Greek infotainment community

Το Lateam είναι Ε Ν Α Ν Τ Ι Α σε οποιαδήποτε μορφή Π Ε Ι Ρ Α Τ Ε Ι Α Σ
Facebooktwitter
Επιστροφή   Greek infotainment community > ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ > ΕΛΛΑΔΑ

Ιερώνυμος: Δεν είμαι πλούσιος με 2.300 ευρώ το μήνα

This is a discussion on Ιερώνυμος: Δεν είμαι πλούσιος με 2.300 ευρώ το μήνα within the ΕΛΛΑΔΑ forums, part of the ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ category; Εκεί που όλοι τον χαρακτήριζαν "σιωπηλό" ο Αρχιεπίσκοπος έχει επιδοθεί σε σειρά συνεντεύξεων προκειμένου να περάσει τη θέση ότι τα ...

Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 27-03-2010, 14:51:   #1
ironitsa
Moderator

Το avatar του χρήστη ironitsa

Περιοχή: LA
My Mood:
ironitsa will become famous soon enoughironitsa will become famous soon enoughironitsa will become famous soon enoughironitsa will become famous soon enoughironitsa will become famous soon enoughironitsa will become famous soon enoughironitsa will become famous soon enough
Προεπιλογή Ιερώνυμος: Δεν είμαι πλούσιος με 2.300 ευρώ το μήνα

Εκεί που όλοι τον χαρακτήριζαν "σιωπηλό" ο Αρχιεπίσκοπος έχει επιδοθεί σε σειρά συνεντεύξεων προκειμένου να περάσει τη θέση ότι τα όσα λέγονται περί ανεκτίμητης εκκλησιαστικής περιουσίας είναι μύθος.

Σήμερα Σάββατο (27/03) δημοσιεύεται συνέντευξη του Αρχιεπισκόπου στην εφημερίδα <<Τα Νέα Σαββατοκύριακο>>, ενώ την Κυριακή (28/03) θα μεταδοθεί και τηλεοπτική του συνέντευξη στο Mega και την εκπομπή του Σταύρου Θεοδωράκη. Μιλώντας στην εφημερίδα <<Τα Νέα Σαββατοκύριακο>>, όταν ερωτάται αν τώρα είναι η ώρα να περιοριστεί η «χλιδή» της Εκκλησίας -οι χρυσοί σταυροί, τα ακριβά άμφια- απαντά ότι παίρνει μισθό 2.300 ευρώ. «Τι χλιδή μπορεί να κάνει ένας άνθρωπος με 2.300 ευρώ;», απαντά, ενώ προτείνει να αποδεσμευθούν τα κτήματα της Εκκλησίας και ένα από αυτά, όσο κάνει, να δοθεί στο Ταμείο Στήριξης της Ελλάδας.

Τονίζει ότι η Εκκλησία τον τελευταίο χρόνο διέθεσε 100 εκατ. ευρώ για το φιλανθρωπικό έργο της σε όλη την Ελλάδα και συμπληρώνει πως «η Εκκλησία έχει, συμπληρώνοντας την Πολιτεία, περί τα 750 ιδρύματα που προσφέρουν αυτήν τη στιγμή και εξυπηρετούν τους ανθρώπους».
«Πρέπει να γίνει ένας ειλικρινής διάλογος μεταξύ Εκκλησίας και Πολιτείας, χωρίς προκαταλήψεις και στερεότυπα. Και πιστεύω ότι θα βρεθούν τρόποι, οι οποίοι θα βοηθήσουν τον λαό μας» προσθέτει ο κ. Ιερώνυμος.

Ερωτηθείς εάν έχει κάνει λάθη ως Αρχιεπίσκοπος απαντά: «Το πρώτο είναι εάν ήταν σωστό αυτό που έκανα να μη μιλήσω καθόλου για το παρελθόν. Το μεγάλο λάθος μου νομίζω, αυτό που μου αναλογεί γιατί δεν είναι μόνο δικό μου, είναι ότι δεν ξεκαθάρισα από την πρώτη στιγμή όλες εκείνες τις ενέργειες που έχουν γίνει και έχουν βυθίσει σε χρέος την Αρχιεπισκοπή. Και εννοώ την Αλληλεγγύη. Θα έπρεπε από την αρχή να είχε τελειώσει αυτό το θέμα. Αλλά είπα ότι θα προσπαθήσω σιγά -σιγά να εξυγιάνω αυτόν τον οργανισμό, πράγμα που είναι πάρα πολύ δύσκολο».

Για τον χωρισμό κράτους – εκκλησίας αναφέρει: «Αν μας πει η Πολιτεία δεν σας θέλουμε, φύγετε’, με γεια της, με χαρά της. Εμείς ζήσαμε χωρίς κράτος. Το κράτος δεν έζησε χωρίς Εκκλησία. Ο λαός δεν έζησε χωρίς Εκκλησία. Λοιπόν, να μην τα πάμε στα άκρα. Δεν υπάρχει λοιπόν πλέον θέμα χωρισμού Εκκλησίας από το Κράτος. Είναι δύο διακριτοί ρόλοι οι οποίοι θέλουν περισσότερη επεξήγηση και διευκρίνιση».

Για τις σχέσεις με το Φανάρι σε σχέση με την υπόθεση πρώην Μητροπολίτη Αττικής αναφέρει: «Ούτε έχουν διαταραχθεί οι σχέσεις, ούτε είναι εχθρικές, ούτε έχουμε κάποια αντιπαλότητα. Έχουμε ένα συγκεκριμένο θέμα που πρέπει να αντιμετωπιστεί. Και η άποψη η δική μας είναι αυτή η θέση. Και η άποψη του Πατριαρχείου είναι διαφορετική. Αυτό δεν σημαίνει ότι εάν δύο άνθρωποι έχουν διαφορετική άποψη είναι και αντίπαλοι και μαλώνουν».

Πηγή:cosmo.gr

Ο χρήστης ironitsa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
The Following User Says Thank You to ironitsa For This Useful Post:
geodon (28-03-2010)
Sponsored Links
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές