Greek infotainment community

Το Lateam είναι Ε Ν Α Ν Τ Ι Α σε οποιαδήποτε μορφή Π Ε Ι Ρ Α Τ Ε Ι Α Σ
Facebooktwitter
Επιστροφή   Greek infotainment community > ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ > ΑΡΧΕΙΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΕΤΩΝ > ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

ΝΕΑ ΓΙΑ ΟΣΦΠ

This is a discussion on ΝΕΑ ΓΙΑ ΟΣΦΠ within the ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ forums, part of the ΑΡΧΕΙΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΕΤΩΝ category; Μαθήματα τανγκό 24/6/2007 8:22 Πριν από λίγες ημέρες ο Σωκράτης Κόκκαλης επανέλαβε ότι ο Ολυμπιακός μπορεί να αργεί, αλλά δεν... ...

Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 24-06-2007, 19:08:   #251
korn
Moderator

Το avatar του χρήστη korn

Περιοχή: ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
Thanked 1.467 Times in 1.069 Posts
My Mood:
korn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the rough
Προεπιλογή

Μαθήματα τανγκό

24/6/2007 8:22

Πριν από λίγες ημέρες ο Σωκράτης Κόκκαλης επανέλαβε ότι ο Ολυμπιακός μπορεί να αργεί, αλλά δεν... λησμονεί. Σε ερώτηση για τα μεταγραφικά, ο πρόεδρος των ερυθρολεύκων δήλωσε ότι θα προχωρήσει στην απόκτηση αξιόλογων παικτών. "Πρόβλεψη" που βγαίνει αληθινή, σύμφωνα με τον Λουτσιάνο Γκαλέτι, ο οποίος με δηλώσεις του στο Sportime είπε ότι έρχεται στον Πειραιά! Ανακοινώνονται Μήτρογλου, Άντζας, και επίσημα ερυθρόλευκος ο Νούνιες, "παιχνίδι" με Σαμαρά επικαλούνται οι Γάλλοι.

Κόλπο με Γκαλέτι

Οι Πειραιώτες έχουν συμφωνήσει με την Ατλέτικο Μαδρίτης για να αποκτήσουν τον Γκαλέτι, προσφέροντας ένα ποσό κοντά στα 2,5 εκατ. ευρώ και πλέον μένουν κάποιες λεπτομέρειες για να οριστικοποιηθεί η μεταγραφή, αφού και ο παίκτης τα έχει βρει σε όλα με τους πρωταθλητές. Ο 27χρονος άσος αναμένεται να υπογράψει τριετές συμβόλαιο με τις ετήσιες απολαβές του να φτάνουν στο 1,2 εκατ. ευρώ.

Ο τεχνικός διευθυντής των Πειραιωτών Ίλια Ίβιτς αναμένεται στις αρχές της εβδομάδας, πιθανότατα αύριο να βρεθεί στη Μαδρίτη ώστε να κλείσει τη μεταγραφή. Ο άσος των «ροχιμπλάνκος» μίλησε στο «Sportime» και χαρακτήρισε τον Ολυμπιακό μεγάλη ευκαιρία στην καριέρα του.

-Καλησπέρα Λουτσιάνο, πως είσαι;
Μια χαρά.

-Σε πήραμε για τον Ολυμπιακό. Οι πληροφορίες αναφέρουν ότι είναι κοντά η μεταγραφή σου...
Είμαι χαρούμενος γι αυτό. Ο Ολυμπιακός είναι μεγάλη ομάδα και παίζει συνέχεια στο Τσάμπιονς Λιγκ. Είμαι ενθουσιασμένος με την ιδέα ότι μία ομάδα σαν τον Ολυμπιακό θέλει να με αποκτήσει.

-Έχεις υπογράψει με τον Ολυμπιακό;
Όχι ακόμα. Μιλάμε με τον Ολυμπιακό, αλλά δεν έχω υπογράψει. Την υπόθεση χειρίζεται ο πατέρας μου και ο μάνατζέρ μου. Γνωρίζω όμως ότι μέσα στις επόμενες ημέρες τελειώνει. Ελπίζω για το καλύτερο.

-Από την Ατλέτικο τι σου έχουν πει, θέλουν να συνεχίσεις;
Ο Αγκίρε θέλει να μείνω, αλλά εγώ θέλω να εκμεταλλευτώ την ευκαιρία να παίξω σε μία μεγάλη ομάδα όπως ο Ολυμπιακός.

-Ο Ολυμπιακός υπέγραψε τον Νούνιες της Αρχεντίνος και προσπαθεί επίσης να πάρει τον Κολοτσίνι.
Δεν το ήξερα. Με χαροποιεί το γεγονός ότι σχεδιάζει μία ομάδα για να προχωρήσει στην Ευρώπη.

Το «Sportime» επικοινώνησε και με τον μάνατζερ του Αργεντινού, Αλεχάνδρο Καμάνιο, ο οποίος ακολουθούσε διαφορετική γραμμή σε σχέση με τον πελάτη του.

-Σε τι επίπεδο βρίσκονται οι διαπραγματεύσεις με τον Ολυμπιακό;
Οι διαπραγματεύσεις βρίσκονται σε μηδενικό επίπεδο.

-Ο Λουτσιάνο θέλει να φύγει από την Ατλέτικο;
Έχει ένα χρόνο συμβόλαιο ακόμα.

- Οπότε θα μείνει στην Ισπανία;
Ακριβώς

- Γνωρίζετε αν Ολυμπιακός και Ατλέτικο θα συναντηθούν τις επόμενες ημέρες;
Όχι δεν ξέρω τίποτα τέτοιο.

Τελευταία προσπάθεια για Τόμασον

Μπορεί τις τελευταίες ημέρες το όνομα του Γιαν Νταλ Τόμασον να είχε σβηστεί από το ρεπορτάζ του Ολυμπιακού, αλλά φαίνεται πως οι «ερυθρόλευκοι» προσπαθούν την τελευταία ώρα να κλέψουν τον Δανό επιθετικό από τη Βιγιαρεάλ η οποία θέλει να τον αποκτήσει με κανονική μεταγραφή από την Στουτγκάρδη. Όπως αναφέρουν οι Ισπανοί, οι Πειραιώτες έχουν καταθέσει νέα πρόταση στον Τόμασον ο οποίος ενώ αρχικά δεν φαινόταν τόσο ζεστός στο να συνεχίσει την καριέρα του στην Ελλάδα, έχει αρχίσει να το σκέφτεται.

Μάχη για Κολοτσίνι

Έναν από τους παίκτες που κυνηγάει ο Ολυμπιακός είναι και αυτή του Φαμπρίτσιο Κολοτσίνι. Η περίπτωσή του από την αρχή ήταν δύσκολη, αλλά ο Τάκης Λεμονής τον θέλει διακαώς στο λιμάνι και πλέον τα σκληρά παζάρια έχουν ξεκινήσει. Οι «ερυθρόλευκοι» προσπαθούν να μειώσουν τις απαιτήσεις της Λα Κορούνια.

Οι απαιτήσεις της Ντεπορτίβο είχαν ξεκινήσει από τα 5 εκατ. ευρώ κι έχουν πέσει στα 4 με τον Ολυμπιακό να φτάνει τα 3 και μπορεί να ανέβει μέχρι και τα 3,5 εκατ. ευρώ και πλέον στον Ολυμπιακό πιστεύουν ότι όλα μπορούν να γίνουν. Βέβαια, γνωρίζουν ότι η περίπτωση του 25χρονου άσου είναι πολύ δύσκολη, αλλά θα το πάνε μέχρι τέλους. Το σίγουρο είναι ότι τις επόμενες ημέρες θα ξεκαθαρίσουν τα πάντα.

Εκτός από τον Κολοτσίνι ο Ολυμπιακός έχει εξετάσει άλλες δύο περιπτώσεις οι οποίες προέρχονται από τη Ρεάλ. Συγκεκριμένα του Ελγκέρα και Ραούλ Μπράβο. Και οι δύο δεν υπολογίζονται για τη νέα χρονιά και βρίσκονται σε αναζήτηση ομάδας. Ο πρώτος δύσκολα θα πει το ναι για να συνεχίσει την καριέρα του στην Ελλάδα, ενώ ο δεύτερος μπορεί να έρθει ως δανεικός. Δεν αποκλείεται όταν ο Ίβιτς βρεθεί στη Μαδρίτη να γίνει κουβέντα με τον Πρέντραγκ Μιγιάτοβιτς.

Ψάχνεται για αριστερά

Σε μία θέση που επίσης οι πρωταθλητές αναμένεται να κινηθούν είναι αυτή του αριστερού μπακ. Ο τεχνικός διευθυντής των Πειραιωτών έχει στα χέρια του αρκετές προτάσεις από διάφορους μάνατζερ και ψάχνει την ιδανική περίπτωση. Ένας παίκτης που έχει προταθεί είναι και ο 20χρονος Αντούνες της Πάσος Φερέιρα, ο οποίος όμως δε φαίνεται να αποτελεί την πρώτη επιλογή. Άλλες περιπτώσεις εφικτές για τον Ολυμπιακό είναι αυτή του Ντιέγκο Πλάσετε της Θέλτα, ενώ φήμες κάνουν λόγο και για τον αρχηγό της Αργεντινής στο μουντιάλ, Χουάν Πάμπλο Σορίν!

Υπογράφουν Μήτρογλου και Άντζας

Λεπτομέρειες απομένουν για τα θέματα των Κώστα Μήτρογλου και Παρασκευά Άντζα. Από Δευτέρα θα δρομολογηθούν εξελίξεις με τους Πειραιώτες να καταθέτουν την πρόταση στην Γκλάντμπαχ η οποία και θα γίνει δεκτή και στη συνέχεια ο παίκτης θα υπογράψει το νέο του συμβόλαιο. Όσον αφορά τον Άντζα, ο άσος της Ξάνθης αναμένεται και αυτός με τη σειρά του να ειδοποιηθεί και να υπογράψει και στη συνέχεια να ανακοινωθεί η απόκτησή του.

* Ο Μάρκος Μονταϊνι με δηλώσεις του σε εφημερίδα του Εκουαδόρ ανέφερε ότι έχει πρόταση από την Ελλάδα.
Παλιά 26-06-2007, 00:15:   #252
korn
Moderator

My Mood:
korn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the rough
Προεπιλογή

Κλείνει Γκαλέτι, πάει για Μορφέο

25/6/2007 20:33

Πάρα πολύ θετικά είναι τα μηνύματα που έρχονται από το στρατόπεδο του Ολυμπιακού, σχετικά με το θέμα του Λουτσιάνο Γκαλέτι. "Θέλει να έρθει στον Ολυμπιακό" τονίζει στο Sportime.gr ο μάνατζερ του Αργεντίνου, Αλεχάντρο Καμάνιο, ο οποίος επισημαίνει, όμως, ότι κρίσιμη μέρα για την έκβαση της υπόθεσης είναι η Τρίτη. Εκτός από τον Γκαλέτι, ο Ολυμπιακός θα "πολεμήσει" και για τον Ντομένικο Μορφέο, παρά τις δηλώσεις του προέδρου της Πάρμα, ότι ο παίκτης δεν φεύγει. Ελεύθεροι Παππάς και Ταραλίδης που αποχαιρέτισαν την ομάδα. Νε: Η Ελλάδα δεν φέρνει μεταγραφή.

Αρχίζουν οι συζητήσεις

Δύναμη πυρός αποδεικνύεται αυτές τις ημέρες ο Ίλια Ίβιτς ο οποίος έχει αναλάβει εξ ολοκλήρου τις επαφές για τους παίκτες που ενδιαφέρεται ο Ολυμπιακός. Ο Σέρβος ο οποίος έχει φέρει άλλον αέρα αισιοδοξίας για τις μεταγραφικές κινήσεις της ΠΑΕ, θα συναντηθεί την Τρίτη (26/6) με τους ανθρώπους της Ατλέτικο Μαδρίτης και θα προσπαθήσει να κλείσει τον Λουτσιάνο Γκαλέτι.

Η αισιοδοξία μάλιστα είναι πάρα πολύ μεγάλη και δεν αποκλείεται το θέμα να έχει κλείσει έως τα τέλη της εβδομάδας αφού σχεδόν τα πάντα έχουν διευθετηθεί. Οι συζητήσεις θα ξεκινήσουν άμεσα, ο δρόμος είναι πάρα πολύ καλός και αισιόδοξος και οι δύο πλευρές χωρίζονται από μόλις 300.000 ευρώ, που είναι η διαφορά του ποσού που θα πρέπει να δώσει η ομάδα του Ολυμπιακού στην αντίστοιχη ισπανική.

Σύμφωνα με τις πληροφορίες, η ελληνική ΠΑΕ θα δώσει 2.2 εκατομμύρια ευρώ ενώ η Ατλέτικο ζητά 2.5. Το ποσό φυσικά είναι πάρα πολύ μικρό για να σταθεί εμπόδιο και όλα δείχνουν πως οι πρωταθλητές βρίσκονται μια ανάσα από τη μεταγραφή.

Καμάνιο: Τα λέμε μετά τις επαφές

Εν μεταξύ ο μάνατζερ του Γκαλέτι, Αλεχάντρο Καμάνιο, σε δηλώσεις του στο Sportime.gr, τόνισε: "Η κατάσταση έχει ως εξής: Την Τρίτη, απ' ότι ξέρω θα έχει συνάντηση με τους ανθρώπους της Ατλέτικο ο Ίλια Ίβιτς. Έπειτα απ' αυτό το ραντεβού θα έρθω και εγώ σε επαφή μαζί του, αλλά και με την ομάδα και τότε θα μπορώ να πω περισσότερα. Πάντως ασφαλώς και γνωρίζω για το ενδιαφέρον του Ολυμπιακού. Ο πελάτης του θα ήθελε να έρθει στην Αθήνα; "Πιστεύω πω ναι, αλλά καλύτερα να τα πούμε έπειτα από τις επαφές..."

"Δεν παραχωρείται ο Μορφέο"

Από εκεί και πέρα, κατά τη διάρκεια της παρουσίασης των εισιτηρίων διαρκείας της Πάρμα για τη νέα περίοδο, ο πρόεδρος της ομάδας Τομάσο Γκιράρντι ανέφερε πως ο Ντομένικο Μορφέο δεν θα παραχωρηθεί. "Ο Μίμο δεν είναι έξω από τα πλάνα μας ενώ ζει και αισθάνεται την Πάρμα", ήταν τα λόγια του. Σε καμία περίπτωση πάντως, τα λεγόμενα του προέδρου της Πάρμα δεν πρόκειται να επηρεάσουν τον Ίλια Ίβιτς ο οποίος είτε θα επιστρέψει στην Αθήνα είτε θα μεταβεί απ' ευθείας στην Ιταλία, προκειμένου να αρχίσει κύκλο επαφών για τον Μορφέο.

Δεν είναι όλα κλεισμένα σε αυτή την περίπτωση αλλά ο Σέρβος έχει δείξει τις ικανότητές του σε αυτόν τον τομέα και δεν αποκλείεται να στεφθεί και αυτή η... επιχείρηση με επιτυχία. Η προσπάθεια δεν θα σταματήσει ούτε σε αυτή την περίπτωση καθώς ήδη έχουν δρομολογηθεί μερικές άλλες. Ο Ίβιτς συναντήθηκε με Αργεντίνους μάνατζερ κάτι που σημαίνει πως η αγορά από την Αργεντινή είναι ακόμα ανοικτή. Συν τοις άλλοις, οι Αργεντίνοι που έχουν φορέσει τη φανέλα του Ολυμπιακού δεν έχουν δημιουργήσει ποτέ προβλήματα ενώ πάντα έχουν φροντίσει να αποζημιώσουν τόσο την ομάδα όσο και τους οπαδούς. Εκτός ελαχίστεων εξαιρέσεων βέβαια.

Ελεύθεροι Ταραλίδης, Παππάς

Την ελευθερία του μπορεί να απολαύσει από εδώ και πέρα ο Γιάννης Ταραλίδης, ο οποίος σε δηλώσεις του τόνισε πως τη Δευτέρα (25/6), κανονίστηκε το θέμα από το μάνατζέρ του. Από εκεί και πέρα, ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, ανέφερε πως δεν υπάρχει πρόταση από την ΑΕΚ, έστω και αν υπήρξαν μερικές επαφές, ενώ όσον αφορά τον επόμενο σταθμό της καριέρας του, αυτός είναι άγνωστος καθώς έχει προτάσεις και από κυπριακές, αλλά και από ελληνικές ομάδες. Ο πατέρας του Ταραλίδη ήταν αυτός που μεσολάβησε και ο μάνατζερ του παίκτη, ενημέρωσε τον πελάτη του.

Αναλυτικά η συνέντευξη του Γιάννη Ταραλίδη στην ιστοσελίδα 24sports.com.cy

Γιάννη, αρκετές πληροφορίες λένε πως ο Απόλλωνας, μέσω Γκόκιτς, σου κάνει αρκετό πρέσινγκ για να σε φέρει στην Κύπρο. Υπάρχουν καλές πιθανότητες για να έρθεις στο νησί;

Σίγουρα, γιατί όχι. Μιλάω σχεδόν καθημερινά με τον Σίνισα, όμως ακόμη δεν έχω αποφασίσει για το μέλλον μου. Πολύ πιθανόν μέχρι το Σαββατοκυρίακο να πάρω την οριστική μου απόφαση. Έχω στα χέρια μου πρόταση από τον Απόλλωνα. Έχω ακούσει αρκετά καλά πράγματα για την Κύπρο και τον Απόλλωνα.

Έχεις προτάσεις και από άλλες κυπριακές ομάδες;

Ναι, από ΑΠΟΕΛ και Ανόρθωση. Θα μιλήσω και με Μαχλά για να μάθω περισσότερα πράγματα για το νησί.

Ποια είναι η καλύτερη πρόταση που σου έχει γίνει από αυτές τις τρεις ομάδες;

Σχεδόν όλες οι προτάσεις είναι οι ίδιες, όμως της Ανόρθωσης είναι λίγο καλύτερη. Δεν θα παίξει και πολύ μεγάλο ρόλο το οικονομικό για την απόφαση μου. Θα το συζητήσω με τον πατέρα μου και θα αποφασίσουμε μαζί. Οι προτάσεις που έχω από Κύπρο είναι οι καλύτερες μέχρι στιγμής.

Προτιμάς Κύπρο ή Ελλάδα για την νέα περίοδο;

Δεν ξέρω, δεν έχω αποφασίσει ακόμη. Έχω και αρκετές προτάσεις από την Σούπερ Λίγκα.

Είναι και η ΑΕΚ μέσα στο παιχνίδι;

Σήμερα έχω έρθει από το γαμήλιο μου ταξίδι και είδα αρκετές βλακείες στις εφημερίδες πως θα συναντηθώ με Ντέμη, με Φερέρ κ.α και έχω τρελλαθεί, έλεος. Δεν έχω πρόταση από ΑΕΚ, αλλά κάτι έγινε, όχι τίποτα συγκεκριμένο, ανεπίσημα.

Με τον Ολυμπιακό τι γίνεται; Πότε θα πάρεις την ελευθέρα σου;

Πριν λίγο και τυπικά έχω μείνει ελεύθερος. Τα κανόνισε ο μάνατζερ μου.

Δηλαδή να περιμένουμε μέχρι το Σαββατοκυρίακο για να γνωρίζουμε που θα αγωνίζεσαι την νέα περίοδο;

Πιστεύω πως ναι, θα δούμε.

Τέλος και ο Παππάς

Από εκεί και πέρα, λίγο αργότερα, ελεύθερος έμεινε και ο Χάρης Παππάς, μόνο που υπήρξε η σχετική ανακοίνωση από την ΠΑΕ Ολυμπιακός.

"Ο Αντιπρόεδρος της ΠΑΕ Ολυμπιακός Γιώργος Λούβαρης συνάντησε σήμερα τον ποδοσφαιριστή Χάρη Παππά και τον ενημέρωσε ότι δεν θα ενεργοποιηθεί η οψιόν ανανέωσης της συνεργασίας του με τον Ολυμπιακό, που υπήρχε στο συμβόλαιό του", ανέφερε το κείμενο της ανακοίνωσης.

Ήταν πλέον θέμα χρόνου να αποχωρήσει από τον Ολυμπιακό ο Παππάς καθώς ενώ αγωνιζόταν στην Καλαμαριά και αποκτήθηκε από τους Πειραιώτες, αγωνίστηκε δανεικός για ένα χρόνο στους Πόντιους ενώ κατά την επιστροφή του στο λιμάνι, φαινόταν ξεκάθαρα πως δεν συγκαταλεγόταν από τους εκάστοτε προπονητές. Είτε τον Τροντ Σόλιντ είτε τον Τάκη Λεμονή.

Ανακοινώνονται...

Από ώρα σε ώρα, από ημέρα σε ημέρα, Παρασκευάς Άντζας και Κώστας Μήτρογλου αναμένονται να ανκοινωθούν από τον Ολυμπιακό και να δώσουν συνέχεια στις μεταγραφικές επιτυχίες της ομάδας. Μόνο οι ανακοινώσεις είναι αυτές που μένουν και δεν υπάρχει πλέον λόγος ανησυχίας.

"Μεταγραφή στη Ρεάλ"

Μια μεταγραφή στη Ρεάλ Μαδρίτης είναι το μεγάλο όνειρο του Μάρκο Νε, που παραχώρησε συνέντευξη στη lepatriote. Ο παίκτης του Ολυμπιακού, πρόσθεσε πως θα ήθελε να αγωνιστεί φέτος στο Τσάμπιονς Λιγκ ενώ δεν τον ενδιαφέρει αυτή τη στιγμή η κλήση στην Εθνική ομάδα της Ακτής Ελεφαντοστού αφού έχει επικεντρωθεί στους Πειραιώτες.

Αναλυτικά η συνέντευξή του

- Πρώτα βήματα στο ελληνικό πρωτάθλημα για σένα. Ποιες είναι οι εντυπώσεις σου από τη νέα σου ομάδα;

"Ήταν η πρώτη μου σεζόν στον Ολυμπιακό. Δυστυχώς υπήρξαν πολλοί τραυματισμοί και μερικές δύσκολες στιγμές αλλά σε γενικές γραμμές τα πράγματα ήταν καλά".

- Με τον τίτλο του πρωταθλητή στην Ελλάδα, ο Ολυμπιακός θα συμμετάσχει στο Τσάμπιονς Λιγκ. Πως βλέπεις τη διοργάνωση;

"Θα μπορούσα να αγωνιστώ πέρυσι αλλά λόγω των τραυματισμών μου, δεν μπόρεσα να λάβω μέρος. Ανυπομονώ να παίξω φέτος γιατί πιστεύω πως παίζεται το καλύτερο ποδόσφαιρο. Είναι όνειρο και θα είναι τιμή μου να συμμετάσχω στο Τσάμπιονς Λιγκ".

- Βρισκόμαστε σε μεταγραφική περίοδο. Μήπως ο Μάρκο Νε έχει προτάσεις από άλλες ομάδες;

"Όταν ένας ποδοσφαιριστής δεσμεύεται με συμβόλαιο όπως εγώ αφού έχω δύο χρόνια με τον Ολυμπιακό και η ομάδα δείχνει θέληση να σε κρατήσει, είναι δύσκολο. Αυτή τη στιγμή πάντως, δεν θα ήθελα να μιλήσω. Προτιμώ να επικεντρωθώ με τον Ολυμπιακό για την ερχόμενη σεζόν".

- Δεν νομίζεις πως το ελληνικό πρωτάθλημα, εμποδίζει τη μεταπήδησή σου;

"Είναι σίγουρο πως το πρωτάθλημα είναι μέτριο. Καθένας μας πάντως, κάνει την επιλογή που πιστεύει πως του αξίζει, ελπίζοντας πως θα μεταγραφεί. Επέλεξα τον Ολυμπιακό που πιστεύω πως είναι μεγάλη ομάδα ενώ συμμετέχει στο Τσάμπιονς Λιγκ. Αναγνωρίζω όμως, το γεγονός πως αν θέλει να μεταγραφεί, δεν θα γίνει παίζοντας στην Ελλάδα".

- Έχεις αγωνιστεί λίγο με την Εθνική ομάδα της Ακτής Ελεφαντοστού. Με τον Ολυμπιακό είσαι έτοιμος να επιστρέψεις;

"Δεν προετοιμάζομαι για την Εθνική ομάδα. Προτιμώ να προετοιμάζομαι για τον Ολυμπιακό που είναι η ομάδα στην οποία συνεχίζω να χτίζω την καριέρα μου. Προτιμώ να είμαι δυνατός στο πρωτάθλημα και στην Ευρώπη. Η πόρτα της Εθνικής ομάδας θα μου ανοίξει αν είμαι σε ένα μεγάλο κλαμπ, όπου οι υπηρεσίες μου θα είναι αναγκαίες. Δεν ανησυχώ για την Εθνική ομάδα. Η κλήση μου πρέπει να έρθει από τις εμφανίσεις με την ομάδα και όχι από την πίεση του Τύπου".

- Όντας παλιός στην Εθνική, δέχτηκες την επίσκεψη του Ούλριχ Στίλικε, του νέου εκλέκτορας της Ακτής Ελεφαντοστού;

"Δεν με επισκέφτηκε ούτε με πήρε ποτέ τηλέφωνο. Υπάρχουν όμως πάρα πολλοί παίκτες που αγωνίζονται σε μεγάλες ομάδες της Ευρώπης και για αυτό το λόγο δεν μπορώ να παραπονεθώ. Δεν είμαι θυμωμένος αφού παρά την ποιότητα της ομάδας, πάντα έχω τη θέση μου στην Ακτή Ελεφαντοστού. Είμαι έτοιμος να φορέσω τη φανέλα. Όλα όμως εξαρτώνται από τον προπονητή".

- Ποιο είναι το ιδανικό πρωτάθλημα για σένα;

"Η Πριμέρα Ντιβιζιόν. Το ισπανικό πρωτάθλημα είναι το πιο όμορφο γιατί πιστεύω πως ταιριάζει στο στιλ μου. Ελπίζω να μεταγραφώ κάποτε εκεί. Ειδικότερα στη Ρεάλ που είναι μια από τις ομάδες των ονείρων μου ενώ αγωνίστηκε εκεί και ο Ζιντάν ο οποίος είναι το είδωλό μου. Όπως είπα πάντως, έχω ακόμα δύο χρόνια συμβόλαιο με τον Ολυμπιακό, στον οποίο θα παίζω για την ερχόμενη σεζόν".

- Ποια είναι η οικογενειακή κατάσταση του Μάρκο Νε;

"Παντρεύτηκα πριν από ένα χρόνο. Για μένα ο γάμος δίνει μια καλή ψυχική διάθεση. Δεν είναι εύκολο να συνδυάσεις νιάτα, χρήμα και σταθερότητα. Όταν βρίσκεις όμως έναν άνθρωπο που σε αγαπά και σου δίνει αυτοπεποίθηση, πιστεύω πως αυτό είναι η βάση για τη σταθερότητα ενός παίκτη. Έχω ένα παιδί 6 μηνών και τον έχω ονομάσει Γιάννη Νε".
Παλιά 27-06-2007, 11:16:   #253
korn
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Και τώρα ο Μορφέο...

27/6/2007 8:24

Με επιτυχία στέφθηκε και η δεύτερη μεταγραφική αποστολή του Ίλια Ίβιτς, αφού μετά τον Λιονέλ Νούνιες, έντυσε στα ερυθρόλευκα και τον Λουτσιάνο Γκαλέτι. Όμως, ο Ίβιτς δεν θα πατήσει, ακόμα, Ελλάδα, αφού την Τετάρτη θα βρεθεί στη Ρώμη, όπου θα έχει συζητήσεις με παράγοντες της Πάρμα, για την μεταγραφή του Ντομένικο Μορφέο. Συνεχίζεται η μάχη για Κολοτσίνι. Σίκοφ: Παίρνω το κοινοτικό διαβατήριο και έρχομαι! Σέλουκ: Μου χρωστάει λεφτά ο Ολυμπιακός, αλλά...τα χαρίζω!

Νούνιες, Γκαλέτι και τώρα ο Μορφέο

Με απόλυτη επιτυχία, έχει στεφθεί, μέχρι στιγμής, το μεταγραφικό σαφάρι του Ίλια Ίβιτς, ανά την Ευρώπη. Μετά την αίσια έκβαση που είχαν οι μεταγραφές των Νούνιες και Γκαλέτι, πλέον ο τεχνικός διευθυντής των ερυθρολεύκων θέλει να τελειώσει και την μεταγραφή του Ντομένικο Μορφέο. Μάλιστα, την Τετάρτη (27/6), θα βρεθεί στην Ρώμη, όπου θα έχει συζητήσεις με ανθρώπους της Πάρμα, για την μεταγραφή του Ιταλού μέσου.

Μπορεί ο πρόεδρος των "παρμέντσι" να δήλωσε ότι ο ποδοσφαιριστής δεν πωλείται, μπορεί ο ίδιος ο ποδοσφαιριστής να δηλώνει ότι δεν έχει δεχτεί κάποια πρόταση από τον Ολυμπιακό, μπορεί στο παιχνίδι της απόκτησής του να έχει μπει η Σαμπντόρια, η προεργασία της μεταγραφής, ωστόσο, έχει γίνει, με τους ερυθρόλευκους να αισιοδοξούν, ότι ο Μορφέο θα γίνει ο τρίτος ποδοσφαιριστής που θα φορέσει την ερυθρόλευκη φανέλα.

Σκληρά παζάρια για Κολοτσίνι

Στο μέτωπο του κεντρικού αμυντικού, ο Ολυμπιακός δεν εγκαταλείπει την προσπάθεια να αποκτήσει τον Φαμπρίτσιο Κολοτσίνι. Μπορεί ο μάνατζερ του ποδοσφαιριστή, Μαρσέλο Λομπίγια, να δήλωσε στο Sportime.gr ότι η περίπτωση της μεταγραφής του είναι δύσκολη, όμως, με άλλες δηλώσεις του στον ισπανικό Τύπο, υπογράμμισε ότι οι ερυθρόλευκοι είναι ο μοναδικός σύλλογος που έχει καταθέσει επίσημη πρόταση για την απόκτηση του 25χρονου κεντρικού αμυντικού, κάτι που, όμως, δεν φαίνεται να ισχύει.

Οι Ισπανοί, δεν πέφτουν κάτω από τα 4 εκατ. ευρώ, με τον Ολυμπιακό, όμως, να φέρεται να ανέβασε την προσφορά του από τα 3 εκατ. ευρώ στα 3,5 εκατ. ευρώ. Πάντως, τα δεδομένα για την πραγματοποίηση της μεταγραφής είναι πολύ δύσκολα, αφού για τον ποδοσφαιριστή, έχει εκφράσει ενδιαφέρον η Σαραγόσα, αφού θέλει να καλύψει το κενό του Μιλίτο.

Επίσης, με δηλώσεις του στην ισπανική "Αs", ο νέος προπονητής της "Ντέπορ", Μιγκέλ Άγχελ Λοτίνα, τόνισε ότι στόχος του είναι να μην αποχωρήσει κανείς από το κεντρικό δίδυμο της ομάδας, δηλαδή τους Κολοτσίνι και Αντράντε, ωστόσο, εάν αυτό δεν μπορεί να γίνει, θα πουληθεί, τουλάχιστον, ο ένας από τους δύο. Σ' αυτή την περίπτωση, τα πράγματα θα γίνουν ακόμα πιο δύσκολα, αφού για τον Πορτογάλο αμυντικό, φέρεται να έχουν εκφράσει ενδιαφέρον η Ρεάλ Μαδρίτης και η Μπαρτσελόνα.

"Ζεστό" του Τόμασον

Μετά την ολοκλήρωση των διαπραγματεύσεων του Ίλια Ίβιτς, στην Ιταλία, για την μεταγραφή του Μορφέο, ο τεχνικός διευθυντής των ερυθρολεύκων, θα πάρει το βαλιτσάκι του και θα κατευθυνθεί προς την Ολλανδία, για να ολοκληρώσει, ακόμα μια μεταγραφική κίνηση του Ολυμνπιακού. Δεν είναι άλλος, από τον Δανό Τόμασον. Ο Ίβιτς, θα έχει ραντεβού με τον δικηγόρο του ποδοσφαιριστή, με αντικείμενο συζήτησης της συνεργασία των δύο πλευρών. Ο Δανός επιθετικός, δεν έχει κλείσει σε κάποια ομάδα, αφού η Βιγιαρεάλ, παρά τα αντιθέτως θρυλούμενα, δεν έχει κάνει κάποια κίνηση, με τις πιθανότητες των ερυθρολεύκων για την απόκτησή του να είναι αυξημένες.

"Παίρνω το διαβατήριο και έρχομαι"

Ανυπόμονος να φτάσει η στιγμή να αγωνιστεί με τον Ολυμπιακό, δηλώνει στον "Πρωταθλητή", ο Βάντσε Σίκοφ. Ο Σκοπιανός αμυντικός, τονίζει ότι είναι θέμα χρόνου να πάρει στα χέρια του το Βουλγαρικό διαβατήριο: "Αυτή τη στιγμή κάνω διακοπές και ξεκουράζομαι. Μέσα στις επόμενες μέρες, πρέπει να μιλήσουμε με τον Ίλια Ίβιτς, για να κανονίσουμε κάποια θέματα, αλλά, ήδη ξέρω ότι στις 4/7 ξεκινάει η προετοιμασία. Μέσα στο επόμενο δεκαήμερο, θα έχω το διαβατήριο στα χέρια", δήλωσε ο ποδοσφαιριστής του Ολυμπιακού.

Σέλουκ ξαναχτυπά!

Ο γνωστός και μη εξαιρετέος μάνατζερ Ντμίτρι Σέλουκ ξαναχτύπησε. Σε συνέντευξή του στο κρατικό ραδιόφωνο, αποκάλυψε ότι ο Ολυμπιακός του χρωστάει κάποια χρήματα, τα οποία, όμως, χαρίζει. "Ο Ολυμπιακός, ακόμα και σήμερα χρωστάει στον Τουρέ 75.000 ευρώ. Επίσης, 25.000 ευρώ του χρωστάει και η Puma, αλλά τους τα χαρίζω. Εάν θέλει ο Ολυμπιακός, μπορώ να του φέρω πολύ καλούς παίκτες", είπε ο Ουκρανός μάνατζερ.

Συνεχίζεται το παδομάζωμα

Συνεχίζονται να ενισχύονται οι ακαδημίες του Ολυμπιακού, με νέους ταλαντούχους ποδοσφαιριστές. Την Τρίτη (26/6), υπέγραψαν τα συμβόλαιά τους οι Γκαβασιάδης από τον Εθνικό Αστέρα, ο τερματοφύλακας Πάντος από τις Ελπίδες Ιωαννίνων και ο Τρίψας από τις ακαδημίες του Ρότσα.

*Στο περιθώριο των διαπραγματεύσεων για τον Γκαλέτι, ο Ίβιτς είχε τηλεφωνική επαφή με τον Μιγιάτοβιτς για τον Ραούλ Μπράβο, τον Μεχία, τον Ελγκέρα και τον Παβόν.

*Τον 25χρονο μέσο της Βελέζ, Λεάντρο Γκρασιάν,
στέλνουν στον Ολυμπιακό ΜΜΕ της Αργεντινής.
*Προτάσεις από Αγγλία και Ισπανία φέρεται να έχει ο Νέρι Καστίγιο, χωρίς να έχει γίνει γνωστό, κάτι παραπάνω.

*Συνάντηση με τους οργανωμένους οπαδούς έκανε η διοίκηση του Ολυμπιακού, με αντικείμενο συζήτησης την συμπεριφορά τους στο "Καραϊσκάκη" και τα εισιτήρια διαρκείας, που, ενδεχομένως, προμηθευτούν.

*Αλλαγές και στο ιατρικό τιμ του Ολυμπιακού. Ο Δήμος Αναστασάκης θα αποτελέσει παρελθόν και θα τον αντικαταστήσει, κάποιος που θα επιλεγεί από τον Λάκη Νικολάου.
Παλιά 27-06-2007, 21:31:   #254
geodon
Moderator

Το avatar του χρήστη geodon

Thanked 1.978 Times in 1.430 Posts
My Mood:
geodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to all
Προεπιλογή

Όχι Λα Κορούνια για Κολοτσίνι

Αρνητική ήταν η πρώτη απάντηση της Ντεπορτίβο Λα Κορούνια στην πρόταση που έκανε ο Ολυμπιακός για την απόκτηση του Φαμπρίτσιο Κολοτσίνι. Σύμφωνα με ισπανινά δημοσιεύματα, η ελληνική ΠΑΕ έκανε πρόταση ύψους τριών εκατομμυρίων ευρώ αλλά οι Ισπανοί είπαν όχι αρχικά. Και λέμε αρχικά διότι ο Ολυμπιακός δεν θα καταθέσει τα όπλα εύκολα και είναι διατεθειμένος να πολεμήσει για ένα θέμα το οποίο ούτως ή άλλως είναι δύσκολο. Λουμπόγια: Δεν συμφωνήσαμε με Ολυμπιακό.

Σύμφωνα με πηγές της Λα Κορούνια - όπως αναφέρει το δημοσίευμα - η πρόταση του Ολυμπιακού ήταν πάρα πολύ μικρή και δεν τίθεται θέμα διαπραγμάτευσης. Ο Ολυμπιακός όπως προαναφέρθηκε, θα παλέψει για το θέμα έστω και αν οι πιθανότητες δεν είναι με το μέρος του.

Λουμπόγια: Έχω πρόταση από Ολυμπιακό

Στην αποκάλυψη πως έχει πρόταση από τον Ολυμπιακό προχώρησε ο Ντάνιελ Λουμπόγια ο οποίος όμως, επειδή οι δύο πλευρές δεν τα βρήκαν, ίσως συνεχίσει την καριέρα του στη Νάπολι. "Έχω δύο προτάσεις. Ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να φτάσει σε συμφωνία για μένα ενώ και η Νάπολι έχει έρθει σε επαφές με τη Στουτγκάρδη", τόνισε ο Σέρβος στράικερ της γερμανικής ομάδας...

Πηγή : sportime.gr

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Ο χρήστης geodon δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-06-2007, 16:13:   #255
geodon
Moderator

My Mood:
geodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to all
Προεπιλογή

Kαι τυπικά τέλος ο Οκκάς

Παρελθόν από τον Ολυμπιακό, αποτελεί, και τυπικά, ο Γιάννης Οκκάς. Ο Κύπριος επιθετικός, πέρασε το πρωί της Πέμπτης (28/6), από τα γραφεία της ΠΑΕ, στην Πλατεία Αλεξάνδρας, όπου συναντήθηκε με τον Γιώργο Λούβαρη, για να λυθούν και οι τελευταίες εκκρεμότητες που υπήρχαν, ώστε ο ποδοσφαιριστής να πάρει την ελευθέρας του. Όσον αφορά τον επόμενο σταθμό της καριέρας του, ο Οκκάς κοιτάζει προς το εξωτερικό, κυρίως στην Πρέμιερ Λιγκ, ενώ έδωσε αρνητική απάντηση στον Τροντ Σόλιντ, που τον ήθελε στην Γάνδη.

Η ΠΑΕ Ολυμπιακός, εξέδωσε ανακοίνωση, με την οποία ευχαριστεί τον Γιάννη Οκκά, για την συνεργασία τους και του εύχεται κάθε επιτυχία στη συνέχεια της καριέρας του. Αναλυτικά η ανακοίνωση: "Ο Αντιπρόεδρος της ΠΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ Γιώργος Λούβαρης συναντήθηκε σήμερα με τον ποδοσφαιριστή Γιάννη Οκκά, με τον οποίο δεν θα συνεχιστεί η συνεργασία του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ, και ρυθμίστηκαν όλες οι εκκρεμότητες που υπήρχαν. Η ΠΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ευχαριστεί τον Γιάννη Οκκά για την προσφορά του στην ομάδα και του εύχεται κάθε επιτυχία στη συνέχεια της καριέρας του."

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 29-06-2007, 20:27:   #256
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Επτά τα φιλικά

29/6/2007 16:27

Επτά είναι τα φιλικά που έχει προγραμματίσει ο Ολυμπιακός κατά τη διάρκεια της καλοκαιρινής προετοιμασίας. Το πρώτο θα διεξαχθεί στις 18 Ιουλίου το Πέντσμπεργκ και αντίπαλος θα είναι η γερμανική Ουντερχάχινγκ ενώ το τελευταίο θα είναι αυτό κόντρα στη Λεβάντε που θα γίνει στο γήπεδο Καραϊσκάκη. Τα τέσσερα πρώτα φιλικά παιχνίδια θα διεξαχθούν σε Γερμανία και Αυστρία αντίστοιχα. Οι ώρες διεξαγωγής των αγώνων είναι τοπικές.

Τα φιλικά παιχνίδια του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ που έχει μέχρι στιγμής οριστικοποιηθεί η διεξαγωγή τους, είναι τα ακόλουθα:

18/7/2007 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - SV Unterhaching (18:30, Penzberg)
22/7/2007 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - FC Plzen (18:30, Jenbach)
25/7/2007 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - MKE Ankaragucu (19:00, Hall)
29/7/2007 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - RCD Mallorca (18:45, Worgl)
6/8/2007 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - Πανιώνιος (γήπεδο «Γεώργιος Καραϊσκάκης»)
8/8/2007 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - Club Atletico Osasuna (γήπεδο «Γεώργιος Καραϊσκάκης»)
19/8/2007 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - Levante Union Deportiva (γήπεδο «Γεώργιος Καραϊσκάκης»)

Πέρασε από τα γραφεία

Από τα γραφεία της ΠΑΕ Ολυμπιακός πέρασε την Παρασκευή (29/6) ο Γιώργος Ανατολάκης, ο οποίος συναντήθηκε με τον αντιπρόεδρο Γιώργο Λούβαρη. Οι δύο άνδρες διευθέτησαν μερικά διαδικαστικά θέματα και έλαβε τέλος μια από τις πιο σημαντικές συνεργασίες των τελευταίων ετών.

Αναλυτικά το δελτίο Τύπου

Ο Αντιπρόεδρος της ΠΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ Γιώργος Λούβαρης συναντήθηκε σήμερα με τον ποδοσφαιριστή Γιώργο Ανατολάκη, του οποίου η συνεργασία με τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ δεν θα ανανεωθεί, και ρυθμίστηκαν όλες οι εκκρεμότητες που υπήρχαν. Η ΠΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ευχαριστεί τον Γιώργο Ανατολάκη για την εντεκαετή προσφορά του στην ομάδα και του εύχεται κάθε επιτυχία στη συνέχεια της καριέρας του.

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 30-06-2007, 13:09:   #257
korn
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Επιμένει... ισπανικά

30/6/2007 8:28

Σε... λάτιν κλίμα κινούνται τις τελευταίες μέρες στον Ολυμπιακό αφού μετά την απόκτηση των Αργεντίνων Νούνιες και Γκαλέτι, ήρθε η εμφάνιση του Νέρι Καστίγιο με την Βραζιλία για να "τρελάνει" ακόμα περισσότερο τους "ερυθρόλευκους" οπαδούς. Μετά την απόκτηση παικτών για την ενίσχυση του κέντρου και της επίθεσης, ο λόγος περνάει στην άμυνα. Μετά το διαφαινόμενο "ναυάγιο" της υπόθεσης Κολοτσίνι, στον Πειραιά δείχνουν να στρέφονται και πάλι σε παίκτες που αγωνίζονται στην Primera Division, με τους Ραούλ Μπράβο και Ίβιτσα Ντραγκουτίνοβιτς να είναι τα επικρατέστερα. Την ίδια στιγμή σενάρια θέλουν το κεφάλαιο Μορφέο να μην έχει κλείσει οριστικά.

Στην Αθήνα...

Το όνομα του Ραούλ Μπράβο είναι αυτό που τις τελευταίες μέρες "παίζει" πιο δυνατά από κάθε άλλο για τον Ολυμπιακό, αν και αυτά των Ίβιτσα Ντραγκουτίνοβιτς και Φαμπρίτσιο Κολοτσίνι ήταν αυτά που ακούγονταν μέχρι πρότινος. Από τα μέσα ενημέρωσης της Ισπανίας, προκύπτει πως το ενδιαφέρον των "ερυθρολεύκων" υπάρχει ακόμα και πως μάλιστα ο μάνατζερ του αμυντικού της Ρεάλ Μαδρίτης θα βρεθεί στην Αθήνα μέσα στις επόμενες μέρες για να εξετάσει μαζί με παράγοντες των πρωταθλητών το ενδεχόμενο ο πελάτης του να αγωνιστεί στην Ελλάδα.

...και στη Μαδρίτη

Ο Ίλια Ίβιτς, κατά τη διάρκεια της παραμονής του στην ισπανική πρωτεύουσα για τις διαπραγματεύσεις με την πλευρά του Λουτσιάνο Γκαλέτι, δεν έχασε την ευκαιρία και εκτός από ιθύνοντες της Ατλέτικο, είδε και κάποιους από την Ρεάλ. Ένας από αυτούς ήταν και ο τεχνικός διευθυντής των "μερένχες", Πρέντραγκ Μιγιάτοβιτς, το οποίο ο Σέρβος ρώτησε να μάθει πληροφορίες για τον Ραούλ Μπράβο. Η κατάσταση με τον οπισθοφύλακα έχει ως εξής: Οι "γκαλάκτικος" δεν έχουν σκοπό να συνεχίσουν τη συνεργασία του μαζί του και σε περίπτωση που κάνει την εμφάνισή της πρόταση η οποία να τους ικανοποιεί οικονομικά, είναι βέβαιο πως θα ανάψουν το πράσινο φως (αν και ο ίδιος πει το 'ναι') για να αποτελέσει παρελθόν από το "Σαντιάγκο Μπερναμπέου".

Περιζήτητος

"Κλειδί" στην υπόθεση του Ισπανού, αποτελεί για τον Ολυμπιακό να καταφέρει μέσω του Ίβιτς, που από την αρχή έδειξε τα διαπιστευτήριά του, να ρίξει την αρχική τιμή του ποδοσφαιριστή η οποία ήταν κάπως... τσουχτερή. Αυτή τη στιγμή ο αριστερός μπακ και στόπερ, βρίσκεται στην Ιταλία όπου κάνει διακοπές αλλά και αναρρώνει από τον τραυματισμό που τον ταλαιπώρησε κατά τις τελευταίες εβδομάδες του πρωταθλήματος. Όπως ήταν λογικό, αλλά όπως συμβαίνει συνήθως σε αυτές τις περιπτώσεις. ενδιαφέρον για την απόκτηση του δεν υπάρχει μόνο από την ομάδα του Πειραιά. Να εντάξουν στο δυναμικό τους τον Ραούλ Μπράβο εν όψει της νέας αγωνιστικής περιόδου επιθυμούν, σύμφωνα με τον Τύπο της χώρας, οι Εσπανιόλ, Σαραγόσα, Μπέτις και Βόλφσμπουργκ, αλλά και η Βόλφσμπουργκ από την Γερμανία.

"Μπάσιμο" για "Ντράγκο"

Στο γεγονός πως ο Ίβιτσα Ντραγκουτίνοβιτς της Σεβίλλης επιθυμεί να ανανεώσει πρόωρα το συμβόλαιό του με το σύλλογο ποντάρουν στον Ολυμπιακό για την απόκτησή του. Ο αμυντικός που κατά το παρελθόν αποτέλεσε τον διακαή πόθο του Τροντ Σόλιντ, είναι πλέον 32 ετών και παρά το γεγονός πως ξεκαθάρισε ότι: "Θέλω να κλείσω την καριέρα μου εδώ" η υπόθεση δεν αποκλείεται να έχει διαφορετική εξέλιξη. Αυτό γιατί σε περίπτωση που ο Σέρβος δεν κληθεί από τη διοίκηση της ομάδας του "Σάντσεθ Πιθχουάν" για να επεκτείνει τη συνεργασία του, ίσως αναζητήσει σε άλλο κλαμπ ποδοσφαιρική στέγη, με τους "ερυθρόλευκους" να έχουν κάνει ήδη σαφές πως θέλουν να τον εντάξουν στο δυναμικό τους.

«Μιλάω με οποιαδήποτε ομάδα»

«Έχω συμβόλαιο και προτού μιλήσω με τη Σεβίλλη δεν μπορώ να πω τίποτα. Αν υπάρξει συγκεκριμένη πρόταση πρέπει να μιλήσουν οι σύλλογοι. Εγώ λέω πάντα ότι ο σύλλογος μπορεί να κάνει λόγο για ανανέωση. Αν ο πρόεδρος, ο προπονητής και ο κύριος Μόντσι (σ.σ. τεχνικός διευθυντής) θέλουν να διαπραγματευτούμε σχετικά με το θέμα, θα το δούμε.

Σέβομαι το σύλλογο και ήταν σημαντική η εμπιστοσύνη που μου έδειξε τον πρώτο χρόνο μετά τον τραυματισμό μου. Αν θέλουν να με πουλήσουν, τότε μιλάω με οποιαδήποτε ομάδα. Αν θέλουν να ανανεώσουμε το συμβόλαιό μου, το θέλω κι εγώ πολύ. Θέλω να μου δείξουν και πάλι αυτήν την εμπιστοσύνη. Η Σεβίλλη αρέσει σε εμένα και την οικογένειά μου» ήταν τα λόγια του «Ντράγκο» ο οποίος άφησε ανοικτό το ενδεχόμενο αποχώρησής του.

Το σκέφτεται ο Μορφέο

Νέα στοιχεία προκύπτουν στην υπόθεση σχετικά με το ενδιαφέρον του Ολυμπιακού για τον Ντομένικο Μορφέο. Οι τελευταίες πληροφορίες θέλουν τον αριστεροπόδαρο μέσο να επανεξετάζει το ενδεχόμενο να αγωνιστεί στη χώρα μας και σε περίπτωση που το σενάριο αποτελεί πραγματικότητα, ο Ίλια Ίβιτς δεν πρόκειται να αφήσει την ευκαιρία να πάει χαμένη. Τα ρεπορτάζ κάνουν λόγο για το ότι οι δύο άνδρες είναι πιθανό να είχαν νέα επικοινωνία το βράδυ της Παρασκευής (28/6), με τον 31χρονο να δείχνει πως... ψήνεται. Σε περίπτωση που ο πρώην παίκτης των Μίλαν και Ίντερ αποδεχθεί την πρόταση που του έχει γίνει είναι βέβαιο πως θα περάσει από τα γραφεία του Ολυμπιακού για να υπογράψει, αφού βρίσκεται πολύ ψηλά στη λίστα του Σέρβου τεχνικού διευθυντή.
Παλιά 01-07-2007, 13:52:   #258
korn
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Στη λίστα ο Κοβάσεβιτς

1/7/2007 8:17

Ο Γιον Νταλ Τόμασον, παραμένει η πρώτη επιλογή, όσον αφορά τον επιθετικό που θέλουν να ντύσουν στα ερυθρόλευκα Ίλια Ίβιτς και Τάκης Λεμονής. Ωστόσο, η συμπεριφορά του Δανού επιθετικού, να μην ρίχνει τις απαιτήσεις του κάτω από τα 2 εκατ. ευρώ, έχει κάνει τον Ολυμπιακό να κοιτάζει και άλλες, δοκιμασμένες λύσεις, όπως είναι του Ντάρκο Κοβάσεβιτς. Επιμένουν οι Ιταλοί για Ταλαμόντι, προτάθηκε ο Μάρκος Εουρέλιο, εναλλακτική λύση ο Εσκουδέρο. Γκαλέτι: Ώρα για αποδείξεις.

Stand-by o Κοβάσεβιτς

Μετά τα θέματα του επιτελικού χαφ, του κεντρικού αμυντικού και του αριστερού μπακ, όπου Ντομένικο Μορφέο, Ίβιτσα Ντραγκουτίνοβιτς, Ραούλ Μπράβο και Τζόναθαν Μποτινέλι είναι οι επικρατέστεροι να καλύψουν τις αντίστοιχες θέσεις, ο Ολυμπιακός θα ασχοληθεί και με την απόκτηση του δεύτερου επιθετικού. Πρώτο όνομα στην ερυθρόλευκη λίστα παραμένει του Δανού Γιον Νταλ Τόμασον. Όμως, με το δεδομένο ότι ο 28χρονος Δανός φορ δεν ρίχνει τις απαιτήσεις του κάτω από τα 2 εκατ. ευρώ και, σύμφωνα με δηλώσεις του μάνατζέρ του, προτεραιότητα του ποδοσφαιριστή της Στουτγκάρδης είναι να παραμείνει στο "κίτρινο υποβρύχιο", οι ερυθρόλευκοι εξετάζουν εναλλακτικές λύσεις, κορυφαία όλων είναι εκείνη του Ντάρκο Κοβάσεβιτς.

Ο 34χρονος Σέρβος επιθετικός, βρίσκεται στην λίστα του Ίλια Ίβιτς, τον οποίο και θεωρεί εξαιρετική περίπτωση, για εναλλακτική λύση. Το θετικό είναι ότι ο Ολυμπιακός, σε περίπτωση που θελήσει να αποκτήσει τον ποδοσφαιριστή, θα τον πάρει ως ελεύθερο αφού δεν θα χρειαστεί να πληρώσει την Ρεάλ Σοσιεδάδ, μετά τον υποβιβασμό της στην Σεκούντα Ντιβιζιόν. Ο Κοβάσεβιτς αγωνίζεται στον ισπανικό σύλλογο 5,5 χρόνια, αγωνίστηκε σε 261 ματς, πετυχαίνοντας92 γκολ. Φέτος, αγωνίστηκεσε 33 ματς, τα 27 βασικός και πέτυχε 3 γκολ.

Επιμένουν για Ταλαμόντι

Όσον αφορά την μεταγραφή του στόπερ, μπορεί η περίπτωση του Φαμπρίτσιο Κολοτσίνι να μπαίνει σιγά, σιγά στο περιθώριο, αφού ο Αργεντινός ποδοσφαιριστής οδεύει στην Σαραγόσα και οι εναλλακτικές λύσεις να ακούν στα ονόματα των Ντραγκουτίνοβιτς, Μπράβο και Μπποτινέλι, ωστόσο οι Αργεντινοί βάζουν ακόμα ένα όνομα στο τραπέζι. Πρόκειται για τον Λεονάρντο Ταλαμόντι, τον 25χρονο στόπερ που ανήκει στην Ρίβερ Πλέιτ, αλλά την περυσινή σεζόν αγωνίστηκε, ως δανεικός στην Αταλάντα, έχοντας καλή απόδοση. Τα αργεντίνικα ΜΜΕ, θεωρούν ότι ο ποδοσφαιριστής απασχολεί τον Ολυμπιακό και τις επόμενες μέρες θα υπάρξουν εξελίξεις.

Προτάθηκε ο Αουρέλιο

Βραζιλιάνος επιθετικός προτάθηκε στον Ολυμπιακό. Ο λόγος για τον ποδοσφαιριστή της Σάντος, Μάρκος Αουρέλιο, ο οποίος αποκαλύται στην χώρα του καφέ, "νέος Ρομάριο". Οι ερυθρόλευκοι βλέπουν DVD με τον ποδοσφαιριστή και δεν αποκλείεται να ασχοληθούν με την περίπτωσή του, εφόσον στραβώσουν στην περιπτώσεις των Τόμασον και Κοβάσεβιτς.

Γκαλέτι: Να αποδείξουμε ότι αξίζουμε

Από τα λόγια στις πράξεις θέλει να περάσει ο Λουτσιάνο Γκαλέτι, όπως δήλωσε στην επίσημη ιστοσελίδα της UEFA:"Είμαι πολύ χαρούμενος που είμαι στην Ελλάδα και θέλω να ευχαριστήσω τη διοίκηση, τον προπονητή και τους φιλάθλους του Ολυμπιακού για το πολύ ζεστό καλωσόρισμα. Μαζί με τον Νιούνιες θέλουμε να αποδείξουμε ότι μπορούμε να κάνουμε πολλά πράγματαστο γήπεδο. Θα δώσω τον καλύτερο εαυτό μου για να αποδείξω ότι αξίζω την εμπιστοσύνη των ανθρώπων της νέας μου ομάδας. Ο Ολυμπιακός είναι μεγάλος σύλλογος και το γεγονός ότι αγωνίζεται στο Champions League, έπαιξε σημαντικό ρόλο για την απόφασή μου να έρθω στην Ελλάδα", δήλωσε ο Αργεντινός χαφ.

Λεμονής: Σούπερ μεταγραφή ο Γκαλέτι

Με τα καλύτερα λόγια για τον Λουτσιάνο Γκαλέτι μίλησε ο Τάκης Λεμονής. «Είναι σούπερ μεταγραφή. Είναι από τους καλύτερους παίκτες που έχουν έρθει στην ομάδα. Πολύτιμο εργαλείο, που δεν θα έχει πρόβλημα προσαρμογής. Θα μας βοηθήσει πολύ», τόνισε, ενώ μιλώντας για τον Λεονέλ Νούνιες είπε: «Θεωρούμε ότι είναι εξαιρετική περίπτωση. Είναι πολύ καλός ποδοσφαιριστής με έφεση στο σκοράρισμα. Απλώς σε αυτόν πρέπει να δώσουμε μεγαλύτερο χρόνο προσαρμογής, γιατί θα αγωνιστεί πρώτη φορά στην Ευρώπη. Τον Νούνιες τον έχουμε δει αρκετές φορές. Ξεκινήσαμε να τον βλέπουμε από τον Φεβρουάριο και στην πορεία αποφασίσαμε να τον αποκτήσουμε γιατί πραγματικά αξίζει», τόνισε ο προπονητής του Ολυμπιακού.

*Σημαντική έκπτωση θα έχουν στο εξής τα μέλη του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ ΣΦΠ στις κρουαζιέρες της εταιρείας Monarch Classic Cruises, μετά από συμφωνία του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ ΣΦΠ με την εταιρεία.

Συγκεκριμένα η Monarch προσφέρει έκπτωση 25% σε όλες τις προσφερόμενες απ’ αυτήν υπηρεσίες στα μέλη του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ . Η Monarch Classic Cruises διαθέτει δύο πολυτελή κρουαζιερόπλοια που πραγματοποιούν κρουαζιέρες τριών, τεσσάρων και επτά ημερών στο Αιγαίο, προσεγγίζοντας Ελληνικά νησιά, την Κωνσταντινούπολη και το Κουσάντασι.

Με βάση το τιμολόγιο της εταιρίας, η ακριβότερη κρουαζιέρα τριών ημερών την οικονομική περίοδο κοστίζει 576? και για το μέλος του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ κοστίζει με την έκπτωση 432?. Η φθηνότερη τριήμερη κρουαζιέρα κοστίζει για το μέλος του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ 155? από 206? που είναι η αρχική τιμή.

Η ακριβότερη επταήμερη κρουαζιέρα κοστίζει για το μέλος 1.012? αντί 1349 που είναι η κανονική τιμή και η φθηνότερη 419? από 559? που κοστίζει κανονικά.

Απαραίτητη προϋπόθεση για την παροχή της έκπτωσης του 25% στα μέλη του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ ΣΦΠ είναι η αγορά να γίνει από τα γραφεία της εταιρείας και όχι από τουριστικό γραφείο. Επίσης η έκπτωση τους γίνεται με απλή επίδειξη της κάρτας μέλους 2006-2007 ή 2007-2008.

Για περισσότερες πληροφορίες αλλά και για να επωφεληθούν της έκπτωσης πραγματοποιώντας μια ονειρεμένη κρουαζιέρα στο Αιγαίο, τα μέλη του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ μπορούν να επικοινωνούν με την εταιρεία Monarch στο τηλέφωνο 211-100.20.20 .
Παλιά 02-07-2007, 11:56:   #259
korn
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Ντου από παντού!

2/7/2007 8:17

Εβδομάδα εξελίξεων στον Ολυμπιακό είναι αυτή που διανύουμε, με τα περισσότερα μεταγραφικά σίριαλ να φτάνουν στο τέλος τους, με θετικό ή αρνητικό τρόπο. Όσον αφορά τον κεντρικό χαφ, την Δευτέρα (2/7), αναμένουν την οριστική απόφαση του Μορφέο, στην βελτιωμένη πρόταση που κατέθεσαν. Επίσης, σχετικά με τον αμυντικό, αναμένεται η απάντηση της Σεβίλλης για τον Ντραγκουτίνοβιτς, θα γίνει νέο ραντεβού με τον Ραούλ Μπράβο, ενώ ετοιμάζεται κίνηση και για τον Μποτινέλι. Τέλος, όσον αφορά τον επιθετικό, ξεχωρίζουν οι Λουμπόγια και Κοβάσεβιτς. Καστίγιο: Θα ήθελα να παίξω στο εξωτερικό, αλλά...

Απαντάει ο Μορφέο

Κρίσιμη είναι η μεταγραφική εβδομάδα που διανύουμε, όσον αφορά τις μεταγραφικές κινήσεις του Ολυμπιακού. Οι ερυθρόλευκοι, θα συλλέξουν τις απαντήσεις, από τους διάφορους μεταγραφικούς στόχους που προσέγγισαν, έχοντας συγκρατημένη αισιοδοξία, ότι οι περισσότερες θα έχουν ευτυχή κατάληξη.

Καταρχάς, το επόμενο 24ωρο, αναμένεται να ολοκληρωθεί το θέμα της απόκτησης ή μη του Ντομένικο Μορφέο. Όπως αποκαλύπτει ο ποδοσφαιριστής, έχει στα χέρια του νέα βελτιωμένη πρόταση από τους ερυθρόλευκους, ενώ το πρόβλημα με την οικογένειά του έπαψε να υφίσταται. Έτσι, την Δευτέρα, αναμένεται να δώσει την τελική του απάντηση στους ερυθρόλευκους, με την μεταγραφή, είτε να ολοκληρώνεται, είτε να χαλάει οριστικά.

Φουλ για Μπράβο

Όσον αφορά τον αμυντικό, η υπόθεση Κολοτσίνι μπήκε στο "ψυγείο", με τους ερυθρόλευκους να στρέφουν την προσοχή τους αποκλειστικά στον Ραούλ Μπράβο. Μάλιστα, ο Ίλια Ίβιτς, τις επόμενες ώρες, αναμένεται να έχει κρίσιμο ραντεβού με την πλευρά του ποδοσφαιριστή, με σκοπό να τον πείσει να φορέσει τα ερυθρόλευκα. Εφόσον γίνει αυτό, στη συνέχεια, οι ερυθρόλευκοι θα έχουν και νέες επαφές με την Ρεάλ Μαδρίτης, με σκοπό να πέσει η τιμή του ποδοσφαιριστή από τα 3 εκατ. ευρώ, κάτι που είναι πιθανό να συμβεί.

Παράλληλα, οι ερυθρόλευκοι αναμένουν την απάντηση της Σεβίλλης για τον Ίβιτσα Ντραγκουτίνοβιτς. Μπορεί ο 32χρονος αμυντικός, ο οποίος μπορεί να αγωνιστεί και ως αριστερός μπακ, να έχει συμφωνήσει να έρθει στον Πειραιά, ωστόσο, η Σεβίλλη δεν φαίνεται διατεθειμένη να τον πουλήσει, με το 1 εκατ. ευρώ που της προσέφεραν οι ερυθρόλευκοι. Βεβαίως, ο Ντραγκουτίνοβιτς αποτελεί εναλλακτική λύση, αφού πρώτο όνομα στην λίστα είναι του Μπράβο.

Τέλος, δεν αποκλείεται, οι ερυθρόλευκοι να μπουν "σφήνα" και στην περίπτωση του Τζόναθαν Μποτινέλι. Ο ποδοσφαιριστής, μπορεί να βρίσκεται κοντά σε συμφωνία με την Τζένοα, ωστόσο, οι Πειραιώτες θέλουν να έχουν τον τελευταίο λόγο στην συγκεκριμένη περίπτωση.

Ο Λουμπόγια, ο Κοβάσεβιτς και οι άλλοι...

Σχετικά με τον επιθετικό, οι πρωταθλητές ψάχνουν τον αντί-Τόμασον, ο οποίος δεν ρίχνει τις απαιτήσεις του κάτω από τα 2 εκατ. ευρώ. Οι Σέρβοι, επιμένουν ότι ο Ολυμπιακός έχει επαφές με τον Ντανιέλ Λουμπόγια της Στουτγκάρδης. Επίσης, στο προσκήνιο είναι το όνομα του 34χρονου Ντάρκο Κοβάσεβιτς, ο οποίος είναι ελεύθερος, αφού η Ρεάλ Σοσιεδάδ υποβιβάστηκε στην Secunda Division και ο ποδοσφαιριστής, δεν είναι αρνητικός στο ενδεχόμενο να υπογράψει συμβόλαιο ενός έτους.

Μάλιστα, εφημερίδα της Βασκωνίας, παρουσιάζει, σχεδόν, "κλεισμένη" την μεταγραφή του Σέρβου επιθετικού στους Πειραιώτες. Επίσης, στο δημοσίευμα, αναφέρεται ότι σημαντικό ρόλο στην απόφαση του Κοβάσεβιτς είναι η συμμετοχή του Ολυμπιακού στο Champions League και ο Ίλια Ίβιτς, που έχει την θέση του τεχνικού διευθυντή. Επίσης, γίνεται αναφορά στις κινήσεις των ερυθρολεύκων στο ισπανικό πρωτάθλημα, με την μεταγραφή του Γκαλέτι και τις κρούσεις σε Ντραγκουτίνοβιτς και Κολοτσίνι.

Από εκεί και πέρα, φήμες αναφέρουν ότι ο Ολυμπιακός ενδιαφέρεται για επιθετικό ποδοσφαιριστή, που αγωνίζεται στην Primera Division. Κάποια ονόματα που ακούστηκαν είναι των Σάλβα Μπαλέστα της Μάλαγα, για τον οποίο είχε ενδιαφερθεί, στο παρελθόν και ο Παναθηναϊκός, του Παντιάνι ο οποίος πραγματοποίησε πολύ καλή σεζόν με την Εσπανιόλ, του Μάξι Λόπεζ που ανήκει στην Μπαρτσελόνα και του Σάβο Μιλόσεβιτς, που αγωνίζεται στην Οσασούνα

Πρόταση 9,5 εκατ. για Καστίγιο

Δημοσιεύματα στην Σαραγόσα αναφέρουν ότι η Σαχτάρ θέλει τον Νέρι Καστίγιο ως αντικαταστάτη του Ματουζάλεμ και μάλιστα προσφέρει στον Ολυμπιακό 9,5 εκατ. ευρώ. Για τον 23χρονο επιθετικό, έχουν εκδηλώσει ενδιαφέρον πολλές ομάδες της Ευρώπης, αλλά, ακόμα, στον Ολυμπιακό δεν έχει φτάσει καμία επίσημη πρόταση.

Προτάθηκε ο Άλβαρες

Στον Ολυμπιακό, προτάθηκε ο 23χρονος αριστερός μπακ της Εστουντιάντες, Πάμπλο Άλβαρες, για τον οποίο έχει καταθέσει πρόταση η Κατάνια, ύψους 1,4 εκατ. ευρώ. Επίσης, ο Ίλια Ίβιτς έκανε διερευνητική επαφή με τον 32χρονο επιθετικό μέσο Κότσα, που έχει συμβόλαιο για έναν ακόμα χρόνο με την Σιένα και με τον 24χρονο αριστερό μπακ Ντελ Γκρόσο, που αγωνίζεται στην Κάλιαρι.

Στην Αθήνα ο Μακελελέ

Στην Αθήνα βρίσκεται ο Κλοντ Μακελελέ. Ο 34χρονος Γάλλος διεθνής, βρίσκεται στην Ελλάδα για διακοπές, όπως υποστηρίζει, αλλά δεν άργησε να φουντώσει η φημολογία για συζητήσεις με τον Ολυμπιακό. Μάλιστα, αξίζει να τονιστεί ότι ο Γάλλος ποδοσφαιριστής διαμένει στο ξενοδοχείο που μένουν όλοι οι ξένα μεταγραφικά αποκτήματα των ερυθρολεύκων.

*Φήμες αναφέρουν ότι ο Σάββας Κωφίδης θα αναλάβει πόστο στην ακαδημία του Ολυμπιακού

*Την Δευτέρα (2/7) θα ανακοινωθεί η μεταγραφή του Παρασκευά Άντζα, ενώ θα "κλείσει" και του Κώστα Μήτρογλου.

*Την Τρίτη (3/7), θα διεξαχθεί το Δ.Σ της ΠΑΕ, υπό την προεδρία του Σωκράτη Κόκκαλη.

*Στον "αέρα" παραμένει το μέλλον του Σπύρου Βάλλα, του Άλεξ Ντ' Ακόλ και του Βάρντε Σίκοφ. Μόνο ο Σκοπιανός, εφόσον αποκτήσει Βουλγαρικό διαβατήριο, θα πάρει μία θέση στο ρόστερ, ενώ οι υπόλοιποι, δεν αποκλείεται να μείνουν και ελεύθεροι.

*Όπως δήλωσε ο μάνατζερ του Ολιβέιρα, του ποδοσφαιριστή της Μίλαν, δέχτηκε κρούση από τον Ολυμπιακό για τον πελάτη του.
Παλιά 03-07-2007, 12:23:   #260
korn
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Μπράβο! Αυτός θα είναι ο μπακ...

3/7/2007 8:26

Λάτρης του... ελληνικού καφέ φαίνεται ότι είναι ο Ολυμπιακός. Οι ερυθρόλευκοι βρίσκονται πολύ κοντά στην απόκτηση του Ραούλ Μπράβο, καθώς ο παίκτης συμφώνησε με τους πρωταθλητές και το μόνο που απομένει πλέον είναι να βρεθεί η χρυσή τομή με την Ρεάλ, κάτι που είναι εξαιρετικά πιθανό μιας και οι πρωταθλητές Ισπανίας δεν ζητούν «τρελά» λεφτά. Πρόταση περίπου 10 εκ. της Σαχτάρ για τον Καστίγιο αποκαλύπτουν οι Μεξικάνοι! Μάλιστα, ο μάνατζερ του 26χρονου αμυντικού τόνισε πως η μεταγραφή είναι σε πολύ καλό δρόμο. «Αστεία η πρόταση για τον Λουμπόγια», δηλώνει ο ατζέντης του Σέρβου. Επιστροφή Σάββα Κωφίδη στον Ολυμπιακό! Ο πρώην προπονητής του Ηρακλή θα αναλάβει πόστο στις ακαδημίες των Πειραιωτών και θα είναι άμεσος συνεργάτης του Βερμιούλεν. Τελειώνει και ο Κλέοπας Γιάννου.

Προβάρει τα «ερυθρόλευκα» ο Ραούλ Μπράβο

Μια ανάσα από την οριστικοποίηση της μεταγραφής του Ραούλ Μπράβο βρίσκεται ο Ολυμπιακός καθώς ο παίκτης απάντησε θετικά στην πρόταση του Ολυμπιακού και το μόνο που απομένει είναι να βρεθεί η χρυσή τομή με την Ρεάλ Μαδρίτης! Κάτι που μπορεί να γίνει ακόμα και σήμερα όταν άνθρωποι των «ερυθρολεύκων» θα συναντηθούν με τους Μαδριλένους για να κλείσουν την συμφωνία.

Το ποσό που θα ζητήσει η Ρεάλ μπορεί να φτάσει και τα τρία εκατομμύρια, όμως υπάρχει αισιοδοξία πως οι ομάδες θα δώσουν τα χέρια γύρω στα δύο εκ. μιας και ο ίδιος ο Μπράβο αναμένεται να ασκήσει πίεση για πετύχει την αποδέσμευση του.

Όπως όλα δείχνουν, ο Ισπανός αμυντικός θα παίρνει για κάθε χρόνο περίπου 1,2 εκ. ευρώ, ωστόσο ακόμα δεν έχει αποσαφηνιστεί η διάρκεια του συμβολαίου του.

"Εκτός απροόπτου στον Ολυμπιακό"

Εξάλλου, ο μάνατζερ του Ισπανού, Νταρίο Ντονάδιο, εξέφρασε την βεβαιότητα του πως η μεταγραφή θα γίνει εκτός συγκλονιστικού απροόπτου.«Είμαστε ακόμα σε διαπραγματεύσεις. Δεν έχει ολοκληρωθεί η μεταγραφή, αλλά πλέον βρισκόμαστε σε πολύ καλό δρόμο. Μένουν κάποιες λεπτομέρειες σχετικά με το συμβόλαιο του παίκτη. Για το οικονομικό μέρος της συμφωνίας του Ολυμπιακού με τη Ρεάλ Μαδρίτης δεν μπορώ να μιλήσω. Αυτό αφορά τους δύο συλλόγους.

Στον Ραούλ Μπράβο αρέσει πολύ η προοπτική να αγωνιστεί στον Ολυμπιακό, του αρέσει η ομάδα, η Αθήνα, είναι πολύ ευχαριστημένος μ' αυτή την πρόταση και θέλει να έρθει στην Ελλάδα. Την Τρίτη ή την Τετάρτη θα ταξιδέψω στην Ελλάδα, μάλλον χωρίς τον Ραούλ Μπράβο, προκειμένου να συζητήσουμε τις παραμέτρους του συμβολαίου, όπως, για παράδειγμα, τη χρονική διάρκεια. Δεν νομίζω όμως ότι θα προκύψει κάποιο πρόβλημα την τελευταία στιγμή. Εκτός απροόπτου ο Ραούλ Μπράβο θα υπογράψει στον Ολυμπιακό», ήταν τα λόγια του ατζέντη του Μπράβο στην «Sportday».

Πρόταση σε Κασίγιο από Σαχτάρ

Οι εμφανίσεις του Νέρι Καστίγιο στο Κόπα Αμέρικα έχουν στρέψει πάνω του όλα τα φώτα της δημοσιότητας με αποτέλεσμα να υπάρχει ενδιαφέρον από αρκετούς συλλόγους. Μάλιστα, σε σχετικό ρεπορτάζ του TV Azteca, η Σαχτάρ προσέφερε στον Ολυμπιακό 9,5 εκ. ευρώ για να τον αποκτήσει!

Πιο συγκεκριμένα, το ρεπορτάζ ανέφερε πως η Σαραγόσα θα έδινε 10 εκ. για να πάρει τον Ματουζάλεμ και η Σαχτάρ θα έπαιρνε για αντικαταστάτη του τον Καστίγιο. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι Μεξικάνοι τονίζουν η προσφορά μπορεί να φτάσει μέχρι και τα 14 εκατομμύρια.

Το θέμα είναι ότι η Σαχτάρ απέρριψε την πρόταση της Σαραγόσα για τον Ματουζάλεμ, όμως κανείς δεν πρέπει να ξεχνάει ότι οι Ουκρανοί έχουν την δυνατότητα να ξοδέψουν ουκ ολίγα τσουβάλια ευρώ.

"Αστεία πρόταση για Λουμπόγια"

Το όνομα του Λουμπόγια παραμένει στα υπόψιν του Ολυμπιακού, όμως όπως δήλωσε ο μάνατζερ του ποδοσφαιριστή, η πρόταση που κατέθεσε ήταν… αστεία:

«Πράγματι έχουν γίνει κάποιες επαφές με ανθρώπους του Ολυμπιακού για τον Ντάνιελ Λιουμπόγια. Αυτό που πρέπει να σας πω είναι ότι δεχθήκαμε μία προσφορά από την ελληνική ομάδα, η οποία όμως ήταν αστεία. Ειλικρινά εξεπλάγην γιατί ο Ολυμπιακός είναι μεγάλη ομάδα και δεν περίμενα να κάνει τέτοια προσφορά για τον Λιουμπόγια. Η πρόταση αυτή ήταν για ποδοσφαιριστή που αγωνίζεται ίσως στη δεύτερη κατηγορία της Γερμανίας και όχι για τον Σέρβο άσο, ο οποίος είναι στο στόχαστρο αρκετών μεγάλων ομάδων».

«Αν ο Ολυμπιακός κάνει καλύτερη πρόταση από αυτή που ήδη έχει κάνει, ασφαλώς και θα το συζητήσουμε. Η περίπτωση παραμένει ανοιχτή. Ο Ολυμπιακός είναι μεγάλη ομάδα και σίγουρα αποτελεί μεγάλη πρόκληση για τον Λιουμπόγια να συνεχίσει την καριέρα του στην Ελλάδα, σε μία ομάδα που αγωνίζεται σε υψηλό επίπεδο όπως είναι η ομάδα του Ολυμπιακού», τόνισε στην "Sportday", ο Νίκολα Σκρέλια.

Επιστροφή Κωφίδη!

Μετά από 15 χρόνια ο Σάββας Κωφίδης επιστρέφει στον Ολυμπιακό προκειμένου να αναλάβει θέση στις ακαδημίες του συλλόγου. Ο πρώην τεχνικός του Ηρακλή δέχτηκε πρόταση από τους ανθρώπους των «ερυθρολεύκων» καθώς ο Ίλια Ίβιτς εκτιμά πως είναι ο κατάλληλος άνθρωπος έτσι ώστε να οικοδομήσει τις υποδομές του Ολυμπιακού. Ο Κωφίδης αποδέχτηκε τη νέα αυτή πρόκληση και πλέον θα είναι άμεσος συνεργάτης του Χέρμαν Βερμιούλεν, ενώ αναμένεται να πιάσει πολύ σύντομα δουλειά.

Τέλος και ο Γιάννου

Το ξεσκαρτάρισμα συνεχίζεται στον Ολυμπιακό καθώς ένας ακόμα παίκτης ενημερώθηκε πως δεν θα αγωνίζεται του χρόνου στο λιμάνι. Ο λόγος για τον Κλεόπα Γιάννου, στον οποίο η διοίκηση των πρωταθλητών διεμήνυσε πως δεν βρίσκεται στα πλάνα του Τάκη Λεμονή. Ο 25χρονος τερματοφύλακας έχει έναν ακόμα χρόνο συμβόλαιο με τους «ερυθρόλευκους», όμως μετά από αυτήν την εξέλιξη αναγκάζεται να βρει άλλη ομάδα.

* Σύμφωνα με δημοσιεύματα μερίδας του τύπου, ο Ολυμπιακός ενδιαφέρεται και για άλλους δύο Σέρβους πέραν των Λουμπόγια και Κοβάσεβιτς. Πιο συγκεκριμένα, τον Σάβο Μιλόσεβιτς και τον Όγκνιεν Κόρομαν.

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές