Greek infotainment community

Το Lateam είναι Ε Ν Α Ν Τ Ι Α σε οποιαδήποτε μορφή Π Ε Ι Ρ Α Τ Ε Ι Α Σ
Facebooktwitter
Επιστροφή   Greek infotainment community > ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ > ΑΡΧΕΙΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΕΤΩΝ > ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

ΝΕΑ ΓΙΑ ΠΑΟ

This is a discussion on ΝΕΑ ΓΙΑ ΠΑΟ within the ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ forums, part of the ΑΡΧΕΙΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΕΤΩΝ category; Χάνει τα ντέρμπι με Ολυμπιακό ο Μόρις Απών θα είναι πιθανότατα ο κεντρικός αμυντικός του Παναθηναϊκου, Νασίφ Μόρις στα δυο ...

Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 17-12-2007, 21:32:   #351
ilias
VIP

ilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the rough
Προεπιλογή

Χάνει τα ντέρμπι με Ολυμπιακό ο Μόρις

Απών θα είναι πιθανότατα ο κεντρικός αμυντικός του Παναθηναϊκου, Νασίφ Μόρις στα δυο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο «Καραϊσκάκη» για το Πρωτάθλημα και το Κύπελλο Ελλάδος, που θα διεξαχθούν στο πρώτο δεκαήμερο του Ιανουαρίου.
Οι άνθρωποι του Παναθηναϊκού έκαναν αρκετές προσπάθειες προκειμένου να χορηγηθεί άδεια στον Νοτιοαφρικανό ποδοσφαιριστή, ώστε να αγωνιστεί στα ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, όμως όλα δείχνουν, πως ο τεχνικός της Εθνικής Νοτίου Αφρικής, Κάρλος Αλμπέρτο Περέιρα, δεν είναι διατεθειμένος να κάνει αποδεκτό το αίτημα της «πράσινης» ΠΑΕ.
Πάντως οι «πράσινοι» θα επιμένουν στην πρότασή τους και αναμένεται να γίνει άλλη μια προσπάθεια από τον Γιάσμινκο Βέλιτς μήπως και καταφέρει ο Μόρις να γυρίσει στην Ελλάδα και να αγωνιστεί, τουλάχιστον σε ένα από τα δύο παιχνίδια.

sportfm.gr
Παλιά 20-12-2007, 13:58:   #352
geodon
Moderator

Το avatar του χρήστη geodon

Thanked 1.978 Times in 1.430 Posts
My Mood:
geodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to all
Προεπιλογή

[right:75f5ebd8f2]http://www.sportime.gr/images//Kentriko/victor-santheth2(1).jpg[/right:75f5ebd8f2]

«Ο Βέλιτς με “έφαγε”»

Στον Παναθηναϊκό ήρθε σαν Μεσσίας, έτοιμος να οδηγήσει την ομάδα στην κορυφή της Ελλάδας και στην ελίτ της Ευρώπης. Οι τραυματισμοί δεν τον άφησαν ποτέ να δείξει τι μπορούσε να προσφέρει στο «τριφύλλι», κι έτσι -παρά το τριετές συμβόλαιο- βρέθηκε εκτός ομάδας το καλοκαίρι. Σήμερα, από την Ισπανία και την Έλτσε όπου αγωνίζεται, ο Βίκτορ Σάντσεθ αναπολεί μέσω του Sportime.gr τις μέρες του με την πράσινη φανέλα, δίνει τα δικά του προγνωστικά για τον αγώνα του Παναθηναϊκού με την Ατλέτικο που «πρέπει να παίξουν στον… τελικό του UEFA» και τα λέει έξω από τα δόντια. Πάντιτς στο Sportime.gr: «Μεγάλη ομάδα ο Παναθηναϊκός, με ευρωπαϊκή φανέλα, μπορεί να κερδίσει στο Βιθέντε Καλντερόν». Αφιέρωμα στην αντίπαλο των πρασίνων, Ατλέτικο Μαδρίτης.

«Πρέπει να παίξουν στον τελικό του UEFA!»

«Από την Ελλάδα παίρνεις;» ακούστηκε η φωνή του Βίκτορ στην άλλη άκρη της τηλεφωνικής γραμμής. «Ωραία ήταν εκεί. Στην Ισπανία εδώ και δέκα μέρες όλο βρέχει. Αγγλία γίναμε… Εσείς πάλι όταν βρέχει, προτιμάτε να μένετε σπίτι. Που να τρέχεις τώρα… Σας ζηλεύω φίλε μου!» Μετά τη σύντομη συζήτηση περί ανέμων και υδάτων (στην κυριολεξία) ο Βίκτορ Σάντεθ δίνει τη δική του οπτική στην αναμέτρηση του Βιθέντε Καλντερόν. «Μεγάλος αγώνας, αλλά μόνο στα ονόματα και τις φανέλες. Και οι δύο ομάδες έχουν προκριθεί, οπότε είναι φυσιολογικό η συγκεκριμένη αναμέτρηση να περνάει σε δεύτερη μοίρα.

Είναι κρίμα όμως. Δύο τόσο μεγάλες ομάδες σε μια σεζόν που και οι δύο στοχεύουν πολύ ψηλά να δίνουν έναν αγώνα άνευ σημασίας…. Η αναμέτρηση Ατλέτικο – Παναθηναϊκός, έπρεπε να είναι τελικός UEFA! Εξάλλου δεν υπάρχουν και πολλές καλύτερες ομάδες… Τώρα όμως τόσο οι Έλληνες όσο και οι Ισπανοί, ρίχνουν όλο το βάρος στα εσωτερικά πρωταθλήματα. Ενώ, αν ο συγκεκριμένος αγώνας ήταν νοκ άουτ, θα γινόταν χαμός. Ο Παναθηναϊκό είναι πιο δυνατός από πέρσι, ενώ η Ατλέτικο είναι σε εξαιρετική κατάσταση. Γι αυτό σας λέω. Ο αγώνας του Βιθέντε Καλντερόν θα είναι μια προπόνηση. Υπομονή μέχρι τον ημιτελικό ή ακόμα καλύτερα τον τελικό».

«Μακάρι να έπαιζα ακόμα στον Παναθηναϊκό»

Στα νιάτα του ο Βίκτορ θεωρήθηκε (δικαίως) ένα από τα μεγαλύτερα ταλέντα του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου. Στα 20 του έπαιζε (και σκόραρε) στη Ρεάλ Μαδρίτης, ενώ το 1999, σε ηλικία 23 ετών πήρε μετεγγραφή για τη Ντρπορτίβο Λα Κορούνια όπου λατρευόταν σαν ήρωας. Ένας σοβαρότατος τραυματισμός στην περόνη όμως (λέγε με Ζε Ελίας) έστειλε τον Ισπανό μέσο στα «πιτς» για μεγάλο χρονικό διάστημα με αποτέλεσμα να μην μπορέσει ποτέ να ξαναβρεθεί στην παλιά…. ημιάγρια κατάσταση. Το πέρασμά του από την Ελλάδα ήταν σύντομο, όμως θυμάται τις μέρες του στην Παιανία με ευχαρίστηση. «Μόνο καλές αναμνήσεις έχω από τον Παναθηναϊκό. Σε μια δύσκολη φάση της καριέρας μου, αποφάσισα να φύγω από την Ισπανία και να παίξω στην Ελλάδα. Μπορεί τη χρονιά που πέρασε να μην κερδίσαμε τίποτα, όμως οι εντυπώσεις μου ήταν εξαιρετικές. Μακάρι να ερχόντουσαν αλλιώς τα πράγματα και να έπαιζα ακόμα στην Ελλάδα…».

Τελικά, τι πήγε στραβά στον περσινό Παναθηναϊκό και η ομάδα βρέθηκε νωρίς εκτός Ευρώπης και μακριά από την κορυφή της Ελλάδας; Ο Βίκτορ δίνει τη δική του απάντηση που γεννά πάντως κάποια νέα ερωτήματα. «Δύο πράγματα ήταν άλυτα στον Παναθηναϊκό. Το ένα ήταν οι τραυματισμοί. Δε θυμάμαι στην καριέρα μου κάποια ομάδα να έχει τόσους πολλούς και συχνούς τραυματισμούς βασικών παικτών. Η ομάδα άλλαζε από παιχνίδι σε παιχνίδι, καθώς μονίμως κάποιοι ήταν τραυματίες. Βέβαια, μπορεί να ήμασταν άτυχοι, αλλά από την άλλη είναι περίεργο να τραυματιζόμαστε τόσο συχνά. Σαν να μην είχαμε δυνάμεις… Το δεύτερο πράγμα για το οποίο μίλησα είναι κάτι, που αν δεν κάνω λάθος εντοπίζεται και στη φετινή ομάδα. Ενώ το ρόστερ είναι καλό και όλοι οι παίκτες είναι πρώτης γραμμής, η ομάδα αποτυγχάνει να «καθαρίσει» τα λεγόμενα εύκολα ματς με υποδεέστερους αντιπάλους. Δεν γίνεται να πάρεις πρωτάθλημα νικώντας μόνο στα ντέρμπι.

Πρέπει να κερδίζεις και μάλιστα σχετικά ξεκούραστα και τις πιο μικρές ομάδες. Αυτό δεν το καταφέραμε ποτέ, όσο ήμουν εγώ στην ομάδα και σύμφωνα με όσα διαβάζω στο internet, είναι κάτι που και φέτος έχει κοστίσει στον Παναθηναϊκό. Είναι κρίμα γιατί οι άνθρωποι γύρω από την ομάδα και ο κόσμος πολύ περισσότερο διψάνε τόσο πολύ για ένα πρωτάθλημα και μια διάκριση στην Ευρώπη. Ειδικά ο κόσμος. Τέτοιο πάθος και τέτοια ατμόσφαιρα όπως στην Ελλάδα, δε θυμάμαι ούτε στη Ρεάλ. Θα σας κάνει εντύπωση, αλλά κρίνοντας την ενημέρωση που έχει ο Έλληνας φίλαθλος για τα υπόλοιπα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα, νομίζω ότι οι Έλληνες αγαπάτε το ποδόσφαιρο περισσότερο απΆ ότι οι Ισπανοί».

«Είναι περίεργος ο ρόλος του Βέλιτς»

Το καλοκαίρι του 2006 ο Βικτορ Σάντεθ είχε υπογράψει συμβόλαιο τριετούς διάρκειας με τους «πράσινους». Ένα χρόνο αργότερα, ο Ισπανός μέσος έβλεπε την πόρτα της εξόδου, καθώς με εξαίρεση ίσως το ντέρμπι του πρώτου γύρου με τον Ολυμπιακό, ουδέποτε κατάφερε να προσαρμοστεί και να προσφέρει τα αναμενόμενα στον Παναθηναϊκό. Πώς αντιμετώπισε όμως ο ίδιος το διαζύγιο; «Ξέρω ότι ο Παναθηναϊκό περίμενε πολύ περισσότερα από ΅μένα, όπως κι εγώ περίμενα πολύ περισσότερα από τον εαυτό μου. Εγώ ήμουν πολύ ευχαριστημένος στην Ελλάδα και ήμουν βέβαιος ότι φέτος θα έπαιζα πολύ περισσότερο και πολύ καλύτερα. Στον Παναθηναϊκό φαίνεται είχαν άλλη άποψη.

Το μόνο που με ενόχλησε είναι ότι κανείς δεν μου έλεγε γιατί με αποδεσμεύει η ομάδα. Μόνο αυτό κρατάω ως αρνητικό. Δηλαδή, για ένα χρονικό διάστημα κανείς δεν μου έλεγε την αλήθεια και το λόγο που φεύγω από την ομάδα και ο ένας με παρέπεμπε στον άλλον. Όλοι οι δρόμοι όμως οδηγούσαν στο ίδιο πρόσωπο. Στον κ. Βέλιτς! Αυτός δεν με ήθελε στον Παναθηναϊκό κι έτσι με έδιωξαν. Δεν τον κατηγορώ, ούτε τρέφω αρνητικά συναισθήματα. Αυτός είναι ο ρόλος του. Βέβαια, με όσους παίκτες έχω μιλήσει και από αυτούς που έφυγαν και από αυτούς που έμειναν, όλοι έχουν ένα ερωτηματικό δίπλα στο όνομα του Βέλιτς. Δεν ξέρω γιατί. Ίσως είναι ο τρόπος του. Ίσως το γεγονός ότι δεν είναι ξεκάθαρος απέναντί μας. Όπως και να έχει πάντως, τους ευχαριστώ όλους για τον τρόπο που με υποδέχτηκαν και μου συμπεριφέρθηκαν. Δεν κρατάω κακία σε κανέναν. Περισσότερο μου λείπει ο κόσμος της ομάδας. Για αυτούς τους ανθρώπους αξίζει να κάνουμε τα πάντα προκειμένου να δουν την ομάδα τους εκεί που την ονειρεύονται. Μακάρι να συμβεί φέτος. Το εύχομαι μέσα από την καρδιά μου…».

Πηγή : sportime.gr

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Ο χρήστης geodon δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-12-2007, 16:20:   #353
geodon
Moderator

My Mood:
geodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to all
Προεπιλογή

[right:34e485ec12]http://www.contra.gr/images/peceiro_281207_m.jpg[/right:34e485ec12]
Πεσέιρο: "Να παραμείνουμε απαιτητικοί"

Το κλειδί για τον φετινό Παναθηναϊκό είναι "να ζητάμε πάντα περισσότερα πράγματα", όπως δήλωσε ο Ζοζέ Πεσέιρο στο επίσημο περιοδικό του συλλόγου, το "Παναθηναϊκό Τριφύλλι". Ο Πορτογάλος τεχνικός παραχώρησε συνέντευξη στην οποία μίλησε για τη φήμη των "πρασίνων", το rotation και το... μπάσκετ. Ορισμένα αποσπάσματα…

- Πόσο σημαντικό είναι να εργάζεστε σε ένα σύλλογο με ιστορία, όπως ο Παναθηναϊκός;
"Αυτός ακριβώς είναι ένας από τους λόγους που ήρθα στην Ελλάδα. Το ότι ο Παναθηναϊκός είναι ένας σύλλογος που γνωρίζουν όλοι όσοι ασχολούνται με το ευρωπαϊκό ποδόσφαιρο ή το ευρωπαϊκό μπάσκετ. Το ότι είναι ένας σύλλογος με πολλές επιτυχίες, έχει πολύ κόσμο που τον ακολουθεί και τον υποστηρίζει με πολύ πάθος".

- Πόσο απαραίτητο είναι για έναν προπονητή να έχει την ικανότητα να μεταδίδει την πίστη του στους παίκτες του;
"Μπορεί να διαθέτεις εμπειρία και γνώσεις, αλλά αν δεν είσαι ικανός να βοηθήσεις τους παίκτες σου να βελτιωθούν, να τους εμπνεύσεις, να τους κάνεις να πιστέψουν στις αξίες και τους κανόνες της ομάδας, στις δυνατότητές τους και στη δυναμική του συνόλου, δεν μπορείς να είσαι πετυχημένος. Είναι πάντοτε ζητούμενο να μπορέσουμε να συνθέσουμε τις φιλοδοξίες και το 'εγώ' όλων σε ένα σύνολο, να πιστέψουμε σε κάποιους κοινούς κανόνες και αρχές και να τους υπερασπίσουμε με θέρμη, όχι με... βαριά καρδιά".

- Θα προτιμούσατε να χάσετε με τον δικό σας τρόπο ή να κερδίσετε με τον τρόπο ενός άλλου προπονητή;
"Προτιμώ να παίζω με τον δικό μου τρόπο κι ας χάσω. Αλλιώς θα είναι σαν να απαρνιέμαι στοιχεία της ταυτότητάς μου".

- Εχει γίνει πολύς λόγος για το rotation και τον τρόπο που εφαρμόζεται στην ποδοσφαιρική ομάδα. Πόσο εύκολο είναι να διατηρηθεί η ισορροπία κατΆ αυτόν τον τρόπο;
"Το rotation στο ποδόσφαιρο έχει συγκεκριμένα και γνωστά 'υπέρ' και 'κατά'. Το βασικό πλεονέκτημα που σου δίνει είναι ότι μπορείς να παίζεις με μεγαλύτερη ένταση σε κάθε αγώνα. Την ίδια στιγμή είναι φυσικό να χάνεις σε αυτοματισμούς. Το ζήτημα είναι αυτά τα δύο να τα ισορροπήσεις. Και φυσικά, το όποιο rotation εξαρτάται από το υλικό που έχεις στα χέρια σου. Προσωπικά πιστεύω πως έχω το υλικό που μου επιτρέπει να το εφαρμόσω και τους ποδοσφαιριστές που μπορούν να ανταποκριθούν σ' αυτό".

- Στις… προγραμματικές σας δηλώσεις, όταν αναλάβατε τον Παναθηναϊκό, είχατε πει πως προτιμάτε μία νίκη με 4-3 από μία νίκη με 1-0. Πέντε μήνες μετά, όμως, 4-3 δεν έχουμε δει.
"Είναι συχνά άλλο αυτό που επιθυμούμε και άλλη η πραγματικότητα. Κι είναι πάντα καλό να προσπαθείς να αλλάξεις διατηρώντας τα πόδια στο έδαφος. Τη μία Κυριακή νικάς την ΑΕΚ, την άλλη χάνεις από τον Αστέρα Τρίπολης. Αλλοτε χρειάζεται να μειώσεις συνειδητά τα επίπεδα της ευφορίας που νιώθεις και άλλοτε να τονώσεις την εμπιστοσύνη των παικτών στον εαυτό τους. Το πιο σημαντικό είναι να παραμένουμε απαιτητικοί. Αν χάσουμε την ικανότητα να κυνηγάμε παραπάνω πράγματα, θα έρθουν νομοτελειακά η χαλάρωση και η πτώση".

- Εχει τύχει ποτέ να νιώσετε πως η κριτική που ασκούν στο πρόσωπό σας οι εφημερίδες είναι άδικη ή υπερβολική;
"Δεν διαβάζω εφημερίδες. Να σας πω όμως κάτι; Οντας προπονητής του Παναθηναϊκού είμαι περισσότερο αναγνωρίσιμος π.χ. από τον επιστήμονα που πήρε φέτος το Νόμπελ Ιατρικής. Από τη στιγμή λοιπόν που απολαμβάνω αυτή την υπερβολική κοινωνική αναγνώριση, θα πρέπει να είμαι προετοιμασμένος και για τα υπόλοιπα. Ακόμα και να με αποδοκιμάσουν".

Πηγή : contra.gr

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 03-01-2008, 23:40:   #354
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

[right:6ba63666a5]http://www.supersport.gr/media/48602.jpg[/right:6ba63666a5]
Ψωνίζει από Ανγκόλα ο Παναθηναϊκός...

Θέλει τον Φλάβιο ο Παναθηναϊκός Ότι ο Παναθηναϊκός στοχεύει σε παίκτη από την Ανγκόλα είναι γνωστό εδώ και αρκετές ημέρες. Ωστόσο οι "πράσινοι" δεν κοιτάζουν μόνο τον Μανούτσο της Μάντσεστερ, αλλά τον Φλάβιο Αμάντο, ο οποίος αγωνίζεται στην Αλ Αχλί. Μάλιστα, έχει κατατεθεί και πρόταση για την απόκτηση του 28χρονου επιθετικού. Αυτό αναφέρει η ιστοσελίδα "FilGoal.com", η οποία φιλοξενεί και δηλώσεις του μάνατζερ Αχμεντ Σουαλέμ που ενεργεί για τον Παναθηναϊκό.

'Εχουν καταθέσει πρόταση στην ομάδα και περιμένουμε την απάντηση της. Η πρόταση μας είναι πολύ καλή,, αν αναλογιστεί ότι ο Φλάβιο τον επόμενο χρόνο μένει ελεύθερος και θέλει διακαώς να αγωνιστεί σε ευρωπαϊκό σύλλογο".

Με τον Απόλλωνα θα εκτίσει την ποινή του ο Παπαδόπουλος

Σο παιχνίδι με τον Απόλλωνα Καλαμαριάς θα εκτίσει την ποινή του ο Δημήτρης Παπαδόπουλος, ο οποίος στον αγώνα με τον Αρη συμπλήρωσε τέσσερις κίτρινες κάρτες.

Στο μεταξύ, οι παίκτες του Παναθηναϊκού προπονήθηκαν το πρωί της Πέμπτης υπό τις οδηγίες του Ζοζέ Πεσέιρο, ο οποίος επέστρεψε από την Πορτογαλία, όπου είχε μεταβεί για την Πρωτοχρονιά. Όλοι οι παίκτες γυμνάστηκαν χωρίς το παραμικρό πρόβλημα, εκτός του Τζόζεφ Ενακαρίρε, ο οποίος εξακολουθεί να υποβάλλεται σε ατομικό πρόγραμμα.

Πηγή : supersport.gr

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 04-01-2008, 15:35:   #355
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

[right:b343caabc0]http://www.sportime.gr/images//podosfairo/a_ethniki/panathinaikos2007-08/mantzios.jpg[/right:b343caabc0]

Θέλει Μάντζιο ο Μαλεζάνι

Ιταλικές σειρήνες ηχούν για τον Βαγγέλη Μάντζιο. Σύμφωνα με δημοσίευμα της «Gazzetta Dello Sport» η Έμπολι καλοβλέπει την περίπτωση του Έλληνα επιθετικού. Συγκεκριμένα, ο Αλμπέρτο Μαλεζάνι έχει εισηγηθεί στην διοίκηση του ιταλικού συλλόγου την απόκτηση του Μάντζιου, με τον οποίο είχε συνεργαστεί όταν βρισκόταν στον πάγκο του Παναθηναϊκού. Είναι γνωστό άλλωστε, ότι ο επιθετικός του Παναθηναϊκού ήταν από τα αγαπημένα παιδιά του Ιταλού τεχνικού τη σεζόν 2005-06 όπου εργαζόταν στο τριφύλλι.

Η Gazzetta αναφέρει ότι ο 25χρονος άσος κοστολογείται στα 2 εκατ. ευρώ από τον Παναθηναϊκό και όλα θα εξαρτηθούν από το πόσο διατεθειμένη είναι η Έμπολι να διαθέσει αυτό το ποσό. Αξίζει πάντως να σημειωθεί ότι για τον Μάντζιο είχε εκδηλώσει ενδιαφέρον και η Σιένα.

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 08-01-2008, 13:37:   #356
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

[right:665eedbcc0]http://www.sportime.gr/images//podosfairo/a_ethniki/panathinaikos2007-08/salpi-ivankalamaria.jpg[/right:665eedbcc0]
Το ντέρμπι και η πρωτιά…

Η αυλαία του πρώτου γύρου βρήκε τον Παναθηναϊκό στη δεύτερη θέση, όμως στο στρατόπεδο των «πρασίνων» διάχυτη είναι η πεποίθηση ότι η ομάδα μπορεί να πιάσει κορυφή και μάλιστα λίαν συντόμως. Πρώτος και καλύτερος ο Ζοσέ Πεσέιρο έδωσε το σύνθημα: «Είμαστε δεύτεροι, όμως την Κυριακή μπορούμε να είμαστε πρώτοι». Το mind game λοιπόν εν όψει του ντέρμπι με τον Ολυμπιακό ξεκίνησε από τη Δευτέρα. Ίβανσιτς: «Μπορούμε και φέτος να κερδίσουμε μέσα στο Καραϊσκάκη». Ντέρμπι ¶ιντραχτ Φρανκφούρτης και Αταλάντα για τον Βαγγέλη Μάντζιο. Φιλικό με Ηλυσιακό την Τετάρτη, εξετάσεις ο Ρομέρο.

Μπορεί ο Παναθηναϊκός να καρδιοχτύπησε τους φίλους του για να κερδίσει τον Απόλλωνα Καλαμαριάς, εμφανίζοντας τα γνωστά συμπτώματα απέναντι σε ομάδες που παίζουν κλειστά, όμως το μυαλό όλων πλέον είναι στις επερχόμενες αναμετρήσεις με τον Ολυμπιακό για το πρωτάθλημα και το Κύπελλο. ¶λλωστε τα εν λόγω παιχνίδια μπορούν να κρίνουν πολλά, τόσο από άποψη βαθμολογική όσο και ψυχολογική.

Στο πλαίσιο λοιπόν αυτό ο Ζοσέ Πεσέιρο στην ομιλία προς του ποδοσφαιριστές του τη Δευτέρα φρόντισε να τους ανυψώσει το ηθικό. Ο Πορτογάλος τεχνικός είπε, μεταξύ άλλων: «Δημιουργήσαμε ευκαιρίες απέναντι στον Απόλλωνα Καλαμαριάς όμως είχαμε πρόβλημα στην τελική πάσα», ενώ πρόσθεσε: «Είμαστε στη δεύτερη θέση, όμως την Κυριακή μπορούμε να είμαστε πρώτοι».

Ίβανσιτς: «Με οδηγό την περσινή νίκη»

Εν τω μεταξύ ο Αντρέας Ίβανσιτς στις δηλώσεις του μετά τη λήξη της αναμέτρησης με τον Απόλλωνα Καλαμαριάς στάθηκε στην ψυχολογική αναγκαιότητα της κατάκτησης των τριών βαθμών εν όψει Ολυμπιακού: «Ήταν πολύ σημαντικό να ξεκινήσουμε τον νέο χρόνο με νίκη. Ήταν πολύ δύσκολο το παιχνίδι, διότι η Καλαμαριά έπαιξε πολύ καλά στην άμυνα, ωστόσο, σταθήκαμε και τυχεροί που κερδίσαμε μΆ ένα πέναλτι στο τέλος. Σημασία βέβαια έχει ότι νικήσαμε, όχι το πως. Έπρεπε άλλωστε να πάρουμε αυτόν τον αγώνα στην έδρα μας, διότι ακολουθούν δύο δύσκολα ματς με τον Ολυμπιακό. Αυτή η νίκη λοιπόν μας δίνει αυτοπεποίθηση για αυτούς τους αγώνες».

Όσο για την υπόσχεσή του για την αναμέτρησή στο Καραϊσκάκη; «Ξέρουμε τι μας περιμένει στο Καραϊσκάκη. Είναι δύσκολο να παίζεις εκεί. Την περασμένη σεζόν όμως τους νικήσαμε 1-0 και πιστεύω ότι το ίδιο μπορούμε να κάνουμε και φέτος στο πρωτάθλημα και μετά θα δούμε τι θα γίνει και στο ματς του Κυπέλλου, το οποίο είναι διαφορετικό».

Κληθείς να σχολιάσει την επετειακή φανέλα, αλλά και την παρουσία του κόσμου, σημείωσε: «Η φανέλα είναι πολύ ωραία. Μου άρεσε πολύ το χρώμα, όλο πράσινο, ενώ και τα παραδοσιακά στυλ στις φανέλες, τα προτιμώ. Είναι ξεχωριστά. Όσο για τον κόσμο, αν έχουμε τέτοια υποστήριξη σε όλα τα παιχνίδια, τότε για όλους τους αντιπάλους θα είναι πολύ δύσκολο να μας νικήσουν, ειδικά στην έδρα μας. Ήταν γενικά μία καλή βραδιά, μία καλή ατμόσφαιρα για μας και χωρίς αυτούς τους οπαδούς δεν είναι εύκολο να παίξουμε. Τους θέλουμε συνέχεια δίπλα μας για να γίνουμε ακόμα πιο δυνατοί».

Μάτος: «Ελπίζω να γιορτάσουμε το πρωτάθλημα με τον Παναθηναϊκό»

Από τη μεριά του ο Μαρσέλο Μάτος παραδέχτηκε ότι ο Παναθηναϊκός έχει πρόβλημα απέναντι σε ομάδες, που παίζουν κλειστά: «Όποτε αντιμετωπίζουμε ομάδες, όπως η Καλαμαριά που κλείστηκε πίσω, έχουμε προβλήματα. Σημασία έχει πως νικήσαμε, μετρούν οι βαθμοί, παρά τις δυσκολίες που συναντήσαμε. Το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό είναι ένα ντέρμπι. Δεν γνωρίζω αν θα κερδίσουμε, αλλά το ελπίζω».

Για την παρουσία του Έκι Γκονζάλες στο αρχικό σχήμα τόνισε: «Περιμένουμε πάντα το καλύτερο γι' αυτόν, είναι μεγάλος παίκτης, ήταν το πρώτο του παιχνίδι, είχε μείνει για μεγάλο χρονικό διάστημα εκτός δράσης και σταδιακά θα αποκτά ρυθμό και θα βελτιώνεται και θα μπορέσει έτσι να βοηθήσει περισσότερο τον Παναθηναϊκό».

Η συζήτηση δεν θα μπορούσε να μην έρθει και στα του Ολυμπιακού: «Ένα παιχνίδι πολύ δύσκολο, ελπίζω να μπορέσουμε κερδίσουμε. Κάθε φορά που ο Παναθηναϊκός παίζει με μεγάλες ομάδες, αποδίδει πολύ καλά», ενώ κατέληξε: «Σκέφτομαι μόνο τον Παναθηναϊκό και την κατάκτηση του πρωταθλήματος φέτος που ο Παναθηναϊκός συμπληρώνει εκατό χρόνια. Είμαι πολύ ευτυχισμένος που παίζω στον Παναθηναϊκό, που φέτος συμπληρώνει 100 χρόνια, ελπίζω με τους συμπαίκτες μου να το γιορτάσουμε με το πρωτάθλημα».

Μήλον της έριδος ο Μάντζιος

Το όνομα του Βαγγέλη Μάντζιου εμπλέκεται τον τελευταίο καιρό με σενάρια αποχώρησης από την Παιανία. Μετά τα δημοσιεύματα από την Ιταλία που έκαναν λόγο για ενδιαφέρον αρκετών ομάδων, ήρθαν αυτά από τη Γερμανία. Συγκεκριμένα ο επιθετικός του τριφυλλιού" φέρεται να βρίσκεται στο στόχαστρο της ¶ιντραχτ Φρανκφούρτης, η οποία ψάχνει να ενισχυθεί στη γραμμή κρούσης έπειτα από τη φυγή των Μίκαελ Τουρκ και Ναοχίρο Τακαχάρα, με τον Έλληνα επιθετικό να συγκεντρώνει όλα εκείνα τα στοιχεία που ψάχνουν οι άνθρωποι της γερμανικής ομάδας.

Μάλιστα φιλοξενούνται και δηλώσεις προέδρου της ομάδας των Αμανατίδη και Κυργιάκου, Χέριμπερ Μπρουχάγκεν, οοποίος επισημαίνει: «Ψάχνουμε να ενισχυθούμε και γι' αυτό το λόγο θέλουμε να πάρουμε κάποιον επιθετικό». Πάντως να επισημάνουμε ότι δεν είναι η πρώτη φορά που η ¶ιντραχτ φλερτάρει με τον Βαγγέλη Μάντζιο, το όνομα του οποίου είχε ακουστεί και στην καλοκαιρινή μεταγραφική περίοδο. Από κει και πέρα σημειώνεται ότι είναι ορατό το ενδεχόμενο εντός των προσεχών ημερών να υπάρξει και κατάθεση επίσημης πρότασης.

Σε ό,τι έχει να κάνει με τις ιταλικές ομάδες η Αταλάντα είναι αυτή που έχει εκδηλώσει ουσιαστικό ενδιαφέρον για τον Μάντζιο. Η ιταλική ομάδα έχει τον έχει παρακολουθήσει αρκετές φορές, ενώ το απόγευμα της Κυριακής άνθρωπος της βρέθηκε στο "Απόστολος Νικολαΐδης" για να τον δει. Μ' αυτά και μ' αυτά στο προσεχές διάστημα θα πρέπει να περιμένουμε εξελίξεις και πλέον είναι ορατό το ενδεχόμενο αποχώρησης του 24χρονου άσου από την Παιανία.

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 10-01-2008, 13:13:   #357
ilias
VIP

ilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the rough
Προεπιλογή

Φέρνει Πόστιγκα ο Παναθηναϊκός

Σε κατΆ αρχήν συμφωνία με την Πόρτο για τον δανεισμό έως το καλοκαίρι του Χέλντερ Πόστιγκα έχει έρθει ο Παναθηναϊκός. Οι «πράσινοι» φέρεται να τα έχουν βρει και με τον 25χρονο Πορτογάλο φορ, ο οποίος είναι διεθνής με την Εθνική του ομάδα και αναμφίβολα πρόκειται για πολύ καλή περίπτωση.
Οι πληροφορίες αναφέρουν ότι ο ΠΑΟ θα αποκτήσει δανεικό έως το καλοκαίρι τον Πόστιγκα, έχοντας παράλληλα οψιόν αγοράς του. Ο 25χρονος φορ ήταν βασικό στέλεχος στην μεγάλη Πόρτο του Μουρίνιο που κατέκτησε το Champions League, ενώ έχει φορέσει την φανέλα των Σεντ Ετιέν και Τότεναμ.
Φέτος έχει χάσει την θέση του στην βασική ενδεκάδα της Πόρτο και θέλει να πάρει παιχνίδια στα πόδια του, ενόψει και του Euro 2008.

kalimera.gr
Παλιά 10-01-2008, 20:25:   #358
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

[right:931d3a6030]http://www.sportime.gr/images//Kentriko/vardinogianis_super-league.jpg[/right:931d3a6030]
To πήρε αλλιώς ο Τζίγγερ

Τη φωτιά που άναψε με τις δηλώσεις του κατά την κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του Παναθηναϊκού θέλησε να σβήσει ο Γιάννης Βαρδινογιάννης. Ο μεγαλομέτοχος των «πρασίνων» προσπάθησε να υποβαθμίσει το θέμα, επισημαίνοντας, μεταξύ άλλων: «ό,τι και να ειπώθηκε και όπως ειπώθηκε, ήταν σε πολύ στενό οικογενειακό περιβάλλον με παίκτες, συνεργάτες και φίλους». Επιβεβαίωσε, δε, την έλευση του Χέλντερ Πόστιγκα στον Παναθηναϊκό, κάτι που έκανε και ο Ζεσουάλδο Φερέιρα. Ο προπονητής της Πόρτο στη συνέντευξη Τύπου εν όψει της αναμέτρησης των «δράκων» με την Μπράγκα, μάλιστα έδωσε την ευχή του στον 25 χρονο επιθετικό, που, όπως τόνισε θα έχει την ευκαιρία να πάρει παιχνίδια στα πόδια του. «Υπάρχει πρόταση του Παναθηναϊκού για τον Πόστιγκα».

Αναλυτικά τα όσα δήλωσε ο κ. Βαρδινογιάννης:

«Σας φώναξα εδώ σήμερα γιατί έχει δημιουργηθεί ένα θέμα με τις γνωστές υπερβολές στην Ελλάδα. Ό,τι και να ειπώθηκε και όπως ειπώθηκε, ειπώθηκε σε ένα πολύ στενό οικογενειακό περιβάλλον με παίκτες, συνεργάτες και φίλους. Λυπάμαι αν κάποιοι έδωσαν μια λάθος διάσταση και μια λάθος κατεύθυνση. Όπως λυπάμαι και αν κάποιοι θίχθηκαν απ΄ αυτό.

Κατά δεύτερον, δεν θα δώσω εξετάσεις για τις προθέσεις μου όσον αφορά τη βία και για το ποδόσφαιρο γενικότερα. Και στις τοποθετήσεις που έχω κατ΄ επανάληψη κάνει γι΄αυτό το θέμα, όχι μόνο με δηλώσεις, αλλά και έμπρακτα. Πολλές φορές έξω από λογικές φιλάθλων και οπαδών έχω αποδείξει ότι είμαι κάθετα ενάντια στη βία και οτιδήποτε δεν προάγει το ευ αγωνίζεσθαι.

Το τρίτο που θα έπρεπε να συζητάμε κιόλας είναι ότι είμαι πολύ χαρούμενος γιατί το πρώτο μήνα του 2ου αιώνα του Παναθηναϊκού μας ξεκινά με δυο ντέρμπι. Ήμασταν και θα είμαστε οι αιώνιοι αντίπαλοι, γιατί είμαστε δυο κορυφαίες ομάδες της Ελλάδας και οι ομάδες που θα είναι για πάντα στο μέλλον οι αιώνιοι αντίπαλοι. ΚιΆ αυτό δεν πρέπει να το ξεχνάμε,. Πιστεύω ότι θα γίνει ένα καλό παιχνίδι και είμαι σίγουρος για την ομάδα μου και για τους παίκτες μου».

«Δεν θέλω μεταγραφές για τις μεταγραφές»

Ερωτηθείς να σχολιάσει τα των μεταγραφών: «Επανειλημμένα γίνονται μεταγραφές σε ομάδες και επανειλημμένα οι ομάδες δεν ενισχύονται. Γιατί αν με το που γίνονται μεταγραφές ενισχύονταν οι ομάδες, τότε η δουλειά θα ήταν πολύ εύκολη. Μεταγραφές για τις μεταγραφές δεν θέλω να κάνουμε. Έχουμε έναν σχεδιασμό θέλουμε ο Παναθηναϊκός να είναι και να γίνει πρωταγωνιστής σε Ελλάδα και εξωτερικό, αλλά αυτό γίνεται μόνο μέσα από ένα πλάνο και έναν προγραμματισμό. Αυτό χρειάζεται θυσίες πολλές φορές, αλλά πάντα με μια στρατηγική και ξεκάθαρη θέση για αυτό που θες από την ομάδα σου. Μεταγραφές έχουν γίνει στο παρελθόν και έχουν αποτύχει, μεταγραφές έχουν γίνει πολλές φορές στα λόγια και σίγουρα μεταγραφές για τις μεταγραφές δεν βοηθούν τις ομάδες. ¶ρα, λοιπόν, καταλήγω. Καλό είναι να γίνονται μεταγραφές με στόχο την ενίσχυση της ομάδα και αυτό είναι που πρέπει να γίνεται».

Για την περίπτωση του Χέλντερ Πόστιγκα τόνισε: «Όταν παίρνεις έναν παίκτη για την ομάδα σου, πιστεύεις ότι κάνει για την ομάδα σου. Είναι στο δικό σου χέρι να του δώσεις τα εφόδια που χρειάζεται για να γίνει όσο το δυνατόν καλύτερος για την ομάδα σου. Και εγώ περιμένω και πάντα θα περιμένω από τους παίκτες της ομάδας μου μέσα στο γήπεδο και στις προπονήσεις να αποδεικνύουν ότι αξίζουν να είναι παίκτες του Παναθηναϊκού. Και δεν μιλάω μόνο για μένα, γιατί αυτό προφανώς ισχύει και για τις άλλες ομάδες. Νομίζω ότι είναι σχεδόν ολοκληρωμένο το θέμα, ένας παίκτης τον οποίο πήραμε για συγκεκριμένο λόγο. Δεν χρειάζεται φυσικά να αναφέρω το βιογραφικό του, θεωρούμε ότι θα βοηθήσει άμεσα την ομάδα και αυτός είναι ο βασικός μας στόχος».

Για μεταγραφές συνολικά: «Είναι πολύ σημαντικό να γνωρίζει ο κόσμος, που ζει δυο μεταγραφικές περιόδους, μια το καλοκαίρι και μια το χειμώνα. Δεν είμαστε η ομάδα που μας αρέσει να πετάμε ονόματα στο τραπέζι για άλλους λόγους. Έχουμε έναν σχεδιασμό, είναι πολύ ξεκάθαρος, χτίζουμε μια ομάδα και νομίζω ότι αυτό φαίνεται. Είναι προφανές ότι υπάρχει κάτι που δημιουργείται σε πολύ σταθερή βάση. Εδώ είμαστε και τον Ιανουάριο και τον Ιούνιο για να κάνουμε αυτά που πιστεύουμε ότι είναι σημαντικά για την ομάδα».

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 11-01-2008, 19:45:   #359
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Πολύ δύσκολα ο Μάτος

Εξαιρετικά αμφίβολη καθίσταται πλέον η παρουσία του Μαρσέλο Μάτος στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό. Ο Βραζιλιάνος αποχώρησε από την προπόνηση της Παρασκευής λόγω ενοχλήσεων και ως εκ τούτου ο Ζοσέ Πεσέιρο μάλλον καταστρώνει τα πλάνα του χωρίς αυτόν. ¶λλωστε ο Πορτογάλος τεχνικός έχει δείξει ότι δεν υπολογίζει σε παίκτες που δεν είναι 100 % έτοιμοι, αν και τον τελευταίο καιρό αρέσκεται σε κάποιες εκπλήξεις, όπως με την απρόσμενη χρησιμοποίηση του Γκονζάλες απέναντι στον Απόλλωνα Καλαμαριάς.

Η Παρασκευή ήταν η κρίσιμη μέρα για τον Μαρσέλο Μάτος, ωστόσο τα μαντάτα δεν ήταν καλά. Ο Βραζιλιάνος ακολούθησε μόνο το μισό πρόγραμμα και στη συνέχεια αποχώρησε λόγω ενοχλήσεων, γεγονός που καθιστά την παρουσία του στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό εξαιρετικά αμφίβολη. Βέβαια ο Ζοσέ Πεσέιρο θα περιμένει και την τελευταία προπόνηση του Σαββάτου, ωστόσο με τα τωρινά δεδομένα μάλλον έχει αρχίσει να ψάχνει για τον αντικαταστάτη του. ΜΆ αυτά και μΆ αυτά ο Σιμάο Μάτε Τζούνιορ φαντάζει ως ο επικρατέστερος, αν και δεν θα πρέπει να αποκλείσουμε κάποια έκπληξη.

Το μενού της Παρασκευής

Οι ποδοσφαιριστές μετά το καθιερωμένο ζέσταμα έκαναν ασκήσεις στις πάσες με χρήση μικρών τερμάτων και ταχύτητες. Στην συνέχεια επιδόθηκαν σε ασκήσεις πάνω στην ανάπτυξη και ολοκλήρωσαν με στημένες φάσεις και αποθεραπεία. Ατομικό πρόγραμμα ακολούθησε ο Τζόζεφ Ενακαρίρε, ενώ θεραπεία ακολούθησε ο Σεμπάστιαν Ρομέρο.

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 15-01-2008, 20:01:   #360
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

[right:a9c9f06bce]http://www.sportime.gr/images//podosfairo/a_ethniki/panathinaikos2007-08/tziigger-superleague(1).jpg[/right:a9c9f06bce]
Απλά συστάσεις στον Τζίγγερ

Ενώπιον του Εισαγγελέα Πρωτοδικών, Κωνσταντίνου Σημιτζόγλου παρουσιάστηκε την Τρίτη ο Γιάννης Βαρδινογιάννης σχετικά με την περιβόητη ατάκα του κατά την κοπή της πρωταχρονιάτικης πίτας του Παναθηναϊκού. Ο μεγαλομέτοχος των "πρασίνων" σημείωσε ότι επρόκειτο για μια κουβέντα που έγινε σε στενό κύκλο και κάπου εκεί το θέμα έλαβε τέλος. Επιπλέον επανέλαβε ότι η μέχρι τώρα διαδρομή του έχει δείξει ότι είναι κάθετα αντίθετος με τη βία και σε καμία περίπτωση δεν ήθελε να δυναμιτίσει την ατμόσφαιρα πριν από το ντέρμπι.

Ο αθλητικός εισαγγελέας από τη μεριά του έκανε τις απαραίτητες συστάσεις και κάπου εκεί μπήκε τελεία...

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές