Greek infotainment community

Το Lateam είναι Ε Ν Α Ν Τ Ι Α σε οποιαδήποτε μορφή Π Ε Ι Ρ Α Τ Ε Ι Α Σ
Facebooktwitter
Επιστροφή   Greek infotainment community > ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ > ΑΡΧΕΙΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΕΤΩΝ > ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

This is a discussion on ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ within the ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ forums, part of the ΑΡΧΕΙΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΕΤΩΝ category; Βαλβέρδε: "Ο,τι έχω να πω το εκφράζω δημόσια" Με αφορμή το κυριακάτικο πρωτοσέλιδο δημοσίευμα της αθλητικής εφημερίδας "Goal News", σύμφωνα ...

Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 03-08-2008, 19:16:   #1
geodon
Moderator
 
Το avatar του χρήστη geodon
 
Εγγραφή: Nov 2006
Μηνύματα: 10.918
Thanks: 2.530
Thanked 1.978 Times in 1.430 Posts
My Mood:
geodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to all
Osfp ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Βαλβέρδε: "Ο,τι έχω να πω το εκφράζω δημόσια"

Με αφορμή το κυριακάτικο πρωτοσέλιδο δημοσίευμα της αθλητικής εφημερίδας "Goal News", σύμφωνα με το οποίο ο Ερνέστο Βαλβέρδε εξέφρασε τη δυσφορία του για τον μεταγραφικό σχεδιασμό του Ολυμπιακού, ο Ισπανός τεχνικός προχώρησε σε δήλωση μέσω της επίσημης ιστοσελίδας του συλλόγου.



Μέσω αυτής εκφράζει την απορία του και τον ενόχλησή του για το δημοσίευμα και τονίζει φυσικά πως δεν υπάρχει πρόβλημα με τη διοίκηση αναφορικά πάντα με τις μεταγραφικές κινήσεις.

Η δήλωση του Βαλβέρδε αναφέρει χαρακτηριστικά:

"Εκφράζω ειλικρινά την απορία μου για το περιεχόμενο του συγκεκριμένου δημοσιεύματος, καθώς ουδέποτε είπα σε συμπατριώτη μου, ή οποιονδήποτε άλλο τα όσα περίεργα αναφέρονται σε αυτό. Δεν είναι δυνατόν να χρησιμοποιείται το όνομά μου με τέτοιο τρόπο, όταν εγώ δεν έχω δώσει κανένα τέτοιο δικαίωμα, καθώς ότι έχω να πω το εκφράζω δημόσια. Στο συγκεκριμένο δημοσίευμα εκτός των άλλων ανακριβειών, αναφέρεται για παράδειγμα ότι εγώ δεν θέλω πολλούς Βραζιλιάνους στην ομάδα, πράγμα που σε καμία περίπτωση δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα.

Θα ήθελα τέλος να τονίσω, με κατηγορηματικό τρόπο, ότι συνεργάζομαι με την Διοίκηση προκειμένου να ολοκληρωθεί ο σχεδιασμός της ομάδας ενόψει της νέας αγωνιστικής περιόδου."

Πηγή : contra.gr
__________________

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Ο χρήστης geodon δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Sponsored Links
Παλιά 05-08-2008, 22:26:   #2
geodon
Moderator
 
Το avatar του χρήστη geodon
 
Εγγραφή: Nov 2006
Μηνύματα: 10.918
Thanks: 2.530
Thanked 1.978 Times in 1.430 Posts
My Mood:
geodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to all
Προεπιλογή

Ντούντου: "Θα κερδίσω τον Ζιλμπέρτο Σίλβα"

Με στόχο την κατάκτηση τίτλων και τη... νίκη στο ντέρμπι με τον Ζιλμπέρτο Σίλβα έφτασε το απόγευμα της Τρίτης στην Αθήνα ο Ντούντου. Το νέο απόκτημα του Ολυμπιακού έδειξε χαρούμενος για το νέο σταθμό της καριέρας του, ενώ αναφορικά με την "κόντρα" του με τον Βραζιλιάνο του τριφυλλιού, τόνισε: "Θέλω να τον κερδίσω όταν παίξουμε μαζί".



"Ναι, μίλησα μαζί του. Γνωρίζω ότι ο Ζιλμπέρτο Σίλβα παίζει στον Παναθηναϊκό. Θέλω να τον κερδίσω όταν παίξουμε μαζί", τόνισε χαρακτηριστικά ο Ντούντου για να προσθέσει:

"Χαίρομαι πολύ που ήρθα στον Ολυμπιακό. Νιώθω πολύ καλά με την ολοκλήρωση της μεταγραφής, αλλά πιο σημαντικό είναι πως οι άνθρωποι του Ολυμπιακού έδειξαν πως με εμπιστεύονται. Ηρθα στον Ολυμπιακό για τον κόσμο του, αλλά και επειδή θέλω να κερδίσω τίτλους μαζί του. Θέλω να κάνω καλές χρονιές με τον Ολυμπιακό και να προσφέρω όσα περισσότερα μπορώ".

Πηγή : contra.gr
__________________

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Ο χρήστης geodon δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-09-2008, 01:04:   #3
geodon
Moderator
 
Το avatar του χρήστη geodon
 
Εγγραφή: Nov 2006
Μηνύματα: 10.918
Thanks: 2.530
Thanked 1.978 Times in 1.430 Posts
My Mood:
geodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to all
Προεπιλογή

Μόνος πρώτος με τεσσάρα



Ο Ολυμπιακός συνέτριψε τον Πανσερραϊκό με 4-1 και έμεινε μόνος πρώτος στο βαθμολογικό πίνακα με εννιά βαθμούς. Οι "ερυθρόλευκοι" ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος όταν και προηγήθηκαν με 2-0, όμως οι φιλοξενούμενοι μέχρι τα μισά του δευτέρου μέρους πίεσαν τους πρωταθλητές, οι οποίοι πέτυχαν τα υπόλοιπα τέρματα τους στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Ο Ερνέστο Βαλβέρδε επέλεξε το 4-4-2 για το συγκεκριμένο παιχνίδι με τους Ντούντου και Στολτίδη να βρίσκονται στην ίδια ευθεία στη μεσαία γραμμή, ενώ στην επίθεση Ντιόγκο και Κοβάτσεβιτς είχαν το ρόλο να στείλουν την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα. Αντίθετα ο Γιάννης Παπακώστας όπως ήταν φυσικό, παρέταξε την ομάδα του με αμυντικούς προσανατολισμούς και έναν μόνο επιθετικό.

Σε αντίθεση με τα προηγούμενα παιχνίδια του, ο Ολυμπιακός στο πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ καλός, ουσιαστικός και αποτελεσματικός. Οι "ερυθρόλευκοι" μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση αποφασισμένοι να επιβάλλουν το ρυθμό τους και το πέτυχαν.

Η υπεροχή των πρωταθλητών μετουσιώθηκε σε γκολ στο 23' όταν ο Κοβάτσεβιτς με γυριστό σουτ μέσα από την περιοχή δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Κοτταρά. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Τοροσίδης πάσαρε στον Γκαλέτι, ο Αργεντινός με ωραία ντρίμπλα απέφυγε τον Διγκόζη και με σουτ έκανε δύο τα τέρματα της ομάδος του.

Ο Γιάννης Παπακώστας δεν βοηθούσε από τον πάγκο, καθώς δεν άλλαζε τίποτα από την ομάδα του, η οποία έδειχνε ανήμπορη να φτάσει στην περιοχή του Νικοπολίδη. Οι "ερυθρόλευκοι" μέχρι το τέλος του πρώτου 45λεπτου θα μπορούσαν να είχαν πετύχει περισσότερα τέρματα αν ήταν προσεκτικοί στην τελική προσπάθεια.

Ο τεχνικός της ομάδας των Σερρών αποφάσισε να ρισκάρει στο δεύτερο μέρος και δικαιώθηκε από την εικόνα της ομάδος του. Ο Χέρες με την είσοδο του στο παιχνίδι έκανε αισθητή την παρουσία του συμμαζεύοντας σε μεγάλο βαθμό το κέντρο της ομάδας του, ενώ βοηθούσε και επιθετικά.

Στο πρώτο πεντάλεπτο ο Πανσερραϊκός απείλησε δύο φορές τον Νικοπολίδη με σουτ του Γκουγκουλιά, ωστόσο ο "ερυθρόλευκος" τερματοφύλακας αντέδρασε σωστά και τις δύο φορές. Μέχρι το 66' ο Γιάννης Παπακώστας είχε πραγματοποιήσει όλες του τις αλλαγές, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι παρά την πίεση δεν μπορούσαν να διασπάσουν την άμυνα του Ολυμπιακού.

Με την είσοδο του Μπελούτσι ο Ολυμπιακός ισορρόπησε και έγινε απειλητικός επιθετικά. Στο 78' ο Λέτο έστειλε το μήνυμα στην αντίπαλη άμυνα και δύο λεπτά αργότερα ο Ντιόγκο στην πρώτη του ευκαιρία στο παιχνίδι κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με εξαιρετική κεφαλιά.

Στο 86' ο Τοροσίδης βρήκε την μπάλα με το χέρι και ο κ. Τριτσώνης σωστά έδειξε την άσπρη βούλα, με τον Τάντιτς να μειώνει σε 3-1. Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι δεν χάρηκαν το γκολ, καθώς ο Οσκαρ δύο λεπτά αργότερα συνδυάστηκε υπέροχα με τον Μπελούτσι και με σουτ πέτυχε το πρώτο του τέρμα στο πρωτάθλημα με τη φανέλα του Ολυμπιακού.

Ετσι ο Ολυμπιακός παίζοντας καλά για όλο το πρώτο ημίχρονο και στα τελευταία 15 λεπτά του δευτέρου μέρους, κατάφερε να κατακτήσει τη νίκη και να διατηρήσει το απόλυτο στο πρωτάθλημα. Αντίθετα ο Πανσερραϊκός έδειξε, με την εικόνα του στο δεύτερο μέρος, ότι μπορεί να πετύχει το στόχο του που είναι η παραμονή στην κατηγορία.

# Ο Αβράαμ Παπαδόπουλος συμπλήρωσε 100 συμμετοχές στην Α' Εθνική


Γήπεδο: "Γ. Καραϊσκάκης"
Διαιτητής: Σ. Τριτσώνης (Αθηνών)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ερνέστο Βαλβέρδε): Νικοπολίδης, Τοροσίδης, Ντομί, Αβ. Παπαδόπουλος, Αντζας, Ντουντού, Στολτίδης, Γκαλέτι (83' Οσκαρ), Λέτο, Ντιόγκο (90' Μήτρογλου), Κοβάτσεβιτς (73' Μπελούτσι).
ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Γιάννης Παπακώστας): Κοτταράς, Καλλιμάνης, Πιπίνης (66' Αντάντο), Κολέν, Μιλένκοβιτς, Διγκόζης, Αμπουμπακαρί, Μπαϊκαρά (45' Χέρες), Τάντιτς, Γκουγκουλιάς (55' Μπανγκουρά), Ζουντί

Πηγή : novasports.gr
__________________

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Ο χρήστης geodon δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-09-2008, 00:52:   #4
geodon
Moderator
 
Το avatar του χρήστη geodon
 
Εγγραφή: Nov 2006
Μηνύματα: 10.918
Thanks: 2.530
Thanked 1.978 Times in 1.430 Posts
My Mood:
geodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to all
Προεπιλογή

"Απαραίτητο το «τρίποντο» στην Κρήτη"



Σημαντική χαρακτήρισε ο Ερνέστο Βαλβέρδε την εβδομάδα που έρχεται για τον Ολυμπιακό, καθώς οι Πειραιώτες αναμετρώνται κατά σειρά με τον ΟΦΗ, τη Νόρντζελαντ και την ΑΕΚ. Στις πρώτες εντυπώσεις και τις εμπειρίες του από την Ελλάδα αναφέρθηκε ο Ισπανός τεχνικός, στη σημερινή συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε.

"Από τότε που ήρθα, είδα πολλά καινούργια πράγματα, χρειάστηκε να συνηθίσω σε νέους ποδοσφαιριστές και το διαφορετικό στιλ παιχνιδιού. Επρεπε να γνωρίσω από μέσα το σύλλογο και κατάλαβα την υποχρέωση να κερδίζει πάντα, βάσει της ιστορίας που έχει. Παράλληλα, έπρεπε να δω πώς λειτουργούν οι παίκτες στην Ευρώπη και το πρωτάθλημα. Κάναμε μια άσχημη αρχή, υπήρχε πολλή ένταση και πίεση μετά το ματς στην Κύπρο και δεν είχαμε την ικανότητα να ανατρέψουμε την κατάσταση στο Καραϊσκάκη. Είναι μια δύσκολη κατάσταση για όλους που η ομάδα δεν είναι στο Τσάμπιονς Λιγκ, όμως παράλληλα έχουμε την υποχρέωση να διακριθούμε στο Κύπελλο UEFA, που φέτος είναι δύσκολο. Στο πρωτάθλημα έχουμε τρεις διαδοχικές νίκες, στο γήπεδό μας παίζουμε καλά, έχουμε καλό ρυθμό και εκτός έδρας μας λείπει η ομαδικότητα, όμως έχουμε καταφέρει να κερδίσουμε", τόνισε αρχικά ο Ισπανός τεχνικός.

Στη συνέχεια ο Βαλβέρδε αναφέρθηκε στους τρεις προσεχείς αγώνες των "ερυθρολεύκων", υπογραμμίζοντας ότι προέχει ο αγώνας της Κρήτης: "Είναι πολύ σημαντική η εβδομάδα που έρχεται. Παίζουμε στην Κρήτη και πρέπει να πάρουμε τους τρεις βαθμούς, ενώ μετά έχουμε καθοριστικό παιχνίδι στο UEFA, όπου θα πάμε χωρίς αίσθηση σιγουριάς. Στο τέλος, έχουμε το ματς κόντρα στην ΑΕΚ, που είναι ένα σημαντικό παιχνίδι, προέχει όμως το ματς της Κρήτης. Στο μυαλό μου βρίσκεται μόνο ο ΟΦΗ. Πάμε εκεί για τη νίκη και μετά θα κοιτάξουμε τη ρεβάνς με τη Νόρντζελαντ, στην οποία θα κατέβουμε χωρίς το σκεπτικό του υπέρ μας 2-0. Παιχνίδια όπως με την ΑΕΚ παίζουν ρόλο στην ψυχολογία, αλλά υπάρχουν ακόμα δύο ματς. Όταν έχεις εκεί το μυαλό σου, θα χάσεις την προσοχή σου από το ματς που προηγείται. Είναι πολύ σημαντικές αυτές οι αναμετρήσεις κόντρα στους μεγάλους αντιπάλους. Όμως, τα πρωταθλήματα χάνονται, όταν οι παίκτες έχουν αλλού την προσοχή τους. Πρέπει να είμαστε σταθεροί και σίγουροι σε όλα τα παιχνίδια".

Μιλώντας για το Κύπελλο UEFA επεσήμανε: "Είναι πολύ δύσκολη διοργάνωση. Όταν πηγαίνεις στο UEFA από το Τσάμπιονς Λιγκ, δεν πρέπει να νομίζουμε ότι είναι και πολύ πιο απλό. Υπάρχουν μεγάλες ομάδες στο Τσάμπιονς Λιγκ που έχουν ξεκινήσει από εδώ, όπως η Σεβίλλη κι η Ζενίτ. Αυτή την στιγμή πρέπει να περάσουμε τον προκριματικό και μετά έχουμε ένα μικρό πρωτάθλημα. Ακόμα είμαστε στα προκριματικά. Δεν χρειάζεται να πετάμε στα σύννεφα, ξέρω ότι όλοι σκέφτονται ήδη την κλήρωση. Πρέπει να σκεφτώ και να εκτιμήσω σωστά το παιχνίδι, έχουμε πολλά περισσότερα να χάσουμε, παρά να κερδίσουμε κόντρα στη Νόρντζελαντ. Βήμα βήμα θα προχωρήσουμε. Υπάρχουν πολύ δυνατές ομάδες φέτος και πολύ υψηλού επιπέδου. Το Κύπελλο UEFA είναι δύσκολο. Εμείς θέλουμε να κάνουμε καλή πορεία, αλλά θα πρέπει να κοιτάξουμε τον κάθε αντίπαλο ξεχωριστά".

Στη συνέχεια ο προπονητής του Ολυμπιακού αναφέρθηκε και στο μονοετές συμβόλαιο συνεργασίας του με το σύλλογο: "Οι προπονητές ζούμε την ημέρα. Κι αυτό γιατί εξαρτώμαστε από τα αποτελέσματα. Ελπίζω να πάνε όλα καλά και να μείνω. Η πρόθεσή μου είναι να πάει καλά η χρονιά, αλλά τώρα δεν έχω τίποτε άλλο στο μυαλό μου πέρα από το ματς με τον ΟΦΗ. Θέλω να ευχαριστήσω τον κόσμο για την υποδοχή και τη συμπεριφορά του".

Ο Ισπανός αναφέρθηκε και στις εντυπώσεις του από την ΑΕΚ και τον Παναθηναϊκό, εκφράζοντας την άποψη ότι τα λιγότερα λάθη θα κρίνουν τον πρωταθλητή: "Εχουμε παίξει όλοι λίγα ματς, βρισκόμαστε ακόμα στην αρχή όλοι. Εχω δει παιχνίδια τους, όλες οι ομάδες έχουν πλεονεκτήματα. Δεν είναι σωστό να βλέπουμε τα ελαττώματα των άλλων ομάδων, αλλά να βελτιώσουμε τα δικά μας. Το πρωτάθλημα έχει δρόμο ακόμα και θα το πάρει αυτός που θα κάνει τα λιγότερα λάθη. Η ουσία, όμως, είναι να μην κατεβαίνουμε στα παιχνίδια με περισσότερη αυτοπεποίθηση απ΄ ό,τι πρέπει. Γενικά νικάμε, αλλά έχουμε δυσκολίες. Οποιος κάνει λιγότερα λάθη, έχει το προβάδισμα για τον τίτλο. Δεν θα πω ποιο είναι το δικό μας ελάττωμα, γιατί είναι σαν να μαρτυράω τα μυστικά μας. Θέλουμε βελτίωση στο ρυθμό και να είμαστε πιο σίγουροι στο παιχνίδι μας. Στην άμυνα θέλουμε περισσότερη πίεση και να μην έχει χρόνο ο αντίπαλος να σκεφτεί. Πολλές φορές η άμυνά μας στηρίζεται στο ένας εναντίον ενός, αλλά έχουμε ορισμένες δυσκολίες στις αποστάσεις. Θέλουμε βελτίωση στη δομή της άμυνας και την τακτική και δουλεύουμε πάρα πολύ σε αυτό".

Τέλος, ο Βαλβέρδε αναφέρθηκε στη γενικότερη εμπειρία του από την Ελλάδα και τον Ολυμπιακό, τονίζοντας: "Νιώθω καλά, μου αρέσει η ομάδα, όλοι μου συμπεριφέρονται καλά. Εχω έρθει για να φέρω αποτελέσματα και, όταν πήρα την απόφαση, γνώριζα τις συνέπειες. Ο,τι και να κάνεις, θα υπάρχουν ευχάριστες και δύσκολες καταστάσεις. Σε γενικές γραμμές, νιώθω καλά και προσπαθώ κάθε μέρα να βελτιώνω το παιχνίδι της ομάδας και να γίνεται σε κάθε ματς καλύτερη".

Αργοπορημένος ο Ντιόγκο
Η κίνηση στους δρόμους της Αθήνας "χτύπησε" την προπόνηση του Ολυμπιακού. Αρκετοί "ερυθρόλευκοι" άργησαν να φτάσουν στου Ρέντη με αποτέλεσμα να καθυστερήσει για περίπου 15' η έναρξή της. Αυτός που την... πάτησε περισσότερο από οποινδήποτε άλλον ήταν ο Ντιόγκο, ο οποίος πλήρωσε και το γεγονός ότι δεν γνωρίζει καλά και τους δρόμους. Ο Βραζιλιάνος έφτασε με 40' καθυστέρηση και αφού πρώτα έτρεξε μόνος του, στη συνέχεια τέθηκε στη διάθεση του Ισπανού τεχνικού.

Σε ότι αφορά το ιατρικό δελτίο και συγκεκριμένα την περίπτωση του Πέντραγκ Τζόρτζεβιτς, όλα δείχνουν ότι δεν θα προλάβει το ματς με τον ΟΦΗ. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού έκανε και πάλι ατομικό πρόγραμμα και πλέον όλοι σκέφτονται να μην τον πιέσουν ώστε να προλάβει το ντέρμπι με την ΑΕΚ.

Υπενθυμίζουμε ότι εκτός του "Τζόλε" νοκ άουτ από τη μάχη της Κρήτης έχουν τεθεί και οι Λεονάρντο και Ντομί.

Πάντος ή Μπράβο

Οι απουσίες των Λεονάρντο και Ντομί αναγκάζουν τον Ερνέστο Βαλβέρδε να στραφεί σε άλλες λύσεις για την θέση του αριστερού μπακ στο Παγκρήτιο και τον αγώνα με τον ΟΦΗ. Ο Ισπανός τεχνικός έδειξε στην προπόνηση τις προθέσεις του με τους Πάντο και Μπράβο να είναι οι παίκτες που θα διεκδικήσουν την συγκεκριμένη θέση. Εξάλλου ο Βαλβέρδε στο διπλό που έπαιξαν οι «ερυθρόλευκοι» δοκίμασε το 4-4-2 χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει πως σίγουρα θα είναι το σύστημα που θα χρησιμοποιήσει κόντρα στον ΟΦΗ.

Εκτός από τους Λεονάρντο και Ντομί, οι οποίοι θα κάνουν από αύριο ή την Παρασκευή ατομικό και θα επιδιώξουν να είναι έτοιμοι για το ντέρμπι με την ΑΕΚ, ούτε ο Τζόλε προπονήθηκε καθώς προτιμήθηκε να μην πιεστεί.

Την Πέμπτη στις 5μμ θα πραγματοποιηθεί το δ.σ. του Ερασιτέχνη για να αποφασιστεί η επόμενη ημέρα στην προεδρία. Είτε το υπάρχον δ.σ. θα παραιτηθεί και θα πάνε σε νέες εκλογές είτε θα βγει ο νέος πρόεδρος από τα μέλη του δ.σ.

Πηγή : novasports.gr
__________________

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Ο χρήστης geodon δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-09-2008, 17:45:   #5
geodon
Moderator
 
Το avatar του χρήστη geodon
 
Εγγραφή: Nov 2006
Μηνύματα: 10.918
Thanks: 2.530
Thanked 1.978 Times in 1.430 Posts
My Mood:
geodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to all
Προεπιλογή

Βαλβέρδε: "Δεν σκεφτόμαστε την ΑΕΚ"



Όπως κάθε προπονητής που σέβεται τον εαυτό του, έτσι και ο Ερνέστο Βαλβέρδε ρίχνει το βάρος του στον αμέσως επόμενο αγώνα της ομάδας του. Για τον Ολυμπιακό αυτό το ματς τυγχάνει να είναι η ρεβάνς με τη Νόρτζελαντ την Πέμπτη. Η ΑΕΚ, λοιπόν, κατά τον Ισπανό τεχνικό, μπορεί να περιμένει.

Για τον αγώνα με τους Δανούς ο Βαλβέρδε είπε: «Είναι ένας αγώνας διαφορετικός από αυτόν στη Δανία. Θα πάμε στο ματς χωρίς να έχουμε τη σιγουριά της πρόκρισης. Είναι δύσκολο ματς και οι πιο δύσκολοι αγώνες είναι αυτοί που ο κόσμος δεν εκτιμά τη δυσκολία τους. Στη Δανία είχαμε προβλήματα. Θα γίνουν κάποιες αλλαγές κυρίως στο κέντρο. Ο Ντούντου είναι απώλεια. Δεν θα έχω ούτε τον Γκαλέτι στη διάθεσή μου».

Ο Ισπανός τεχνικός είπε δύο λόγια και για το ντέρμπι με την ΑΕΚ: «Γνωρίζω ότι είναι ένα ντέρμπι, είναι όμως μακριά το παιχνίδι αυτό, δεν το σκεφτόμαστε καθόλου. Ξέρουμε ότι πέρυσι η ομάδα έχασε με 4-0. Θέλουμε να νικήσουμε αλλά θα το σκεφτούμε μετά. Ξέρουμε ότι θα έχουμε στο πλευρό μας τους οπαδούς».

Τέλος για το παιχνίδι με τον ΟΦΗ ο προπονητής του Ολυμπιακού δεν είχε πολλά να πει: «Εχει μείνει στην ομάδα ότι χάσαμε δύο βαθμούς που θα μπορούσαμε να είχαμε πάρει. Ορισμένες ομάδες προσπαθούν με κάθε τρόπο να σταματήσουν τον αντίπαλο».

Πηγή : contra.gr
__________________

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Ο χρήστης geodon δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-10-2008, 19:11:   #6
ilias
VIP
 
Εγγραφή: Nov 2006
Μηνύματα: 7.753
Thanks: 111
Thanked 855 Times in 534 Posts
ilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the rough
Προεπιλογή

Ζήτησε συγγνώμη ο Κοβάσεβιτς

Η κλήρωση των ομίλων του Κυπέλλου UEFA ήταν το κυρίαρχο στοιχείο στο ρεπορτάζ του Ολυμπιακού, αλλά όχι το μόνο. Στην προπόνηση της Τρίτης, ο Ερνέστο Βαλβέρδε κάλεσε σε... απολογία για τον τρόπο που πανηγύρισε το γκολ κατά της ΑΕΚ τον Ντάρκο Κοβάσεβιτς, ο οποίος ζήτησε συγγνώμη.
Όλα άρχισαν με το γκολ που σημείωσε ο 35χρονος επιθετικός στο ντέρμπι, τρία λεπτά μετά από την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο. Κατά τη διάρκεια των πανηγυρισμών, ο Κοβάσεβιτς κατευθύνθηκε προς τον πάγκο και με απλωμένο το δάχτυλό κάτι είπε στα... γαλλικά.
Ο Βαλβέρδε δεν θέλησε να δώσει άμεσα συνέχεια, θεωρώντας πως δεν έπρεπε να καλυφθεί η σπουδαία νίκη του Ολυμπιακού, ωστόσο με την πρώτη ευκαιρία κάλεσε τον παίκτη του σε... απολογία. Πριν αρχίσει το προπονητικό πρόγραμμα και αφού πρώτα μοίρασε συγχαρητήρια στους παίκτες για τη νίκη, έστρεψε το βλέμμα του στον Κοβάσεβιτς και του ζήτησε εξηγήσεις για τον πανηγυρισμό.
"Έγινε κάτι που δεν μου άρεσε. Έδειξες τον πάγκο και κάτι είπες. Δεν ξέρω ούτε τι έλεγες ούτε σε ποιον απευθυνόσουν. Έδωσες όμως δικαιώματα", τόνισε ο Βάσκος τεχνικός. Το λόγο, ως ήταν λογικό, πήρε ο Κοβάσεβιτς, ο οποίος παραδέχθηκε το λάθος του. "Δεν είμαι παιδάκι, είμαι 35 χρόνων, αλλά παρασύρθηκα. Δεν ήθελα να προσβάλω κανέναν και ζητάω συγγνώμη".
Ο Βαλβέρδε δέχθηκε τη μεταμέλεια του παίκτη του και έδωσε σύνθημα να αρχίσει η προπόνηση. Φυσικά με την κίνησή του αυτή πιστοποίησε πως αυτός είναι το "αφεντικό" των αποδυτηρίων και δεν δέχεται αντιρρήσεις στο έργο του.


cosmo
__________________
Ο χρήστης ilias δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-10-2008, 17:48:   #7
geodon
Moderator
 
Το avatar του χρήστη geodon
 
Εγγραφή: Nov 2006
Μηνύματα: 10.918
Thanks: 2.530
Thanked 1.978 Times in 1.430 Posts
My Mood:
geodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to all
Προεπιλογή

Νικοπολίδης: "Γουστάρω στον Ολυμπιακό"



Αν και δεν θέλησε να αποκαλύψει τις σκέψεις του για το μέλλον (αν θα συνεχίσει ή θα αποσυρθεί από την ενεργό δράση), ο Αντώνης Νικοπολίδης ξεκαθάρισε πως εξακολουθεί να απολαμβάνει την παρουσία του στον Ολυμπιακό, με ό,τι αυτό συνεπάγεται για την καριέρα του.Στη συνέντευξη που παραχώρησε στην εφημερίδα "Πρωταθλητής", ο διεθνής τερματοφύλακας μίλησε επίσης για την πορεία στο πρωτάθλημα και την ευρωπαϊκή πρόκληση μέσω του Κύπέλλου UEFA μετά τον αποκλεισμό από την Ανόρθωση.

Αναλυτικά...

"To είχα πει και το επαναλαμβάνω πως ο αποκλεισμός μάς στοίχισε πολύ. Προσωπικά ακόμη το σκέφτομαι και με ενοχλεί. Αφήσαμε πίσω, όμως, ότι έγινε και πλέον είμαστε επικεντρωμένοι στην πρόκληση που έχουμε μπροστά μας και είναι το Κύπελλο UEFA.
"Φέτος στο θεσμό παίρνουν μέρος σπουδαίες ομάδες, κάτι που σημαίνει ότι και έντονος ανταγωνισμός θα υπάρξουν και μεγάλες δυσκολίες. Πιστεύω, όμως, ότι ο Ολυμπιακός θα είναι και δυνατός και ανταγωνιστικός για να πάει όσο γίνεται καλύτερα".

"Η ομάδα έχει βρει τον ρυθμό της. Ειδικά μέσα στο Καραΐσκάκη είμαστε πολύ δυνατοί. Το αποδείξαμε, νομίζω, και στο πρόσφατο ντέρμπι με την ΑΕΚ. Εκείνο που θα πρέπει να βελτιώσουμε είναι η απόδοση μας στα εκτός έδρας παιχνίδια. Αν το κάνουμε αυτό, πιστεύω ότι δεν θα έχουμε πρόβλημα με καμία ομάδα μέχρι το τέλος της περιόδου. Στα εκτός έδρας παιχνίδια θα πρέπει να βελτιώσουμε το ρυθμό μας και να μπαίνουμε πιο δυνατά στον αγώνα".

"Ήταν από κάθε άποψη μια σημαντική επιτυχία. Πέρα από το γεγονός ότι νικήσαμε έναν από τους βασικούς μας ανταγωνιστές για το πρωτάθλημα, κάναμε και μία εμφάνιση που θα ανεβάσει την αυτοπεποίθηση όλης της ομάδας. Κι αυτό είναι ακόμα πιο σημαντικό".

"Σου μιλάω ειλικρινά ότι δεν θέλω να σκέφτομαι τόσο μακριά. Προσπαθώ να είμαι απόλυτα συγκεντρωμένος στους στόχους που έχουμε μπροστά μας. Έχουμε να κάνουμε ακόμη πολλά φέτος και οι απαιτήσεις του κόσμου είναι πάντα μεγάλες. Δεν σου κρύβω ότι γουστάρω που παίζω στον Ολυμπιακό, αλλά για τι θα γίνει από το καλοκαίρι είναι πολύ νωρίς για να πω".

Πηγή : contra.gr
__________________

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Ο χρήστης geodon δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-10-2008, 21:22:   #8
ilias
VIP
 
Εγγραφή: Nov 2006
Μηνύματα: 7.753
Thanks: 111
Thanked 855 Times in 534 Posts
ilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the rough
Προεπιλογή

Ο εσωτερικός κανονισμός και η κατά περίσταση εφαρμογή του

Εσωτερικός κανονισμός πάντα υπήρχε στον Ολυμπιακό αλλά το θέμα είναι πότε εφαρμοζόταν...
Ο Σωκράτης Κόκκαλης πέρασε το πρωί της Τρίτης (14/10) την πόρτα των αθλητικών εγκαταστάσεων του Ρέντη και επιχείρησε να στείλει στους ερυθρόλευκους μηνύματα, σε ό,τι αφορά την λειτουργία του ποδοσφαιρικού τμήματος. Το θέμα βέβαια δεν είναι αν οι παίκτες... συμμορφωθούν στα όσα λέει ο εσωτερικός κανονισμός αλλά αν ο πρόεδρος του Ολυμπιακού έχει την διάθεση να τον εφαρμόσει στα... δύσκολα. Την πραγματική διάθεση, στα πραγματικά δύσκολα...
Κάθε μέρα είναι μια άλλη μέρα, αλλά τις πιο πολλές φορές το παρελθόν φωτογραφίζει τον δρόμο που θα ακολουθήσει κάποιος. Μπορεί ο πρόεδρος της πειραϊκής ομάδας να έχει αναθεωρήσει κάποιες από τις σκέψεις του και όντως αυτά που είπε χθες στους αρχηγούς του Ολυμπιακού και να τα εννοεί και να έχει πρόθεση να τα τηρήσει...
Αν και σε μια συζήτηση προέδρου και αρχηγών είναι πολύ δύσκολο να πληροφορηθείς διαλόγους, το στίγμα των όσων είπε ο Σωκράτης Κόκκαλης είχε γίνει γνωστό από προχθές. Αυστηρή τήρηση ωραρίου, καμπάνες σε όσους νυχτοπερπατούν (έχουμε τον τρόπο να μάθουμε ποιοι ξενυχτάνε), προσοχή και στις λεπτομέρειες που υπάρχουν στον εσωτερικό κανονισμό (συνεντεύξεις στις οποίες οι παίκτες πρέπει να προσέχουν τι λένε...). Αυτονόητο είναι ότι η κουβέντα του Κόκκαλη με τους αρχηγούς του Ολυμπιακού (Τζόρτζεβιτς, Νικοπολίδης, Κοβάσεβιτς) πήγε και σε αγωνιστικά θέματα. Ο ηγέτης της πειραϊκής ομάδας ζήτησε πρόκριση στην επόμενη φάση του ΟΥΕΦΑ και φυσικά δεν μπορούσε να μην αναφερθεί στην επιθυμία του (διαχρονική ) για κατάκτηση του πρωταθλήματος.
Αν θέλαμε να κοιτάξουμε πίσω από την κουρτίνα, στην επίσκεψη του Σωκράτη Κόκκαλη στου Ρέντη, δυο ερωτηματικά θα μας… βασάνιζαν. Πρώτον, γιατί ο πρόεδρος του Ολυμπιακού θέλησε να μιλήσει πρόσωπο με πρόσωπο με τους αρχηγούς για τον εσωτερικό κανονισμό από την στιγμή που οι ερυθρόλευκοι τον έχουν στα χέρια τους εδώ και καιρό;
Η δεύτερη σκέψη δεν έχει να κάνει με το αν οι παίκτες τηρήσουν τον εσωτερικό κανονισμό αλλά αν ο Σωκράτης Κόκκαλης θα τραβήξει το αυτί παικτών που θα ακολουθήσουν λάθος δρόμο. Η αναφορά μας δεν είναι φυσικά για τον Σίσιτς που πρόσφατα εξέφρασε δυσφορία για την ισπανική δυναστεία στου Ρέντη αλλά για τα πρωτοκλασάτα ονόματα…

Να θυμηθούμε μερικά παραπτώματα στο παρελθόν και ποια ήταν η αντίδραση του Κόκκαλη…
Ο Ζάχοβιτς πετάει την φανέλα στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό και βρίζει τον Μπιγκόν για την απόφαση του να αντικαταστήσει τον Σλοβένο…
Η πριμαντόνα του σλοβένικου ποδοσφαίρου γυρίζει στην πατρίδα του και ο Ολυμπιακός αφού πρώτα απειλεί ότι θα του κόψει τη μπάλα , στην συνέχεια ζητάει συγνώμη από τον παίκτη…
Ο Μαντζουράκης σε μια προπόνηση κάνει παρατηρήσεις στον Χούτο και ο …Ιταλός λέει στον προπονητή του:{Μην μου μιλάς, βρωμάνε τα χνώτα σου…}. Η αντίδραση του επίσημου Ολυμπιακού, ήταν να …συμβουλεύσει τον Ματζού να αλλάξει οδοντόκρεμα…Δεν ειπώθηκε βέβαια κυριολεκτικά κάτι τέτοιο αλλά ουδέποτε ο Χούτος τιμωρήθηκε… Πάλι με προπονητή τον Μαντζουράκη ο Τζιοβάνι γίνεται αλλαγή στο ματς με την Λιόν και ο Βραζιλιάνος πάει στον πάγκο και βρίζει. Ο Ολυμπιακός απολύει τον Ελληνα προπονητή…
Θα πρέπει να περιμένουμε το πρώτο σοβαρό πειθαρχικό παράπτωμα παίκτη από τις φίρμες του Ολυμπιακού για να δούμε αν αυτά που είπε χθες ο ηγέτης της πειραϊκής ομάδας για πειθαρχία, τα εννοεί πραγματικά…
Ο Σωκράτης Κόκκαλης είχε και συνομιλία με τον Βαλβέρδε. Αγωνιστικά ψαλιδίστηκαν οι πιθανότητες συμμετοχής του Λεονάρντο στο ματς με την Γαλατασαραϊ.


cosmo
__________________
Ο χρήστης ilias δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
The Following User Says Thank You to ilias For This Useful Post:
geodon (15-10-2008)
Παλιά 27-10-2008, 23:22:   #9
geodon
Moderator
 
Το avatar του χρήστη geodon
 
Εγγραφή: Nov 2006
Μηνύματα: 10.918
Thanks: 2.530
Thanked 1.978 Times in 1.430 Posts
My Mood:
geodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to all
Προεπιλογή

Εξηγήσεις ζήτησε ο Κόκκαλης



Όπως συμβαίνει πάντα μετά από ένα τετ α τετ προέδρου και προπονητή, θα ακουστούν πολλά. Ο Σωκράτης Κόκκαλης πέρασε τη Δευτέρα (27/10) την πόρτα των αθλητικών εγκαταστάσεων του Ρέντη, όχι για να μιλήσει στους παίκτες. Για 45 λεπτά ήταν στο γραφείο του Ερνέστο Βαλβέρδε ο πρόεδρος του Ολυμπιακού.Προγραμματισμένη ήταν η συνάντηση, έλεγαν στον Πειραιά, αλλά ακόμα και αν δεν... τρέχει τίποτα, το γεγονός ότι έγινε το τετ α τετ μετά από δυο ήττες, κάτι λέει, αν όχι απαραίτητα τώρα, αλλά σίγουρα κάτι λέει... Εξηγήσεις θα ζήτησε ο Κόκκαλης, αλλά λογικά αυτό έγινε μέσω της διαδικασίας συζήτησης. Στον Ολυμπιακό τόνιζαν ότι δεν υπάρχει θέμα προπονητή, αλλά ο προβληματισμός για την εικόνα της ομάδας υπάρχει. "Αυτό δεν σημαίνει ότι ήρθε η συντέλεια του κόσμου", έλεγαν στον Ολυμπιακό.

Ο Βαλβέρδε περιμένει με τα επιτυχημένα αποτελέσματα να ξεπεραστεί η κρίση, αλλά σε αυτή την προσπάθεια θα είναι ντεζαβαντάζ τα προβλήματα. Ο Λεονάρντο είναι σούπερ άτυχος, αφού με την επιστροφή του χτύπησε ξανά. Η μαγνητική έδειξε θλάση δευτέρου προς τρίτο βαθμό και ο Βραζιλιάνος θα απουσιάσει για πέντε εβδομάδες.

Από τους υπόλοιπους τραυματίες νοκ-άουτ είναι οι Αντζας, Πατσατζόγλου, Μπελούτσι και για το παιχνίδι κυπέλλου με τον Διαγόρα, αλλά και για το ματς με τον Εργοτέλη. Την Κυριακή είναι πολύ πιθανό να επανέλθει ο Στολτίδης και ο Γκαλέτι να έχει ξεπεράσει το πρόβλημα του τραυματισμού του. Την Κυριακή θα εκτίσει την ποινή της μιας αγωνιστικής ο Τοροσίδης και στο ματς με τον Ηρακλή ο Λέτο.

Πηγή : contra.gr
__________________

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Ο χρήστης geodon δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-10-2008, 11:32:   #10
ilias
VIP
 
Εγγραφή: Nov 2006
Μηνύματα: 7.753
Thanks: 111
Thanked 855 Times in 534 Posts
ilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the roughilias is a jewel in the rough
Προεπιλογή

3 εκ.λίρες για τον Κ.Παπαδόπουλο!

Το ενδιαφέρον της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ για τον Κυριάκο Παπαδόπουλο όχι μόνο παραμένει, αλλά φαίνεται πως όσο πλησιάζουμε την προσεχή μεταγραφική περίοδο τόσο περισσότερο φουντώνει...Ο στόπερ του Ολυμπιακού, ο οποίος εντυπωσίασε με τις εμφανίσεις του με την Εθνική Νέων το περασμένο καλοκαίρι, βρίσκεται στο μεταγραφικό στόχαστρο των Τσέλσι, Άρσεναλ, Νότιγχαμ Φόρεστ και Εσπανιόλ, ωστόσο η πρωταθλήτρια Αγγλίας είναι αυτή που ετοιμάζεται να πάρει την pole position στην κούρσα της απόκτησής του από τους πρωταθλητές Ελλάδας.
Και αυτό γιατί όπως αποκάλυψε την Τρίτη (28/10) η αγγλική εφημερίδα "Sun", o Σερ Άλεξ Φέργκιουσον είναι έτοιμος να προσφέρει τον Ιανουάριο το ποσό των 3 εκ.λιρών στους "ερυθρόλευκους" προκειμένου να φέρει στο "Ολντ Τράφορντ" τον νεαρό και άκρως ταλαντούχο Έλληνα κεντρικό αμυντικό.
Ο Άλεξ Φέργκιουσον είναι έτοιμος να δαπανήσει 3 εκ.λίρες τον Ιανουάριο για το παιδί-θαύμα της Ελλάδας, Κυριάκο Παπαδόπουλο.
Οι διοικούντες τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έχουν ήδη ξεκινήσει συζητήσεις με τον σύλλογο του αμυντικού, τον Ολυμπιακό.
Ο 16χρονος -στόχος επίσης της Εσπανιόλ, κατέχει το ρεκόρ του νεαρότερου παίκτη που αγωνίστηκε ποτέ στο ελληνικό πρωτάθλημα", αναφέρει χαρακτηριστικά το σημερινό δημοσίευμα της αγγλικής εφημερίδας.



otenet
__________________
Ο χρήστης ilias δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας


Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ geodon ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ 44 11-01-2012 17:01:
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ geodon ΜΠΑΣΚΕΤ 3 11-01-2012 16:54:
Στο στοίχημα ο Ολυμπιακός ilias ΠΡΟΓΝΩΣΤΙΚΑ 0 05-11-2008 20:05:
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ilias ΜΠΑΣΚΕΤ 2 09-06-2008 20:02:
Ολυμπιακός viperboy ΑΝΕΚΔΟΤΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ 0 13-02-2007 16:26:


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 07:58:.


Powered and Developed by Lateam.gr
Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.5.1
Lateam