Greek infotainment community

Το Lateam είναι Ε Ν Α Ν Τ Ι Α σε οποιαδήποτε μορφή Π Ε Ι Ρ Α Τ Ε Ι Α Σ
Facebooktwitter
Επιστροφή   Greek infotainment community > ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ > ΑΡΧΕΙΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΕΤΩΝ > ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

ΝΕΑ ΓΙΑ ΟΣΦΠ

This is a discussion on ΝΕΑ ΓΙΑ ΟΣΦΠ within the ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ forums, part of the ΑΡΧΕΙΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΕΤΩΝ category; Επαφή για «Πιτ Μπουλ»! To αποψινό φιλικό με τον Αστέρα (19:00, ΝΕΤ) στο Καραϊσκάκη μπορεί να έχει πολλαπλά οφέλη για ...

Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 10-05-2008, 14:16:   #461
geodon
Moderator

Το avatar του χρήστη geodon

Thanked 1.978 Times in 1.430 Posts
My Mood:
geodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to all
Προεπιλογή

Επαφή για «Πιτ Μπουλ»!

To αποψινό φιλικό με τον Αστέρα (19:00, ΝΕΤ) στο Καραϊσκάκη μπορεί να έχει πολλαπλά οφέλη για τον Ολυμπιακό. Από τη μία ο Χοσέ Σεγκούρα μπορεί να διαπιστώσει τον βαθμό ετοιμότητας ενόψει του τελικού, από την άλλη ο Σωκράτης Κόκκαλης μπορεί να φέρει πιο κοντά τον Οράσιο Καρντόσο!

Ο Αργεντινός αμυντικός χαφ είναι από τους βασικούς στόχους του Ολυμπιακού και ο πρόεδρος των πρωταθλητών θα έχει σήμερα τη δυνατότητα να κάνει την τελική επαφή με τους παράγοντες του Αστέρα. Ο Καρντόσο δεν θα αγωνιστεί λόγω τραυματισμού, ωστόσο αυτό δεν προβληματίζει σε καμία περίπτωση τον Ολυμπιακό που θέλει να τελειώσει μια και καλή την υπόθεση.

Κατά τα άλλα, ο Σεγκούρα «χτύπησε» και πάλι καμπανάκι στους παίκτες του. «Σας έδωσα μια άδεια να βγείτε και κάποιοι γυρίσατε στις 5 το πρωί. Εμείς δεν προετοιμαζόμαστε για τον τελικό; Πρέπει να είμαστε ενωμένοι, όπως ήμασταν στο τέλος του πρωταθλήματος, εκεί που φαινόταν ότι δεν είμαστε έντεκα διαφορετικοί παίκτες, αλλά ένας.

Δεν έχουμε το μυαλό μας στον τελικό Κυπέλλου, αλλά στο πως θα περάσουμε καλά το βράδυ. Θέλω να έχετε αυτό το παιχνίδι στο μυαλό σας. Ο Αρης προετοιμάζεται γιΆ αυτό το ματς. Και αγωνιστικά και ψυχολογικά. Είναι στην τσίτα», τόνισε ο Ισπανός στους παίκτες του, θέλοντας μΆ αυτό τον τρόπο να σφίξει τα λουριά ενόψει του τελικού.

Τέλος, ο Ιβιτς πέρασε από το Ρέντη, αποχαιρέτησε τους ποδοσφαιριστές και το τεχνικό τιμ και τους ευχήθηκε την κατάκτηση του Κυπέλλου στον τελικό της 17ης Μαϊου.

Πηγή : sports.e-go.gr

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Ο χρήστης geodon δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Sponsored Links
Παλιά 11-05-2008, 12:53:   #462
geodon
Moderator

My Mood:
geodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to all
Προεπιλογή

Νίκη του Ολυμπιακού με σκόρερ τον Οφρυδόπουλο

Ο Αστέρας Τρίπολης πέτυχε δύο γκολ, αλλά ο Ολυμπιακός ήταν ο νικητής με 2-1 στο φιλικό που έδωσαν οι δύο ομάδες στο "Γεώργιος Καραϊσκάκης". Ο Ραούλ Μπράβο στο όγδοο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους "ερυθρόλευκους", αλλά στο 63' ο Οφρυδόπουλος έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Ο ίδιος παίκτης στο 80' έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδος του.

Ωστόσο ο Χοσέ Σεγκούρα δεν μπορεί να χαμογελάει, καθώς στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου ο Λεονάρντο δέχθηκε ένα χτύπημα από τον Κυργιάκο και αναγκάστηκε να αποχωρήσει από το παιχνίδι. Και ο Τάσος Πάντος όμως δεν κατάφερε να ολοκληρώσει τον αγώνα καθώς υπέστη τράβηγμα στο δεξί δικέφαλο και έγινε αλλαγή στο 69'.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Νικοπολίδης, Ζεβλάκοφ (82' Λαμπρόπουλος), Ραούλ Μπράβο, Λεονάρντο (46' Τοροσίδης), Πάντος (71' Αντζας), Στολτίδης (79' Μενδρινός), Τζόρτζεβιτς (71' Νούνιες), Λεντέσμα (71' Πατσατζόγλου), Λούα Λούα (79' Κωνσταντίνου), Κοβάσεβιτς (61' Μήτρογλου), Σίσιτς (46' Γκαλέτι)

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Αμπάρης (46' Αναστασόπουλος), Κυριάκος (46' Ουριμπάρι), Μασάρα (46' Τσέζαρεκ), Οφρυδόπουλος (90' Αποστολίδης), Λαζαρίδης (46' Ψωμάς), Μασάντο (46' Ζεάν), Νταμόντε, Κανακούδης (64' Ιωάννου), Ζουντί (46' Καμπούροφ), Ζαϊρί (64' Ροτζέριο), Φιλομένο (46' Μιλάνο)

Πηγή : supersport.gr

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 13-05-2008, 17:25:   #463
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Φήμες στη Δανία για Λάουντρουπ

Ο μάνατζερ του Μίκαελ Λάουντρουπ μιλώντας στον τηλεοπτικό σταθμό της Δανίας, TV2, αποκάλυψε ότι έχει πρόταση από τον Ολυμπιακό! Ο Δανός τεχνικός της Χετάφε έχει συμβόλαιο με την ισπανική ομάδα για ένα ακόμα χρόνο με ρήτρα 800.000 ευρώ, ενώ το κασέ του ανέρχεται στο 1 εκατ. ευρώ!

Ο Λάουντρουπ είναι ένας τεχνικός που έχει κερδίσει κολακευτικά σχόλια για τη δουλειά του και μάλιστα έχει μπει στο στόχαστρο αρκετών μεγάλων ομάδων της Πριμέρα Ντιβιζιόν.

Στον Ολυμπιακό πιστεύουν ότι έχει το ιδανικό προφίλ για να αναλάβει την ομάδα και θεωρούν ότι το Τσάμπιονς Λιγκ ίσως αποτελέσει δέλεαρ για να πει το "ναι". Σε περίπτωση πάντως που ο Λάουντρουπ δεν πειστεί τότε τα ονόματα των Βαλβέρδε, Λίνεν και Τερίμ κατά πρώτο λόγο θα επανέλθουν στο προσκήνιο...

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 15-05-2008, 17:24:   #464
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Ο Σωκράτης έκανε επίσκεψη...

Οπως πριν από κάθε μεγάλο αγώνα, έτσι και τώρα, ο πρόεδρος του Ολυμπιακού, Σωκράτης Κόκκαλης επισκέφτηκε τις εγκαταστάσεις του Ρέντη και μίλησε με τον τεχνικό της ομάδας Χοσέ Σεγκούρα κι εν συνεχεία με τους παίκτες των «ερυθρόλευκων».

Ο ισχυρός άνδρας των Πειραιωτών, αφού δώρισε από ένα μενταγιόν σε κάθε παίκτη με τον αριθμό 11 που συμβολίζει τα αντίστοιχα πρωταθλήματα την τελευταία 12ετία, ζήτησε την κατάκτηση του Κυπέλλου. «Τόσο εγώ, όσο και οι φίλαθλοι της ομάδας μας, θέλουμε να πάρουμε το Κύπελλο και να κάνουμε το νταμπλ», είπε ο πρόεδρος της πειραϊκής ΠΑΕ.

Εξάλλου, με αφορμή την διεξαγωγή του τελικού του Κυπέλλου Ελλάδας ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τον Αρη, οι δυο ΠΑΕ εξέδωσαν κοινή ανακοίνωση, με την οποία ζητούν κόσμια συμπεριφορά από τους οπαδούς.

«Το Σάββατο στη Θεσσαλονίκη θα πραγματοποιηθεί ο Τελικός του Κυπέλλου ανάμεσα στις ομάδες μας. Πρόκειται για έναν αγώνα - γιορτή που ολοκληρώνει τη φετινή ποδοσφαιρική περίοδο. Οι φίλαθλοι των ομάδων μας φέτος, έδειξαν υποδειγματική συμπεριφορά, στήριξαν τις ομάδες τους με τον καλύτερο τρόπο και δεν δημιούργησαν το παραμικρό επεισόδιο.

Οι διοικήσεις των δύο συλλόγων σε συνεργασία με την Ελληνική Ποδοσφαιρική Ομοσπονδία επιθυμούν και προσπαθούν με κάθε τρόπο να συμβάλλουν, ώστε ο τελικός να διεξαχθεί με απόλυτη επιτυχία και το ίδιο ζητούν και είναι σίγουροι ότι θα πράξουν και οι φίλαθλοι οι οποίοι θα βρεθούν το Σάββατο στο γήπεδο.

Στόχος όλων μας είναι να χαρεί τόσο ο κόσμος που θα βρίσκεται στις εξέδρες του Καυτανζογλείου, όσο και οι φίλαθλοι που θα παρακολουθήσουν από τη τηλεόραση έναν όμορφο αγώνα, οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων να προσφέρουν θέαμα αντάξιο της αξίας τους και στο τέλος το ποδόσφαιρο να είναι ο σίγουρος νικητής», αναφέρει η ανακοίνωση.

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 20-05-2008, 01:10:   #465
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Τελειώνει και ο Ντομί

Στα γραφεία της «ερυθρόλευκης» ΠΑΕ βρέθηκε τη Δευτέρα ο Ντιντιέ Ντομί ο οποίος και ενημερώθηκε να βρει ομάδα για να συνεχίσει την καριέρα του. Ο Γάλλος αμυντικός, που την φετινή σεζόν αγωνίστηκε ελάχιστα έχει ένα ακόμη χρόνο συμβόλαιο όμως από τους «ερυθρόλευκους» του ξεκαθαρίστηκε πως δεν είναι στα πλάνα τους.

Στα γραφεία της Πλατείας Αλεξάνδρας βρέθηκε και ο μάνατζερ των Σέζαρ και Λεοζίνιο ο οποίος ενημερώθηκε εκ νέου πως η ΠΑΕ αναμένει τις προτάσεις τους για να αποχωρήσουν οι δύο Βραζιλιάνοι από την ομάδα. Το ίδιο θυμίζουμε έχει ζητήσει η ομάδα και από τον μάνατζερ του Λούα Λούα με την περίπτωση του πάντως να μην είναι ακόμη ξεκάθαρη.

Όσον αφορά τώρα το θέμα του προπονητή ο Ερνέστο Βαλβέρδε είναι η πρώτη επιλογή των «ερυθρολεύκων» που περιμένουν να αποχωρήσει από την Εσπανιόλ για να ανοίξει ο δρόμος της έλευσης του στον Πειραιά. Παράλληλα για τους «ερυθρόλευκους» «παίζουν» και οι Περέν, Κούπερ.

Στον μεταγραφικό τομέα οι Αβραάμ Παπαδόπουλος, Χριστοδουλόπουλος, Καρντόσο, Μάκος, Πάρντο και Γιαννακόπουλος απασχολούν τους πρωταθλητές την ώρα που ο Νινιάδης ετοιμάζεται για νέο ταξίδι, πιθανότατα στην Βραζιλία.

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 21-05-2008, 15:45:   #466
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Λεμονής: "Δεν κατάλαβα γιατί έφυγα"

Συνέντευξη στην οποία απάντησε για όλα τα ζητήματα που απασχόλησαν φέτος τον Ολυμπιακός έδωσε στην εφημερίδα "Sportday" ο Τάκης Λεμονής. Ο Ελληνας τεχνικός τόνισε ότι δεν έχει καταλάβει γιατί έφυγε από την ομάδα ενώ επεσήμανε ότι ο Ολυμπιακός κατάφερε να πετύχει φέτος τους στόχους του. Επίσης μίλησε για το σχεδιασμό του φετινού ρόστερ, για τις σχέσεις έντασης με τον Ιλια Ιβιτς, για τον Ντάρκο Κοβάσεβιτς και τις δηλώσεις του Πρέντραγκ Τζόρτζεβιτς περί ...κώματος.

Αναλυτικά, τα πιο σημαντικά σημεία

Για τον Ριβάλντο: "Αφού επιμένετε τόσο πολύ, θα σας πω τι είπα για τον Ριβάλντο. Υπήρχαν δύο σενάρια. Το πρώτο σενάριο ήταν να παραμείνει ο Ριβάλντο, αλλά να αποκτηθούν παίκτες που να πλαισιώσουν τον Βραζιλιάνο ώστε να έχουμε μέσα στο γήπεδο περισσότερα τρεξίματα. Να βρούμε εκείνους τους παίκτες που θα κάλυπταν τις αδυναμίες του "Ρίμπο" στο τρέξιμο ή το μαρκάρισμα π.χ. και θα μας επέτρεπαν να ανταποκριθούμε στον ρυθμό του Τσάμπιονς Λιγκ και να είμαστε ανταγωνιστικοί στη φυσική κατάσταση. Το δεύτερο σενάριο που είχαμε ήταν χωρίς τον Ριβάλντο. Αυτό θα μας επέτρεπε να κάναμε μία πολύ μεγάλη αλλαγή στο δυναμικό της ομάδας, να φτιάχναμε μια τελείως διαφορετική ομάδα με στόχο να πλησιάσουμε κάπως τα στάνταρ των μεγάλων ευρωπαϊκών ομάδων".

"Ο Ριβάλντο μίλησε φέτος πάρα πολύ και νομίζω ότι η θέση των παικτών και γενικά όλων όσοι ασχολούμαστε με το ποδόσφαιρο είναι καλύτερα να μιλάμε μέσα στο γήπεδο".

Για το σχεδιασμό της ομάδας 2007-08: "Επρεπε να βρούμε ένα κράμα παικτών ώστε να φτιάξουμε μια γρήγορη ομάδα που να αμύνεται σωστά και να βγάζει γκολ με γρήγορους συνδυασμούς και αντεπιθέσεις. Δείτε τα γκολ που βάλαμε στο Τσάμπιονς Λιγκ και θα καταλάβετε τι φτιάξαμε. Αυτός ο τρόπος παιχνιδιού των αντεπιθέσεων, βεβαίως, ξέραμε ότι έρχεται σε αντίθεση με τη φιλοσοφία μας στο ελληνικό πρωτάθλημα. Ηταν κάτι που γνωρίζαμε ότι ίσως μας δυσκολέψει. Το περιμέναμε ότι θα έχουμε δυσκολίες στην Ελλάδα, ειδικά με τις κλειστές άμυνες. Ομως ας μη γελιόμαστε, το δέλεαρ της ευρωπαϊκής πορείας ήταν μεγάλο. Μετά τη νίκη στη Βέρντερ αρχίσαμε και καταλαβαίναμε όλοι ότι είμαστε στον σωστό δρόμο, που -δεν μπορεί- κάπου θα μας πήγαινε".

"Το μειονέκτημα που υπήρξε ήταν ότι εγώ ήθελα μικρό ρόστερ και το ήθελα συνειδητά για να μπορέσει η ομάδα να αποκτήσει γρήγορα ομοιογένεια. Πήραμε 15 παίκτες το καλοκαίρι και έπρεπε να τους κάνουμε αμέσως ομάδα. Δεν ήθελα να πάρουμε περισσότερους, γιατί θα χάναμε το στοίχημα της ομοιογένειας. Είχα πει τότε ότι πάμε έτσι και ο Ιανουάριος κοντά είναι για να διορθώσουμε το ρόστερ. Για να καλύψουμε ό,τι κενά θα έχουν φανεί. Και το κάναμε. Αυτό που μας έδειξε η ομάδα μέχρι τον Ιανουάριο ήταν αυτό που περιμέναμε ότι θα συμβεί. Απέναντι σε κλειστές άμυνες θα είχαμε προβλήματα. Θέλαμε συνεπώς παίκτες που να μπορούν να είναι πιο δημιουργικοί στο ένας εναντίον ενός, να πατούν περισσότερο περιοχή και να μας δίνουν λύσεις σε κλειστές άμυνες. Τέτοιους πήραμε. Τέτοιοι είναι και ο Μπελούτσι και ο Σίσιτς".

"Ηταν η πρώτη φορά που πραγματικά βάλαμε ένα στόχο και βαδίζαμε επάνω σ' αυτόν. Χάσαμε, πιστεύω, σε όλη αυτή τη διαδρομή το δάσος. Το δάσος για μένα ήταν πάντα η δημιουργία μιας πολύ καλής ομάδας. Και τα λέω αυτά τώρα, γιατί ξέρω πως έκανα τη δουλειά μου και πόσο εντάξει ήμουν όλο αυτό το διάστημα που δούλεψα στον Ολυμπιακό. Δεν εκμεταλλεύτηκα ποτέ μου ως προπονητής τις επιτυχίες στην Ευρώπη. Ακόμα και μετά το 3-0 επί της Βέρντερ, αν θυμάστε, είπα ότι μάλλον φτιάχνουμε μια πολύ καλή ομάδα. Ποτέ δεν στάθηκα ή δεν είπα ότι είμαι ο προπονητής που έκανε τα δύο "διπλά" στην Ευρώπη, ούτε είπα ότι είμαι αυτός που έφερε την πρόκριση στους "16"".

"Το ότι στο ματς στο Καραϊσκάκη με τη Βέρντερ όλο το γήπεδο φώναζε "έτσι ονειρευόμαστε τον Ολυμπιακό" κάποιοι προσπάθησαν να το ξεχάσουν. Κι όμως, αυτό είναι σημαντικό. Θυμηθείτε τι τραγουδούσαν τον περσινό Μάιο στη φιέστα οι οπαδοί. Τραγουδούσαν "αλλιώς ονειρευόμαστε τον Ολυμπιακό". Κι όμως, αυτό το αλλάξαμε σε οκτώ μήνες. Ο.Κ., ξέρω τι προβλήματα είχε η ομάδα, ξέρω όμως και τι πέτυχε. Θα ήμουν τρελός να πω ότι ήμουν ικανοποιημένος από το θέαμα της ομάδας στην Ελλάδα, όχι όμως να τα ισοπεδώνουμε όλα. Να μιλάμε για μαύρα χάλια"!

Για το τι κατάφερε: "Οπως είπα, στο φινάλε υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που λένε ότι η δουλειά κρίνεται εκ του αποτελέσματος. Και εγώ επειδή πιστεύω σ' αυτό, δεν πρέπει να ξεχνάμε την πορεία της ομάδας στους "16" του Τσάμπιονς Λιγκ για πρώτη φορά και φυσικά την κατάκτηση του νταμπλ. Δεν μπορεί κανείς να αμφισβητήσει ότι από τα 30 ματς του πρωταθλήματος εγώ ήμουν στο τιμόνι της ομάδας στα 24 και στο Κύπελλο φτάσαμε στους "4" αποκλείοντας τον Παναθηναϊκό με 4-0. Ημουν αυτός που έκανε την προετοιμασία και τον σχεδιασμό της ομάδας. Αρα, αν είχε αποτύχει η ομάδα τη χρονιά αυτή, θα ήμουν αυτός που θα χρεωνόταν την αποτυχία, έτσι και τώρα θα πρέπει να χρεωθούν και οι επιτυχίες".

Για τους λόγους που έφυγε:
"Δεν έχω καταλάβει ειλικρινά γιατί έφυγα. Εντάξει, ότι ήμασταν εκείνο το διάστημα έναν πόντο πίσω από τον Παναθηναϊκό και υπήρχε μια φοβία σχετικά με το αν θα κατακτήσουμε το πρωτάθλημα ήταν ένα θέμα. Σίγουρα δεν είμαι αυτός που παίρνει τις αποφάσεις, αλλά πάρθηκε μια απόφαση υπό το πρίσμα ότι υπάρχει κίνδυνος να χαθεί ο τίτλος. Νομίζω ότι εδώ χάσαμε το δάσος. Και το δάσος για μένα ήταν το χτίσιμο μιας ομάδας. Το ξέρω πολύ καλά ότι ο Ολυμπιακός είναι η ομάδα που πάει πάντα για τον τίτλο. Πως ο Ολυμπιακός πρέπει να πάρει και πρωτάθλημα και Κύπελλο χωρίς δεύτερη κουβέντα. Και ποτέ δεν είπα και δεν έδειξα ότι δεν είναι αυτός ο στόχος μας. Αλλά κάποια στιγμή έπρεπε να φτιαχτεί και μία νέα ομάδα με ευρωπαϊκή προοπτική. Αυτό έκανα και αυτή την ομάδα προσπάθησα να φτιάξω. Αυτό για μένα ήταν το πιο σημαντικό. Ειλικρινά εύχομαι να συνεχιστεί αυτό που ξεκινήσαμε πέρυσι".

Για τον Ιλια Ιβιτς: "Είναι αλήθεια ότι καθυστερήσαμε λόγω του ότι έπρεπε να γίνουν πολλές μεταγραφές. Θυμάστε, για παράδειγμα, ότι ο Λούα Λούα ήρθε στο τέλος της προετοιμασίας, μετά το φιλικό με τον Πανιώνιο".

"Ενα χαρακτηριστικό παράδειγμα ήταν η περίπτωση του Μορφέο, κατά την οποία άρχισαν να διαφαίνονται τα πρώτα προβλήματα στη συνεργασία μου με τον Ιβιτς. Ο καθένας μπορεί να έχει τη γνώμη του για έναν παίκτη, όμως ο σχεδιασμός της ομάδας, όπως και ο τρόπος παιχνιδιού της, ήταν ένα κομμάτι που αφορούσε καθαρά εμένα. Ο Μορφέο δεν ταίριαζε στον σχεδιασμό που είχα κάνει".

"Εισηγήσεις μπορεί να γίνουν από διάφορους ανθρώπους της ομάδας. Εγώ δεν είχα πρόβλημα σ' αυτό. Αλλωστε κάθε μέρα παρουσιάζονταν καινούργιες προτάσεις για παίκτες και τις άκουγα όλες. Απλώς έψαχνα συγκεκριμένα χαρακτηριστικά που ήθελα να έχουν οι παίκτες που θα έρθουν. Για να σας δώσω ένα παράδειγμα για τον τρόπο που λειτούργησα, θα σας πω την ιστορία με τον Ρόμενταλ. Σε μία συνάντηση που είχαμε τότε με τον Πέτρο Κόκκαλη και τον Ιλια, χτύπησε το τηλέφωνο του Πέτρου και κάποιος από την Ισπανία μάς είπε για την περίπτωση του Γκαλέτι. Το ίδιο βράδυ θα είχαμε καθοριστικό ραντεβού για τον Ρόμενταλ με τον μάνατζέρ του, αλλά ο Γκαλέτι ήταν μια περίπτωση που με ενδιέφερε από τον περασμένο Μάρτιο. Μάλιστα, είχα μιλήσει και με τον Πάντιτς τότε για να μάθω περισσότερα για τον Αργεντινό. Μόλις έμαθα ότι μπορεί να γίνει του Γκαλέτι είπα "ξεχάστε τον Ρόμενταλ, τελειώστε άμεσα την περίπτωση του Ισπανού". Καταλαβαίνετε ότι δεν ήταν θέμα εισηγήσεων, ήταν θέμα συμφωνίας μεταξύ όλων των πλευρών, αρκεί οι παίκτες να ταιριάζουν στη νέα φιλοσοφία".

Για τη μεταγραφή του Κοβάσεβιτς: "Συζητήσαμε, θυμάμαι, για τον Κοβάσεβιτς και δεν σας κρύβω ότι στην αρχή εγώ ήμουν αρνητικός, κυρίως λόγω της ηλικίας του και επειδή δεν γνώριζα αρκετά στοιχεία για τον χαρακτήρα του. Ο Ιβιτς ήταν σίγουρος και ήθελε πολύ να γίνει η μεταγραφή γιατί τον γνώριζε προσωπικά. Δεν είπα ρητά "όχι" επειδή ήταν πρόταση του Ιβιτς, αλλά το έψαξα. Ρώτησα, έμαθα κι εγώ και συμφωνήσαμε να γίνει η μεταγραφή του. Και αποδείχθηκε εξαιρετικά πολύτιμη μεταγραφή".

Για τα σχόλια Ιβιτς μετά το παιχνίδι με τη Λάτσιο: "Την επόμενη μέρα μίλησα μαζί του και η εξήγηση που μου δόθηκε είναι ότι στην Ευρώπη είναι σύνηθες φαινόμενο να βγαίνει κάποιος, είτε από τη διοίκηση είτε ο τεχνικός διευθυντής, και να σχολιάζει την απόδοση της ομάδας. Σίγουρα με πείραξε αυτή η τοποθέτηση του Ιβιτς, ήταν λάθος. Και ας μην ξεχνάμε ότι ο Ιλια στην Ελλάδα έπαιξε δέκα χρόνια μπάλα, άρα ήξερε καλά τι συμβαίνει και τι σημαίνει να κάνει κάτι τέτοιο. Ηξερε τι θόρυβος θα προκληθεί. Ας μη γελιόμαστε, ήξερε καλά ότι όλα αυτά δημιουργούν εντάσεις, οι οποίες μόνο καλό δεν κάνουν στην ομάδα. Επιπλέον διαφωνώ και με την ουσία των όσων είπε".

Για τους παίκτες που ήρθαν το χειμώνα: "Το σκεπτικό με το οποίο κάναμε τις προσθήκες τόσο του Μπελούτσι όσο και των Λεονάρντο, Σίσιτς ήταν δεδομένο. Πρόκειται για παίκτες που έχουν αυτά τα χαρακτηριστικά που ψάχναμε. Ιδιαίτερα στην περίπτωση του Μπελούτσι ο Ολυμπιακός έχει κάνει μία εξαιρετική μεταγραφική κίνηση, η οποία σε καμία περίπτωση δεν ήταν μεταγραφή για τα δύο ματς με την Τσέλσι στο Τσάμπιονς Λιγκ. Εκεί έγινε και η μεγάλη παρεξήγηση. Δεν πήραμε παίκτες για δυο-τρεις μήνες, αλλά παίκτες για την ομάδα που φτιάχναμε. Ο Ολυμπιακός πήρε τον Μπελούτσι για τεσσεράμισι χρόνια. Και το λέω αυτό γιατί τότε ήρθε και το θέμα κάποιων δανεικών παικτών. Δεν είχε νόημα να παίρνουμε δανεικούς παίκτες όταν θέλαμε να χτίσουμε μια ομάδα".

"Ο Μπελούτσι ήταν ένα δίμηνο χωρίς αγώνες και αυτό το ξέραμε καλά. Ξέραμε ότι θα χρειαστεί χρόνο να προσαρμοστεί. Από την άλλη, όμως, βλέποντας την περίπτωσή του θεώρησα ότι είναι ένα κομμάτι που μας έλειπε. Ενας παίκτης που την επόμενη χρονιά θα αποδειχτεί καθοριστικός για το σύνολο της ομάδας. Ετσι έβλεπα τα πράγματα, δεν τα έβλεπα από τη σκοπιά τού να έρθει για πέντε ματς, να πάρουμε το πρωτάθλημα και μετά βλέπουμε. Επιμένω ότι έτσι πρέπει να χτίζουμε μια ομάδα. Εγώ είμαι ο πρώτος που ξέρω τι σημαίνει τίτλος και νομίζω ότι είμαι ο προπονητής που αυτά τα χρόνια έχει συνδέσει το όνομά του με μεγάλες νίκες στην Ελλάδα. Νίκες που έχουν κάνει ευτυχισμένους τους οπαδούς του Ολυμπιακού, όμως νομίζω ότι το όνειρο για το χτίσιμο μιας ομάδας που θα ξέφευγε από τα όρια της Ελλάδας ήταν στα χέρια μας. Θα μπορούσα να σκεφτώ περισσότερο το τομάρι μου και να λειτουργήσω αλλιώς στον τομέα της ενίσχυσης, αλλά θεωρούσα ότι η Ευρώπη μού είχε δώσει ένα μεγάλο μάθημα και ήταν οδηγός σχετικά με το πώς πρέπει να δημιουργηθεί αυτή η ομάδα".

Για το μέλλον του: "Θέλω να δουλέψω οπωσδήποτε. Σε ομάδα, όμως, στην οποία, όταν θα υπογράψω και θα συμφωνήσω, θέλω να νιώσω μεγάλη ευχαρίστηση. Δεν μιλάω μόνο για το οικονομικό κομμάτι"!

Για το αν θα ήθελε να είναι στη φιέστα του πρωταθλήματος: "Ναι, θα ήθελα να ήμουν καλεσμένος".

Για την ΑΕΚ: "Στην Ελλάδα υπάρχει μια απίστευτη μεταβολή καταστάσεων, όπου μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα αλλάζουν οι κριτικές για μια ομάδα και γενικά η εντύπωση που έχουν κάποιοι για τη δυναμικότητά της. Αν χωρίσουμε το πρωτάθλημα στην κανονική διάρκειά του και στα πλέι οφ, πιστεύω ότι πρέπει να δούμε πώς αντιμετωπίστηκαν οι τρεις μεγάλες ομάδες. Δεν αναφέρομαι στην κριτική από τον Τύπο και τους φιλάθλους. Αναφέρομαι στην αυτοκριτική που έκαναν οι ίδιες οι ομάδες. Πέντε ματς πριν από το φινάλε και θυμόμαστε τη σκληρή αυτοκριτική του Ντέμη Νικολαΐδη για την ομάδα του. Θυμόμαστε πώς άλλαξε μέσα σε τέσσερις αγωνιστικές και πώς ξανά ήρθαμε τώρα μετά τους αγώνες των πλέι οφ στην αρχική κατάσταση. Αυτό είναι ένα καλό παράδειγμα για να δούμε πόσο στιγμιαία βλέπουμε το ποδόσφαιρο και για το πώς πρέπει να σκεφτόμαστε στο μέλλον".

Για τις δηλώσεις Τζόρτζεβιτς: "Δεν θέλω να αμφισβητήσω ό,τι έχει ειπωθεί, αλλά έχω ενστάσεις πάνω σε αυτό. Επειδή πολλοί μίλησαν και πολλά γράφτηκαν σχετικά με αυτή τη δήλωση, θέλω να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα. Η ομάδα, επειδή, όπως εσείς λέτε, όλοι κρινόμαστε εκ του αποτελέσματος, κατέκτησε το νταμπλ. Ο "Τζόλε" στο τέλος της χρονιάς ήταν από τους σημαντικότερους παίκτες της ομάδας και βοήθησε πολύ σ' αυτή την επιτυχία. Αλλά, πέρα από αυτά τα αποτελέσματα που τα ξέρει όλος ο κόσμος, εγώ θα μιλήσω και για άλλα αποτελέσματα. Εμείς κάναμε τέλη Ιανουαρίου τις τελευταίες αιματολογικές εξετάσεις. Εγώ έφυγα μέσα Μαρτίου, αλλά δεν είδα, από τη στιγμή που προέκυψε αυτό το πρόβλημα, να γίνεται κανένας νέος αιματολογικός έλεγχος. Οταν υπάρχει ένα τέτοιο πρόβλημα, αμέσως μαζεύουμε τους παίκτες και κάνουμε έλεγχο για να δούμε πού βρισκόμαστε. Γιατί, λοιπόν, δεν συνέβη κάτι τέτοιο; Είναι πολύ απλό αυτό που έγινε εκείνες τις μέρες. Το 4-0 από την ΑΕΚ ήταν βαρύ, ασήκωτο και ασυνήθιστο για τον Ολυμπιακό. Κάπου έπρεπε λοιπόν να αποδοθούν ευθύνες. Ε, αυτό ακριβώς έγινε και το θεωρώ ανάξιο λόγου. Δεν θέλω να πω κάτι περισσότερο".

Πηγή : contra.gr

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 29-05-2008, 13:26:   #467
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Η «ερυθρόλευκη» λίστα του Βαλβέρδε

Χρυσάφι στα πόδια του Ερνέστο Βαλβέρδε έστρωσε ο Ολυμπιακός και τον πήρε στον Πειραιά... Κάτι που πριν από λίγο καιρό έμοιαζε με όνειρο «θερινής νυκτός», απέκτησε «σάρκα και οστά» και ο τέως προπονητής της Εσπανιόλ δέχθηκε να αφήσει την Ισπανία για την Ελλάδα και να αναλάβει την τεχνική ηγεσία των «ερυθρολεύκων».

Όμως και πώς να αρνηθεί την πρόταση-μαμούθ των πρωταθλητών; Όπως αποκάλυψε από την Τετάρτη (28/5) το «ΕΘΝΟΣΠΟΡ», ο Ολυμπιακός κατέθεσε νέα βελτιωμένη πρόταση στην συνάντηση των Γ. Χρυσικόπουλου και Θ. Γιαννίκου με τον Ισπανό τεχνικό και τον ατζέντη του και του πρόσφερε συνολικά (με μπόνους και πριμ) δύο εκατ. ευρώ ετησίως! Λεφτά, δηλαδή, που ο Βαλβέρδε θα έπαιρνε σε δύο χρόνια στην Ισπανία.

«Η ΠΑΕ Ολυμπιακός ανακοινώνει τη συμφωνία της με τον προπονητή Ερνέστο Βαλβέρδε», ανέφερε η λιτή ανακοίνωση 12 λέξεων των Πειραιωτών, ενώ από τη διοίκηση δεν διευκρινίστηκε η χρονική διάρκεια του συμβολαίου του.

Όμως, σύμφωνα με ισπανικά δημοσιεύματα, ο Βαλβέρδε θα υπογράψει διετές συμβόλαιο, καθώς αυτή ήταν η δική του επιθυμία.

Οι διαπραγματεύσεις των «ερυθρολεύκων» εκπροσώπων με τον Βάσκο τεχνικό ξεκίνησαν το απόγευμα της Τρίτης στη Βαρκελώνη, διήρκεσαν μέχρι τις τρεις το πρωί και ολοκληρώθηκαν στις 12 το μεσημέρι της Τετάρτης, με την καταφατική απάντηση του Βαλβέρδε στην πρόταση του Ολυμπιακού.

Πριν πει το τελικό «ναι», ο 44χρονος τεχνικός επικοινώνησε με τον πρώην τεχνικό των πρωταθλητών Χ. Σεγκούρα και τον ρώτησε αναλυτικά για την ομάδα. Ο Σεγκούρα τού μίλησε με τα καλύτερα λόγια για τις συνθήκες εργασίας που θα βρει και τη δυναμική των «ερυθρολεύκων» και τον συμβούλευσε να πάρει τη μεγάλη απόφαση να πάει στην Ελλάδα.

Ο Βαλβέρδε αναχώρησε για τα Κανάρια Νησιά, προκειμένου να συμμετάσχει σε ένα σεμινάριο ποδοσφαίρου, αλλά ήδη ζήτησε να προμηθευτεί κασέτες με παιχνίδια του Ολυμπιακού, για να βγάλει τα πρώτα του συμπεράσματα για το έμψυχο δυναμικό της ομάδας.
ΓιΆ αυτόν τον λόγο θα μιλήσει και με τον Σεγκούρα, ο οποίος θα τον ενημερώσει για την έκθεση που παρέδωσε στον Σ. Κόκκαλη.

Τα ονόματα που έπεσαν στο τραπέζι...

Πάντως, στη συνάντηση του Γ. Χρυσικόπουλου με τον ατζέντη του Βαλβέρδε έγινε συζήτηση και μάλιστα σοβαρή και για μεταγραφικά θέματα, αφού ο χρόνος πιέζει.

Σύμφωνα με πολύ καλά ενημερωμένες πηγές από την Ισπανία, τα πρώτα ονόματα στη λίστα του Βάσκου τεχνικού, είναι ο Παβόν της Σαραγόσα, ο Εντού της Μπέτις, οι Γκαμπιλόντο και Μουρίγιο της Μπιλμπάο, ο Ριέρα της Εσπανιόλ και ο Καμούνιας της Ουέλβα.

Ο Παβόν, ο οποίος είχε αποτελέσει διακαή πόθο του Ολυμπιακού και πέρυσι, αγωνίζεται σε θέση κεντρικού αμυντικού. Η Σαραγόσα μετά τον υποβιβασμό της του έχει βάλει πωλητήριο, ενώ έχει τον ίδιο μάνατζερ με τον Βαλβέρδε και η μεταγραφή μπορεί να γίνει άμεσα. Η απόκτησή του δεν επηρεάζει την υπόθεση του Αβρ. Παπαδόπουλου, αφού ο Ολυμπιακός, μετά την αναμενόμενη αποχώρηση του Σέζαρ, ψάχνει για δύο στόπερ.

Επίσης ο Γκαμπιλόντο της Μπιλμπάο, ο οποίος αγωνίζεται σε θέση αριστερού χαφ, έκανε φέτος πολύ καλό πρωτάθλημα και ο Βαλβέρδε τον θεωρεί ως έναν από τους κορυφαίους ακραίους χαφ της Πριμέρα Ντιβισιόν. Στην Μπιλμπάο πήγε πέρυσι, αλλά με 2-2,5 εκατ. ευρώ μπορεί να γίνει «κάτοικος Πειραιά».

Εξαιρετική περίπτωση, αλλά και αρκετά ακριβή, είναι και ο Βραζιλιάνος επιθετικός της Μπέτις, Εντού. Το συμβόλαιο του 29χρονου επιθετικού λήγει του χρόνου, αλλά υπάρχει ρήτρα (κοντά στα 4 εκατ. ευρώ), την οποία, αν πληρώσει ο Ολυμπιακός, μπορεί να τον αποκτήσει.

«Παιδιά» του θεωρούνται οι Ριέρα (αριστερό χαφ) της Εσπανιόλ και Μουρίγιο (στόπερ) της Μπιλμπάο, οι οποίοι μπορούν να «πιάσουν λιμάνι», αν οι Πειραιώτες αποφασίσουν να βάλουν βαθιά το χέρι στην τσέπη. Ειδικά ο Ριέρα ήταν μια από τις αποκαλύψεις (και) του φετινού πρωταθλήματος.

Οσο για τον Καμούνιας της Ουέλβα και αυτός έχει τον ίδιο ατζέντη με τον Βαλβέρδε και θεωρείται καλός περιφερειακός επιθετικός, ενώ δεν είναι δαπανηρή μεταγραφή.

Τον Ισπανό τεχνικό στον Ολυμπιακό θα ακολουθήσουν και δύο στενοί συνεργάτες του, ο βοηθός του Τζον Ασπιάθου και ο γυμναστής Γκονθάλο Αμπάντο.

*Νέα γερμανικά δημοσιεύματα ανέφεραν ότι ο Ολυμπιακός έχει κάνει πρόταση στον Κροάτη επιθετικό Ιβ. Κλάσνιτς.

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 20-06-2008, 17:47:   #468
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Παρά το γεγονός ότι οι τελευταίες πληροφορίες αναφέρουν ότι ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος προβάρει τα "πράσινα" στον Ολυμπιακό περιμένουν ακόμα την απάντηση του ΠΑΟΚ στη πρόταση των 2,2 εκατομμυρίων ευρώ που κατέθεσαν για τον διεθνή ποδοσφαιριστή το βράδυ της Πέμπτης.

Οι «ερυθρόλευκοι» έχουν ξεκαθαρίσει πως η προσφορά των 2,2 εκατ. ευρώ για την απόκτηση του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου δεν πρόκειται να αλλάξει ανεξάρτητα από το τι θα κάνει ο Παναθηναϊκός και περιμένουν μέχρι το βράδυ την οριστική απάντηση του ΠΑΟΚ ελπίζοντας πως θα είναι θετική πραγματοποιώντας έτσι την σπουδαία μεταγραφή.

Το θέμα του Χριστοδουλόπουλου μονοπωλεί το ενδιαφέρον των πρωταθλητών Ελλάδας την ημέρα την ώρα πάντως που ο Ερνέστο Βαλβέρδε δουλεύει στην Ισπανία άλλες μεταγραφικές υποθέσεις των «ερυθρολεύκων» όπως του Μόισες Ουρτάδο και του Εθκέρο (θεωρείται κλεισμένος).

Πηγή : novasports.gr

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 10-07-2008, 19:06:   #469
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Γκαλέτι: "Θέλω να μείνω για πολλά χρόνια"

Την επιθυμία του να φορέσει για αρκετά ακόμα χρόνια την "ερυθρόλευκη φανέλα" εξέφρασε ο άσος του Ολυμπιακού, Λουτσιάνο Γκαλέτι μέσω της συνέντευξης που παραχώρησε στην εφημερίδα "Goal".

O 28χρονος Αργεντινός μίλησε ακόμα για την απόφαση του να αφήσει την Ισπανία για τους "ερυθρόλευκους", για τον Ερνέστο Βαλβέρδε ενώ έδωσε υπόσχεση για καλύτερο ποδόσφαιρο και νέους τίτλους τη φετινή σεζόν.

Αναλυτικά τα κυριότερα αποσπάσματα:

Πολλοί ακόμα αναρωτιούνται πως ήρθες στην Ελλάδα, αφήνοντας την Πριμέρα Ντιβισιόν, για το ελληνικό πρωτάθλημα και τον Ολυμπιακό...

"Δεν ήταν μια εύκολη επιλογή. Αποφασίσαμε με την οικογένεια, εγώ ήξερα καλά πως το ελληνικό πρωτάθλημα δεν έχει το ίδιο επίπεδο με αυτό της Ισπανίας, αλλά πήραμε καλές πληροφορίες για την Ελλάδα, πως είναι η ζωή εδώ αλλά και για τον Ολυμπιακό που έλεγαν και το κατάλαβα αμέσως πως θέλει να κάνει κάτι καλύτερο στην Ευρώπη. Γι' αυτό αποφάσισα να έρθω και δικαιώθηκα. Δεν υπάρχει στιγμή που να το έχω μετανιώσει".

Έκανες πολύ καλή χρονιά πέρσι με τον Ολυμπιακό, με αποτέλεσμα το όνομα σου να ακουστεί σε μεταγραφικά σενάρια. Σκέφτεσαι μέσα σου μια μεταγραφή σε μεγάλη ομάδα του εξωτερικού;

"Δεν ήρθα στον Ολυμπιακό για να πάω μετά σ' άλλη ομάδα. Δεν είμαι περαστικός. Μακάρι να μείνω εδώ για πολλά χρόνια, γιατί περνάω καλά και εγώ και η οικογένεια μου. Έχω ακούσει κάποια πράγματα όπως είπες, αλλά δεν μ' απασχολούν αυτά. Με νοιάζει Ολυμπιακός. Εδώ είμαι πολύ καλά, νιώθω σαν στο σπίτι μου".

Τι σου έκανε μεγαλύτερη εντύπωση από το ελληνικό πρωτάθλημα, θετική ή αρνητική;

"Πιστεύω ότι σε λίγα χρόνια το πρωτάθλημα στην Ελλάδα θα πάει πιο κοντά σε αυτό της Ισπανίας ή της Αγγλίας. Δεν μου έκανε κάτι αρνητική εντύπωση, το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι στην Ισπανία κάθε ομάδα μπορεί να κερδίσει οποιαδήποτε ομάδα, δεν υπάρχουν δηλαδή μεγάλες διαφορές. Στην Ελλάδα οι διαφορές είναι μεγάλες, ξέρουμε ότι υπάρχουν τρεις-τέσσερις ομάδες που είναι πιο ψηλά από τις άλλες".

Μπορεί να πήρε όλους του τίτλους ο Ολυμπιακός, αλλά μπάλα καλή, με εξαίρεση λίγα παιχνίδια, δεν έπαιξε. Γιατί;

"Πήραμε τα πάντα, έζησαν πράγματα τρομερά έντονα, ένιωσα σαν στο σπίτι μου. Δώσαμε μεγάλο βάρος στην Ευρώπη. Η ομάδα κατέθεσε και την ψυχή της στο Champions League, αλλά και στα πρώτα παιχνίδια της σεζόν. Η κούραση επέδρασε αλλά αυτό δεν αποτελούσε δικαιολογία. Πολλά άλλαξαν όταν χάσαμε 4-0 από την ΑΕΚ. Υπήρξε το δυνατότερο χτύπημα για εμάς διότι καταλάβαμε ότι άρχισαν να μας αμφισβητούν. Δεν θέλω να κρύβομαι πίσω από το δάχτυλο μου. Κάναμε άθλιο παιχνίδι, απογοητεύσαμε τους πάντες. Έπειτα από τέτοιες καταστάσεις, όμως δείχνεις, ποιος είσαι. Με τον ¶ρη, στον τελικό παίξαμε καλά, χτυπήσαμε με ακρίβεια εκεί που έπρεπε. Φέτος πιστεύω ότι μπορούμε να παίξουμε καλύτερο ποδόσφαιρο".

Πως βλέπεις τη νέα χρονιά, υπάρχουν νέα πρόσωπα αλλά ίδιοι στόχοι. Μπορεί η ομάδα να πετύχει ότι και πέρσι;

"Κάναμε το καθήκον μας πέρσι κατακτώντας τα πάντα στην Ελλάδα, αλλά και με την πρόκριση στους "16" του Champions League. Τώρα ξεκινάει η προσπάθεια της υπεράσπισης. Όταν ξεκινάει μια σεζόν, ένας είναι ο πρωταθλητής και αυτός είμαστε εμείς. Πεινάω για τίτλους, το ίδιο και όλοι μας. Θέλω το επόμενο καλοκαίρι να είμαστε πάλι εδώ, υγιείς και νταμπλούχοι. Το θέλω, το πιστεύω και θα το κάνουμε. Έχουμε νέα παιδιά, καινούργιο προπονητή, αλλά πάντα έχουμε στο μυαλό μας ότι ο Ολυμπιακός σαν μεγάλη ομάδα έχει μεγάλες υποχρεώσεις. Κάναμε μια καλή χρονιά πέρσι και πρέπει να παλέψουμε και φέτος για να κάνουμε τουλάχιστον τα ίδια".

Φέτος για το Champions League υπάρχουν τα προκριματικά. Πόσο πιο δύσκολο είναι και κατά πόσο η ομάδα μπορεί να επαναλάβει την περσινή πορεία;

"Εμείς ξέρουμε καλά ότι πρέπει να περάσουμε στους ομίλους, το έχουμε σαν πρώτο και κυρίαρχο στόχο και σαν όνειρο να κάνουμε όπως πέρσι καλή εμφάνιση στο Champions League. Ξέρουμε ότι είναι δύσκολο, γιατί αυτό που κάναμε πέρσι ήταν καταπληκτικό, αλλά σαν μεγάλη ομάδα ξέρουμε ότι είναι υποχρέωσή μας να κάνουμε καλή πορεία. Δουλεύουμε πολύ σκληρά για να βελτιώνουμε πάντα αυτά που έχουμε καταφέρει".

Από τις πρώτες σου παρουσίες στον Ολυμπιακό εισέπραξες την αγάπη του κόσμου. Το περίμενες σε αυτόν το βαθμό;

"Είναι αλήθεια, πως αυτό μου έκανε εντύπωση, γιατί πολύ γρήγορα μου έδειξαν την αγάπη τους. Είναι μεγάλη τιμή για μένα, να ξέρεις ότι σου δείχνουν εμπιστοσύνη, είχες τον κόσμο στο πλευρό σου. Αυτό είναι πολύ σημαντικό όχι μόνο για μένα, αλλά για όλους τους παίκτες. Ο κόσμος είναι δίπλα μας, είμαστε σε μια μεγάλη ομάδα, μ' έναν κόσμο που δεν θα σ' αφήσει να γονατίσεις. Είναι τεράστια υπόθεση αυτή για όλους μας".

Τον Βαλβέρδε τον ήξερες από την Ισπανία, ποια είναι ήταν η αντίδραση σου όταν έμαθες ότι ανέλαβε τον Ολυμπιακό;

“Οι ομάδες του έπαιζαν επιθετικό ποδόσφαιρο με συνεχές πρέσινγκ. Δεν ήταν ποτέ εύκολο να τις αντιμετωπίσουμε. Ήταν πονοκέφαλος να παίζεις αντίπαλο με τον Βαλβέρδε. Όταν έμαθα πως πήραμε τον συγκεκριμένο προπονητή κατάλαβα ότι δεν υπάρχει διάθεση από κανέναν στη διοίκηση να μείνουμε στην επιτυχία του νταμπλ".

Τώρα, μετά το πρώτο διάστημα που είναι στον Ολυμπιακό, τι έχεις καταλάβει από τον Βαλβέρδε;

"Όπως τον γνώρισα εκεί, αλλά και τώρα έπειτα από το πρώτο διάστημα που προπονούμαστε και είμαστε όλοι μαζί, μπορώ να πω ότι είναι καλός άνθρωπος, σοβαρός. Στην δουλειά του είναι σκληρός, κάνει με ένταση προπόνηση, θέλει να παίζουμε με ένταση, αλλά έτσι πρέπει να κάνουμε. Μέχρι τώρα είμαστε όλοι πολύ ευχαριστημένοι γιατί δουλεύουμε σωστά, ήρεμα και μεθοδικά".

Πηγή : contra.gr

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές