Greek infotainment community

Το Lateam είναι Ε Ν Α Ν Τ Ι Α σε οποιαδήποτε μορφή Π Ε Ι Ρ Α Τ Ε Ι Α Σ
Facebooktwitter
Επιστροφή   Greek infotainment community > ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ > ΑΡΧΕΙΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΕΤΩΝ > ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

ΝΕΑ ΓΙΑ ΠΑΟ

This is a discussion on ΝΕΑ ΓΙΑ ΠΑΟ within the ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ forums, part of the ΑΡΧΕΙΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΕΤΩΝ category; Ανταλλαγή... πυρών! Ο Ολυμπιακός έχασε, ο Παναθηναϊκός κέρδισε και ξαναμπήκε στο κόλπο του τίτλου αλλά η Παιανία μοιάζει έτοιμη να ...

Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 01-04-2008, 14:37:   #391
geodon
Moderator

Το avatar του χρήστη geodon

Thanked 1.978 Times in 1.430 Posts
My Mood:
geodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to all
Προεπιλογή

Ανταλλαγή... πυρών!

Ο Ολυμπιακός έχασε, ο Παναθηναϊκός κέρδισε και ξαναμπήκε στο κόλπο του τίτλου αλλά η Παιανία μοιάζει έτοιμη να εκραγεί. Όχι από οπαδούς όπως στου Ρέντη, αλλά από... εσωτερικά πυρά. Οι δηλώσεις του Γκονζάλες δεν έμειναν αναπάντητες από τον Πεσέιρο. «Με εξέθεσες με αυτά που είπες», ήταν τα λόγια του Πορτογάλου. Η απάντηση ήρθε αμέσως: «Και συ με εξέθεσες με το πρόστιμο»… «Δεν είμαστε κότες», συνέχισε ο Έκι αναφερόμενος σε ατάκα του Βέλιτς… Ούτε ο Παπαδόπουλος έμεινε έξω από τον χορό, με τον Πεσέιρο να του ζητά εξηγήσεις για την απόφαση του να εκτελέσει το πέναλτι. Ίβανσιτς: Παίξαμε καλύτερα με τις αλλαγές. Θέλει να κρατήσει στην Σάλτσμπουργκ τον Αυστριακό ο Αντριάνσε.

"Γιατί εκτέλεσες το πέναλτι;"

Ήταν αναμενόμενο οι δηλώσεις του Γκονζάλες αλλά και η… παράκαμψη της εντολής για το πέναλτι από τον Παπαδόπουλο να δημιουργήσουν εκρηκτικό τοπίο στην Παιανία. Ο Πεσέιρο δεν γινόταν να μην αναφερθεί κατά την διάρκεια της πρωινής προπόνησης στα δύο αυτά περιστατικά.

Ο Πορτογάλος ζήτησε αρχικά από τον Παπαδόπουλο εξηγήσεις σχετικά με την απόφαση του να εκτελέσει το πέναλτι, παρότι η εντολή είναι να τα χτυπάει ο Σαλπιγγίδης. «Μπράβο σου που το έβαλες, αλλά αν δεν έμπαινε τότε θα είχαμε πρόβλημα. Η εντολή ήταν άλλη και εσύ την αναίρεσες. Αν ξαναγίνει, εγώ δεν μπορώ να σε καλύψω», ήταν τα λόγια του 48χρονου τεχνικού προς τον Έλληνα επιθετικό ο οποίος δεν θέλησε να δώσει κάποια συνέχεια…

Ανταλλαγή πυρών Πεσέιρο-Έκι

Και αν με τον Παπαδόπουλο δεν υπήρξε έντονος διάλογος, δεν συνέβη το ίδιο και με τον Γκονζάλες. «Ακούω συνεχώς παράπονα. Αν έχετε κάποιο πρόβλημα, καλύτερα να το λέτε σε μένα. Ο Έκι με τις δηλώσεις του με εξέθεσε», τόνισε ο Πεσέιρο σχετικά με τα όσα είχε πει ο Αργεντίνος αναφορικά με τις αμυντικογενείς επιλογές του προπονητή του.

Ο μέσος του Παναθηναϊκού δεν άφησε το μπαλάκι να πέσει κάτω. «Και εσύ με εξέθεσες με το πρόστιμο που μου έβαλες αλλά και με τα ματς που με άφησες έξω. Δεν είμαι κανένα μικρό παιδάκι για να μου φέρεσαι έτσι. Εγώ θέλω το καλό της ομάδας και θα λέω αυτό που πιστεύω», απάντησε ο Γκονζάλες, ο οποίος αναφέρθηκε και στα όσα είπε ο Βέλιτς στην ανάπαυλα (ο Βόσνιος αποκάλεσε κότες τους παίκτες): "Οι κότες μπήκαν μέσα και πήραν το ματς", ήταν η ατάκα του Έκι...

Οι δύο αρχηγοί του Παναθηναϊκού, Γκούμας και Καραγκούνης, προσπάθησαν να κρατήσουν χαμηλούς τους τόνους. «Να σταματήσουμε εδώ και να κοιτάξουμε το πρωτάθλημα», τόνισε ο «τυπάρας», ενώ ο αμυντικός των «πρασίνων» είπε πως «Συμφωνώ και εγώ πως δεν έπρεπε να παίξουμε τόσο αμυντικά. Όσο λιγότερα λάθη κάνουμε, τόσο το καλύτερο για εμάς. Μένουν τρεις ακόμα αγώνες, είμαστε ακόμα μέσα στον τίτλο»…

Αποθεραπεία για τους βασικούς

Στα της προπόνησης, όσοι στο μεγαλύτερο μέρος του χθεσινού αγώνα με τον Πανιώνιο έκαναν αποθεραπεία. Οι υπόλοιποι "πράσινοι" ξεκίνησαν το σημερινό πρόγραμμα με ζέσταμα, ασκήσεις στις πάσες και παιχνίδι με χρήση μικρών τερμάτων. Στην συνέχεια δούλεψαν πάνω στην τακτική και ολοκλήρωσαν το πρόγραμμα με δίτερμα και αποθεραπεία. Ατομικά προπονήθηκαν οι Τάκης Φύσσας, Νταμέ Εντόι και Σωτήρης Λεοντίου.

Αντριάνσε: Θέλω να κρατήσω τον Ίβανσιτς

Από την στιγμή που το θέμα της αγοράς του Αντρέας Ίβανσιτς παραμένει στον... αέρα, τα πράγματα θα δυσκολεύουν περισσότερο για τον Παναθηναϊκό. Και η "απειλή" δεν προέρχεται μόνο από ομάδες του εξωτερικού (Ανόβερο, Λα Κορούνια, Μάντσεστερ Σίτι, Φούλαμ έχουν ήδη εκφράσει το ενδιαφέρον τους) αλλά και από τον σύλλογο που ανήκει ο παίκτης. Η Σάλτσμπουργκ δεν εμφανιζόταν "ζεστή" για να τον κρατήσει, αλλά η έλευση του νέου τεχνικού, Κο Αντριάνσε, το προσεχές καλοκαίρι, ήταν λογικό να αλλάξει τα δεδομένα.

Ο Ολλανδός τεχνικός τόνισε πως θέλει να κρατήσει τον Ίβανσιτς στην ομάδα, όμως δεν αποκλείεται αυτή η δήλωση να ανήκει στο πλαίσιο ενός παιχνιδιού τακτικής από την πλευρά των πρωταθλητών Αυστρίας προκειμένου να ζητήσουν περισσότερα χρήματα. Ο Παναθηναϊκός δεν παρουσιάζεται διατεθειμένος να δώσει πολλά παραπάνω από 1,2-1,3 εκ. ευρώ, όμως η Σάλτσμπουργκ από την μεριά της, αξιώνει περισσότερα. Και πατάει, βέβαια, στο ατού του Euro, όπου μία καλή εμφάνιση του αρχηγού της Εθνικής θα ανεβάσει την τιμή του. Και αν αυτό συμβεί, τότε δύσκολα ο Παναθηναϊκός θα τρέξει στην κούρσα για την αγορά του "Μότσαρτ"...

«Παίξαμε καλύτερα με τις αλλαγές»

Στο ημίχρονο του αγώνα με τον Πανιώνιο, ο Γιώργος Καραγκούνης ζήτησε από τον Πεσέιρο να αγωνιστεί πιο επιθετικά ο Παναθηναϊκός. Ο Πορτογάλος έκανε τις αλλαγές, η εικόνα των "πρασίνων" βελτιώθηκε πολύ σε σχέση με την αποκαρδιωτική εμφάνιση του πρώτο μέρους και έτσι η ανατροπή επιτεύχθηκε. Αυτό είδε όλος ο κόσμος, αυτό είδε βέβαια και ο Ίβανσιτς. Ο Αυστριακός μέσος τόνισε πως η ομάδα του έπαιξε πολύ καλύτερα με τις αλλαγές ενώ αναφέρθηκε στο άγχος και την πίεση που ασκεί ο κόσμος...

"Ήταν ένα πολύ σκληρό παιχνίδι, δεν ξεκινήσαμε καλά. ιδίως στο πρώτο μέρος δεν παίξαμε καλά και ο Πανιώνιος ήταν καλύτερος από εμάς και δικαιούταν το υπέρ του 1-0. Στο δεύτερο μέρος όμως η ομάδα έπαιξε καλύτερα με τις αλλαγές που κάναμε και θεωρώ ότι αξίζαμε τη νίκη έστω και με λίγη τύχη καθώς χρειάστηκαν δύο πέναλτι. Για τη ψυχολογία μας όμως ήταν μια πολύ σημαντική νίκη και είμαστε ευχαριστημένοι".

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από την ΑΕΚ και πλέον μειώσατε στον πόντο;

"Ξέραμε πως πήγαινε το σκορ καθώς οι φίλαθλοι μας πανηγύριζαν και αυτό μας έδινε περισσότερη πίεση. Είχαμε πει όμως και πριν από το ματς ότι το σημαντικό είναι πως θα παίξουμε εμείς. Δεν έχει σημασία τι κάνουν οι άλλοι αλλά να πάρουμε εμείς τα τρία εναπομείναντα ματς. Έχουμε πιθανότητες και περιμένουμε μια ισοπαλία ή ήττα του Ολυμπιακού και της ΑΕΚ. Αλλά συγκεντρωνόμαστε στο πως θα κερδίσουμε εμείς τα τρία εναπομείναντα ματς για να ξαναβρεθούμε στη πρώτη θέση".

Πως είναι η ψυχολογία της ομάδας όταν γνωρίζετε ότι ο Ολυμπιακός χάνει και ο Πανιώνιος σκοράρει με τη λήξη του πρώτου μέρους;

"Σίγουρα αυτό προκαλεί μεγαλύτερη πίεση".

Ο χειρότερος εφιάλτης;

"Όχι ο εφιάλτης θα ήταν αν χάναμε το παιχνίδι. Αλλά κερδίσαμε, ο Ολυμπιακός έχασε και εξελίχθηκε σε ένα υπέροχο Σαββατοκύριακο για εμάς. Αλλά ψυχολογικά αν το γνωρίζεις είναι μεγάλη η πίεση γιατί και οι οπαδοί συνέχεια σε πιέζουν και κάνεις περισσότερα λάθη. Βέβαια σε αυτό το στάδιο σε πιέζουν να πας μπροστά, να ρισκάρουμε περισσότερο οπότε μας βοηθάει. Ήταν θετικό για εμάς ώστε να μας πιέσουν λέγοντας: "Μπορείτε να το πάρετε, παίξτε καλύτερα" και στο δεύτερο το κάναμε".

Την επόμενη εβδομάδα πηγαίνετε στη Κρήτη για να παίξετε με τον ΟΦΗ, τι περιμένεις;

"Σε όλα τα φετινά εκτός έδρας ματς εκτός από τη Ξάνθη έχουμε παίξει πάρα πολύ καλά και θεωρώ ότι μπορούμε να εκμεταλλευτούμε τους επιθετικούς μας και την ταχύτητα τους. Ο ΟΦΗ έχει κάνει πολλά καλά παιχνίδια τελευταία και σίγουρα δεν θα είναι εύκολα. Θα πάμε όμως εκεί με καλή ψυχολογία και θεωρώ ότι μπορούμε να κερδίσουμε και θα κερδίσουμε".

Τις τελευταίες μέρες γίνεται πολύς λόγος για το τι θα γίνει και το αν θα παραμείνεις στην ομάδα. Ποια είναι τα τελευταία νέα;

"Δεν έχουμε κάτι καινούριο ακόμα. Αλλά εγώ δεν έχω πρόβλημα γιατί θέλω να είμαι επικεντρωμένος στο πως θα παίζω καλύτερα και όχι να μιλάω με τα κλαμπ και όλη αυτή τη κατάσταση. Θέλω να τελειώσει το πρωτάθλημα με τον Παναθηναϊκό στη πρώτη θέση και μετά θα μιλήσουμε και πάλι. Νομίζω ότι η Σάλτσμπουργκ και ο Παναθηναϊκός ήδη είχαν μια πρώτη επαφή σε καλό κλίμα, όπως και με εμένα. Όλα είναι ανοιχτά ακόμα αλλά όπως είπα θέλω να συγκεντρωθώ ώστε να παίξω ποδόσφαιρο και μετά να κάνω το νέο συμβόλαιο".

Οπότε δεν έχεις πρόβλημα να περιμένεις μέχρι να τελειώσει η σεζόν;

"Όχι δεν έχω κανένα πρόβλημα. Είναι σημαντικό για μένα ότι ο Παναθηναϊκός δείχνει ότι θέλει να με κρατήσει. Μου αρέσει πολύ εδώ και έχω πει ότι θέλω να είμαι μέλος της ομάδας και φυσικά αν κατακτήσουμε το πρωτάθλημα θα είναι πιο ευχάριστο για μένα να παραμείνω. Γιατί θα έχω την ευκαιρία με την ομάδα να παίξω στο Τσάμπιονς Λιγκ και αυτό για κάθε παίκτη είναι το καλύτερο που μπορεί να κερδίσει. Αλλά όπως είπα πρώτα από όλα θέλω να παίξω σε όλα τα ματς και βλέπουμε στη συνέχεια τι θα γίνει".

Γκαλίνοβιτς: Πιο δυνατοί στο δεύτερο μέρος

Στην εμφάνιση του δευτέρου ημιχρόνου στάθηκε ο Γκαλίνοβιτς, μιλώντας σε υπηρεσία χορηγού του Παναθηναϊκού: "Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι, το παλέψαμε, στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν πιο δυνατοί, καταφέραμε να ανατρέψουμε το σκορ και να πάρουμε αυτό που θέλαμε, τη νίκη".

Πηγή : sportime.gr

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Ο χρήστης geodon δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Sponsored Links
Παλιά 02-04-2008, 14:50:   #392
geodon
Moderator

My Mood:
geodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to all
Προεπιλογή

Μάντζιος: Ο Πεσέιρο με έδιωξε

Τις τελευταίες μέρες πολλά έχουν ακουστεί στο στρατόπεδο του Παναθηναϊκού για τις σχέσεις του Ζοσέ Πεσέιρο με κάποιους παίκτες της ομάδας, με αφορμή τις δηλώσεις του ‘Έκι Γκονζάλες. Λίγες ώρες αργότερα ο Βαγγέλης Μάντζιος σε συνέντευξη που παραχώρησε σε πολιτική εφημερίδα έριξε τις ευθύνες για την φυγή του από τον Παναθηναϊκό στον Πορτογάλο τεχνικό λέγοντας χαρακτηριστικά: «Δεν ήθελα να φύγω από τον Παναθηναϊκό. Αδικήθηκα! Ο Πεσέιρο με ανάγκασε να μεταναστεύσω στη Γερμανία, αφού δεν μου έδωσε ευκαιρίες να βοηθήσω την ομάδα μου».

Ο επιθετικός της Αϊντραχτ Φρανκφούρτης ο οποίος πέτυχε το πρώτο του γκολ με την φανέλα της γερμανικής ομάδας το περασμένο Σαββατοκύριακο μίλησε στα «ΝΕΑ», για τον Πεσέιρο, τον Παναθηναϊκό και το μέλλον του. «Δεν συμφωνώ με τα τρία αμυντικά χαφ. Πρέπει να παίζουμε πιο επιθετικά, να μη δίνεις δικαίωμα στις ομάδες να πιστεύουν ότι μπορούν να φύγουν με την ισοπαλία. Πρέπει να τον κλείνεις τον αντίπαλο στα καρέ του και να τον σφυροκοπείς».

-Τι πιθανότητες δίνεις στον ΠΑΟ για την κατάκτηση του τίτλου;

«Δεν του δίνω πιθανότητες, απλά, πιστεύω ότι θα το πάρει! Αν τα παιδιά μείνουν συγκεντρωμένα και κάνουν το 3/3 πιστεύω ότι θα πάρουν το πρωτάθλημα. Η ομάδα έχει προσωπικότητες».

-Γιατί ανανέωσες μέχρι το 2011 και δέχτηκες ρήτρα 4 εκατ.ευρώ στο συμβόλαιό σου;

«Γιατί θέλω να παίξω στον ΠΑΟ! Θέλει και ρώτημα; Ξέρω ότι τα χρήματα είναι πολλά, αλλά αυτό σημαίνει ότι και ο Παναθηναϊκός δεν θέλει να φύγω. Γι΄ αυτό ανανεώσαμε, γι΄ αυτό συμφωνήσαμε να μπει αυτή η ρήτρα».

-Αδικήθηκες από τον Πεσέιρο;Με 9 συμμετοχές (6 βασικός+3 αλλαγές) και είσαι 2ος σκόρερ του ΠΑΟ στο πρωτάθλημα με 3 γκολ!

«Ναι, γι΄ αυτό επέλεξα να πάω δανεικός στην Άιντραχτ Φρανκφούρτης. Ήθελα να ηρεμήσω».

-Πού το στηρίζεις το ότι αδικήθηκες;Μήπως έπεσες θύμα του rotation του Πορτογάλου προπονητή;

«Με την ΑΕΚ πέτυχα ένα γκολ και δημιούργησα το άλλο και στα δύο επόμενα παιχνίδια δεν μπήκα ούτε ως αλλαγή! Για μένα ήταν ανεξήγητο. Όταν ένας επιθετικός πετυχαίνει γκολ, πρέπει να συνεχίσει να παίζει, όχι να του λες, «παίξε ύστερα από 3 αγώνες». Πώς να βρει ρυθμό;».

-Δεν συμφωνείς με το rotation στην 11άδα;

«Το rotation πρέπει να υπάρχει λόγος για να γίνεται. Όταν παραδείγματος χάριν οι παίκτες έχουν συνεχόμενα παιχνίδια και για να μείνουν ξεκούραστοι. Και αυτό πάλι συζητιέται σε ό,τι αφορά συγκεκριμένες θέσεις. Μια από αυτές είναι και των επιθετικών. Σε άλλες θέσεις, κατά τη γνώμη μου πάντα, μπορείς πιο εύκολα να κάνεις rotation, στον επιθετικό όμως και στον τερματοφύλακα πολύ δύσκολα».

-Πόσο σημαντική είναι στην προσαρμογή σου η παρουσία των Ελλήνων Κυργιάκου και Αμανατίδη στην Άιντραχτ;

«Με έχουν βοηθήσει πολύ. Μένω στη Φρανκφούρτη και περνάω καλά. Ήθελα κάποιο διάστημα να βρω τα πατήματά μου και τώρα νιώθω πιο δυνατός. Αυτό το γκολ που πέτυχα πιστεύω ότι θα με βοηθήσει ειδικά στην ψυχολογία».

-Στην Ιταλία σε λένε «Έλληνα Τόνι» και λέγεται ότι υπάρχει ενδιαφέρον από την Πάρμα. Ισχύει;

«Επίσημα όχι. Ξέρω όμως ότι υπάρχει κάποιο ενδιαφέρον. Πρώτο μου μέλημα είναι να επιστρέψω και να αγωνιστώ στον Παναθηναϊκό».

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 04-04-2008, 16:02:   #393
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Στην τελική ευθεία για το Παγκρήτιο

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού πανηγυρίζουν το γκολ του Ποστίγκα Χωρίς απρόοπτα συνεχίζεται η προετοιμασία του Παναθηναϊκού για το δύσκολο εκτός έδρας αγώνα του Παγκρητίου απέναντι στον ΟΦΗ (Κυριακή 19:00, Supersport 1).

Οι ποδοσφαιριστές του Παναθηναϊκού ξεκίνησαν την προπόνηση της Παρασκεύης με ζέσταμα και παιχνίδι σε μικρούς χώρους. Στην συνέχεια δούλεψαν πάνω στην κυκλοφορία της μπάλας και στην τακτική και ολοκλήρωσαν το πρόγραμμα με στημένες φάσεις, σέντρες-σουτ και τελειώματα. Ο Τάκης Φύσσας πήρε μέρος στο μεγαλύτερο μέρος της προπόνησης. Ατομικά προπονήθηκαν οι Νταμέ Εντόι και Σωτήρης Λεοντίου.

Τα εισιτήρια με τον ΟΦΗ

Η ΠΑΕ Παναθηναϊκός ανακοινώνει ότι η διάθεση των εισιτηρίων για τον εκτός έδρας αγώνα, της 28ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος εναντίον του ΟΦΗ, ο οποίος θα διεξαχθεί στις 06/04/2008 και ώρα 19:00, στο Παγκρήτιο Στάδιο, θα συνεχιστεί ως εξής:

1. Μινωταύρου 4 στο Ηράκλειο (μπουτίκ της ΠΑΕ Παναθηναϊκός (Green Corner) τηλ: 2810222797

Παρασκευή 4/4/08 ώρες καταστημάτων
Σάββατο 5/4/08 έως τις 19:30
Κυριακή 6/4/08 έως τις 14:30

2. Αμνισού 5 Ηράκλειο (Παγκρήτια Λέσχη Φίλων Παναθηναϊκού) τηλ: 2810285282, 6936646755

Παρασκευή 4/4/08 από 18:00 έως 21:00
Σάββατο 5/4/08 από 09:00 έως 21:00
Κυριακή 6/4/08 από 09:00 έως 15:00

3. Εισιτήρια δεν θα διατίθενται στο γήπεδο, την ημέρα του αγώνα

Τα εισιτήρια, διατίθενται ονομαστικά στους φιλάθλους του Παναθηναϊκού και κοστίζουν 25 ευρώ.

Υπενθυμίζεται ότι τόσο για την αγορά του εισιτηρίου όσο και για την είσοδο στο Στάδιο, είναι απαραίτητη η επίδειξη αστυνομικής ταυτότητας ή διαβατηρίου

Πηγή : supersport.gr

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 05-04-2008, 23:10:   #394
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Απόβαση στην Κρήτη

Το ζητούμενο για τον Παναθηναϊκό στα εναπομείναντα ματς του πρωταθλήματος είναι να κάνει τρεις νίκες. Αν δεν το καταφέρει, τότε οποιαδήποτε γκέλα του Ολυμπιακού δεν θα έχει νόημα, κάτι που ασφαλώς το γνωρίζουν καλά Πεσέιρο και παίκτες. Ο Πορτογάλος τεχνικός αλλάζει αρκετά την 11άδα, ωστόσο ακόμα υπάρχουν ερωτηματικά σε κάποιες θέσεις. Με 20 παίκτες στην Κρήτη η αποστολή των «πρασίνων» την οποία υποδέχθηκαν περίπου 50 οπαδοί της ομάδας. Ίβανσιτς: Στο τέλος θα είμαστε εμείς οι πρωταθλητές. Ιταλικό δημοσίευμα αναφέρει πως στόχος της Γιουβέντους είναι μεταξύ άλλων ο Γκαλίνοβιτς! Ποστίγκα: Αισθάνομαι πρωταθλητής. Νίκη των Νέων με 3-0.

Τα πράγματα για τον Παναθηναϊκό είναι απλά. Μια γκέλα του Ολυμπιακού θα τον φέρει σε θέση ισχύος, αρκεί όμως ο ίδιος να κάνει το χρέος του. Ποιο είναι αυτό; Το τρία στα τρία αρχής γενομένης από το παιχνίδι της Κυριακής (06/04) με τον ΟΦΗ, ο οποίος μπορεί να έχει πολλές απουσίες αλλά θέλει και αυτός τους βαθμούς για να εξασφαλίσει την παραμονή. Κάτι που τον καθιστά αρκετά επικίνδυνο…

Ο Ζοσέ Πεσέιρο πήρε μαζί του 20 παίκτες, χωρίς να έχει επιφυλάσσει κάποια έκπληξη. Ο Πορτογάλος πιθανότατα θα παρατάξει την ομάδα του με δύο αμυντικά χαφ (Μάτος και Τζιόλης), ωστόσο τίποτα δεν μπορεί να αποκλειστεί. Αν επιλεγεί τελικά αυτή η διάταξη, τότε οι άλλοι δύο του κέντρου θα είναι οι Ίβανσιτς και Καραγκούνης. Αν, όμως, υπάρξει πιο επιθετικό σχήμα, τότε ο Τζιόλης θα μείνει έξω και θα αγωνιστεί βασικός ο Γκονζάλες. Όσο για την επίθεση, φαβορί αποτελεί το δίδυμο των… Δημήτρηδων (Σαλπιγγίδης, Παπαδόπουλος), όμως ούτε η περίπτωση Μανούτσο πρέπει να αποκλειστεί.

Αυτό που είναι… σχεδόν σίγουρο είναι οι αλλαγές στην άμυνα. Νίλσον και Σπυρόπουλος επιστρέφουν στα άκρα, ενώ ο Σαριέγκι θα πάρει την θέση του ντεφορμέ Μόρις. Σταθερός κάτω από τα δοκάρια ο Γκαλίνοβιτς, ενώ ο αρχηγός Γιάννης Γκούμας δεν βγαίνει από την 11άδα ούτε αν το θέλει ο ίδιος…

Απόντες από τον αγώνα θα είναι οι τραυματίες Ν’Ντόι, Λεοντίου και Σέριτς, ενώ εκτός έμειναν και οι Φύσσας, Δάρλας, Δημούτσος και Καρνέζης. Βέβαια, σε αυτούς θα προστεθούν και οι δύο που δεν θα συμπεριληφθούν στην 18άδα. Αναλυτικά, οι παίκτες που ταξίδεψαν στην Κρήτη: Γκαλίνοβιτς, Μάλαρτζ, Βύντρα, Νίλσον, Μόρις, Γκούμας, Σαριέγκι, Σπυρόπουλος, Μάτος, Τζιόλης, Σιμάο, Καραγκούνης, Ιβανσιτς, Ρομέρο, Νίνης, Γκονζάλες, Παπαδόπουλος, Σαλπιγγίδης, Πόστιγκα, και Μανούτσο.

Στα της προπόνησης, τα τελειώματα φάσεων είχαν και πάλι τυην τιμητική τους. Μετά το ζέσταμα, οι "πράσινοι " έκαναν ασκήσεις στο κράτημα της μπάλας. Στην συνέχεια έκαναν ταχύτητες και ολοκλήρωσαν το πρόγραμμα με δίτερμα και τελειώματα.

Ατομικά προπονήθηκαν οι Νταμέ Εντόι και Σωτήρης Λεοντίου. Ο Άντονι Σέριτς έκανε θεραπεία, ενώ ο Ορέστης Καρνέζης δεν πήρε μέρος στην προπόνηση καθώς αγωνίστηκε με την ομάδα των νέων.

Πίστη Ίβανσιτς, υποδοχή στην Κρήτη

Την πεποίθηση του πως ο Παναθηναϊκός θα στεφθεί τελικά πρωταθλητής εξέφρασε ο Αντρέας Ίβανσιτς: "Πιστεύω στην κατάκτηση του τίτλου. Ο ΟΦΗ είναι καλή ομάδα αλλά εμείς θα κάνουμε το τρία στα τρία και θα γίνουμε πρωταθλητές", τόνισε ο Αυστριακός ο οποίος πέρυσι ήταν ο πρωταγωνιστής της ανατροπής στο αντίστοιχο ματς, όταν και είχε μειώσει σε 3-2 με δύο γκολ πριν ισοφαρίσει ο Σαλπιγγίδης.

Στο μεταξύ, γύρω στους 50 φίλους της ομάδας υποδέχθηκαν την αποστολή του Παναθηναϊκού στο Ηράκλειο. Οι οπαδοί του "τριφυλλιού" ζήτησαν τη νίκη που θα κρατήσει ζωντανούς τους "πράσινους" στο κυνήγι του τίτλου ενώ, όπως ήταν αναμενόμενο, ακούστηκαν και συνθήματα κατά του Ολυμπιακού.

Νίκη για τους Νέους

Με τρία τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο, οι Νέοι του Παναθηναϊκού επιρκάτησαν των αντίστοιχων του ΟΦΗ με 3-0. Τα γκολ πέτυχαν οι Νταντάμης στο 53', ο Σάμιος στο 60' και στο 71' με αυτογκόλ ο Πυθαρούλης.

ΟΦΗ: Αλυσανδράτος, Πυθαρούλης, Κατσαμάς, Νικολάρας, Σπυριδάκης, Μανουσάκης, Μπινιχάκης (56 Σφακιανάκης), Δαμανάκης ( 64 Νύκταρης), Δεληθωμαϊδης (70 Καλιγιαννάκης), Μπέρκης (64 Καντιδάκης), Καραταράκης (70 Ντεηλία).

ΠΑΟ: Καρνέζης, Βλάχος (87 Μαρίνης), Μπουτζίκος, Λαγός, Μπαντίδος, Σάμιος (75 Κοντύλης), Ντάρλας (78 Μακαρώνας), Φέτσης, Νταντάμης, Κάρναρης (81 Τζωρμπτζίδης), Τσίτσης.

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 06-04-2008, 22:39:   #395
ilias
VIP

ilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the rough
Προεπιλογή

Πεσέιρο: «Αναλαμβάνω την ευθύνη»

Για ακόμη μία αγωνιστική ο Ζοσέ Πεσέιρο θέλησε να πάρει την ευθύνη της κάκιστης εικόνας της ομάδας πάνω του. Με δηλώσεις του κατά τη διάρκεια της συνέντευξης Τύπου μετά το παιχνίδι με τον ΟΦΗ, ο τεχνικός του Παναθηναϊκού στάθηκε στο πολύ καλό ξεκίνημα των «πρασίνων» στο πρώτο 20λεπτο του αγώνα, ενώ όσον αφορά την έκβαση που πήρε η αναμέτρηση και το τελικό 4-1, τόνισε: «εγώ αναλαμβάνω την ευθύνη για ένα άσχημο αποτέλεσμα που συνέβση σε ένα σημείο που δεν έπρεπε».
«Στο πρώτο 20λεπτο είχαμε τις ευκαιρίες να "καθαρίσουμε" το ματς, δεν το καταφέραμε και αυτό επηρέασε την ψυχολογία μας. Γιατί χωρίς να θέλω να υποτιμήσω τον ΟΦΗ, νικούσαν με 2-1 στο ημίχρονο, έχοντας κάνει δύο ευκαιρίες. Στο δεύτερο ημίχρονο ρισκάραμε, αλλά δυστυχώς δεχτήκαμε δύο γκολ και στη συνέχεια δεν κάναμε τις ευκαιρίες που θέλαμε για να ισοφαρίσουμε. Αν και νιώθω μεγάλη απογοήτευση για το βαρύ αυτό αποτέλεσμα, θέλω να εξαιρέσω τους παίκτες μου που τα έδωσαν όλα. Βέβαια, στο ποδόσφαιρο αυτός που βάζει τα γκολ κερδίζει.
Νομίζω όμως πως όποιος δεν είδε τα πρώτα 20 λεπτά του αγώνα, δεν μπορεί να έχει καθαρή άποψη για το τι συνέβη στο ματς. Δυστυχώς χάσαμε τώρα και τη δεύτερη θέση. Ήταν πολύ άσχημο που δεν καταφέραμε να σκοράρουμε στα πρώτα 20 λεπτά, από τη στιγμή που και ο Ολυμπιακός ήταν πίσω στο σκορ. Δεν μπορεί να κατηγορήσει κάποιος τους παίκτες. Εγώ είμαι ο προπονητής, εγώ αναλαμβάνω την ευθύνη για ένα άσχημο αποτέλεσμα που συνέβση σε ένα σημείο που δεν έπρεπε» τόνισε ο Πορτογάλος τεχνικός.

sportfm.gr
Παλιά 07-04-2008, 16:43:   #396
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Πάλι απ' την αρχή...

Και τώρα τι γίνεται; Τα ψέματα τελείωσαν, ο Παναθηναϊκός μόνο με θαύμα θα ξαναμπεί στο παιχνίδι του τίτλου και το κλίμα στην Παιανία είναι αντίστοιχο με το περσινό, το προπέρσινο και πάει λέγοντας...
Για μια ακόμη χρονιά οι «πράσινοι» απέτυχαν να κατακτήσουν τίτλο κι όλα τα σενάρια πλέον θεωρούνται ανοικτά. Ακόμη και η θέση του Πεσέιρο θεωρείται επισφαλώς, ενώ δεδομένη θεωρείται η απομάκρυνση κάποιων παικτών που μέχρι τώρα ήταν «κεφάλαιο» για την ομάδα.

Ο Γιάννης Βαρδινογιάννης είναι έντονα δυσαρεστημένος από την εικόνα που παρουσίασε η ομάδα στην Κρήτη (κι όχι μόνο...) και γνωρίζει πολύ καλά ότι ο κόσμος περιμένει να δει τις επόμενες κινήσεις του. Τους φιλάθλους του Παναθηναϊκού έχουν κυριεύσει δύο συναισθήματα.

Η απογοήτευση και η οργή... Αρκετοί είναι αυτοί που εδώ και καιρό έχουν γυρίσει την πλάτη στην ομάδα, ενώ πολλοί είναι αυτοί που ετοιμάζονται να πάνε στο γήπεδο στον αγώνα με τον Αρη για να αποδοκιμάσουν την ομάδα και κυρίως τον ιδιοκτήτη της ΠΑΕ Παναθηναϊκός.

Οι παίκτες από την πλευρά τους το μόνο που μπορούν να κάνουν είναι να περιμένουν τη λήξη του πρωταθλήματος. Ο Γιώργος Καραγκούνης παραδέχτηκε μετά το παιχνίδι πως η ομάδα του έχει ελάχιστες πιθανότητες για τίτλο, ενώ τόνισε πως ο ίδιος και οι συμπαίκτες του θα προσπαθήσουν να νικήσουν και τα δύο εναπομείναντα παιχνίδια για να διεκδικήσουν ό,τι καλύτερο.
Από την άλλη, ο Πεσέιρο ανέλαβε την ευθύνη για τον διασυρμό, αλλά πολλοί είναι αυτοί που θεωρούν πως ο Πορτογάλος δεν είναι ο μόνος ή καλύτερα ο βασικός υπεύθυνος για την καταστροφική πορεία της ομάδας.

Αυτό που σίγουρα καταλογίζει κανείς στον Πεσέιρο είναι ότι τον τελευταίο μήνα έχει χάσει εξ ολοκλήρου τον έλεγχο στα αποδυτήρια. Τα επεισόδια του Γκονζάλες με τη... μισή ομάδα, οι έντονοι διάλογοι στα αποδυτήρια και η κατάσταση που επικρατεί δείχνουν ότι ο Πεσέιρο δεν μπόρεσε να διατηρήσει τις ισσοροπίες.

Πηγή : sports.e-go.gr

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 09-04-2008, 18:59:   #397
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Κοντρόλ και...Μουν

Στις 17 Απριλίου ήταν προγραμματισμένο να έρθει στην Ελλάδα ο Μπράις Μουν προκειμένου να δοκιμαστεί από τον Παναθηναϊκό, αλλά κάτι τέτοιο τελικά δεν θα γίνει. Ο λόγος, ένας τραυματισμός του Νοτιοαφρικανού άσου στο γόνατο που θα τον αφήσει εκτός αγωνιστικής δράσης για δύο περίπου εβδομάδες. Στο μεταξύ ολοκληρώθηκε η σημερινή προπόνηση της ομάδας με αιφνιδιαστική επίσκεψη του ΕΣΚΑΝ. Απο ντόπινγκ κοντρόλ πέρασαν οι Γκαλίνοβιτς, Μόρις, Τζιόλης, Φύσσας, Σαριέγκι και Σπυρόπουλος. Απουσίαζαν Νίνης, Δημούτσος, ενώ, για προληπτικούς λόγους, ατομικό ακολούθησαν οι Καραγκούνης και Γκούμας. Τέλος, ανοιχτή η αυριανή προπόνηση για τους δημοσιογράφους.

Ο τραυματισμός του Μουν στην φιλική αναμέτρηση της Νοτίου Αφρικής με την Παραγουάη αναγκάζει τον 22χρονο αμυντικό να ματαιώσει το ταξίδι του στην Ελλάδα, κάτι το οποίο αναμένεται να συμβεί μέσα στο Μάιο.

«Είχα προγραμματίσει να φύγω στις 17 Απριλίου για την Ελλάδα, αλλά θα καθυστερήσω να ταξιδέψω λόγω ενός τραυματισμού στο γόνατο. Δεν είναι κάτι σοβαρό και πιστεύω ότι σε δύο εβδομάδες θα είμαι καλά και θα μπορώ να πραγματοποιήσω το ταξίδι στην Ελλάδα», δήλωσε χαρακτηριστικά ο Μουν.

Η ανακοίνωση της ΠΑΕ Παναθηναϊκός:

"Χωρίς τους Ελίνι Δημούτσο και Σωτήρη Νίνη που έχουν υποχρεώσεις με την εθνική νέων, έγινε η σημερινή προπόνηση του Παναθηναϊκού. Oι "πράσινοι", ξεκίνησαν τη σημερινή προπόνηση με ζέσταμα, ασκήσεις στην κυκλοφορίας της μπάλας και παιχνίδι με χρήση τριών εστιών, ενώ ολοκλήρωσαν το πρόγραμμα με τελειώματα και αποθεραπεία. Ατομικά προπονήθηκαν οι Νταμέ Εντόι και Σωτήρης Λεοντίου, όπως επίσης και οι Γιάννης Γκούμας και Γιώργος Καραγκούνης για καθαρά προληπτικούς λόγους. Το ΕΣΚΑΝ πραγματοποίησε αιφνιδιαστικό έλεγχο στην Παιανία και πέρασε από ντόπινγκ κοντρόλ τους: Γκαλίνοβιτς, Μόρις, Τζιόλη, Φύσσα, Σαριέγκι και Σπυρόπουλο.

Η αυριανή προπόνηση που θα ξεκινήσει στις 16.00 θα είναι ανοικτή για τους εκπροσώπους των ΜΜΕ, ενώ μία ώρα πριν την έναρξη της (15.00) ο προπονητής του Παναθηναϊκού θα μιλήσει στους εκπροσώπους των Μεσών."

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 10-04-2008, 17:58:   #398
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

«Η ευθύνη είναι δική μου»

Την Τρίτη κάθισε σε ρόλο κατηγορούμενου απέναντι στον Γιάννη Βαρδινογιάννη. Την ίδια εικόνα είχε και δύο μέρες μετά απέναντι στους δημοσιογράφους. Ο Ζοσέ Πεσέιρο πήρε φόρα και λίγο έλειψε να... χάσει την προπόνηση της ομάδας του. Μίλησε στους εκπροσώπους του Τύπου για περίπου μία ώρα για όσα έχουν συμβεί τον τελευταίο καιρό στον Παναθηναϊκό. Ο Πορτογάλος τεχνικός ανέλαβε την ευθύνη για την εικόνα της ομάδας και για τα αρνητικά αποτελέσματα. «Ήταν η καλύτερη τακτική για μας να παίζουμε με λιγότερο ρίσκο. Όταν αρχίσαμε να ρισκάρουμε, είχαμε βαριές ήττες», τόνισε ο Πεσέιρο, ο οποίος για το επεισόδιο Γκαλίνοβιτς-Γκονζάλες ανέφερε: «Τους πήρα στην αποστολή, προκειμένου να διατηρηθεί η ενότητα».

Την ευθύνη για την αγωνιστική καθίζηση του Παναθηναϊκού το τελευταίο διάστημα ανέλαβε ο Ζοσέ Πεσέιρο ο οποίος με… απολογητικό ύφος μίλησε στους εκπροσώπους των ΜΜΕ, λέγοντας πως «δεν σκέφτεται την παραίτηση» και τονίζοντας πως αισθάνεται το ίδιο ασφαλής όπως ήταν το περασμένο καλοκαίρι, όταν και είχε έρθει στην Παιανία…

«Ευθύνομαι για την εικόνα της ομάδας και έχω κάνει αρκετά λάθη. Αναλαμβάνω και την ευθύνη για τα λάθη που έχουν κάνει οι παίκτες. Δεν περνάει από το μυαλό μου η παραίτηση. Αισθάνομαι το ίδιο ασφαλής και δυνατός όσο όταν είχα έρθει στην ομάδα», τόνισε ο Πορτογάλος ο οποίος χαρακτήρισε το ρόστερ του Παναθηναϊκού ως το καλύτερο, ενώ αναφέρθηκε και στο Νίνη.

«Ναι, εξακολουθώ να πιστεύω ακόμα ότι έχουμε τους καλύτερους παίκτες στην Ελλάδα. Συνεχίζω να πιστεύω στο Νίνη, είναι παίκτης με μέλλον. Δεν έχει παίξει πολύ, απλά δεν ευνόησαν οι συνθήκες των αγώνων ώστε να τον χρησιμοποιήσω», είπε ενώ αναφέρθηκε και στο... περιβόητο σύστημα με τρία αμυντικά χαφ αλλά και το ρίσκο που πήρε τον τελευταίο καιρό:

«Μας ταίριαζε πολύ όταν παίζαμε με λιγότερο ρίσκο. Όταν αρχίσαμε να ρισκάρουμε περισσότερο, είχαμε βαριές ήττες. Ήταν λάθος τα τρία αμυντικά χαφ με τον Πανιώνιο. Ήθελα να κλείσω τους χώρους γιατί είχαμε δείξει μεγάλα αμυντικά κενά στα προηγούμενα ματς αλλά δεν μας βγήκε. Λάθος ήταν επίσης και το μεγάλο ρίσκο στο δεύτερο ημίχρονο με τον ΟΦΗ. Παίξαμε με επιπλέον επιθετικό και μείναμε ανοικτοί πίσω».

Στη συνέχεια, ο 49χρονος τεχνικός αναφέρθηκε και στη συνέχεια του πρωταθλήματος: «Μπορεί να έχουμε λίγες ελπίδες αλλά είμαστε υποχρεωμένοι να τις εξαντλήσουμε. Ακόμα και αν δεν είχαμε καμία, θα έπρεπε να συνεχίσουμε να κερδίζουμε. Πλέον πρέπει να παίζουμε και ενάντια στον πόνο και στην στενοχώρια. Δεν είμαστε λιγότερο απογοητευμένοι από τους οπαδούς», τόνισε ο Πορτογάλος ο οποίος δεν θέλησε να αναφερθεί στο συλλαλητήριο που ετοιμάζει ο κόσμος της ομάδας.

Αναφερόμενος στα συνεχή επεισόδια μέσα στα αποδυτήρια, αρνήθηκε πως πρόκειται για κρούσματα απειθαρχίας: «Δεν υπάρχει απειθαρχία. Σε όλες τις ομάδες υπάρχουν προβλήματα. Δεν μπορούμε για ένα δύο περιστατικά, να λέμε ότι υπάρχει απειθαρχία. Για το επεισόδιο Έκι-Γκαλίνοβιτς, οι συνθήκες ήταν τέτοιες και η πίεση τόση ώστε έπρεπε να τους πάρω μαζί μου ως ένα σημάδι ενότητας αλλά και για να μην έχουν οι υπόλοιποι εκεί το μυαλό τους. Σε άλλη περίπτωση, θα τους είχα αποκλείσει», σχολίασε σχετικά ενώ καυτηρίασε τις δηλώσεις του Αργεντίνου μετά το ματς με τον Πανιώνιο: «Ο καθένας έχει το δικαίωμα της άποψης αλλά δεν είναι σωστό να την εξωτερικεύει στον κόσμο και τους δημοσιογράφους»

Ο Πεσέιρο δεν απάντησε αν η σεζόν είναι πετυχημένη και αρκέστηκε να πει ότι «το πρότζεκτ προχωράει και στην επόμενη σεζόν. Φέτος, έχουμε πετύχει περισσότερα θετικά από ότι αρνητικά. Αν το δει κανείς στατιστικά, θα διαπιστώσει ότι έχουμε τις περισσότερες προσπάθειες και οι αντίπαλοί μας τις λιγότερες».

Εντύπωση προκάλεσαν τα όσα είπε για τον Μανούτσο και την απόφαση του να παίξει για 80 λεπτά στο ματς της Αγκόλα με την Ολυμπιακή ομάδα της Ιαπωνίας: «Ήταν περίεργη η επιλογή του. Δεν είχε προπονηθεί για περίπου δέκα μέρες και πήγε και έπαιξε ένα ολόκληρο ματς. Στην Αφρική δεν υπάρχει επαγγελματισμός υψηλού επιπέδου και η Εθνική ομάδα έχει μεγάλη σημασία», είπε ο Πεσέιρο ο οποίος μίλησε και για «δύσκολο εγκλιματισμό του παίκτη όλο αυτό το διάστημα».

Για το ματς με τον Άρη και για το αν θα ήθελε να γίνει μακριά από την Λεωφόρο λόγω του άσχημου κλίματος, ο Πεσέιρο είπε: «Όχι, δεν θα προτιμούσα να γίνει εκτός έδρας. Έχουμε καλά αποτελέσματα στο γήπεδο μας».

"Πλέον υπάρχει πίεση στον Τζίγγερ"

Την πεποίθηση του ότι ο Γιάννης Βαρδινογιάννης δεν θα πουλήσει την ΠΑΕ αλλά πλέον έχει μία πίεση που θα "τον περιμένει στην γωνιά" εξέφρασε ο Μίμης Δομάζος στο ραδιοφωνικό σταθμό City 99,5.

-Είπατε κατά τη διάρκεια της συνάντησης με την ΠΕΚ ότι η σημερινή διοίκηση δεν θεωρεί Παναθηναϊκούς παίκτες που αγωνίστηκαν στην ομάδα πριν από το ’80. Γιατί;

«Δεν ξέρω. Εχετε δει εσείς κανέναν παλαίμαχο της γενιάς μου να είναι σε κανένα πόστο; Δεν το λέω για μένα. Και να μου κάνανε πρόταση, δεν θα πήγαινα. Οι άλλοι συνάδελφοί μου, οι μεγάλοι παίκτες που πέρασαν από τον Παναθηναϊκό και πήγαν σε έναν τελικό, μήπως ήρθαν από άλλο πλανήτη ή ζούσαν αλλού;»

-Τι πιστεύετε ότι μπορεί να αλλάξει ο κ. Βγενόπουλος και η ΠΕΚ; Και τι δεν γίνεται αυτή τη στιγμή στον Παναθηναϊκό με την υπάρχουσα κατάσταση;

«Θα αλλάξουν πολλά. Γιατί και ο Βαρδινογιάννης να μην πουλήσει, που δεν πιστεύω ότι θα πουλήσει, θα έχει μια πίεση από πίσω. Που θα τον περιμένει στη γωνία αν δεν πάρει παίκτες, αν δεν αλλάξει τη νοοτροπία του, δεν αλλάξει το πρόσωπό του. Γιατί πρέπει να πάρουμε πρωταθλήματα. Και να μπορούμε να περνάμε στο δρόμο χωρίς να μας κοροϊδεύουν. Θα σας πω ένα παράδειγμα. Έχω μια ακαδημία με 300 παιδιά. Αν σας πω ότι από αυτά τα 280 είναι Ολυμπιακοί θα το πιστέψετε; Καταλαβαίνετε πόσο λάθος προχωράει η ομάδα. Ο Παναθηναϊκός χάνει τη νεολαία. Χάνει τους φιλάθλους της».

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 12-04-2008, 01:10:   #399
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Επιθετικά και με προσοχή…

Στο προηγούμενο εντός έδρας παιχνίδι με τον Πανιώνιο, ο Ζοσέ Πεσέιρο είχε ξεκινήσει με τρία αμυντικά χαφ, ωστόσο τώρα προτίθεται να παρατάξει τον Παναθηναϊκό με ένα πιο επιθετικό σχήμα. Ο Πορτογάλος τεχνικός έχει δοκιμάσει «ρόμβο» με δεκάρι τον Γκονζάλες, την ώρα που αμφίβολος παραμένει ο Γιώργος Καραγκούνης. «Προσοχή στον Κόκε» ζήτησε από τους παίκτες του ο 49χρονος προπονητής. Δρακόντεια μέτρα στην συγκέντρωση της Κυριακής. Σενάρια συμφωνίας Βγενόπουλου-Πηλαδάκη για τον Κλέιτον. «Κακώς παρενέβη ο εισαγγελέας για το συλλαλητήριο», τόνισε ο εκ των συντακτών του νόμου περί αθλητικής βίας.

Επιθετικά και με προσοχή

Στην χρησιμοποίηση ενός πιο επιθετικού σχήματος προσανατολίζεται ο Ζοσέ Πεσέιρο ενόψει του αγώνα με τον Άρη. Ο Πορτογάλος τεχνικός αναμένεται να παρατάξει τον Παναθηναϊκό με ρόμβο στο κέντρο και να δώσει φανέλα βασικού στον Έκι Γκονζάλες. Ερωτηματικό υπάρχει με τον Καραγκούνη ο οποίος δεν έχει ξεπεράσει τις ενοχλήσεις του και ίσως μείνει εκτός ενδεκάδας.

Κάτω από το τέρμα, ο Μάριο Γκαλίνοβιτς μοιάζει αμετακίνητος, ενώ στο δεξί άκρο της άμυνας θα επιστρέψει ο Νίλσον αντί του Βύντρα. Αριστερά παραμένει ο Σπυρόπουλος, ενώ δεν έχει ξεκαθαριστεί ακόμα ποιος εκ των Μόρις ή Σαριέγκι θα είναι ο παρτενέρ του Γιάννη Γκούμα.

Στο κέντρο, ο Μάτος θα είναι το μοναδικό αμυντικό χαφ, ενώ βασικός αναμένεται να ξεκινήσει ο Αντρέας Ίβανσιτς (αριστερά) όπως και ο Έκι Γκονζάλες. Όσον αφορά το δεξί άκρο της μεσαίας γραμμής, ο Καραγκούνης είναι αμφίβολος καθώς δεν έχει ξεπεράσει ακόμα τις ενοχλήσεις στον μηρό και ενδέχεται να ξεκινήσει κάποιος εκ των Νίνη ή Ρομέρο. Στην επίθεση, το δίδυμο Παπαδόπουλου-Σαλπιγγίδη δεν φαίνεται να αλλάζει.

«Προσοχή στον Κόκε»

Ο Ζοσέ Πεσέιρο είχε ζητήσει πίεση στο κέντρο, όμως γνωρίζει πολύ καλά πως ο μεγαλύτερος κίνδυνος για την εστία του Γκαλίνοβιτς είναι ο Κόκε. Ο Πορτογάλος τεχνικός επέστησε την προσοχή των αμυντικών του στον Ισπανό φορ, ο οποίος έχει αποδείξει ότι μπορεί με την τεχνική του κατάρτιση και ταχύτητα να δημιουργήσει ουκ ολίγα προβλήματα. Κάτι που είχε γίνει και πριν από σχεδόν ένα χρόνο στη νίκη του Άρη με 1-0 στο ΟΑΚΑ, με τον Κόκε να είναι εκ των κορυφαίων.

Σε ότι αφορά στην προπόνηση, οι «πράσινοι» ξεκίνησαν με ζέσταμα και ασκήσεις στις πάσες. Στην συνέχεια δούλεψαν στις σέντρες και στα τελειώματα, ενώ ολοκλήρωσαν το πρόγραμμα με αποθεραπεία. Ατομικά προπονήθηκαν οι Σωτήρης Λεοντίου και Άντονι Σεριτς.

Δρακόντεια μέτρα στο συλλαλητήριο

Μπορεί από όλους να γίνεται σαφές ότι η συγκέντρωση των οπαδών του Παναθηναϊκού θα είναι ειρηνική ωστόσο αυτό δεν είναι αρκετό για να διώξει τις ανησυχίες από την Ελληνική Αστυνομία η οποία ετοιμάζει δρακόντεια μέτρα… Η πρόθεση είναι να επιτραπεί η προσέλευση των φίλων της ομάδας μέχρι το καθιερωμένο σημείο ελέγχου των οπαδών έξω από την Λεωφόρο και στη συνέχεια μόνο όσοι έχουν εισιτήριο για το ματς με τον ΟΦΗ θα εισέρχονται στο «Απόστολος Νικολαϊδης». Άνδρες των Σωμάτων Ασφαλείας θα περιφρουρούν τον χώρο παραμετρικά του γηπέδου, ενώ οι δυνάμεις των ΜΑΤ και η Ασφάλεια θα βρίσκονται σε επιφυλακή.

Φήμες για συμφωνία

Η... εμπλοκή Βγενόπουλου στην μεταγραφή του Κλέιτον ενδέχεται να καταλήξει και σε συμφωνία, αν βέβαια αληθεύουν οι σχετικές φήμες. Σύμφωνα, λοιπόν, με κάποιες πηγές, ο επικεφαλής της ΠΕΚ φέρεται να έχει πει σε συνεργάτη του πως ήρθε σε συμφωνία με τον ιδιοκτήτη της ΠΑΕ Λάρισας, Κώστα Πηλαδάκη για την αγορά του Βραζιλιάνου άσσου. Αν, μάλιστα, η διοίκηση του Παναθηναϊκού δεν δεχτεί το... δώρο του Βγενόπουλου, τότε ο παίκτης θα παραμείνει στην θεσσαλική πόλη υπό τον όρο να μην παίζει κατά των "πρασίνων". Βέβαια, όλα αυτά τα σενάρια είναι πιθανό να ανήκουν στην σφαίρα της φαντασίας και να εμπεριέχονται σε ένα παιχνίδι εντυπώσεων, κάτι που θα φανεί αρκετά σύντομα...

Αλλαγή στην διάθεση των εισιτηρίων

Το συλλαλητήριο των οπαδών του Παναθηναϊκού και τα μέτρα της Αστυνομίας θα επηρεάσουν και τον τρόπο διάθεσης των εισιτηρίων του αγώνα με τον Άρη. Όπως ανακοινώθηκε από τον Παναθηναϊκό, οι ώρες κατά τις οποίες μπορούν να προμηθεύονται οι φίλοι της ομάδας τα εισιτήρια το Σαββατοκύριακο άλλαξαν…

Αναλυτικά η ανακοίνωση:

Για την καλύτερη εξυπηρέτηση των φιλάθλων μας και λόγω των έκτακτων μέτρων ασφαλείας της αστυνομίας, ανακοινώνεται πως οι ώρες λειτουργίας των εκδοτηρίων το Σάββατο 12/04 και την Κυριακή 13/04, ημέρα διεξαγωγής του αγώνα για το Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ, Παναθηναϊκός –Άρης, αλλάζουν από τα συνηθισμένα και είναι ως εξής:

Σάββατο, 12/04:

Θύρα 4 του Γηπέδου «Απόστολος Νικολαϊδης»: 10:30-18:30.

Λ.Αλεξάνδρας 87 (παραπλεύρως Ξενοδοχείου Ζαφόλια): 10:30-18:30.

Τηλεφωνικό Κέντρο (801 111 1908 ή 210-8094111): 10:30-14:00.

Οι πωλήσεις μέσω internet θα είναι δυνατές ως τις 14:00

Κυριακή, 13/04:

Θύρα 4 και Θύρα 11 του Γηπέδου «Απόστολος Νικολαϊδης»:10:30-14:00.

Λ.Αλεξάνδρας 87 (παραπλεύρως Ξενοδοχείου Ζαφόλια):10:30-14:00.

Επίσης λόγω των αυξημένων μέτρων ασφαλείας οι παραλαβές των εισιτηρίων που έχουν αγοραστεί μέσω τηλεφωνικού κέντρου και internet θα είναι δυνατές μέχρι και την Κυριακή στις 14.00 από τα σημεία πώλησης.

Για την αγορά των εισιτηρίων καθώς και για την είσοδο στο γήπεδο, απαιτείται η επίδειξη αστυνομικής ταυτότητας, διαβατηρίου ή διπλώματος οδήγησης.

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 12-04-2008, 21:35:   #400
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή

Ίβανσιτς: Μην πιστεύετε τίποτα

Τέλος στις φήμες που τον θέλουν να αφήνει το καλοκαίρι τον Παναθηναϊκό για λογαριασμό του Ολυμπιακού έβαλε με δηλώσεις του ο Αντρέας Ίβανσιτς. Ο αρχηγός της εθνικής Αυστρίας ξεκαθάρισε στους συμπαίκτες του πως αν αποφασίσει να μείνει τελικά στην Ελλάδα θα το κάνει μόνο για τον Παναθηναϊκό. "Μην πιστεύετε τίποτα", ήταν χαρακτηριστικά τα λόγια του Ίβανσιτς όταν οι υπόλοιποι παίκτες του "τριφυλλιού", με αφορμή τα τελευταία δημοσιεύματα του έκαναν πλάκα. Να χτυπήσουν τον Άρη από τα άκρα ζήτησε ο Ζοσέ Πεσέιρο από τους παίκτες του, ο οποίος τόνισε τα κυριότερα σημεία που θα πρέπει να προσέξουν απέναντι στην ομάδα του Ντούσαν Μπάγεβιτς. "Έχω μιλήσει με τον Πηλαδάκη για τον Κλέιτον", παραδέχτηκε ο Βγενόπουλος, αλλά διέψευσε τα ποσά που ακούστηκαν.

Ούτε που το σκέφτεται ο Ίβανσιτς

Ενοχλημένος από τα δημοσιεύματα που τον φέρνουν στο στόχαστρο του Ολυμπιακού εμφανίστηκε στην προπόνηση του "τριφυλλιού" ο Αντρέας Ίβανσιτς. "Μην πιστεύετε αυτά που γράφουν οι εφημερίδες. Μπορούν να γράφουν και να λένε ότι θέλουν. Εγώ δεν ξέρω τίποτα", είπε ο Αυστριακός μέσος θέλοντας να βάλει τέλος στις φήμες που τον θέλουν να κατηφορίζει προς τον Πειραιά στο τέλος της σεζόν. Άλλωστε, έχει επαναλάβει ουκ ολίγες φορές ότι θέλει να μείνει στην Ελλάδα και πως τον πρώτο λόγο ανάμεσα στις ομάδες που ενδιαφέρονται για την απόκτησή του τον έχει ο Παναθηναϊκός.

Πεσέιρο: Χτυπήστε τους στα άκρα

Στην ανάλυση του παιχνιδιού του Άρη στάθηκε ο Ζοσέ Πεσέιρο κατά την διάρκεια της προπόνησης της Πέμπτης επισημαίνοντας στους "πράσινους" τα κυριότερα σημεία που πρέπει να προσέξουν. "Το αμυντικό δίδυμο, ο Ρονάλντο και ο Αβραάμ Παπαδόπουλος είναι πόλυ επικίνδυνοι όταν προωθείται στα στημένα. 'Έχει βάλει πολλά γκολ έτσι και μπορείτε να το διαπιστώσετε και εσείς. Όλο το παιχνίδι του Άρη περνάει από τα πόδια του Γκαρσία. Είναι ο εγκέφαλος στο κέντρο της ομάδας και συνήθως σπάει την μπάλα στα άκρα. Πρέπει να έχετε γρήγορες επιστροφές και να προσέξετε τις αντεπιθέσεις του 'Αρη με τους Φελίπε και Κάλβο".

Στην στνέχεια ο Πορτογάλος τεχνικός αναφέρθηκε στα αμυντικά κενά των "κιτρίνων" λέγοντας χαρακτηριστικά: "Τα περισσότερα γκολ ο Άρης τα έχει δεχθεί με μπαλιές από τα άκρα της άμυνάς του. Από εκεί θα πρέπει να χτυπήσουμε, γιατί φαίνεται ότι έχουν το μεγαλύτερο πρόβλημα".

Επιβεβαίωσε για Κλέιτον ο Βγενόπουλος

Τα πράγματα στη θέση τους έβαλε ο Ανδρέας Βγενόπουλος με δηλώσεις του στην "SportDay", σχετικά με την πρόταση που ακούστηκε ότι έχει κάνει στην Λάρισα για την απόκτηση του Κλέιτον Σίλβα. Ο ηγέτης της ΠΕΚ αρνήθηκε ότι έχει κάνει πρόταση 2,5 εκατ. για τον Βραζιλιάνο άσο, ωστόσο παραδέχτηκε ότι έχει μιλήσει με τον πρόεδρο της ΑΕΛ, Κώστα Πηλαδάκη. "Έχω μιλήσει με τον Πηλαδάκη, αλλά δεν έχουμε αναφερθεί σε ποσά. Απλώς του είπα ότι θα έχει πρόταση και από μένα. Δεν θα αφήσουμε τον παίκτη να πάει εύκολα στον Ολυμπιακό".

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές