Greek infotainment community

Το Lateam είναι Ε Ν Α Ν Τ Ι Α σε οποιαδήποτε μορφή Π Ε Ι Ρ Α Τ Ε Ι Α Σ
Facebooktwitter
Επιστροφή   Greek infotainment community > ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ > ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

ΑΡΗΣ

This is a discussion on ΑΡΗΣ within the ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ forums, part of the ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ category; Οργίλη ανακοίνωση κατά του Πανσερραϊκού και των όσων έγιναν στον αγώνα με τα "λιοντάρια" εξέδωσε η ΠΑΕ Αρης. Αναλυτικά: "Πάγια ...

Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 01-12-2010, 00:55:   #11
geodon
Moderator

Το avatar του χρήστη geodon

Thanked 1.978 Times in 1.430 Posts
My Mood:
geodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to all
Προεπιλογή ΠΑΕ: "Τί έκανε στον αγωνιστικό χώρο ο κ.Θεοδωρίδης;"

Οργίλη ανακοίνωση κατά του Πανσερραϊκού και των όσων έγιναν στον αγώνα με τα "λιοντάρια" εξέδωσε η ΠΑΕ Αρης.

Αναλυτικά:

"Πάγια αρχή της ΠΑΕ ΑΡΗΣ είναι η αποφυγή εμπλοκής σε επιχειρούμενους χαρτοπόλεμους ανακοινώσεων. Είναι όμως αναγκασμένη μετά την ανακοίνωση της ΠΑΕ Πανσερραικός να επισημάνει τα παρακάτω:

ΟΛΕΣ σχεδόν οι εφημερίδες αθλητικές και πολιτικές που κυκλοφορούν στην Θεσσαλονίκη και την Ελλάδα αναφέρουν το γεγονός της φραστικής επίθεσης του κ. Θεοδωρίδη στον ποδοσφαιριστή μας Χρήστο Βανγκέλι. Προφανώς ΟΛΕΣ κατέγραψαν το… κατασκεύασμα της ΠΑΕ ΑΡΗΣ και ΟΛΕΣ πρόσκεινται στην ΠΑΕ ΑΡΗΣ. Παράλληλα θα θέλαμε να γνωρίζουμε τι ακριβώς έκανε ο Πρόεδρος του Πανσερραικού βρισκόμενος παρανόμως μέσα στον αγωνιστικό χώρο (αφού δεν ήταν δηλωμένος στο φύλλο αγώνος ) την ώρα του παιχνιδιού υπό το βλέμμα του συντονιστή της Λίγκας, όπως άλλωστε φαίνεται ξεκάθαρα από την φωτογραφία που προφανώς… αποτελεί κι αυτή κατασκεύασμα της ΠΑΕ ΑΡΗΣ".

Αφορμή για την ανακοίνωση του Αρη ήταν η αντίστοιχη ανακοίνωση της ΠΑΕ Πανσερραϊκός, η οποία έδινε τη δική της απάντηση στα όσα έγραψε αθλητική εφημερίδα προσκείμενη στον Άρη: "Δεν ασχολούμαστε με τα κατασκευάσματα της διοίκησης της ΠΑΕ Άρης και του ποδοσφαιριστή, Κρίστι Βανγκέλι. Ας ψάξουν να βρουν πως συμπεριφερόταν ο ίδιος ο ποδοσφαιριστής καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα και τις δύο ημέρες διεξαγωγής του, όπου με χυδαίες φράσεις καταφερόταν στους ποδοσφαιριστές της ομάδας μας και τα Θεία".

Το μεσημέρι της Δευτέρας, ο Γιάννης Κόντης μίλησε στον ΑΡΗΣ FM για το συμβάν του αγώνα με τον Πανσερραϊκό και τόνισε μεταξύ άλλων: "Με εξέπληξε αυτή η ενέργειά του, να μιλήσει άσχημα στον ποδοσφαιριστή του Άρη και δεν την αποδίδω στη νίκη της ομάδας του, γιατί κι εμείς έχουμε κερδίσει, αλλά ποτέ δεν έχουμε καταφερθεί εναντίον κανενός. Στο ματς με την ΑΕΚ, ακόμη κι αν χάσαμε, δώσαμε συγχαρητήρια στον αντίπαλο. Όλα αυτά δεν είναι δικαιολογίες, η ομάδα ήταν όντως αποκρουστική. Ακόμη και πέντε ημίχρονα να έπαιζε, πάλι δε θα κέρδιζε. Είδαμε και τα καραγκιοζιλίκια που έκανε ο κ. Ζαλίκας, ένας άνθρωπος, μάλιστα, που πέρασε και από τον Άρη, που όρμησε στον Μίσελ και έκανε αυτά που έκανε. Μετά συνέχισε πάλι με καραγκιοζιλίκια, πέφτοντας κάτω και κάνοντας ότι χτύπησε. Το χειρότερο από όλα αυτά, ήταν αυτό που έμαθα αργότερα, για τη φραστική επίθεση στον ποδοσφαιριστή μας, τον Βανγκέλι. Θα κάνουμε καταγγελία, το άρθρο 23 επιβάλλει μέχρι και την ήττα της αντίπαλης ομάδας, κάτι που βέβαια δε θα κάνει ο Αρης, για να πάρει το παιχνίδι στα χαρτιά. Εμείς θα κινηθούμε έτσι, ώστε να μην ξαναγίνει κάτι αντίστοιχο και για να προστατεύσουμε τον παίκτη μας, ο οποίος είναι διεθνής με την Αλβανία, αγωνίζεται χρόνια στην Ελλάδα, νιώθει Έλληνας και δεν μπορεί κανείς να προσβάλλει την καταγωγή του".

πηγη

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Ο χρήστης geodon δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Sponsored Links
Παλιά 08-12-2010, 17:40:   #12
geodon
Moderator

My Mood:
geodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to allgeodon is a name known to all
Προεπιλογή Ανακοίνωση για τα μέτρα ασφαλείας στον αγώνα με τον Άρη

Ανακοίνωση με την οποία ενημερώνει του φιλάθλους του Άρη σχετικά με τα μέτρα ασφαλείας που θα ισχύσουν στο προσεχές παιχνίδι της 14ης αγωνιστικής στον Βόλο, εξέδωσε ο Ολυμπιακός Βόλου.

Αναλυτικά η ανακοίνωση της ερυθρόλευκης ΠΑΕ αναφέρει:

"Η ΠΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ ενημερώνει τους φιλάθλους του Άρη, που θα επισκεφτούν την πόλη του Βόλου για να παρακολουθήσουν τον αγώνα του Σαββάτου, Ολυμπιακός Βόλου-Άρης, πως η είσοδός τους στις κερκίδες των φιλοξενούμενων στο "Πανθεσσαλικό Στάδιο", θα πραγματοποιηθεί από την 3η πεζογέφυρα και για τις θύρες 33-42, με την επίδειξη εισιτηρίου και μόνο.

Επίσης, η ΠΑΕ ανακοινώνει πως για λόγους ασφαλείας, την ημέρα του αγώνα η προσέγγιση στον περιβάλλοντα χώρο του "Πανθεσσαλικού Σταδίου" δεν θα είναι εφικτή, χωρίς την επίδειξη εισιτηρίου, ενώ θα πραγματοποιείται τριπλός έλεγχος.

Τέλος, η ΠΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ ενημερώνει τους φιλάθλους του Άρη πως μπορούν να προμηθεύονται τα εισιτήριά τους από την ΠΑΕ ΑΡΗΣ, από τα γραφεία της ΠΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Π. Μελά 3, 3ος όροφος, Βόλος), με απαραίτητη επίδειξη αστυνομικής ταυτότητας και την ημέρα του αγώνα, από τα εκδοτήρια των φιλοξενούμενων (στην αρχή της 3ης πεζογέφυρας), που θα λειτουργούν από τις 15:00".

πηγη

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 14-12-2010, 21:20:   #13
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή Φατί: "Είμαστε ικανοί για το καλύτερο"

Ο Ρίκι Φατί προχώρησε μια εκ βαθέων εξομολόγηση για όσα περίμενε να βρει στην Ελλάδα, για τον Άρη, τον κρίσιμο αγώνα με τη Ρόζενμποργκ, τη σύγκριση με τον Πατρίκ Βιεϊρά και πολλά άλλα.

Ο Τυνήσιος που αισθάνεται πάντως περισσότερο Γάλλος, μίλησε στον Αθήνα 9.84. Αναλυτικά, λοιπόν...

- Ο αγώνας του Άρη με τον Ολυμπιακό Βόλου ήταν μια πρόβα ενόψει της αναμέτρησης με τη Ρόζενμποργκ; «Δε θα έλεγα ότι ήταν ένα τεστ για μας. Η Σούπερ Λίγκα και το Europa League είναι διαφορετικές διοργανώσεις. Ξέρουμε ότι πρέπει να κερδίσουμε οπωσδήποτε τη Ρόζενμποργκ γιατί δεν έχουμε άλλη επιλογή, αλλά δεν σκεφτόμαστε ακόμα αυτό το ματς. Έχουμε πολλούς αγώνες να δώσουμε ακόμα και πρέπει να είμαστε προετοιμασμένοι γιατί έχουμε μια μακρά σεζόν μπροστά μας. Αν θέλουμε να φτάσουμε στα πλέι οφ στην Ευρώπη και να κάνουμε καλή σεζόν στη Σούπερ Λίγκα, πρέπει να είμαστε έτοιμοι σε κάθε αγώνα».

- Έχετε αναλύσει τα αίτια της ήττας από τη Ρόζενμποργκ στη Νορβηγία; «Ειλικρινά, πιστεύω ότι είχαμε τη δυνατότητα να κερδίσουμε, αλλά δεχτήκαμε δύο γκολ, που θα μπορούσαμε να είχαμε αποφύγει. Η Ρόζενμποργκ είναι καλή ομάδα, αλλά ήταν τα δικά μας λάθη που μας στοίχισαν το παιχνίδι. Αυτή τη φορά πρέπει να χρησιμοποιήσουμε τον πρώτο αγώνα σαν οδηγό και να παίξουμε συγκεντρωμένα επί ενενήντα λεπτά».

- Πώς εξηγείς την απώλεια τόσων ευκαιριών στους αγώνες με τη Λέβερκούζεν και τη Ρόζενμποργκ, αλλά και στο πρωτάθλημα; «Βρεθήκαμε αρκετές φορές σε θέση να σκοράρουμε, αλλά αστοχήσαμε. Δεν μπορώ να το εξηγήσω. Μερικές φορές είμαστε τυχεροί, άλλες δεν έχουμε τόση συγκέντρωση. Όμως, μπορούμε να είμαστε περήφανοι για την απόδοσή μας σ' αυτά τα παιχνίδια. Ειδικά στο Λεβερκούζεν είχαμε παίξει πολύ καλά. Αν θέλουμε να προχωρήσουμε στην Ευρώπη, πρέπει να έχουμε "φονικό ένστικτο" στα τελευταία 20 μέτρα του γηπέδου. Η αλήθεια είναι ότι και στη Σούπερ Λίγκα η παραγωγικότητά μας είναι φτωχή. Όμως, κάθε μέρα δουλεύουμε πάνω σ' αυτή μας την αδυναμία. Είναι ευθύνη όλης της ομάδας. Πάντως, το καλό είναι ότι δεν δεχόμαστε πολλά γκολ. Στους επόμενους αγώνες πρέπει να δουλέψουμε όλοι ομαδικά, μέσοι και αμυντικοί επίσης, ώστε να σκοράρουμε περισσότερο».

- Γιατί ο Άρης εμφανίζει διαφορετική εικόνα σε Ελλάδα και Ευρώπη; Είναι θέμα νοοτροπίας; «Η αντιμετώπιση των αγώνων είναι η ίδια, αλλά όταν για παράδειγμα παίζεις με αντίπαλο την Ατλέτικο Μαδρίτης, θέλεις να κάνεις καλή εντύπωση. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι οι νίκες στο πρωτάθλημα δεν είναι σημαντικές. Πρέπει να βάλουμε στο μυαλό μας ότι και οι δύο διοργανώσεις έχουν αξία γιατί μέσω της καλής απόδοσης στη Σούπερ Λίγκα, μπορείς να παίξεις στο Europa League. Γι' αυτό τον λόγο, πρέπει να είμαστε συγκεντρωμένοι σε όλα τα ματς, ακόμα και με αντιπάλους τον Πανσερραϊκό και τον Αστέρα Τρίπολης. Στην Ευρώπη, μας έχει απομείνει μόνο ο αγώνας με τη Ρόζενμποργκ και ελπίζω να μπορέσουμε να προκριθούμε. Μετά από αυτόν, όμως, ακολουθούν δύο μήνες χωρίς ευρωπαϊκές διοργανώσεις για μας, κάτι που θα μας ωφελήσει, καθώς θα μας επιτρέψει να επικεντρωθούμε αποκλειστικά στη Σούπερ Λίγκα».

- Πώς καταφέρατε να διαχειριστείτε το άσχημο κλίμα μετά την ήττα από τον Ηρακλή; «Χάσαμε τον αγώνα και ήμασταν απογοητευμένοι, αλλά η ομάδα εξακολούθησε να αγωνίζεται και οι παίκτες μεταξύ μας δείξαμε αλληλεγγύη. Ήταν ένας σημαντικός αγώνας για μας και τον κόσμο, μετά το καλό παιχνίδι που είχαμε κάνει στο Λεβερκούζεν. Η ήττα σε ένα ντέρμπι είναι οδυνηρή και δύσκολη, όμως την ξεπεράσαμε και βελτιωθήκαμε. Παραμείναμε ενωμένοι και παρά την εντός έδρας ισοπαλία με τη Λάρισα, κρατήσαμε ψηλά το κεφάλι και νικήσαμε στη Μαδρίτη και τον Αστέρα για το πρωτάθλημα. Τίποτα δεν έχει κριθεί ακόμα. Οι διαφορές μεταξύ των ομάδων στη Σούπερ Λίγκα είναι μικρές. Έχουμε ακόμα πιθανότητες να μπούμε στα πλέι οφ από την τρίτη θέση της κανονικής περιόδου, όπότε το πρόβλημα δεν είναι τόσο μεγάλο».

- Νιώσατε ότι χάνετε την εμπιστοσύνη του κόσμου της ομάδας; «Ίσως... Είναι κάτι που μπορώ να καταλάβω. Είναι φυσικό οι φίλοι του Άρη να περιμένουν το καλύτερο από εμάς και οι ήττες μας να προκάλεσαν απογοήτευση. Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι δίνουμε το 100% των δυνατοτήτων μας όταν βρισκόμαστε στο γήπεδο και προσπαθούμε να κερδίσουμε για να κάνουμε και τον κόσμο χαρούμενο. Πιστεύω, πάντως, ότι η πλειονότητα των φίλων του Άρη βρίσκεται ακόμα κοντά στην ομάδα».

- Για ποιο λόγο ο Άρης γνώρισε την ήττα σε όλα τα ντέρμπι του πρωταθλήματος, εκτός αυτού με τον ΠΑΟΚ; «Στον αγώνα με τον Παναθηναϊκό τη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος χάσαμε, αλλά κάναμε ένα καλό παιχνίδι. Το ίδιο και στην εκτός έδρας ήττα μας από τον Ολυμπιακό. Μόνο από την ΑΕΚ χάσαμε εύκολα με 4-0 και πληρώσαμε τη χαλάρωσή μας μετά το 2-0. Δεν ήταν εύκολα παιχνίδια. Πρέπει όμως να πω ότι κερδίσαμε τον σημαντικότερο αγώνα για μας, αυτόν κόντρα στον ΠΑΟΚ. Πάντως, είναι γεγονός ότι αν θέλουμε να βρεθούμε ψηλά στη βαθμολογία, πρέπει να κερδίζουμε τέτοιους αγώνες απέναντι σε ομάδες όπως ο Ολυμπιακός, ο Παναθηναϊκός και η ΑΕΚ. Πιστεύω ότι έχουμε τη δυνατότητα να το κάνουμε».

- Ποια είναι η εντύπωσή σου από το ελληνικό πρωτάθλημα; «Είμαι έκπληκτος από το επίπεδο της ελληνικής λίγκας, το οποίο είναι πολύ υψηλό! Πριν έρθω στην Ελλάδα, όλοι μου έλεγαν ότι υπάρχουν πέντε-έξι ομάδες που δεν αξίζουν ν' αγωνίζονται στην πρώτη κατηγορία. Αυτό όμως δεν είναι αλήθεια, αφού σχεδόν όλες οι ομάδες διαθέτουν πολύ καλούς παίκτες. Μέχρι να παίξουμε εναντίον του Πανσερραϊκού δεν πίστευα ότι η ομάδα των Σερρών θα μπορούσε να είναι τόσο καλή. Υπάρχουν πολλές καλές ομάδες στο ελληνικό πρωτάθλημα και αυτό μου έχει κάνει εντύπωση».

- Πώς θα εξελιχθεί η μάχη του τίτλου και τι μπορεί να καταφέρει ο Άρης; «Νομίζω ότι όλοι συμφωνούν ότι Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός θα παλέψουν μόνοι τους. Είναι μεγάλες ομάδες, με πολλά χρήματα ώστε να είναι σε θέση να διεκδικούν τίτλους. Ομάδες όπως εμείς, η ΑΕΚ, ο ΠΑΟΚ, ακόμα και ο Ηρακλής, μπορούμε να διεκδικήσουμε την έξοδό μας στην Ευρώπη. Ειλικρινά πιστεύω ότι έχουμε το επίπεδο ώστε να πάρουμε την τρίτη ή την τέταρτη θέση. Θα πρέπει όμως να δουλεύουμε και να αποδεικνύουμε σε κάθε αγώνα ότι είμαστε καλή ομάδα. Διαθέτουμε καλούς παίκτες, αλλά προς το παρόν δεν παίζουμε στο 100%. Μπορούμε να παίξουμε πολύ καλύτερα».

- Περίμενες τη νίκη του Άρη στη Μαδρίτη, ειδικά με τον τρόπο που εξελίχθηκε ο αγώνας; «Δεν περίμενα να κερδίσουμε. Καταφέραμε να προηγηθούμε στο σκορ, αλλά στη συνέχεια βρεθήκαμε πίσω με 2-1. Δεν τα παρατήσαμε ποτέ και όλη η ομάδα έδωσε τα πάντα ώστε να πάρουμε τουλάχιστον την ισοπαλία, καθώς ξέραμε ότι αυτός ο βαθμός θα ήταν πολύτιμος για μας. Αποδείξαμε ότι έχουμε τον χαρακτήρα για να κερδίζουμε τέτοια ματς και ότι είμαστε ικανοί για το καλύτερο. Τέτοιοι αγώνες δείχνουν τις αρετές του Άρη. Γι'αυτό, πρέπει να έχουμε αυτοπεποίθηση και στο πρωτάθλημα και να πιστέψουμε ότι μπορούμε να τα καταφέρουμε. Οι αγώνες που έχουμε να δώσουμε μετά τη διακοπή των Χριστουγέννων κόντρα στην Καβάλα και τον Παναθηναϊκό είναι πολύ δύσκολοι και πρέπει να βρισκόμαστε σε ετοιμότητα».

- Πιστεύεις ότι το αγωνιστικό στιλ της Ατλέτικο Μαδρίτης ταιριάζει στον Άρη, ώστε να την κερδίσει δύο φορές; «Ίσως η Ατλέτικο να μην έπαιξε εναντίον μας όπως θα έπαιζε με τη Μίλαν ή τη Ρεάλ. Έτσι, εκμεταλλευτήκαμε την ευκαιρία που μας παρουσιάστηκε. Στο ποδόσφαιρο δεν μπορείς να εξηγείς τα πάντα. Βγαίνεις στο γήπεδο και προσπαθείς να κάνεις το καλύτερο για τη νίκη. Σίγουρα, η αναμέτρηση στη Μαδρίτη ήταν πιο δύσκολη από εκείνη στη Θεσσαλονίκη. Οι δυο νίκες κόντρα στην Ατλέτικο ήταν μια έκπληξη και για εμάς, ωστόσο ο αγώνας που έχουμε μπροστά μας, με τη Ρόζενμποργκ, είναι ακόμα σημαντικότερος».

- Ποια είναι τα χαρακτηριστικά και η φιλοσοφία του Έκτορ Κούπερ; Διακρίνεις κάποιες ομοιότητες μεταξύ αυτού και των Κλαούντιο Ρανιέρι και Λουτσιάνο Σπαλέτι, με τους οποίους είχες συνεργαστεί στη Ρόμα; «Ο Κούπερ είναι ίδιος με τον Ρανιέρι ως προς τη νοοτροπία. Δεν ξέρω αν οφείλεται στο γεγονός ότι βρέθηκαν να προπονούν τις ίδιες ομάδες, τη Βαλένθια και την Ίντερ. Έχουν τον ίδιο τρόπο να κερδίζουν τους αγώνες και να εξηγούν το ποδόσφαιρο. Ένα παράδειγμα είναι η συμπαγής διάταξη των γραμμών στο γήπεδο, ώστε οι παίκτες να βρίσκονται κοντά ο ένας στον άλλο και να δίνουν τα πάντα για την ομάδα. Στον Άρη, ας πούμε, ένας παίκτης όπως ο Κόκε, δεν σκοράρει πολύ φέτος, αλλά παίζει στο κέντρο του γηπέδου και είναι ο πρώτος που αμύνεται και τρέχει πίσω από τον αντίπαλό του. Αυτό περιλαμβάνεται στο σχέδιο του προπονητή και είναι καλό για όλους. Για να μπορείς να επιτεθείς, πρέπει να μπορείς να αμυνθείς αποτελεσματικά. Αυτός είναι ο τρόπος που ο Κούπερ σκέφτεται για το ποδόσφαιρο, όπως και ο Ρανιέρι. Νιώθω χαρούμενος που έχω δουλέψει με τον Σπαλέτι, τον Ρανιέρι και τώρα με τον Κούπερ. Η παρουσία του στον πάγκο ήταν ένας από τους λόγους που με παρακίνησαν να έρθω στον Άρη. Χαίρομαι που συνεργάζομαι μαζί του κάθε μέρα και που βρίσκομαι σε μια καλή ομάδα και ένα καλό πρωτάθλημα».

- Αισθάνεσαι δικαιωμένος από την απόφασή σου να έρθεις στην Ελλάδα; «Το καλοκαίρι είχα τη δυνατότητα να επιστρέψω στη Γαλλία, αλλά δεν ήθελα. Προτίμησα να ανακαλύψω κάτι άλλο και νομίζω ότι έκανα τη σωστή επιλογή που ήρθα στην Ελλάδα. Είναι σπουδαία αίσθηση να αγωνίζεσαι στο Europa League και στους δύο αγώνες με την Ατλέτικο, αλλά και στο πρωτάθλημα. Μου είχαν πει ότι θα ήταν εύκολο για μένα να αγωνιστώ στην Ελλάδα, αλλά δεν είναι έτσι γιατί πλέον όλοι θέλουν να κερδίζουν τον Άρη μετά τις επιτυχίες του στην Ευρώπη. Απέκτησε κάτι από τη φήμη του Παναθηναϊκού και του Ολυμπιακού, από τους οποίους περιμένουν ότι θα κερδίζουν συνέχεια».

- Πώς σου φαίνεται η ζωή στη Θεσσαλονίκη; Θα επέστρεφες στην Ιταλία ή τη Γερμανία αν είχες πρόταση; «Ειλικρινά, δεν ξέρω τι θα συμβεί στο μέλλον. Προς το παρόν βρίσκομαι εδώ. Έχω υπογράψει στον Άρη για τρία χρόνια και δεν σκέφτομαι να φύγω, αφού περνάω καλά στην Ελλάδα με την οικογένειά μου. Η Θεσσαλονίκη είναι μια όμορφη πόλη, η οποία μοιάζει αρκετά με τη Ρώμη. Είναι και οι δύο μεσογειακές πόλεις, με πολύ κόσμο και μου αρέσουν. Έχω ήδη γνωρίσει αρκετούς Έλληνες που μιλούν γαλλικά. Γενικά, επειδή μου αρέσει να ανακαλύπτω καινούρια πράγματα και να μαθαίνω ξένες γλώσσες, δεν με νοιάζει τόσο πολύ το αν θα βρω Γάλλους, ώστε να κάνω παρέα μαζί τους. Προσπαθώ όμως να μάθω ελληνικά, αλλά μου φαίνονται πολύ δύσκολα γιατί δεν έχουν το λατινικό αλφάβητο. Δεν μπορώ ακόμα να μιλήσω, αλλά έχω μάθει να διαβάζω. Εξάλλου, κάθε μέρα με τον προπονητή και τους περισσότερους συμπαίκτες μου συνεννοούμαστε στα ισπανικά. οπότε, είναι ακόμα δυσκολότερο να μάθω ελληνικά. Πάντως, προσπαθώ».

- Τον Αύγουστο είχες έρθει στην Ελλάδα για λογαριασμό της ΑΕΛ. Τι συνέβη και δεν υπέγραψες στην ομάδα; «Μου είχε τηλεφωνήσει κάποιος από την ομάδα και με ρώτησε αν θα ήθελα να έρθω στη Λάρισα για να δω τις εγκαταστάσεις. Ο λόγος που δέχτηκα ήταν γιατί ήθελα να φύγω από τη Ρόμα και ταυτόχρονα να μην επιστρέψω στη Γαλλία. Οπότε απάντησα: "Γιατί όχι;". Επισκέφτηκα τις εγκαταστάσεις, αλλά όταν επέστρεψα στη Ρώμη αποφάσισα ότι δεν ήθελα να παίξω εκεί. Μετά από μερικές μέρες, μου έγινε πρόταση από τον Άρη. Μετά από αυτή την κρούση, δεν δίστασα στιγμή και δέχτηκα αμέσως».

- Ποιοι ήταν οι λόγοι για τους οποίους επέλεξες τον Άρη; «Γιατί ο Άρης είναι μεγαλύτερη ομάδα από τη Λάρισα, αλλά και για τον Κούπερ. Επιπλέον, μου αρέσουν πολύ ορισμένοι παίκτες του, όπως ο Κόκε, τον οποίο γνώριζα από τη Μαρσέιγ, και ο Ναφτί. Το γεγονός ότι ο Άρης αγωνίζεται φέτος στην Ευρώπη ήταν πολύ σημαντικό για μένα, όπως και οι εντυπώσεις αρκετών ποδοσφαιριστών που αγωνίζονται στην Ελλάδα. Ακόμα και ο Μεριέμ, που έπαιξε μερικούς μήνες στον Άρη, μου είπε ότι πρόκειται για μια πολύ καλή ομάδα, από τις καλύτερες στη χώρα. Μίλησα επίσης με τον Καντέ του Παναθηναϊκού, με τον οποίο ήμασταν συμπαίκτες στη Γαλλία με τη Στρασμπούρ, τον Σαλίμ Αράς της Τρίπολης, ο οποίος με παρότρυνε να παίξω στο ελληνικό πρωτάθλημα αν έχω την ευκαιρία. Όλοι, βέβαια, έκαναν αναφορά στον απίστευτο κόσμο της ομάδας».

- Πιστεύεις ότι έχοντας αγωνιστεί σε καλές ομάδες και στο Τσάμπιονς Λιγκ μπορείς να ηγηθείς των υπόλοιπων παικτών του Άρη από πλευράς εμπειρίας; «Ναι, μπορώ να πω ότι διαθέτω αρκετή εμπειρία, ωστόσο κάθε παίκτης μπορεί να προσφέρει το δικό του μερίδιο σ' αυτόν τον τομέα, όπως ο Ρονάλντο Γκιάρο. Είναι αλήθεια ότι σε δύσκολους και σημαντικούς αγώνες, όπως αυτοί με την Ατλέτικο Μαδρίτης, η εμπειρία βοηθάει πολύ γιατί παίζεις διαφορετικά. Όμως, την ομάδα τη βοηθάς μόνο αν παίζεις καλά και αυτό προσπαθώ να κάνω. Ξέρω ότι μπορώ να παίξω πολύ καλύτερα και να βοηθήσω την ομάδα να πετύχει τους στόχους της: να φτάσει στα πλέι οφ του πρωταθλήματος και να περάσει στον τρίτο γύρο του Europa League».

- Σε έχουν παρομοιάσει με τον Πατρίκ Βιεϊρά. Ποια στοιχεία του παιχνιδιού του σου αρέσουν περισσότερο; «Αυτή η σύγκριση είχε ξεκινήσει στην Ιταλία, όπου όλοι με αποκαλούσαν "μικρό Βιεϊρά" γιατί έπαιζα στην Ιταλία όπως εκείνος, είχαμε τα ίδια χαρακτηριστικά, το ίδιο ύψος, παίζουμε στην ίδια θέση και μας αρέσει να στηριζόμαστε στην τεχνική μας. Γενικά, αυτό το προσωνύμιο μού αρέσει, αλλά αυτή η σύγκριση με τον Βιεϊρά δεν με βοήθησε στο παρελθόν. Όλοι περίμεναν πολλά από μένα και ήταν πολύ δύσκολο για μένα να μπορέσω να ανταποκριθώ στις απαιτήσεις τους και ν' αναλάβω περισσότερες ευθύνες από αυτές που μου αναλογούσαν. Όταν ήμουν νέος, ο Βιεϊρά ήταν το πρότυπό μου. Όμως, στη Γαλλία από τότε που αποσύρθηκε ο Ζιντάν, υπήρχαν τουλάχιστον δέκα «νέοι Ζιντάν», με αποτέλεσμα να μην μπορούν να αντέξουν τη σύγκριση. Το μόνο που κάνει αυτή η διαδικασία είναι να σε θέτει υπό αμφισβήτηση. Αυτό συνέβη και μ' εμένα που με συνέκριναν με τον Βιεϊρά. Είναι κάτι καλό, αλλά δεν με απασχολεί. Γι' αυτό λέω πως είμαι απλώς ο Ρικάρντο Φατί και προσπαθώ για το καλύτερο».

- Έχεις παίξει στις μικρές εθνικές ομάδες της Γαλλίας; Υπάρχει περίπτωση να αγωνιστείς με την εθνική ανδρών της Σενεγάλης, δεδομένου ότι έχεις διπλή υπηκοότητα; «Είναι κάτι που δεν σκέφτομαι προς το παρόν. Ο αδερφός μου, που παίζει ποδόσφαιρο στη Σενεγάλη, με παροτρύνει να παίξω εκεί. Έχει δίκιο γιατί η προοπτική φαίνεται καλή και γιατί πολλοί γηγενείς Γάλλοι ποδοσφαιριστές αγωνίζονται στην εθνική ομάδα της Σενεγάλης. Όμως, εγώ προτιμώ να περιμένω. Όχι γιατί ελπίζω να με καλέσουν στην εθνική Γαλλίας, αλλά γιατί έχω πρόβλημα ταυτότητας. Νιώθω Γάλλος, παρόλο που έχω και την υπηκοότητα της Σενεγάλης, και δεν θέλω η επιλογή μου να δημιουργήσει πρόβλημα στον σύλλογο που αγωνίζομαι. Για παράδειγμα, αν χρειαστεί να παραμένω για δύο εβδομάδες στην Αφρική και επιστρέφω μια μέρα πριν τα παιχνίδια, θα είναι δύσκολο για όλους. Οι γονείς μου γεννήθηκαν στη Σενεγάλη, την οποία επισκέπτομαι κάθε χρόνο. Επομένως, νιώθω εν μέρει και Σενεγαλέζος... Ίσως πάρω την απόφασή μου του χρόνου. Το σίγουρο είναι ότι όταν νιώσω έτοιμος ν' αντιπροσωπεύσω την εθνική ομάδα οποιασδήποτε από τις δύο χώρες, θα το κάνω με χαρά».

- Έχεις πει ότι παρακολουθείς μπάσκετ. Έχεις επισκεφθεί το «Αλεξάνδρειο» για να δεις την ομάδα του Άρη από κοντά; «Θα το ήθελα πολύ, αλλά δεν έχω τον χρόνο για να το κάνω. Μου αρέσει όμως να βλέπω μπάσκετ στην τηλεόραση. Έχω δει μερικά παιχνίδια του Άρη και ξέρω ότι κέρδισε στον τελευταίο ευρωπαϊκό αγώνα που έδωσε. Η Ελλάδα είναι μια χώρα που τα πηγαίνει καλά στο συγκεκριμένο άθλημα. Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός είναι από τις καλύτερες ομάδες στην Ευρώπη. Έχω δει αγώνες από το ευρωπαϊκό μπάσκετ και μου αρέσουν, αλλά προτιμώ το ΝΒΑ, όπου αγωνίζονται ο Γιοακίμ Νοά και ο Τόνι Πάρκερ. Μάλιστα, προσπαθώ να παίζω λίγο μπάσκετ όταν έχω χρόνο, αλλά δεν είμαι τόσο καλός».

πηγη

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
The Following User Says Thank You to geodon For This Useful Post:
korn (15-12-2010)
Παλιά 21-12-2010, 18:30:   #14
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή Βραβεύθηκε ο Νέτο για το Best Goal της 14ης αγωνιστικής

Το βραβείο του Best Goal ΟΠΑΠ της 14ης αγωνιστικής απονεμήθηκε τη Δευτέρα (20/12) στον Ντάρσι Νέτο του Άρη.

Η απονομή έγινε από τον παλαίμαχο αθλητή των "κιτρίνων", Γιάννη Μιχαλήτσιο, στο ARIS MEGASTORE.

"Ευχαριστώ πολύ για τα καλά λόγια του κυρίου Μιχαλήτσιου. Ένιωσα πάρα πολύ καλά με το γκολ που σημείωσα παρόλα αυτά ήθελα να πάρουμε και τους τρεις βαθμούς και όχι τον έναν. Δεν έχουμε κάνει έναν θετικό πρώτο γύρο παρόλα αυτά έχουμε εμπιστοσύνη στις δυνατότητές μας και για αυτό θα παλέψουμε στην συνέχεια.

Θα πρέπει να εκμεταλλευτούμε αυτές τις μέρες που έχουμε ρεπό έτσι ώστε να σκεφτούμε τι γίνεται και να μην έχουμε απώλειες στην συνέχεια μέσα στο γήπεδό μας. Όπως στις καλές στιγμές έτσι και στις κακές φταίμε όλοι. Ο καθένας από το πόστο του θα πρέπει να δει τι συμβαίνει και να το διορθώσουμε για να επιστρέψουμε στις νίκες",
δήλωσε ο 28χρονος κατά τη βράβευσή του.
Ο Νέτο δεν παρέλειψε να αναφερθεί και στον αντίπαλο της ομάδας του για το Europa League την Μάντσεστερ Σίτι για την οποία τόνισε: «Έχει ένα υπέροχο ρόστερ πολύ μεγάλο με καλούς παίκτες. Εμείς θα πρέπει να βελτιωνόμαστε, έχουμε δύο μήνες για αυτά τα παιχνίδια και θα πρέπει τώρα να ξεκουραστούμε να σκεφτούμε κάποια πράγματα και να αντιστρέψουμε το κλίμα που έχει δημιουργηθεί για να επιστρέψουμε καλύτεροι».

Από την πλευρά του, ο Γιάννης Μιχαλήτσιος, τόνισε:

"Συγχαρητήρια στο Νέτο για το καταπληκτικό γκολ που πέτυχε. Δεν ήταν τυχαίο ήταν κάτι που ήθελε και ήταν πάρα πολύ καλό. Του εύχομαι πολλές επιτυχίες και ανάλογα γκολ στην συνέχεια. Εύχομαι στην ομάδα να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα στο ελληνικό πρωτάθλημα καθώς η πορεία της στην Ευρώπη είναι πολύ καλή μέχρι στιγμής".

πηγη

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
korn (21-12-2010)
Παλιά 05-01-2011, 03:34:   #15
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή Άρης-Καβάλα 1-0 (videos)

Με το δεξί πόδι του Κάρλος Ρουίς μπήκε ο Αρης στο 2011 (1-0 την Καβάλα). Στο "Κλεάνθης Βικελίδης" ο Σέρζε Κόσμι. Πλήγμα με Κόκε (videos).

Εικόνα αγώνα

Εξαιρετικός ρυθμός, εναλλαγές φάσεων μπροστά από τις δύο εστίες, ένα γκολ και αγωνία. Τι άλλο να ζητήσει κανείς από αγώνα ελληνικού πρωταθλήματος; Άρης και Καβάλα έκαναν το ιδανικότερο ποδοσφαιρικό ποδαρικό στο 2011 και μας υπενθύμισαν ότι στο παρεξηγημένο πρωτάθλημα της Super League υπάρχουν και ηλιαχτίδες φωτός!

Η ομάδα του Έκτορ Ραούλ Κούπερ ήταν αυτή που πάτησε -πρώτη- οργανωμένα και αποτελεσματικά στην περιοχή του Γκαλίνοβιτς. Αρχικά ο Νέτο με μια από τις γνωστές του εκτελέσεις φάουλ ανάγκασε τον -διαβασμένο- Κροάτη τερματοφύλακα να πεταχτεί στην αριστερή του γωνία και ν' απομακρύνει. Ο Γκαλίνοβιτς δεν ήταν το ίδιο αποτελεσματικός στη δεύτερη φάση που έγινε στο 2ο λεπτό, τότε που οι Κόκε-Χαβίτο-Ρουίς "έκρυψαν" την μπάλα, με το πλασέ του επιθετικού από τη Γουατεμάλα να καταλήγει στα δίχτυα της Καβάλας.

Τη σκυτάλη από την κυριαρχία του Άρη πήρε για τους "Αργοναύτες" ο Ονουάτσι, ο οποίος με ωραίο πλασέ γνωστοποίησε στο ευρύ κοινό ότι στον Άρη, πέρα από τον Σηφάκη, υπάρχει και άλλος ένας εξαιρετικός Έλληνας τερματοφύλακας, ο Μάρκος Βελλίδης.

Ο τραυματισμός του Κόκε, μόλις στο 15ο λεπτό, αδρανοποίησε την επιθετική δύναμη του Άρη και ισχυροποίησε το "πιστεύω" της Καβάλας. Στο 30ο λεπτό ο Ογκμπέτσε απείλησε με δυνατό σουτ τον Βελλίδη. Στην επόμενη φάση ο Ρουίς νίκησε στον αέρα το Ντουγκλάο και έπιασε μια εξαιρετική κεφαλιά. Ο Γκαλίνοβιτς, όμως, ήταν σε ετοιμότητα και απομάκρυνε σε κόρνερ.

Ένα λεπτό πριν από το φινάλε του πρώτου μέρους Καβάλα και Άρης είχαν από ακόμα μία ευκαιρία να σκοράρουν, μ' ένα δυνατό σουτ του Καρντόσο και με ένα αδύναμο πλασέ του Μενδρινού.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με... βολίδα του Καρντόσο την οποία έδιωξε σε κόρνερ ο Βελλίδης. Η Καβάλα επέμεινε και έχασε ακόμα μία σημαντική ευκαιρία με σουτ του Βουτσίσεβιτς από τη γωνία της μικρής περιοχής. Αυτές τις δύο ευκαιρίες της Καβάλας ακολούθησαν και άλλες παρόμοιες. Αυτό που έλειπε, όμως, ήταν η μεγάλη φάση μπροστά από τα καρέ του Άρη. Η τακτική του Κούπερ είχε ξεκάθαρο προσανατολισμό τη διατήρηση του 1-0. Η Καβάλα πήρε χώρο και ο Άρης τους τρεις βαθμούς.

Κλειδί αγώνα

Ο Άρης είναι μια ομάδα που ξέρει να κρατάει το προβάδισμα. Το γρήγορο γκολ του Ρουίς έδωσε την ευκαιρία στον Κούπερ να στήσει μαεστρικά την ομάδα του σε θέση αναμονής.

MVP

Ο Κάρλος Ρουίς σκόραρε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης ενώ άλλες του προσπάθειες σταμάτησαν πάνω στον Γκαλίνοβιτς. Ο επιθετικός του Άρη παίρνει τον τίτλο του πολυτιμότερου.

Αδύναμος κρίκος

Ο Ντουγκλάο δεν ήταν σε καλή βραδιά. Ο Ρουίς τον ταλαιπώρησε αρκετά τόσο στο χαμηλό όσο και στο ψηλό παιχνίδι.

Το live του αγώνα
Στα επίσημα του Κλεάνθης Βικελίδης βρίσκεται ο Σέρζε Κόσμι. Ο Ιταλός προπονητής είναι πολύ κοντά σε συμφωνία για ν' αναλάβει την τεχνική ηγεσία της Καβάλας. Δείτε
τα πλάνα του Κόσμι από το γήπεδο του Αρη.

2ο λεπτό: Ο Νέτο εκτελεί με πολύ ωραίο τρόπο ένα φάουλ από δύσκολη γωνία, με τον Γκαλίνοβιτς να πέφτει και να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.

2ο λεπτό: ΓΚΟΛ! 1-0. Μετά από κάθετη πάσα του Κόκε και γύρισμα του Χαβίτο στο πέναλτι ο Ρουίς με πλασέ στην κίνηση θα στείλει την μπάλα στη δεξιά γωνία του Γκαλίνοβιτς. Δείτε
και
το γκολ του Ρουίς.

8ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία για την Καβάλα. Ο Ονουάτσι με πλασέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής θ' αναγκάσει τον Βελλίδη να πραγματοποιήσει μια πολύ δύσκολη επέμβαση! Δείτε
την ευκαιρία της Καβάλας.

15ο λεπτό: Αναγκαστική αλλαγή για τον Άρη. Ο Κόκε αποχωρεί με έντονους πόνους στο πόδι και τη θέση του παίρνει ο Τσεσνάουσκις.

30ολεπτό: Σουτ Ογκμπέτσε έξω από την περιοχή, η μπάλα άουτ.

36ο λεπτό: Σέντρα του Νέτο από δεξιά, ο Ρουίς θα πιάσει την κεφαλιά και ο Γκαλίνοβιτς θα αποκρούσει εντυπωσιακά στην αριστερή του γωνία. Δείτε
την ευκαιρία του Άρη.

44ο λεπτό: Σουτ Καρντόσο, η μπάλα δίπλα από το δοκάρι του Βελλίδη. Δείτε
το σουτ του Καρντόσο.

45ο λεπτό: Εξαιρετική κάθετη πάσα του Χαβίτο για τον Μενδρινό, ο οποίος βρέθηκε μόνος απέναντι από τον Γκαλίνοβιτς αλλά το σουτ του δεν είχε δύναμη.

49ο λεπτό: Δυνατό σουτ του Καρντόσο, αποκρούει ο Βελλίδης. Δείτε
την ευκαιρία της Καβάλας.

50ο λεπτό: Σουτ Βουτσίσεβιτς από πλάγια θέση, άουτ. Δείτε
το σουτ του παίκτη της Καβάλας.

64ο λεπτό: Εκτέλεση φάουλ του Βουτσίσεβιτς, ο Ρουίς στην προσπάθεια του ν' απομακρύνει έστειλε την μπάλα δίπλα από το δοκάρι του Βελλίδη.

Συνθέσεις

Άρης:

Μάρκος Βελλίδης, Νταρσί Νέτο, Περέιρα Μίτσελ, Λοθάνο Οριόλ, Νίκος Λαζαρίδης, Θανάσης Πρίττας, Κώστας Μενδρινός (84' Κώστας Καζναφέρης), Ρικάρντο Φατί, Φρανσίσκο Χαβίτο, Κάρλος Ρουίς, Σέρχιο Κόκε (15' Ντεϊβίντας Τσεσνάουσκις)
Καβάλα:

Μάριο Γκαλίνοβιτς, Φερέιρα Ντουγκλάο, Ιγκόρ Τόμασιτς, Πιέρ Ντικρόκ, Δημήτρης Δρόσος (30' Ζαν Κλοντ Νταρσεβίλ), Μίρκο Χργκοβιτς, Οράσιο Καρντόσο, Νεμάνια Βουτσίσεβιτς , Δημήτρης Πετκάκης (46' Ζαν Κλοντ Νταρσεβίλ), Μπέντζαμιν Ονουάτσι, Μπαρτολομέου Ογκμπέτσε

• Το film του αγώνα
  • 2'Σκοράρει ο Ρουίς
  • 15'Αντικαταστάθηκε ο Κόκε
  • 15'Πέρασε στον αγώνα ο Τσεσνάουσκις
  • 30'Αντικαταστάθηκε ο Δρόσος
  • 30'Πέρασε στον αγώνα ο Νταρσεβίλ
  • 46'Πέρασε στον αγώνα ο Νταρσεβίλ
  • 46'Πέρασε στον αγώνα ο Ελευθεριάδης
  • 56'Κίτρινη κάρτα ο Τσεσνάουσκις
  • 58'Κίτρινη κάρτα ο Ντικρόκ
  • 70'Κίτρινη κάρτα ο Καρντόσο
  • 71'Κίτρινη κάρτα ο Βουτσίσεβιτς
  • 77'Αντικαταστάθηκε ο Πετκάκης
  • 77'Πέρασε στον αγώνα ο Γιάννου
  • 78'Κίτρινη κάρτα ο Ρουίς
  • 84'Αντικαταστάθηκε ο Μενδρινός
  • 84'Πέρασε στον αγώνα ο Καζναφέρης
  • 87'Κίτρινη κάρτα ο Τόμασιτς
  • 92'Αντικαταστάθηκε ο Τσεσνάουσκις
  • 92'Πέρασε στον αγώνα ο Κατίδης

Γιάννης Ντάλλας

πηγη

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
korn (05-01-2011)
Παλιά 10-01-2011, 01:08:   #16
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή Κόκε: "Καλή θα ήταν μια αλλαγή"

Στην αποκάλυψη ότι μετά από πέντε χρόνια παρουσίας στον Άρη δεν θα έλεγε όχι κάτι καινούργιο, προέβη ο Σέρχιο Κόκε.

Ο Ισπανός άσος, σε συνέντευξη που παραχώρησε στην γαλλική ιστοσελίδα "footmercato.net", στάθηκε στην αγάπη που τρέφουν στο πρόσωπό του οι οπαδοί των "κιτρίνων", ενώ αναφέρθηκε στο θέμα της υπηκοότητάς του και τη Μαρσέιγ.

"Είμαι πέντε χρόνια στον Άρη και όλα πάνε πολύ καλά. Είχα την ευκαιρία να έρθω στην ομάδα για ένα χρόνο, επειδή ένας φίλος που είναι μάνατζερ. Ωστόσο, ένιωσα τόσο καλά εδώ και οι άνθρωποι με αγάπησαν τόσο που υπέγραψα νέο συμβόλαιο για δύο σεζόν και στη στην συνέχεια ένα ακόμη. Δεν ήταν εύκολο να φύγω από την Μαρσέιγ και να πάω σε μια ομάδα λιγότερο σικ, αλλά ένας ποδοσφαιριστής μπορεί να αγωνιστεί παντού", δήλωσε αρχικά ο 27χρονος επιθετικός.

Ερωτηθείς για το ελληνικό πρωτάθλημα, είπε: "Υπάρχουν δύο ομάδες που έχουν μεγάλη δύναμη οικονομικά (τον Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό σημειώνει ο συντάκτης του άρθρου) και διαθέτουν πολύ καλούς παίκτες με αποτέλεσμα να είναι ψηλά στην βαθμολογία. Στη συνέχεια υπάρχουν ο ΠΑΟΚ και η ΑΕΚ που μαζί με εμάς παλεύουν για την 3η θέση. Εμείς όμως συνεχίζουμε στο Europa League και αυτό είναι υπέροχο".

Αναφορικά με το μέλλον του, τόνισε: "Αισθάνομαι καλά εδώ, αν όμως βρω μια πιο μεγάλη ομάδα. Υπήρχαν προτάσεις, αλλά ο Αρης της απέρριψε. Πιστεύω ότι ο σύλλογος δεν μπορεί να φανταστεί την ομάδα χωρίς εμένα. Οι οπαδοί με αγαπάνε και δεν θα με αφήσουν να φύγω! Δεν θα μπορέσουν να το δεχθούν αν φύγω. Δεν μπορείτε να το φανταστείτε το πόσο πολύ με αγαπάνε οι φίλαθλοι του Άρη. Είναι περίπλοκο να φύγω. Η αλήθεια είναι όμως ότι μετά από πέντε χρόνια θα ήταν καλή μια αλλαγή".

Επίσης, ο Σέρχιο Κόκε, δήλωσε μεταξύ άλλων: "Είναι φανταστικός ο κόσμος και η ατμόσφαιρα στην Ελλάδα είναι εξαιρετική. Τα 25.000 άτομα σε ένα γήπεδο αντιστοιχούν σε 55.000 στη Μασσαλία. Είναι κάτι τρελό αυτό που συμβαίνει".

"Θα πρέπει να περιμένουμε για την αίτηση ελληνικής υπηκοότητας, άλλους έξι μήνες, αλλά τίποτα δεν έχει ακόμα αποφασιστεί.

"Στη Μαρσέιγ ήταν περίπλοκα τα πράγματα. Ήμουν πάρα πολύ νέος και τα πήγα πολύ χάλια".

Στην ίδια ιστοσελίδα φιλοξενείται συνέντευξη και του Ρικάρντο Φατί, οι δηλώσεις του οποίου κυμάνθηκαν στα μήκη με του Κόκε, όσον αφορά στην ομάδα και τον κόσμο της:
Αρχικά, ο Γάλλος αμυντικός μέσος, δήλωσε: "Ήρθα λίγο στο άγνωστο. Η Ελλάδα είναι μια χώρα που δεν ξέρω πάρα πολύ. Για τη Θεσσαλονίκη δεν ήξερα τίποτα. Αλλά ήρθα σε μια πολύ υγιή ομάδα με πολλούς Ισπανούς. Υπάρχει επίσης ο Μεχντί Ναφτί οποίος είναι Τυνήσιος διεθνής. Για την ώρα, όλα πάνε καλά".

Στη συνέχεια προσέθεσε: "Πρώτα απ 'όλα έψαχνα για μια πρόκληση και να έχω αγώνες. Ο Άρης μου έδωσε τη δυνατότητα του ευρωπαϊκού Κυπέλλου, κι έτσι αυτό είναι ένα καλό πράγμα για μένα. Μου αρέσει να παίζω εδώ. Ακόμη και αν δεν είναι εύκολο κάθε μέρα ανακαλύπτω μια νέα χώρα και προσαρμόζομαι. Θέλω να παίξω περισσότερους αγώνες και να δείξω τις αρετές μου".

Αναφερόμενος στο ελληνικό πρωτάθλημα, είπε: "Ειλικρινά, εξεπλάγην από το επίπεδο αυτού του πρωταθλήματος. Νόμιζα ότι δεν ήταν ένα από τα κορυφαία. Αλλά έπαιξα κόντρα σε ομάδες που εγώ δεν γνωρίζω προσωπικά και ήμουν αρκετά έκπληκτος από την ποιότητα τους. Ειδικά για πολλές ομάδες, υπάρχει ένα πρόσθετο κίνητρο παίζοντας απέναντι στον Άρη Θεσσαλονίκης, γιατί είναι μία ευρωπαϊκή ομάδα. Δεν είναι εύκολα τα παιχνίδια. Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός είναι στην κορυφή σε αυτό το πρωτάθλημα και μετά ΑΕΚ και ΠΑΟΚ είναι ανταγωνιστικοί".

Ερωτηθείς για το αν σκέφτεται να αποχωρήσει, απάντησε: "Για την ώρα, αισθάνομαι καλά εδώ και έτσι δεν υπάρχει λόγος να σκεφτώ να φύγω. Ήδη προσπαθώ να βοηθήσω την ομάδα μου και να δώσω τα πάντα. Ξέρω ότι υπάρχουν ομάδες που με παρακολουθούν σε αυτό το πρωτάθλημα. Κάνω το παιχνίδι μου και δεν το σκέφτομαι. Στη συνέχεια, θα δούμε. Δεν ξέρω αν θα πάω στη Γαλλία. Η προτεραιότητά μου θα ήταν να παίξω στο εξωτερικό. Παρά την ηλικία μου μικρά, έκανα πολλά πρωταθλήματα. Είμαι ένας παίκτης που θέλει να αντιμετωπίσει τις νέες προκλήσεις, σε νέα χώρα. Η Τουρκία και η Ισπανία είναι οι χώρες που θα ήθελα να ανακαλύψω".

πηγη

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 12-01-2011, 00:49:   #17
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή Ολες οι τελευταίες εξελίξεις με Καστίγιο και Παπαδόπουλο

Ιδιαίτερα "καυτή" είναι η μεταγραφική επικαιρότητα του Αρη, ο οποίος ετοιμάζεται να ολοκληρώσει ουκ ολίγες κινήσεις με στόχο την ενδυνάμωση του ρόστερ του. Βέβαια, αυτές που ξεχωρίζουν είναι του Νέρι Καστίγιο και του Δημήτρη Παπαδόπουλου.

Ο Καστίγιο, ο οποίος ανήκει στη Σαχτάρ Ντόνετσκ εώς το καλοκαίρι του 2012 και αγωνίζεται δανεικός στους Σικάγο Φάιρ στο ΜLS, είναι θετικός να επιστρέψει στην Ελλάδα για λογαριασμό του Αρη, ωστόσο το θέμα δεν είναι τόσο εύκολο όσο φαίνεται, αφού οι Θεσσαλονικείς βρίσκονται σε διαπραγματεύσεις με την ουκρανική ομάδα για το οικονομικό κομμάτι.

Στόχος του Αρη είναι να αποκτήσει τον πρώην παίκτη του Ολυμπιακού με τη μορφή δανεισμού και αν δεν υπάρξει πρόβλημα στο οικονομικά, τότε μέσα στο επόμενο 48ωρο αναμένεται να ανακοινωθεί και επίσημα η συμφωνία.

Οσον αφορά στην περίπτωση του Δημήτρη Παπαδόπουλου, ο Αρης περιμένει την απάντηση της Θέλτα στην πρόταση να τον αποκτήσει και αυτόν δανεικό. Οι "κίτρινοι" έχουν συμφωνήσει με τον Ελληνα επιθετικό και περιμένουν το "ναι" της ισπανικής ομάδας.

*** Στο μεταξύ, τις επόμενες ώρες θα έχουμε εξελίξεις και για τις περιπτώσεις των Εντού και Έντσο Καλίνσκι. Μάλιστα ο πρώτος, είναι έτοιμος και περιμένει το "ok" για να ταξιδέψει στη Θεσσαλονίκη.

Γιάννης Νάτου

πηγη

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 14-01-2011, 19:08:   #18
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή Κούπερ: "Υπολογίζω τον Χαβίτο"

Στους ετοιμοπόλεμους ποδοσφαιριστές που έχει στη διάθεσή του συμπεριέλαβε και τον Χαβίτο ο Έκτορ Ραούλ Κούπερ , όπως δήλωσε κατά την συνέντευξη Τύπου της Παρασκευής (14/1).

Ο τεχνικός του Άρη αναφερόμενος στη μεταγραφική περίοδο του Ιανουαρίου τόνισε ότι η ομάδα του χρειάζεται 3-4 ποδοσφαιριστές ενώ παραδέχθηκε ότι οι “κίτρινοι” βρίσκονται σε διαπραγμάτευση με τον Δημήτρη Παπαδόπουλο.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Έκτορ Κούπερ:

Για τον Χαβίτο “Ο Χαβίτο στις προπονήσεις δείχνει μεγάλη διάθεση, δεν άλλαξε το πως προπονείται και δείχνει ότι δεν έχει επηρεαστεί από τις δηλώσεις που δημοσιοποιήθηκαν σχετικά με το ενδιαφέρον του Ολυμπιακού. Αυτή τη στιγμή είναι στην ομάδα, είναι επαγγελματίας και όσο δείχνει την ίδια διάθεση και την ίδια προσπάθεια, εγώ θα συνεχίσω να τον υπολογίζω. Αν τον δω να διαφοροποιείται στην πορεία, να αλλάζει η αγωνιστική του διάθεση και να μην είναι αυτός που πρέπει να είναι, ίσως αναγκαστώ να λάβω τα μέτρα μου, αλλάζοντας τα πλάνα μου και παίρνοντας τις ανάλογες αποφάσεις, ίσως και η διοίκηση αναγκαστεί να λάβει τα μέτρα της. Μέχρι τότε όμως εγώ τον υπολογίζω".

Για το παιχνίδι με τον Πανιώνιο : "Πολλοί έχουν ενδιαφέρον για κάποια άλλα πράγματα και όχι για τον αγώνα με τον Πανιώνιο που είναι αυτό το οποίο με ενδιαφέρει. Έχουμε πολλά προβλήματα με τους τραυματισμούς, επανέρχεται ο Τσέζαρεκ και λείπει ο Ρουίζ στην πατρίδα του . Είναι σημαντικό να κερδίσουμε. Αυτή η εβδομάδα ήταν πολύ μεγάλη για μας δουλέψαμε πολύ για το παιχνίδι. Σίγουρα η ομάδα έχει συνηθίσει να παίζει το 4-4-2 που μετατρέπεται σε 4-4-1-1 Ίσως χρειαστεί να κάνουμε κάποιες αλλαγές ίσως και να μην χρειαστεί. Αυτό θα το αποφασίσουμε στη συνέχεια. Θα χρειαστούμε λίγο χρόνο. Τον γνωρίζουμε τον Πορτίγια τώρα, έχει προπονηθεί μαζί μας 2-3 μέρες ίσως και να είναι στην αποστολή του παιχνιδιού".

Για τις μεταγραφικές ανάγκες του Άρη:" Δεν έχει ανοίξει ο δρόμος δεν είναι ούτε κοντά ούτε μακριά. Αυτή τη στιγμή μιλάμε για προτάσεις που μελετάμε. Υπάρχουν ποδοσφαιριστές που βρίσκονται σε μεγαλύτερη προτεραιότητα. Σκοπός μας είναι να μελετάμε την κάθε κίνηση που γίνεται να είναι για το καλό της ομάδας. Μελετάω το γιατί ο ποδοσφαιριστής που έχει πάει δανεικός σε κάποια άλλη πως αποδίδει και γιατί το κάνει. Η μεταγραφική περίοδος του Ιανουαρίου είναι δύσκολη πιστεύαμε ότι θα έχουμε κάποια άλλη προσθήκη στην εβδομάδα αλλά δυστυχώς δεν το καταφέραμε. Συνεχίζουμε τις σκληρές διαπραγματεύσεις και σίγουρα στον Τύπο θα βγούνε ονόματα και κάποια ονόματα που μπορεί να έχουν βγει δεν έχουν να κάνουν με εμένα. Αρχικά είχαμε κάνει τον σχεδιασμό για 3-4 ποδοσφαιριστές. Αυτή τη στιγμή θεωρώ ότι 3-4 ποδοσφαιριστές είναι αυτοί που χρειαζόμαστε".

Για τον Δημήτρη Παπαδόπουλο : "Ναι είναι μέσα στους στόχους και τις συζητήσεις που κάναμε. Αλλά καταλαβαίνετε ότι η διαπραγμάτευση πολλές φορές προκύπτουν πολύ μεγάλες δυσκολίες. Εμπλέκονται και οι ομάδες τα πράγματα γίνονται λίγο πιο δύσκολα λίγο πιο περίπλοκα".

Για τον Εντού και τον Μπίλιτς "Καταρχάς για το θέμα του Εντού δεν έχει να κάνει με την ομάδα αλλά με την ομάδα του στην Βραζιλία. Καθυστερεί την έλευσή του η ομάδα του. Είναι κάτι προσωπικό του ίδιου με την ομάδα του. Γίνονται διαπραγματεύσεις και με τους δύο, δηλαδή τον Μπίλιτς και τον Εντού. Έχει να κάνει και με το οικονομικό. Αν εξελιχθούν όλα καλά τότε OK, αν όχι τότε για έναν από τους δύο".

Για το πόσους βαθμούς χρειάζεται ο Άρης στο δεύτερο γύρο "Δεν το έχω σκεφτεί δεν ασχολούμαι πολύ με τα νούμερα και τις στατιστικές. Αν η ομάδα θέλει να μπει στα πλέι οφ θα πρέπει να ξεκινήσει με νίκη κόντρα στον Πανιώνιο. Είναι αναμφίβολο ότι δουλεύουμε σκληρά για να γίνουν οι μεταγραφές όπως επίσης αναμφίβολο είναι ότι υπάρχουν δυσκολίες. Είμαι φύσει αισιόδοξος και θεωρώ ότι όλα θα πάνε καλά. Το σημαντικό είναι να γίνουν σωστές μεταγραφικές κινήσεις. Δεν είναι διαθέσιμοι στην αγορά ποδοσφαιριστές που προσφέρουν γκολ, αλλά αυτοί που έχουν προβλήματα. Πρέπει να εξετάσουμε γιατί συμβαίνει αυτό και να προχωρήσουμε. Είναι κάτι που γεμίζει υπερηφάνεια όλο τον κόσμο και είμαι και εγώ μέρος της οικογένειας".

Για τη διαφορά της ομαδας σε Σούπερ Λίγκα και Γιουρόπα Λιγκ: "Το ηθικό είναι σημαντικό το συζήτησα και με τους ποδοσφαιριστές μου. Αυτό που συζήτησα είναι ότι είναι σημαντικό όταν υπάρχουν προβλήματα να μπορείς να πηγαίνεις μπροστά και προοδεύεις. Αυτό το οποίο μένει είναι ότι δυστυχώς λαμβάνει την επιβράβευση από το καλό Γιουρόπα Λιγκ και δεν συνδυάζεται με καλό πρωτάθλημα. Δυσκολευόμαστε στις απαιτήσεις που έχει το ελληνικό πρωτάθλημα. Στους ποδοσφαιριστές είπα ότι κανείς δεν πρέπει να τους στερεί τη φιλοδοξία ανεξαρτήτως αν είναι πιο πετυχημένη πιο πλούσια ή οτιδήποτε άλλο. Μας γεμίζει απαίτηση για το που μπορεί να φτάσει η ομάδα".

πηγη

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Παλιά 17-01-2011, 02:13:   #19
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή Αρης-Πανιώνιος 0-2

Έπρεπε να φορέσει ο Κώστας Μήτρογλου την φανέλα του Πανιωνίου για να σπάσουν οι “κυανέρυθροι” την πιο... αραχνιασμένη παράδοση του ελληνικού πρωταθλήματος. Μετά από 50 χρόνια οι Νεοσμυρνιώτες έφυγαν με τη νίκη (0-2) από το "Κλ.Βικελίδης" με δύο τέρματα του νεαρού στράικερ.

Η εικόνα του αγώνα

Μπορεί ο Κώστας Μήτρογλου να μην ήξερε την εφιαλτική παράδοση που έχει ο Πανιώνιος απέναντι στον Άρη στη Θεσσαλονίκη, γνώριζε όμως καλύτερα από τον καθένα μέσα στο γήπεδο -όπως αποδείχθηκε περίτρανα- πως θα στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Το έδειξε άλλωστε με την πρώτη ευκαιρία που του δόθηκε στο 19ο λεπτό όταν περίμενε τον Οριόλ να κάνει το λάθος. Ο Ισπανός το έκανε κι ο Μήτρογλου δεν το συγχώρεσε. Ο Πανιώνιος, αν και από το πρώτο λεπτό βρέθηκε σε θέση άμυνας, κατάφερε από εκείνη τη στιγμή να αποκτήσει το πάνω χέρι και να γίνει ο κυρίαρχος του παιχνιδιού.

Μάταια ο Άρης σε όλο το ματς προσπάθησε να αντιστρέψει τα δεδομένα. Η ομάδα του Έκτορ Ραούλ Κούπερ μπορεί να είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού, να έχασε αρκετές ευκαιρίες μπροστά από την εστία του απόλυτα θετικού Μάχο είχε όμως δυο βασικά μειονεκτήματα. Ήταν προβλέψιμη, κάνοντας το γήπεδο να γείρει από δεξιά (αφού επέλεγε να αναπτυχθεί μόνο με τους Νέτο-Χαβίτο) και δεν ήταν αποτελεσματική και επικίνδυνη μπροστά από την εστία του Αυστριακού τερματοφύλακα.

Είναι αξιοσημείωτο ότι τις μεγαλύτερες ευκαιρίες τις έχασε ο Λαζαρίδης που άφηνε το πόστο του στην άμυνα για να προωθηθεί. Από την άλλη ο Πανιώνιος πήρε αυτό που ήθελε , όπως το ήθελε. Με άριστη αμυντική λειτουργία και με ξαφνικές αντεπιθέσεις, πέρασε τους σκοπέλους που του παρουσιάστηκαν και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα.

Το κερασάκι στην τούρτα της πολύτιμης νίκης στο Κλ. Βικελίδης έβαλε στο φινάλε της αναμέτρησης ο man of the match Κώστας Μήτρογλου πετυχαίνοντας ένα καταπληκτικό γκολ. Ενα γκολ που έδωσε το... σύνθημα προς την εξέδρα για να αποδοκιμάσει έντονα τους “κίτρινους”.

Το κλειδί του αγώνα
Η μονότονη ανάπτυξη του Άρη -από δεξιά- έδωσε μασημένο φαϊ στον Τάκη Λεμονή που βρήκε εύκολα τη συνταγή να εξουδετερώσει τις επιθέσεις των γηπεδούχων.

O MVP
Μπορεί ο Γιούργκεν Μάχο να ήταν ο φύλακας άγγελος της εστίας του Πανιωνίου όταν χρειάστηκε, ωστόσο τα πρώτα γκολ του Κώστα Μήτρογλου με την κυανέρυθρη φανέλα ήταν αυτά που καθόρισαν το τελικό αποτέλεσμα.

Ο αδύναμος κρίκος

Το λάθος του Οριόλ στο γκολ του Μήτρογλου αποδείχθηκε μοιραίο, όπως μοιραίος ήταν και ο Ισπανός κεντρικός αμυντικός των “κιτρίνων”.

TO LIVE TOY ΑΓΩΝΑ:
16ο λεπτό: Πολύ κοντά στο γκολ έφτασε ο Άρης. Ο Νέτο έβγαλε τη σέντρα στην καρδιά της άμυνας του Πανιωνίου, ο Λαζαρίδης έπιασε την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι για να αναγκάσει τον Μάχο να διώξει δύσκολα σε κόρνερ.

19ο λεπτό ΓΚΟΛ 0-1 Μήτρογλου : Στην πρώτη του οργανωμένη επίθεση ο Πανιώνιος άνοιξε το σκορ. Ο Γιόνσον έβγαλε τη σέντρα, ο Οριόλ έκανε ολέθριο λάθος, έχασε την μπάλα κι ο Μήτρογλου που καιροφυλακτούσε την έστειλε στα δίχτυα.

28ο λεπτό: Ο Χαβίτο εκτέλεσε κόρνερ, ο Λαζαρίδης έπιασε και πάλι την κεφαλιά μέσα στη μεγάλη περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε εκατοστά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Μάχο.

37ο λεπτό: Ο Οριόλ βρέθηκε μόνος στην περιοχή του Μάχο, στο ύψος του πέναλτι, αλλά το σουτ που επιχείρησε εξουδετέρωσε ο Τσότσαλιτς.

43ο λεπτό: Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη να ισοφαρίσει! Ο Νέτο έβγαλε τον Τσέζαρεκ μόνο απέναντι στον Μάχο, ο τερματοφύλακας του Πανιωνίου κατάφερε να διώξει με γροθιές, η μπάλα έφτασε στον Τόχα που με κεφαλιά σημάδεψει την άδεια εστία, αλλά ο Λάτκα ήρθε ως απο μηχανής θεός για να αποτρέψει το 1-1 για την ομάδα του.

51ο λεπτό: Η πρώτη αξιόλογη ευκαιρία του 2ου ημιχρόνου ανήκει στον Άρη. Ο Νέτο έβγαλε τη σέντρα από δεξιά, ο Τσέζαρεκ από το ύψος της μικρής περιοχής και πλάγια έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

54ο λεπτό: Σέντρα του Κατίδη και πάλι από δεξιά, ο Κασναφέρης μπήκε σφήνα στους αμυντικούς του Πανιωνίου αλλά η προβολή του δεν ανησύχησε τον Μάχο.

64ο λεπτό: Σουτ του Τόχα από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής , ο Μάχο έδιωξε με δυσκολία σε κόρνερ.

68ο λεπτό: Ευκαιρία για τον Πανιώνιο. Δυνατό συρτό σουτ του Ριέρα έξω από την περιοχή του Σηφάκη, η μπάλα κύλησε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Κρητικού πορτιέρο.

84ο λεπτό: Φάουλ του Νέτο έξω από την μεγάλη περιοχή, ο Λαζαρίδης έπιασε την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

89ο λεπτό: Δυνατό σουτ του Νέτο έξω από την περιοχή, ο Μάχο έδιωξε και πάλι δύσκολα!

91ο λεπτό ΓΚΟΛ 0-2 Μήτρογλου: Εκπληκτική προσπάθεια του Κώστα Μήτρογλου από δεξιά, "αδειάζει" το Νέτο και με εντυπωσιακό σουτ "εκτελεί" τον Σηφάκη σημειώνοντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ!

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σ.ΜΑΝΤΑΛΟΣ
ΒΟΗΘΟΙ: Δ.ΜΠΙΤΣΙΔΗΣ, Χ.ΜΑΓΙΑΝΝΗΣ

Συνθέσεις

Άρης:

Μιχάλης Σηφάκης, Λοθάνο Οριόλ, Περέιρα Μίτσελ, Νταρσί Νέτο, Γιώργος Κατίδης (67' Χρήστος Αραβίδης ), Χουάν Κάρλος Τόχα (80' Αλβάρο Πορτίγια), Ρικάρντο Φατί, Κώστας Καζναφέρης (58' Ντεϊβίντας Τσεσνάουσκις), Νίκος Λαζαρίδης, Ντάνιελ Τσέζαρεκ, Φρανσίσκο Χαβίτο
Πανιώνιος:

Γιούργκεν Μάχο, Σουλεϊμόν Ομο, Γιάννης Κοντοές, Μάρκους Γιόνσον, Μάρτιν Λάτκα, Έντιν Τσότσαλιτς (80' Δημήτρης Αναστασόπουλος), Μπενάρ Κουμορτζί (57' Φανούρης Γουνδουλάκης ), Δημήτρης Σιόβας, Σίτο Ριέρα, Κώστας Μήτρογλου, Μπόσκο Μπάλαμπαν (63' Ανδρέας Σάμαρης)

• Το film του αγώνα
  • 19'Σκοράρει ο Μήτρογλου
  • 40'Κίτρινη κάρτα ο Κοντοές
  • 42'Κίτρινη κάρτα ο Τσότσαλιτς
  • 57'Πέρασε στον αγώνα ο Γουνδουλάκης
  • 57'Αντικαταστάθηκε ο Κουμορτζί
  • 58'Πέρασε στον αγώνα ο Τσεσνάουσκις
  • 58'Αντικαταστάθηκε ο Καζναφέρης
  • 63'Αντικαταστάθηκε ο Μπάλαμπαν
  • 63'Πέρασε στον αγώνα ο Σάμαρης
  • 65'Κίτρινη κάρτα ο Σάμαρης
  • 67'Πέρασε στον αγώνα ο Αραβίδης
  • 67'Αντικαταστάθηκε ο Κατίδης
  • 80'Αντικαταστάθηκε ο Τόχα
  • 80'Πέρασε στον αγώνα ο Αναστασόπουλος
  • 80'Αντικαταστάθηκε ο Τσότσαλιτς
  • 80'Πέρασε στον αγώνα ο Πορτίγια
  • 90'Κίτρινη κάρτα ο Αναστασόπουλος
  • 91'Σκοράρει ο Μήτρογλου
  • 92'Κίτρινη κάρτα ο Μήτρογλου
Νίκος Γκομώλης

πηγη

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
korn (17-01-2011)
Παλιά 19-01-2011, 02:17:   #20
geodon
Moderator

My Mood:
Προεπιλογή Παραιτήθηκε ο Κούπερ!

Την παραίτησή του από την τεχνική ηγεσία του Αρη υπέβαλε αιφνιδιαστικά το βράδυ της Τρίτης ο Εκτορ Ραούλ Κούπερ. "Η απόφαση μου αυτή πιστεύω ότι θα οδηγήσει στην αγωνιστική ανάταση της ομάδας", δήλωσε ο Αργεντινός προπονητής. O Γ. Νάτου γράφει για το απρόσμενο διαζύγιο.

"Η ΠΑΕ ΑΡΗΣ γνωστοποιεί την παραίτησή του Έκτορ Ραούλ Κούπερ από την τεχνική ηγεσία της ομάδας". Με αυτή τη λιτή ανακοίνωση, οι "κίτρινοι" γνωστοποίησαν αργά το βράδυ της Τρίτης την είδηση-βόμβα της παραίτησης του Εκτορ Ραούλ Κούπερ.

Ο Αργεντινός τεχνικός έκανε την ακόλουθη δήλωση στην ιστοσελίδα της ΠΑΕ:

"Θέλω να ευχαριστήσω την διοίκηση της ομάδας για την αμέριστη συμπαράσταση και για την στήριξη που μου παρείχαν καθ’ όλη την διάρκεια της συνεργασίας μας. Παρόλα αυτά μετά τα άσχημα αποτελέσματα, το καλύτερο για την ομάδα είναι η αποχώρησή μου. Η απόφαση μου αυτή πιστεύω ότι θα οδηγήσει στην αγωνιστική ανάταση της ομάδας. Η απόφασή μου είναι αμετάκλητη παρά τις επίμονες πιέσεις και προσπάθειες των διοικούντων της ομάδας να με μεταπείσουν να παραμείνω στον Αρη. Εύχομαι στον Αρη κάθε επιτυχία και υλοποίηση όλων των στόχων του".

Τι έφερε το διαζύγιο...

Η ολοκλήρωση της συνεργασίας του Άρη με τον Έκτορ Ραούλ Κούπερ έπεσε σαν κεραυνός εν αιθρία για πολλούς φίλους του Άρη, αλλά και του ελληνικού ποδοσφαίρου, όπως είναι όμως λογικό, μία τέτοια απόφαση κρύβει και πλούσιο παρασκήνιο. Το Contra.gr αναλύει.

Μεταγραφές ζητούσαν και μεταγραφές δεν έβλεπαν οι φίλοι του Άρη. Το αγωνιστικό τμήμα και με αφορμή βέβαια, μια σειρά τραυματισμών και άλλων συγκυριών, φώναζε πως χρειαζόταν ενίσχυση. Τι το κέντρο της επίθεσης, τι το αριστερό άκρο, ή οι ανασταλτικοί μέσοι… Πού είναι αυτοί οι παίκτες; Χωνεύτηκαν κάπου μεταξύ των μανατζερικών παιχνιδιών, της ΠΑΕ Άρης και του Κούπερ, καθώς σε αυτή την κατάσταση και τα δύο μέρη έχουν ευθύνες. Η μία πλευρά μεγαλύτερη και η άλλη μικρότερη, το έργο όμως επαναλαμβάνεται στον Άρη κι αυτό είναι που πονά τόσο τους φίλους του.

Ο Κούπερ προσέφερε όραμα στους «κίτρινους» και γι’ αυτό αξίζει κάθε ευρώ που πληρώθηκε, αλλά και την πόρωση που προκάλεσε στον κόσμο. Αυτόν έβλεπαν πρώτο απ’ όλους και μετά τους παίκτες ή τους διοικούντες. Αμάρτημα; Εξαιρετική η προσπάθεια του προέδρου Αθανασιάδη στο τιμόνι της διοίκησης για χρηστή οικονομική διαχείριση, αν δεν ήταν ο Αργεντινός στον πάγκο όμως, το συγκεκριμένο σύνολο παικτών ποτέ δεν θα έκανε υπερβάσεις, πιθανότατα ποτέ δεν θα κέρδιζε δυο φορές την Ατλέτικο Μαδρίτης, κανείς άλλος δεν θα ενέπνεε τους ποδοσφαιριστές τόσο πολύ, ούτε θα οδηγούσε την ομάδα με τέτοιο αγωνιστικό πλάνο στην Τούμπα για να κάνει το διπλό. Πλέον ποιός και, κυρίως, γιατί;

Επειδή ο Κούπερ είχε τον τρόπο να φαίνεται σωστός σε όλα. Είπε αυτό που βλέπουν όλοι, πως οι δύο μεταγραφές έγιναν από τη διοίκηση, άρα τον Γιάννη Κόντη, κι όχι από τον προπονητή. Αμάρτημα; Αυτή η μέθοδος δεν είναι άγνωστη και κατ’ ανάγκην κατακριτέα, όταν όμως, έχεις στον πάγκο τον Κούπερ, δεν γίνεται, όλο και θα τον συμβουλευτείς. Κυρίως, μάλιστα, από τη στιγμή που έχεις φέρεις ολόκληρες καραβιές σε αυτήν την ομάδα, για να σου βγει ο ένας από τους πέντε του αεροδρομίου κι αν… Δεν έγινε το deal, η μαγιά όμως, χάλασε ακριβώς στο σημείο που η διοίκηση αποφάσισε να ακολουθήσει τις εντολές του Αργεντίνου και δεν κατάφερε να ανταποκριθεί.

Ο Κούπερ έφερε στη Θεσσαλονίκη τον μάνατζερ του Καμάνιο και τον έβαλε στο παιχνίδι επιλογής και απόκτησης παικτών σε αυτήν την κρίσιμη μεταγραφική περίοδο. Αφού θα ανανέωνε με τον Άρη… Ο κόουτς επέμενε για παίκτες όπως τον Παπαδόπουλο, τον Καλίνσκι, τον Εντού, δικές του καθαρά επιλογές, οι οποίες όμως, μπορεί και να μην έβρισκαν σύμφωνη τη διοίκηση. Εκεί, άρχισε να ελέγχεται ο Αργεντινός, όποιος παίκτης δηλαδή ήρθε στην ομάδα και είχε σχέση μαζί του, δίχως όμως να παίξει ποτέ και ποδόσφαιρο, όπως ο Βραζιλιάνος Φαμπιάνο για παράδειγμα.

Τέτοιες περιπτώσεις υπάρχουν αρκετές κι εδώ, κανείς δεν μπορεί να ψέξει την ΠΑΕ Άρης, καθώς τα χρήματα είναι μετρημένα σε αυτήν την ομάδα. Επί της ουσίας, δηλαδή, ο Κούπερ δέχθηκε τα οικονομικά δεδομένα του Άρη και τον ανέλαβε, όταν όμως, άρχισε να ανοίγει το παιχνίδι, να μεγαλώνει η ομάδα με τον ίδιο στον πάγκο, θέλησε να κεφαλαιοποιήσει την επιτυχία. Τέτοιο περιθώριο δεν υπάρχει, μεγάλο μέρος των εσόδων από την ευρωπαϊκή πορεία πηγαίνει στο κλείσιμο τρυπών του αμαρτωλού παρελθόντος, άρα, το διαζύγιο δεν μοιάζει παράλογο. Εκτός λογικής ήταν εξαρχής η παρουσία ενός τέτοιου προπονητή στον πάγκο, ο Άρης μεγάλωνε κάθε ημέρα με τον Κούπερ στον πάγκο του, όμως αποδεικνύεται πως κι αυτός ο σπουδαίος Αργεντινός φόρεσε το Θεό στο στήθος κι έγινε αναλώσιμος γιατί θέλησε να κάνει πραγματικά μεγάλη την ομάδα.

Σ’ αυτήν την εξέλιξη, που τις πρώτες ώρες τουλάχιστον καταβαράθρωσε το ηθικό του φίλαθλου κόσμου που δεν ενδιαφέρεται για μανατζερικά και μίζες αλλά μόνο για τον Άρη, ρόλο παίζει και η φημολογούμενη πρόταση που έχει ο Κούπερ από την Σπόρτινγκ Χιχόν. Η επιστροφή του στην Πριμέρα Ντιβιζιόν είναι σε μόνιμη βάση η κυρίαρχη προτεραιότητα για τον 55χρονο, συνεπώς και ειδικά μετά τα αποτελέσματα που έκανε ο Άρης απέναντι στην Ατλέτικο Μαδρίτης, το όνομά του παίζει δυνατά για το κορυφαίο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

Ούτως ή άλλως, ο Κούπερ πήγε τον Άρη στους 32 του Europa League, στα χέρια του η ομάδα άλλαξε επίπεδο και όλες αυτές οι επιδόσεις μπήκαν σε περίοπτη θέση στο βιογραφικό του, το οποίο διανθίστηκε από την παρουσία του στη Θεσσαλονίκη, καθώς προ του Άρη η καριέρα του είχε πάρει την κατιούσα.

Όπως και να’ χει όμως, η θέση που χηρεύει μετατρέπεται πλέον σε θέση ειδικών συνθηκών και αντίστοιχων αναγκών. Ποιος θα χωρέσει στα παπούτσια του Έκτορ Ραούλ Κούπερ; Δύσκολο, πολύ δύσκολο, αν και όταν έφυγε ο Μπάγεβιτς, ίδια ακριβώς ήταν η εικόνα.

Κι όμως, η ΠΑΕ Άρης διέψευσε πολύ κόσμο. Μπορεί τώρα να το ξανακάνει, αυτή η διοίκηση που αγγίζει το ιδεώδες και αποδεικνύεται λίγη για να κρατηθεί κοντά του;

Γιάννης Νάτου

πηγη

ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές