Greek infotainment community

Το Lateam είναι Ε Ν Α Ν Τ Ι Α σε οποιαδήποτε μορφή Π Ε Ι Ρ Α Τ Ε Ι Α Σ
Facebooktwitter
Επιστροφή   Greek infotainment community > ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ > ΑΡΧΕΙΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΕΤΩΝ > ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

ΝΕΑ ΓΙΑ ΠΑΟ

This is a discussion on ΝΕΑ ΓΙΑ ΠΑΟ within the ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ forums, part of the ΑΡΧΕΙΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΕΤΩΝ category; Ώρα Τζίγγερ Έκτακτη συνέντευξη Τύπου θα δώσει το μεσημέρι της Πέμπτης (12:00) στην Παιανία ο Γιάννης Βαρδινογιάννης, όπου αναμένεται να ...

Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 10-10-2007, 23:35:   #311
geodon
Moderator

Το avatar του χρήστη geodon

Thanked 1.978 Times in 1.430 Posts
My Mood:
geodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to all
Προεπιλογή

Ώρα Τζίγγερ

Έκτακτη συνέντευξη Τύπου θα δώσει το μεσημέρι της Πέμπτης (12:00) στην Παιανία ο Γιάννης Βαρδινογιάννης, όπου αναμένεται να απαντήσει στον Ερασιτέχνη. Καθαρές βγήκαν οι εξετάσεις των Άντονι Σέριτς και Σεμπάστιαν Ρομέρο την Τετάρτη, γεγονός που χαροποίησε άπαντες στο στρατόπεδο του Παναθηναϊκού. Αμφότεροι θα ακολουθήσουν για 2-3 μέρες ατομικό πρόγραμμα και στη συνέχεια θα τεθούν στη διάθεση του Ζοσέ Πεσέιρο. Απουσίασε από την προπόνηση ο Μαρσέλο Μάτος, ο οποίος πήρε άδεια προκειμένου να μεταβεί στην πατρίδα. Ανακοίνωση εξέδωσε ο συνδυασμός "Ανοιχτή Πόλη" (Συνασπισμός) αναφορικά με το ποσοστό των εισιτηρίων που θα έχει ο Δήμος Aθηναίων στο νέο γήπεδο στο Βοτανικό.

Οι φόβοι για υποτροπή στην περίπτωση του Άντονι Σέριτς τελικά δεν επιβεβαιώθηκαν (ήταν απλώς ένα τράβηγμα) και πλέον ο Κροάτης αναμένεται σε λίγες μέρες να είναι και πάλι ετοιμοπόλεμος. Οι εξετάσεις στις οποίες υποβλήθηκε την Τετάρτη ήταν καθαρές και οι καρδιές των ανθρώπων του Παναθηναϊκού πήγαν στη θέση τους. Άλλωστε το τελευταίο πράγμα που θα ήθελαν ήταν να χάσουν ακόμα έναν παίκτη, ο οποίος μάλιστα είχε επιστρέψει από τραυματισμό πριν από λίγες μέρες. Θετικά ήταν τα μηνύματα σχετικά με τον Σεμπάστιαν Ρομέρο που και αυτός με τη σειρά του δεν έχει κάτι σοβαρό.

Από κει και πέρα το μενού της Τετάρτης περιελάμβανε μονή προπόνηση για τους "πράσινους" με τον Ζοσέ Πεσέιρο να δουλεύει χωρίς τους διεθνείς, αλλά και τους Βαγγέλη Μάντζιο και Μαρσέλο Μάτος. Ο πρώτος ταλαιπωρείται από μία ίωση και ως εκ τούτου δεν προπονήθηκε, ενώ απουσίαζε και ο Βραζιλιάνος μέσος, ο οποίος πήρε άδεια για να μεταβεί στην πατρίδα του (αναμένεται να επιστρέψει μέσα στο Σαββατοκύριακο). Εν τω μεταξύ ατομικό πρόγραμμα ακολούθησε ο Τζόζεφ Ενακαρίρε, ενώ σε πιο δυνατούς ρυθμούς γυμνάστηκαν οι οι Δημήτρης Παπαδόπουλος, Θανάσης Τσίγκας και Έκι Γκονζάλες.

*Έκτακτη συνέντευξη Τύπου θα δώσει το μεσημέρι της Πέμπτης (12:00) στην Παιανία ο Γιάννης Βαρδινογιάννης, όπου αναμένεται να πάρει θέση για τρέχοντα ζητήματα, όπως η κόντρα που έχει ξεσπάσει με τον Ερασιτέχνη. Έπειτα από τα όσα υποστήριξε ο Θανάσης Γιαννακόπουλος τη Δευτέρα στην έκτακτη συνεδρίαση του διοικητικού συμβουλίου ήταν σχεδόν σίγουρο ότι θα υπήρχε η απάντηση από την πλευρά της ΠΑΕ.

**Διπλή προπόνηση περιλαμβάνει το μενού της Πέμπτης.

**Ρεπό θα έχουν το Σαββατοκύριακο οι "πράσινοι".

***Την εκτός έδρας αναμέτρηση της Αμπερντίν κόντρα στην Ινβερνές (20/10) αναμένεται να παρακολουθήσει άνθρωπος του Παναθηναϊκού. Άλλωστε οι Σκωτσέζοι αποτελούν τον πρώτο αντίπαλο (25/10) στη φάση των ομίλων του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ.

"Οι διαπραγματεύσεις γίνονται εν κρυπτώ"

Ανακοίνωση εξέδωσε ο συνδυασμός "Ανοιχτή Πόλη" (Συνασπισμός) αναφορικά με το ποσοστό των εισιτηρίων που θα έχει ο Δήμος Aθηναίων στο νέο γήπεδο στο Βοτανικό, με αφορμή, όπως επισημαίνεται, τα δημοσιεύματα των τελευταίων ημερών, που έκαναν λόγο για απόδοση μισθώματος για τη Λεωφόρο Αλεξάνδρας στον Ερασιτέχνη, μικρότερου απ' αυτό που είναι υποχρεωμένη να καταβάλει η ΠΑΕ.

Αναλυτικά η ανακοίνωση έχει ως εξής:

"Την τελευταία εβδομάδα πληροφορούμαστε μέσω του τύπου ότι ο Νικήτας Κακλαμάνης προχωρά σε νέες διαπραγματεύσεις με τον ΠΑΟ για την κατασκευή του γηπέδου του Παναθηναϊκού στον Ελαιώνα. Για μια φορά ακόμα, οι διαπραγματεύσεις γίνονται εν κρυπτώ, παρά τις βαρύγδουπες προγραμματικές δεσμεύσεις του Δημάρχου περί διαφάνειας και ενημέρωσης των πολιτών.

Αναρωτιόμαστε αν ο Νικήτας Κακλαμάνης θα ζητήσει κάποτε τη γνώμη των κατοίκων αυτής της πόλης, των επιστημονικών φορέων και των δημοτικών κινήσεων για όλες αυτές τις παρεμβάσεις που θα επηρεάσουν τις ζωές όλων μας. Θα θέσει ο δήμαρχος, έστω και την ύστατη στιγμή, σε δημόσια διαβούλευση αυτό το ζήτημα που ουσιαστικά αφορά το μέλλον της πόλης μας;

Υπενθυμίζουμε ότι η προηγούμενη "κρυφή διαπραγμάτευση" μεταξύ Δήμου Αθηναίων και ΠΑΕ ΠΑΟ οδήγησε τη σύμβαση σε τροποποιήσεις, ακόμα πιο επιζήμιες για τα συμφέροντα του Δήμου. Συγκεκριμένα με το από 05.06.2007 Ιδιωτικό Συμφωνητικό, το μίσθωμα που θα εισπράττει ο Δήμος από την εκμίσθωση του νέου γηπέδου στην ΠΑΕ ΠΑΟ ορίζεται ως 15% επί της αξίας των εισιτηρίων, που θα εκκαθαρίζει όμως τρίτη εταιρεία και όχι η ΠΑΕ ΠΑΟ. Έτσι, δίνεται η δυνατότητα στην ΠΑΕ ΠΑΟ να πωλεί μεν στην τρίτη εταιρεία τα εισιτήρια στην πραγματική τιμή αλλά η τελευταία να τα εκκαθαρίζει προς τον Δήμο σε πολύ χαμηλότερο ύψος.

Όσοι θεωρούν τις αιτιάσεις μας υπερβολικές δεν έχουν παρά να συνειδητοποιήσουν ότι αυτό το σενάριο έχει γίνει πραγματικότητα. Σύμφωνα με δημοσιεύματα των τελευταίων ημερών, η ΠΑΕ ΠΑΟ, χρησιμοποιώντας ως ενδιάμεσο την εταιρεία ticket club, αποδίδει στον ερασιτέχνη ΠΑΟ ως μίσθωμα για το γήπεδο της λεωφόρου Αλεξάνδρας πολύ λιγότερα χρήματα από αυτά τα οποία υποχρεούται. Το ίδιο ακριβώς πρόκειται να συμβεί και με τα χρήματα που δικαιούται ο Δήμος Αθηναίων.

Η Ανοιχτή Πόλη υπενθυμίζει ότι δεν είναι αντίθετη με το νέο γήπεδο του ΠΑΟ. Είναι αντίθετη με τη μετατροπή του Ελαιώνα από πάρκο υψηλού πρασίνου σε «πάρκο» υψηλών γυάλινων κτηρίων και Ελντοράντο των κατασκευαστικών και εμπορικών εταιρειών. Είμαστε λοιπόν υποχρεωμένοι να επισημάνουμε ότι οι μυστικές διαπραγματεύσεις οδηγούν μόνο σε τετελεσμένα και σε καμία περίπτωση δεν εξυπηρετούν το δημόσιο συμφέρον. Καλούμε τον Νικήτα Κακλαμάνη να δημοσιοποιήσει τα δεδομένα των διαπραγματεύσεων με την ΠΑΕ ΠΑΟ και να ξεκινήσει δημόσιο διάλογο, αναλαμβάνοντας τις πολιτικές ευθύνες του αξιώματός του και υπερασπιζόμενος την σοβαρότητα των προεκλογικών του διακηρύξεων".

Βαζέχα: "Δεν περίμενα τέτοια τιμή

Τον Κριστόφ Βαζέχα στην οικογένεια της Άρσεναλ καλωσόρισε ο επικεφαλής των σχολών σε όλο τον κόσμο, Πολ Σπράιτ. Ο παλαίμαχος άσος του Παναθηναϊκού, ο οποίος ανέλαβε γενικός διευθυντής των ακαδημιών της Άρσεναλ στην Ελλάδα δήλωσε: "Δεν περίμενα ποτέ τέτοια τιμή στο πρόσωπό μου. Εκτός από χαρά αυτή η θέση με γεμίζει και με περίσσια ευθύνη, ώστε να μπορέσω να αντεπεξέλθω στις προσδοκίες της Άρσεναλ. Χρειάζεται υπομονή και πίστη, όποιος είναι προσηλωμένος στους στόχους του στο τέλος τους υλοποιεί".

Πηγή : sportime.gr

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Ο χρήστης geodon δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Sponsored Links
Παλιά 11-10-2007, 15:37:   #312
geodon
Moderator

My Mood:
geodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to all
Προεπιλογή

«Φταίει η ΠΑΕ»

Σε κεντρικό θέμα των ημερών έχει εξελιχθεί η κόντρα που έχει ξεσπάσει ανάμεσα στην ΠΑΕ Παναθηναϊκός και τον Ερασιτέχνη. Οι αναγνώστες του Sportime.gr κλήθηκαν να ψηφίσουν στην ερώτηση «ποιος πιστεύετε ότι έχει δίκιο στην διαμάχη που έχει ξεσπάσει στον Παναθηναϊκό;» και η συντριπτική πλειοψηφία επέρριψε τις ευθύνες της διαμάχης στην ΠΑΕ.

Συγκεκριμένα ψήφισαν 5.138 αναγνώστες, από τους οποίους το 75,65% θεωρεί ότι ο Ερασιτέχνης έχει δίκιο, ενώ μόλις το 24, 35% τάχθηκε με το μέρος της ΠΑΕ Παναθηναϊκός.

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 13-10-2007, 16:42:   #313
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

[right:e920882124]http://www.sportime.gr/images//podosfairo/a_ethniki/panathinaikos2007-08/ninis_edioge.jpg[/right:e920882124]

Ρεπό, επιστροφές και αιχμές...

Μια πρωϊνή προπόνηση περιελάμβανε το μενού της Παρασκευής για τους παίκτες του Παναθηναϊκού, οι οποίοι στη συνέχεια αφέθηκαν ελεύθεροι και θα έχουν την ευκαιρία το Σαβατοκύριακο να απολαύσουν το ρεπό τους, γεμίζοντας παράλληλα τις μπαταρίες τους. Άλλωστε ο Ζοσέ Πεσέιρο στην τελευταία του ομιλία ήταν ξεκάθαρος: "Ξεκουραστείτε γιατί από Δευτέρα μας περιμένει σκληρή δουλειά". Ο Πορτογάλοςτεχνικός έκρινο σωστό να αποφορτίσει τους παίκτες του τη δεδομένη χρονική στιγμή, καθώς στη συνέχεια το πρόγραμμα είναι βαρύ με υποχρεώσεις τόσο εντός όσο και εκτός των τειχών. "Θα μιλήσω, όταν έρθει η ώρα", το μήνυμα του Γιώργου Βαρδινογιάννη. Αιχμές Σταθοκωστόπουλου.

Εν τω μεταξύ αντίστροφα μετράει ο Έκι Γκονζάλες για την ολική επαναφορά του. Ο Αργεντινός άσος τον τελευταίο καιρό ανεβάζει ρυθμό καθημερινά, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα επισπευστεί η επιστορφή του, εάν ο ίδιος δεν νιώσει 100% έτοιμος. Πάντως το μάτι του γυαλίζει και όλα δείχνουν ότι η μέρα που θα επανεμφανιστεί στους αγωνιστικούς χώρους δεν απέχει και πολύ. Τη Δευτέρα επιστρέφει στις προπονήσεις και ο Σωτήρης Νίνης, έπειτα από την επέμβαση στους κοιλιακούς, που υποβλήθηκε.

Θεραπεία ο Σέριτς, ατομικό ο Ρομέρο

Οι "πράσινοι" ξεκίνησαν το πρόγραμμα της Παρασκευής με πρόγραμμα στο γυμναστήριο, ασκήσεις στις ταχύτητες, στα άλματα και στη ταχυδύναμη. Στην συνέχεια έπαιξαν παιχνίδια 3 εναντίον 3 και 2 εναντίον 2 και ολοκλήρωσαν το πρόγραμμα με αποθεραπεία. Θεραπεία έκανε ο Άντονι Σέριτς. Ατομικά προπονήθηκαν οι Τζόζεφ Ενακαρίρε και Σεμπάστιαν Ρομέρο. Ο Βαγγέλης Μάντζιος ήταν απών και πάλι από τη προπόνηση λόγω μιας ίωσης που τον ταλαιπωρεί.

*Μέσα στο Σαββατοκύριακο αναμένεται να επιστρέψει και ο Μαρσέλο Μάτος από την Βραζιλία, όπου βρίσκεται κάνοντας χρήση της ολιγοήμερης άδειας, που έχει για να διευθετήσει κάποια προσωπικά του ζητήματα.

**Πυρετό ανέβασε ο Μίκαελ Νίλσον και δεν θα μπορέσει να ενισχύσει την Εθνική ομάδα της Σουηδίας κόντρα στο Λιχτενστάιν.

***Με την επιστροφή του Αντρέας Ίβανσιτς στην Εθνική εξακολουθούν να ασχολούνται οι Αυστριακοί (λόγω του τραυματισμού του έχασε τρία παιχνίδια). Ο άσος του Παναθηναϊκού σε νέες του δηλώσεις τόνισε στους συμπατριώτες του ότι από δω και πέρα η Αυστρία θα παρουσιαστεί καλύτερη.

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 15-10-2007, 19:55:   #314
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

«Περισσότερα χρήματα ο Ολυμπιακός»

Για την απόφασή του να έρθει στην Ελλάδα και τον Παναθηναϊκό μίλησε ο Ζοσέ Πεσέιρο στην «A’ Bola». Ο Πορτογάλος τεχνικός παράλληλα, παραδέχτηκε ότι η ομάδα του είναι πολλά χρόνια για την ιστορία της που έχει μείνει μακριά από τους τίτλους. Όσο για τον Ολυμπιακό, δήλωσε ότι διαθέτει περισσότερα χρήματα για την απόκτηση παικτών αξίας. "Περίπλοκος αντίπαλος" ο Παναθηναϊκός, σύμφωνα με τον Πορτογάλο μέσο της Ατλέτικο Μαδρίτης, Μανίς. Επιστροφή στις προπονήσεις για τους "πράσινους" τη Δευτέρα.

«Είναι πολλά τόσα χρόνια για τον Παναθηναϊκό και για την ιστορία του να μείνει μακριά από τους τίτλους. Ο Ολυμπιακός φαίνεται ότι διαθέτει περισσότερα χρήματα και έχει τη δυνατότητα να παίρνει παίκτες της αξίας του Κοβάσεβιτς και του Λούα Λούα. Αμφιβάλλω αν ακόμα και οι μεγάλες ομάδες της χώρας μου θα μπορούσαν να αγοράσουν τέτοιους ποδοσφαιριστές», ανέφερε αρχικά ο Πορτογάλος.

Στην συνέχεια ανέφερε τους λόγους που τον οδήγησαν στην απόφασή του να δουλέψει στην Ελλάδα: «Μετά τη Σπόρτιγκ και τη Ρεάλ αποφάσισα να πάω σε μια ομάδα που έχει τη δυνατότητα να κερδίζει κάθε Κυριακή. Είναι θέμα χρόνου να εφαρμόσουν οι παίκτες στους αγώνες όσα δουλεύουν καθημερινά στις προπονήσεις. Καταλαβαίνουν όλο και περισσότερο τη φιλοσοφία μου και ύστερα από λίγο καιρό θα προσαρμόζονται καλύτερα στην πράξη. Στόχος μας είναι να τερματίσουμε επικεφαλής στο τέλος του α` γύρου».

Σε ερώτηση για την αποχή του κόσμου του Παναθηναϊκού από την «Λεωφόρο», πρόσθεσε ότι «οι φίλοι της ομάδας θα δημιουργήσουν και πάλι ζεστή ατμόσφαιρα», ενώ για τον Φερνάντο Σάντος είπε: «Εχει αποκτήσει καλό όνομα στην Ελλάδα, κυρίως με ό,τι κατάφερε την πρώτη χρονιά στην ΑΕΚ. Εγώ δεν έχω ακόμα γίνει σαν τον Σάντος».

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 16-10-2007, 13:07:   #315
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

«Υποχρεωμένος να πρωταγωνιστεί»

Για όλους και για όλα μιλάει ο Ζοσέ Πεσέιρο στην συνέντευξη που παραχώρησε στην «A’ Bola». Ο Πορτογάλος τεχνικός, αναφέρθηκε στους στόχους του «τριφυλλιού», οι οποίοι δεν μπορεί να είναι άλλοι από το πρωτάθλημα και το κύπελλο. «Ο Παναθηναϊκός είναι υποχρεωμένος, λόγω του μεγαλείου του να παλεύει για όλους τους εγχώριους τίτλους», είπε ο Πεσέιρο, ο οποίος στην συνέντευξη Τύπου της Παρασκευής αναμένεται να δώσει απαντήσεις, σχετικά με την σύγκριση που φέρεται να έκανε ανάμεσα στο ρόστερ του Παναθηναϊκού και του Ολυμπιακού.

-Πώς προέκυψε ο Παναθηναϊκός;

«Με κάλεσε ο τεχνικός διευθυντής, ο Βέλιτς, μετά την αποχώρηση του Βίκτορ Μουνιόθ από την ομάδα. Συναντήθηκα μ' αυτόν στο εξωτερικό, μου παρουσίασε το πλάνο του Παναθηναϊκού, έδωσα και τη δική μου οπτική και μετά φτάσαμε σε συμφωνία».

-Δεν έχετε μετανιώσει που αποφασίσατε να εργαστείτε στο ελληνικό ποδόσφαιρο;

«Υπήρξαν κάποιες ευκαιρίες στο ευρωπαϊκό ποδόσφαιρο, οι οποίες δεν προχώρησαν. Δεν ήθελα να μείνω ανενεργός. Ήμουν στη Σαουδική Αραβία και συμφώνησα με τον Παναθηναϊκό, μία ομάδα γνωστή, που φιλοδοξεί να κερδίζει τίτλους, κάτι που θέλω κι εγώ. Ύστερα από τις ομάδες που έχω δουλέψει, είναι λογικό να θέλω να βρίσκομαι σ' αυτό το επίπεδο, να έχω δηλαδή την υποχρέωση να παίζω πάντα για τη νίκη. Θα πρέπει να επιστρέψω στο πορτογαλικό ποδόσφαιρο, αυτό δεν χωρά αμφιβολία. Αυτή είναι η επιθυμία μου, αλλά όχι αυτή τη στιγμή. Τώρα μόλις ξεκίνησα ένα σχέδιο που θέλω να στεφθεί με επιτυχία. Έχουμε πολλή δουλειά μπροστά μας».

-Η αποτίμηση μετά τους πρώτους μήνες;

«Πολύ θετική. Έχω τη στήριξη της διοίκησης, όλων όσων εργάζονται μαζί μου στον σύλλογο. Του τεχνικού τιμ, του ιατρικού επιτελείου, των υπαλλήλων, για να μη μιλήσω για τον τεχνικό διευθυντή, τον πρόεδρο, τον ιδιοκτήτη του συλλόγου και όλα τα άτομα που στηρίζουν το σχέδιο και δουλεύουν καθημερινά μαζί μου. Και βέβαια των παικτών, οι οποίοι έχουν επιδείξει απίστευτη εφαρμογή των ιδεών μου. Μια συμπεριφορά που μου αρέσει. Αλλά έχουμε ακόμα μακρύ δρόμο να διανύσουμε».

-Οι πρωταρχικοί στόχοι του Παναθηναϊκού;

«Ο Παναθηναϊκός είναι υποχρεωμένος, λόγω του μεγαλείου του και παρά το γεγονός ότι έχει μόνο ένα πρωτάθλημα τα τελευταία έντεκα χρόνια, να παλεύει για όλους τους εγχώριους τίτλους. Υπέγραψα για δύο χρόνια, αλλά γνωρίζουμε ότι τα σχέδια έχουν μεσοπρόθεσμους και μακροπρόθεσμους στόχους. Ο Παναθηναϊκός δεν μπορεί να ζει από τα μεσοπρόθεσμα αποτελέσματα. Αυτά συμβαίνουν μόνο στην Αγγλία. Σε όλες τις χώρες όπου υπάρχει ποδόσφαιρο και ειδικά στη Νότια Ευρώπη, εκεί δηλαδή που υπάρχει πίεση και οι άνθρωποι ενθουσιάζονται με την μπάλα, το μέλλον εξαρτάται πολύ από τα αποτελέσματα που παίρνουμε τώρα. Μέχρι στιγμής, είναι σημαντικό το γεγονός ότι καταφέραμε να βρεθούμε στη φάση των ομίλων του UEFA. Παίξαμε με την Αρτμέντια έχοντας μόνο ένα επίσημο ματς στα πόδια μας, ενώ ο αντίπαλος 14».

-Είστε ικανοποιημένος με το ρόστερ;

«Δεν θέλω να αναλύω κάθε παίκτη ξεχωριστά. Μου αρέσουν όλοι οι παίκτες. Κι αυτοί που ήρθαν κι αυτοί που υπήρχαν. Θα δημιουργήσουμε μία ομάδα δυνατή. Πιστεύω στην ομάδα που έχω. Αυτό είναι θεμελιώδες. Δεν θέλω να κάνω διαχωρισμούς. Αν βρίσκονται εδώ, βρίσκονται επειδή έχουν αξία. Είχαμε κάποιες αναποδιές, μία καθυστέρηση στην έναρξη του πρωταθλήματος λόγω των πυρκαγιών, τους τραυματισμούς κάποιων παικτών, τη μακρά αποθεραπεία κάποιων άλλων. Και την απουσία άλλων λόγω των εθνικών ομάδων. Όλα αυτά στάθηκαν εμπόδιο στη δουλειά που θα θέλαμε να κάνουμε».

-Ποια φιλοσοφία θέλετε να περάσετε;

«Πρέπει να αλλάξουν κάποιες καταστάσεις στην ομάδα, κυρίως το στυλ παιχνιδιού. Δεν θέλω να πω ότι θα είναι καλύτερο ή χειρότερο από το προηγούμενο. Είναι διαφορετικό. Τα τελευταία χρόνια, ο Παναθηναϊκός παρουσίαζε ένα ποδόσφαιρο ευθύ και πρακτικό και θέλουμε η ομάδα να έχει περισσότερο τον έλεγχο του αγώνα και την κατοχή της μπάλας. Οι μεγάλες ομάδες πρέπει να έχουν την ικανότητα να κυριαρχούν σε όλο το ματς, να έχουν καλή οργάνωση και, ταυτόχρονα, καλή μεταβίβαση της μπάλας στην επίθεση, αλλά και να είναι καλές στα ανασταλτικά τους καθήκοντα. Οι παίκτες πρέπει να γνωρίζουν να παίζουν με αντεπιθέσεις, να επιτίθενται με ταχύτητα και να επιτίθενται συνεχώς, όπως επίσης και να αμύνονται σωστά με ή χωρίς την μπάλα. Πρέπει επίσης να γνωρίζουμε να διαχειριζόμαστε κάθε κατάσταση που μπορεί να παρουσιαστεί ανά πάσα στιγμή σε κάθε ματς.

Αυτές οι διαδικασίες χρειάζονται χρόνο για να αφομοιωθούν. Αυτή τη στιγμή, το 70% των αγώνων μας είναι απέναντι σε κλειστές ομάδες, που δεν αφήνουν χώρους, επομένως πρέπει να ελέγχουμε τα παιχνίδια με την μπάλα, αν και αναγνωρίζω ότι καμία ομάδα δεν μπορεί να βρίσκεται στην επίθεση επί 90 λεπτά. Όπως στο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό, το οποίο θέλαμε να κερδίσουμε. Ο Ολυμπιακός είναι μία καλή ομάδα που παίζει στο Champions League και που πέρυσι πήρε το πρωτάθλημα με 17 βαθμούς διαφορά από τον Παναθηναϊκό και 9 από την ΑΕΚ. Θέλαμε να νικήσουμε, γιατί επιπλέον παίζαμε στην έδρα μας, αλλά δεν τα καταφέραμε. Μετά όμως είχαμε δύο σερί νίκες. Ελπίζω να μπορέσουμε να βελτιώσουμε την ποιότητα του παιχνιδιού μας».

-Γιατί δεν γεμίζει το γήπεδο;

«Στο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό το γήπεδο ήταν σχεδόν γεμάτο και κόντρα στον ΠΑΟΚ το μισό. Είναι λογικό ο κόσμος να απογοητεύεται, όταν ο Παναθηναϊκός δεν νικάει, ενώ ο Ολυμπιακός το γεμίζει κι όταν χάνει τη δεύτερη θέση από την ΑΕΚ. Αλλά, από την άλλη, βλέπω ότι υπάρχει τεράστια διάθεση από τους οπαδούς να στηρίξουν τους παίκτες και, μολονότι προς το παρόν δεν αποδοκιμάζουν πολύ, γνωρίζω ότι είναι απαιτητικοί. Θέλουμε το γήπεδο πάντα γεμάτο, αλλά επίσης θέλουμε οι φίλαθλοί μας να ζουν παθιασμένα και έντονα τα παιχνίδια, σεβόμενοι ταυτόχρονα τον αντίπαλο και την προσπάθειά μας. Το βασικό είναι να στηρίζουν την ομάδα κι αν στο τέλος δεν τους αρέσει αυτό που βλέπουν, να το εκφράσουν. Για μένα υπάρχουν τρεις ξεκάθαροι στόχοι: να νικάμε, να παίζουμε καλά και να ξανακερδίσουμε τον κόσμο. Θυμάμαι από παλιά ότι ήταν ηφαίστειο η έδρα του Παναθηναϊκού στην Αθήνα. Θα ήθελα να ξαναδώ αυτή την ατμόσφαιρα».

-Η ακαδημία του Παναθηναϊκού είναι κατώτερη από της Σπόρτινγκ;

«Δεν υπάρχει σύγκριση. Η ακαδημία του Παναθηναϊκού δημιουργήθηκε πριν από είκοσι χρόνια, της Σπόρτινγκ είναι πιο σύγχρονη και συνεπώς πιο ποιοτική. Αλλά οι προπονητικοί χώροι είναι πιο οργανωμένοι συγκριτικά με τις μικρομεσαίες πορτογαλικές ομάδες, όπως επίσης και οι συνθήκες δουλειάς που προσφέρει καθημερινά ο σύλλογος: δύο γήπεδα για τις προπονήσεις κι ένα με συνθετικό χορτάρι, άλλα δύο μικρά γηπεδάκια, ένα ξενοδοχείο για την επαγγελματική ομάδα, άλλο για τους μικρούς, διάφορους χώρους για τη δουλειά μας, εστιατόριο, μπαρ και διατροφή για τους παίκτες. Οι συνθήκες είναι καλές. Η διαφορά είναι ότι οι εγκαταστάσεις της Σπόρτινγκ κατασκευάστηκαν πιο πρόσφατα και καλύπτουν άλλες ανάγκες».

Καραγκούνης: Νταμπλ και καλή πορεία στο UEFA

Στην «A' Bola» εκτός από τον Πεσέιρο παραχώρησε συνέντευξη και ο Γιώργος Καραγκούνης ο οποίος μίλησε για την επιστροφή του στον Παναθηναϊκό, αναφέρθηκε με τα καλύτερα λόγια στο Πεσέιρο ενώ δεν θέλησε να εξηγήσει τους λόγους που τον οδήγησαν στην απόφαση να φύγει από τον Μπενφίκα.

-Πώς βλέπεις την επιστροφή σου στον Παναθηναϊκό;

«Είμαι αρκετά ικανοποιημένος. Θα δώσω τον καλύτερο εαυτό μου και θα προσπαθήσω να βοηθήσω στην επίτευξη των στόχων που έχουμε θέσει. Είμαστε υποχρεωμένοι να παλέψουμε για όλους τους εγχώριους τίτλους και να προσπαθήσουμε να φτάσαμε όσο το δυνατόν πιο μακριά στο Κύπελλο ΟΥΕΦΑ. Οι ενδείξεις είναι θετικές».

-Ο Ζοσέ Πεσέιρο είναι ο ιδανικός προπονητής για να επαναφέρει στην ομάδα το γόητρο του παρελθόντος;

«Είναι ένας προπονητής με αξία. Το απέδειξε στη Σπόρτινγκ και είχε και μία προπονητική εμπειρία στη Ρεάλ Μαδρίτης. Πιστεύω ότι μπορεί να κάνει καλή δουλειά στον Παναθηναϊκό. Θα προσπαθήσουμε κι εμείς οι ποδοσφαιριστές να τον βοηθήσουμε προς αυτή την κατεύθυνση».

-Υπάρχουν οι συνθήκες για να σπάσετε την ηγεμονία του Ολυμπιακού;

«Είναι πολύ νωρίς για να το κρίνουμε. Το μόνο βέβαιο είναι ότι θα προσπαθούμε σε κάθε παιχνίδι να παίρνουμε τους τρεις βαθμούς. Οι στόχοι μας είναι υψηλοί».

-Για ποιους λόγους έφυγες από την Μπενφίκα;

«Δεν μπορώ να κρύψω τις όμορφες στιγμές που έζησα με την Μπενφίκα. Δεν ήταν εύκολο να την αφήσω. Η οικογένεια έπαιξε μεγάλο ρόλο στην απόφαση, αλλά δεν θα ήθελα να εμβαθύνω στο θέμα. Κατά βάθος, δεν ήμουν πολύ ικανοποιημένος».

-Κάποιοι μιλούσαν για τις κακές σχέσεις Καραγκούνη-Φερνάντο Σάντος σε μεγάλο μέρος της περασμένης σεζόν.

«Είναι λάθος, ποτέ δεν υπήρχαν προβλήματα. Πώς είναι δυνατόν να υπάρχουν προβλήματα στις σχέσεις μας από τη στιγμή που αγωνίστηκα σχεδόν σε όλα τα παιχνίδια (σ.σ.: 30 συμμετοχές στο πρωτάθλημα, 1.956 λεπτά και δύο γκολ κόντρα σε Μπελενένσες και Αβες); Ακόμα και σε δύο περιπτώσεις που κακώς αντικαταστάθηκα, σεβάστηκα πάντα τις αποφάσεις του προπονητή μου».

-Πίστεψες κάποια στιγμή ότι θα μπορούσε να πάρει το πρωτάθλημα η Μπενφίκα;

«Μετά τον Νοέμβριο, είχαμε μία σειρά θετικών αποτελεσμάτων και παίξαμε ποιοτικό ποδόσφαιρο, ήμασταν η καλύτερη ομάδα, φτάσαμε να είμαστε είκοσι ματς αήττητοι. Αλλά αυτό το επίτευγμα δεν ήταν αρκετό για να πάρουμε το πρωτάθλημα, λόγω του κακού ξεκινήματος στο πρωτάθλημα και του πλεονεκτήματος που είχε αποκτήσει η Πόρτο».

-Στα προημιτελικά του ΟΥΕΦΑ με την Εσπανιόλ τι συνέβη;

«Δεν πρόκειται να ξεχάσω τη ρεβάνς. Η Μπενφίκα έκανε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια της και άξιζε την πρόκριση, αλλά δεν τα κατάφερε. Ήταν τεράστια απογοήτευση. Είναι απίστευτο. Είχαμε τρομερές ευκαιρίες, δοκάρια.... Φαίνεται πως όσες ώρες και να παίζαμε, γκολ δεν ήταν γραφτό να βάλουμε. Εκείνο το βράδυ κοιμήθηκε ο Θεός...».

Ικανοποιημένοι Ν΄ Ντόι και Σιμάο

Εκτός από τους Πεσέιρο και Καραγκούνη η «A’ Bola» φιλοξενεί δηλώσεις και των Νταμέ Ν΄ Ντόι και Σιμάο Μάτε Ζούνιορ. Ο πρώτος ανέφερε χαρακτηριστικά: «Στην Πορτογαλία έπαιζα μόνο για να συντηρούμαι. Θέλω να φτάσω όσο πιο ψηλά γίνεται στην καριέρα μου και ο Παναθηναϊκός είναι καλή, οργανωμένη και σοβαρή ομάδα. Είμαι ευχαριστημένος. Ο Ζοσέ Πεσέιρο με γνωρίζει και δουλεύουμε καλά. Θα προσπαθήσουμε να κατακτήσουμε τίτλους».

Από την πλευρά του ο 19χρονος αμυντικός από την Μοζαμβίκη τόνισε: «Η Ελλάδα είναι μία χώρα με κουλτούρα και γλώσσα διαφορετικές σε σχέση με τη Μοζαμβίκη, αλλά δεν έχω προβλήματα προσαρμογής. Οι συμπαίκτες μου με βοηθούν πολύ».

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 17-10-2007, 00:04:   #316
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Φιλική ισοπαλία, αποχώρησε ο Φύσσας

Την ευκαιρία να διαπιστώσει την αγωνιστική ετοιμότητα των παικτών του είχε ο Ζοσέ Πεσέιρο στο φιλικό με τον Ηλυσιακό στην Παιανία. Οι "πράσινοι" αναδείχτηκαν ισόπαλοι 1-1 με το Δάρλα στο 45' να ανοίγει το σκορ και την ομάδα του Ζωγράφου να φέρνει το ματς στα ίσα στο 70' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. "Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι τόσο ενοχλητική η παρουσία του ελέγχου της «Ανοιχτής Πόλης» στο δημοτικό συμβούλιο. Φοβάμαι ότι είναι πιθανό να έχουμε πέσει σε μια φλέβα", το σχόλιο του Αλέξη Τσίπρα στο "Sportime FM" για την ένταση που προκλήθηκε στο διοικητικό συμβούλιο του Δήμου Αθηναίων για το γήπεδο.

Για τον Παναθηναϊκό αγωνίστηκαν οι Καρνέζης (45' Μαλαρτζ), Νταντάμης, Σιόντης, Σαριέγκι, Σιμάο, Μάτος (71' Σάμιος), Δάρλας, Ρομέρο, Παπαδόπουλος (70' Τσιφλίδης), Ν' Ντόι και Φύσσας που έγινε προληπτικά αλλαγή στο 69΄ από τον Τσίτση. Ατομικά προπονήθηκαν οι Τζόζεφ Ενακαρίρε, Έκι Γκονζάλες, Σωτήρης Νίνης και Θανάσης Τσίγκας. Σε ό,τι έχει να κάνει με τον Τάκη Φύσσα δέχτηκε μια γονατιά σε μια φάση, πονούσε εκείνη την ώρα, ωστόσο, σύμφωνα με το ιατρικό τιμ του "τριφυλλιού" δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.

*Η προπόνηση της Παρασκευής που θα γίνει στην Παιανία στις 16.30 θα είναι ανοικτή για τους εκπροσώπους των ΜΜΕ. Θα προηγηθεί ενημέρωση για τα τρέχοντα ζητήματα της ομάδας προς τους εκπροσώπους του Τύπου από τον προπονητή του Παναθηναϊκού, κ. Πεσέιρο στις 15.30.

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 18-10-2007, 12:12:   #317
ilias
VIP

ilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the rough
Προεπιλογή

Με τέτοιο Κάρα γέμισε το κέντρο του ΠΑΟ

Απόλυτα ικανοποιημένος έμεινε ο Ζοζέ Πεσέιρο παρακολουθώντας την αναμέτρηση της Εθνικής Ελλάδος κόντρα στην Τουρκία. Όχι από τη νίκη του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος, αλλά από την καταπληκτική εμφάνιση του Γιώργου Καραγκούνη, που ήταν. μια ομάδα μόνος του.
Ο Γιώργος Καραγκούνης σέρβιρε τουλάχιστον τρία... έτοιμα γκολ στους συμπαίκτες του με κάθετες μπαλιές στην πλάτη της άμυνας και γενικά η απόδοση του κυμάνθηκε σε πολύ υψηλά επίπεδα. Ήταν σε... όλο το γήπεδο, έτρεχε, μάρκαρε, έκοβε και ανέβαζε και το παιχνίδι. Η απουσία του Κατσουράνη από τη μεσαία γραμμή τον... γέμισε περισσότερες ευθύνες, όμως ο τυπάρας τα κατάφερε περίφημα, έχοντας για πολύ καλό βοηθό του, έναν άλλο παλιό πράσινο, τον Άγγελο Μπασινά.
Ο Ζοζέ Πεσέιρο στηρίζει πολλά από τα σχέδια του πάνω στον Καραγκούνη και ξέρει καλά πως ο χθεσινός Κάρα, μπορεί να αλλάξει όλο τον Παναθηναϊκό και για αυτό πλέον θα περιμένει αντίστοιχες εμφανίσεις και με τη φανέλα του τριφυλλιού.
Παλιά 18-10-2007, 21:18:   #318
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Αμφίβολος με Βέροια ο Καραγκούνης

Θεραπεία έκανε ο Γιώργος Καραγκούνης την Πέμπτη λόγω του χυπήματος που δέχθηκε στον αγώνα της Εθνικής ομάδας με την Τουρκία και για την ώρα η συμμετοχή του για το ματς με τη Βέροια τίθεται εν αμφιβόλω. Πάντως περισσότερα συμπεράσματα θα μπορέσουν να βγουν έπειτα από την προπόνηση της Παρασκευής. Από κει και πέρα ο Ζοσέ Πεσέιρο προσανατολίζεται σε κάποιες αλλαγές σε μια προσπάθεια να φρεσκάρει την ομάδα. Ο Πορτογάλος το μεσημέρι της Παρασκευής θα παραχωρήσει συνέντευξη Τύπου (15:30). Σουφλιάς: "Εμείς είμαστε συνεπείς στους χρόνους μας. Η ΠΑΕ και ο Δήμος πρέπει να μας υποβάλλουν την περιβαλλοντολογική μελέτη".

Γέμισε η Παιανία

Με όλους τους διεθνείς να επιστρέφουν έγινε η προπόνηση της Πέμπτης. Οι "πράσινοι" μετά το ζέσταμα έκαναν ασκήσεις στις πάσες και έπαιξαν δίτερμα με χρήση τριών εστιών. Στην συνέχεια χωρίστηκαν σε δύο γκρουπ που δούλεψαν στις στημένες φάσεις και στα τελειώματα αντίστοιχα. Ατομικά προπονήθηκαν οι Σωτήρης Νίνης, Θανάσης Τσίγκας. Οι Αντρέας Ίβανσιτς, Νασίφ Μόρις και Μίκαελ Νίλσον έκαναν χαλάρωμα.

Σε ό,τι έχει να κάνει με τον Γιώργο Καραγκούνη ακολούθησε θεραπεία λόγω του χτυπήματος που δέχθηκε στον αγώνα της Εθνικής ομάδας. Ο ίδιος πάντως το μεσημέρι της Πέμπτης μιλώντας στο "Sportime FM" για τον τραυματισμό του είχε δηλώσει: "Είχα ένα μικρό πρόβλημα στα τελευταία 20 λεπτά της αναμέτρησης με την Τουρκία. Ο αστράγαλος μου είναι λίγο πρησμένος. Περιμένω να δω τι θα γίνει στην προπόνηση το απόγευμα".

Μ' αυτά και μ' αυτά η παρουσία του έμπειρου μέσου στο παιχνίδι με τη Βέροια τίθεται εν αμφιβόλω και θα πρέπει να περιμένουμε την Παρασκευή προκειμένου να βγουν πιο ασφαλή συμπεράσματα. Πάντως να υπενθυμίσουμε ότι την προηγούμενη φορά που ο Καραγκούνης τραυματίστηκε στο ίδιο σημείο στο πρώτο παιχνίδι με την Αρτμέντια, ο Πεσέιρο τον είχε αποκλείσει από την αποστολή του ματς με τον Εργοτέλη.

Από κει και πέρα ο Πορτογάλος τεχνικός προσανατολίζεται σε κάποιες αλλαγές. Υποψηφιότητα για την ενδεκάδα θέτουν οι Τάκης Φύσσας για το αριστερό άκρο της άμυνας, αλλά και ο Αντρέας Ίβανσιτς. Άλλωστε ο Αυστριακός άσος στα δύο τελευταία φιλικά με την Εθνική Αυστρίας (απέναντι σε Ελβετία και Ακτή Ελεφαντοστού) έδειξε να έχει βρει για τα καλά τα πατήματά του και ότι μπορεί να δώσει λύσεις. Εν τω μεταξύ ο Σεμπάστιαν Ρομέρο ενδέχεται να πάρει τη θέση του Ελίνι Δημούτσου, προκειμένου ο νεαρός μέσος να πάρει κάποιες ανάσες, καθώς είχε υποχρεώσεις με την Εθνική ομάδα των Ελπίδων.

*Η προπόνηση της Παρασκευής που θα γίνει στην Παιανία στις 16.30 θα είναι ανοικτή για τους εκπροσώπους των ΜΜΕ. Θα προηγηθεί ενημέρωση για τα τρέχοντα ζητήματα της ομάδας προς τους εκπροσώπους του Τύπου από τον προπονητή του τριφυλλιού Ζοσέ Πεσέιρο (15:30).

Σουφλιάς: Εμείς κάναμε αυτό που έπρεπε...

"Κάναμε ό,τι ήμασταν υποχρεωμένοι να κάνουμε. Φτιάξαμε το θεσμικό πλαίσιο και το καταθέσαμε στη Βουλή. Συζητήσαμε για τα έργα που πρέπει να προηγηθούν, τα μελετήσαμε και ήδη προχωρήσαμε στην πρώτη φάση". Αυτά ήταν του λόγια του Γιώργου Σουφλιά, ο οποίος μίλησε σε δημοσιογράφους σχετικά με τη διάθεση πίστωσης των 9 εκατ. ευρώ στην περιοχή του Βοτανικού. Ο υπουργός ΠΕΧΩΔΕ συμπλήρωσε: "Εμείς είμαστε συνεπείς στους χρόνους μας. Η ΠΑΕ και ο Δήμος πρέπει να μας υποβάλλουν την περιβαντολογική μελέτη αλλά κι αυτή που αφορά στις εγκαταστάσεις, ώστε να ελέγξουμε και να εγκρίνουμε".

Πάει για sold out η Κοπεγχάγη

Αυξημένη ζήτηση παρουσιάζουν τα εισιτήρια της Κοπεγχάγης για τις αναμετρήσεις της στο Κύπελλο ΟΥΕΦΑ. Σε δύο μέρες κυκλοφορίας η ομάδα της Δανίας έχει πουλήσει 25.000 μαγικά χαρτάκια για το ματς με τον Παναθηναϊκό (8/11) και 27.500 γι' αυτό με την Ατλέτικο Μαδρίτης.

Αλλαγές στο πρόγραμμα

Οι ευρωπαϊκές υποχρεώσεις του Παναθηναϊκού οδήγησαν σε αλλαγές στο πρόγραμμα των αγώνων στο ελληνικό πρωτάθλημα. Σύμφωνα με αυτές το παιχνίδι για την 7η αγωνιστική με τον Λεβαδειακό θα αρχίσει στις 16:45 την Κυριακή 4 Νοεμβρίου, αντί για τις 19:00 το απόγευμα, που είχε αρχικά προγραμματιστεί. Το αντίθετο θα συμβεί στο παιχνίδι της Λάρισας για την 9η αγωνιστική, οπότε το παιχνίδι θα ξεκινήσει στις 19:00 αντί για 16:45. Ακόμη, ο Παναθηναϊκός θα υποδεχτεί την Ξάνθη, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής, το Σάββατο 1 Δεκεμβρίου, αντί για την Κυριακή 2/12, ενώ Σάββατο 15 Δεκεμβρίου και όχι Κυριακή 16/12 θα διεξαχθεί και το παιχνίδι και της Νέας Σμύρνης, κόντρα στον Πανιώνιο, για την 12η αγωνιστική.

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 19-10-2007, 15:07:   #319
ilias
VIP

ilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the rough
Προεπιλογή

Ξεκινάει με Βέροια για... 7x7
Οι υποχρεώσεις των εθνικών ομάδων τελείωσαν και το πρωτάθλημα ξεκινάει και πάλι. Για τον Παναθηναϊκό, ο Ζοσέ Πεσέιρο, ξεκαθάρισε στους παίκτες του πως από αυτή την αγωνιστική κάνει νέα αρχή ομάδα με το τελικό αποτέλεσμα σε 21 μέρες από σήμερα να βρίσκει το "τριφύλλι" με 7 νίκες σε 7 αγώνες. Μοναδικό "αγκάθι" στην πρώτη... αποστολή, ο τραυματισμός του Καραγκούνη. Η πολιτεία περιμένει την ΠΑΕ για τον Βοτανικό, σύμφωνα με τον κ. Σουφλιά.
Παλιά 22-10-2007, 01:34:   #320
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Επέστρεψε στις νίκες ο Παναθηναϊκός

Ο Αντρέας Ιβανσιτς πανηγυρίζει... Η άσχημη εικόνα της Τρίπολης δεν παρουσίασε βελτίωση στη Βέροια, ωστόσο αυτή τη φορά ο Παναθηναϊκός είχε τον παίκτη που θα βγάλει το φίδι από την τρύπα. Ο Αντρέας Ιβανσιτς στο 49', με ένα πολύ όμορφο τέρμα πέτυχε το γκολ, άνοιξε το δρόμο για τη νίκη του "τριφυλλιού" με 2-0. Ο Σαλπιγγίδης στις καθυστερήσεις το δεύτερο γκολ.

Ο Παναθηναϊκός στο πρώτο μέρος παρουσίασε ένα πολύ άσχημο πρόσωπο. Οι γηπεδούχοι είχαν κλείσει καλά τους διαδρόμους προς την εστία του Τέρολ και οι «πράσινοι» δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις καθώς η ανάπτυξή τους στα πρώτα 45 λεπτά δεν διέφερε σε τίποτα με εκείνην στην Τρίπολη.

Στο δεύτερο μέρος, με τη συμπλήρωση τεσσάρων λεπτών οι «πράσινοι» βρήκαν τον παίκτη, που τους έλλειπε στο πρώτα 45'. Ο Αντρέας Ιβανσιτς, που αντικατέστησε τον Ρομέρο, με ένα πολύ όμορφο τέρμα στο 49', έβγαλε τα... κάστανα από τη φωτιά, ανοίγοντας το δρόμο για την επιστροφή του Παναθηναϊκού στις επιτυχίες. Βέβαια για να γίνει αυτό χρειάστηκε και η βοήθεια της τύχης καθώς η Βέροια, από εκείνο το σημείο και μετά, ανέβασε κατακόρυφα την αποδοσή της και έφτασε σε τρεις τέσσερις περιπτώσεις μια ανάσα από την ισοφάριση ωστόσο οι επιθετικοί της ήταν... απρόσεχτοι. Ετσι λοιπόν, στις καθυστερήσεις ο Σαλπιγγίδης τους τιμώρησε για την αστοχία τους, πραγματοποιώντας έπειτα από εξαιρετική ασίστ του Δημούτσου το τελικό 2-0.

Γήπεδο: "Δημοτικό Βέροιας"

Διαιτητής: Κύρος Βασσάρας

Βέροια (Ράτκο Ντόστανιτς):
Τέρολ, Αλεξίου (83' Μουζαουί), Σαμαράς, Ζεέντορφ (61' Τζιλβάν), Μπικόφσκι, Ζουλίνιο (74' Πάες), Κόλτζος, Παρμαξίδης, Πετκάκης, Μεντόζα, Ερέρα

Παναθηναϊκός (Ζοζέ Πεσέιρο): Μάλαρτζ, Μάτος, Μόρις, Γκούμας, Ρομέρο (46' Ιβανσιτς), Παπαδόπουλος, Καραγκούνης (67' Δημούτσος), Τζιόλης, Βύντρα, Εντόιγ (71' Σαλπιγγίδης), Νίλσον

Πηγή : supersport.gr

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές