Greek infotainment community

Το Lateam είναι Ε Ν Α Ν Τ Ι Α σε οποιαδήποτε μορφή Π Ε Ι Ρ Α Τ Ε Ι Α Σ
Facebooktwitter
Επιστροφή   Greek infotainment community > ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ > ΑΡΧΕΙΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΕΤΩΝ > ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

ΝΕΑ ΓΙΑ ΠΑΟ

This is a discussion on ΝΕΑ ΓΙΑ ΠΑΟ within the ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ forums, part of the ΑΡΧΕΙΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΕΤΩΝ category; Αλλαγές με (αινιγματικό) χαμόγελο Αλλαγών, μέρος δεύτερο. Λιγομίλητος εμφανίστηκε ο Γιάννης Βαρδινογιάννης στο περιθώριο της συνεδρίασης της Super League, αλλά ...

Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 11-05-2007, 00:59:   #191
geodon
Moderator

Το avatar του χρήστη geodon

Thanked 1.978 Times in 1.430 Posts
My Mood:
geodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to all
Προεπιλογή

Αλλαγές με (αινιγματικό) χαμόγελο

Αλλαγών, μέρος δεύτερο. Λιγομίλητος εμφανίστηκε ο Γιάννης Βαρδινογιάννης στο περιθώριο της συνεδρίασης της Super League, αλλά για ακόμα μια αφορά έκανε λόγο για αλλαγές, που, όπως τόνισε, θα φέρουν την ομάδα εκεί που πρέπει. Απέφυγε να γίνει περισσότερο συγκεκριμένος, ενώ σε ερώτηση για τον Ντούσαν Μπάγιεβιτς απάντησε μ' ένα αινιγματικό χαμόγελο. Ο Ζοσέ Πεσέιρο παραμένει ο Νο 1 αντικαταστάτης του Βίκτορ Μουνιόθ. Ανακοίνωση για τα πέντε δημοφιλέστερα λογότυπα για το διαγωνισμό των 100 χρόνων. Στην Αθήνα ο μάνατζερ του Μπόβιο, Φρεντερίκο Μοράις.

"Θα γίνουν κάποια πράγματα που θα φέρουν την ομάδα εκεί που πρέπει. Θα γίνουν αλλαγές και όπως γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις οι αλλαγές αφορούν τα πρόσωπα", ήταν τα χαρακτηριστικά του λόγια του Γιάννη Βαρδινογιάννη, ο οποίος επεσήμανε ότι δεν είναι ώρα για δηλώσεις. Το αφεντικό των "πρασίνων" στο περιθώριο της συνεδρίασης της Super League δεν θέλησε να τοποθετηθεί συγκεκριμένα για το τι μέλλει γενέσθαι, ενώ όταν ρωτήθηκε για τον αν έχει αποκλειστεί η λύση Μπάγιεβιτς, χαμογέλασε και έφυγε, λέγοντας: "Ευχαριστώ, γειά σας".

Πεσέιρο: Δεν έχω κάτι συγκεκριμένο

Εν τω μεταξύ για ακόμα μια φορά ο Ζοσέ Πεσέιρο σε δηλώσεις του κράτησε κλειστά τα χαρτιά του. Ο Πορτογάλος τεχνικός σημείωσε σχετικά: "Είμαι χαρούμενος για το ενδιαφέρον του Παναθηναϊκού και άλλων συλλόγων. Δεν έχω όμως στα χέρια μου κάτι συγκεκριμένο. Πιο πολλά μαθαίνω από τις εφημερίδες παρά από τον ίδιο τον Παναθηναϊκό".

*Ασκήσεις στο κράτημα της μπάλας στις σέντρες και τα σουτ περιελάμβανε η προπόνηση της Πέμπτης. Το πρόγραμμα ολοκληρώθηκε με δίτερμα. Ατομικά προπονήθηκαν οι Βαγγέλης Μάντζιος, Δημήτρης Σαλπιγγίδης, Βίκτορ Σάντσεθ και Θανάσης Τσίγκας.

Τοp 5

Ανακοίνωση για τα πέντε δημοφιλέστερα λογότυπα για τον διαγωνισμό των 100 χρόνων του συλλόγου εξέδωσε η ΠΑΕ Παναθηναϊκός. Τα λογότυπα θα ελεγχθούν όσον αφορά την αυθεντικότητά τους και στη συνέχεια θα ανακοινωθεί ο μεγάλος νικητής του διαγωνισμού. Μπορείτε να δείτε τα πέντε δημοφιλέστερα, πατώντας εδώ.

Αναλυτικά η ανακοίνωση έχει ως εξής:

"H ΠΑΕ Παναθηναϊκός ανακοινώνει ότι τα 5 δημοφιλέστερα λογότυπα για τον διαγωνισμό των 100 χρόνων του συλλόγου είναι, σύμφωνα με την ψηφοφορία των φιλάθλων του Παναθηναϊκού, τα κάτωθι. Τα λογότυπα, που δεν παρουσιάζονται με την σειρά των ψήφων που πήραν, θα ελεγχθούν όσον αφορά την αυθεντικότητά τους και στη συνέχεια θα ανακοινωθεί ο μεγάλος νικητής του διαγωνισμού".

Πηγή : sportime.gr

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Ο χρήστης geodon δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Sponsored Links
Παλιά 11-05-2007, 15:34:   #192
geodon
Moderator

My Mood:
geodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to all
Προεπιλογή

Ίβανσιτς: Περνάω καλά στην Αθήνα

Με εξώφυλλο τον Αντρέας Ιβανσιτς και αποκλειστική του συνέντευξη, κυκλοφόρησε το αυστριακό περιοδικό «Goal». Ο «αρχηγός», όπως χαρακτηριστικά τον αποκαλούν οι συμπατριώτες του, απέφυγε να μιλήσει για τον Παναθηναϊκό και προτίμησε να σταθεί περισσότερο στη ζωή του στη χώρα μας, αλλά και στο αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της πατρίδας του. «Στην Ελλάδα η κριτική των φιλάθλων είναι των άκρων», τόνισε μεταξύ άλλων ο 24χρονος άσος του Παναθηναϊκού. Αλλαγές σε όλους τους τομείς προανήγγειλε ο Γιάννης Βαρδινογιάννης, ενώ εμφανίστηκε "αινιγματικός", όσον αφορά το ενδιαφέρον για τον Μπάγιεβιτς.

Το περιβραχιόνιο

Ο "Ιβ" θυμήθηκε τον αγώνα της Αυστρίας με αντίπαλο την Τσεχία τον Οκτώβριο του 2003, όταν μπαίνοντας ως αλλαγή στο 68', πήρε το περιβραχιόνιο και έγινε ο νεότερος αρχηγός της εθνικής (19 ετών και 361 ημερών). «Το συναίσθημα ήταν απερίγραπτο. Ήταν πολύ σημαντικό για μένα το ότι με επέλεξαν ο αρχηγός και η ομάδα και μου έδειξαν εμπιστοσύνη».

Ο μέσος του Παναθηναϊκού χαρακτήρισε «εκπλήρωση του μεγαλύτερου ονείρου μου» τη μεταγραφή στην αγαπημένη του Ραπίντ, ενώ τόνισε ότι «στη Σάλτσμπουργκ η καριέρα μου έφτασε σε οριακό σημείο και έπρεπε κάτι να κάνω». Κι έτσι ήρθε στη χώρα μας...

Κεφάλαιο Ελλάδα

Ο Ιβανσιτς αναφέρθηκε στη ζωή του στην Αθήνα και έδειξε ικανοποιημένος. «Δεν έχω την οικογένεια μου, έχω όμως τη σύζυγο μου, Ανία, και το γιο μου, Ιλια, που γεννήθηκε πριν λίγο καιρό. Περνάμε πολύ καλά».

Τι του έχει κάνει εντύπωση αναφορικά με τους Έλληνες και τον τρόπο με τον οποίο αντιμετωπίζουν το ποδόσφαιρο; «Η κριτική των φιλάθλων είναι των άκρων. Ή πολύ καλή ή πολύ κακή. Στην Ελλάδα υπάρχουν πολλές αθλητικές εφημερίδες. Ο κόσμος στο δρόμο και στα καφέ διαβάζει μόνο για ποδόσφαιρο. Η αναμονή για ένα σημαντικό αγώνα είναι μεγάλη και οι φίλαθλοι περιμένουν από εσένα να τα δώσεις όλα».

Κλείνοντας την αναφορά του στη χώρα μας, ο Ιβανσιτς έφερε ως παράδειγμα προς μίμηση την Εθνική μας ομάδα και την επιτυχία της στο Euro. «Δεν ξέρω αν θα μπορούσε η Ελλάδα να επαναλάβει τέτοιο κατόρθωμα. Ξέρω, όμως, ότι αυτός ο τίτλος ήταν κάτι ξεχωριστό. Είναι ωραίο να βλέπεις μικρές χώρες να κάνουν τέτοιες εκπλήξεις. Η Ελλάδα πρέπει να αποτελέσει παράδειγμα προς μίμηση για την εθνική Αυστρίας».

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 14-05-2007, 16:28:   #193
ilias
VIP

ilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the rough
Προεπιλογή

Η ολοκλήρωση της εφιαλτικής φετινής σεζόν με τη χθεσινή ισοπαλία, 2-2, απέναντι στην Κέρκυρα σηματοδοτεί την έναρξη μιας νέας ημέρας για τον Παναθηναϊκό. Αλλαγές σε όλα τα επίπεδα δρομολογούνται από σήμερα. Την Τετάρτη το ραντεβού του Γιώργου Βαρδινογιάννη με τον Βίκτορ Μουνιόθ για τη λύση της συνεργασίας τους. Έως το τέλος της εβδομάδας στην Αθήνα ο Ζοσέ Πεσέιρο για να υπογράψει πιθανότατα για δύο χρόνια. Σήμερα απαντά ο Μπόβιο, πιθανότατα αρνητικά, στην πρόταση ανανέωσης με μείωση αποδοχών. Αρκετές πιθανότητες παραμονής συγκεντρώνει ο Μπίσκαν, αρκεί να δεχτεί… περικοπές. «Πρέπει να κοιτάξουμε τη νέα χρονιά να παρουσιαστούμε καλύτεροι, γιατί η τρίτη θέση δεν αρμόζει στον Παναθηναϊκό», δήλωσε ο Σωτήρης Νίνης.
Παλιά 15-05-2007, 17:28:   #194
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Σφύριγμα λήξης και για Μουνιόθ

Να κάνουν... delete στο πρωτάθλημα που τελείωσε, θέλουν στον Παναθηναϊκό, ενώ η εβδομάδα αναμένεται "καυτή, καθώς την Τετάρτη θα γίνει το ραντεβού ανάμεσα στον Γιάννη Βαρδινογιάννη και τον Βίκτορ Μουνιόθ. Ο Ισπανός τεχνικός, εκτός απροόπτου, θα αποτελέσει παρελθόν, ενώ όλα συγκλίνουν στο ότι ο Ζοσέ Πεσέιρο έρχεται για να υπογράψει μέχρι τα τέλη της εβδομάδας. Τη Δευτέρα, πάντως, ο Μουνιόθ μοίρασε μπράβο στους παίκτες του. Άντονσον: "Θέλω να μείνω". Ίβανσιτς: "Έχουμε πολλά πράγματα να κάνουμε καλύτερα για να πάμε ψηλότερα τον Παναθηναϊκό".

Κύκνειο άσμα

Ο αγώνας κόντρα στην Κέρκυρα ουσιαστικά αποτέλεσε το κύκνειο άσμα του Βίκτορ Μουνιόθ στον πάγκο του Παναθηναϊκού. Μπορεί ο ίδιος στη συνέντευξη Τύπου να δήλωνε ότι όλα είναι ανοικτά, ωστόσο στο ραντεβού του με τον Γιάννη Βαρδινογιάννη την Τετάρτη θα πέσουν και επίσημα οι τίτλοι τέλους σε μια συνεργασία που ξεκίνησε με όνειρα και φιλοδοξίες, αλλά τελειώνει άδοξα. Όσο για τη διάδοχη κατάσταση; Τα πράγματα στην παρούσα φάση είναι ξεκάθαρα. Ο Ζοσέ Πεσέιρο παίζει χωρίς αντίπαλο και ο γάμος του Πορτογάλου που δεν έγινε τον Οκτώβριο, αναμένεται να πάρει σάρκα και οστά με καθυστέρηση περίπου επτά μηνών.

Άντονσον: Θέλω να μείνω

Εν τω μεταξύ ο Μίκαελ Άντονσον σε δηλώσεις του με το πέρας της αναμέτρησης με την Κέρκυρα ξεκαθάρισε ότι θέλει να μείνει στον Παναθηναϊκό: "Ασφαλώς και θέλω. Έχω δύο ακόμη χρόνια συμβόλαιο και νιώθω πολύ καλά στον Παναθηναϊκό. Σίγουρα το τελευταίο διάστημα δεν αγωνίστηκα πολύ, όμως μου αρέσει να παίζω και να είμαι μέλος του Παναθηναϊκού και θέλω να μείνω για να παλέψω για μία θέση στην ενδεκάδα".

Αναφορικά με τους στόχους για τη νέα σεζόν σημείωσε: "Ασφαλώς και θέλουμε να κερδίσουμε το πρωτάθλημα. Το θέλαμε πολύ και φέτος, δεν τα καταφέραμε και θα πρέπει να τα δώσουμε όλα την επόμενη χρονιά για να το κατακτήσουμε. Πρέπει να δουλέψουμε πολύ, να ανέβουμε στην κορυφή και να παραμείνουμε εκεί ως το τέλος. Φέτος στενοχωρήσαμε πολύ τον κόσμο μας, καθώς χάσαμε και το Κύπελλο. Ωστόσο ελπίζω ότι τους χρόνου θα τους ανταμείψουμε και θα τους δώσουμε τη χαρά της κατάκτησης του πρωταθλήματος".

Όσο για το τι έφταιξε για τα κακώς κείμενα την τρέχουσα περίοδο, ο Σουηδός αμυντικός σχολίασε: "Δεν μπορώ να σας πω εγώ. Δεν είμαι ο προπονητής. Αυτό που μπορώ να πω είναι ότι είχαμε ορισμένα άτυχα παιχνίδια, όπου χάσαμε απρόσμενα πολλούς βαθμούς.Πιστεύω ότι του χρόνου θα επανορθώσουμε και θα τα πάμε πολύ καλύτερα. Πρέπει να μπούμε αποφασισμένοι, με καλή ψυχολογία και πίστη ότι θα πάρουμε τον τίτλο. Αν δουλέψουμε σωστά είμαι 100% σίγουρος ότι θα πάρουμε τον τίτλο".

Τέλος για το αγωνισικό κομμάτι της αναμέτρησης με την Κέρκυρα δήλωσε: "Σίγουρα ήταν ένας περίεργος αγώνας, όμως έπρεπε να προσπαθήσουμε για τη νίκη με όλες μας τις δυνάμεις. Δεν καταφέραμε να πάρουμε τη νίκη, ωστόσο προσπαθήσαμε να κλείσουμε τη χρονιά με το κεφάλι ψηλά".

Ίβανσιτς: Δεν είμαστε ικανοποιημένοι από την εικόνα μας

Από τη μεριά του ο Αντρέας Ίβανσιτς σημείωσε: "Πρέπει να αφήσουμε πίσω μας αυτή την χρονιά, δεν ήταν καθόλου καλή. Δεν είμαστε ικανοποιημένοι σε καμία περίπτωση, θέλαμε το Κύπελλο αλλά δεν το πήραμε,θέλαμε την 1η ή την 2η θέση, αλλά και πάλι δεν τα καταφέραμε. Δεν ήταν καλό για μας αυτό που έγινε. Τώρα όμως πρέπει να πούμε στοπ, να αφήσουμε αυτή την χρονιά πίσω μας και να κοιτάξουμε μπροστά στη νέα σεζόν που αρχίζει. Έχουμε πολλά πράγματα να κάνουμε καλύτερα για να πάμε ψηλότερα τον Παναθηναϊκό και να ευχαριστήσουμε τους φιλάθλους μας.

Πρέπει να δούμε την προετοιμασία για τη νέα σεζόν και μετά χρειάζεται να θέσουμε στόχους. Χρειάζεται πάντως να σκεφτόμαστε μόνο θετικά για το νέο πρωτάθλημα Ξεκινήσαμε καλά την σεζόν, όλα έδειχναν καλά, ωστόσο μετά υπήρξε μια κακή περίοδος όπου χάσαμε πολλούς βαθμούς ειδικά στην έδρα μας. Αυτό δεν έπρεπε να συμβεί, είμαστε Παναθηναϊκός και δεν πρέπει να γίνεται αυτό. Αυτή ήταν η αιτία που δεν τα πήγαμε καλά.

Είναι αλήθεια ότι τα αποτελέσματα δεν ήταν καλά και φυσικά δεν είμαστε ικανοποιημένοι από την εικόνα μας. Θέλω να πω στους φιλάθλους μας ότι θα προσπαθήσουμε τη νέα σεζόν να κάνουμε ένα πολύ καλύτερο πρωτάθλημα, να αλλάξουμε όλοι μας το παιχνίδι, να γίνουμε ομάδα. Κοιτάμε μπροστά και μαζί με τους φιλάθλους μας πάμε για μια καλύτερη σεζόν".

Θεοδωρίδης: Δεν μας πήγε τίποτα καλά

Ο Γιώργος Θεοδωρίδης, που δεν πήρε πολλές ευκαιρίες κατά τη διάρκεια της περιόδου, έσπευσε να κατανοήσει τον κόσμο για τις αντιδράσεις του: "Ήταν μια κακή χρονιά, τελείωσε άδοξα, αφού δεν καταφέραμε να πάρουμε ούτε το Κύπελλο, δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι τώρα ούτε και να πούμε, κοιτάζουμε μόνο μπροστά. Δεν μας πήγε τίποτα καλό, δεν ξέρω τι έφταιξε, και οι εντός έδρας ήττες έπαιξαν ρόλο, όπως και οι κακές εμφανίσεις εκτός έδρας. Από κει και πέρα πρέπει να δούμε τι θα γίνει.

Ο κόσμος έχει δίκιο, εγώ δεν το αμφισβητώ, όπως πιστεύω και κανένας συμπαίκτης μου. Ο Παναθηναϊκός είναι μεγάλη ομάδα και δεν πρέπει να βρίσκεται σε αυτή την θέση.Κοιτάζουμε μπροστά, θα δούμε τι θα γίνει στο μέλλον. Η ομάδα θα κρίνει, έχει τον πρώτο λόγο, εγώ είναι περήφανος που βρίσκομαι εδώ, αν και η χρονιά δεν ήταν καλή ούτε για την ομάδα, αλλά ούτε και για μένα".

Μουνιόθ: Μπράβο...

Το μενού της Δευτέρας περιελάμβανε χαλάρωμα για τους παίκτες του Παναθηναϊκού που αγωνίστηκαν απέναντι στην Κέρκυρα. Οι υπόλοιποι "πράσινοι" έκαναν ζέσταμα, ασκήσεις στα σουτ και ολοκλήρωσαν το πρόγραμμα με δίτερμα. Ο Νασίφ Μόρις δεν προπονήθηκε λόγω ενός χτυπήματος που κληρονόμησε από το ματς με τους Φαίακες. Ατομικά προπονήθηκαν οι Βαγγέλης Μάντζιος, Θανάσης Τσίγκας, Δημήτρης Σαλπιγγίδης ενώ ο Φίλιππος Δάρλας έκανε θεραπεία.

Ο Βίκτορ Μουνιόθ στη σύντομη ομιλία του προς τους παίκτες δεν παρέλειψε να μοιράσει συγχαρητήρια για την διάθεση που επέδειξαν: "Μπράβο που δεν δώσαμε τροφή για σχόλια", ενώ για ακόμα μια φορά επενέλαβε ότι δεν έχει ενημερωθεί για το τι μέλλει γενέσθαι.

Σε ό,τι έχει να κάνει με το μέτωπο του Ρικάρντο Μπόβιο, το θέμα αναμένεται να ξεκαθαρίσει τις προσεχείς μέρες. Όλα πάντως δείχνουν ότι ο Βραζιλιάνος μέσος δεν θα δεχτεί την μείωση που του έχουν προτείνει οι άνθρωποι του Παναθηναϊκού και θα αποτελέσει παρελθόν. Αντίθετα όλο και περισσότερες πιθανότητες συγκεντρώνει η παραμονή του Ιγκόρ Μπίσκαν. Ο Κροάτης τον τελευταίο καιρό, οπότε και χρησιμοποιήθηκε, έδειξε ότι μπορεί να προσφέρει και ως εκ τούτου ίσως του δοθεί μια ακόμα μια ευκαιρία.

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 18-05-2007, 14:10:   #195
ilias
VIP

ilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the rough
Προεπιλογή

Από την αγορά της Πορτογαλίας σκοπεύει να «ψωνίσει» ο Παναθηναϊκός. Ο τεχνικός διευθυντής Γιάσμινκο Βέλιτς γνωρίζει πολύ καλά το συγκεκριμένο πρωτάθλημα και γι’ αυτό τον λόγο παρακολουθεί αρκετούς ποδοσφαιριστές, ανάμεσα στους οποίους είναι και ο Ντερλέι της Μπενφίκα…
Σύμφωνα με πληροφορίες ο Γιάσμινκο Βέλιτς βρίσκεται σε συνεννόηση με τον Ζοσέ Πεσέιρο, ο οποίος εκτός συγκλονιστικού απρόοπτου θα είναι ο νέος προπονητής του ΠΑΟ. Ως Πορτογάλος γνωρίζει άριστα την αγορά της χώρας του και γι’ αυτό τον λόγο οι «πράσινοι» έχουν επικεντρώσει την προσοχή τους στην Ιβηρική Χερσόνησο…
Παλιά 19-05-2007, 01:08:   #196
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Ο Μπόβιο κρατάει Μπίσκαν

Την ίδια ώρα που τα σενάρια δίνουν και παίρνουν για φερόμενους μεταγραφικούς στόχους του Παναθηναϊκού κυρίως από την Πορτογαλία, από εβδομάδα θα αρχίσει και το ξεκαθάρισμα αναφορικά με το έμψυχο δυναμικό. Έπειτα από το διαφαινόμενο διαζύγιο με τον Ρικάρντο Μπόβιο, εκτός συγκλονιστικού απροόπτου, ολοένα και περισσότερους πόντους συγκεντρώνει η παραμονή του Ιγκόρ Μπίσκαν, εφόσον βέβαια δεχτεί κάποια μείωση των αποδοχών του. Δεν ξέχασε τον Παναθηναϊκό ο Σέρχιο Μαρκαριάν. Διήμερο ρεπό οι "πράσινοι.

Κερδίζει πόντους ο Μπίσκαν

Η παρέλαση ονομάτων τις τελευταίες μέρες, υποψήφιων να ντυθούν στα "πράσινα" καλά κρατεί. Ο Γιάσμινκο Βέλιτς βρίσκεται σε καθημερινή επικοινωνία με τον Ζοσέ Πεσέιρο, ο οποίος μπορεί να μην έχει υπογράψει ακόμα, ωστόσο άτυπα έχει πιάσει δουλειά. Οι δυο τους εξετάζουν διάφορες περιπτώσεις και δεν αποκλείεται λίαν συντόμως να υπάρξει και κάτι ανακοινώσιμο.

Εν τω μεταξύ στη Βραζιλία βρίσκεται από την Πέμπτη ο Ρικάρντο Μπόβιο, ο οποίος πήρε άδεια νωρίτερα εξαιτίας και ενός οικογενειακού προβλήματος. Ο έμπειρος μέσος έπειτα και από την άκαρπη δεύτερη επαφή του με τους ανθρώπους του "τριφυλλιού", ουσιαστικά αποτελεί παρελθόν, καθώς μόνο με θαύμα θα δεχτεί την πρόταση για μείωση των αποδοχών του (550.000 ευρώ). Μ' αυτά και μ' αυτά ολοένα και προλειαίνεται το έδαφος για την παραμονή του Ιγκόρ Μπίσκαν. Ο Κροάτης, ο οποίος μέχρι πριν από λίγο καιρό ήταν ανάμεσα στα φαβορί υποψήφια προς αποχώρηση, πλέον βλέπει την πόρτα να κλείνει. Κάτι, όπως είπαμε η φυγή του Μπόβιο, κάτι οι καλές εμφανίσεις του στους τελευταίους αγώνες, οπότε και του δόθηκαν κάποιες ευκαιρίες, έφτιαξαν το προφίλ του. Βέβαια σημαντικό ρόλο θα διαδραματίσει η απάντηση του παίκτη στην μείωση αποδοχών του που θα του προταθεί.

Διήμερο ρεπό

Το μενού της Παρασκευής περιελάμβανε πρωϊνή προπόνηση για τους παίκτες του Παναθηναϊκού, οι οποίοι επιδόθηκαν σε ασκήσεις στο κράτημα της μπάλας και ολοκλήρωσαν το πρόγραμμα με δίτερμα. Ατομικά προπονήθηκαν οι Θανάσης Τσίγκας, Βίκτορ Σάντσεθ, Φίλιππος Δάρλας και Δημήτρης Σαλπιγγίδης. Ο Ιγκορ Μπίσκαν πήρε μέρος στο πρώτο μέρος της προπόνησης και στην συνέχεια έκανε γυμναστήριο. Οι παίκτες του Παναθηναϊκού θα έχουν διήμερο ρεπό και θα επιστρέψουν στις προπόνησεις την Δευτέρα.

*Κανονικά πήρε μέρος στο πρόγραμμα ο Δημήτρης Παπαδόπουλος, ο οποίος επέσρεψε από την Ιταλία που είχε μεταβεί για να τον εξετάσει ο γιατρός στον οποίο είχε κάνει την επέμβαση.

Κλήση Γκαλίνοβιτς

Στην Εθνική ομάδα της Κροατίας κλήθηκε ο Μάριο Γκαλίνοβιτς για τα παιχνίδια εναντίον της Εσθονίας στο Ταλίν στις 02.06.07 και της Ρωσίας στο Ζάγκρεμπ στις 06.06.07

Τον θυμήθηκε ο Μαρκαριάν

Το 1-1 της Λιμπερτάδ μέσα στην έδρα της Μπόκα Τζούνιορς στην πρώτη αναμέτρηση για το Κόπα Λιμπερταδόρες έφερε στο μυαλό του Σέρχιο Μαρκαριάν παραστάσεις από το πέρασμά του από τον Παναθηναϊκό. Ο τεχνικός των Παραγουανών δήλωσε σχετικά: "Έχω ζήσει ανάλογη εμπειρία, όταν ήμουν στον Παναθηναϊκό και συμμετείχαμε στο Champions League. Ξέραμε ότι το 0-0 στον επαναληπτικό μας εξυπηρετούσε με δεδομένο ότι θα δημιουργούνταν χώροι και κάθε γκολ είχε διπλή σημασία".

"Είχαμε πρόταση από τον Παναθηναϊκό"

Στο στόχαστρο του Παναθηναϊκού είχε βρεθεί το χειμώνα ο Πάμπλο Λουρέιρο, σύμφωνα με δηλώσεις του πατέρα του στον πορτογαλικό Τύπο. Ο Νοτιοαφρικανός πιτσιρικάς, ετών 14, θεωρείται ανερχόμενο ταλέντο και αποτέλεσε μήλο της έριδος για αρκετές ομάδες. "Είχαμε προσφορές από μερικούς ευρωπαϊκούς συλλόγους για παράδειγμα από την Νότιγχαμ Φόρεστ και τον Παναθηναϊκό, αλλά η Μπενφίκα αποτέλεσε την επιλογή μας, καίτοι οπαδοί της Σπόρτινγκ", ήταν τα χαρακτηριστικά λόγια του Χοακίν Λορέιρο, ο οποίος θα δει από την επόμενη σεζόν το γιο του να αγωνίζεται με την ομάδα νέων της Μπενφίκα.

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 20-05-2007, 16:24:   #197
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Τεσέιρα: Θέλω να έρθω

Στην Πορτογαλία έχει στρέψει το βλέμμα του ο Παναθηναϊκός ο οποίος μετά τον προπονητή (Πεσέιρο), ετοιμάζεται να κινηθεί και για ποδοσφαιριστές. Στη λίστα του Γιάσμινκο Βέλιτς και το όνομα του Φιλίπε Τεϊσέιρα, του 27χρονου επιτελικού μέσου της Ακαντέμικα και καλύτερου ποδοσφαιριστή της συγκεκριμένης ομάδας. Το "Sportime" επικοινώνησε χθες τόσο με τον Τεϊσέιρα όσο και με τον μάνατζερ του, Μάριο Βαλέντε και αμφότεροι επιβεβαίωσαν την ύπαρξη μιας πρώτης επαφής με τον Βόσνιο υπεύθυνο για τα μεταγραφικά του Παναθηναϊκού. Τσέκαρε παίκτες στη Σερβία ο Βέλιτς. Δεν υπάρχει θέμα Μάλαρτζ, φιλικό με Λε Μαν.

«Περιμένουμε απάντηση»

Κύριε Βαλέντε, είναι αλήθεια ότι υπάρχει επαφή με τον Παναθηναϊκό για τον Τεϊσέιρα;

Πράγματι έχουμε μιλήσει με τον κύριο Βέλιτς. Την προηγούμενη εβδομάδα ήμασταν μαζί στο γήπεδο και παρακολουθήσαμε το παιχνίδι της Ακαντέμικα με τη Σπόρτινγκ. Μου εκδήλωσε ενδιαφέρον για τον παίκτη, αλλά μέχρι στιγμής δεν έχει υπάρξει κάτι νεότερο.

Σε ποιο σημείο βρίσκονται οι επαφές σας;

Ο πελάτης μου δεν έχει κανένα πρόβλημα να έρθει στην Ελλάδα και τον Παναθηναϊκό. Θα πρέπει όμως η ελληνική ομάδα να τα βρει πρώτα με την Ακαντέμικα Από όσο γνωρίζω έχει γίνει μια πρώτη κρούση, αλλά ο Παναθηναϊκός δεν θέλει να ξοδέψει τα 750.000 ευρώ τα οποία ζητά η διοίκηση του πορτογαλικού συλλόγου.

Γνωρίζετε για την επικείμενη συνεργασία του Παναθηναϊκού με τον Ζοσέ Πεσέιρο; Εχετε μιλήσει μαζί του;

Ξέρω ότι ο Πεσέιρο είναι πολύ κοντά στο να αναλάβει τον Παναθηναϊκό. Αυτό ακούγεται άλλωστε καθημερινά και στην Πορτογαλία. Μαζί πάντως δεν έχουμε μιλήσει.

Για πότε είναι κανονισμένη η επόμενη επαφή με τον Βέλιτς;

Δεν γνωρίζω πότε ακριβώς θα τα ξαναπούμε. Εμείς περιμένουμε να μας ειδοποιήσει ο κ. Βέλιτς για να συζητήσουμε περισσότερες λεπτομέρειες. Σας ξαναλέω, όμως, ότι θα πρέπει να τα βρειο Παναθηναϊκός με την Ακαντέμικα για να προχωρήσει το θέμα.

Στο "Sportime" μίλησε και ο ίδιος ο παίκτης. «Γνωρίζω ότι υπάρχει ενδιαφέρον από τον Παναθηναϊκό για μένα. Κάποιος (σ.σ.: Βέλιτς) έχει μιλήσει με τον μάνατζερ μου και αυτό που ξέρω είναι ότι περιμένουμε μία απάντηση από την ελληνική ομάδα», ήταν τα πρώτα λόγια του 27άχρονου μέσου, ο οποίος γνωρίζει καλά τους «πράσινους».

«Ο Παναθηναϊκός είναι μεγάλος σύλλογος. Συγκαταλέγεται στους κορυφαίους της Ελλάδας και τον γνωρίζω από τις συμμετοχές του στο Τσάμπιανς Λιγκ».

Σε ερώτηση για το αν θα ήθελε να συνεργαστεί με τον Πεσέιρο, αλλά και τη γνώμη που έχει γι αυτόν τόνισε.

«Φυσικά και θα ήθελα να συνεργαστούμε. Δεν θα είχα κανένα απολύτως πρόβλημα να έρθω στην Ελλάδα και να δουλέψουμε μαζί Είναι πολύ καλός προπονητής και έχει καλή φήμη εδώ από τη θητεία του στη Σπόρτινγκ».

Η καριέρα του

Ο Τεϊσέιρα ξεκίνησε την καριέρα του από την άσημη πορτογαλική Φελγκέι-ρας, από την οποία το 20οι μεταπήδησε στην Ιστρ. Ενα χρόνο αργότερα έκανε το μεγάλο βήμα και μετεγγράφηκε στην Παρί Σεν Ζερμέν. Στο Παρίσι έμεινε για μία σεζόν, καθώς το 2003 δόθηκε ως δανεικός στη Λεϊρία. Η επόμενη περίοδος τον ξαναβρήκε στην Παρί, από όπου έφυγε οριστικά το 2005 με προορισμό την Ακαντέμικα. Φέτος έχει αγωνιστεί στους 28 από τους 29 αγώνες πρωταθλήματος (στους 23 ως βασικός) και έχει σημειώσει ένα γκολ. Είναι γεννημένος στο Παρίσι και έχει ύψος 1,76.

Τσεκάρισμα στη Σερβία

Εν τω μεταξύ, πληροφορίες θέλουν τον τεχνικό διευθυντή του «τριφυλλιού», Γιάσμινκο Βέλιτς, να έχει πάρει μια γεύση από την αγορά της Σερβίας, αφού βρέθηκε στο Βελιγράδι και παρακολούθησε τον τελικό Κυπέλλου ανάμεσα στον Ερυθρό Αστέρα και τη Βοϊβοντίνα (2-0). Από τη Σερβία, δίχως να υπάρχει πληροφορία για συγκεκριμένη επαφή, εστίαζαν τις αναφορές τους σε τρεις περιπτώσεις παικτών του Ερυθρού Αστέρα. Αξιόλογες αγωνιστικά και οικονομικά βατές.

Ιβάν Ραντζέλοβιτς

Ο 32χρονος τερματοφύλακας του Ερυθρού Αστέρα, ύψους 1,97, αποτελεί μια από τις πολύ αξιόλογες περιπτώσεις στη γειτονική χώρα. Το συμβόλαιό του με τους «κόκκινους» ολοκληρώνεται σ’ ένα μήνα και με δεδομένο ότι οι «πράσινοι» ψάχνουν τερματοφύλακα, δεν αποκλείεται να βρουν στο πρόσωπό του μια αξιόπιστη λύση.

Ογκνιέν Κόρομαν

Mέσος (1,76) που μπορεί ν’ αγωνιστεί τόσο στον άξονα, όσο και στις πτέρυγες. Είναι σε ηλικία αρεστή στον Παναθηναϊκό (28 ετών), είναι διεθνής με τη Σερβία (σ.σ. γεννήθηκε στη Βοσνία Ερζεγοβίνη) και είχε αγωνιστεί και στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Γερμανίας. Είναι δανεικός από τη ρωσική Τέρεκ Γκρόζνι στον Ερυθρό Αστέρα, μετά το πέρασμά του από την αγγλική Πόρτσμουθ.

Σεγκούντο Αλεχάντρο Καστίγιο

Ο τρίτος της παρέας είναι ο επιτελικός μέσος της ομάδας του Βελιγραδίου, από τον Ισημερινό. Επίσης διεθνής και με παρουσία στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Γερμανίας. Είναι 25 ετών (1,78) και έχει έναν ακόμη χρόνο συμβόλαιο με τους «κόκκινους». Μάλιστα, στο παρελθόν το όνομά του είχε ακουστεί και για τον Ολυμπιακό! Το σίγουρο είναι ότι στον Παναθηναϊκό περνούν από κόσκινο κάθε παίκτη που τους προτείνεται και σε συνεργασία με τον Ζοζέ Πεσέιρο, θα προχωρήσουν στην ενίσχυση της ομάδας.

Κανένα θέμα Μάλαρτζ

Ο Παναθηναϊκός θα κινηθεί σίγουρα για την απόκτηση ενός τερματοφύλακα, και το τελευταίο διάστημα φήμες έκαναν λόγο για ενδιαφέρον για τον Αρκάντιους Μάλαρτζ της Ξάνθης, κάτι που δεν έχει βάση. Οι «πράσινοι» κοιτάζουν στην αγορά του εξωτερικού για γκολκίπερ και αν αποκτηθεί κάποιος πρώτης γραμμής, τότε Εμπέντε και Τζόρβας θα φύγουν, με τον δεύτερο να παραχωρείται δανεικός.

Φιλικό με Λε Μαν

Τη Λε Μαν θα αντιμετωπίσει ο Παναθηναϊκός στη διάρκεια της προετοιμασίας του στην Ελβετία. Ο αγώνας με τη γαλλική ομάδα θα γίνει γύρω στις 20 Ιουλίου.

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 21-05-2007, 15:19:   #198
ilias
VIP

Προεπιλογή

Ο 22χρονος Σενεγαλέζος μεσοεπιθετικός της Ακαντέμικα, Νταμέ Εντογιέ, είναι το πρώτο μεταγραφικό χτύπημα του Παναθηναϊκού. Επιλογή του Ζοσέ Πεσέιρο και του Γιάσμινκο Βέλιτς ο νεαρός άσος, ο οποίος έρχεται σήμερα στην Αθήνα συνοδεία του τεχνικού διευθυντή του «τριφυλλιού», για να περάσει από ιατρικές εξετάσεις και να υπογράψει συμβόλαιο τετραετούς διάρκειας. Σύντομα η συνέχεια της ενίσχυσης του «τριφυλλιού». Αρνητικά αναμένεται να απαντήσει ο Μπόβιο στην πρόταση ανανέωσης του Παναθηναϊκού.
Παλιά 22-05-2007, 14:55:   #199
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Ακολουθεί ο δεύτερος...

Με απόλυτη μυστικότητα ενήργησε ο Παναθηναϊκός στην περίπτωση του Νταμέ Ν΄ Ντιογέ. Οι "πράσινοι" έχουν απλώσει τα δίχτυα τους, εξετάζουν και άλλες περιπτώσεις παικτών από την αγορά της Πορτογαλίας και σύμφωνα με πληροφορίες βρίσκεται στα σκαριά δεύτερη μεταγραφή. Εντός της εβδομάδας αναμένεται στην Αθήνα ποδοσφαιριστής ο οποίος πιθανότατα θα προέρχεται επίσης από την χώρα της Ιβηρικής χερσονήσου, κάτι που επιβεβαίωσε ο Γιάσμινκο Βέλιτς "βρισκόμαστε πολύ κοντά σε μια ακόμα μεταγραφή και ίσως την κλείσουμε πριν από το Σάββατο".

Ο Βόσνιος τεχνικός διευθυντής του τριφυλλιού εντείνει τις προσπάθειές του μετά την ολοκλήρωση και των τελευταίων λεπτομερειών της μεταγραφής του Ν΄ Ντιογέ, σε δύο διαφορετικά μέτωπα. Το πρώτο αφορά την απόκτηση τερματοφύλακα με το όνομα του 32χρονου Ιβάν Ραντιέλοβιτς του Ερυθρού Αστέρα να βρίσκεται ψηλά στη λίστα και το δεύτερο έχει να κάνει με Πορτογάλο μεσοαμυντικό.

Πηγές από την Πορτογαλία αναφέρουν ότι ο Βέλιτς εξετάζει ποδοσφαιριστή που ανήκει στην πρωταθλήτρια της χώρας, χωρίς πάντως αυτό να σημαίνει ότι την φετινή σεζόν ο συγκεκριμένος παίκτης ανήκε στο ρόστερ της Πόρτο. Μάλιστα ακούστηκε ότι η πρόταση του Παναθηναϊκού έχει να κάνει με τον δανεισμό και όχι την αγορά του παίκτη.

Μασάδο: Επένδυση για το μέλλον ο Ν΄ Ντιογέ

Ο Ν΄ Ντιογέ μπορεί να μην είναι γνωστός στο ποδοσφαιρικό κοινό της χώρας μας, αλλά οι δηλώσεις του προπονητή του στην Ακαδέμικα, Μανουέλ Μασάδο, στο «Sportime» αφήνουν πολλές υποσχέσεις για το ταλέντο και το μέλλον του. Ο τεχνικός της Ακαδέμικα αρχικά ρώτησε αν ο Ν΄ Ντιογέ έχει ήδη υπογράψει στο τριφύλλι και στη συνέχεια άρχισε να αναλύει τα χαρακτηριστικά του πρώην ποδοσφαιριστή της ομάδας του.

«Εφόσον υπογράψει στον ΠΑΟ πρόκειται για μια εξαιρετική επένδυση. Είναι πατχταράς ο οποίος χρησιμοποιεί πολύ καλά το δεξιό πόδι. Έχει πολύ δυνατό σουτ κατ μπορεί να σκοράρει από οποιαδήποτε θέση και απόσταση. Σε εμάς αγωνίστηκε σε 25 παιχνίδια και σκόραρε τέσσερις φορές. Είμαι σίγουρος ότι θα βοηθήσει τον Παναθηναϊκό, καθώς είναι ποδοσφαιριστής που δουλεύει σκληρά και θέλει να βελτιώνεται συνέχεια Έχει φιλοδοξίες και παλεύει για να τις εκπληρώσει».

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 23-05-2007, 20:03:   #200
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Φευγάτος ο Μπίσκαν

Αλλάζει το σκηνικό σε ότι αφορά την παραμονή του Ιγκόρ Μπίσκαν στο τριφύλλι. Πριν από μερικές μέρες υπήρχε η αισιοδοξία από πλευράς Παναθηναϊκού ότι θα τα βρει με τον Κροάτη με μειωμένες αποδοχές κάτι τελικά που μάλλον δεν αρέσει στον παίκτη. Ο Μπίσκαν συναντήθηκε με τον Γιάσμινκο Βέλιτς για το θέμα του συμβολαίου του, χωρίς ωστόσο να υπάρξει ουσιαστική εξέλιξη, αλλά όπως όλα δείχνουν οι δύο πλευρές οδεύουν προς οριστικό διαζύγιο. "Θα δούμε", είπε ο πρώην άσος της Λίβερπουλ, ο οποίος αναχώρησε για την πατρίδα του προκειμένου να ετοιμάσει το γάμο του.

Την Τρίτη πήρε άδεια και έφυγε για την πατρίδα του για τις ετοιμασίες του γάμου του που θα γίνει στις 2 Ιουνίου. Χαιρέτησε τους συμπαίκτες του και το προπονητικό τιμ και τους ευχήθηκε καλό καλοκαίρι αφήνοντας να εννοηθεί ότι πολύ δύσκολα θα βρίσκεται μαζί τους και την επόμενη χρονιά. Όπως μάλιστα αποκάλυψε σε ανθρώπους από το περιβάλλον του, τις τελευταίες μέρες δεν είναι και τόσο αισιόδοξος στο ενδεχόμενο να μείνει και οι πληροφορίες λένε ότι ψάχνει ομάδα στην Γερμανία για να συνεχίσει την καριέρα του.

Τα λένε Τζίγγερ-Ζάετς

Στην Αθήνα βρίσκεται αυτές τις μέρες ο Βέλιμιρ Ζάετς για τον τελικό του Champions League. Ο Κροάτης παραχώρησε συνέντευξη στην ιστοσελίδα της πατρίδας του "jutarnji" και αποκάλυψε ότι θα μιλήσει με τον Γιάννη Βαρδινογιάννη όχι όμως για το ενδεχόμενο συνεργασίας τους. "Ο Παναθηναϊκός αυτή την στιγμή δεν είναι στα πλάνα μου", είπε ο Ζέκο ο οποίος στη συνέχεια αναφέρθηκε στους Κροάτες του τριφυλλιού. "Οι Γκαλίνοβιτς, Σέριτς δεσμεύονται με συμβόλαιο επομένως θα παραμείνουν σίγουρα στον Παναθηναϊκό. Σε ότι αφορά τον Μπίσκαν δεν είναι και τόσο σίγουρο ότι θα παραμείνει. Για αυτόν θα αποφασίσει ο νέος Πορτογάλος τεχνικός.

Έχει πάντα υψηλές φιλοδοξίες και δεν χρειάζεται να αποδείξει κάτι. Όσο για τον Άντριτς, θεωρώ ότι δεν του δόθηκαν οι κατάλληλες ευκαιρίες για να δείξει την αξία του. Και αυτός έχει οψιόν ανανέωσης, αλλά δε νομίζω ότι θα την χρησιμοποιήσει ο Παναθηναϊκός. Ο Σέρτζαν θα φύγει. Δεν πιστεύω ότι οι Κροάτες δεν έχουν πια πέραση στον Παναθηναϊκό. Όλοι τα έχουν πάει αρκετά καλά".

Ο Ζάετς που θα σχολιάσει τον τελικό του Champions League για λογαριασμό της κροατικής τηλεόρασης έκανε την δική του πρόβλεψη λέγοντας: "Εγώ πίστευα ότι θα το πάρει η Τσέλσι. Ο Μουρίνιο όμως δεν ήρθε καν στην Αθήνα. Όλα είναι 50-50. Η Μίλαν θέλει ρεβάνς, ωστόσο ο κόσμος θα είναι στο πλευρό της Λίβερπουλ. Δεν υπάρχει φαβορί".

Τέλος ο Λάιτερτ

Αντίο από την Παιανία λέει ο ο Χανς Λάιτερτ. Ο Αυστριακός προπονητής τερματοφυλάκων συναντήθηκε το περασμένο Σάββατο με τον Γιάσμινκο Βέλιτς και του ανακοινώθηκε ότι δεν θα συνεχίσουν την συνεργασία τους. Πιθανός αντικαταστάσης του είναι ο Φερνάντο Ζουστίνο, ο οποίος ήταν προπονητής τερματοφυλακων της Σπόρτινγκ Λισαβόνας.

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές