ενώ οι Ισπανοί συζητούσαν με την ΑΕΚ μόνο για πώληση και όχι δανεισμό. Στις 500.000 ευρώ θα φτάσει το κόστος, στον ΑΠΟΕΛ θα συνεχίσει την καριέρα του ο Μίλτος Σαπάνης.

Ο Κέπα ήθελε να παραχωρηθεί σε άλλη ομάδα, αφού δεν υπολογίζεται στη Σεβίλλη, αλλά προτιμούσε να πάει κάπου με μεταγραφή και όχι με δανεισμό. Αυτό επιθυμούσε και η Σεβίλλη, όσο μιλούσε με την ΑΕΚ. Γιατί με την Τσάρλτον οι Ισπανοί άλλαξαν άποψη και τον παραχωρούν ως δανεικό για έξι μήνες, αντί του ποσού των 500.000 ευρώ.

Ο ίδιος ο Κέπα, τόνισε σε δηλώσεις του: "Θα προτιμούσα να μην πάω κάπου δανεικός, αλλά λόγω της πολυπλοκότητας στο μεταγραφικό παζάρι την τρέχουσα περίοδο, είναι πολύ δύσκολο για τις περισσότερες ομάδες να διαθέσουν μεγάλα ποσά για μεταγραφές".

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 11-01-2007, 18:44:   #79
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Ιταλοί για Γκουανταλούπι

Την ώρα που η ΑΕΚ προσπαθεί να βρει λύση με το θέμα του ξένου επιθετικού, οι Ιταλοί ξαναχτυπούν! Αυτή τη φορά όχι για τον Στέφανο Σορεντίνο, αλλά για τον Μίρκο Γκουανταλούπι. Σύμφωνα με δημοσιεύματα της γειτονική χώρας, η Ένωση πρόσφερε στην Περούτζια το ποσό του 1,5 εκατ. ευρώ για να αποκτήσει τον νεαρό μέσο που ενθουσιάζει με τις εμφανίσεις του. Πρόβλημα γαστρεντερίτιδας ταλαιπωρεί τον Λεωνίδα Καμπάνταη, που δεν προπονήθηκε την Πέμπτη.

Αναλυτικά η ιστοσελίδα tuttomercatoweb.it, αναφέρει για τον Γκουανταλούπι:

"Η ΑΕΚ Αθήνας έχει κάνει πρόταση ύψους 1,5 εκατ. ευρώ στην Περούτζια για να εξασφαλίσει την απόκτηση του νεαρού μέσου Μίρκο Γκουανταλούπι. Στην ΑΕΚ των Στέφανο Σορεντίνο και Μπρούνο Τσιρίλο, η διοίκηση θέλει να αυξήσει την ιταλική παροικία με την απόκτηση ενός μέσου, καθώς ήδη έχει τερματοφύλακα και αμυντικό. Ο Γκουανταλούπι έχει εντυπωσιάσει στο πρωτάθλημα της Serie C1 με την ομάδα της Ουμβρίας".

Ο Γκουανταλούπι γεννήθηκε στις 9 Φεβρουαρίου 1987 και πέρυσι είχε 11 συξμετοχές με 2 γκολ, ενώ φέτος μετράει μέχρισ τιγμής 11 εμφανίσεις με ένα γκολ.

Χωρίς «Λεό» η προπόνηση

Το ευχάριστο την Πέμπτη στους Θρακομακεδόνες, ήταν ότι ο Μπρούνο Τσιρίλο προπονήθηκε σε κανονικό ρυθμό και επιβεβαιώθηκε ότι οι ενοχλήσεις της Τετάρτης δεν ήταν κάτι σημαντικό. Το δυσάρεστο, ότι ο Λεωνίδας Καμπάνταης δεν προπονήθηκε καθόλου. Ο επιθετικός της Ένωσης, που την Τετάρτη... πετούσε φωτιές και σκόραρε συνεχώς, ταλαιπωρείται από γαστρεντερίτιδα και δε γυμνάστηκε. Δηλώσεις ενόψει ΟΦΗ θα κάνει την Παρασκευή ο Λορέντσο Σέρα Φερέρ.

Από εκεί και πέρα, στα της προπόνησης της Πέμπτης, ο Παναγιώτης Λαγός ακολούθησε ειδικό πρόγραμμα στο γυμναστήριο, ενώ ο Έμερσον πρόγραμμα προσαρμογής στους κανονικούς ρυθμούς προπόνησης. Οσο για τους Νίκο Γεωργέα, Ακη Ζήκο και Ιφεάνι Ουντέζε ακολούθησαν πρόγραμμα αποθεραπείας. Απόντας από την προπόνηση ήταν ο Γιώργος Αλεξόπουλος, λόγω ίωσης.

Δηλώσεις Φερέρ

Στις 10:00 το πρωί στο αθλητικό κέντρο των Θρακομακεδόνων θα πραγματοποιηθεί η προπόνηση της ΑΕΚ την Παρασκευή και θα είναι κλειστή για εκπροσώπους του Τύπου και φιλάθλους. Μετά το τέλος της προπόνησης, ο Λορέντσο Σέρα Φερέρ θα κάνει δηλώσεις για το παιχνίδι της Κυριακής με αντίπαλο τον ΟΦΗ.

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 12-01-2007, 14:41:   #80
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

[right:76cb19c97f]http://img372.imageshack.us/img372/7179/emerson2qk3.jpg[/right:76cb19c97f]
«Θέλω το πρωτάθλημα»

Την επιθυμία του να κατακτήσει το πρωτάθλημα με τη φανέλα της ΑΕΚ εξέφρασε ο Εμερσον. Ο Βραζιλιάνος αμυντικός χαφ τόνισε ότι αυτό, σε συνδυασμό με την καλή πορεία στο κύπελλο UEFA, είναι ο στόχος της Ένωσης, ενώ παραδέχθηκε ότι το πρώτο φαβορί είναι ο Ολυμπιακός. Παράλληλα, αναφέρθηκε στις διαφορές του Λορέντσο Σέρα Φερέρ με τον προκάτοχο του, Φερνάντο Σάντος, εκφράζοντας και την επιθυμία του να παραμείνει κιτρινόμαυρος και μετά το προσεχές καλοκαίρι.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Εμερσον:

"Καθαρά πρώτος στόχος μας είναι το πρωτάθλημα και μετά το ΟΥΕΦΑ. Παρότι η Παρί Σεν Ζερμέν είναι εμπειρότερη σε ευρωπαϊκό επίπεδο από εμάς, θεωρώ ότι βρίσκεται στα μέτρα μας και μπορούμε να την αποκλείσουμε και να είμαστε εμείς που θα συνεχίσουμε στο Κύπελλο. Εγώ όμως θα ήθελα να γίνω πρωταθλητής στην Ελλάδα.

Το πρωτάθλημα δεν το ανταλλάσσω με καλή πορεία στην Ευρώπη. Προτιμώ τον ελληνικό τίτλο γιατί ύστερα από τόσα χρόνια που έχει να πανηγυρίσει, το έχει ανάγκη ο κόσμος της ΑΕΚ και θέλουμε να του το αφιερώσουμε.

Οι οπαδοί μας, ξέρω ότι είναι ήδη ευχαριστημένοι με το πρόσωπο που δείξαμε στο Τσάμπιονς λιγκ, που αποδείξαμε ότι δεν φοβόμαστε κανέναν, ότι παίζουμε τον οποιονδήποτε στα ίσα, είτε απέναντι μας είναι η Μίλαν είτε οποιαδήποτε άλλη ομάδα.

Όμως μετά από μερικά χρόνια κανείς δεν θα θυμάται, δεν θα ξέρει τον δεύτερο στην Ευρώπη, αν υποθέσουμε ότι φτάνουμε και ως τον τελικό του ΟΥΕΦΑ. Όπως κανείς δεν δίνει σημασία στον... αντιπρόεδρο των ΗΠΑ, αλλά ξέρει μονάχα το όνομα του προέδρου. Για αυτό θέλω να είμαι πρώτος στην Ελλάδα".

"Το πάνω χέρι ο ΟΣΦΠ"

"Παρότι πάθαμε σοκ με την ήττα μας από τον ΠΑΟΚ, γιατί κανένας δεν το περίμενε, έχουμε δείξει ότι είμαστε σε πολύ καλό δρόμο και με πλουραλισμό στο σκοράρισμα. Μπορεί να λείπουνε αυτό το διάστημα από την ομάδα, ο Ζήκος κι εγώ, που είμαστε έμπειροι, αλλά στη συνέχεια θα δείξουμε τον πραγματικό μας εαυτό, αυτό το πρόσωπο που είχαμε πριν ενάμιση μήνα. Κακά τα ψέματα, βέβαια, το πάνω χέρι το έχει ο Ολυμπιακός.

Αυτοί είναι το φαβορί για τον τίτλο και με τον ψυχολογικό αέρα των 6 βαθμών που διαθέτουν αυτή τη στιγμή. Πρέπει να φτάσουμε στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ με όσο το δυνατό μικρότερη διαφορά και να το πάρουμε πάση θυσία. Και ο Παναθηναϊκός είναι μέσα στο παιχνίδι του τίτλου. Το κλειδί για την ΑΕΚ θα είναι να μην χάσει βαθμούς από μικρότερους που θα χάσουν οι υπόλοιποι και να πάρουμε το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό".

"Ο Φερέρ και ο Σάντος"

"Αυτό που έφτιαξε ο Σάντος ήταν τρομερό. Κάποια στιγμή σταμάτησε και η συνέχεια ήταν ο κ. Φερέρ, προπονητής με εντελώς διαφορετική νοοτροπία, σύστημα, τακτική, κουλτούρα, αλλά το καλό ήταν ότι προσαρμοστήκαμε πολύ γρήγορα. Δεν θα πω ποιος ήταν καλύτερος ή χειρότερος από τους δύο, αλλά αυτό που βλέπουμε φέτος οφείλεται στην αλλαγή νοοτροπίας που έφερε στην ομάδα ο σημερινός μας προπονητής".

"Θέλω να παραμείνω στην ΑΕΚ"

"Ανεξάρτητα από το αν θα πάρουμε τελικά ή όχι το πρωτάθλημα, εγώ θέλω να παραμείνω στην ΑΕΚ και τον επόμενο χρόνο. Η οικογένειά μου είναι ευτυχισμένη εδώ, εγώ περνάω καλά, είμαι απόλυτα ευχαριστημένος και θέλω να συνεχίσω στην ΑΕΚ, γνωρίζοντας ότι έχω ακόμα να προσφέρω στο ποδόσφαιρο.

Αν κρίνει και η διοίκηση ότι μπορώ να προσφέρω και στην ομάδα, θα ανανεώσουμε το καλοκαίρι τη συνεργασία μας. Για την ώρα δεν ξέρω πως σκέφτεται ο πρόεδρος. Εμένα μου αρέσει το πρωτάθλημα, η Ελλάδα, οι Έλληνες και θα πω ότι αν ήξερα πόσο όμορφα είναι εδώ, θα είχα έρθει και πριν τα 30 μου και δεν θα είχα πάει ποτέ στη Σκοτία ας πούμε".

"Με πίκραναν όσα είπαν όαν ήρθα"

"Πριν ενάμιση χρόνο μου λεει ο μάνατζερ μου να έρθουμε στην Ελλάδα, που ήταν μια καινούργια πρόκληση για μένα στην καριέρα μου και μου πρότεινε ΑΕΚ, Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό. Αλλά αυτοί είπαν ότι είμαι μεγάλος, ότι θα ερχόμουν για τουρισμό και για να πάρω τα λεφτά τους.

Με πίκρανε η γνώμη τους γιατί εγώ ήξερα ποιος είμαι, τι θέλω και δεν είχα οικονομικό πρόβλημα. Άσε που ο Ριβάλντο ήρθε μεγαλύτερος από μένα...! μετά από 6 μήνες όμως στην Ξάνθη απέδειξα ποιος είναι ο Έμερσον και ευχαριστώ τον κ. Πανόπουλο που μου έδωσε την ευκαιρία να παίξω στην Ελλάδα.

Για την καριέρα μου είμαι υπερήφανος. Δεν μου έλειψε τίποτα. Χρήμα, δόξα, τίτλοι στην Πορτογαλία, την Ισπανία, Κύπελλο Αγγλίας. Ίσως με πικραίνει που δεν κατάφερα ποτέ να αγωνιστώ στη Σελεσάο. Τα θετικά όμως στην ποδοσφαιρική ζωή μου είναι κατά πολύ περισσότερα από τα αρνητικά".

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές