Greek infotainment community

Το Lateam είναι Ε Ν Α Ν Τ Ι Α σε οποιαδήποτε μορφή Π Ε Ι Ρ Α Τ Ε Ι Α Σ
Facebooktwitter
Επιστροφή   Greek infotainment community > ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ > ΑΡΧΕΙΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΕΤΩΝ > ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

ΝΕΑ ΓΙΑ ΠΑΟ

This is a discussion on ΝΕΑ ΓΙΑ ΠΑΟ within the ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ forums, part of the ΑΡΧΕΙΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΕΤΩΝ category; [right:131b8c19c3]http://www.sportime.gr/images//podosfairo/a_ethniki/panathinaikos2007-08/salpi-veroia1.jpg[/right:131b8c19c3] «Επειγόντως… καλύτεροι» Δεν τρέφουν αυταπάτες στον Παναθηναϊκό έπειτα από τη νίκη μέσα στη Βέροια. ¶παντες στο στρατόπεδο των "πρασίνων" ...

Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 22-10-2007, 23:25:   #321
geodon
Moderator

Το avatar του χρήστη geodon

Thanked 1.978 Times in 1.430 Posts
My Mood:
geodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to all
Προεπιλογή

[right:131b8c19c3]http://www.sportime.gr/images//podosfairo/a_ethniki/panathinaikos2007-08/salpi-veroia1.jpg[/right:131b8c19c3]

«Επειγόντως… καλύτεροι»

Δεν τρέφουν αυταπάτες στον Παναθηναϊκό έπειτα από τη νίκη μέσα στη Βέροια. ¶παντες στο στρατόπεδο των "πρασίνων" θεωρούν πως η ομάδα δεν έπαιξε καλά με πρώτο και καλύτερο τον Ζοσέ Πεσέιρο. Ο Πορτογάλος στην ομιλία του τη Δευτέρα επανέλαβε ότι είχαν την τύχη με το πλευρό τους, ωστόσο ζήτησε βελτίωση αρχής γενομένης από την αναμέτρηση με την Αμπερντίν για το Κύπελλο ΟΥΕΦΑ. Με ανεβασμένο το ηθικό έρχονται οι Σκωτσέζοι μετά τη νίκη επί της Ινβερνές και παρά τα προβλήματα τραυματισμών.

Μόνο τους τρεις βαθμούς κρατάνε στον Παναθηναϊκό από την αναμέτρηση με τη Βέροια. Οι "πράσινοι" σε καμία περίπτωση δεν έπαιξαν ποδόσφαιρο αξιώσεων και λίγο έλειψε να αφήσουν πολύτιμους βαθμούςστην πόλη της Ημαθίας. Πάντως ακόμα και έτσι ο στόχος επετεύχθη, ωστόσο πλέον δεν θέλουν να προκαλούν την τύχη τους. Το ζητούμενο είναι η ομάδα επιτέλους να δείξει τις πραγματικές της δυνατότητες προκειμένου να απελευθερωθούν και οι παίκτες και να λυθούν τα πόδια τους.

Κάνοντας τον απολογισμό τους τη Δευτέρα στο στρατόπεδο του "τριφυλλιού" συμφώνησαν στο αυτονόητο, ότι δηλαδή η ομάδα δεν έπαιξε καλά. Ενδεικτικά ήταν τα λεγόμενα του Ζοσέ Πεσέιρο, ο οποίος επεσήμανε, μεταξύ άλλων: "Δεν παίξαμε καθόλου καλά. Ήμασταν όμως τυχεροί και αυτό που θα πρέπει να κρατήσουμε είναι μόνο οι τρεις βαθμοί. Πάντως θα πρέπει να βελτιωθούμε γιατί το παιχνίδι με την Αμπερντίν θα είναι πολύ δύσκολο".

Πλέον απέναντι στην Αμπερντίν ο στόχος δεν είναι άλλος από τη νίκη για να ξεκινήσει η ομάδα με το δεξί τις υποχρεώσεις της στη φάση των ομίλων του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ, αλλά να συνδυαστεί αυτή και με καλή εμφάνιση. Σε ό,τι έχει να κάνει με το αγωνιστικό πλάνο του Πεσέιρο είναι πρόωρο να πούμε κάτι με σαφήνεια, ωστόσο δεδομένη θα πρέπει να θεωρείται η παρουσία νέων προσώπων στην ενδεκάδα στο πλαίσιο του rotation, που έχει άλλωστε προαναναγγείλει ο ίδιος ο Πορτογάλος τεχνικός.

Χαλάρωμα...

Όσοι από τους ποδοσφαιριστές του Παναθηναϊκού αγωνίστηκαν στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα με την Βέροια τη Δευτέρα έκαναν αποθεραπεία. Οι υπόλοιποι "πράσινοι" μετά το ζέσταμα έκαναν ασκήσεις στην κυκλοφορία της μπάλας και ταχύτητες με σουτ, ενώ ολοκλήρωσαν με δίτερμα στο μισό γήπεδο και στημένες φάσεις. Ατομικά προπονήθηκε ο Σωτήρης Νίνης.

Με αναπτερωμένο το ηθικό

Στην αντίπερα όχθη η ψυχολογία στην Αμπερντίν είναι σε υψηλά επίπεδα ένεκα της νίκης επί της Ινβερνές και παρά τα πολλά προβλήματα τραυματισμών. Ο προπονητής των Σκτωτσέζων, Τζίμι Κάλνεργουν τόνισε σχετικά: "Μια νίκη επί του Παναθηναϊκού θα ήταν το κερασάκι στην τούρτα μετά τη νίκη κόντρα στην Ινβερνές".

"Μπορούμε να τα καταφέρουμε"

Αισιόδοξος εμφανίστηκε ο Σάντι Κλαρκ για λογαριασμό της Αμπερντίν εν όψει της αναμέτρησης με τον Παναθηναϊκό, ο οποίος παρακολούθησε την αναμέτρηση των "πρασίνων" με τη Βέροια. Ο κατάσκοπος των Σκωτσέζων έκανε λόγο για συμπαγές σύνολο σε ό,τι έχει να κάνει με την ελληνική ομάδα, ωστόσο έδωσε τύχη στους παίκτες του Κάλντεργουντ, εφόσον παρουσιάσουν ανάλογο πρόσωπο, όπως μέσα στην έδρα της Ντνιέπρ στον προηγούμενο γύρο του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ.

Ο Σάντι Κλαρκ δήλωσε αρχικά: "Ο Παναθηναϊκός ήταν ακριβώς, όπως τον περιμέναμε. Πρόκειται για μια μεγάλη ομάδα, που διαθέτει ένας συμπαγές σύνολο και με ταχύτητα στην επίθεση. Είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά χτύπησαε στις αντεπιθέσεις".

Ακολούθως πρόσθεσε: "Είχα παρακολουθήσει αρκετά βίντεο προτού έρθω να τον δω. Κατεβαίνει σ' ένα 4-4-2. Δεν πιστεύω ότι θα μας εκπλήξουν. Όπως και κόντρα στην Ντνιέπρ θα είναι ένα δύσκολο παιχνίδι, αλλά αν παίξουμε όπως την Ουκρανία, έχουμε την ευκαιρία να πετύχουμε κάτι".

*ΟΊγκλι Τάρε σε δηλώσεις του εν όψει της αναμέτρησης της Λάτσιο με τη Βέρντερ υποστήριξε ότι προτίμησε να παραμείνει στους "λατσιάλι" το καλοκαίρι από το να μετακινηθεί στον Παναθηναϊκό. Ο Αλβανός επιθετικός σημείωσε: "Είμαι εδώ και περιμένω την ευκαιρία μου, πιστεύω ότι θα μου τη δώσει ο προπονητής. Το καλοκαίρι θα μπορούσα να είχα πάει στον Παναθηναϊκό, όμως εγώ προτίμησα να παραμείνω εδώ. Είμαι 34 ετών όμως θέλω να παίζω σε υψηλό επίπεδο για ακόμα δύο σεζόν".

Πηγή : sportime.gr

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Ο χρήστης geodon δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Sponsored Links
Παλιά 23-10-2007, 18:06:   #322
geodon
Moderator

My Mood:
geodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to all
Προεπιλογή

«Εκμεταλλεύτηκα το βρεγμένο έδαφος»

"Επιτυχημένη εβδομάδα για την Εθνική ομάδα και τον Παναθηναϊκό". Έτσι τιτλοφορείται το κείμενο που ανέβηκε στην προσωπική ιστοσελίδα του Αντρέας Ίβανσιτς. Ο Αυστριακός μέσος, αφού αρχικά αναφέρθηκε στα του αντιπροσωπευτικού του συγκροτήματος, ακολούθως εστίασε στην αναμέτρηση του Παναθηναϊκού με τη Βέροια, κάνοντας νύξη στο γκολ που σημείωσε, ανοίγοντας το δρόμο για τη νίκη της ομάδας του, ενώ πρόσθεσε: "Δυστυχώς χρειάστηκε στην αρχή να μείνω στον πάγκο".

Αναλυτικά το χωρίο που ο Ίβανσιτς αναφέρεται στα του Παναθηναϊκού:

"Την Πέμπτη επέστρεψα στην Αθήνα και την Κυριακή δίναμε αγώνα στη Βέροια για το πρωτάθλημα. Δυστυχώς χρειάστηκε να μείνω στην αρχή στον πάγκο, όμως πέρασα ως αλλαγή στο ημίχρονο στη θέση του Ρομέρο. Λίγα λεπτά αργότερα πήρα την μπάλα και δοκίμασα ένα σουτ, εκμεταλλευόμενος και το βρεγμένο τερέν και πέτυχα ένα γκολ αποφασιστικής σημασίας.

Στο τέλος κάναμε το 2-0 και μ' αυτό το αποτέλεσμα βρισκόμαστε στην τρίτη θέση πίσω από ΑΕΚ και Ολυμπιακό μετά 5 αγώνες. Την Πέμπτη δίνουμε τον πρώτο μας αγώνα στη φάση των ομίλων του Kυπέλλου ΟΥΕΦΑ. Φιλοξενούμε την Αμπερντίν και ο διαιτητής είναι ο συμπατριώτης μου, Τόμας Αϊνβάλερ".

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 24-10-2007, 20:59:   #323
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Ένα δώρο γενεθλίων και ένα... yes

Σε μεγάλα κέφια παρουσιάστηκαν Ζοσέ Πεσέιρο και Δημήτρης Παπαδόπουλος στη συνέντευξη Τύπου της Τετάρτης εν όψει της αναμέτρησης με την Αμπερντίν. Ο Πορτογάλος τεχνικός θυμήθηκε τη χρονιά που είχε φτάσει η Σπόρτινγκ στον τελικό του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ, υπογραμμίζοντας ότι όπως ο Παναθηναϊκός τώρα και τότε τα "λιοντάρια" συμπλήρωναν 100 χρόνια από την ίδρυσή τους. Για να συμπληρώσει: "Είναι όνειρο, ελπίζω να το επαναλάβουμε, αλλά αν φτάσουμε στον τελικό ελπίζω να το πάρουμε". Σε ό,τι έχει να κάνει με το ματς με την Αμπερντίν, σχολίασε: "Είναι δύσκολο παιχνίδι, όμως είμαι πεπεισμένος ότι θα νικήσουμε".

Διαβάστε αναλυτικά τι δήλωσε ο Ζοσέ Πεσέιρο:

Αν έχετε προετοιμαστεί, τι είδους προετοιμασία έχετε κάνει;

"Κάθε ομάδα προετοιμάζεται με τη μορφή του σκάουτινγκ. Έχουμε δει τέσσερα παιχνίδια της Αμπερντίν, μεταξύ των οποίων αυτό με τη Σέλτικ και το τελευταίο με την Ινβερνές, που παίζει και ο Νικουλάε, τον οποίο γνωρίζω από την Σπόρτινγκ. Έχουμε πληροφορίες για τις ικανότητές της. Είναι δύσκολο παιχνίδι, όμως είμαι πεπεισμένος ότι θα νικήσουμε".

Μιλήσατε με τον Νικουλάε;

"Όχι δεν μίλησα εγώ. Συζήτησε μαζί του ο βοηθός μου, που είχε πάει για να δει το ματς, αλλά δεν μίλησαν για το παιχνίδι. Θυμήθηκαν τα παλιά".

Του χρόνου ο Παναθηναϊκός συμπληρώνει 100 χρόνια. Μπορείτε να κάνετε δώρο το Κύπελλο ΟΥΕΦΑ στους οπαδούς του;

"Έχασα τον τελικό πριν από τρία χρόνια με την Σπόρτινγκ μέσα στι σπίτι μου, όταν μάλιστα συμπλήρωνε τα 100 της χρόνια! Είναι όνειρο, ελπίζω να το επαναλάβουμε, αλλά αν φτάσουμε στον τελικό, ελπίζω να το πάρουμε. Ασφαλώς αντιλαμβάνεστε ότι είναι νωρίς να μιλάμε για κάτι τέτοιο".

Έχει τη ποιότητα ο Παναθηναϊκός για να φτάσει στον τελικό;

"Σεβόμαστε όλες τις ομάδες, αλλά θεωρώ ότι η ομάδα μου είναι η καλύτερη. Είναι ο πιο δύσκολος όμιλος του Κυπέλου ΟΥΕΦΑ, έχει πολύ καλές και δυνατές ομάδες, αλλά πιστεύω ότι μπορούμε να τα καταφέρουμε και να προκριθούμε. Είναι δύσκολο, αλλά το πιστεύω...Πρέπει όμως πρώτα να περάσουμε στην επόμενη φάση. Και για να γίνει αυτό θα πρέπει να παίξουμε καλύτερα καλύτερα απ' ότι με τη Βέροια".

Σας έμεινε στην καρδιά η ήττα στον τελικό του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ;

"Δεν μπορούμε να ζούμε με το παρελθόν. Διαφορετικοί παίκτες, διαφορετικές συνθήκες, διαφορετικές ομάδες. Μόνο το πράσινο είναι το ίδιο. Είχαμε και τύχη τότε για να φτάσουμε στον τελικό".

Μπορεί να προκριθεί η Αμπερντίν;

"Γιατί όχι; Είμαι σίγουρος ότι το πιστεύουν και καλά κάνουν. Σίγουρα στην έδρα τους είναι ισχυροί και θα προσπαθήσουν να πάρουν και κάποιους βαθμούς εκτός έδρας".

Τι είδους ματς περιμένετε;

"Θέλω και περιμένω ένα ωραίο παιχνίδι, να ευχαριστηθούν οι φίλαθλοι και των δύο ομάδων και φυσικά να νικήσει ο Παναθηναϊκός".

Από τι είστε ικανοποιημένος από τον Παναθηναϊκό μέχρι στιγμής;

"Στόχος διαρκώς να βελτιωνόμαστε, να κρατάμε τα καλά και να ρίχνουμε βάρος στους τομείς που δεν πάμε καλά. Ξέρετε τι θέλω από την ομάδα...".

Θεωρείται την Αμπερντίν καλύτερη ομάδα από την Αρτμέντια;

"Τελείως διαφορετική φιλοσοφία στο παιχνίδι της. Οι μέσοι της Αμπερντίν διαθέτουν μεγαλύτερη ποικιλία στο παιχνίδι τους. Δεν περιορίζονται μόνο σε βαθιές μπαλιές. Αφού βρίσκεται στους ομίλους, είναι καλύτερη από την Αρτμέντια".

Να περιμένουμε αλλαγές;

"Είναι πιθανό..."

Περιμένετε στήριξη από τους φιλάθλους;

"Και το περιμένω και το ζητάω. Θέλω να μας υποστηρίζουν καθ΄όλη τη διάρκεια και στο τέλος, αν δεν τους αρέσει αυτό που έχουν δει, μπορούν να μας αποδοκιμάσουν. Αν τους αρέσει, μπορούν να μας χειροκροτήσουν. Μόνο στο τέλος όμως. Στα 90 λεπτά χρειαζόμαστε τη στήριξή τους. Είναι σημαντική η ώθησή τους. Ξέρουμε την ποιότητα των οπαδών μας, ξέρω ότι θα μας στηρίξουν".

Υπόσχεστε θέαμα;

"Αυτό θα ήθελα, μερικές φορές όμως είναι αδύνατο. Μου αρέσει το επιθετικό παιχνιδι, αλλά μου αρέσει εξίσου να αμυνόμαστε επιθετικά, να έχουμε την κατοχή της μπάλας".

Έχετε δει τα μας με την Ντνιέπρ;

"Είναι πολύ ωραία ερώτηση διότι απ' αυτά τα δυο παιχνίδια καταλαβαίνει κανείς, ότι πρόκειται για καλή ομάδα και αυτό είναι μήνυμα προς όλους για τη δυναμικότητα της Αμπερντίν. Ελπίζουμε να μην έχουμε έχουμε δυσάρεστες εκπλήξεις. Όταν είχα πληροφορηθεί το αποτέλεσμα μου είχε κάνει εντύπωση. Όταν όμως είδα τα παιχνίδια, η Αρτμέντια ήταν αυτή, που άξιζε την πρόκριση".

Παπαδόπουλος: Υes

Το παρών εκ μέρους των παικτών στη συνέντευξη Τύπου έδωσε ο Δημήτρης Παπαδόπουλος, ο οποίος ήταν και αυτός με τη σειρά του ιδιαίτερα ευδιάθετος. Αρκέστηκε σε κάποιες μονελεκτικές απαντήσες, οι οποίες πρόσφεραν άφθονο γέλιο, ενώ στην ερώτηση για τον ο Παναθηναϊκός μπορεί να κατακτήσει το Κύπελλο ΟΥΕΦΑ, απάντησε σε άπταιστα αγγλικά: Yes...

Aναλυτικά τα λεγόμενα του Δημήτρη Παπαδόπουλου:

Πόσο σίγουρος είσαι ότι θα σκοράρεις;

"Θα παίξω, όπως σε κάθε παιχνίδι".

Τι γνωρίζεις για την Αμπερντίν;

"Ξέρω ότι είναι μια σκωτσέζικη ομάδα. Περισσότερα όμως θα μας πει ο προπονητής μας, που θα μας αναλύσει τον τρόπο παιχνιδιού τους".

Πώς θα περιέγραφες τον εαυτό σου ως ποδοσφαιριστή;

"Ρωτήστε τον προπονητή μου".

Θωρείς ότι η Αμπερντίν έχει πιθανότητες πρόκρισης;

"Όλες οι ομάδες έχουν τις ίδιες πιθανότητες. ¶λλωστε προκρίνονται τρεις ομάδες".

Ποιους παίκτες της Αμπερντίν γωρίζεις;

Κανέναν...

Έχεις μιλήσει με τον Τάκη Φύσσα για την Αμπερντίν;

'Όχι..."

Πιστεύεις ότι ο Παναθηναϊκός μπορείς να κατακτήσει το Κύπελλο ΟΥΕΦΑ;
"Yes...."

Για τον τραυματισμό του σχολίασε: "Δεν είναι κάτι σοβαρό. Θα προσπαθήσω να προπονηθώ το απόγευμα και θα δούμε".

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 26-10-2007, 16:25:   #324
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

[right:49dd667dfe]http://www.sportime.gr/images//podosfairo/a_ethniki/panathinaikos2007-08/Papadopoulos_455.gif[/right:49dd667dfe]
Στην κορυφή των σκόρερ ο «Παπ»

Αν και ακόμα δεν έχει δείξει το πραγματικό του πρόσωπο, ο Δημήτρης Παπαδόπουλος με το τέρμα που πέτυχε την Πέμπτη στο γήπεδο της Λεωφόρου κόντρα στην Αμπερντίν παρέμεινε στην πρώτη θέση του πίνακα των σκόρερ για το κύπελλο UEFA. Ο Έλληνας επιθετικός του Παναθηναϊκού έφτασε τα πέντε στους τρεις φετινούς ευρωπαϊκούς αγώνες της ομάδας του.

Η αρχή για τον «Παπ» έγινε στην Σλοβακία απέναντι στην Αρτμέντια όπου πέτυχε το πρώτο γκολ του Παναθηναϊκού με πέναλτι, στην αναμέτρηση στην οποία οι «πράσινοι» πήραν τελικά τη νίκη στις καθυστερήσεις με 2-1. Στην ρεβάνς στο γήπεδο της Λεωφόρου ο 26χρονος στράικερ πανηγύρισε τρεις φορές σημειώνοντας όλα τα τέρματα της ομάδας του.

Μέσα στην πρώτη πεντάδα των σκόρερ βρίσκεται άλλος ένας παίκτης ελληνικής ομάδας. Πρόκειται για τον Κλέιτον της Λάρισας, ο οποίος έχει πετύχει μέχρι τώρα τρία τέρματα. Σκόραρε από μία φορά στα δύο παιχνίδια με την Μπλάκμπερν και το τρίτο στο «Γκούντισον Παρκ» απέναντι στην Έβερτον.

Οι δέκα πρώτοι σκόρερ του UEFA

Δ. Παπαδόπουλος (Παναθηναϊκός) 5
Χ. Λάρσον (Χέλσινγκμποργκ) 4
Σέρχιο Αγκούερο (Ατλέτικο Μαδρίτης) 4
Στ. Κίσλινγκ (Λεβερκούζεν) 4
Σ. Κλέιτον (Λάρισα) 3
Μ. Στρέλερ (Βασιλεία) 3
Ντιέγκο Φόρλαν (Ατλέτικο Μαδρίτης) 3
Ρ. Ομοτογιόσι (Χέλσινγκμποργκ) 3
Ζ. Ντεφόε (Τότεναμ) 3
Α. Αλφόνς (Ζυρίχη) 3

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 29-10-2007, 16:16:   #325
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

[right:6dcc063b89]http://www.sportime.gr/images//podosfairo/a_ethniki/panathinaikos2007-08/peseiro-satisfied.jpg[/right:6dcc063b89]

Πεσέιρο: Περίμενα περισσότερα...

Περισσότερα τέρματα ήθελε από την ομάδα του ο Ζοσέ Πεσέιρο. Ο Πορτογάλος τεχνικός του Παναθηναϊκού, έμεινε μεν ικανοποιημένος από την κατάκτηση των τριών βαθμών της νίκης, τόνισε ωστόσο, ότι αν η ομάδα του ήταν πιο ομαδική θα σημείωνε περισσότερα τέρματα, ενώ επεσήμανε ότι οι ευκαιρίες που δημιούργησαν οι φιλοξενούμενοι προήλθαν από λάθη του Παναθηναϊκού.

Αναλυτικά ο προπονητής των «πρασίνων» τόνισε: «Η νίκη είναι δίκαιη. Ήρθε εύκολα και την αξίζαμε. Αν παίζαμε πιο ομαδικά, θα πετυχαίναμε κιΆ άλλα γκολ. Παίζαμε πολλές φορές με ατομικές ενέργειες. Αυτό ίσως οφείλεται στην κούραση. Διαθέτουμε παίκτες που μπορούν να κάνουν τον αντίπαλο να τρέχει. Δώσαμε ευκαιρίες στον Ατρόμητο από δικά μας λάθη. Η ομάδα έχει την κλάση και την προσωπικότητα να αξιοποιεί καλύτερα το αριθμητικό της πλεονέκτημα.

Χαρίσαμε δύο ή τρία γκολ στους αντιπάλους, γιατί από δικά μας λάθη δεν σκοράραμε. Μπορεί να υπάρχει κούραση, αλλά μία μεγάλη ομάδα πρέπει πάντα να δείχνει χαρακτήρα, προσωπικότητα, κλάση, ποιότητα. Ξεκουράζεσαι με την κατοχή της μπάλας, κουράζεσαι όταν την διεκδικείς και αυτό ζητώ από τους παίκτες μου, γιατί ξέρω ότι μπορούν να το κάνουν. Κατά τα άλλα, άλλοι τρεις βαθμοί στο ενεργητικό μας, είμαστε ικανοποιημένοι γιΆ αυτό και ήδη σκεφτόμαστε το προσεχές παιχνίδι κυπέλλου. Κάναμε rotation και θα συνεχιστεί και στο παιχνίδι κυπέλλου. Πρέπει όμως να διατηρήσουμε τα θετικά μας στοιχεία και να βελτιωθούμε εκεί που υστερούμε. Δεν γίνεται να προσπαθούμε συνέχεια από τον άξονα, πρέπει να αξιοποιούμε τις πτέρυγες και να αλλάζουμε την μπάλα προς τα εκεί. Έτσι θα ικανοποιήσουμε και τον κόσμο μας, έτσι θα έχουμε κάνει ό,τι μπορούμε για να γεμίσει το γήπεδο. Δεν έχουμε απείθαρχη ομάδα, έχουμε χαρακτήρα. με μένα προπονητή και μΆ αυτούς τους παίκτες, δεν πρόκειται ποτέ να είμαστε ικανοποιημένοι στο 100%. Αν όλα τα βλέπουμε τέλεια, σημαίνει ότι δεν έχουμε να δώσουμε κάτι άλλο, οπότε είναι καλύτερα να φύγουμε.

Όταν υπάρχει αποβολή στην αντίπαλη ομάδα, τότε έρχεται και το άγχος, γιατί όταν με 11 παίκτες πρέπει να νικήσει μια φορά, τότε με 10 πρέπει οπωσδήποτε. Σε αυτά τα παιχνίδια (σ.σ. ελληνικά και ευρωπαϊκά) έχουμε βάλει 17 γκολ και έχουμε δεχθεί δυο. Δεν είναι όλα τέλεια. Πιστεύω ότι οι παίκτες μου έχουν την δυνατότητα να κάνουν καλά πράγματα. Αν δεν παίζουμε καλά έχω κιΆ εγώ ευθύνη. Αν νικήσουμε και τα δυο παιχνίδια που έχουμε με την ΑΕΚ, τότε θα περάσουμε εμείς μπροστά, αλλά ακόμη είναι πολύ νωρίς να μιλάμε γιΆ αυτό.Από μας εξαρτάται η κατάκτηση του πρωταθλήματος».

Ογιος: Συγκινημένος από την προσπάθεια

Γκιγιέρμο Ογιος: «Είμαι συγκινημένος με την προσπάθεια και το θάρρος που δείξαμε. Ευχαριστώ τους παίκτες του. Παρά το γεγονός ότι φύγαμε από εδώ χωρίς βαθμούς, είμαστε ενθουσιασμένοι για το μέλλον που θα έχουμε.Βρεθήκαμε σε διάφορες δυσκολίες, αλλά ποτέ δεν πάψαμε να παίζουμε ποδόσφαιρο, ποτέ δεν παραδοθήκαμε, όλοι προσέφεραν σήμερα, υπήρχε αλληλεγγύη στο παιχνίδι μα Στόχος μας είναι να ανεβαίνουμε συνεχώς. Στο παιχνίδι μας δεν έχουμε εκνευρισμό γιατί επιτρέπεται και το λάθος. Είναι μέσα στο ποδόσφαιρο κιΆ αυτό. Δεν μπορώ και δεν θέλω να σχολιάσω τη διαιτησία. Ποτέ δεν θέλω να ρίξω ευθύνες σε κανέναν. Είμαστε άνθρωποι και σαν άνθρωποι κάνουμε λάθη, είναι μέρος της ζωής μας. Το πιο δύσκολο στο ποδόσφαιρο είναι να κάνεις ευκαιρίες. Εμείς είχαμε πολύ καλές ευκαιρίες, κάνοντας αυτό που πάντα προσπαθούμε να κάνουμε. Δεν έχουμε κάνει καμία ευκαιρία εντελώς τυχαία. ΓιΆ αυτό είμαι γεμάτος και ευχαριστημένος, το ποδόσφαιρο δεν είναι μόνο οι τρεις βαθμο.ΓιΆ αυτό είμαστε ήρεμοι».

Σαλπιγγίδης: Κάπου θα στραβοπατήσει η ΑΕΚ

«Κάπου θα στραβοπατήσει και η ΑΕΚ», έλεγε ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης μετά το τέλος του αγώνα του Παναθηναϊκού με τον Ατρόμητο. Ο επιθετικός των "πράσινων", πάντως, ξεκαθάρισε ότι πρώτο μέλημα είναι να κερδίζει τους βαθμούς η ομάδα του. Στο ίδιο... τέμπο και ο Μάτος που δήλωσε ότι θέλει να παίξει μέσω του Παναθηναϊκού στην Εθνική ομάδα της χώρας του. Αναλυτικά οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών.

Δημήτρης Σαλπιγγίδης: «Σήμερα παίξαμε καλά και φτάσαμε στο ζητούμενο που είναι η νίκη. Ακόμα είναι 6η αγωνιστική, κάπου θα στραβοπατήσει και η ΑΕΚ. Το θέμα είναι να έρχονται οι βαθμοί στην ομάδα μας για να υλοποιήσουμε τους στόχους μας».

Μαρτσέλο Μάτος: «Η διαφορά με την ΑΕΚ θα μειωθεί. ¶λλωστε παίζουμε στην έδρα μας το ντέρμπι. Έχω προσαρμοστεί στην ομάδα πιο γρήγορα απΆ ότι περίμενα. Θα ήθελα μέσω του Παναθηναϊκού να παίξω και στην εθνική Βραζιλίας».

Γιόσους Σαριέγκι: «Ήταν μια μεγάλη νίκη. Το ντέρμπι με την ΑΕΚ είναι μακριά. Τώρα προέχει το ματς κυπέλλου με τον Εθνικό Αστέρα».

Χρήστος Κουτσοσπύρος: «Δεν ήταν ό,τι καλύτερο να παίζουμε με 10 παίκτες από το 10ο λεπτό. Παρόλα αυτά δείξαμε καλό αγωνιστικό πρόσωπο και χάσαμε κάποιες κλασικές ευκαιρίες. Αν μειώναμε ίσως το αποτέλεσμα να ήταν διαφορετικό. Το φετινό πρωτάθλημα θα είναι πολύ ανταγωνιστικό».

Λουτσιάνο: «Προσπαθήσαμε παρά το γεγονός πως παίζαμε με 10 παίκτες. Δείξαμε ένα καλό πρόσωπο. Κάθε αγωνιστική δείχνουμε κι ένα διαφορετικό πρόσωπο. Όλα αυτά μέχρι στιγμής πρέπει να μπουν στο μυαλό μας. Κάποιοι λένε ότι είμαι μεγάλος σε ηλικία για ποδόσφαιρο, αλλά εγώ προσπαθώ να τα δίνω όλα. Χαίρομαι που με χειροκρότησαν οι αντίπαλοι φίλαθλοι. Ευχαριστώ και τον κ. Ογιος που προσπαθεί να μου βρει έναν ρόλο μέσα στο γήπεδο για να αποδίδω καλύτερα».

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 30-10-2007, 16:22:   #326
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

[right:76a0114de3]http://www.sportime.gr/images//podosfairo/a_ethniki/panathinaikos2007-08/ivanchitz.jpg[/right:76a0114de3]
Ίβανσιτς: Θέλω να μείνω

Στην Ελλάδα και στον Παναθηναϊκό θέλει να ριζώσει ο Αντρέας Ίβανσιτς. Ο Αυστριακός μέσος βρέθηκε στο «Κέντρο Καλών Τεχνών Χαλανδρίου» για την παρουσίαση των μασκότ (Τρίξι και Φλιξ) του EURO 2008 όπου το παρών έδωσαν από πλευράς Παναθηναϊκού και οι Πεσέιρο, Βέλιτς, Τζιόλης, Σαλπιγγίδης και Βύντρα. Ο μέσος των «πρασίνων» για μια ακόμα φορά ξεκαθάρισε ότι θέλει να μείνει πολλά χρόνια στο τριφύλλι.

«Είμαι πολύ χαρούμενος στην Ελλάδα και τον Παναθηναϊκό και θέλω να μείνω εδώ κι άλλα χρόνια. Πέρυσι είχα μια καλή χρονιά. Φέτος έχουμε ξεκινήσει καλά και είμαι χαρούμενος που παίζω σε αυτή την ομάδα, αλλά το μέλλον είναι άγνωστο. Θα δούμε το καλοκαίρι».

Όσο για την φετινή χρονιά πρόσθεσε: «Θα βλέπουμε κάθε ματς ξεχωριστά. Μέχρι στιγμής παίζουμε καλό ποδόσφαιρο και πετυχαίνουμε αρκετά γκολ. Πρέπει να συνεχίσουμε τον ίδιο ρυθμό, αλλά δεν είναι εύκολο. Έρχονται δύσκολα παιχνίδια, όπως το ντέρμπι με τη ΑΕΚ και τα ματς το UEFA. Πρέπει να είμαστε συγκεντρωμένοι και να έχουμε καλή απόδοση».

Σχετικά με το EURO 2008όπου διεξάγεται στην πατρίδα του ανέφερε: «Είμαι χαρούμενος που η Ελλάδα πέρασε στο EURO 2008. Η Αυστρία είναι ωραίο μέρος και όσοι θα έρθουν θα περάσουν καλά. Εύχομαι αυτή η διοργάνωση να είναι τυχερή για εμάς. Είμαστε οικοδεσπότες, έχουμε μεγάλη πίεση και ο κόσμος της Αυστρίας περιμένει πολλά. Εμείς θέλουμε να προσφέρουμε κάτι καλό στη χώρα μας».

Ο Ίβανσιτς μίλησε και για τον συμπατριώτη του Μάχο λόγω του επικείμενου ντέρμπι με την ΑΕΚ: «Δεν είναι περίεργο. Είμαστε επαγγελματίες και το ποδόσφαιρο είναι η δουλειά μας. Εκτός γηπέδων είμαστε φίλοι, αλλά εκείνη την ημέρα θα είμαστε αντίπαλοι. Αν μου δοθεί η ευκαιρία να του βάλω γκολ, θα το κάνω. Ο Μάχο θα έχει την ευκαιρία να κάνει μια καλή σεζόν στην ΑΕΚ».

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 31-10-2007, 21:22:   #327
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

[right:342d1ff39d]http://www.sportime.gr/images//podosfairo/a_ethniki/panathinaikos2007-08/tzigger_thanasis.jpg[/right:342d1ff39d]
Νερό στο κρασί τους

Η κόντρα που ξέσπασε στις αρχές του μήνα ανάμεσα στον ερασιτέχνη και την ΠΑΕ σχετικά με το θέμα των εισιτηρίων είχε ξεθυμάνει τις τελευταίες ημέρες, ωστόσο το πρόβλημα δεν έχει λυθεί. Οι νέες εκκαθαρίσεις που ήρθαν στον ερασιτέχνη για τα ματς με Αμπερντίν και Ατρόμητο ήταν πάλι μηδενικές και για αυτό το θέμα συνεδρίασε χθες το Δ.Σ. Αυτήν τη φορά, όμως, η πολιτική που αποφασίσθηκε να τηρήσει ο Θανάσης Γιαννακόπουλος ήταν εντελώς διαφορετική. Κόντρα στον Εθνικό Αστέρα οι πράσινοι για το Κύπελλο (17.45, Αlpha).

Ουσιαστικά υπήρξε στροφή 180 μοιρών αφού, όπως όλα δείχνουν, οι δύο πλευρές έχουν αρχίσει ήδη να σκέφτονται την προοπτική του συμβιβασμού και όχι νέες συγκρούσεις και δημόσιες καταγγελίες. «Κάνουμε μία τελευταία προσπάθεια να βρούμε λύση. Να καθίσουμε στο ίδιο τραπέζι και να τα βρούμε», έλεγαν χθες άνθρωποι του ερασιτέχνη μετά το συμβούλιο.

Πλέον όχι μόνο ο κόμπος δεν έφθασε στο χτένι, όπως περίμεναν πολλοί μετά τις τοποθετήσεις τόσο του Θανάση Γιαννακόπουλου όσο και του Γιάννη Βαρδινογιάννη, αλλά υπάρχει διάθεση από τη μεριά του πρώτου να βρεθεί μέση λύση. Το ρόλο του διαμεσολαβητή ανάμεσα στις δύο πλευρές πιθανόν να παίξει ο εκπρόσωπος του ερασιτέχνη στην ΠΑΕ.

Εκτός από τις μηδενικές εκκαθαρίσεις στο χθεσινό διοικητικό συμβούλιο συζητήθηκε και το γεγονός της καθυστέρησης (σε σχέση με άλλες φορές) της συμφωνηθείσας μηνιαίας καταβολής των 30.000 ευρώ από την ΠΑΕ, αλλά μιας και ο μήνας δεν έχει φτάσει ακόμα στο τέλος του το θέμα δεν πήρε έκταση.

Το συζητούν για τα πριμ

Το θέμα των πριμ δεν έχει ξεκαθαρίσει ακόμα για τους παίκτες του Παναθηναϊκού, ωστόσο είναι στο χέρι τους να αποφασίσουν πως θα ενεργήσουν. Κάτι τέτοιο φάνηκε και από τα λόγια του Γιάννη Γκούμα προς τους συμπαίκτες του κατά την διάρκεια της προπόνησης της Τρίτης. "Να ξέρετε ότι δεν έχουμε πρόβλημα με την διοίκηση στο θέμα των πριμ, όμως θα πρέπει να το ξαναδούμε μεταξύ μας, να κάνουμε μια κουβέντα για να πάρουμε την οριστική μας απόφαση". Έτσι μέσα στις επόμενες μέρες αναμένεται να ξεκαθαρίσει και αυτό το ζήτημα, ενώ θα πρέπει να σημειωθεί ότι το κλίμα ανάμεσα στις δύο πλευρές είναι θετικό.

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 02-11-2007, 22:29:   #328
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

[right:5c1f3e1e1d]http://www.sportime.gr/images//podosfairo/a_ethniki/panathinaikos2007-08/peseiro-paok1(1).jpg[/right:5c1f3e1e1d]
Έχουμε το know how...

"Είμαι ικανοποιημένος από την προσπάθεια των παικτών μου, όχι όμως από τον τρόπο". Aυτό είχε δηλώσει ο Ζοσέ Πεσέιρο έπειτα από την ήττα από τον Αστέρα Τρίπολης. Οι "πράσινοι" βρίσκονται στην τελική ευθεία της προετοιμασίας τους εν όψει της αναμέτρησης με το Λεβαδειακό, μια ακόμη δηλαδή, απέναντι σε νεοφώτιστη ομάδα και πλέον το ζητούμενο είναι εάν το πάθημα της Τρίπολης έγινε μάθημα και κυρίως αν οι ποδοσφαιριστές έμαθαν το "τρόπο" για τον οποίο είχε κάνει λόγο ο προπονητής τους. Συζητήθηκαν την Παρασκευή στο ΣτΕ οι ενστάσεις για την κατασκευή του γηπέδου στο Βοτανικό. "Καλή δουλειά ο Πεσέιρο", το σχόλιο του Μίγκελ Ριμπέιρο Τέλες.

Επιχείρηση.... νεοφώτιστοι

Η αλήθεια είναι ότι ο Παναθηναϊκός μετά το άτυχο αποτέλεσμα στην Τρίπολη, αντέδρασε θετικά και σιγά σιγά φαίνεται να βρίσκει το ρυθμό του. Αισίως πάει για το πέντε στα πέντε (Αμπερντίν, Βέροια, Ατρόμητος, Εθνικός Αστέρας) προκειμένου να φτάσει χωρίς βαθμολογικές απώλειες και σε καλή ψυχολογική κατάσταση στο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής με την ΑΕΚ, που μπορεί να κρίνει πολλά.

Όπως και εάν έχουν τα πράγματα, οι νεοφώτιστοι τα τελευταία χρόνια τείνουν να εξελιχθούν σε εφιάλτη για τους "πράσινους", που σε καμία περίπτωση δεν επιθυμούν να βιώσουν μια ανάλογη εμπειρία στη Λιβαδειά. Η νίκη είναι εκ των ουκ άνευ και στο πλαίσιο αυτό ο Πεσέιρο φαίνεται να προσανατολίζεται στην ενδεκάδα, που παρέταξε κόντρα στον Ατρόμητο την προηγούμενη αγωνιστική. ¶λλωστε το περίφημο rotation έλαβε χώρα στον αγώνα του Κυπέλλου με τον Εθνικό Αστέρα και πλέον αναμένεται να δούμε το "τριφύλλι" με δέκα αλλαγές σε σχέση μ' αυτούς που έδωσαν το παρών στην Καισαριανή (μοναδική σταθερά ο Καραγκούνης).

Εν τω μεταξύ στο πρόγραμμα της Παρασκευής οι "πράσινοι" χωρίστηκαν σε δύο ομάδες και έπαιξαν παιχνίδια σε μικρό χώρο στο κράτημα της μπάλας και ασκήσεις τακτικής. Ύστερα χωρίστηκαν σε δύο γκρουπ με το πρώτο να δουλεύει στις στημένες φάσεις και το δεύτερο στην ανάπτυξη από τα πλάγια με σουτ. Το πρόγραμμα ολοκληρώθηκε με αποθεραπεία. Ο Σιμάο Τζούνιορ δεν πήρε μέρος στην προπόνηση προληπτικά, καθώς αποκόμισε ένα χτύπημα στο δεξιό αστράγαλο στην αναμέτρηση του Κυπέλλου, ωστόσο η κατάστασή τουδεν εμπνέει ανησυχία. Για παν ενδεχόμενο μάλιστα υποβλήθηκε και σε κάποιες εξετάσεις.

Στην τελική ευθεία για Βοτανικό

Στην Ολομέλεια του ΣτΕ ο σύμβουλος Επικρατείας, Σπύρος Μαρκάτης, όπως αναμενόταν, πρότεινε την Παρασκευή να απορριφθούν οι αιτήσεις δημοτών του Δήμου Αθηναίων, της «Επιτροπής Πολιτών για τη Διάσωση του Ελαιώνα» και ιδιοκτητών εκτάσεων του Ελαιώνα, με τις οποίες ζητούν να ακυρωθεί η παραχώρηση της έκτασης από το Δήμο Αθηναίων για την κατασκευή του γηπέδου του Παναθηναϊκού στο Βοτανικό.

Ο κ. Μαρκάτης πρότεινε άλλες αιτήσεις ακυρώσεως να απορριφθούν ως απαράδεκτες, και άλλες ως μη υπαγόμενες στην αρμοδιότητα του Συμβουλίου της Επικρατείας αλλά σε αυτήν των πολιτικών δικαστηρίων. Κάποιες τρίτες αιτήσεις πρότεινε να παραπεμφθούν στο Διοικητικό Εφετείο, ως καθ' ύλην αρμόδιο δικαστήριο. Αν μη τι άλλο, πρόκειται για μια θετική εξέλιξη σε ό,τι έχει να κάνει με το γήπεδο του Παναηναϊκού, καθώς φαίνεται να ξεπερνιούνται και τα τελευταία προβλήματα.

*Στους εκλεκτούς του Σλάβεν Μπίλιτς για τα παιχνίδια με FYROM και Αγγλία στο πλαίσιο της προκριματικής φάσης του Euro 2008 κλήθηκε ο Μάριο Γκαλίνοβιτς. Να υπενθυμίσουμε ότι οι Κροάτες χρειάζονται τρεις βαθμούς για να κλειδώσουν το εισιτήριο για τα γήπεδα της Αυστρίας-Ελβετίας.

** Οι Καρνέζης και Σιόντης πρόκειται νΆ αγωνιστούν με την ομάδα Νέων του Παναθηναϊκού στο αντίστοιχο πρωτάθλημα κόντρα στον Λεβαδειακό.

"Καλή δουλειά ο Πεσέιρο"

Αναφορά και στο έργο του Ζοσέ Πεσέιρο έκανε ο Μίγκελ Ριμπέιρο Τέλες σε συνέντευξή του στην Πορτογαλία. Ο αντιπρόεδρος της Σπόρτινγκ μίλησε για την κατάσταση που επικρατεί στα "λιοντάρια", που για ακόμα μια χρονιά φαίνεται να χάνουν το τρένο του πρωταθλήματος, το οποίο αποτελεί και το διακαή τους πόθο. Το σχετικό χωρίο για τον προπονητή του Παναθηναϊκό έχει ως εξής: "O Πεσέιρο έκανε ένα πέρασμα από την Σπόρτινγκ, την οποία οδήγησε μέχρι τον τελικό του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ και έφτασε κοντά και στην κατάκτηση του πρωταθήματος. Δεν μπορούμε να πούμε ότι έκανε άσχημη δουλειά".

Εκτός έδρας δοκιμασία για Κοπεγχάγη

Η επιστροφή στις νίκες είναι το ζητούμενο για την Κοπεγχάγη το Σάββατο (3/11), η οποία φιλοξενείται από την Ααρχάους στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του δανέζικου πρωταθλήματος. Η προσεχής αντίπαλος του Παναθηναϊκού στο Κύπελλο ΟΥΕΦΑ, προέρχεται από την απροσδόκητη εντός έδρας ήττα από τη Ράντερς, που την έριξε από την κορυφή της βαθμολογίας. Πλέον η ομάδα του Στάλε Σολμπάκεν βρίσκεται στην τρίτη θέση με 26 βαθμούς. Πάντως μεσοβδόμαδα πήρε την πρόκριση για τους "8" του Κυπέλλου. Από κει και πέρα αγώνα δρόμου κάνουν για να προλάβουν το ματς με τον Παναθηναικό οι Γέσπερ Γκρόνκιερ και Μίκαελ Γκράβγκααρντ, με το δεύτερο να συγκεντρώνει μικρότερες πιθανότητες για να είναι ετοιμοπόλεμος.

Λειτουργία εκδοτηρίων (Σάββατο, 3/11)

Για την καλύτερη εξυπηρέτηση των φιλάθλων του Παναθηναϊκού, η ΠΑΕ Παναθηναϊκός ανακοινώνει ότι το Σάββατο, 3 Νοεμβρίου τα εκδοτήρια θα λειτουργήσουν ως εξής:

Θύρα 4 του Γηπέδου «Απόστολος Νικολαϊδης»: 10:30 - 18:30.
Λ. Αλεξάνδρας 87 (παραπλεύρως Ξενοδοχείου Zafolia): 10:30 - 18:30.
Τηλεφωνικό Κέντρο (801 111 1908 ή 210-8094111): 10:30 - 18:30.

Στα εκδοτήρια συνεχίζεται η διάθεση των εισιτηρίων για τους αγώνες:

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ – ΠΑΟ (4/11/2007)
ΠΑΟ – ΑΕΚ (11/11/2007)
ΠΑΟ – SKODA ΞΑΝΘΗ (1/12/2007)
ΠΑΟ – LOKOMΟTIV MOSKVA (5/12/2007)
ΠΑΟ – ΟΦΗ (23/12/2007)

«Έλα στην Ανακύκλωση»

Κεντρικό κατάστημα της COSMOTE επισκέφτηκαν οι ποδοσφαιριστές του Παναθηναϊκού για να ενημερωθούν για το πρόγραμμα «Έλα στην Ανακύκλωση», το οποίο η εταιρία επεκτείνει, καθιστώντας εκτός από τα κτίρια και τα αποκλειστικά καταστήματά της, και τα 400 καταστήματα της ΓΕΡΜΑΝΟΣ σε όλη την Ελλάδα, σημεία συγκέντρωσης ανακυκλώσιμων υλικών.

Oι ποδοσφαιριστές Δημήτρης Σαλπιγγίδης, Λουκάς Βύντρα, Φίλιππος Δάρλας και Στέφανος Σιόντης έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον για το πρόγραμμα της COSMOTE, Επίσημου Χορηγού της ομάδας και ανακύκλωσαν συσκευές, αξεσουάρ κινητής τηλεφωνίας, μπαταρίες και μελανοδοχεία. Ο Βασίλης Παρθενόπουλος εκπροσωπώντας την ΠΑΕ Παναθηναϊκός, δήλωσε: "Η συνεργασία μας με το χορηγό μας δεν περιορίζεται σε εμπορικές ενέργειες, αλλά και πρωτοβουλίες κοινωνικού χαρακτήρα καταδεικνύοντας ότι η COSMOTE και ο Παναθηναϊκός έχουν ένα ακόμη κοινό σημείο αναφοράς: την ενεργό συμμετοχή στην προστασία του περιβάλλοντος".

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 07-11-2007, 22:10:   #329
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

[right:650556432f]http://www.sportime.gr/images//Kentriko/peseiro(1).jpg[/right:650556432f]

«Όλα στο χέρι μας»

Πεσέιρο vs δημοσιογράφοι σημειώσατε 1. Ο Πορτογάλος τεχνικός στη συνέντευξη Τύπου απέφυγε να αναφερθεί στο ντέρμπι με την ΑΕΚ παρά τις ερωτήσεις που δέχτηκε και επέμεινε στο δόγμα των τελευταίων ημερών: "Το πιο σημαντικό είναι ο αγώνας με την Κοπεγχάγη και οι ποδοσφαιριστές το μόνο που έχουν να κάνουν είναι να επικεντρωθούν σ' αυτό". Για να προσθέσει: "Ξέρουμε τις δυσκολίες και τις ευθύνες, που έχει παιχνίδι". Το παρών εκ μέρους των παικτών έδωσε ο Νασίφ Μόρις, ο οποίος σχολίασε: "Στόχος μας πάντα η νίκη". "Θέμα" με τον Βοτανικό. Σύμφωνα με τον Νικήτα Κακλαμάνη, η ΠΑΕ προτίθεται να αναλάβει εξ ολοκλήρου την ανέγερση του πράσινου ονείρου. "Κάθε πρόταση είναι καλοδεχούμενη, αρκεί να μην απεμποληθούν τα συμφέροντα του Ερασιτέχνη", λέει στο Sportime.gr ο Θανάσης Γιαννακόπουλος.

"Αποφασιστικότητα και πνεύμα αυτοθυσίας"

Η πρώτη ερώτηση είχε να κάνει με το επερχόμενο ντέρμπι με την ΑΕΚ, ωστόσο ο Ζοσέ Πεσέιρο φρόντισε με το καλημέρα να απογοητεύσει τους δημοσιογράφους, που περίμεναν στην απάντηση να ακούσουν τη λέξη "ΑΕΚ": "Το πιο σημαντικό είναι αγώνας με την Κοπεγχάγη. Οι ποδοσφαιριστές το μόνο που έχουν να κάνουν είναι να επικεντρωθούν σ' αυτό. Αυτό θα πρέπει να κάνουμε. Να επικεντρώσουμε 100% την προσοχή μας στους Δανούς. Το αυριανό παιχνίδι είναι δύσκολο γιατί η Κοπεγχάγη είναι μια πολύ καλή ομάδα και θεωρώ ότι είναι και ένα καλό τεστ για μας. Έχουμε εμπιστοσύνη στις δυνατότητές μας. Η δουλειά και τα πρόσφατα αποτελέσματα μας έχουν δώσει κίνητρα, αλλά ξέρουμε τις ευθύνες και τις δυσκολίες, που έχει αυτό το παιχνίδι."

Ακολούθως αναφέρθηκε στα στοιχεία, που θα πρέπει να καταθέσει η ομάδα του στο "Πάρκεν Στάντιον" για να φύγει με τη νίκη: "Για να κερδίσουμε θα πρέπει να διατηρήσουμε την ταυτότητά μας και πρέπει να αντιμετωπίσουμε το παιχνίδι με τα χαρακτηριστικά που διαθέτουμε. Αν παραχωρήσουμε την πρωτοβουλία των κινήσεων, αν τους αφήσουμε να οδηγήσουν το παιχνίδι σε σχέση με τα χαρακτηριστικά που έχει το δανέζικο ποδόσφαιρο, τότε, αν τα κανουμε αυτό, θα αντιμετωπίσουμε πολλές δυσκολίες. Εν αντιθέσει, αν κάνουμε όλα αυτά που μας χαρακτηρίζουν και που προπονούμαστε δεν θα έχουμε πρόβλημα. Θα πρέπει να διατηρήσουμε τα χαρακτηριστικά μας, να τα δώσουμε όλα, να έχουμε πνεύμα αυτοθυσίας, αποφασιστικότητα και είμαστε προετοιμασμένοι για ένα παιχνίδι με μεγάλη ένταση".

Για να προσθέσει: "Δεν υπάρχουν πολλά συγκρίσιμα στοιχεία μεταξύ των δύο ομάδων. Το πιο σημαντικό είναι ότι γνωρίζουμε καλά την Καπεγχάγη και είμαι σίγουρος πως και αυτοί μας έχουν μελετήσει. Ξέρουμε τι να περιμένουμε, αλλά από κει και πέρα δεν πρόκειται να αλλάξουμε τη φιλοσοφία μας. Είμαστε προετοιμασμένοι", ενώ κατέληξε: "Είμαι ευχαριστημένος, αλλά ξέρουμε ότι θα πρέπει να βελτιωθούμε παραπάνω. Η ομάδα αυτή έχει πολλά περιθώρια βελτίωσης. Μπορεί να δώσει μεγαλύτερη ένταση στο παιχνίδι της, έχει την ποιότητα να ελέγξει την κατοχή, και να βγάζει πιο γρήγορες μεταβιβάσεις. Προς αυτή την κατεύθυνση δουλεύουμε. Έχουμε χρόνο και χώρο για να βελτιωθούμε παραπάνω".

"Αποτελεσματικό το rotation"

Από τη μεριά του ο Νασίφ Μόρις σχολίασε: "Για εμάς προέχει μόνο το παιχνίδι με την Κοπεγχάγη και από κει και πέρα θα προσπαθήσουμε να επικεντρωνόμαστε στο επόμενο παιχνίδι, που έρχεται. Στόχος είναι πάντα η νίκη. Αυτό ψάχνουμε. Αν δεν μπορέσουμε σαφώς και η ισοπαλία θα είναι ένα καλό αποτέλεσμα για εμάς".

Σε ερώτηση για αν το rotation που εφαρμόζει ο Πεσέιρο θα τους επηρεάσει, απάντησε: "Ο προπονητής κάνει αυτό το rotation γιατί βλέπουμε από τη στιγμή, που έχουμε πάρα πολλά σερί ματς ότι θα χρειαστούν όλοι οι ποδοσφαιριστές. Το σημαντικό είναι έχουμε τα ίδια αποτέλεσματα είτε παίζουμε με τους τάδε παίκτες είτε με τους άλλους. Νομίζω ότι ο λόγος που βελτιωνόμαστε συνεχώς είναι επειδή περνάμε αυτά που δουλεύουμε στην προπόνηση στον αγώνα. Από κει και πέρα η προετοιμασία είναι τέλεια για κάθε αντίπαλο. Μαθαίνουμε όλες τις πληροφορίες και έτσι είμαστε 100% προετοιμασμένοι για κάθε αγώνα".

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 09-11-2007, 15:31:   #330
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

[right:f0ae67ad7d]http://www.sportime.gr/images//podosfairo/a_ethniki/panathinaikos2007-08/karagounis-papadopoulos.jpg[/right:f0ae67ad7d]
«Και τώρα η ΑΕΚ»

Νίκη επιπέδου Champions League χαρακτήρισε ο Γιώργος Καραγκούνης αυτήν επί της Κοπεγχάγης στη Δανία. Ο άσος του Παναθηναϊκού τόνισε ότι με αυτή την εμφάνιση η ομάδα του θύμισε τις παλιές καλές εποχές στην Ευρώπη, ενώ ξεκαθάρισε ότι το βάρος πλέον πέφτει στο ελληνικό πρωτάθλημα αφού ακολουθεί το μεγάλο ντέρμπι με την ΑΕΚ στην Λεωφόρο. Στο ίδιο μήκος κύματος κυμάνθηκαν και οι δηλώσεις του Δημήτηρη Παπαδόπουλου, ο οποίος έδωσε το σύνθημα της νίκης για το κυριακάτικο ντέρμπι απέναντι στους "κιτρινόμαυρους".

"Πιστεύω πως θυμίζαμε κάτι από εκείνη την ομάδα, δείξαμε κάποια στοιχεία και ήταν μία από τις νίκες που έχουν κάνει τον Παναθηναϊκό την καλύτερη ελληνική ομάδα στην Ευρώπη και μία από τις μεγαλύτερες ευρωπαϊκές. Ήταν μία μεγάλη νίκη σε ένα ματς επιπέδου Champions League. Μου θύμισε παλιές καλές εμφανίσεις. Ήταν μια μεγάλη νίκη για τον Παναθηναϊκό. Ήταν ένα ματς με φοβερό ρυθμό πάρα πολύ δύσκολο. Δεν φοβηθήκαμε, ήταν ένα διπλό Champions League", είπε ο Γιώργος Καραγκούνης.

Στη συνέχεια ο 30χρονος μέσος αναφέρθηκε στο ντέρμπι με την ΑΕΚ για το πρωτάθλημα λέγοντας χαρακτηριστικά: "Τώρα στρέφουμε το μυαλό μας στην αναμέτρηση της Κυριακής με την ΑΕΚ και θέλουμε τη νίκη που θα μας φέρει στην κορυφή της βαθμολογίας".

Από την πλευρά του ο Δημήτρης Παπαδόπουλος δήλωσε: "Παίξαμε καλά, πετύχαμε τον στόχο μας και τώρα έχουμε μπροστά μας την ΑΕΚ. Είμαστε καλύτεροι, πλέον βγάζουμε μέσα στο γήπεδο αυτά που δουλεύουμε στις προπονήσεις και αυτό φαίνεται", ενώ όταν ρωτήθηκε αν ο Παναθηναϊκός θύμισε το παλιό ευρωπαϊκό του πρόσωπο πρόσθεσε: "Εγώ δεν ήμουν στον παλιό καλό Παναθηναϊκό, αλλά όντως αυτή η ομάδα δείχνει πολύ δυνατή και με πολύ καλά στοιχεία στο παιχνίδι".

Όσο για το ντέρμπι με την ΑΕΚ ο "Παπ" συμπλήρωσε: "Από εκεί και πέρα κοιτάμε την ΑΕΚ, θέλουμε τη νίκη. 'Οποιο και να είναι το αποτέλεσμα δεν τελειώνει τίποτα, θέλουμε όμως σίγουρα τη νίκη και για αυτήν θα παλέψουμε".

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές