Greek infotainment community

Το Lateam είναι Ε Ν Α Ν Τ Ι Α σε οποιαδήποτε μορφή Π Ε Ι Ρ Α Τ Ε Ι Α Σ
Facebooktwitter
Επιστροφή   Greek infotainment community > ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ > ΑΡΧΕΙΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΕΤΩΝ > ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

ΝΕΑ ΓΙΑ ΠΑΟ

This is a discussion on ΝΕΑ ΓΙΑ ΠΑΟ within the ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ forums, part of the ΑΡΧΕΙΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΕΤΩΝ category; Μπουμσόνγκ στέλνουν οι Γάλλοι 29/6/2007 19:17 Το σενάριο της Παρασκευής θέλει τον Παναθηναϊκό να έχει στο στόχαστρό του τον Ζαν ...

Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 30-06-2007, 13:13:   #231
korn
Moderator

Το avatar του χρήστη korn

Περιοχή: ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
Thanked 1.467 Times in 1.069 Posts
My Mood:
korn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the rough
Προεπιλογή

Μπουμσόνγκ στέλνουν οι Γάλλοι

29/6/2007 19:17

Το σενάριο της Παρασκευής θέλει τον Παναθηναϊκό να έχει στο στόχαστρό του τον Ζαν Αλέν Μπουμσόνγκ. Γαλλικό δημοσίευμα αναφέρει πως από τη στιγμή που το μέλλον του 28χρονου αμυντικού στη Γιουβέντους θα λάβει τέλος, οι "πράσινοι", αλλά και η Μπορντό είναι οι δύο ομάδες, που φαντάζουν ως πιθανοί προορισμοί. Η αλήθεια είναι ότι όντως ο Μπουμσόνγκ έχει προταθεί στο "τριφύλλι", αλλά από και πέρα στην παρούσα φάση δεν ξέρουμε κάτι περισσότερο. Νιβάλντο Μπατίστα Σαντάνα στο Sportime.gr: "Δεν γνώριζω τίποτα για τον Παναθηναϊκό, παρά μόνο ότι πήρε προπονητή τον Ζοσέ Πεσέιρο". Καλά τα μαντάτα από το μέτωπο του Θανάση Τσίγκα.

Συγκεκριμένα το δημοσίευμα έχει ως εξής: "Το μέλλον του Ζαν Αλέν Μπουμσόνγκ δεν θα είναι συνυφασμένο με τη Γιουβέντους και το Τορίνο. Ο κεντρικός αμυντικός έχει ενημερωθεί πώς βρίσκεται στη λίστα με τους υπό αποχώρηση παίκτες. Σύμφωνα με τα τελευταία νέα ο Παναθηναϊκός και οι γιρονδίνοι της Μπορντό έχουν δείξει ενδιαφέρον, την ίδια ώρα που η Μαρσέιγ συγκεντρώνει πολύ λίγες πιθανότητες".

Η αλήθεια είναι ότι ο Ζαν Αλέν Μπουμσόνγκ δεν βρίσκεται στα πλάνα της Γιουβέντους εν όψει της νέας σεζόν, καθώς προέρχεται από μια κακή χρονιά και οι "μπιανκονέρι" ψάχνουν τρόπο να τον ξεφορτωθούν. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι θα τον δώσουν για ένα κομμάτι ψωμί από τη στιγμή που έβαλαν βαθιά το χέρι στην τσέπη προκειμένου να τον φέρουν στο Τορίνο (4 εκατομμύριο ευρώ). Σύμφωνα με το ρεπορτάζ από τη Ιταλία για την απόκτησή του έχουν ενδιαφερθεί γερμανικές ομάδες, αλλά και η τουρκική Μπεσίκτας, η οποία μάλιστα φέρεται να κατέθεσε και επίσημη πρόταση.

"Αρκετές ομάδες έχουν δείξει ενδιαφέρον"

Εν τω μεταξύ ο μάνατζερ του 28χρονου κεντρικού αμυντικού, Κλαούντιο Βιγκορέλι, σε δηλώσεις στο Sportime.gr εμφανίστηκε φειδωλός και θέλησε να κρατήσει κλειστά τα χαρτιά του: "Διάβασα και εγώ γι' αυτά που γράφτηκαν για ενδιαφέρον του Παναθηναϊκού. Δεν θέλω να πω όμως κάτι πάνω σ' αυτό. Θα μιλήσω το Σάββατο με τον Μπουμσόνγκ και θα του καταθέσω τις ομάδες που έχουν εκδηλώσει ενδιαφέρον".

Στη συνέχεια πρόσθεσε: "Αρκετές ομάδες έχουν δείξει ενδιαφέρον, αλλά, όπως είπα, περισσότερα θα μπορούμε να πούμε στη συνέχεια".

Όπως γίνεται αντιληπτό πρόκειται για μια δύσκολη περίπτωση, αλλά, έπειτα από τις τελευταίες δηλώσεις του Γιάννη Βαρδινογιάννη (περί ποδοσφαιριστών που θα κάνουν τη διαφορά), τίποτα δεν θα πρέπει να αποκλειστεί. Άλλωστε ο εν λόγω ποδοσφαιριστής είναι ανάμεσα στα πολλά ονόματα που έχουν προταθεί στην ελληνική ομάδα.
Παλιά 01-07-2007, 13:53:   #232
korn
Moderator

My Mood:
korn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the roughkorn is a jewel in the rough
Προεπιλογή

Όλα... 1

1/7/2007 8:40

Η αντίστροφη μέτρηση για τον Αρκάντιους Μάλαρτζ και την κάθοδό του στην Παιανία, έχει αρχίσει. Η μέρα που θα φορέσει και... επίσημα τα πράσινα πλησιάζει, αφού σε λίγο περισσότερο από μία εβδομάδα οι παίκτες του Παναθηναϊκού θα μαζευτούν για το νέο ξεκίνημα. Ο Πολωνός πορτιέρο βρέθηκε στην Ξάνθη για να μαζέψει τα πράγματά του και μίλησε στο Sportime για τη νέα πρόκληση, αλλά και το όνειρό του για την Εθνική Πολωνίας. "Προς το παρόν νιώθω ότι έκανα ένα πολύ μεγάλο βήμα στην καριέρα μου και για αυτό θα δώσω τα πάντα. Θα δουλέψω πολύ και θα δώσω τον καλύτερό μου εαυτό στον Παναθηναϊκό για να πετύχουμε τους στόχους μας. Ελπίζω κάνοντας καλές εμφανίσεις και με σκληρή δουλειά να κληθώ και στην Εθνική Πολωνίας", τόνισε. Τελειώνει από στιγμή σε στιγμή η υπόθεση του κεντρικού αμυντικού. Αποθέωση Νίνη στη Ζάκυνθο.

"Στην Εθνική μέσω ΠΑΟ"

Στην Ξάνθη βρίσκεται το νέο απόκτημα του "τριφυλλιού" Αρκάντιους Μάλαρζ. Ο Πολωνός τερματοφύλακας πήγε στην ακριτική πόλη για να μαζέψει τα πράγματά του, αλλά και για να αποχαιρετήσει τους ανθρώπους της Ξάνθης. Ο Μάλαρζ μίλησε για τη νεά σελίδα που ανοίγει στην καριέρα του, αλλά και για την Ξάνθη.

"Όσο διάστημα έπαιξα στην Ξάνθη ήταν πολύ ωραία. Εδώ πραγματικά νιώθω σαν στο σπίτι μου, αφού όλοι με αγαπάνε. Ελπίζω να νιώσω τα ίδια συναισθήματα και στη νέα μου ομάδα". Στη συνέχεια ο Πολωνός αναφέρθηκε στο νέο κεφάλαιο που ανοίγει στην καριέρα του.

"Προς το παρόν νιώθω ότι έκανα ένα πολύ μεγάλο βήμα στην καριέρα μου και για το λόγο αυτό θα πρέπει να βάλω τα δυνατά μου. Θα δώσω τα πάντα. Θα δουλέψω πολύ και θα δώσω τον καλύτερό μου εαυτό στον Παναθηναϊκό για να πετύχουμε τους στόχους μας. Ελπίζω κάνοντας καλές εμφανίσεις και με σκληρή δουλειά να κληθώ και στην Εθνική Πολωνίας".

Ολοκληρώνοντας τις δηλώσεις του ο Μάλαρζ ανέφερε: Θέλω να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στη διοίκηση της Ξάνθης, στους πρώην συμπαίκτες μου, αλλά και σε όλο το επιτελείο για τη συνεργασία που είχαμε. Πριν έρθω εδώ δεν γνώριζα τίποτα για την Ελλάδα. Αλλά πλέον την αγαπώ πάρα πολύ, όπως επίσης αγαπώ και το φίλαθλο κόσμο της Ξάνθης, που με στήριξε από την πρώτη στιγμή που μπήκα στην ομάδα. Ελπίζω να με υποδεχθούν το ίδιο θετικά όταν επιστρέψω ως αντίπαλος πλέον.

Ο Μάλαρζ θα βρίσκεται στην Αθήνα τη Δευτέρα για μόνιμη εγκατάσταση.

Τελειώνει του αμυντικού

Στην τελική ευθεία μπαίνει το θέμα του κεντρικού αμυντικού στον Παναθηναϊκό. Οι συζητήσεις των "πρασίνων" με τον υποψήφιο στόχο και όλα δείχνουν ότι μέσα στις επόμενες ημέρες θα έχει κλείσει οριστικά το θέμα.

Από τον Παναθηναϊκό δεν έχουν διαρρεύσει ονόματα με τον Γιάσμινκο Βέλιτς να κινείται με απόλυτη μυστικότητα για να ολοκληρώσει τη μετγαρφή. Οι πληροφορίες πάντως, αναφέρουν ότι πρόκειται για ένα πολύ καλό όνομα.

Από την Αργεντινή πάντως, βγήκαν φήμες που έκαναν λόγο για ενδιαφέρον του "τριφυλλιού" για τον 23χρονο αμυντικό της Μπόκα Τζούνιορς, Ματίας Σιλβέστρε. Οι "χενέιζες" θέλουν να πουλήσουν τον ποδοσφαιριστή και για τον παίκτη ενδιαφέρον έχουν δείξει ιταλικές ομάδαες, η Λάτσιο και η Σιένα. Ο παίκτης έχει προταθεί στον Παναθηναϊκό και η περίπτωσή του εξετάζεται.

Εκτός από τον στόπερ, ο τεχνικός διευθυντής της ομάδας, βρίσκεται σε ανοικτή και με τους υπόλοιπους υποψήφιους στόχους. Συγκεκριμένα ο Παναθηναϊκός ψάχνει για ένα δεύτερο στόπερ, αμυντικό μέσο, δεκάρι και επιθετικό και δεν αποκλείεται και μία από αυτές τις περιπτώσεις να κλείσει πολύ σύντομα. Το σίγουρο είναι ότι μέχρι την έναρξη της προετοιμασίας αναμένεται να έχουν ανακοινωθεί δύο μεταγραφές.

Τρέλα με Νίνη

Την αποθώση γνώρισε ο Σωτήρης Νίνης στη Ζάκυνθο. Ο 17χρονος άσος έδωσε το παρών στο χθεσινό φιλικό παιχνίδι των παλιμάχων του Παναθηναϊκού κόντρα σε αντίστοιχη ομάδα του νησιού. Ο Νίνης αγωνίστηκε με τους "πράσινους" σκοράροντας δύο τέρματα και γνώρισε την αποθέωση από τους 1.200 φίλους του ποδοσφαίρου που βρλεθηκαν στο Δημοτικό Στάδιο Ζακύνθου. Ο νεαρός άσος μάλιστα πριν τον αγώνα βράβευσε την ομάδα προπαίδων της Ζακύνθου που βγήκε πρώτη στον όμιλο που συμμετείχε. Στον αγωνιστικό τομέα οι "πράσινοι" επικράτησαν με 6-2.

Επιστρέφουν οι Νέοι

Εν τω μεταξύ, επιστρέφουν από τη Δανία οι έξι παίκτες που βρέθηκαν για μία εβδιμάδα στην ΑΒ Κοπεγχάγης για να δοκιμαστούν. Οι Παγκάλης, Γαλάνης, Κωνσταντινίδης, Κραβαρίτης, Μανδύλης, Παντέλης θα μάθουν μέσα στο επόμενο δεκαήμερο για τις προθέσεις της δανέζικης ομάδας και στη συνέχεια θα συζητήσουν με τον Παναθηναϊκό για την παραχώρησή τους.
Παλιά 02-07-2007, 11:59:   #233
korn
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Για πάντα πράσινος

2/7/2007 8:43

Την φανέλα του τριφυλλιού θα φοράει για έναν ακόμη χρόνο ο Γιάννης Γκούμας. Ο 33χρονος κεντρικός αμυντικός, ανανέωσε το συμβόλαιό του με τον Παναθηναϊκό, καθώς οι πράσινοι ενεργοποίησαν την σχετική οψιόν και έτσι θα συνεχίσει την καριέρα του στην ομάδα που ανδρώθηκε ποδοσφαιρικά. Στο στόχαστρο γερμανικού συλλόγου ο Λουκάς Βύντρα, ο οποίος δεν είναι αρνητικός στο ενδεχόμενο να αγωνιστεί στην Μπουντεσλίγκα. Στο προσκήνιο και πάλι ο Σάλβα Μπαγέστα, ενδιαφέρον για τον Φερνάντο Αβάλος της Μαδέιρα.

Η αράχνη στον ιστό της

Στην ομάδα της καρδιάς του θα παραμείνει για έναν ακόμα χρόνο ο Γιάννης Γκούμας. Ο Παναθηναϊκός ενεργοποίησε την σχετική οψιόν που υπάρχει στο συμβόλαιο του έμπειρου αμυντικού κάτι το οποίο αναμενόταν τις τελευταίες μέρες. Ο Γκούμας είχε συζητήσει με τον Γιάσμινκο Βέλιτς το ενδεχόμενο της ανανέωσης του συμβολαίου του και οι δύο πλευρές ήρθαν αμέσως σε συμφωνία.

Έτσι όπως όλα δείχνουν ο 33χρονος αμυντικός θα κρεμάσει τα παπούτσια του στην ομάδα που "μεγάλωσε" ποδοσφαιρικά, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι έχει τελειώσει από τώρα η καριέρα του. Ο Γκούμας αναμένεται να επιστρέψει στην Αθήνα στο τέλος της εβδομάδας καθώς στις 9 Ιουλίου ξεκινάει η προετοιμασία των πρασίνων.

Γερμανικές σειρήνες για Βύντρα

Ενδιαφέρον για τον Λουκά Βύντρα φέρεται να υπάρχει από γερμανική ομάδα. Ο μάνατζερ του 26χρονου αμυντικού έχει δεχθεί πρόταση από σύλλογο της πρώτης κατηγορίας του γερμανικού πρωταθλήματος. Από την πλευρά του ο ίδιος ο Βύντρα δεν θα έλεγε όχι στο ενδεχόμενο να αγωνιστεί στην Μπουντεσλίγκα.

Όσον αφορά τις προθέσεις του Παναθηναϊκού, οι άνθρωποι του συλλόγου δεν είναι διατεθειμένοι εφόσον έρθει μια καλή πρόταση να σταθούν εμπόδιο στην καριέρα του παίκτη, αρκεί βέβαια να ικανοποιηθούν οικονομικά.

Στο προσκήνιο και πάλι ο Σάλβα Μπαγέστα

Ένα όνομα γνωστό έρχεται και πάλι στο προσκήνιο για τον Παναθηναϊκό. Πρόκειται για τον Σάλβα Μπαγέστα, τον επιθετικό της Μάλαγα για τον οποίο οι πράσινοι είχαν δείξει ενδιαφέρον τον περασμένο Δεκέμβριο. Ο 32χρονος Ισπανός επιθετικός το τελευταίο εξάμηνο έπαιζε δανεικός στην Λεβάντε και τώρα η Μάλαγα θέλει να τον πουλήσει λόγω των οικονομικών προβλημάτων που αντιμετωπίζει.

Σύμφωνα με ισπανικά δημοσιεύματα η Μάλαγα ήρθε σε επαφή με ελληνική ομάδα για το ενδεχόμενο παραχώρησης του παίκτη. Ο Παναθηναϊκός φέρεται να έχει το προβάδισμα σε σχέση με τον Ολυμπιακό και την ΑΕΚ, αν και οι τρεις ελληνικές ομάδες θεωρούν την τιμή του αρκετά υψηλή.

Στο μεταξύ την ελευθερία του από την Μάλαγα διεκδικεί ο Ρικάρντο Μπόβιο. Ο Βραζιλιάνος μέσος δεν έχει πάρει τα χρήματα που του οφείλει ο ισπανικός σύλλογος και αν αυτό δεν συμβεί μέχρι τις επόμενες μέρες τότε δεν αποκλείεται να μείνει ελεύθερος.

Εξετάζει Αβάλος για την άμυνα

Συνεχίζουν τα πορτογαλικά μέσα να εμπλέκουν ο όνομα του Παναθηναϊκού με τις περιπτώσεις παικτών που αγωνίζονται στην ιβηρική χερσόνησο. Οι πράσινοι φέρονται να εξετάζουν την περίπτωση του κεντρικού αμυντικού της Μαδέιρα, Φερνάντο Αβάλος.

Πρόκειται για τον 29χρονο Αργεντινό αμυντικό της Μαδέιρα τον οποίο γνωρίζει αρκετά καλά ο Ζοσέ Πεσέιρο και ο συνεργάτης του Εντουαρντίνιο. Ο Αβάλος αγωνίζεται εδώ και τέσσερα χρόνια στη Νασιονάλ και θεωρείται μια αξιόπιστη λύση για το κέντρο της άμυνας.

Το θέμα του Αργεντινού αμυντικού αναμένεται να ξεκαθαρίσει τις επόμενες μέρες όπου θα επιστρέψει ο πρόεδρος της Μαδέιρα, Ρούι Άλβες από την Βραζιλία, ωστόσο ο Παναθηναϊκός αν θελήσει να τον αποκτήσει θα πρέπει να πληρώσει τον πορτογαλικό σύλλογο.
Παλιά 03-07-2007, 12:31:   #234
korn
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Μάλαρτζ: Νίκη στο ντέρμπι

3/7/2007 8:37

Στο κλίμα του Παναθηναϊκού μπαίνει σιγά σιγά ο Αρκάντιους Μάλαρτζ. Ο Πολωνός τερματοφύλακας δηλώνει έτοιμος να αρπάξει από τα μαλλιά την ευκαιρία και περιμένει με ανυπομονησία το ντέρμπι της πρεμιέρα κόντρα στον Ολυμπιακό. Μάλιστα, σε συνέντευξη που παραχώρησε σε εφημερίδα της χώρας του, έκανε πλάκα στον συμπατριώτη του και αντίπαλό του Μίχαλ Ζεβλάκοφ, προειδοποιώντας τον ότι οι «πράσινοι» θα επαναλάβουν τον θρίαμβο του 1930 όπου είχαν κερδίσει με σκορ 8-2.

Ο 27χρονος πορτιέρο του «τριφυλλιού» πέρα από την πλάκα δήλωσε στην εφημερίδα «Dziennik» σίγουρος για νίκη επί του Ολυμπιακού τονίζοντας ότι ο Παναθηναϊκός πρέπει να κερδίζει τους πάντες για να επιστρέψει και πάλι στην κορυφή προκειμένου να γιορτάσει με τον καλύτερο τρόπο την συμπλήρωση 100 ετών από την ίδρυση του.

-Δεν έχει σταματήσει να χτυπάει το τηλέφωνο σου από τη στιγμή που πήρες μεταγραφή για τον Παναθηναϊκό. Πολλοί δημοσιογράφοι από την Πολωνία προσπαθούν να επικοινωνήσουν μαζί σας...

«Είναι αλήθεια ότι αυτό συμβαίνει,αλλά δε με κουράζει. Εξακολουθώ να είμαι όπως πριν και να κάνω ό,τι έκανα πριν συμφωνήσω με τον Παναθηναϊκό. Δεν πρόκειται να αλλάξω τον αριθμό του κινητού μου και ούτε πρόκειται από τη μια ημέρα στην άλλη να αντιδράσω σαν σταρ».

-Φαίνεσαι αρκετά αισιόδοξος για την καριέρα σου στον Παναθηναϊκό...

«Εκπλήσσεστε; Σκέφτομαι ότι το γήπεδο θα είναι κάθε Κυριακή γεμάτο και είμαι γεμάτος χαρά. Ξέρεις ότι την πρώτη αγωνιστική παίζουμε ένα πολύ μεγάλο παιχνίδι με αντίπαλο τον Ολυμπιακό; Εγώ το έμαθα από τον Ζεβλάκοφ, που με πήρε τηλέφωνο αμέσως μετά την κλήρωση».

-Πιστεύεις, όμως, ότι θα καταφέρετε να κερδίσετε στον αγώνα της πρεμιέρας;

«Χωρίς αστεία, είμαι βέβαιος ότι θα πάρουμε τη νίκη. Πρέπει να κερδίσουμε τους πάντες, ώστε να επιστρέψουμε στην κορυφή και στο τέλος της χρονιάς να γιορτάσουμε τη συμπλήρωση 100 χρόνων από την ίδρυση του συλλόγου με την κατάκτηση του τίτλου. Όταν έμαθα τα νέα από τον Ζεβλάκοφ, μπήκα στο ίντερνετ για να ενημερωθώ και μετά τον πήρα πίσω. Του είπα ότι θα επαναλάβουμε το αποτέλεσμα του 1930.Εκείνος με ρώτησε τι είχε γίνει τότε. Εγώ απλά του απάντησα ότι ο Παναθηναϊκός είχε κερδίσει 8-2».

-Ακούγεσαι πολύ σίγουρος ότι θα τα καταφέρεις...

«Νομίζω ότι έχω μεγάλες πιθανότητες να τα πάω πολύ καλά. Από την ομάδα έφυγε ο Πιερ Εμπέντε, ο οποίος την προηγούμενη περίοδο ήταν βασικός. Οι εφημερίδες στην Ελλάδα γράφουν ότι με προορίζουν για βασικό».

-Θα μπορέσεις να αντέξεις την πίεση; Εκατοντάδες δημοσιογράφοι και χιλιάδες οπαδοί του Παναθηναϊκού αναπολούν τη «χρυσή» εποχή με τον Βάντσικ και τον Βαζέχα.

«Παλαιότερα ίσως να μην μπορούσα να χειριστώ την κατάσταση, όμως τώρα δεν ανησυχώ. Ο Μάλαρτζ που θυμάστε από τον καιρό που έπαιζε στην Πολωνία δεν έχει καμία σχέση με αυτόν που αγωνίζεται στην Ελλάδα. Το ότι βρίσκομαι μακριά από την πατρίδα, με έχει δυναμώσει. Έχω ωριμάσει και έχω γίνει πιο "σκληρός".

-Πας στην Αθήνα όπου υπάρχει έντονη νυχτερινή ζωή...

«Στον ελεύθερο χρόνο μου σκοπεύω να κάθομαι σπίτι και να διαβάζω βιβλία ή να παρακολουθώ κάποια ταινία. Εκτός των άλλων, αρκετά απογεύματα θα μπορώ να τα περνάω με τη μνηστή μου, η οποία εργάζεται στην Πολωνία, και τώρα θα έχει τη δυνατότητα να έρχεται συχνότερα, μιας και υπάρχει απ' ευθείας πτήση από τη Βαρσοβία για την Αθήνα».

Τελειώνει μία μεταγραφή

Σε συνεχείς διαπραγματεύσεις βρίσκονται τις τελευταίες μέρες οι "πράσινοι" προκειμένου να τελειώσουν δύο μεταγραφές που βρίσκονται στα σκαριά. Εκτός από τον κεντρικό αμυντικό το "τριφύλλι" βρίσκεται κοντά στην απόκτηση και ενός αμυντικού μέσου, ενώ γίνονται προσπάθειες οι δύο παίκτες να δώσουν το παρών στην πρώτη του Παναθηναϊκού την ερχόμενη Τετάρτη.

Τα ονόματα που ακούγονται το τελευταίο διάστημα είναι πολλά και προέρχονται κυρίως από την Πορτογαλία και την Αργεντινή. Στο μεταξύ μερίδα του αθλητικού Τύπου κάνει λόγο για συμφωνία με τον Ηρακλή για τον Παπαζαχαρία ο οποίος δεν αποκλείεται να είναι ο ένας από τους δύο κεντρικούς αμυντικούς που θα αποκτηθούν.

Πηγή : sportime.gr
Παλιά 05-07-2007, 11:25:   #235
korn
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

«Ευχαριστώ για την εμπιστοσύνη»

5/7/2007 8:08

Ευχαριστίες, αλλά και υποσχέσεις για δουλειά ήταν το μήνυμα του Σωτήρη Νίνη για το νέο βλετιωμένο συμβόλαιο που του πρόσφερε η ΠΑΕ Παναθηναϊκός. Ο 17χρονος άσος κατά τη διάρκεια της πρώτης συγκέντρωσης με την Εθνική ομάδα των Νέων δήλωσε σχετικά: "Ευχαριστώ τον πρόεδρο, αλλά και τους ανθρώπους της ομάδας για την εμπιστοσύνη, που μου έδειξαν με το νέο συμβόλαιο". Ακολούθως πρόσθεσε: "Θα προσπαθήσω να αποδείξω την αξία μου μέσα στο γήπεδο και ότι τίποτα απ' όλα αυτά δεν είναι τυχαίο". Την Δευτέρα παρουσιάζεται ο Πεσέιρο. Στο τιμόνι της Ουέλβα ο Βίκτορ Μουνιόθ.

"Αποδείξεις μέσα στο γήπεδο"

Την ίδια ώρα που ο Παναθηναϊκός κινείται με άκρα μυστικότητα για τη μεταγραφική του ενίσχυση, ο Σωτήρης Νίνης εξακολουθεί να παραμένει στο επίκεντρο του ενδιαφέροντος. Ο πιτσιρικάς, που αναμφισβήτητα αποτέλεσε την ευχάριστη έκπληξη του πρωταθλήματος, δείχνει να πατάει γερά στα πόδια του, εμφανίζεται τρομερά ώριμος και το κυριότερο: με όρεξη για δουλειά, αλλά και έτοιμος να αδράξει την ευκαιρία που του δίνεται από τον Παναθηναϊκό. Ενδεικτικές ήταν οι δηλώσεις του κατά την πρώτη συγκέντρωση της Εθνικής ομάδας των Νεών, οπότε και όταν ερωτήθη για την αναπροσαρμογή του συμβολαίου του απέφυγε τα μεγάλα λόγια και όπως επεσήμανε προτιμά να αποδείξει μέσα στον αγωνιστικό χώρο ότι κάθε άλλος παρα τυχαίος είναι όλος αυτός ο ντόρος που γίνεται γύρω από το όνομά του.

Δημούτσος: Μεγάλη ευκαιρία

Διψασμένος για δουλειά και έτοιμος να αρπάξει τις ευκαιρίες που θα του δοθούν δήλωσε ο Ελίνι Δημούτσος στην συγκέντρωση της Εθνικής Νέων. "Για κάθε νεαρό ποδοσφαιριστή μια μεταγραφή στον Παναθηναϊκό είναι ένα όνειρο, μια πρόκληση. Μου δίνεται μια μεγάλη ευκαιρία στην καριέρα μου να πετύχω και να κάνω το κάτι παραπάνω. Θα δουλέψω σκληρά, ώστε να κερδίσω την εμπιστοσύνη του προπονητή μου και να καθιερωθώ στον Παναθηναϊκό. Υπάρχουν πολλές απαιτήσεις και θα δώσω τον καλύτερό μου εαυτό".

Μια ανάσα...

Εν τω μεταξύ μέχρι τη Δευτέρα, οπότε και πραγματοποιηθεί η πρώτη συγκέντωση της ομάδας εν όψει της νέας σεζόν ο Παναθηναϊκός κινείται προκειμένου να ολοκληρώσει δύο μεταγραφές. Μάλιστα σε ό,τι έχει να κάνει με τη μία, μπορεί να έχουμε καταντήσει κουραστικοί, ωστόσο ίσως είναι θέμα και ωρών το κλείσιμό της.

Σε ό,τι έχει να κάνει με τις φήμες που έκαναν την εμφάνισή τους τις τελευταίες μέρες περί επαναπατρισμού του Γιώργου Καραγκούνη και κυρίως έπειτα από την "απελευθέρωσή του" από την Μπενφίκα, τίποτα δεν θα πρέπει να αποκλειστεί. Πάντως από τη μεριά του Παναθηναϊκού δεν επιβεβαιώνεται το παραμικρό, ενώ η προτεραιότητα του ποδοσφαιριστή παραμένει το ιταλικό πρωτάθλημα.

Από κει και πέρα το σίριαλ αναφορικά με το μέλλον του Ίμπσον Μπαρέτο Ντα Σίλβα καλά κρατεί. Ο Βραζιλιάνος μέσος από την πατρίδα του, όπου βρίσκεται, σημείωσε: "Δεν μου επιτέπεται να δίνω συνεντεύξεις. Η Πόρτο δεν θέλει να μιλάω μέχρι να αποσαφηνιστεί το μέλλον μου". Από τη μεριά του ο εκπρόσωπός του, Εντουάρντο Ουρέμ, σχολίασε: "Πιστεύω ότι μέχρι τα μέσα της επόμενης εβδομάδας θα έχουμε βρει λύση". Πάντως αν δώσουμε βάση στα όσα μας είχε πει ο Ουρέμ στις αρχές της εβδομάδας το κεφάλαιο Ίμπσον-Παναθηναϊκός έχει κλείσει οριστικά.

Και την Δευτέρα... Πεσέιρο

Την Δευτέρα στις 9 Ιουλίου θα γίνει η επίσημη παρουσιάση του Ζοσέ Πεσέιρο από την ΠΑΕ Παναθηναϊκός στις αθλητικές εγκαταστάσεις της Παιανίας. Ο Πορτογάλος τεχνικός θα δώσει συνέντευξη Τύπου με την οποία θα αναφερθεί σε όλα τα θέματα της ομάδας. Ο Πεσέιρο θα έρθει την Παρασκευή στην Ελλάδα με τους συνεργάτες του, ενώ η πρώτη συγκέντρωση των πρασίνων θα είναι ανοιχτή μόνο για τους εκπροσώπους των ΜΜΕ.

Ανακοίνωση Φιλάθλων ΠΑΟ Γκύζη

"Σας καλούμε να παρακολουθήσετε τον ποδοσφαιρικό αγώνα μεταξύ φιλάθλων του Παναθηναϊκού που θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 5 Ιουλίου 2007 στις 20:00 το βράδυ στο γήπεδο της Αλεπότρυπας στην Ανω Κυψέλη (τέρμα οδού Μεγίστης).
Τα έσοδα του αγώνα θα διατεθούν ισομερώς στις οικογένειες του ιδρυτή και προέδρου του Συνδέσμου Φιλάθλων ΠΑΟ Γκύζη Ευάγγελου Μιχαλακόπουλου και του αδικοχαμένου προέδρου του Συνδέσμου Φιλάθλων ΠΑΟ Κολωνού Μιχάλη Φιλόπουλου.
Στον αγώνα θα τιμηθούν για την προσφορά τους ένας παλαίμαχος ποδοσφαιριστής της ομάδας μας και ο εν ενεργεία βολεϊμπολίστας Σωτήρης Πανταλέων οι οποίοι θα κάνουν και τη σέντρα του αγώνα.
Τιμή εισιτηρίου: 5"
Παλιά 06-07-2007, 17:12:   #236
korn
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Μάτος ο εκλεκτός!

6/7/2007 7:03

Όσο περνούν οι μέρες ολοένα και θα αυξάνονται τα ονόματα των υποψηφίων για να φορέσουν την φανέλα του Παναθηναϊκού. Πηγές από την Βραζιλία κάνουν λόγο για τον Μαρσέλο Μεντόσα Ντε Μάτος ο οποίος βρίσκεται μια ανάσα από τους "πράσινους". Πρόκειται για τον 23χρονο Βραζιλιάνο άσο της Κορίνθιανς ο οποίος το 2005 είχε αναδειχτεί σε κορυφαίο αμυντικό χαφ του πρωταθλήματος έχοντας συμπαίκτες τους Μασκεράνο και Τέβες. Τα δικαιώματα του Μάτος ανήκουν στην εταιρεία MSI, η οποία έχει στην κατοχή της το μεγαλύτερο μέρος των μετοχών της Κορίνθιανς.

Σύμφωνα με τις βραζιλιάνικες ιστοσελίδες ο νεαρός μέσος έχει κλείσει σε ομάδα της Ευρώπης, ωστόσο η βόμβα έσκασε όταν ο ραδιοτηλεοπτικός σταθμός "Globo" μετέδωσε ότι ο Μάτος παραχωρήθηκε σε ελληνική ομάδα. Μάλιστα, οι παράγοντες της Κορίνθιανς επιβεβαιώσαν ότι η ομάδα που θα συνεχίσει την καριέρα του είναι ο Παναθηναϊκός. Ο ίδιος ο παίκτης με δηλώσεις του παραδέχτηκε ότι γνωρίζει για το όλο θέμα αλλά ακόμα δεν έχει υπογράψει.

"Φεύγω από την Κορίνθιανς. Γνωρίζω την ομάδα, αλλά δεν έχω υπογράψει ακόμα. Θα μιλήσω με τον μάνατζέρ μου και σύντομα θα τελειώσει το θέμα", ενώ όταν ρωτήθηκε αν ο σύλλογος είναι ο Παναθηναϊκός πρόσθεσε: "Μπορεί. Δεν μπορώ να πω τίποτα". Το Uol Brasil έγραψε: "Την Παρασκευή θα ανακοινωθεί η μεταγραφή του παίκτη που αναμένεται να κοστίσει 3 εκατ. ευρώ".

Ο τεχνικός της Κορίνθιανς, Πάουλο Σέζαρ Καρπετζιάνι εξέφρασε την λύπη επιβεβαιώνοντας την μεταγραφή του Μάτος ενώ Βραζιλιάνοι δημοσιογράφοι επιμένουν ότι υπάρχει προφορική συμφωνία με την ομάδα του παίκτη και τον Παναθηναϊκό, η οποία αναμένεται να έχει αίσιο τέλος μέσα στις επόμενες ώρες. Ο 23χρονος μέσος έχει συμβόλαιο ως το 2010 με την Κορίνθιανς και αν όλα πάνε καλά και ολοκληρωθεί η μεταγραφή θα γίνουν γνωστό το κόστος και η διάρκεια του συμβολαίου του με το τριφύλλι.

Who is who

Όνομα: Μαρσέλο Μεντόσα Ντε Μάτος
Ημερ. Γεν.: 10/2/1984
Ομάδα: Κορίνθιανς
Υψος: 1,80μ./Βάρος: 65κ.

Η καριέρα του

2002 Τόκιο/Μιρασόλ/Οϊτα 1συμ, -γκολ
2003 Σάντο Αντρε/Σάο Καετάνο 31, -
2004 Σάο Καετάνο 40,1
2005 Κορίνθιανς 35,1
2006 Κορίνθιανς29,4
2007 Κορίνθιανς 8,2

Και στο βάθος ο Ελγκέρα

Κρούση στην Ρεάλ Μαδρίτης για την απόκτηση του Ιβάν Ελγκέρα φέρεται να έχει κάνει ο Παναθηναϊκός σύμφωνα με ισπανικό τηλεοπτικό σταθμό. Η είδηση μεταδόθηκε αργά το βράδυ της Πέμπτης για αυτό και δεν ήταν δυνατό να επιβεβαιωθεί. Τα ισπανικά δημοσιεύματα πάντως, αναφέρουν ότι η Ρεάλ πουλάει τον Ελγκέρα και τον Σαλγκάδο με τιμή εκκίνησης τα 3 εκατ. ευρώ καθώς έχουν και οι δύο συμβόλαιο για δύο χρόνια.

Παλιά 07-07-2007, 20:33:   #237
geodon
Moderator

Το avatar του χρήστη geodon

Thanked 1.978 Times in 1.430 Posts
My Mood:
geodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to all
Προεπιλογή

Σελήνη... 1502 ημερών!

Ήταν παίκτης της Ίντερ. Μπήκε στη Λεωφόρο για να προπονηθεί ενόψει ενός αγώνα των προκριματικών του 2004. Τα μάτια του έλαμψαν κι έκανε σαν μικρό παιδί. «Μια μέρα θα γυρίσω για να παίξω σε αυτό το γήπεδο», είπε στους συμπαίκτες του γελώντας. Κι εκείνοι χαμογέλασαν… Δεν σκέφτηκαν ότι τα πιο σοβαρά πράγματα λέγονται στην πλάκα! Ο Γιώργος Καραγκούνης το εννοούσε. Έφυγε από τον Παναθηναϊκό, όταν το… φεγγάρι του άρχισε να γεμίζει και γύρισε για μια νέα αρχή. Το Sportime.gr σας παρουσιάζει όλες τις φάσεις της σελήνης του Έλληνα μέσου. Από τα παιδικά του όνειρα με τον Λάμπρο Χούτο στην Παιανία, μέχρι και την δέσμευση που έγινε πραγματικότητα 1.502 μέρες μετά τον χωρισμό.

Νέα σελήνη...

Αν υπάρχει ορισμός για το παιδί που μεγάλωσε με μια μπάλα στα πόδια, τότε ο Γιώργος Καραγκούνης αποτελεί το πρότυπο στο μυαλό των περισσότερων Ελλήνων φιλάθλων. Είναι τέτοιο το «κόλλημά» του με την ασπρόμαυρη θεά, που δεν μπορεί παρά να απαντούσε από μωρό «ποδοσφαιριστής» στην ερώτηση τι θα γίνεις όταν μεγαλώσεις. Γεννημένος στις 6 Μαρτίου του 1977 και από την ομάδα του χωριού του – τον Αμπελώνα – βρέθηκε στην Παιανία σε ηλικία 13 ετών. Η εισήγηση ήταν του Χουάν Ραμόν Ρότσα και προπονητής στις ακαδημίες του Παναθηναϊκού ο Λάκης Πετρόπουλος.

Μετά από λίγες προπονήσεις, ο Καραγκούνης πείθει ότι αξίζει να φοράει τη φανέλα με το τριφύλλι και η οικογένειά του εγκαταλείπει τον Πύργο για την Αθήνα. Η μητέρα του, η κ. Ξένια, θα δουλέψει στη καντίνα της Παιανίας, προκειμένου να βγαίνουν τα προς το ζην, κάτι που βόλευε τον Καραγκούνη, προκειμένου να μένει με τις ώρες στο γήπεδο. Κολλητός του εκείνο το διάστημα ο Λάμπρος Χούτος, με τον οποίο για λίγο μοιράστηκαν τα κοινά τους όνειρα, αφού ο μετέπειτα επιθετικός του Ολυμπιακού έφυγε σε μικρή ηλικία για τη Ρώμη.

Ο Καραγκούνης έμεινε πίσω… Έψαχνε τρόπο να πραγματοποιήσει τα όνειρά του και μέσω της «Ελαφράς Ταξιαρχίας» τον βρήκε. Ο Παναθηναϊκός τον παραχώρησε δανεικό το 1996 στον Απόλλωνα Αθηνών, όπου έμεινε και την επόμενη σεζόν. Εκεί, παίζει δύο γεμάτες χρονιές και ειδικά τη δεύτερη ξεχωρίζει με αποτέλεσμα να επιστρέψει στην Παιανία και να υπογράψει επαγγελματικό συμβόλαιο. Οι απολαβές του είναι μέχρι και σήμερα… μυθικές. Το περίφημο συμβόλαιο του 1 εκ. δραχμών με το οποίο αγωνιζόταν επί χρόνια στον Παναθηναϊκό είναι από τα γεγονότα που μέτρησαν πολλά χρόνια αργότερα στην απόφασή του να φύγει από τον Παναθηναϊκό.

Όσο για τα δύσκολα χρόνια; «Στη χώρα μας συμβαίνει κάτι μοναδικό με τα ταλέντα. Είναι δύσκολο να καθιερωθεί ένας ποδοσφαιριστής 17-18 ή και 19 ετών σε μία ομάδα. Τον... Μαραντόνα να είχαν σε αυτή την ηλικία, δεν θα τον έβαζαν να παίξει γιατί θα ήταν μικρός. Αν είχε και βαμμένο το μαλλί ή φορούσε και κανένα σκουλαρίκι, μπορεί να τον είχαν και στην... απομόνωση. Εγώ σε αυτήν την ηλικία έπαιξα με την Εθνική Ελπίδων στο τελικό του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος και δεν «χωρούσα» στο ρόστερ του Παναθηναϊκού. Μου είπαν, τότε, ότι «πρέπει να πάω να παίξω στον Απόλλωνα... για να μην πάρουν τα μυαλά μου αέρα».

Πρώτο τέταρτο ή ημισέληνος…

Στις 8 Νοεμβρίου του 1998 έρχεται η μέρα που θα του άλλαζε τη ζωή. Ο Βασίλης Δανιήλ του εμπιστεύεται φανέλα βασικού και ο Γιώργος Καραγκούνης κάνει το ντεμπούτο του στο επαγγελματικό πρωτάθλημα σε ηλικία 21 ετών. Εκείνη τη σεζόν θα αγωνιστεί σε 24 ματς πρωταθλήματος και πέντε κυπέλλου θέτοντας τις βάσεις για να εκτοξευτεί η καριέρα του. Και σε αυτές τις περιπτώσεις πρέπει κάποιος να… δυστυχήσει για να ευτυχήσει ο πρωταγωνιστής μας. Ο Καρλς Χάιντς Πφλίπσεν είχε αποκτηθεί από τον Παναθηναϊκό για να γεμίζει τη μεσαία γραμμή, όμως ο τραυματισμός του Γερμανού «αναγκάζει» τον Γιάννη Κυράστα να εμπιστευτεί στον Καραγκούνη τη θέση του βασικού.

Ο 22χρονος, τότε, μέσος μοιάζει έτοιμος από καιρό. Μπαίνει στα βαθιά και σε συνολικά 31 συμμετοχές πετυχαίνει έντεκα γκολ. Χρόνο με το χρόνο γίνεται καλύτερος και αποτελεί παίκτη του βασικού κορμού του Παναθηναϊκού σε Ελλάδα και Ευρώπη. Αναδεικνύεται σε ηγετική φυσιογνωμία και συνεχίζει να παλεύει για ένα καλύτερο συμβόλαιο. Οι εμφανίσεις του στα ευρωπαϊκά κύπελλα, προσελκύουν ξένες ομάδες και κυρίως ιταλικές. Η Μπολόνια και η Ουντινέζε εμφανίζονται να τον διεκδικούν.

Το καλοκαίρι του 2001 φημολογείται ότι ο Παναθηναϊκός τον καλεί να επιστρέψει άρον-άρον από τις διακοπές του γιατί η Μπολόνια είχε καταθέσει πρόταση 1,5 δις δραχμές. Η μεταγραφή του δεν γίνεται ποτέ και το επόμενο καλοκαίρι η ίδια ομάδα, αλλά και άλλες ιταλικές επιστρέφουν για να τον αποκτήσουν. Ο Καραγκούνης επέμενε ότι δεν ήθελε να πάει με μικρομεσαία ομάδα της Ιταλίας και δεν τον ενδιέφερε να φύγει από τον Παναθηναϊκό μόνο και μόνο για να πάει στο εξωτερικό. Ήθελε μεγάλη ομάδα και γι’ αυτό επέμενε!

Η σχέση του με τον Παναθηναϊκό μπήκε σταδιακά σε άλλη φάση. Το συμβόλαιό του έληγε το καλοκαίρι του 2003 και άρχισαν οι συζητήσεις για ανανέωση, αφού δεν υπήρχε η πιθανότητα πώλησης. Ο Άγγελος Φιλιππίδης του πρόσφερε συμβόλαιο 230 εκ. δραχμών συν 70εκ. μπόνους συμμετοχών, αν ξεπερνούσε τα μισά παιχνίδια. Ο Καραγκούνης αρνήθηκε, αφού ήθελε εγγυημένα 300 εκ. δραχμές ως ένδειξη αναγνώρισης της προσφοράς του έναντι του αστείου συμβολαίου που είχε μέχρι και τότε.

«Η απόφασή μου να μείνω ήταν ρίσκο. Το γεγονός ότι βάσει του συμβολαίου μου κερδίζω 1 εκατομμύριο δρχ. το χρόνο. Δεν το λέω από παράπονο, απλά θέλω να δείξω ότι πράγματι η απόφαση μου να συνεχίσω στον Παναθηναϊκό ήταν ένα ρίσκο», θα πει στη διάρκεια της επόμενης σεζόν και αρχίζουν να διαφαίνονται οι τάσεις φυγής. Τον Δεκέμβριο του 2002 πέφτουν οι τίτλοι τέλους. Μέσω αθλητικού περιοδικού ανακοινώνει ότι φεύγει από τον Παναθηναϊκό, εμφανώς πικραμένος.

«Το καλοκαίρι είχα κάποιες συζητήσεις με τον πρόεδρο. Δεν τα βρήκαμε και μού ευχήθηκε καλή επιτυχία. Θα μείνω σίγουρα στον Παναθηναϊκό μέχρι το καλοκαίρι που λήγει το συμβόλαιό μου. Από ‘κει και πέρα, θα ψάξω να βρω το δρόμο μου. Να κάνω ένα καλό συμβόλαιο και να πάω να παίξω κάπου αλλού. Μπορεί να υπάρχει τώρα κρίση στο ποδόσφαιρο, αλλά η δικιά μου περίπτωση είναι ιδιάζουσα. Είμαι 5 χρόνια στον Παναθηναϊκό με συμβόλαιο 800.000 δρχ.. Όταν οι εποχές ήταν καλύτερες ποτέ δεν με κάλεσαν για αναπροσαρμογή. Θα έπρεπε να σκεφτούν την προσφορά μου και να με αντιμετωπίσουν διαφορετικά».

Δεύτερο τέταρτο…

Η απόφασή του να φύγει δεν αλλάζει. Ωστόσο, το τέλος δεν είναι εκείνο που ονειρευόταν, αφού ο Παναθηναϊκός χάνει το πρωτάθλημα από τον Ολυμπιακό στο επεισοδιακό παιχνίδι της Ριζούπολης, μετά το οποίο ακολούθησαν τα γνωστά γεγονότα της Παιανίας. Η καριέρα του στο τριφύλλι δεν ολοκληρώνεται όπως θα ήθελε, αφού και κατά της διάρκεια της σεζόν υπήρχαν γκρίνιες για ταξίδια του στην Ιταλία.

Το νέο ξεκίνημα, όμως, ήταν εκείνο που ονειρευόταν ο Γιώργος Καραγκούνης. Μια μεγάλη ομάδα στο Campionato. Ο 26χρονος, τότε, μέσος αναχωρεί για το Μιλάνο και την Ίντερ. Στις 18 Ιουνίου ανακοινώνεται η μεταγραφή του στην Ίντερ και ο ίδιος μιλάει για το όνειρο που έγινε πραγματικότητα. "Δεν θα μου λείψει η θάλασσα όπως έλειψε στον Γεωργάτο. Το μόνο που σκέφτομαι είναι το ποδόσφαιρο. Είμαι εδώ για να μείνω και να παίξω».

Η τελευταία φράση θα γίνει «μότο ζωής» τα επόμενα χρόνια. Δύσκολα, αφού δεν μπορούσε να βρει θέση στο ρόστερ της Ίντερ και σπάνια έπαιρνε ευκαιρίες να αγωνιστεί. Σε κάθε μεταγραφική περίοδο, οι «νερατζούρι» τον είχαν προς παραχώρηση, αλλά το πείσμα του Καραγκούνη να πετύχει τον κρατούσε στο Μιλάνο. «Έχει μεγάλη ψυχή», είχε δηλώσει για εκείνον ο Μάσιμο Μοράτι, ενώ οι κατά καιρούς προπονητές του αναγνώριζαν πως τον αδικούσαν. Ενδεικτικά είναι τα λόγια του Αλμπέρτο Τζακερόνι, μετά από μια καλή εμφάνιση του Καραγκούνη. «Σε αυτό το παιδί αξίζουν περισσότερες ευκαιρίες. Διαθέτει δύναμη, ταχύτητα, είναι πολύ συνεργάσιμος και παίζει για την ομάδα. Είναι ένας ποδοσφαιριστής που αξίζει της εμπιστοσύνης μας γιατί ανταποκρίνεται σε αυτή». Στην Ιταλία θα μείνει δύο χρόνια και θα παίξει σε 36 παιχνίδια, αλλά θα ξεφύγει κατά πολύ από το συμβόλαιο των 800.000 δραχμών, αφού οι αμοιβές του έφταναν 1,2 δις δραχμές.

Πανσέληνος...

Το σίριαλ της αποχώρησής του από την Ίντερ κράτησε και το καλοκαίρι του 2005. Μια μέρα πριν την ολοκλήρωση των μεταγραφών, η Μπενφίκα ανακοινώνει την απόκτησή του ως προσωπική επιλογή του Ρόναλντ Κούμαν. Ο Γιώργος Καραγκούνης υπογράφει συμβόλαιο τριών ετών και δηλώνει ευτυχισμένος: «Είμαι περήφανος που θα αγωνιστώ στη Μπενφίκα και στόχος μου είναι να βοηθήσω την ομάδα να κατακτήσει τίτλους». Η πρώτη του σεζόν στην ομάδα της Λισσαβώνας είναι πετυχημένη για τον ίδιο, αλλά όχι και για τους «αετούς». Ο Καραγκούνης παίζει σε 31 ματς και πετυχαίνει ένα γκολ, αλλά η Μπενφίκα χάνει τον τίτλο στην Πορτογαλία και το καλοκαίρι έρχεται η αλλαγή στο τεχνικό τιμ.

Ο Φερνάντο Σάντος επιστρέφει στον πορτογαλικό σύλλογο και παρότι με τον Καραγκούνη υπάρχει μια σχέση εκτίμησης από παλαιά, οι σχέσεις τους στην αρχή περνάνε κρίση. Ο Έλληνας μέσος αντιδρά όποτε αντιλαμβάνεται ότι δεν βρίσκεται στα πλάνα του Πορτογάλου τεχνικού και η κόντρα ξεσπάσει με αφορμή την αλλαγή του πριν συμπληρωθούν 30 λεπτά σε φιλικό με την ΑΕΚ στην Αθήνα στις αρχές Αυγούστου. Ο Καραγκούνης θα ζητήσει να φύγει, αλλά τελικά οι δυο τους θα συνεργαστούν μια χαρά. Ο «τυπάρας» θα παίξει σε 36 ματς και θα σκοράρει δύο φορές, αλλά όταν έρχεται το καλοκαίρι θέτει εκ νέου το θέμα αποχώρησης.

«Σε όποια ομάδα και να παίζει, έχει πάντα ένα πρόβλημα. Δεν τον χωράει ο τόπος. Είναι στον Παναθηναϊκό, θέλει να φύγει. Είναι στην Ίντερ, πάλι θέλει να φύγει. Παίρνει μεταγραφή στην Μπενφίκα, ψάχνει ξανά για καινούρια ομάδα. Στην Μπαρτσελόνα να πάει, μετά από ένα χρόνο θα αναζητάει άλλο σύλλογο»… Ο Φερνάντο Σάντος έδινε τη δική του εξήγηση πριν λίγο καιρό στις τάσεις φυγής του Καραγκούνη και τον χαρακτηρίζει – κομψά – γκρινιάρη. Μόνο που ο Καραγκούνης το είχε πάρει απόφαση…

Σελήνη σε χάση…

Στα κατά καιρούς σενάρια επιστροφής του, η ΑΕΚ ακουγόταν ως πιθανότερος προορισμός. Οι καλές του σχέσεις με τον Ντέμη Νικολαΐδη, η αποκάλυψη ότι είχε αγοράσει εισιτήρια διαρκείας το καλοκαίρι του 2004 για να ενισχύσει τον πρώην συμπαίκτη του στην Εθνική, αλλά και οι μέτριες σχέσεις του με τη διοίκηση του Παναθηναϊκού οδηγούσαν στο συμπέρασμα ότι στην Ελλάδα θα μπορούσε να φορέσει μόνο τα κιτρινόμαυρα. Άλλωστε, σε εκείνο το φιλικό που λέγαμε και πιο πάνω, οι οπαδοί της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ τον είχαν αποθεώσει την ώρα της αλλαγής του.

Τις τελευταίες εβδομάδες έμοιαζε να αναζητά την επιστροφή του στην Ιταλία, κάτι που αποτελούσε επιθυμία και της συζύγου του, Γεωργίας. Η Τζένοα, το Παλέρμο η Λάτσιο και η Ρόμα φέρονταν να είναι ομάδες που είχαν χτυπήσει την πόρτα του Ρομπέρτο Καλέντα, μάνατζερ του Καραγκούνη. Ο Έλληνας μέσος, όμως, είναι τύπος καρδιάς. «Αν κάποια στιγμή επιστρέψω στην Ελλάδα θα το κάνω μόνο για λογαριασμό του Παναθηναϊκού. Θα ήθελα να κλείσω την καριέρα μου στην ομάδα που με ανέδειξε και που είναι η ομάδα της καρδιάς μου. Είναι η ομάδα που ανδρώθηκα ποδοσφαιρικά, η ομάδα που αγάπησα από μικρό παιδί».

Πολλοί τα έχουν πει, λίγοι τα έχουν κάνει… Κάποτε, όμως, το είχε πει ξανά. Σε προπόνηση της Εθνικής ομάδας για τα προκριματικά του 2004. Είχε μπει στη Λεωφόρο και τα μάτια του έλαμψαν. «Μια μέρα θα παίξω ξανά σε αυτό το γήπεδο», έλεγε στους συμπαίκτες του. Και γύρισε… Για να ξεκινήσει πάλι μια νέα σελήνη με τον Παναθηναϊκό.

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Ο χρήστης geodon δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-07-2007, 20:25:   #238
geodon
Moderator

My Mood:
geodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to all
Προεπιλογή

«Νταμπλ και Ευρώπη»

Τη "σκυτάλη" από τον Ζοσέ Πεσέιρο πήρε ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης μετά την ολοκλήρωση της πρώτης φετινής συγκέντρωσης-προπόνησης του Παναθηναϊκού, παρουσία και του Γιώργου Καραγκούνη. Ο επιθετικός των πρασίνων τόνισε ότι "στόχος του Παναθηναϊκού κάθε χρόνο είναι να κατακτά το πρωτάθλημα, το κύπελλο και να κάνει καλή πορεία στην Ευρώπη", ενώ για την επιστροφή του "Κάρα": "Ο Γιώργος είναι μεγάλο κεφάλαιο για τον Παναθηναϊκό". Νωρίτερα, ο Πορτογάλος τεχνικός δεν... φοβήθηκε να κάνει λόγο για νίκη στο ντέρμπι της πρεμιέρας και για "την εποχή που ο Παναθηναϊκός θα κερδίζει τίτλους". Επίσης, προετοίμασε τον κόσμο του Παναθηναϊκού ότι "μπορεί να χάσω μερικά παιχνίδια, γιατί μ' αρέσει το θέαμα". Ανακοινώθηκε ο Ν' Ντιογέ.

Ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης δήλωσε μετά το πέρας της πρώτης προπόνησης: "Είναι καλό που ενισχύονται όλες οι ομάδες, όμως εμείς κοιτάμε τη δική μας την ομάδα. Οι στόχοι του Παναθηναϊκού κάθε χρονιά είναι οι ίδιοι: Πρωτάθλημα, κύπελλο και καλή πορεία στην Ευρώπη". Αναφορικά με την επιστροφή του Καραγκούνη σχολίασε: "Ο Γιώργος είναι μεγάλο κεφάλαιο για τον Παναθηναϊκό. Αυτός θα μας βοηθήσει και όχι εμείς...".

Οι τρεις... σωματοφύλακες

Αρκάντιους Μάλαρτζ, Ντάμε Ν' Ντιογέ και Γιώργος Καραγκούνης ήταν τα πρόσωπα που συγκέντρωσαν πάνω τους τα φώτα στην επίσημη πρώτη. Ο Ελίνι Δημούτσος απουσίαζε δικαιολογημένα λόγω των υποχρεώσεων του με την Εθνική ομάδα των Νέων. Στην Παιανία βρίσκονται και οι Έκι Γκονζάλες και Θανάσης Τσίγκας.

Βύντρα ο 8ος;

Επανήλθαν τα γερμανικά δημοσιεύματα για τον Λουκά Βύντρα και για ενδιαφέρον ομάδων της Μπουντεσλίγκα για την περίπτωσή του. Συγκεκριμένα πλέον γίνεται λόγος ότι ο άσος του Παναθηναϊκού βρίσκεται στο στόχαστρο της Βόλσφμπουργκ και μάλιστα οι διαπραγματεύσεις βρίσκονται σε καλό δρόμο, ενώ και ο ίδιος ο ποδοσφαιριστής εμφανίζεται ζεστός για ενδεχόμενη μετακίνησή του. Στη συνέχεια επισημαίνεται ότι οι "λύκοι" έχουν προχωρήσει σε 7 μεταγραφές και ο Βύντρα θα είναι ο 8ος από τη στιγμή μάλιστα που ο Φάμπιο Γκρόσο (ήταν η πρώτη επιλογή του) κατέληξε στη Λυών.

Η αλήθεια είναι ότι ο Βύντρα έχει ως προτεραιότητα του την παραμονή στον Παναθηναϊκό εκτός βέβαια αν έρθει μια πολύ καλή πρόταση, η οποία θα ικανοποιεί τόσο την ομάδα όσο και τον ίδιο. Τουλάχιστον αυτά είχε υποστηρίξει ο μάνατζέρ του στην επικοινωνία, που είχαμε μαζί του πριν από λίγο καιρό, όταν και το όνομά του Βύντρα είχε ξαναπαίξει με ενδεχόμενη μετακίνησή του στην Μπουντεσλίγκα.

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 10-07-2007, 19:11:   #239
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Έφτασε ο Μάτος

Στην Αθήνα βρίσκεται από την Τρίτη ο Μαρσέλο Μάτος. Ο Βραζιλιάνος μέσος θα περάσει από ιατρικές εξετάσεις και στη συνέχεια αναμένεται να υπογράψει το συμβόλαιό του με τον Παναθηναϊκό. Εν τω μεταξύ το πρωί της Τρίτης ανακοινώθηκε και επίσημα η έναρξη συνεργασίας με τον Γιώργο Καραγκούνη για τα επόμενα τρία χρόνια. Συνεχίζεται η αναζήτηση κεντρικού αμυντικού με τον Άβαλος να ρίχνει το μπαλάκι στη διοίκηση της Νασιονάλ Μαδέιρα. Στις 13 Αυγούστου (20:00) φιλικός αγώνας με τον Ατρόμητο στο Δημοτικό στάδιο του Περιστερίου.

Μάτος ο πέμπτος

Ο Μαρσέλο Μάτος θα είναι εκτός συγκλονιστικού απροόπτου η πέμπτη μεταγραφή του Παναθηναϊκού. Ο 23χρονος αμυντικός μέσος αφίχθη στην Ελλάδα την Τρίτη προκειμένου να περάσει από ιατρικές εξετάσεις, καθώς έχει ήδη έρθει σε προφορική συμφωνία με την ελληνική ομάδα. Την Τετάρτη αναμένεται η ανακοίνωσή του και στη συνέχεια θα τεθεί στη διάθεση του Ζοσέ Πεσέιρο. Πάντως ο Βραζιλιάνος ποδσφαιριστής αναμένεται να ακολουθήσει ειδικό πρόγραμμα, καθώς μέχρι και την προηγούμενη εβδομάδα αγωνιζόταν με την Κορίνθιανς, όπερ σημαίνει ότι βρίσκεται πολύ μπροστά από άποψη ετοιμότητας.

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 13-07-2007, 09:57:   #240
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Ο Μάτος, ο Μόρις και οι άλλοι...

12/7/2007 22:31

Στην τελική ευθεία μπαίνει το θέμα της απόκτησης του κεντρικού αμυντικού στον Παναθηναϊκό. Διάφορα τα ονόματα που γράφονται, χωρίς ωστόσο να υπάρχει κάτι πιο χειροπιαστό. Την Παρασκευή η ανακοίνωση της απόκτησης του Μαρσέλο Μάτος, καθώς απομένουν κάποιες τυπικές λεπτομέρειες, την ίδια ώρα που με αγωνία αναμένονται και τα αποτελέσματα των εξετάσεων του Νασίφ Μόρις. Παρουσιάστηκε το νέο πούλμαν της ομάδας.

Την Παρασκευή οι ανακοινώσεις για Μάτος

Την Πέμπτη περιμέναμε την ανακοίνωση της μεταγραφής του Μαρσέλο Μάτος, ωστόσο αυτό θα συμβεί την Παρασκευή. Ο Βραζιλιάνος μέσος δεν υπέγραψε, καθώς απομένουν να αποσαφηνιστούν κάποιες λεπτομέρειες της συμφωνίας, ωστόσο το όλο θέμα είναι καθαρά τυπικό.

Φορτσάρει για κεντρικό αμυντικό

Εν τω μεταξύ στο προσκήνιο παραμένουν τα ονόματα των Άντερσον (Μπενφίκα), Άβαλος (Νασιονάλ Μαδέιρα) και Μποτινέλι (Σαν Λορέντζο) οι οποίοι έχουν συνδεθεί με τον Παναθηναϊκό ως υποψήφιοι μεταγραφικοί στόχοι του για τη θέση του κεντρικού αμυντικού. Τις τελευταίες μέρες ακούγεται ολοένα και περισσότερο το όνομα του Άντερσον και μάλιστα η πορτογαλική "Record" ανέφερε ότι ο τελευταίος βρίσκεται στη λίστα του Πεσέιρο. Η αλήθεια είναι ο Βραζιλιάνος άσος δεν θέλει να παραμείνει στους "αετούς της Λισαβώνας" από τη στιγμή που δεν βρίσκεται στις πρώτες επιλογές του Φερνάντος Σάντος, ωστόσο από πλευράς της ελληνικής ομάδας δεν έχει υπάρξει κάτι το χειροπιαστό.

Από κει και πέρα πρόθεση τόσο του Ζοσέ Πεσέιρο όσο και του Γιάσμινκο Βέλιτς είναι το θέμα του ενός κεντρικού αμυντικού να κλείσει το συντομότερο δυνατό, ούτως ώστε να βρίσκεται στη διάθεση του Πορτογάλου τεχνικού στο βασικό στάδιο της προετοιμασίας στην Ελβετία.

Σε ό,τι έχει να κάνει με τον Μποτινέλι ο ίδιος έπειτα από το ναυάγιο των διαπραγματεύσεών του με την Τζένοα βλέπει με καλό μάτι την παραμονή του στη Σαν Λορέντζο, όπως τουλάχιστον ανέφεραν δημοσιεύματα της Αργεντινής.

Ρεπό μετά δουλειάς...

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού το πρωί της Πέμπτης είχαν το πρώτο ρεπό από τις προπονήσεις, παίρνοντας έτσι κάποιες ανάσες. Το απόγευμα όμως το μενού περιελάμβανε επιστροφή στα βάσανα. Οι "πράσινοι" ξεκίνησαν με ζέσταμα, έκαναν ασκήσεις με πάσες, επαιξαν παιχνίδια σε μικρό χώρο με κράτημα της μπάλας και δίτερμα με περιορισμούς, ενώ έκαναν και ταχύτητες σε σταθμούς. Το πρόγραμμα ολοκληρήθηκε με αποθεραπεία.

Εν αναμονή των αποτελεσμάτων για Μόρις

Ατομικά προπονήθηκαν πάλι οι Έκι Γκονζάλες και Θανάσης Τσίγκας. Ο Νασίφ Μόρις για τρίτη μέρα συνέχισε τη θεραπεία του, ενώ υπεβλήθη και σε νέες εξετάσεις τα αποτελέσματα των οποίων αναμένονται ίσως και μέσα στην Παρασκευή. Απ' αυτά θα εξαρτηθεί ο τρόπος επιλογής αντιμετώπισης του προβλήματος του Νοτιοαφρικανού άσου στους κοιλιακούς. Όπως είναι φυσικό υπάρχει ανησυχία, αλλά θα πρέπει να περιμένουμε προτού πούμε τι μέλλει γενέσθαι. Ξαφνικό πρόβλημα προέκυψε με τον Στέφανο Σιόντη. Ο νεαρός αμυντικός έσκισε τον αγκώνα του και έκανε πέντε ράμματα, χωρίς ωστόσο η κατάστασή του να εμπνέει ανησυχία.

Ανακοίνωση για το πούλμαν

"Το νέο πούλμαν του Παναθηναϊκού είναι γερμανικού σχεδιασμού και κατασκευής τελευταίας τεχνολογίας (NEOPLAN αμάξωμα, κινητήρας ΜΑΝ). Έχει στον εξοπλισμό του όλα τα προηγμένα συστήματα ασφαλείας και καλύπτει όλες τις τελευταίες απαιτήσεις εκπομπής ρύπων. Έχει δορυφορικό σύστημα τηλεπικοινωνιών για την λήψη 100 τηλεοπτικών καναλιών και παροχή ασύρματου internet. Επιπλέον, έχει καθίσματα τύπου VIP, τραπεζάκια αεροπορικού τύπου και ειδικά διαμορφωμένα υποπόδια για τους αθλητές, ενώ υπάρχει τουαλέτα και κουζίνα. Το νέο πούλμαν παρουσιάστηκε στους εκπροσώπους των Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης, αμέσως μετά τη Συνέντευξη Τύπου του Γιώργου Καραγκούνη".

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές