Greek infotainment community

Το Lateam είναι Ε Ν Α Ν Τ Ι Α σε οποιαδήποτε μορφή Π Ε Ι Ρ Α Τ Ε Ι Α Σ
Facebooktwitter
Επιστροφή   Greek infotainment community > ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ > ΑΡΧΕΙΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΕΤΩΝ > ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

ΝΕΑ ΓΙΑ ΑΡΗ

This is a discussion on ΝΕΑ ΓΙΑ ΑΡΗ within the ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ forums, part of the ΑΡΧΕΙΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΕΤΩΝ category; Πρώτη εντύπωση... θετική O Kίκε Ερνάντεθ Μαρτί στην προπόνηση του Αρη Την πρώτη του συνέντευξη Τύπου ως προπονητής του Αρη, ...

Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 19-01-2007, 15:44:   #71
geodon
Moderator

Το avatar του χρήστη geodon

Thanked 1.978 Times in 1.430 Posts
My Mood:
geodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to all
Προεπιλογή

Πρώτη εντύπωση... θετική

O Kίκε Ερνάντεθ Μαρτί στην προπόνηση του Αρη Την πρώτη του συνέντευξη Τύπου ως προπονητής του Αρη, έδωσε το μεσημέρι ο Ισπανός Κίκε Ερνάντεθ. Ο νέος κόουτς των "κιτρίνων" μίλησε για τις πρώτες του εντυπώσεις από την ομάδα και τη xώρα μας, για το Αιγάλεω αλλά και για τη νίκη της ομάδας μπάσκετ επί της Μπενετόν.

"Η πρώτη εντύπωση είναι θετική για τον σύλλογο Αρη. Με έχει βοηθήσει πολύ. Είναι πολύ οργανωμένη η ομάδα σε πολλά επίπεδα. Τα πράγματα στην ομάδα είναι όπως ακριβώς συμβαίνει σε κάθε αλλαγή προπονητή. Οι παίκτες προσπαθούν να μου δείξουν κάποια πράγματα, αλλά είναι λογικό να μην υπάρχει πλήρης εικόνα για την ώρα. Σίγουρα οι πληροφορίες που μπορείς να πάρεις σε μια βδομάδα δεν είναι πολλές. Αυτά που παίρνεις από τα βίντεο και τις προπονήσεις. Κάθετες αλλαγές δεν μπορούν να γίνουν για την ώρα. Σιγά - σιγά θα γίνουν οι αλλαγές που θα προσαρμόσουμε. Θα υπάρξουν στο μέλλον". Για τις τακτικές που ακολουθεί αναφορικά με την ενδεκάδα και το αν αυτή ανακοινώνεται, είπε: "Να ξέρετε πως δεν ανακοινώνω την ενδεκάδα μια μέρα ή μια ώρα πριν. Την ανακοινώνω στα αποδυτήρια στους παίκτες, κάτι που συνηθίζεται στην Ισπανία. Είναι και τρόπος για να μην ξέρουν οι αντίπαλοι πως θα παίξουμε. Φυσικά, όμως, και την δοκιμάζουμε όλη την βδομάδα στην προπόνηση, αλλά δεν επιβεβαιώνω την ενδεκάδα ποτέ".

Για τη φυσική κατάσταση της ομάδας: "Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, πλην των τραυματιών, με την φυσική κατάσταση. Αυτό που είναι σημαντικό είναι η διατήρηση της φυσικής κατάστασης. Θέλουμε, πάντως, να δώσουμε περισσότερη ταχύτητα. Είναι πολύ πιθανό να παίξουν οι παίκτες που αποκτήθηκαν. Έχω αρκετή γνώση του αντιπάλου που παίζουμε αύριο από τα τελευταία παιχνίδια του που έχω παρακολουθήσει, όχι όμως όση θα είχα αν παρακολουθούσα όλο το πρωτάθλημα. Στην προπόνηση δουλεύουμε σε όλες τις πιθανές καταστάσεις που μπορούμε να αντιμετωπίσουμε στην προπόνηση. Είδα το ματς με τον Ολυμπιακό που έδωσε το Αιγάλεω. έπαιξε καλά με αντεπιθέσεις και θα μπορούσε να κερδίσει. Το κρατάμε αυτό. Αναγνωρίζουμε τις ικανότητες του αντιπάλου, αλλά κοιτάμε τις δικές μας και προσπαθούμε να τις εκμεταλλευτούμε για να κερδίσουμε". Θα συναντήσει πίεση στην ομάδα και αυτό, όπως είπε, είναι καλό: "Εμείς οι προπονητές είμαστε συνηθισμένοι να παίζουμε υπό πίεση. Είναι καλό να παίζεις υπό πίεση".

Για τους φίλους του Αρη: "Η ατμόσφαιρα στο ματς του μπάσκετ ήταν εξωπραγματική. Με συνεπήρε η ατμόσφαιρα και ήθελα να πάω και εγώ με τους φιλάθλους. Μου άρεσε πολύ. Ο Αρης έπαιξε με μια ομάδα πολύ δυνατή και ο κόσμος την βοήθησε πολύ για να κερδίσει. Πιστεύω πως και το ματς του ποδοσφαίρου θα κάνουν το ίδιο".

Για τους Μουνιόθ - Φερέρ: "Μίλησα την Τετάρτη με τον Βίκτορ Μουνιόθ, με πήρε τηλέφωνο και μου είπε πως για ότι θέλω μπορούμε να μιλάμε σαν συνάδελφοι. Με τον κ. Φερέρ δεν έχω μιλήσει ακόμη".

Σκόρδας: "Δεν πάμε να πάρουμε την Αγιά Σοφιά!"

Την παρουσίαση των νέων αποκτημάτων έκανε ο πρόεδρος της ΠΑΕ, Λάμπρος Σκόρδας: "Όλες οι κινήσεις, γίνονται βάσει προγραμματισμού και με βάση τις ανάγκες της ομάδας. Στην ομάδα υπεύθυνοι είναι το ΔΣ και ο πρόεδρος. Στις μεταγραφές, όπως, συνεισφέρουν πολλοί όπως κ. Μαζίνιο, ο κ. Φερέρ και ο κ. Κόντης. Η διαδικασία των μεταγραφών έγινε κατόπιν συζητήσεων και θα είχαν ολοκληρωθεί πολύ νωρίτερα αν δεν υπήρχε η αλλαγή προπονητή. Οι πληροφορίες που έχουμε πιστεύουμε για τους παίκτες, πιστεύω πως θα βγουν και στο γήπεδο για να βοηθήσουν την ομάδα. Είμαστε χαρούμενοι που έρχονται ποδοσφαιριστές αξίας. Έχουμε κάνει μια περιουσία, σύμφωνα με το υλικό και πάμε μπροστά την εταιρεία. Ο κ. Μαζίνιο είναι αφανής, αλλά η δουλειά που κάνει είναι πρωτοφανής και πρέπει να του απονείμουμε τα εύσημα".

"Την ομάδα δεν την οργανώνουμε για να πάρουμε την Αγιά Σοφιά! Φυσικά και θέλουμε Έλληνες, αλλά θέλουμε πάνω απ' όλα παίκτες αξίας. Έτσι αποκτούνται παίκτες. Με βάση την αξία τους και όχι με βάση τα εθνικά χαρακτηριστικά. Μας ενδιαφέρει η φιλοσοφία του συλλόγου, που είναι να παίζει ένα ποδόσφαιρο επιθετικό και θεαματικό και αυτό θα γίνεται με όλους τους προπονητές και με όλες τις διοικήσεις. Θα θέλαμε τον Αμανατίδη της Αιντραχτ ή τον Γκέκα της Μπόχουμ, αλλά δεν μπορούμε. Η σχέση τιμής και προσφοράς είναι αυτό που καθορίζει τις μεταγραφές μας. Δεν έχει τελειώσει η εξυγίανση και δεν πρόκειται να ρισκάρουμε να βάλουμε την ομάδα εκτός οικονομικού προγραμματισμού".

"Η λογική είναι σε βάθος τριετίας η ομάδα να μπορεί να χτυπάει τίτλους. Αυτός είναι ο στόχος και κανείς μας δεν είναι εδώ για να είναι δεύτερος. Ο κ. Μαζίνιο μου είπε πως εγώ δεν είμαι εδώ για να είμαι δεύτερος. Σε αυτήν την λογική εντάσσονται όλες οι κινήσεις. Η ομάδα έχει πολλαπλασιάσει την αξία της και αυτό είναι πολύ θετικό".

Μαζίνιο: "Στόχος μας να κάνουμε την ομάδα μεγάλη"

Τον λόγο στη συνέχεια πήρε και ο τεχνικός διευθυντής της ομάδας, κ. Μαζίνιο, που προσπάθησε να εξηγήσει τον τρόπο με τον οποίο θέλει η ομάδα να λειτουργεί στις μεταγραφές: "Ο στόχος μου είναι να κάνουμε μια ομάδα μεγάλη. Είναι δύσκολο να καταλάβετε τον τρόπο επιλογής των παικτών γιατί γνωρίζω πως όταν έρχεται ένας παίκτης που δεν είναι γνωστός, υπάρχει αμφισβήτηση. Κάθε παίκτης που έρχεται είναι πολύ μελετημένη κίνηση που έχει σχέση με την φιλοσοφία της ομάδας και το value for money. Να είστε σίγουροι, όπως είπε και ο πρόεδρος, δεν είναι μια υπόδειξη ενός μάνατζερ. Είναι απόρροια μιας δουλειάς που είναι συνδυασμός που είναι η ανταλλαγή γνωμών διοίκησης, προπονητή, τεχνικού διευθυντή και ανθρώπων που ξέρουν ποδόσφαιρο. Πρέπει όλοι να είναι έτοιμοι να αγωνιστούν και να έχουν ίδια αξία μεταξύ τους γιατί μόνο έτσι δημιουργείται μια μεγάλη ομάδα. Όλη η νοοτροπία άρχιζε να συζητείται πολύ στην Ιταλία, κάτι που βοήθησε πολλές ομάδες. Σίγουρα θα βοηθήσει πολύ η παρουσία τόσων καλών ξένων παικτών τόσο τον Αρη, όσο και την Ελλάδα. Ο Αλεξ Πέρεθ προπονείτο στην πρώτη ομάδα της Ρεάλ, ο Κακά έχει παίξει σε αρκετές ομάδες της Ισπανίας και της Βραζιλίας και ο Κόιρα έχει τύχει να είναι και συμπαίκτης μου στην Θέλτα, ενώ έχει παίξει στην Αλαβές".

Πηγή : supersport.gr

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Ο χρήστης geodon δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Sponsored Links
Παλιά 20-01-2007, 14:38:   #72
geodon
Moderator

My Mood:
geodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to all
Προεπιλογή

Ερνάντεθ: Αλλαγές στο μέλλον

Κλειστά θέλησε να κρατήσει τα χαρτιά του ο Κίκε Ερνάντεθ εν όψει της αναμέτρησης με το Αιγάλεω, όπου και θα πραγματοποιήσει το ντεμπούτο του στον πάγκο του Άρη. Ο προπονητής των "κιτρίνων" προανήγγειλε αλλαγές με μέτρο, ενώ εμφανίστηκε ικανοποιήμενος από την κατάσταση των παικτών του. Παράλληλα αποκάλυψε ότι έχει μιλήσει με τον Μουνιόθ. "Οι μεταγραφές γίνονται κατόπιν προγραμματισμού", το σχόλιο του Λάμπρου Σκόρδα.

Ο Κίκε Ερνάντεθ στη συνέντευξη Τύπου της Παρασκευής δήλωσε αρχικά: "Στο μέλλον θα έχουμε αλλαγές στην ομάδα και στον τρόπο παιχνιδιού, αλλά όχι άμεσα. Να ξέρετε ότι δεν ανακοινώνω την ενδεκάδα, αλλά το κάνω στα αποδυτήρια στους παίκτες. Είναι κάτι σύνηθες στην Ισπανία και αν θέλετε το κάνουμε για να μη γνωρίζουν οι αντίπαλοι τα σχέδια μας. Αυτό που δουλεύουμε, πάντως, όλη την εβδομάδα στην προπόνηση είναι αυτό που λίγο ως πολύ δείχνουμε στο παιχνίδι και στο γήπεδο.

Είμαι ικανοποιημένος από την οργάνωση του Αρη και τη διάθεση που έδειξαν από τη στιγμή της έλευσης μου οι ποδοσφαιριστές για δουλειά. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα φυσικής κατάστασης και είναι σημαντικό να διατηρήσουμε αυτή τη φυσική κατάσταση. Θέλουμε να δώσουμε μόνο λίγη ταχύτητα παραπάνω και το μοναδικό πρόβλημα ίσως είναι οι τραυματίες που έχουμε".

Σε ό,τι έχει να κάνει με την αναμέτρηση του Σαββάτου με το Αιγάλεω, σχολίασε: "Είναι πιθανό να παίξει ο Πέρεθ. Εχω αρκετή γνώση του αντιπάλου που παίζουμε. Όχι όσο θα είχα αν παρακολουθούσα την προσπάθεια του από την αρχή της περιόδου. Εχω παρατηρήσει, όμως, τα τελευταία παιχνίδια του με μεγάλη προσοχή. Οπως σας είπα δεν θέλω να δίνω πληροφορίες πριν τους αγώνες, είναι φιλοσοφία μου αυτό. Να είστε σίγουροι όμως ότι θα προσαρμόσουμε το παιχνίδι μας ανάλογα με αυτά που έχουμε ν' αντιμετωπίσουμε αύριο.

Κόντρα στον Ολυμπιακό έπαιξε με αντεπιθέσεις και θα μπορούσε να είχε κερδίσει αν έδειχνε σταθερότητα στην άμυνα. Επαιξε καλά και είναι κάτι που μας τραβάει την προσοχή. Αναγνωρίζουμε τις ικανότητες του αντιπάλου, ξέρουμε όμως ότι έχουμε και εμείς τις δικές μας για να μπορέσουμε να επικρατήσουμε. Στον κόσμο του ποδοσφαίρου εμείς οι προπονητές είμαστε συνηθισμένοι στην πίεση. Το να παίζεις παιχνίδια υπό πίεση πιστεύω ότι είναι καλό. Βοηθά την ομάδα".

Ο Ισπανός τεχνικός παράλληλα αποκάλυψε ότι μίλησε με τον Βίκτορ Μουνιόθ την Τετάρτη, όταν και ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στη Θεσσαλονίκη για το ματς του Κυπέλλου με τον ΠΑΟΚ: "Με πήρε στο τηλέφωνο και μιλήσαμε. Δεν δόθηκε ακόμη η ανάλογη ευκαιρία για να επικοινωνήσω και με τον Σέρα Φερέρ".

O Κίκε Ερνάντεθ είχε την ευκαιρία να πάρει και μια πρώτη γεύση για την ατμόσφαιρα που δημιουργούν οι φίλοι του Άρη, αφού παρακολούθησε την Πέμπτη τον αγώνα μπάσκετ κόντρα στην Μπενετόν: "Η ατμόσφαιρα ήταν καταπληκτική σε ένα παιχνίδι που ο Αρης είχε ν' αντιμετωπίσει μια δυνατή ομάδα. Πιστεύω ότι και αύριο θα έχουμε την υποστήριξη που είχαμε στο μπάσκετ. Σε κάποια στιγμή με πήρε ο ενθουσιασμός και ήθελα και εγώ να είμαι ένα με τους φιλάθλους. Μου άρεσε πολύ".

Πηγή : sportime.gr

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 23-01-2007, 20:19:   #73
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

«Πάμε για UEFA αν...»

Έπρεπε να φύγει ο Όγιος για να πετύχει ο Άρης μια άνετη νίκη; Το 3-1 οφείλεται στον ερχομό του Κίκε Ερνάντεθ; Χρειάζεται ο νέος προπονητής του Άρη να αλλάξει τη φιλοσοφία της ομάδας; Μπορεί ο Άρης να βγει φέτος στην Ευρώπη; Ο Πέτρος Πασσαλής μίλησε στο Sportime και έδωσε απαντήσεις σε όλα τα παραπάνω ερωτήματα που γεννήθηκαν στον Άρη μετά τη νίκη του επί του Αιγάλεω. "Αν κερδίσουμε τα τρία παιχνίδια με Ιωνικό, Ξάνθη και Πανιώνιο, τότε, ναι, πάμε για το UEFA" τονίζει ο 32χρονος μέσος. Παρελθόν ο Βαϊσχάιμερ.

Τη μεγαλύτερη σε έκταση στο πρωτάθλημα, και χωρίς καθόλου άγχος, για πρώτη φορά. Ο έμπειρος μέσος, ο οποίος το τελευταίο διάστημα έχει ξαναβρεί τη θέση του στη βασική ενδεκάδα, εξηγεί πώς οι «κίτρινοι» ξεπέρασαν ανώδυνα την ξαφνική αντικατάσταση του Ογιος με τον Ερνάντεθ, στέκεται στις προεκτάσεις της νίκης επί του Αιγάλεω, που έφερε τον Άρη στην έκτη θέση, αλλά δεν βιάζεται να μιλήσει για έξοδο στο Κύπελλο UEFA.

Κρατάει χαμηλά την μπάλα και περιμένει τα ερχόμενα ματς με Ιωνικό, Ξάνθη, Πανιώνιο, που θεωρεί ότι θα κρίνου ν την κατάληξη που θα έχει η χρονιά για τους «κίτρινους»...

-Το γεγονός ότι ο Άρης πέτυχε τρία γκολ για πρώτη φορά φέτος, αμέσως μετά την αλλαγή του προπονητή, είναι συμπτωματικό ή σχετίζεται με την αντικατάσταση του Ογιος;

«Oχι, δεν νομίζω ότι έπαιξε ρόλο η αλλαγή του προπονητή. Τρία γκολ θα μπορούσαμε να βάλουμε και στα ματς με την Κέρκυρα και τη Λάρισα. Οφείλεται στο ότι αυτήν τη φορά ήμασταν αποτελεσματικοί και αξιοποιήσαμε τις ευκαιρίες μας».

-Η άνετη νίκη επί του Αιγάλεω τι μπορεί να αλλάξει; Προερχόσασταν από ένα σερί ισοπαλιών και πολλών χαμένων ευκαιριών στα προηγούμενα παιχνίδια...

«Δεν αλλάζουν τίποτα τα τρία γκολ αλλά οι τρεις βαθμοί, γιατί πλέον ανεβήκαμε στην έκτη θέση και μπορούμε να δούμε τη συνέχεια πιο αισιόδοξα».

-Τα τρία γκολ δεν σας απελευθερώνουν ψυχολογικά; Οι ισοπαλίες και οι χαμένες ευκαιρίες δεν είχαν δημιουργήσει άγχος και πίεση στα αποδυτήρια;

«Όχι, δεν το βλέπω έτσι Και 1-0 να κερδίζαμε για μένα θα ήταν το ίδιο. Σημασία έχουν οι τρεις βαθμοί».

-Δεν δίνουν όμως έναν άλλο αέρα. Διαφορετικά είναι να κερδίζεις 3-1 και διαφορετικά 1-0 με το ζόρι...

«Τον άλλο αέρα τον δίνουν οι βαθμοί. Επιμένω. Το θέμα είναι ότι κερδίσαμε».

-Σε πρώτο χρόνο φάνηκε πάντως ότι η αλλαγή του προπονητή δεν επηρέασε την ομάδα. Τι λες;

«Πράγματι η αλλαγή προπονητή δεν μας επηρέασε, γιατί ο νέος προπονητής δεν προσπάθησε να αλλάξει πολλά πράγματα. Η διάταξη της ομάδας ήταν ίδια, απλώς άλλαξε ένα πρόσωπο στην ενδεκάδα. Σίγουρα, στη συνέχεια θα προσπαθήσει να κάνει αλλαγές γιατί ο καθένας έχει δικό του τρόπο σκέψης, θα φανούν στην πορεία».

«Έγινε σωστή διαχείριση»

-Η αντικατάσταση του Ογιος έγινε ξαφνικά. Φοβόσουν ότι μπορεί να είχε αρνητικές παρενέργειες, γιατί με τον Ογιος η ομάδα έδειχνε να μπαίνει σε ένα δρόμο…

«Δεν μπορείς να το πεις φόβο. Υπήρχε μια προσμονή και μια επιφύλαξη. Αποδείχτηκε όμως ότι δεν επηρέασε την εικόνα της ομάδας».

-Υπάρχει εξήγηση γι' αυτό;

«Το διαχειριστήκαμε σωστά στα αποδυτήρια Προσπαθήσαμε να μείνουμε μακριά απ' ό,τι έγινε και δεν επηρεαστήκαμε. Βοήθησε πάντως και η στάση του νέου προπονητή, γιατί δεν άλλαξε τις συνήθειες της ομάδας. Άφησε τα πράγματα όπως τα βρήκε».

-Θεωρείς ότι ο Άρης χρειάζεται παρεμβάσεις με το ρυθμό που έχει και το στιλ που απέκτησε από το ξεκίνημα της χρονιάς;

«Όποιες παρεμβάσεις γίνουν θα τις αξιολογήσουμε ανάλογα με την πορεία που θα έχει η ομάδα. Ο Άρης βρίσκεται τώρα τρεις βαθμούς από την τέταρτη θέση και τέσσερις βαθμούς από τη ζώνη του υποβιβασμού. Δεν έχουμε πετύχει κάτι το ιδιαίτερο μέχρι στιγμής, θα μπορούσαμε να έχουμε κάποιους βαθμούς περισσότερους, αλλά πρέπει να είμαστε ρεαλιστές».

-Εννοείς, δηλαδή, ότι πρέπει να κρατήσετε χαμηλά την... μπάλα;

«Ναι πρέπει να κρατήσουμε χαμηλούς τόνους, δεν σημαίνει τίποτα το 3-1 με το Αιγάλεω».

-Το παράδοξο είναι, πάντως, ότι πετύχατε τα τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο που δεν ήταν και το καλύτερο σας στο πρωτάθλημα. Απεναντίας, ήταν από τα χειρότερα...

«Γι' αυτό λέω ότι ας κερδίζουμε κι ας είναι έστω και με ένα γκολ. Ένα γκολ δίνει τρεις βαθμούς».

«Ευρώπη, αν...»

-Ο στόχος της Ευρώπης είναι εφικτός;

«Θα σου πω έπειτα από τρεις αγωνιστικές. Αν κερδίσουμε τα τρία παιχνίδια με Ιωνικό, Ξάνθη και Πανιώνιο, τότε, ναι, πάμε για το UEFA. Δεν έχουμε καταφέρει τίποτα ακόμη, αλλά είμαστε κοντά στις θέσεις που οδηγούν σε διάκριση. Ωστόσο, χρειάζεται να είμαστε ισορροπημένοι Δεν χρειάζεται ούτε ενθουσιασμός ούτε απογοήτευση, αλλά μόνο ηρεμία».

-Τα προσεχή τρία παιχνίδια συνεπώς είναι κομβικής σημασίας...

«Αυτή είναι η άποψη μου. Αν συγκεντρώσουμε εννέα βαθμούς διώχνουμε αφενός κάθε κακή σκέψη και μετά το πρόγραμμα είναι ευνοϊκό για να φτάσουμε στην Ευρώπη».

-Ακολουθούν τα ντέρμπι όμως...

«Ναι, έρχονται τα ντέρμπι, αλλά είναι εκτός έδρας. Αν κερδίσουμε τα πέντε παιχνίδια που έχουμε στου Χαριλάου θα βγούμε στην Ευρώπη, με την προϋπόθεση ότι θα κερδίσουμε τα επόμενα τρία».

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 24-01-2007, 20:53:   #74
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Τίτλοι τέλους με Νασιμέντο

Η Τετάρτη θα είναι και η τελευταία ημέρα του Νασιμέντο στον Άρη. Ο Βραζιλιάνος μέσος θα βρεθεί στα γραφεία της ΠΑΕ για τις υπογραφές του διαζυγίου με την κιτρινόμαυρη ΠΑΕ. Διαζύγιο, που "βγαίνει" κατόπιν δικών του κινήσεων και πρωτοβουλιών, αφού δεν είναι ικανοποιημένος από το χρόνο συμμετοχής που έχει πάρει έως τώρα.

Όσον αφορά τον έτερο Βραζιλιάνο που δοκιμαζόταν στο Κλεάνθης Βικελίδης, τον Μπρούνο Ολιβέιρα Πάεζ, θα παραμείνει στην ομάδα της συμπρωτεύουσας, αλλά θα δοθεί δανεικός.

Στο αγωνιστικό "κομμάτι", ο νέος τεχνικός των κιτρινόμαυρων Κίκε Ερνάντεθ, θα έχει στη διάθεσή του τον Κώστα Νεμπεγλέρα που εξέτισε την ποινή του, αλλά και τον Ευθύμη Κουλουχέρη, καθώς ο τραυματισμός του το περασμένο Σάββατο δεν ήταν σοβαρός. Θα λείψουν, όμως, ο Γιώργος Κολτσίδας λόγω τιμωρίας και ο τραυματίας Τούτα.

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 25-01-2007, 21:54:   #75
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Παρελθόν ο Κακά

Ακόμα δεν ήρθε, έφυγε. Ο λόγος για τον Κάρλος Εδουάρδο Φεράρι Κακά, ο οποίος από την Πέμπτη αποτελεί παρελθόν από τον Άρη. Ο Βραζιλιάνος επιθετικός έλυσε κοινή συναινέσει το συμβόλαιο του με τους "κίτρινους" για οικογενειακούς λόγους, όπως επικαλέστηκε. Σε διαδικασία αναζήτησης επιθετικού μπαίνουν πλέον οι Θεσσαλονικείς. Κανονικά προπονήθηκαν Κόκε, Πέρεθ, Χαβίτο.

Ούτε ένα μήνα παραμονής στη Θεσσαλονίκη δεν συμπλήρωσε ο Κακά. Ο Βραζιλιάνος επιθετικός συναντήθηκε την Πέμπτη με τους ανθρώπους του Άρη και αποφασίστηκε να υπάρξει διακοπή της συνεργασίας μεταξύ των δύο πλευρών, καθώς ο ποδοσφαιριστής επικαλέστηκε σοβαρότατο οικογενειακό πρόβλημα. Μ' αυτά και μ' αυτά και έπειτα από την αποχώρηση του Γκιλέρμε Βαϊσχάιμερ η ομάδα της Θεσσαλονίκης δεν αποκλείεται να κινηθεί για την απόκτηση επιθετικού.

Από κει και πέρα χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα κύλησε η προπόνηση της Πέμπτης. Κανονικά συμμετείχαν οι Σέρχιο Κόκε και Αλεξ Πέρεθ, καθώς ο πυρετός υποχώρησε, ενώ προπονήθηκε και ο Φρανσίσκο Χαβίτο, αφού ελαττώθηκαν οι πόνοι στο ισχίο. Αντίθετα μόνοι τους γυμνάστηκαν οι Τίνγκα και Εσκουδέρο. Ο Κίκε Ερνάντεθ είχε την ευκαιρία να τεστάρει την ετοιμότητα των παικτών του στο οικογενειακό διπλό με το οποίο έκλεισε η προπόνηση.

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 26-01-2007, 22:37:   #76
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

"Καλή ομάδα ο Ιωνικός"

Καλή ομάδα με ποιοτικούς παίκτες χαρακτήρισε τον Ιωνικό ο τεχνικός του Άρη Κίκε Ερνάντεθ στην καθιερωμένη συνέντευξη Τύπου που έδωσε την Παρασκευή (26/1). Ο Ισπανός κόουτς, θέλησε με αυτόν τον τρόπο να μην εφησυχάσει τους παίκτες του καθώς υπάρχει κίνδυνος να υποτιμηθεί ο ουραγός της βαθμολογίας με συνέπεια να κάνει την εμφάνισή της το καλό αποτέλεσμα.

"Ο αγώνας με τον Ιωνικό είναι πολύ σημαντικός για μας και θα πρέπει να τον κερδίσουμε. Για να το πετύχουμε οφείλουμε να είμαστε συγκεντρωμένοι. Δεν πρέπει να ξεγελά κανέναν ότι ο Ιωνικός βρίσκεται στην τελευταία θέση. Τον παρακολούθησα, τόσο στο παιχνίδι που έδωσε με την Καλαμαριά όσο και σε κασέτες, και διαπίστωσα ότι η εικόνα του είναι πολύ καλή. Διαθέτει ποιοτικούς παίκτες που χρειάζονται προσοχή. Δεν θα είναι εύκολο παιχνίδι. Κανείς δεν πρόκειται να μας χαρίσει τους βαθμούς", είπε ο Ερνάντεθ και συνέχισε για τον προηγούμενο αγώνα.

"Εναντίον του Αιγάλεω πετύχαμε το στόχο μας και πήραμε τους τρεις βαθμούς. Οι μέρες που μεσολάβησαν μας έδωσαν την δυνατότητα να γνωριστούμε καλύτερα με τους παίκτες, να ανταλλάξουμε απόψεις και να προσδιορίσω τι μπορεί να κάνει ο καθένας στο γήπεδο. Ακόμη, επισημάναμε τα λάθη και τις αδυναμίες που εμφανίσαμε στο παιχνίδι μας. Θα πρέπει να περιορίσουμε τα άσχημα διαστήματα για να μην αλλοιώνουμε την εικόνα μας".

Για το θέμα του Κακά, ο Ισπανός κόουτς κατέληξε. "Ο Κακά ζήτησε να φύγει από την ομάδα. Είναι ένα θέμα που δεν άπτεται των αρμοδιοτήτων μου. Για αυτές τις αποφάσεις αρμόδιοι είναι η διοίκηση και ο τεχνικός διευθυντής της ομάδας. Σε ό,τι αφορά την πιθανότητα άλλης μεταγραφής, αν κριθεί σκόπιμο να αποκτηθεί παίκτης είναι ευπρόσδεκτος από μένα. Διαφορετικά, θα συνεχίσω με αυτούς που βρίσκονται τώρα στην ομάδα".

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 27-01-2007, 22:46:   #77
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Νίκη στη Νίκαια

Με αποκλειστικό στόχο τη νίκη που θα τον βοηθήσει να βρεθεί υπό προϋποθέσεις, ακόμα πιο κοντά στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας, θα παραταχθεί στη Νίκαια η ομάδα του Άρη. Ο Κίκε Ερνάντεθ χαρακτήρισε προ ολίγων ωρών την ομάδα του Ιωνικού καλή και ποιοτική, θέλοντας με αυτόν τον τρόπο να επιστήσει την προσοχή στους ποδοσφαιριστές του οι οποίοι δεν πρέπει να υποτιμήσουν τον ουραγό.

Μετά το τέλος της τελευταίας προπόνησης, ο Ισπανός τεχνικός ανακοίνωσε την αποστολή για τον αγώνα ενάντια στον Ιωνικό, η οποία απαρτίζεται από 18 παίκτες.

Πρόκειται για τους: Χαλκιά, Νέγκρι, Γόγολο, Κόκε, Κόστα, Κόιρα, Βανγκέλι, Παπαδόπουλο, Πασσαλή, Λουίς, Γκαρσία, Παλαθουέλος, Χαβίτο, Πέρεθ, Κουλουχέρη, Γκουγκουλιά, Νεμπεγλέρας και Κυριάκο.

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 28-01-2007, 23:41:   #78
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Ηρωες Χαλκιάς και Γκαρσία...

Ο Γκαρσία πέτυχε το γκολ της νίκης Την 5η του νίκη στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ, πέτυχε ο Αρης που επικράτησε του Ιωνικού στη Νεάπολη με 1-0. Οι γηπεδούχοι έχασαν πέναλτι στο πρώτο μέρος με τον Γκούντμαν (απέκρουσε ο Χαλκιάς) και δέχτηκαν το γκολ στο 67' με κεφαλιά του Γκαρσία...

Αρκετά καλό ήταν το πρώτο μέρος του αγώνα. Ο Αρης ξεκίνησε καλύτερα, έγινε σε μια δύο περιπτώσεις απειλητικός με τους Κόκε και Πάουλο Κόστα, όμως όσο περνούσε η ώρα ο Ιωνικός, που δεν είχε τίποτα να χάσει, ανέβαζε την απόδοσή του και έκανε τον Χαλκιά να τον αισθανθεί για τα καλά. Η φάση όμως που σημέδεψε το παιχνίδι έγινε στην εκπνοή του 45λέπτου. Ο Κουλουχέρης ανέτρεψε τον Κωνσταντινίδη και ο Πολατιάν υπέδειξε πέναλτι. Οι παίκτες του Ερνάντεθ διαμαρτυρήθηκαν έντονα ότι η παράβαση έγινε έξω από την περιοχή, όμως λίγο αργότερα τα πνεύματα ηρέμησαν καθώς ο Χαλκιάς είπε όχι στον Γκούντμαν που ανέλαβε την εκτέλεση.

Το δεύτερο μέρος δεν είχε καμία σχέση ποιοτικά με το πρώτο καθώς ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά. Παρά το γεγονός αυτό ο Αρης βρήκε τρόπο να διασπάσει την πολυπρόσωπη άμυνα των γηπεδούχων και να δραπετεύσει από τη Νεάπολη με το "τρίποντο". Ηταν το 67ο λεπτό όταν ο Κοϊρα εκτέλεσε όμορφα ένα φάουλ από τα δεξιά και ο Γκαρσία με καρφωτή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ερνάντο, λυτρώνοντας τους φίλους του Αρη, που βρέθηκαν στις εξέδρες του γηπέδου της Νεάπολης.

Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτή ήταν η Τρίτη φορά φέτος που ο Κώστας Χαλκιάς αποκρούει πέναλτι ενώ είναι χαρακτηριστικό πως είχε "νικήσει" και τον Μακόρ στο παιχνίδι του πρώτου γύρου μεταξύ των δύο ομάδων.

Γήπεδο: "Νεάπολης"

Διαιτητής: Πολατιάν (Πέλλας)

Ιωνικός (Γιάννης Χατζηνικολάου): Ερνάντο, Κοτίτσας, Πουλόπουλος, Κακαράς (57' Κωλέτσης), Μελαμπιανάκης, Βουρεξάκης (90' Βουρεξάκης), Κωνσταντινίδης, Γκούντμαν (82' Σωτήρχος), Ουκάρ, Παβιό, Ονουάτσι

Αρης (Κίκε Ερνάντεθ): Χαλκιάς, Κοϊρα, Βανγκέλι, Παπαδόπουλος, Κουλοχέρης, Γκαρσία, Παλαθουέλος (46' Πέρεθ), Πασσαλής (46' Νεμπεγλέρας), Χαβίτο, Πάουλο Κόστα (78' Βερντέχο), Κόκε

Πηγή : supersport.gr

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 30-01-2007, 00:23:   #79
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Ο ευτυχισμένος κ. Χαλκιάς!

Αν το πιο δύσκολο πράγμα για έναν επιθετικό είναι να νικήσει σε τετ α τετ τον Τζιανλουίτζι Μπουφόν, στην Ελλάδα είναι το να σκοράρει με πέναλτι κατά του Κώστα Χαλκιά. Ο πορτιέρο του Αρη ήταν και πάλι σωτήρας στη Νίκαια κόντρα στον Ιωνικό και μία μέρα μετά μιλάει στο Sportime.gr με σκοπό να αποκαλύψει το μυστικό του. Παράλληλα, αρνείται να κάνει συγκρίσεις ανάμεσα σε Ερνάντεθ και Ογιος, θεωρεί πως αν ο Αρης βγει στο κύπελλο UEFA θα είναι επιτυχία αλλά όχι επίτευξη ενός στόχου και εξηγεί γιατί χαίρεται πλέον περισσότερο το ποδόσφαιρο.

- Είναι το τρίτο πέναλτι που αποκρούεις φέτος και το δεύτερο κόντρα στον Ιωνικό. Γενικά το ποσοστό σου είναι εκπληκτικό στα πέναλτι. Υπάρχει κάποιο μυστικό;

"Δε θα ήθελα να το σχολιάσω αυτό. Εννοώ να το αναλύσω. Σίγουρα κάθε παίκτης έχει κάποια μυστικά. Κάποια μυστικά που ομορφαίνουν το ποδόσφαιρο. Το άγνωστο, άλλωστε, είναι συνήθως πιο ωραίο. Ολα παίζουν ρόλο, η τύχη, το μυστικό που μπορεί να έχω, η φάση, η κατάσταση στην οποία βρίσκεσαι εκείνη την στιγμή...".

- Ο,τι κι αν "ευθύνεται", με την επέμβαση σου βοήθησες στη νίκη. Στη σημαντική νίκη...

"Ναι, είναι πολύ σημαντική νίκη και τη θέλαμε για πολλούς και διάφορους λόγους".

- Μπορείς να μας πεις κάποιους από αυτούς;

"Καταρχάς για να ξεφύγουμε από τη θέση στην οποία βρισκόμασταν στη βαθμολογία και να πάμε πιο ψηλά. Αν θες το κάτι παραπάνω, άλλωστε, πρέπει να μάθεις να κερδίζεις αυτά τα παιχνίδια".

- Το κάτι παραπάνω είναι η έξοδος στο κύπελλο UEFA;

"Κοιτάξτε, για φέτος δεν έχουμε αυτό τον στόχο. Αυτό που θέλουμε είναι να φτιάξουμε ομάδα, να αποκτήσουμε έναν κορμό, μια σταθερότητα και μετά θα μπορούμε να θέσουμε στόχους. Αν πάντως έρθει η έξοδος στην Ευρώπη φέτος, θα είναι μια επιτυχία. Δε θα είναι η επίτευξη ενός στόχου. Θα είναι επιτυχία".

- Με τον Κίκε Ερνάντεθ, πάντως, τα πάτε μια χαρά. Δεύτερη σερί νίκη, ενώ πριν δυσκολευόσασταν πολύ. Τι έχει αλλάξει;

"Δε θέλω να κάνω συγκρίσεις με τον κ. Ογιος. Γενικά δε θεωρώ ότι οι ποδοσφαιριστές πρέπει να συγκρίνουν προπονητές και ειδικά όταν έχεις συνεργαστεί και με τους δύο στην ίδια ομάδα. Το νέο πάντα φέρνει και κάτι καινούργιο, όπως για παράδειγμα στην ψυχολογία. Το γεγονός ότι έχουμε δύο σερί νίκες, αν μη τι άλλο δείχνει ότι γίνεται κάτι καλό. Κάτι πολύ καλό. Αυτό είναι θετικό για όλους, για τους παίκτες και τον προπονητή. Ελπίζουμε να συνεχίσουμε έτσι".

- Μετά το τέλος του αγώνα, είπες ότι έχεις αλλάξει πλέον και ότι διασκεδάζεις περισσότερο το ποδόσφαιρο. Τι ακριβώς εννοείς;

"Στην Ελλάδα πάρα πολλοί ποδοσφαιριστές και δε βγάζω έξω ατον εαυτό μου, ένιωθαν πίεση και άγχος για το αποτέλεσμα. Επρεπε οπωσδήποτε να έρθουν νίκες, να επιτευχθούν οι στόχοι. Οπωσδήποτε. Δε βλέπαμε, όμως, την ουσία του παιχνιδιού. Εγώ πλέον αυτό κάνω και το χαίρομαι περισσότερο. Μπαίνω στο γήπεδο και ευχαριστιέμαι το παιχνίδι. Αυτό είναι το ποδόσφαιρο και αν θέλουμε να δούμε καλύτερη μπάλα στην Ελλάδα, θα πρέπει όλοι να έχουμε αυτό το σκεπτικό. Οπως συμβαίνει στην Ευρώπη. Σίγουρα όλοι θέλουμε να δίνουμε τα πάντα στο γήπεδο για να κερδίζουμε και να δίνουμε χαρά και στους οπαδούς μας, αλλά δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι είναι ένα παιχνίδι. Εγώ το έχω συνειδητοποιήσει και χαίρομαι περισσότερο το ποδόσφαιρο πλέον. Είναι χαρακτηριστικό ότι κάποια πράγματα που με ενοχλούσαν παλαιότερα, τώρα δεν τα σκέφτομαι καθόλου".

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 30-01-2007, 22:54:   #80
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Γκαρσία ο 8ος

Ο όγδοος Ισπανός που θα φορέσει τη φανέλα του Άρη τη φετινή αγωνιστική περίοδο είναι από την Τρίτη (30/1) ο Χον Άντονι Γκαρσία. Ως εκ τούτου, η μικρή παροικία των Ισπανών στην ομάδα του Άρη ολοένα και μεγάλωνει με την προσθήκη του 24χρονου μέσου της Μουρθία. Το νέο μεταγραφικό απόκτημα της ομάδας του Άρη γεννήθηκε στις 8 Ιανουαρίου 1983.

Ο Γκαρσία είναι διεθνής με τις Εθνικές ομάδες κάτω των 21 ετών της Ισπανίας και δεν θα έχει κανένα απολύτως πρόβλημα να εγκλιματιστεί στη νέα του ομάδα αφού θα βρει εκεί αρκετούς συμπατριώτες του.

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές